Show Posts - Alban


Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Alban

Faqe: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 16
81
Forumi Islam / Çfarë është festa e Nevruzit ?
« ne: 23-03-2021, 11:23:20 »

shqiptar jemi dhe musliman jemi po vesht nuk po merrmi    tani festa enevruzit eshte  me 22 apo me 24


Me 22 e festojne bektashite, ndersa myslimanet e tjere ne Shqiperi e festojne me 24 Mars.

82
Celebrities / News - Flash per Vipat e huaj
« ne: 23-03-2021, 11:21:07 »
Shfaqja e Ellen DeGeneres ka rënë ndjeshëm në shikueshmëri pas skandalit të yllit në vendin e punës që dominoi titujt vitin e kaluar.

Duke cituar vlerësimet e Nielsen, New York Times raporton se “The Ellen DeGeneres Show” ka humbur mbi një milion shikues gjatë sezonit të 18-të të shfaqjes. Sezoni i fundit i programit filloi në shtator 2020 me një kërkim falje nga artistja në lidhje me pretendimet për një vend pune toksik që dëmtoi shfaqjen gjatë verës.

“Mësova se këtu ndodhin gjëra që nuk duhej të kishin ndodhur kurrë”, tha DeGeneres në shfaqje në atë kohë. “Unë i kuptoj ata shumë seriozisht. Dhe unë dua të them se më vjen keq për njerëzit që u prekën”.

Sipas Times, premiera e sezonit të 18-të kishte vlerësimet më të larta të çdo sezoni në katër vitet e fundit për “Ellen”./lapsi

83
Familja / 9 llojet e grave që burrat nuk i durojnë dot
« ne: 23-03-2021, 11:18:07 »
 

Mungesa e komoditetit në një marrëdhënie e bën atë të mos funksionojë. Shpesh kjo lind nga tiparet e karakterit të njërit partner, të cilët nuk i përshtaten tjetrit, sipas “Cosmopolitan”. Kur bëhet fjalë për meshkujt, ka disa personalitete vajzash, të cilat i bëjnë ata të distancohen. Janë nëntë lloje personalitetesh:

Narciste

Janë gratë që kërkojnë vazhdimisht vëmendje nga vetë ata dhe nga të tjerët. Janë ato gra që edhe në çift flasin gjithmonë për veten.

Gratë që janë shumë të varura

Kur një marrëdhënie kthehet në varësi qoftë fizike, emocionale, financiare, atëherë kjo është një shenjë e keqe. Në fakt, marrëdhënia mund të bëhet torturë për të dy ju.

Gra të papjekura

Një grua emocionalisht e papjekur mund të jetë një plagë e madhe nëse vazhdoni gjatë. Gratë e papjekura janë: xheloze, 100% të varura nga partneri i tyre, saqë e kanë të vështirë të imagjinojnë një jetë pa të dashurin. Shpesh ato kanë edhe sjellje fëmijërore dhe për këtë arsye nuk e marrin jetën në çift shumë seriozisht.

Të fiksuarat me pamjen e tyre fizike

Ndër llojet e grave që trembin burrat janë ato që kujdesen për trupin e tyre pothuajse deri në fiksim. Kështu që ato i kushtojnë vëmendje asaj që hanë, që veshin, zakonisht shkojnë në llixha dhe nëpër palestra dhe janë gjithnjë të përditësuara për modën më të fundit.

Ato që kanë një qëndrim diva

Burrat e sotëm nuk i pëlqejnë gratë që mendojnë se gjithçka u takon ose u lejohet atyre. Një qëndrim diva i bën ata gati të nënshtruar.

Gratë fatale

Disa gra mund të jenë mizore kur bëhet fjalë për zemrën e një burri duke luajtur rolin e një magjepsëseje apo një femre fatale. Një marrëdhënie e tillë fillimisht mund të jetë magjepsëse, por në fund ajo nxjerr disa tipare të errëta.

Ato që veprojnë si “unë di gjithçka”

Mungesa e përulësisë dhe qëndrimi shumë krenar nuk i kënaq burrat. Edhe pse fillimisht mund të bëjë përshtypje, në planin afatgjatë është e padurueshme. Nuk mund të krijoni një marrëdhënie me ato që gjithmonë besojnë se kanë të drejtë ose dinë gjithçka.

Gratë që kanë një jetë shumë ‘të zënë’

Burrat kanë frikë nga gratë që janë shumë të plotësuara me vetveten, të zëna dhe që injorojnë nevojat e të tjerëve. Kjo zakonisht nuk i bën mirë çiftit./Lapsi

84
 

Kur Katerina Horwitz filloi si një influencuese e mediave sociale në vitin 2016, ajo nuk fitoi shumë para përtej një grushti postimesh të sponsorizuara. Disa vite më vonë, Horwitz dhe bashkëshorti i saj Yinon lanë punën e tyre ditore 8 orëshe, hapën një llogari të përbashkët në Instagram dhe u bënë krijues me monetarizimin e 400,000 ndjekësve të tyre, duke përfshirë shitjen e filtrave të fotografive dhe ndërtimin e një aplikacioni që ofron redaktime për Instagram Stories.


