Profile of albfun

×

Permbledhja

albfun Zërist

Stats for albfun
Posts:   78 (0.017 per day)
Data e regjistrimit:   17-05-2009, 13:40:57
Last Active:   27-01-2014, 22:59:10
Age:  
Offline Offline

Messages - albfun

1
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 25-01-2014, 22:12:39 »
pershendetje  Kerkoj Albumin Kenga magjike 2013

2
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 11-09-2013, 19:46:56 »
kush me ndimon dot me kte kengen orgjinale se ne youtub seshte shum e paster Fatmir Shahini - Le te thojn Pijanec  :perqafim

3
Muzikë Shqip / Hitet e Veres 2013
« ne: 08-09-2013, 11:15:43 »
Kerkoj albumin ( Hitet e Veres 2013 )  flm

4
Shkenca / Cfare jane Nanotubet e karbonit?
« ne: 21-07-2013, 22:35:21 »
Shkencëtarët nuk dinë gjithçka rreth nanotubeve të karbonit ose CNTs për të shkurtër, por ata e dinë se ato janë tuba shumë të hollë dhe të hollë të zbrazët të përbërë nga atome karboni. Një nanotube e karbonit është si një fletë grafiti që mbështetet në një cilindër, me përbërjen e hollë gjashtëkëndore që përbëjnë fletën. Nanotubet e karbonit janë jashtëzakonisht të vogla; Diametri i një nanotube të karbonit është një nanometer, i cili është një dhjetë mijëth (1/10 000) diametër i një qimeje njerëzore.


Nanotubet e karbonit mund të prodhohen në gjatësi të ndryshme.

Nanotubet e karbonit klasifikohen sipas strukturave të tyre: nanotubave me një mur (SWNT), nanotubave me dy mure (DWNT) dhe nanotubave me shumë mure (MWNT). Strukturat e ndryshme kanë vetitë individuale që e bëjnë nanotubet të përshtatshme për aplikime të ndryshme.

Për shkak të pronave unike të tyre mekanike, elektrike dhe termike, nanotubetat e karbonit paraqesin mundësi të mrekullueshme për kërkime shkencore dhe aplikime industriale dhe komerciale. Ka shumë potenciale për CNTs në industrinë e përbërësve.

Si prodhohen nanotubetat e karbonit?
Flakët e qirinjve formojnë nanotubet e karbonit natyrisht. Në mënyrë që të përdoren nanotubet e karbonit në kërkime dhe në zhvillimin e prodhimeve të përpunuara, shkencëtarët zhvilluan metoda më të besueshme të prodhimit. Ndërsa një numër i metodave të prodhimit janë në përdorim, depozitimi kimik i avujve , shkarkimi i harkut dhe ablacioni me lazer janë tri metodat më të zakonshme të prodhimit të nanotubeve të karbonit.

Në depozitimin e avullit kimik, nanotubet e karbonit janë rritur nga farat e nanoparticionit metalik të spërkatur mbi një substrate dhe të nxehtë deri në 700 gradë Celsius (1292 gradë Fahrenheit). Dy gazra të futura në këtë proces fillojnë formimin e nanotubeve. (Për shkak të reagimit ndërmjet metaleve dhe qarkut elektrik, oksidi i zirconiumit përdoret ndonjëherë në vend të metaleve për farat e nanopartikulave.) Depozitimi i avujve kimik është metoda më e popullarizuar për prodhimin komercial.

Shkarkimi Arc ishte metoda e parë e përdorur për sintetizimin e nanotubeve të karbonit. Dy shufra të karbonit të vendosur nga fundi në fund janë vaporizuar me hark për të formuar nanotubet e karbonit . Ndërsa kjo është një metodë e thjeshtë, nanotubet e karbonit duhet të ndahen më tej nga avujt dhe blozat.

Ablacioni me laser kombinon një lazer pulsues dhe një gaz inert në temperatura të larta. Lazer i pulsuar avullon grafit, duke formuar nanotube të karbonit nga avujt. Ashtu si me metodën e shkarkimit të harkut, nanotubet e karbonit duhet të pastrohen më tej.

Avantazhet e Nanotubeve të karbonit
Nanotubet e karbonit kanë një numër të pronave të vlefshme dhe unike, duke përfshirë:

Përçueshmëri e lartë termike dhe elektrike
Vetitë optike
lakueshmëri
Rritja e ngurtësisë
Forca e lartë elastik (100 herë më e fortë se çeliku për njësi të peshës)
Peshë e lehtë
Gama e elektro-përçueshmërisë
Aftësia për t'u manipuluar mbetet ende e fortë
Kur aplikohen për produkte, këto prona ofrojnë avantazhe të jashtëzakonshme. Për shembull, kur përdoret në polimere, nanotubet e karbonit mund të përmirësojnë vetitë elektrike, termike dhe elektrike të produkteve.

Aplikimet dhe Përdorimet
Sot, nanotubetat e karbonit gjejnë aplikim në shumë produkte të ndryshme dhe hulumtuesit vazhdojnë të eksplorojnë aplikacione krijuese të reja.

