Profile of alfeko sukaraku

×

Permbledhja

alfeko sukaraku Zërist

Stats for alfeko sukaraku
Posts:   275 (0.064 per day)
Personal Text:   Koha eshte e maskarenjve
Vendndodhja:   ne toke
Data e regjistrimit:   17-09-2009, 20:46:41
Last Active:   17-07-2013, 17:46:36
Gjinia:   Mashkull
Age:  
Offline Offline

Messages - alfeko sukaraku

1
Duke u bazuar ne shkencen krahesimtare edhe ne thenien e mesiperme ,qe sic duket i ka shpetuar censures se botuesit te veprave te Cabejt,Seit Mansakut, fale bydallallekut te tij,po ju sjelle me poshte prova te pakundershtueshme gjuhesore qe vertetojn shqipen si gjuhe me te vjeter se vete gjuha greke.

Jam i ndergjegjshem se Tirana eshte e qelbur me progreke qe i fshehin keto vertetesira qe na tregojne me te vjeter se greket...por jo me tash e tujtje....nga une per ju ...
 
http://word.office.live.com/wv/WordView.aspx?FBsrc=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdownload%2Ffile_preview.php%3Fid%3D479301965477809%26time%3D1373211325%26metadata&access_token=100002358844776%3AAVI2AB7zmte7duObzXRrw0CskI2bogT8ZTKQMrj4JI8_EQ&title=prova.docx

2
Si arrihet shkencerisht tek gjuha e paragrekve?
Kete po ja leme te na i thoje Eqerem Cabej:


“Një interes të veçantë për gjuhësinë shqiptare paraqet çështja a ka ndonjë lidhje midis gjuhëve ose gjuhës së substrakteve paragreke të Greqisë së vjetër dhe gjuhës shqipe, ose mbeturinave të atyre substrakteve në këtë gjuhë.  Ky problem lidhet me emrin e Pellazgëve e të pellazgjishtes”
 Eqerem Çabej. “Hyrje në historinë e gjuhës shqipe I”, f 90 sh b “Çabej”, Tiranë 2008

3
Libri i dyte sjelle mbetje origjinale te gjuhes se paragrekve=pellazgeve

4
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 21:44:02 »
ma pac uraten

5
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 21:33:49 »
or ti kushuri(sjam mysliman te me thuash vella sipas rregullave te allahut) do kuptosh ti apo jo?c demke e idiotesira me thua?ne cbote rrone ti??????miliona vjet me pare daku, jo ne kohen Demkes e perrallave te tua.
nuk do ma imponosh ti  rr k demken si njeriun e pare me perrallat e tua.
zgjohu nga perrallat e pastaj hajde te kendojm sa te duash per demken e bin landenin.

6
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 21:22:53 »
une jam Rob i Zotit ,,me shajt smundem se ma ka ndalu Zoti.. ....vetun pergjigju kaq ..Kush esht babai i Ademit a.s ..njeriut te par ne bot ...Pergjigju...
o derman,o rob zoti...thirri ore llogjikes se me cmende, Demka nuk ka miliona vjet mbi toke, ndaj nuk eshte njeriu i pare se me cmende...te ka genjyer allahu per Demken.thirri llogjikes se njeriu i ka miliona vjete mbi toke edhe ka lene gjurem arkeologjike.uee uee ueee

7
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 21:09:53 »
Pergjigju ................ prandaj them shum thjesht esht per te besu ska shum fjale ,Zoti ju udhezoft inshAllah.....

te lutem mos me shaj ne arabisht se nuk kuptoj e nuk dua te kuptoj

8
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 20:50:53 »
nuk kemi nevoj per ofendim ..por thjesht mendimet e te gjithve ..pra me thuaj diqka , Kush e krijoj njeriun e par  Ademin a.s..kush esht babai dhe nena e Ademit dhe Havas ??????  .  sakt dhe shkurt ?  sa per oren skam pse me rejt  ...skemi nevoj as per rrena ..
Demua eshte  shume i ri qe te arrij milionat e viteve mbi toke,ndersa Demollari ka qene mashtrues se triblonte shume mire edhe e kisha inat si tifoz i Partizanit.

9
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 20:48:19 »
JU  LUTEM PERMBAJUNI TEMES DHE IDESE FILLESTARE !!
vajzes po ja tha zemra lere te martohet me ke te doje,ska te bej nje njeri me shkaterrimin e nje kombi, por ka te bej shume nje ideologji me shkaterrimin e nje kombi.