Por kohët e fundit ata kanë gjetur një rrjedhë më të thjeshtë të të ardhurave, të fitojnë para direkt nga kompanitë e mediave sociale. Çifti mori një pagë gati 30,000 dollarë nga Snapchat për vetëm një video që ata postuan në atë që quhet “Spotlight”. Ata gjithashtu kanë fituar shuma më të vogla nga TikTok për të qenë pjesë e fondit të tij krijues, i cili paguan ndikuesit e mediave sociale bazuar në numrin e shikimeve të tyre në video.
“Ne e duam krijimin, por sigurisht që do të shkojmë në platformën që na paguan më shumë”, tha Horwitz për CNN Business.


Krijuesit janë gjaku i çdo platforme të mediave sociale, tendencat drejtuese dhe angazhimi dhe ndërtimi i një komuniteti besnik. Por gjithnjë e më shumë, kompanitë e mediave sociale duket se po zgjohen me realitetin e përshkruar nga Horwitz. Krijuesit mund të bashkohen me një platformë për të krijuar një audiencë, por në fund të fundit platforma duhet të paguajë që ata të qëndrojnë për ndërtimin e kësaj platforme. Në muajt e fundit, kompanitë e mëdha të teknologjisë kanë rritur përpjekjet për të bërë pikërisht atë, duke krijuar gjithnjë e më shumë mënyra për krijuesit për të fituar para në platformat e tyre, si nga të ardhurat nga reklamat në përmbajtje dhe nga materiali i drejtpërdrejtë.

Snapchat po paguan gjithsej 1 milion dollarë në ditë për ata përdorues që bëjnë videot më argëtuese për rivalin TikTok Spotlight. TikTok nisi një fond krijues 200 milion dollarë vitin e kaluar, i cili premton të arrijë qindra mijëra krijues me planet që ai të rritet në 1 miliard dollarë gjatë tre viteve të ardhshme.


Twitter së fundmi njoftoi se po eksploron mundësinë e përdoruesve që bëhen abonentë me pagesë në llogaritë e tyre të preferuara në Tëitter. Dhe të Dielën, aplikacioni i përqendruar në audio Clubhouse njoftoi një program përshpejtues që synon të ndihmojë krijuesit aspirues të ndërtojnë dhe të fitojnë para nga një audiencë.


Këto njoftime pasqyrojnë si vlerën e krijuesve kryesorë të përmbajtjes në platforma ashtu edhe faktin që nuk ka pasur kurrë më shumë rrugë që personalitetet e internetit të fitojnë para direkt.
Mediat sociale janë një luftë tani, Twitter po përpiqet të gjejë mënyra për të rikthyer audienca më të mëdha dhe më të mëdha. Snap po nxit vërtet krijuesit që të përpiqen të kthehen në platformë ose të kalojnë më shumë kohë në platformë.

Edhe rrjetet më të mëdha sociale si Facebook dhe Instagram në pronësi të Facebook, me më shumë se një miliard përdorues aktivë mujorë secili, tani e gjejnë veten duke konkurruar për përdoruesit dhe talentin me shërbime më të reja si TikTok.


Javën e kaluar, Facebook njoftoi se yjet e mediave sociale tani mund të fitojnë të ardhura nga të gjitha llojet e videove, duke përfshirë edhe ato të shkurtra deri në një minutë të gjatë. Në vitet e fundit, kompania ka krijuar aftësi të tjera për të bërë para për krijuesit, duke përfshirë fitimin e të ardhurave nga reklamat që shfaqen në videot e tyre.
Nga viti 2019 në 2020, numri i krijuesve të përmbajtjes (content creators) që fitojnë ekuivalentin e $ 10,000 në muaj u rrit 88% dhe krijuesit që fitojnë $ 1,000 në muaj u rritën 94% në Facebook, sipas kompanisë. Facebook nuk pranoi të siguronte shifra të sakta se sa krijues po fitojnë ato shuma mujore.

Marrë nga: CNNBusiness

Përshtati ©LAPSI.AL

85
Jeta / Diabeti - Semundja e Sheqerit
« ne: 23-03-2021, 11:11:11 »
 

Popullsia e Shqipërisë rezulton më prekje të lartë nga diabeti në raport me vendet e tjera të Europës dhe Rajonit. Përhapja e diabetit ekspozon të prekurit nga fatalitetet si edhe në rastin e pandemisë Covid-19. Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) publikoi së fundmi studimin “Një vështrim për shëndetin në Europë”, në të cilin raportoi se 9 % e të rriturve në Shqipëri janë me diabet. Nivele më të larta të diabetit kishte Turqia, Gjermania, Portugalia dhe Maqedonia e Veriut.

Diabeti është sëmundje kronike që ndodh kur trupi nuk është në gjendje të rregullojë nivelet e tepërta të glukozës. Nëse lihet i padiagnostikuar ose nën kontroll të dobët mund të rezultojë në komplikime serioze, duke përfshirë verbimin, daljen jashtë funksionit të veshkave dhe gjymtimin e këmbëve. Diabeti rrit rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare dhe njerëzit me diabet gjithashtu kanë një rrezik më të madh të sëmuren rëndë nëse infektohen nga virusi COVID-19.

Rreth 32.3 milion të rritur u diagnostikuan me diabet në Bashkimin Evropian në 2019, nga rreth 16.8 milion në 2000. Një shtesë prej 24.2 milion njerëz në Evropë u vlerësua se kishin diabet, por ishin të padiagnostikuar në 2019. Ekspertët e shëndetit në vendin tonë pohojnë se diabeti është i nëndiagnostikuar në Shqipëri dhe se nivelet e tij janë shumë më të larta se, se raportimet zyrtare.

