Profile of atman


Permbledhja

atman
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   553 (0.078 per day)
Personal Text:   Verdana
Data e regjistrimit:   23-04-2004, 17:00:00
Last Active:   03-08-2005, 15:06:29

Messages - atman

1
PsiSoc / : Ne kerkim te Unitit dhe Vetvetese!
« ne: 17-03-2005, 07:04:41 »
E DASHUR ANGEL, DO TE DESHIROJA TE ME SHKRUAJE ATE PJESE TE BUSKALJES KU ESHTE MARRE INTERPETIMI QE KAM BERE UNE NE KERKIM TE UNIT. (dmth, pjesen e siperme te shkrimit, e cila mban vulen e mendimit tim, jo shembullin per te ilustruar)

SHEMBULLI ME MULLAHUN NUK ESHTE KRIJIM I BUSKALJES, POR ESHTE MARRE NGA URTESIA ARABE.

A MUND TE QUHET KOPJIM NESE SHEMBUJ TE TILLE FUTEN PER TE ILUSTRUAR NJE TEME?
UNE JAM I MENDIMIT QE JO, PERNDRYSHE SI BUSKALJA SI DHE SHUME E SHUME TE TJERE QE E PERDORIN, do te akuzoheshin per plagjiature.
OSE QOFTE EDHE SHEMBULLI I EDIPIT TE CILIN E KANE MARRE TE GJITHE PSIKOLOGET DHE E KANE STUDIUAR, DUKE BERE INTERPRETIMET E TYRE, DO TE QUHEJ KOPJIM, SEPSE ESHTE NJE TRAGJEDI E SHKRUAJTUR NE LASHTESI. dhe se te gjithe kur e styudiojne e nisin nga pyetja: DUHET TE DI KUSH JAM UNE, DHE NGA VIJ...  sipas teje eshte kopjim?
Jo e dashur, jo, urtesine, perrallat, mitet, etj mund t'i perdore kushdo per te ilustruar mendimet e tij.

2
Gruaja dhe Familja në Islam / : Islami dhe gruaja!
« ne: 17-03-2005, 06:16:48 »
Pyetja ime eshte kjo, ose me sakte kam dy pyetje tani per tani:

- A LEJOHET NJE FEMER ME MENSTRUACIONE TE HYJE NE XHAMI?
- A PRAKTIKOHET ME NGA ISLAMI VRASJA E FEMRES ME GURE, KUR AJO MEKATON?

3
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 13-03-2005, 15:05:02 »
.

4
Libraria Islame / : Arti sipas Islamit
« ne: 13-03-2005, 08:10:52 »
.

5
Habia Filozofike / : "VDEKJA" E IDEALIT...
« ne: 13-03-2005, 04:40:20 »
.

6
Libraria Islame / : Arti sipas Islamit
« ne: 13-03-2005, 01:53:04 »
?

7
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 13-03-2005, 01:22:41 »
.

8
PsiSoc / : Neqoftese...
« ne: 12-03-2005, 16:11:43 »
Njerezore Hersiana, njerezore si gezimi edhe hidherimi,  dhimbja si dhe paqja, si malli dhe dashuria.

9
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:47:49 »
.

10
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:42:58 »


Xhavo me vjen keq, por une e mbylla diskutimin me besimtaret ne kete forum.

p.s: Per vlerat e njeriut kam lexuar Nicen.sikur e kishe mbyllur diskutimin me besimtaret ne kete forum??? sa per ate pyetjen tende i kam dhene pergjigje me siper. lexo me vemendje mos ha fara ne ore te mesimit.

11
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:42:39 »

Seviyorum  JAM I HAPUR NDAJ ARGUMENTAVE TE TUA SHKENCOR.

OLSION A MUND TE ME THUASH SE NGA PRETENDON SE KEMI ARDHUR? KUSH NA KRIJOI NE DHE GJITHESINE?

12
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:42:20 »

OLSION ................ TI QE THUA QE KURANI KA AKSIOMA E KE LEXUAR GJE???

PO SIKUR TE KETE GJERA QE SHKENCA I KA VERTETUAR NE SHEKULLIN E 20 CA DO THUASH???

MOS FOL NGA MENDJA JOTE "NDRITUR" PO HAPE DHE LEXOJE NESE E KUPTON DOT.

Shenim:
Kujdes fjalorin!!


13
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:42:02 »


Po ti ku i ke faktet qe vertetojne se i ka krijuar zoti???

Qe te mos e perseris pyetjen perseri, lexo perpara perkufizimin e fjales "fakt" ne fjalor.
Citim


fakti qe zoti ka krijuar gjithca eshte KURANI. nuk ma merr mendja se je i afte ta kuptosh edhe po te perdoresh fjaloret qe mund te kesh, se ne kuran thuhet qe :KY LIBER ESHTE PER ATA QE JANE TE ZOTET E MENDJES. :occ
[/quote]

14
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:41:44 »

prandaj benka si kopetent se nuk paska fakte...hmmm...

15
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:41:23 »


sulltan e kam permendur shume here. Une besoj ato qe shkenca ka vertetuar, jo ato qe ndonje ka supozuar. Megjithate midis evolucionit dhe zotit une do te zgjidhja evolucionit, sepse teoria e evolucionit nuk me demton.


pretendon se hipoteza e evolucionit eshte vertetuar nga shkenca?  a mund te diskutojme pak per kete hipotez?
 mund te me thuash nje fakt te evolucionit qe mbeshtet nga shkenca?
po sikur shkenca ta hidhte poshte kete teori (sipas teje) kush do te  demtonte?

16
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:40:58 »

olsion mund te me thuash nese beson ne evolucion.
nese po a mund ta mbrosh shkencerisht kete hipotez???

17
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:40:37 »

ateistet lisa besojne se nuk ka zot apo satan. besojne ne teorine e evolucionit. pretendojne se cdo krijese ka evoluar.
pra besojne ne perralla me mbret.

18
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:40:22 »


a e dini si eshte nje pune,Ateistet e kane hap kete teme me bo qejfin e tyre,dhe nuk kerkojne debate e gjera te tjera.po i leme te bejne si ne shtepi te vete. :lalala


deri sa hapet ne forum duhet te pritet qe te kete debat. ose me sakte diskutim.

19
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:40:05 »


aventurier ajo qe kam shkruar une ne letersi quhet IRONI.


nese ti perdor ironine ne duhet te perdorim sarkazmen


20
Habia Filozofike / : Ateistet
« ne: 12-03-2005, 11:39:36 »


Llokum gjethet e vyshkura i gjen vetem nga fundi i vjeshtes e fillimi i dimnit, por ateistet jetojne 4 sitinet e vitit.

Cdo kush ateist o besimtar mundohet te genjej vetem duke u munduar te gjej te verteten si e si te jetoj me mire!!!

Kete duam te gjithe besoj!!!!


pS: Te egzistonte nje Zot i madh, s'do lejonte te vuanin aq shume bijte e tij!!! (?!?!?!?!?!?!)

Nejse..cdo njeri din vete ca beson. Kur s'ja kane dale ata te mednjejte me e gjet te verteten s'po e gjejme ne ne forum!
Citim

ata njerez qe thua ti vuajne si pasoj e veprave te tyre
[/quote]

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 12