10
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 20:45:09 »
Ty me duket ende qemke me teorit e "PA BAZA" te Darvinit...!!! QE MOTI KOHE ato teori kane rene POSHT .Kush ika caktuar lendet e para ne sasi te mjaftueshme ,te cilat jane te mjaftueshme per nevojat e cdo qenie te gjalle..???kush ika percaktuar sasite e ketyre lendeve te cilat i pergjigjen atij,i cili jeton nga ato?kush ika krijuar keto lende te para:farat,ujin,token pjellore ,driten e diellit,dioksidin karbonin,fabrikat e gjelberta?kush i dha keto?cfare do te ndodhte sikur toka te ishte krijuar pa njeren nga keto lende???Kush e krijoi gojen duke e ditur se ajo gjendet ne fillim te sistemit digjestiv,te ciles ia shtoi dhembet e bukur dhe te dukshem ,te cilet grijne,kafshojnedhe bluajne...??Kush ka vendosur qe eshtrat te jene te mbuluara me mish..??Kush eshte AI o ju te cilet keni mendje..??!!Valle a nuk po shihni se te gjitha keto jane zhvilluar me njohuri paraprake te caktuar dhe te udhehequr me urtesi dhe percaktim preciz?Ose ndoshta ende ne mendjen tuaj gjenden mangesi..???te cilet kane pohuar se te gjitha keto kane ngjare befasisht dhe se te gjitha keto jane krijuar pa dije dhe pa kuptim ..?? Amos valle te gjitha keto ndodhin vetvetiu..?..nuk edi pse para gjithe ketyre te vertetave ende njerezit sit ty hamenden...Disa njerez, nga dashuria e verber (qe dmth dashuri patologjike:) ) nuk i shohin gjerat siq jan ne realitet por ashtu siq do donin te ishin :) ju urojme sherim sa me te shpejte :) (jo per te miren tone po per te miren e tyre). Andaj Zoti eshte Ai qe duhet adhurohet pastaj kombi,se Zoti eshte ai qe i ka krijuar te gjitha
Darvini me perrallat e veta nuk ka ndryshim nga shume perralla te tjera "krijimtare"..ne se rroni ne boten e endrrave ateher me fale qe po te zgjuaj me fjalet qe po te them me poshte.
Sote bota evropiane pranon historikisht se e njeh historin nga kohet me te vjetra me poemat e Homerit qe u shkruajten ne shek 5 p e s  edhe kan marre temen nga lufta e trojes gati 800 vjet me pare, pra ne vija te trasha bota me sy hapur njeh historin sote 3500 vjete me pare,ndera krijimi i tokes edhe i njeriut mbi te ka miliona vjete ..ndaj mos fli me sy  hapur me Darvinin e fene.Ruaje besimin tende , por mos ndrysho gjuhen e mos i fole perendis tende arabisht, foli shqip se shqipja eshte gjuha e nenes qe allahu me krishtin ta mohuan kaq kohe

11
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 20:36:01 »
E para nuk esht ora 2 i nates ktu..e dyta  e respektoj  cilen fe te due askend nuk e intereson..e adhuroj Krijuesin ..se pari e respektoj Krijusin e mandej  ...Ato qe Zoti i ka krijue ..por i urej ato qe  i bojn Allahut shok !!!!!!

sa per oren e ke te shenuar aty, eshte 01 e 48 ora kur postoni ju kete shkrim...ndaj mos genje se denon allahu.
Mua me ka bere nena me baban edhe te lutem te mos me quash dobic se do te ofendoj edhe une e nuk do te vij mire.Femijet nuk i sjelle pelikan, por i bane babai me maman duke bere qejfin e tyre..besoj se ta ka thene allahu kete te vertet te madhe.Krujuesi qe krijoj boten miliona vjete me pare nuk ka lidhje me allahun edhe as nje allah tjeter vogelush  qe njeh 1500 vjet jete me ane te perrallave fetare qe ju bashkengjiten tradites pervojes e dituris mijravjecare per te shitur bythen e tyre.
Ketu i thone Shqiperi, ruaje Allahun tende e tjetri ta ruaj Krricin e vete si ti doje zemra, por mbi kombin mos vendos askend qe nuk deshiroj gjuhen shqipe.Kur te ngrihesh nga gjumi do ta kuptosh qe Zoti eshte i madhe edhe paqedashes ,nuk eshte dobic qe vjen e te meson arabishten si gjuhen e perendis edhe ti kendon arabisht ne mes te shqipes,ateher do jete shume vone se do ndihesh minoritar ne shqiperi