OECD raporton se numri i meshkujve me diabet të diagnostikuar është rritur me shpejtësi që nga viti 2000 në të gjithë Europën. Nga 7.3 milion të prekur në vitin 2000 ato arritën në 16.7 milion në 2019.

Numri i grave me diabet është rritur gjithashtu dukshëm, duke arritur në 15.6 milionë në vitin 2019 në krahasim me 9.5 milion në vitin 2000. Burrat janë më të prirur për të zhvilluar diabet për shkak të faktorëve biologjikë.

Diabeti është më i përhapur tek të moshuarit, pasi 19.3 milion njerëz të moshës 60-79 vjeç raportohen se kanë diabet në të gjithë vendet e BE, krahasuar me 11.3 milion njerëz të moshës 40-59 dhe vetëm 1.7 milion të moshës 20-39. Këto tendenca rritëse janë pjesërisht për shkak të rritjes së mbipeshës dhe pasivitetit fizik dhe plakjes e popullsisë./Monitor

86
Ndërsa normat e vaksinimit COVID-19 po rriten në të gjithë botën, njerëzit kanë filluar të pyesin: për sa kohë do të zgjasë kjo pandemi? Është një çështje e rrethuar me pasiguri. Por ideja dikur e përhapur se një grup njerëzisht do të fitojnë imunitet ndaj SARS-CoV-2 për të bllokuar shumicën e transmetimit – ‘prag i imunitetit të tufës’ – ka filluar të duket e pamundur.

Ky prag në përgjithësi është i arritshëm vetëm me nivele të larta të vaksinimit dhe shumë shkencëtarë kishin menduar se sapo njerëzit të fillonin të imunizoheshin në masë, imuniteti i tufës do të lejonte që shoqëria të kthehej në normalitet. Shumica e studimeve kishin caktuar pragun në 60-70% të popullatës që fiton imunitet, ose përmes vaksinimeve ose ekspozimit të kaluar ndaj virusit. Por ndërsa pandemia po hyn në vitin e dytë, kjo ide ka filluar të zbehet. Në shkurt, shkencëtari i pavarur i të dhënave Youyang Gu ndryshoi emrin e modelit të tij popullor të parashikimit COVID-19 nga ‘Rruga për të Imunitetit të Tufës ‘ në ‘Shtegu për Normalitetin’. Ai tha se arritja e një pragu të imunitetit të tufës po dukej e pamundur për shkak të faktorëve të tillë si hezitimi i vaksinave, shfaqja e varianteve të reja dhe ardhja e vonuar e vaksinave për fëmijët.

Gu është një shkencëtar i të dhënave, por mendimi i tij përputhet me atë të shumë të tjerëve në komunitetin e epidemiologjisë. “Ne jemi duke u larguar nga ideja që do të arrijmë pragun e imunitetit të tufës dhe atëherë pandemia do të zhduket “, thotë epidemiologu Lauren Ancel Meyers, drejtor ekzekutiv i Universitetit të Teksasit në Austin COVID-19 Modeling Consortium . Kjo zhvendosje pasqyron kompleksitetin dhe sfidat e pandemisë dhe nuk duhet të errësojë faktin se vaksinimi po ndihmon. “Vaksina do të thotë që virusi do të fillojë të shpërndahet vetë”, thotë Meyers. Por ndërsa variantet e reja lindin dhe imuniteti nga infeksionet potencialisht zbehet, “ne mund ta gjejmë veten me muaj ose një vit në rrugë që akoma po luftojmë me kërcënimin dhe duhet të merremi me valët e ardhshme”.

Perspektivat afatgjata për pandeminë ndoshta përfshijnë COVID-19 duke u bërë një sëmundje endemike , ashtu si gripi. Por në një periudhë të afërt, shkencëtarët po mendojnë për një normalitet të ri që nuk përfshin imunitetin e tufës. Këtu janë disa nga arsyet që qëndrojnë pas kësaj mendësie, dhe çfarë nënkuptojnë ato për vitin e ardhshëm të pandemisë.

Është e paqartë nëse vaksinat parandalojnë transmetimin

Çelësi i imunitetit të tufës është që, edhe nëse një person infektohet, ka shumë pak ‘’strehues’’ të ndjeshëm përreth për të vazhduar transmetimin – ata që janë vaksinuar ose tashmë kanë kaluar infeksionin nuk mund të sëmuren dhe përhapin virusin. Vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Moderna dhe Pfizer – BioNTech, për shembull, janë jashtëzakonisht të efektshme në parandalimin e sëmundjes simptomatike, por është ende e paqartë nëse ato mbrojnë njerëzit nga infektimi, ose nga përhapja e virusit tek të tjerët. Kjo paraqet një problem për imunitetin e tufës.

“Imuniteti i tufës është i rëndësishëm vetëm nëse kemi një vaksinë që bllokon transmetimin. Nëse jo, atëherë mënyra e vetme për të arritur imunitetin e tufës në popullatë është t’u japësh të gjithëve vaksinën “, thotë Shweta Bansal, një biologe në Universitetin Georgetown në Washington DC. Efektiviteti i vaksinës për ndalimin e transmetimit duhet të jetë “shumë i lartë” për imunitetin e tufës ndaj materies, thotë ajo, dhe për momentin, të dhënat nuk janë përfundimtare . “Të dhënat Moderna dhe Pfizer duken mjaft inkurajuese”, thotë ajo, por saktësisht se sa mirë këto dhe vaksinat e tjera i ndalojnë njerëzit të transmetojnë virusin do të ketë pasoja të mëdha.

