Profile of besar shkembi

×

Permbledhja

besar shkembi Zërist

Stats for besar shkembi
Posts:   18 (0.004 per day)
Data e regjistrimit:   08-04-2008, 00:38:01
Last Active:   19-11-2011, 09:08:44
Age:  
Offline Offline

Messages - besar shkembi

1
Leshani i Pejes
Portali Selman Etemi- Per Leshan Poezi Libra Forumi Shkruani Filma Shqip Media
RTKLive Lajme
Kosova TV
TV Shqip
Radio
Radio dhe TV
Videomuzike Muzike Mp3 download Kontakte
title
            PERBLEDHJA E POEZIVE  BOTUAR NE TIRANE,VITI 2010 NEN TITULLIN
2.                                 “Ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove...  

                    botuar me 2100 ne Tirane

                  

             Bebbbsar Shkëmbi, alias Ramadan Ademaj, u lind më 30.03.1958 në Leshan, Pejë. Shkollën fillore e mbaroi në Glaviçicë, tani, Shën Gjon kurse  shkollën e mesme në gjimnazin ''11 Maji'' në Pejë. U diplomua në Universitetin e Prishtinës, dega Letërsi e Gjuhë Shqipe.                    

Me shkrime ka filluar të merret që në bankat e shkollës fillore.Ishte anëtar i disa klubeve letrare, anëtar kryesie dhe anëtar i këshillit artistik në SHKA ''Haxhi Zeka'' në Leshan. Disa nga shkrimet e tij gjenden në shtypin e Kosovës, sidomos te ''Zëri i Rinisë'' i asaj kohe. Mori pjesë në demonstratat e 11 e 23 Marsit, 1, 2 e 3 Prillit të vitit 1981.Për atë është shpërblyer me largim nga konvikti i studentëve. Pas kësaj, mori pjesë në të gjitha aktivitetet e degës dhe Universitetit të Prishtinës. Më pas aktivitetin e ka vazhduar në BL të Leshanit, ku gravitonin 5 fshatra. Ishte i deleguar nga BL në komitetin komunal të Pejës në organizatën rinore - organizator i kundërshtimit të rreptë  të kushtetutës serbosllave.

Bëri regjistrimin dhe deklaratën e Pavarësisë në lagjen e tij dhe për këtë i'u desh të largohej një muaj nga shtëpia, sepse stacioni i policisë në Kliqinë i kishtë rënë në gjurmë.zgjedhjet e para për parlamentin e parë shumë partiak u zgjodh anëtar komisioni. Dy netë më vonë, pasi u numëruan votat, z. Shkëmbi tregon: ...dolëm nga shtëpia e bashkëfshatarit tim Mustafë Haradinit, arsimtar në fshatin Zahaç, pas ndarjes me bashkëpjësëmarrësit mbetëm vetëm unë dhe i madhi, dëshmori, dhe sipas Zekeria Canës, ushtar i parë i UÇK-së, Tahir Lush Berisha. Meqë ne kishim shtëpitë më larg se tё tjerët na duhej tё bёnim edhe njё copё rrugë. 50 m. pa arritur te shtёpia e Tahirit  kishim rënë nё pritë tё policisё serbosllave me tё cilёt zhvilluam njё luftё tё ashpёr me ç´rast vramё dhe plagosëm njё tjetёr polic serb. Mjerisht nё atё luftё mbeti edhe fqinji dhe miku im, 23 vjeçari, Tahir Lush Berisha.

Pas qёndrimit 6 javorë nёpёr familje tё afёrta, kalova nё Shqipёri ku qёndrova 17 ditё. Pёr kalim ilegal nga Kosova në Shqipëri ka meritë Nёndega e LDK -sё së Raushiqit.Organizim in për vajtje ilegale e bëri Brahim Buçolli, kryetar,i cili bashkё me pёrcjellësin dhe dy tё tjerё erdhën me mua deri nё Shqipёri. Nga Shqipёria, me ndihmёn e Policisё se qytetit Rijeka tё Kroacisё, kalova nё Rijekë, ku qёndronin dhe punonin  vёllezёrit e mij .