12
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 01:40:29 »
vere nje kryq te kuq perpara shkrimeve me propogand fetare te pakten se nuk ta ka njeri qejfin me perralla ne 2 te nates.Shiko mesiper shen kozma etolianin,shenjtorin e krijusit tende edhe pastaj hajde te na thuash perralla sa te duash..perralla me sy hapur

uen e respektoj fene e Fishtes-Frashrit, por jo fen e sulltanit e janullatos

13
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 22-02-2011, 01:25:38 »
skan cna duhen trimat edhe respekti, na duhet dituria , mencuria edhe nxjerja e mesimeve nga e shkuara ne menyre qe ti sherbejm jetegjatesis kombetare pa lindur minoritar te rinj nder shqiptaret.

14
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 21-02-2011, 21:28:45 »
do thone kam fe do than kam din
njani thote jam turke  e tjetri latin
do thone jane greke,shkaj ca te tjere
por jena vllazen more te mjere
prifterinjet me hoxhet ju kan dhune
me ju shkaterrue me demue
vjen burri huaj e te rri ne voter
e te turperon nene e te turperon moter
Pashko Vaso
O moj shqypni.
Patriotizmi nuk eshte buka edhe uje por eshte nxjerrja e mesimeve nga e shkuara.Ne se per ty buka eshte shenjtori i kishes ortodokse shqiptare shen Kozma Etoliani,ateher te ngecet ne fyte buka e kombit e te rrofte nacionalizmi i verber....shih ketu cju thoshte shqiptarve shenjtori i kishes ortodokse greke qe eshte edhe shenjtori i kishes shqiptare...dhe pastaj hajde me shite nacionalizem e patriotizem"

http://www.proletari.com/percarja-qe-mbolli-kisha-ortodokse-midis-shqiptareve/html
 

15
Dmth shqiptaret kane frike se mos nje pjese nuk jane edhe aq shqiptare dhe e shesin kombesine e tyre????!!!

mendja juaj munde te pjellin sa fantazira te duash edhe te lexoj sipas dashaqejfjes suaj.
Arvanitet e camet ortodoks bashke me vllehrit e sllavet perbejn greqin,kane per gjuhe meme gjuhe jo greke edhe per fe ortodoksin, ne baze te se ciles quhen greke....tani c pyetje e pikpyetje pjelle truri juaj ate e dini ju.

16
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 21-02-2011, 19:34:47 »
Une besoj se Zoti nuk do pyet askend se cfare nacionaliteti i ka pasur thene ndryshe nuk do gjykoj askend per perkatesin nacionale ndersa do pyet dhe gjykoj per ate fetare.

Per mua mbetet feja, dhe me ane te kesaj falenderoj Zotin qe jam edhe SHQIPTAR!!!

sepse qellimi arab eshte te pushtoj boten me ane te fese,ashtu si qellimi greke..edhe kan gjetur ca hundlesher e traper qe bejn endrra me sy hapur.Beso ne zote e askush sta ndalon, por respekto kombin qe te lindi e te rriti...apo je edhe ti pjelle e shen meris me spinaqin?

17
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 21-02-2011, 19:31:45 »
Allahu xh.sh  e ka kriju token, e gjithqka ka ne toke e ne qyell,, ai e din pse e ka kriju edhe deri sa ka me ekzistu,,qellimet e tij askush si din ne jemi rrob te Zotit ,,Ai esht Zoti jon..disa tregojn peralla..por Ai qe beson ne Zot ska askush qe mundet me e bind ne mendime te rejshme..sikurse ajo Profetja e rrejshme ne Shqiperi ..qe thonte une jam Profete ..Subanallah...... ka shum e shum si ajo ..Zoti i udhezoft inshAllah..
o tralala
toka ka miliona vjet qe eshte krijuar, keshtu edhe njeriu mbi te, ku ishte allahu yte ateher.
te pershendes me vjershen e Naim Frashrit "Tradhetoret"...lane zonjen e nderuar edhe zune nje kurve shtrige..lane kombin e zune fene per tu quajtur vorioepiriot sote...o tralala, zgjohu nga gjumi e beso ku te duash, por mbi kombin mos vendos kende, ose mbathja andej nag arabia me pare se te ndihesh minoritar ne shqiperi o tralalala