Aftësia e një vaksine për të bllokuar transmetimin nuk ka nevojë të jetë 100% për të bërë një ndryshim. Edhe 70% e efektivitetit do të ishte “e mahnitshme”, thotë Samuel Scarpino, një shkencëtar i rrjetit që studion sëmundjet infektive në Universitetin Verilindor në Boston, Massachusetts. Por ende mund të ketë një sasi të konsiderueshme të përhapjes së virusit që do ta bënte shumë më të vështirë thyerjen e zinxhirëve të transmetimit.

Shpërndarja e vaksinave është e pabarabartë

Shpejtësia dhe shpërndarja e përdorimit të vaksinave ka rëndësi për arsye të ndryshme, thotë Matt Ferrari, një epidemiolog në Qendrën e Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë për Dinamikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin Park. Një fushatë globale e koordinuar në mënyrë perfekte mund të kishte zhdukur COVID-19, thotë ai, të paktën teorikisht. “Është një gjë teknikisht e realizueshme, por në të vërtetë nuk ka shumë gjasa që ne ta arrijmë atë në një shkallë globale,” thotë ai. Ekzistojnë ndryshime të mëdha në efikasitetin e përdorimit të vaksinave ndërmjet vendeve, madje edhe brenda tyre.

Izraeli filloi vaksinimin e qytetarëve të tij në dhjetor 2020, dhe pjesërisht falë një marrëveshje me Pfizer – BioNTech për të ndarë të dhëna në këmbim të dozave të vaksinave, aktualisht udhëheq botën për sa i përket vaksinimit. Në fillim të fushatës, punonjësit shëndetësorë vaksinonin më shumë se 1% të popullsisë së Izraelit çdo ditë, thotë Dvir Aran, një shkencëtar i të dhënave biomjekësore në Technion – Instituti i Teknologjisë së Izraelit në Haifa. Që nga mesi i marsit, rreth 50% e popullsisë së vendit është vaksinuar plotësisht me dy dozat e kërkuara për mbrojtje. “Tani problemi është që të rinjtë nuk duan të vaksinohen,” thotë Aran, kështu që autoritetet lokale po i joshin ata me gjëra të tilla si pizza falas dhe birrë. Ndërkohë, fqinjët e Izraelit, Libani, Siria, Jordania dhe Egjipti ende nuk kanë vaksinuar as 1% të popullsisë së tyre përkatëse.

Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, qasja në vaksina ka qenë e pabarabartë. Disa shtete, të tilla si Georgia dhe Utah, kanë vaksinuar plotësisht më pak se 10% të popullsisë së tyre, ndërsa Alaska dhe New Mexico kanë vaksinuar plotësisht më shumë se 16%.

Në shumicën e vendeve, shpërndarja e vaksinave shtresohet sipas moshës, me përparësi ndaj njerëzve të moshuar, të cilët janë në rrezikun më të lartë. Sidoqoftë, kur dhe nëse do të ketë një vaksinë të aprovuar për fëmijët, mbetet të shihet. Pfizer – BioNTech dhe Moderna tani kanë regjistruar adoleshentë në provat klinike të vaksinave të tyre dhe vaksinat Oxford – AstraZeneca dhe Sinovac Biotech po testohen tek fëmijët e moshës tre vjeç. Por rezultatet janë akoma me muaj larg. Nëse nuk është e mundur të vaksinohen fëmijët, shumë më të rritur do të duhet të imunizohen për të arritur imunitetin e tufës, thotë Bansal. (Ata të moshës 16 vjeç e lart mund të marrin vaksinën Pfizer – BioNTech, por vaksinat e tjera miratohen vetëm për moshat 18 vjeç e lart.) Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, 24% e njerëzve janë nën 18 vjeç (sipas të dhënave të regjistrimit të vitit 2010 )

Një tjetër gjë e rëndësishme për t’u marrë parasysh, thotë Bansal, është struktura gjeografike e imunitetit të tufës. “Asnjë komunitet nuk është një ishull dhe peizazhi i imunitetit që rrethon një komunitet ka vërtet rëndësi”, thotë ajo. COVID-19 ka ndodhur në grupe nëpër Shtetet e Bashkuara si rezultat i sjelljes së njerëzve ose politikave lokale. Rezistenca e lokalizuar ndaj vaksinimit të fruthit, për shembull, ka rezultuar në vatra të vegjël të rigjallërimit të sëmundjes.

Variantet e reja ndryshojnë ekuacionin e imunitetit të tufës

Edhe pse planet e shpërndarjes së vaksinave përballen me pengesa, variante të reja të SARS-CoV-2 mund të jenë më të transmetueshme dhe rezistente ndaj vaksinave. “Ne jemi në një garë me variantet e reja”, thotë Sara Del Valle, një epidemiolog dhe në Laboratorin Kombëtar të Los Alamos në New Mexico. Sa më shumë që duhet për të ndaluar transmetimin e virusit, aq më shumë kohë duhet të shfaqen dhe përhapen këto variante, thotë ajo.