Policia e kёtij qyteti më ndihmoi edhe në bashkimin me gruan dhe 2 fёmijёt, të cilёt kishin hequr tё zitё e ullirit. Ata i kishin nxjerrë para tankut të ushtrisё pёr t´i shkelur, duke dashur ta frigojnё gruan qё ajo tё tregojё se ku gjendesha unё.

1Por  me ndihmën e asaj policie dhe të LDK -sё nё Rijekë, më 1 Tetor erdha nё Gjermaniku më është zgjidhur çështja e qëndrimit.

12.   Qёndrimi im pёr kёtё shihet nё vjershёn "Bisedё me njё dëshmor nё ditёn e pavarёsisё" dhe "Dua tё jam Migjen i ri

 

13.   M I R E  S E  V I N I  N E  S H Q I PE R I N E  E   BA S H K U A R!

 

  

 

PO TE Z   GJOHESHIN DESHMORET NGA VARRET

  

 A THUA DO T´ PAJTOHESHIN ME NEVE TA GJALLET

    

JO KURREN E KURRES SE NEVE I TRADHTUAM      

    

 AMANETIN E TYRE NE VEBD NUK E CUAM

 

 

 

 

 

 

                              

                                                                      

    


 

      PYET  KOSOVA  KU  MBET  VALE        

                    

      ESHTE I VDEKUR A I GJALLE

                                                                                      

      UKSHIN HOTI ZEMER HEKUR

                        

      I MADH I GJALLE ME I MADH I VDEKUR                    

                

                                                                                                                

1

 NENA IME ISHTE

 

1

 Lind e rritё e lumja

Nga Nёna Dardane

Gji i dha Teuta

Ujё i dha Drini

Nuse shumё e bukur

N’ shtёpinё e njё trimi

Ishte bijё e Agronit

mbesё e Skёndebeut

nё sofёr i  mblidhte

gjithё burrat e dheut

Sofrёn ua shtronte

me djath e bukёvale

çorape tё leshta

u çonte nё male

Ishte orё e malit

Rojё e bjeshkёve t’ larta

ishte bareshё e urtё

hidhte farё nё brazda

2.

Qante bashkё me mua

Kur si foshnje qaja unё

Ajo kurrё nuk lodhej

Kur unё e leja pa gjumë

E kur unё qeshja

Ajo lahej me gazin tim

Rrugёt m’i praronte

Ditёt m’i mbushte bekim.

Bashkё me shtatin tim

I rritej shpresa pёr jetё

Ja po m’ rritet djali - thoshte

Do t’kam pleqёri tё qetё

3.

U lind e u rrit n‘ kasolle

Jo n’vila e n’pallate

Vet lindte e ritte fëmijë

Në djepa majë shpate.

Nёna ime ishte

Nёna kosovare

Rend e rend tёrё ditёn

E nuk lodhej fare.

Djepin lidh nё shpinё

Nёna ime e madhe

Ndimon burr’n e vet

Nё ara n’livadhe.

4.

Kur burrin ia morën  n’burg

Vet punonte n’arё

Herё u printe qeve

E  herё  hidhte farё.

E kur kthehej n’mbrёmje

trima i mbushej {shpia}

Kishte nga Prokupla

Kishte nga Shqipёria.

Kishte nga Presheva

Kishte nga Mali Zi

Kishte nga Ilirida

Nga Drenica djem t’rinje

Sofrёn ua shtronte

Me djath e bukёvale

Ishte nikoqire

Ishte dhe bujare

Ishte nikoqire

Ishte dhe bujare

Priste, përcillte miq

Pёrcillte djemtë nё male.

5.

Kur ndonjёri  vritej

Nuk e qante kurrё

Vdiqe i ri- i thoshte

Akoma pa u bёrё burrё.

Pa ta sjellё akoma

Nusen nё shtёpi

Jo, jo, e fshin nёna lotin

Veç i qetё fli ti.

Vdekjet sikur kjo

Nёna nuk i qan.

Lulёkuqet e nёnёs

Vdesin pёr vatan.

6.

Kur shkau i hoshte

Se lindte shumё fёmijё

Pёr inat të tij

I lindte njё mijё.

Kur ia vriste njёrin

Ajo bёnte tjetrin.

Pёrmbi pushkё e thika

Thatё s’e shihte djepin.

