Profile of alias

×

Permbledhja

alias Zërist

Stats for alias
Posts:   14 (0.002 per day)
Personal Text:   Verdana
Vendndodhja:   L.A
Data e regjistrimit:   19-09-2004, 00:06:06
Last Active:   12-05-2006, 03:42:00
Age:  
Offline Offline

Messages - alias

1
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 29-04-2005, 01:04:07 »
ka ndon
Nietzsche i zhgenjyer nga realiteti kristjan kalon ne mohimin e kesaj feje. ne nje nga librat e tij akuzon fene kristjane qe nuk e la te njohi islamin.

ka ndonje reference per citimin e mesiperm ?

2
Albanian Forums / : Forumi i shqiptareve te Amerikes.
« ne: 28-04-2005, 03:32:32 »
une meqe ra "pyetja", do shkoj ne alb per summer, me ne fund...

3
Habia Filozofike / : Egoizmi
« ne: 25-04-2005, 19:19:22 »
altruizmi eshte thjesht nje fjale ne fjalor, sepse empatia, altruizmi ne shumicen e rasteve jane forma te moderuara meshire apo pozicione vetreklamuse te individit. egoizmi, eshte pjese e personalitetit te njeriut,kush me shume e kush me pak, te gjithe jane egoiste nen disa situata,e rendesishme eshte te jesh egoist pa kaluar ne narzicism.

4
Albanian Forums / : How many languages do you speak?
« ne: 25-04-2005, 19:09:34 »
albanian
english
italian
french
dhe pak fare fare greek

5
Habia Filozofike / : Perla të urtësisë Tao
« ne: 25-04-2005, 02:55:40 »
oh kam pas bere nje paper vitin e kaluar per Taoism and Confucianizimin,  identifikohen si fe, por e fakt jane sisteme besimi, principet e tyre jane shume te peraferta dhe ne mos gaboj Lao-Tze dhe Konfuci kane qene bashkohes. Ying/Yang eshte nje nocion taoist dhe ndersa principet e predikuara nga Konfuci u integruan ne sistemin qeverites gjate sundimit te nje xhaxhi (qe nuk nuk me kujtohet).

6
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 25-04-2005, 02:43:41 »
lol... sa kontoverse kjo pyetja dhe nxjerr edhe motivin e "Pseudo besimit"= besimi ne zot se te plotesohen deshirat. Njeriu nuk ka nevoje per zotin ti plotesohen deshirat, nese deshira ka nje qellim, njeriu qe vertet do di si ta arrij pertej asaj faljes hipokrite ne momente e nevojes. Feja i perket periudhes femijroret te psyches njerzore. kush e ndien le te bej nje search te thjesht per origjinin e tre feve monoteiste, (kohe/hapsire/lider karizmatik dhe afrimitetin e Torah/ Talmud me Testamentin e vjeter ne bibel/ apo edhe me Kuranin) dhe normalisht jane me te identifikueshme  inkoherencat , paqartesite ne  librat e shenjte sesa tek veprat e Nietzsche. nuk ishte nietzsche qe i beri njerzit ateiste me " the god is dead", ai ishte nje nga ata te shumte qe paten kurajon te ndaheshin nga ajo kategoria  heretikve dhe te mendonte pertej iluzioneve fetare.si shume te tjere qe vet kosiderohen ateiste.

7
Habia Filozofike / : Materializmi!
« ne: 03-01-2005, 01:24:11 »
personalisht, pavarsisht se ekzistojne shume interpretime mbi materializmin, me duket shume here me racional dhe me afer realiteti sesa idealizmi. Asocimi qe i behet materializmit me Komunizimin si dukuri socialo-politike me impaktet qe solli ne shek e XX, mendoj se eshte nje nga shume faktoret qe i jep nje vizion negativ ne psychen njerzve.

8
Habia Filozofike / : Ke zbuluar qellimin e jetes tende?
« ne: 03-01-2005, 00:54:33 »
 :detari mbase aspekti praktik i "hierarkise se nevojave" te abraham moslow, te pakten ate ide lexova te shprehur ne disa postime, megjithate, jo se ka nje definicion te vetem dhe absolut, eshte shume subjektivo-relativ si koncept,  :lalala  qellimi i jetes= ai mjet/menyre qe i jep ekzistences me sens.

9
po si nuk pastka ndonje ketej ne  westcoast, LA ppl gje verdalle????

10
Habia Filozofike / : Kendveshtrim filozofik mbi fene
« ne: 06-10-2004, 00:14:29 »
Filozofia dhe Feja...

Filozofia eshte nena e te gjitha shkencave, (dashuria per dije) mendoj qe edhe feja edhe filozofia jane rezultat i zhvillimit psiko-social te njeriut, te dyja ne thelb kane te bejne me shume fjale qe nuk te cojne asgjkundi,,, se dyti nese filozofa nuk ka pranuar si absolut iden e zotit, feja e ka bere.
megjithate do flas me gjate per kete teme, se tani do shkoj te bej nani nani

11
Habia Filozofike / : Ke zbuluar qellimin e jetes tende?
« ne: 28-09-2004, 23:00:45 »
qellimi i jetes, ndoshta eshte jeta vet...... :-*  :-* <)>  :-[ :-[ ;) ;

12
Habia Filozofike / : mbi HICIN brenda meje.....
« ne: 28-09-2004, 11:09:23 »
nuk e di pse ndonjehere e asocioj gjendjen time shpirtrore dhe psikologjike me ciklet e biznesit, cdo gje eshte normale madje edhe keto lart e poshte jane bere si routine ne jeten e njeriut edhe pse ne thelb ndryshojne..., persa i perket hicit mendoj se te gjithe e perjetojne sipas menyres se tyre, deshira per rebelim, per reformim, per consesus me veten dhe jo me boten,,, megjithate sado te ndihet ndikimi per ndryshim cdo gje ngelet statike, normalisht edhe HicI.

13
Habia Filozofike / : Ke zbuluar qellimin e jetes tende?
« ne: 28-09-2004, 10:59:13 »
qellimi/ kuptimi i jetes eshte nje nocion qe lidhet shume ngushte me Ekzistencializmin ose me mire kane qene Ekzistencialistet qe per here te pare filluan ta shikonin me seriozisht si nocion, ndoshta nga gjendja qe vete ndodhej bota, dy luftrat Botrore qe  me shume se kurre vune ne diskutim idene e ekzistences se zotit. Megjithate ekzistencialisti ngelet besimtar por edhe reformohet, agnostik per me teper apo ndoshta edhe ateist, eshte pikerisht ky i fundit qe percepton/ ndien absurdin dhe i le atij vendin, si plotesues i qellimit te jetes. Kuptimi i jetes nuk eshte asnjehere absolut,madje shume relativ dhe subjektiv, per njerez te ndryshem jeta ka kuptime te ndryshme, dhe jane te gjitha te respektueshme, qe nga ideja e ekzistences se zotit, tek absurdi, tek jeta profesionale, tek ardhmja, tek arritjete personale... Personalisht mendoj, qe njeriu nuk ka vetem nje qellim ne jete. Jeta e tij mund te kete kuptime/qellime te ndryshme ne etapa te ndryshme te zhvillimit te tij social. Per mua tani eshte shkolla, neser do jete familja, me vone do jete kariera dhe keshtu ne vazhdim....
nuk e di sa e qarte isha, ,por qellimin e jetes e pashe ngushte me individin dhe jo me shoqerin,pavarsishte se eshte shoqeria qe i dikton kushtet per qellimin e jetes.

Faqe: [1]