Ajo që po ndodh në Brazil është një paralajmërim. Hulumtimi i botuar në Science sugjeron që ngadalësimi i COVID-19 në qytetin e Manaus midis majit dhe tetorit mund t’i atribuohej efekteve të imunitetit të tufës ( LF Buss et al . Science 371 , 288–292; 2021) Zona ishte goditur rëndë nga sëmundja dhe imunologia Ester Sabino në Universitetin e São Paulo, Brazil dhe kolegët e saj llogaritën se më shumë se 60% e popullsisë ishin infektuar deri në qershor të vitit 2020. Sipas disa vlerësimeve, kjo duhet të ishte ka qenë e mjaftueshme për ta çuar popullsinë në pragun e imunitetit të tufave, por në janar Manaus pa një ringjallje të madhe të rasteve. Kjo kulm ndodhi pas shfaqjes së një varianti të ri të njohur si P.1, i cili sugjeron që infeksionet e mëparshme nuk i dhanë mbrojtje të gjerë virusit. “Në janar, 100% e rasteve në Manaus u shkaktuan nga P.1”, thotë Sabino. Scarpino dyshon se shifra prej 60% mund të ketë qenë një mbivlerësim.

Ekziston edhe një problem tjetër për tu luftuar ndërsa imuniteti rritet në një popullatë, thotë Ferrari. Shkalla më e lartë e imunitetit mund të krijojë presion selektiv, i cili do të favorizonte variante që janë në gjendje të infektojnë njerëzit që janë imunizuar. Vaksinimi i shpejtë dhe i plotë mund të parandalojë që një variant i ri të fitojë terren. Por përsëri, pabarazia e përdorimit të vaksinave krijon një sfidë, thotë Ferrari.

Imuniteti mund të mos zgjasë përgjithmonë

Llogaritjet për imunitetin e tufës konsiderojnë dy burime të imunitetit individual – vaksinat dhe infeksionin natyror. Njerëzit të cilët janë infektuar me SARS-CoV-2 duket se zhvillojnë imunitet ndaj virusit, por sa zgjat kjo mbetet dilemë, thotë Bansal. Duke pasur parasysh atë që dihet për koronavirusët e tjerë dhe provat paraprake për SARS-CoV-2, duket se imuniteti i lidhur me infeksionin zbehet me kalimin e kohës, kështu që duhet të merren parasysh në llogaritjet. “Ne ende nuk kemi të dhëna përfundimtare mbi imunitetin e zbehur, por ne e dimë që nuk është zero dhe jo 100”, thotë Bansal.

Modeluesit nuk do të jenë në gjendje të numërojnë të gjithë që janë infektuar kur llogaritin sa afër popullatës ka arritur pragun e imunitetit të tufës. Dhe ata do të duhet të japin llogari për faktin se vaksinat nuk janë 100% efektive. Nëse imuniteti i bazuar në infeksion zgjat vetëm për diçka si muaj, kjo siguron një afat të ngushtë për shpërndarjen e vaksinave. Do të jetë gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se sa zgjat imuniteti i bazuar në vaksina, dhe nëse nxitësit janë të nevojshëm me kalimin e kohës. Për të dyja këto arsye, COVID-19 mund të bëhet si gripi.

Vaksinat mund të ndryshojnë sjelljen njerëzore

Me ritmet aktuale të vaksinimit, Izraeli po mbyll në pragun teorik imunitetin e tufës, thotë Aran. Problemi është se, ndërsa më shumë njerëz vaksinohen, ata do të rrisin bashkëveprimet e tyre dhe kjo ndryshon ekuacionin e imunitetit të tufës, i cili mbështetet pjesërisht në sa njerëz janë të ekspozuar ndaj virusit. “Vaksina nuk është e papërshkueshme nga plumbat,” thotë ai. Imagjinoni që një vaksinë ofron mbrojtje prej 90%: “Nëse përpara vaksinës keni takuar më së shumti një person, dhe tani me vaksinat keni takuar dhjetë persona, ju jeni përsëri në pikën zero”.

Ndërhyrjet jo-farmaceutike do të vazhdojnë të luajnë një rol vendimtar në uljen e rasteve, thotë Del Valle. E gjithë çështja është që të ndërpritet rruga e transmetimit, thotë ajo, dhe kufizimi i kontaktit shoqëror dhe sjelljet e vazhdueshme mbrojtëse të tilla si maska mund të ndihmojnë për të zvogëluar përhapjen e varianteve të reja ndërsa vaksinat janë duke u zhvilluar.

Por do të jetë e vështirë të ndalosh njerëzit të kthehen në sjelljen para-pandemike. Texas dhe disa qeveri të tjera të shtetit amerikan tashmë po heqin detyrimin për të mbajtur maskën, edhe pse proporcione të konsiderueshme të popullsisë së tyre mbeten të pambrojtura. Është zhgënjyese të shohësh njerëz që lehtësojnë këto sjellje tani, thotë Scarpino, sepse vazhdimi me masa që duket se po funksionojnë, të tilla si kufizimi i tubimeve në ambiente të mbyllura, mund të ndihmojë shumë në përfundimin e pandemisë. Pragu i imunitetit të tufës nuk është pragu “ne jemi të sigurt”, është pragu “ne jemi më të sigurt”, thotë Scarpino. Edhe pas kalimit të pragut, shpërthime të izoluara do të ndodhin akoma.