18
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 20-02-2011, 11:34:39 »
Kombi vellezer e motra sepse kombi eshte gjaku juaj, ndersa feja nuk ka lidhje gjaku edhe nuk quhesh vella me dike qe nuk ke lidhje gjaku, nuk flet te njejten gjuhe te nenes.
Vellezer e motra kur u krijua bota Allahu bashke me Theosin  nuk ekzistonin te na krijonin sepse jane shume te mevonshem te marrin ate lavdi.Bota ka miliona vjet qe banohet, ndersa Allahu keto 1600 vjetet e fundit erdhi bashk me Theosin per te na bere greke e arabe.Para tyre ishte perendia e Diellit,Dia,dita,dituria.Ky eshte Zoti i shqiptarve-thote Kristoforidhi-edhe ketij i falen qe nga lashtesia shqiptaret ne Tomorre.Sa per sallamet e alekos edhe per pordhet e papes a te janullatos ato jane pordhe asimiluese anti shqiptare.Nje fetare si lartshkruajtsja ka vdekur si njeri edhe jeton ne"parajsen" arabe edhe ne emer te allahut ajo te ve bombat neser, ndaj skan c na duhen vellezer e motra arabe.Feja ne shqiperi ka figurat e veta te larmishme e te respektuara si Naim Frashri,at Gjergj Fishta ,at Zef Pellumbi  te cilet dinin ta ruanin raportin mindis kombit edhe fese.At Gjergj Fishta me atdhedashurin e tij vajtoj me 28 nendore 1913 per shkaterrimin e kombit edhe tha "se nuk i sherben me zotit qe i coptoj vendin...ky eshte shembulli me i mire i te qenit shqiptare....ne te kunderten se shpejti do kemi edhe minoritet arab ne shqiperi sipas urdhrave te vella arapit..nuk jam rracist, por mjafte me me ti lejojm shqiptaret te ehen te huaj ne vendin e tyre me vllazerime fetare si vllazerimi ortodoks qe sote i ka bere greke ortodokset ne jug te shqiperis..kjo maske vllazerie do cjerre ede kjo eshte detyre e te gjithe shqiptareve

19
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 19-02-2011, 23:38:36 »
http://video.google.com/videoplay?docid=-2174995525735918278#
Mesonjtoria

ky ishte surrati i vertet i Sallamit te Alekos, ndaj te mos na bej propogand fetare antikombetare.

20
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 19-02-2011, 23:35:28 »
Aleko Sallami
Te rrapi ne mashkullore Cerciz Topulli SHQIPERIA ETNIKE!!!!

foli cercizi me goje..mylazim largo tabore edhe leri djemet e mi te shkojn e te mesojn shqipen se te kuq te bej me boje

21
Teologjia / Kombi apo feja?
« ne: 03-02-2011, 13:49:10 »
o Fatime
vellezrit e motrat nuk ti bene allahu me muhametin, por ti ben babai me nenen edhe quhen keshtu se kane gjakun tende.ne darke babai ja hipen nenes edhe ben qejfin e vete aq sa kenaqet.pastaj mbjelle ne miter faren hibrite nga dalin hibridet qe quhen vella e moter te cilet jane te gjakut tende-flasin gjuhen tende e te jane gjithmon prane.Feja eshte ajo qe greqia arvanite nuk te njeh kosoven per "vllazerin me serbet".Feja eshte ajo qe vendet" vllazerore"islamiste nuk te njohin kosoven.C vellezer jane keta?Cvllazeri eshte kjo????per mendimin time postimi juaj me siper eshte propogande ererendomet antishqiptare.Feja per ne shqiptaret eshte armike edhe do jet e tille deri sa ne te ndjekim rrugen e Naim Frashrit-Gjergj Fishtes=respekt e dashuri per kombin e gjuhen e tij.

22
Ku mund ta gjej kete liber?
libraria Artin ...e reklamon edhe ne internet.

23
mbishkrim nga etruria
thomopulo edhe libri i ketueshem.

MI MURS ARNTHAL VETES
NUVRES LARIS VETE MULUNE
LATHIA PETRUNI MULUNE

=
VARRIN E ARNTHAL VETES E MBULUAN LARIS VETE ME LATHIA PETRUNIN

24
mbishkrim nga Keria pellazge...botohet nga thomopulo 1912

HINI HAR ION HEP YL ........

25
mbishkrimi etokretan i botuar per here te pare nga iakovo thomopulo 1912-pellazgjika-athine
SI NGKAL MITKEN OSI VARSHIA STU ARKIA PSETUMELN ARKAKOKLESI LEP ASEMBLEN ANAIT=
SI NGJALLI MIKEN(sheroj) OSH VASHA SHTU ARKIA E SHPETUAR.ARKAKOKLES HI (i jati) LEP SHEMBLLIMIN E ANAIT.

anait=perendi pellazge

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 11