Aplikimet aktuale përfshijnë:

Komponenta e biçikletave
Turbinat me erë
Shfaq panelin e sheshtë
Skanimi i mikroskopëve të sondës
Pajisjet e ndjeshmërisë
Bojëra detare
Pajisje sportive, të tilla si ski, shkopinj bejsbolli, shkopinj hokejsh, shigjeta gjuajtjeje dhe surfboards
Rrjetet elektrike
Bateritë me jetëgjatësi më të gjatë
elektronikë
Përdorimet e ardhshme të nanotubave të karbonit mund të përfshijnë:

Veshje (me goditje dhe pa plumb)
Materiale gjysmëpërçuese
anijen
Ashensorë hapësinorë
Panele diellore
Trajtimi i kancerit
Ekranet me prekje
Ruajtja e energjisë
optikë
radar
Biofuel
LCDs
Tubat e provës nënmikroskopike
Ndërsa shpenzimet e larta të prodhimit aktualisht kufizojnë aplikacionet komerciale, mundësitë për metoda dhe aplikime të reja të prodhimit janë inkurajuese. Ndërsa kuptimi i nanotubeve të karbonit zgjerohet, ashtu do të përdorin edhe ato. Për shkak të kombinimit unik të vetive të rëndësishme, nanotubetat e karbonit kanë potencial për të revolucionarizuar jo vetëm jetën e përditshme, por edhe eksplorimin shkencor dhe kujdesin shëndetësor.

Rreziqet e mundshme të shëndetit të nanotubave të karbonit
CNTs janë një material shumë i ri me pak histori të gjatë. Edhe pse asnjë nuk është sëmurë ende si rezultat i nanotubes, shkencëtarët po predikojnë kujdes kur trajtojnë grimcat nano. Njerëzit kanë qeliza që mund të përpunojnë grimcat toksike dhe të huaja si grimcat e tymit. Megjithatë, nëse një grimcë e caktuar e huaj është shumë e madhe ose shumë e vogël, trupi i tyre mund të mos jetë në gjendje të kapë dhe përpunojë atë grimcë. Ky ishte rasti me azbestin.

Rreziqet potenciale të shëndetit nuk janë shkak për alarm, megjithatë, njerëzit që merren me dhe punojnë me nanotubet e karbonit duhet të marrin masat e nevojshme për të shmangur ekspozimin.

5Pershendetje  . Kerkoj kengen ( NORA ft GENA - Le Mama )  te paster

7
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 05-01-2013, 13:23:43 »
pershendetje si ta shkarkoj pak kete albumin Rilinda Velaj - Lum Kush Eshte Si Ty

8
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 10-08-2012, 02:50:29 »
ju lutem kush mund teme ndimoj me kengen e petrit lulos Nje komb nje flamur   ne mp3 nese keni mundesi dhe nese mundeni e dua sa me shpejt  :perqafim

9
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 20-07-2012, 22:23:02 »
anypet91 me vjen keq por ajo kenga thot fjalet qe me the nuk kam degjuar keng tjeter mos e ke degjuar te kenduar live nga ndonje kengetar tjeter dhe ngaterrohesh

10
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 14-07-2012, 22:52:24 »
para disa kohesh kam degjuar nje kenge popullore qe nuk e gjej ne internet. nuk i di titullin as kengetarin, po disa fjal jan:
zemra ime sot po qan
ky fustani bardh na ndan
o ky fustani bardh na ndan
me nenen dhe me baban

help me please lutesi)) lutesi))
   ME FAL PER VONESEN . MOS ESHT GJE KJO KENGA QE KERKON  gentian selfo fustani i bardhe....    E KENDON GENTIAN SELFO - FUSTANI I BARDHE

11
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 11-02-2012, 09:10:45 »
na ndimo pak  esht keng popullore e jugut ? e shqipris mesme ? esht kosovare ? e kendon femer apo mashkull ?

12
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 22-11-2011, 20:44:56 »
desha pak kodet e albumeve KENGA MAGJIKE 2011 VOL.1 VOL.2 (ALBUM 2011) Ju lutem

13
Born This Way lady gaga  e ka njeri kte cd e fundit  ju lutem ??

14
pershendetje !! eka dikush kte kengen orgjinale te paster Grupi   Ali Pashe Tepelena   - Selam Labi

15
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 11-07-2011, 18:39:39 »
ndonje album te shaban gjekes ka njeri ???

16
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 04-07-2011, 14:01:10 »
kerkoj disa albume nese i ka njeri 1 luziana . 2 spartak xhaferraj. 3 dashuri hysaj.

17
blij albumin dhe atje e ke te paster po te jesh aq i mencur do e kishe pare se teke kenget e jugut ne faqet e pare e ke kengen ok prandaj heres tjeter mos bej kerkesa koti pa e pare njer ok mjaft pertove se neve nuk do ti siellim gjerat tek goja ok neve jemi ketu vetem per te mirembajtur forumin te paster cial
  per ke ishte kjo pergjigje ?

18
ju lutem e ka dfikush ket kengen orgjinale te paster se kjo nga youtub nuk esht e paster Vallja e SHOTES Dasmoret

EDHE KETE NESE MA GJENI DOT Dasem Kosovare

19
Na thuaj ndonje kengetar, group, ose titull.
  po te dija me emra kengetaresh ose grupe i gjeja dhe vet lol  :P

20
disa kenge dropullite desha me gjen dot njeri ?

22
Muzikë Shqip / Kërkoj Këngën? [Për këngë shqiptare]
« ne: 11-04-2011, 13:53:07 »
jo kte e dua nga jugu  :(

23
kerkoj  vallen e rinis ma gjeni dot ju lutem

24
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 20-03-2011, 13:37:52 »

25
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 12-02-2011, 00:12:32 »
e ka njeri albumin  e BLERINA BALILIT te riun

Faqe: [1] 2 3 4