Për të kuptuar efektet shtesë të sjelljes dhe imunitetit, konsideroni se ky sezon i gripit ka qenë jashtëzakonisht i butë. “Gripi është ndoshta jo më pak i transmetueshëm se COVID-19”, thotë Scarpino. “Pothuajse me siguri, arsyeja pse gripi nuk u shfaq këtë vit është sepse ne zakonisht kemi rreth 30% të popullsisë imune sepse ata janë infektuar në vitet e mëparshme, dhe ju bëni vaksinimin që mbulon ndoshta edhe 30% të tjerë. Kështu që ndoshta jeni ulur me 60% ose aq imun”.

Përfundimi i transmetimit të virusit është një mënyrë për t’u kthyer në normalitet. Por një tjetër mund të jetë parandalimi i sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, thotë Stefan Flasche, një epidemiolog vaksine në London School of Hygiene & Tropical Medicine. Duke pasur parasysh atë që dihet për COVID-19 deri më tani, “arritja e imunitetit të tufës vetëm përmes vaksinave do të jetë tepër e pamundur”, thotë ai. Është koha për pritshmëri më reale. Vaksina është “një zhvillim absolutisht i rëndësishëm”, por nuk ka gjasa të ndalojë plotësisht përhapjen, kështu që duhet të mendojmë se si mund të jetojmë me virusin, thotë Flasche. Kjo nuk është aq e zymtë sa mund të tingëllojë. Edhe pa imunitetin e tufës, aftësia për të vaksinuar njerëz duket se po zvogëlon shtrimet në spital dhe vdekjet nga COVID-19. Sëmundja mund të mos zhduket shpejt, por shkëlqimi i saj ka të ngjarë të zbehet.

Nature- Përktheu dhe përshtati: SI

87

Donika ka lindur në Shkup në tetor 1971. Fëmijërinë e hershme e kaloi në Prishtinë. Pas arratisjes së babait në dhjetor 1979 për t’iu shmangur arrestimit nga policia jugosllave për shkak të veprimtarisë atdhetare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit arratisen në janar 1980 në Gjermani. Pas atentatit të trefishtë në Untergruppenbach më 17 janar 1982, familja Gërvalla vendoset në Tiranë.

Në fëmijëri shquhet për talentin e saj muzikor dhe merr pjesë si soliste në flaut që në moshën 11-vjeçare në koncerte të shumta. Ajo ka studiuar muzikë në konservatoret e Tiranës dhe Hamburgut si dhe drejtësi në Universitetin e Hamburgut.
Në dhjetor 1990 ishte pjesë e protestave studentore dhe në shkurt 1991 e grevës së urisë së studentëve, të cilat çuan në rrëzimin e diktaturës në Shqipëri.

Në shtator 1991 ishte bashkëorganizatore e Referendumit për Pavarësi në Tiranë, organizimin ky që i mundësoi shprehjen e vullnetit qindra qytetarëve të Kosovës që ndodheshin në Shqipëri.
Në qershor 1992 largohet nga Shqipëria për të studiuar në Gjermani.

Ishte anëtare nderi e LDK-së nga shkurti 1991; 1993-1997 ishte nënkryetare, ndërsa 1997-1999 anëtare e kryesisë së degës së LDK-së në Gjermani. Si zëdhënëse e LDK-së gjatë dy viteve të luftës përfaqësoi qëndrimet e Kosovës para opinionit gjerman, në qeveri dhe Bundestag, në TV, radio, gazeta, debate.

Pas një faze të angazhimit pa funksione partiake, në vitin 2015 u zgjodh kryetare e LDK-së në Gjermani. Pas dështimit të përpjekjeve për reforma të brendshme, në vitin 2018 jep dorëheqje dhe largohet përfundimisht nga LDK-ja. Donika është përfaqësuese nga Lista Vjosa e cila në këto zgjedhje garon bashkë me Lëvizjen VETËVENDOSJE!

Është e martuar me Stefan Schwarz, ish-deputet i CDU-së në Bundestag. Familja Gërvalla-Schwarz ka 5 fëmijë dhe jeton në Bonn, Gjermani./kosova.info

88
Influencer / Blogger / Gerta Saramati (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 21:54:41 »
Teme per artisten Gerta Saramati Elshani.

89
Partitë politike dhe politikanët, të cilët janë mësuar deri tani të shpenzojnë lirshëm në reklama në Facebook, shpesh duke përdorur faqe jo lehtësisht të identifikueshme si faqe politike, do të detyrohen të jenë transparent mbi financuesit e tyre, bëri të ditur rrjeti social Facebook në një njoftim për shtyp të raportuar nga Associated Press.

“Të gjitha reklamat elektorale dhe politike në Shqipëri duhet të vijnë nga reklamues të autorizuar dhe të përfshijnë njoftimin “paguar nga”,” thuhet në njoftimin e cituar nga Associated Press.

Partitë politike shqiptare duket se shpenzojnë shuma të konsiderueshme parash për të reklamuar në mediat sociale, shpesh përmes përdorimit të faqeve të ndryshme që nuk identifikohen si të menaxhuara nga partitë politike.

Facebook është vënë që prej disa vitesh nën kritika të ashpra në të gjithë botën për lehtësinë me të cilën fushatat keqinformuese apo dizinformuese nga grupime të ndryshme qarkullojnë në këtë rrjet dhe vështirësinë që përdoruesit kanë për të kuptuar llojin e materialit që u del përpara.

Gjergj Erebara
https://www.reporter.al/facebook-do-te-identifikoje-reklamuesit-politike-ne-shqiperi/

90
Mediat Shqiptare / Lajme apo reklama politike?
« ne: 15-03-2021, 21:51:29 »
 

Shqiptarët kanë mundësi sot të zgjedhin nëse duan të ndjekin një kanal televiziv apo një tjetër, por pavarësisht se çfarë zgjedhin, “lajmet” që ata shohin janë njësoj. Në fakt, në shumicë dërrmuese, nuk janë tamam lajme, të raportuara nga gazetarë dhe të redaktuara nga redaktorë brenda një kuadri vlerash etike dhe profesionale, por janë materiale propagandistike të prodhuara nga partitë politike, kryesisht qeveria dhe zyra e kryetarit të Bashkisë Tiranë. Një raport monitorimi i kombinuar me intervista me redaktorët, kryer nga organizata Forumi i Mendimit të Lirë, vëren se situata vetëm sa është përkeqësuar gjatë periudhës së pandemisë, ku propaganda e qeverisë konkurroi me “raportime ekskluzive” nga brenda spitaleve të pandemisë me raportimet gazetareske.

Gjatë periudhës mars-prill 2020, “TV Klan transmetoi 612 lajme të prodhuara me materiale të gatshme të ardhura nga zyra e shtypit e qeverisë, ministrive, Bashkisë Tiranë, opozitës dhe institucioneve të tjera,” vëren raporti. Top Channel transmetoi 158 lajme të prodhuara me materiale të tilla ndërsa TVSH 73 lajme.

“Nga analiza që iu bë lajmeve, rezulton se ato përmbajnë vetëm informacione pozitive, me karakter promovues për insitucionin dhe titullarin e tij,” thuhet më tej në raport.

Sipas raportit, në mbi 90% të raste thonë se nuk lejohen të marrin pjesë në këto aktivitete edhe kur arrijnë të informohen për zhvillimin e tyre, ndërsa shumica dërrmuese mendojnë se nëse do të kishte raportim real, qytetarët do të shihnin lajme shumë të ndryshme nga sa shohin.

Politikanët shqiptarë filluan të kontrollojnë drejtpërsëdrejti kronikat e lajmeve gjatë zgjedhjeve të vitit 2009 ndërsa pas zgjedhjeve të vitit 2013 duket se këto praktika zëvendësuan raportimin gazetaresk me propagandën qeveritare.

Gjergj Erebara
https://www.reporter.al/lajme-apo-reklama-politike-gazetareve-u-mohohet-e-drejta-per-raportim-te-pavarur/

92
Janë emra fantastikë, shumicën e të cilëve mund të mos i kemi dëgjuar. Si ju duken emrat Siloria, Jolka, Andata, Daorsa për vajza?

Po emrat Etrit, Jorik, Kail, Tedian për djem? Shikoni më poshtë një listë me plot 157 emra ilirë për vajza e djem./indeksonline.net

93
 

Ja në cilën datë nis Muaji i Shenjtë i Ramazanit. Edhe pak ditë javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e hënë.

Të gjithë besimtarët e fesë islame do të agjërojnë për 30 ditë rresht, gjithsej i bije 1 mijë e 441 orë. Muaji i shenjtë i Ramazanit do të përfundojë më 11 maj, ditë e martë. Gjatë muajit të Ramazanit, muslimanët janë të obliguar të agjërojnë çdo ditë nga agimi deri në perëndim të diellit. Agjërimi i Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit. https://urtesi.com/ja-ne-cilen-date-nis-muaji-i-shenjte-i-ramazanit-allahu-sjellte-te-mira-dhe-shendet-per-gjithe-shqiptaret-kudo-jane/

94
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:40:53 »
Kalaja Trekëndore e Vivarit
Nëse keni vendosur të vizitoni Parkun Arkeologjik të Butrintit, mos harroni të bëni një vizitë të shpejtë dhe në Kalanë Trekëndore të Vivarit që ndodhet fare pranë hyrjes së parkut. Kalaja ka një formë trekëndëshi ku spikasin kullat e ndërtuara në të tria qoshet, e mendohet të jetë ndërtuar nga anzhuinët që në shekullin e XIII. Përgjatë shekujve ajo është rindërtuar disa herë, përfshirë nga venecianët dhe Ali Pashë Tepelena.

95
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:40:26 »
Kalaja e Lëkursit
Nëse do vizitoni Sarandën, duhet patjetër të bëni një ndalesë dhe në Kalanë e Lëkursit. Kjo kala daton që në shekullin e XVI, dhe ka një formë katrore me dy kulla të rrumbullakëta të vendosura në diagonale me njëra-tjetrën. Pozita strategjike në majë të një kodre 287 metra të lartë, panoramat fantastike të detit, Sarandës e ishullit të Korfuzit, e bëjnë këtë vend një nga më të preferuarit e turistëve. Si për ta bërë më komode vizitën e Kalasë së Lëkursit, brenda ambjenteve të Kalasë ndodhet dhe një nga baret e restorantet më të njohura të Sarandës, që ofron shërbime të cilësisë së lartë. Në mbrëmjë, dritat vezëlluese të Sarandës janë vërtet një shfaqje e shkëlqyer që nuk duhet humbur!

96
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:40:10 »
Kalaja e Borshit
E pozicionuar mbi një kodër të fshatit Borsh, 500 m mbi nivelin e detit gjendet Kalaja e Borshit, e cila daton që në shek e IV – III p.k. Në mesjetë kjo Kala njihej si Kalaja e Sopotit, ku përmendet dhe në kujtimet e Ana Komnenës, vajzës së Perandorit të Bizantit Aleksi I Komnenai në vitin 1192. Në periudhën e Ali Pashë Tepelenës u ndërtua dhe një xhami, që sot është në gjendje të mirë, paçka se minareja është rrëzuar.

97
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:39:57 »
Kalaja e Porto Palermos
Nëse kalatë e jugut të Shqipërisë do i krahasonim me xhevahirët e një kurore, Porto Palermo është padyshim diamanti më i bukur e më i shndritshëm. Ndërtuar mbi një ishull që lidhet me bregun përmes një rripi të ngushtë toke të krijuar enkas, kjo kala tërheq vëmendjen për formën trekëndore dhe tre bastionet hijerëndë ne secilën qoshe. Kalaja e sotme u ndërtua në vitin 1814 me kërkesë të Ali Pashë Tepelenës, duke shkatërruar rrënojat e kështjellës së Justinianit. Përballë kalasë ndodhet dhe kisha e Shën Kollit, ndërtuar me detyrim nga gratë himariote. Falë gjëndjes fantastike në të cilën është ruajtur kalaja, si dhe plazhit përrallor të kristaltë që gjendet aty, ky vend është renditur i pari nga Huffington Post si një nga 15 destinacionet për t’u zbuluar në Evropë.

98
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:39:38 »
Kalaja e Himarës
Himara nuk mund të njihet asnjëherë plotësisht nëse nuk vizitohet vendi ku ruhet si askund tjetër kujtesa e saj: Kalaja e Himarës. Me malet Akrokeraune (Vetëtimës) në veri e pamjet spektakolare të detit Jon në jug, kalaja të mundëson një udhëtim sa në histori, aq edhe në natyrën spektakolare të Rivierës Shqiptare. Fortifikimi i qytetit antik që njihej fillimisht me emrin Chimera, mendohet se nis që në shek. VIII para Krishtit, e rimodifikohet me kalimin e shekujve, ku spikat rinovimi gjatë periudhës së Justinianit, gjatë shekullit të VI pas Krishtit. Si qendër e Peshkopatës së Himarës që prej shek. VIII, brenda dhe jashtë mureve të kalasë nisin të ndërtohen disa kisha, një pjesë e të cilave ka mbërritur deri më sot. Më e njohura prej tyre është kisha e Episkopisë (shën Sergit dhe Bakut) që i përket shekullit të XI. Në një nga portat monumentale të kishës vërehet dhe skalitja e një shqiponjë dykrerëshe, që mund të ketë qenë simboli i Kastriotëve ose Muzakajve, që përgjatë gjysmës së dytë të shekullit të XIV zotëronin krahinën.

99
Kerko Shqip / Kalaja me e vjeter ne shqiperi
« ne: 08-03-2021, 20:39:00 »
Si një truall vendbanimesh antike dhe mesjetare, në Shqipëri gjenden plot kala të vjetra të cilat ja vlen t’i zbulosh së bashku me historinë që ato përcjellin. Si të ishte një itinerar i vetëm, ju mund të eksploroni kalatë e jugut, të cilat janë lehtësisht të aksesueshme nëse gjendeni me pushime në qytetet e Vlorës apo Sarandës.

Kalaja e Kaninës
E ndërtuar në majën e një kodre 379 metra të lartë, Kalaja e Kaninës sundon mbi horizont, dhe ka një panoramë të rrallë të gjirit të Vlorës dhe gjithë qytetit. Kjo kala nisi të zhvillohej si një qendër e banuar dhe e fortifikuar në periudhën helenistike (shek. IV – shek. II para Krishtit), mandej vazhdoi të zhvillohej dhe në periudhën romake. Falë lulëzimit e rindërtimit gjatë mesjetës, kjo kala ja doli deri në shekullin e XVIII në mënyrë gati të pandërprerë të përcillte disa nga etapat kryesore të historisë së Shqipërisë. Kalaja përmendet dhe si një nga vendet ku Skënderbeu festoi dasmën me Donika Arianitin, e cila kishte lindur pikërisht në Kaninë. Vendndodhja: Kaninë, 6 km (4 mi) nga Vlorë.

100
Kerko Shqip / Gramatika e gjuhes shqipe
« ne: 08-03-2021, 20:34:50 »
Gjuha shqipe ka 36 tinguj themelorë. Me ta mund të formohen me mijëra fjalë të ndryshme. Këta tinguj i quajmë fonema (nga greqishtja: phone-zë). 36 fonemat e shqipes janë: -fonema zanore: a, e, ë, i, o, u, y;-fonema bashkëtingëllore: b, c, ç, d, dh, f, g, gj, h, j, k, l, ll, m, n, nj, p, q, r, rr, s, sh, t, th, v, x, xh, z, zh.

Faqe: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 16