S’ mund ta shihte pushkёn

Varur nё baski

Nё krah do ta vinte

Veç vёllai i tij.

Nuk vononte shumё

E burrit i hynte n’gji

Nga se dёshironte t’parit

Emrin t’ia pёrtёri.

Toka do krah pune

E kishte nevojё vatani

Nga se ditё për ditё

Djemtё ia hante mali,

Bile njё herё ndodhi

N’bark ia futën thikёn.

Fёmijen qe ia nxorrën

Nё darkё ia qitën.

Ha! - i thanё tash

He, nёnё shqiptare

Prap lind fёmijë

E djemё ço nё male.

Ha!- i thanё tash

N’ fyt ia rrasën thikёn

Jebenti Kosovo

je bemti Republikёn

7.

Kur ia morën arёn

E kur ia prenё arrёn

Kur ia kallën shtёpinё

Kur ia morën kecin

Kur ia morën dhinё

Kur ia pёrdhunuan çikёn

E kur ia prenё vёllanë

Kur n´bark ia futën thikёn

Kur e rrahën, e shanё.

8.

Ajo ishte dhe mёsuese

Gjithnjё na mёsonte

T’jem shembull ndёr shokё

Gjithnjё na këshillonte.

9.

Nёna ime ishte

Amvisë mё e mira

Misёrnikёn pjekё ndёr saç

Bёnё dhe ёmbёlsira.

Kur bёn mish e lakra

Erё mbushet shtёpia

Dollmat i bёn  t’mira

Bёn edhe flija.

Bёn pite me mazё

Lakror edhe tavё

Pёr Ditё tё Flamurit

Bёn edhe bakllavё.

10.

Dhe pёrveç  amvisёs

ёshtё dhe luftёtare.

Krah pёr krah luftonte

Me shokёt nё male.

T’ luftonte kuçedra

Shёndrrohej nё orё tё malit

Prap shpejt bёhej nёnё

Sisё t‘ i japi djalit

Qumshtin e ka t‘ ёmbёl

Ashtu si e ka zemrёn

Lumi unё i lumi

Çfarё e kam nёnёn!

Herё nё Kosovё

Herё nё Shqipёri

Herё në Bujanovc

E Herё nё Çamёri.

Herё nё Drenicё

Herё nё Tetovё

Herё nё Rekё tё keqe

E herё nё Kёrçovё.

 11.

Nёna ime lumja

S’kish shoqe veç veten

Vёlla Ahmet Delinё

Vёlla Azem Bejten.

Vёlla Mic Sokolin

Vёlla Idriz Seferin

Vёlla Haxhi Zekёn

Vёlla Ymer  Prizrenin

Vёlla Pashko Vasёn

Vёlla e ka Naimin

Vёlla Faik Konicёn

Vёlla Kristoforidhin.

Vёlla Hasan  Prishtinёn

Vёlla Azem Hajdarin

Vёlla Tahir Mehёn

Vёlla Adem Jasharin.

Edhe motra kishte

Nёna ime plot

Norёn e Kelmendit

Motёr Dadёn Shotё.

Motёr Marigonёn

Motёr Nёnё Terezёn

Motёr e ka Tringёn

Motёr e ka Xhevёn.

12.

Çelёs tё zemrёs ka

Dashurinё e butёsinё

Deri sa ёshtё n’front

E ka egёrsinё.

Nёna ime  ishte

Nёna kosovare

Shamizezё po

por edhe krenare.

13.

S’di të shkruaj prozё

S’di as poezi

kur shkruaj pёr ty

qe dyja i di.

Fjalёt më vijnё vetë

Edhe vetë radhiten

Varg pas vargu strofa

nё poemё ngjiten.

 

             2

 

KULLËN DO TA NGRE NË TOKËN QË MA LA BABA

 

 1.

Kulla ime

nё tokёn time

derёhapur

e bukёs

e kripёs

e ditёs dhe e natёs

pёr mikun

sofёrshtruar me plumb

pёr bajlozёt

pёr armikun.

 2.

Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn ku

bjeshkёve tё Kelmendit

tё Sharrit

e Korabit

tё Shalёs

te Cabratit

e tё Dajtit shtatlartё

qё bora nё maja u rri

si plisi i bardhё mbi kokё

orёt

zanat

e shtojzovallet

u qёndrojnё te koka

tё gatshme si gjithmonё

tё ndeshen me bajlozёt

qё tё dehur nga lakmia

tё egёr erdhёn nga Karpatet

tё na i luajnё mexhat

tё na t´kurrin

trojet

tё na i shterrin

lumenjtё

tё na i turbullojnё

gurrat

tё na i helmojnё

bunarёt

 

Canakalaja-a-a-a njё bunar n´mjedis

mos e pini ujin  o vllazёn

se ashtё zehёrlis

haj mos me kjaj oj nanё“

 3.

 Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn ku

zanat

orёt

e shtojzovalle

u qёndrojnё te koka Oso Kukës

ia pastrojnё fashat

e ia lidhin plagёt Gjergj Elez Alisё

dragojtё

rojat e Arbёrisё

gjithmone tё gatshёm të pёrgjaken

tё mos na e zёnё diellin kuçedrat.

 4.

 Kulla ime

tokёn time

nё tokёn me nёna shamizeza

tё traumatizuara

tё pёrdhunuara

nёna tё pёrzhitura nga dielli

e me gjinjё tё ёnjtura nga qumshti i bёrё trap

nёna qё tёrё kohёn rrijnё pranё djepave tё kallur

nёna qё presin ndonjё lajm pёr burrat e zhdukur

 Kushtrimi i tyre

„mos na i lini djepat thatë“.

 5

 Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn

ku vёllai i vogël m´u djeg

bashkё me mullarёt e sanёs

ku motra m’u pёrdhunua para syve

të babёs e të nanёs

Vetёvrasja shpёtim...

 6

Kulla ime

nё tokёn time

tokё me motra qyqe

qё vetёn shohin në ёndёrr

hipur mbi kalin e bardhё

dhe puhinё e lehtё

qё ua valёvite fustanin e nusёrisё

Gugu Isuf-gugu Istref

 7

Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn me motra qyqe

qё ul nё avlemend

tёrё kohёn presin tё dashurit

tret rrugёve tё botёs

kalb nё burgjet serbe

tё masakruar

të djegur nё furra

hedhё nё lumë

a varros nё varre masive

presin tё dashurit qё njё ditё

do t’u kthehen mbyll hermetikisht

nё qese najloni.

 Kot presin konstandinёt

ta çojnё besёn nё vend...

 8.

Nёna

Nёna e traumatizuar

e pёrdhunuar

shpirtёrisht e shkatërruar

nёna qё s’ka n’sofёr

as njё kothere t’bukёs

nёna

qё shokёt e burrit e tё djalit tё vramё

nuk i ngritёn kurrё kullёn

mbi themelet e djegura nga flakёt luftёs.

 9.

E baba

baba i pa me sytё e vet

kah ia kafshonin gruan

kah ia kafshonin çikёn

kah ia kallnin kullёn

kah ia kallnin urёn

kah ia kallnin hambarin

kah ia kallnin qarranikun

kah ia pshurrnin bereqetin

kah ia pshurrnin bylmetin

kah ia rrёmonin varret

tё dehur ia shanin historinё

ia ngujonin shkronjat

ia rrёzonin antenat

kah ia therrnin qingjat e viçat

kah i pjeknin n’hell pёr meze

kah i kafshonin kofshat

kah u shkonte yndyra

bashkё me jargёt zhag mjekrrёs

kah i zgërdhinin dhёmbёt

qentё qё ulurinin si ujqёr

gjarpёrinjte e gjakut,

vampirёt,

shushunjat.

10.

Baba

baba qё derdhi gjakun

tё mos shembёn urat

tё mos shembёn kullat

tё mos vyshken lulet.

11.

Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn me plepa tё prerё

me kufoma trimash

mbuluar me shalle baballarёsh…

Shokёt s´ua çuan amanetin deri nё fund.

12.

Kulla ime

nё tokёn time

 nё tokёn ku shitet mielli i bardhё

e ku nxёnёsi pёrdor shpricin nё klasё

ku shkёrdhaqёt shkёrdhehen tёrё natёn

e shesin vajzat sjellё nga Europa

nё tokёn time

ku minatori zhelan

mërdhin në dimёr

ku mёsuesin e papunё

e kallё vapa e verёs

duke pritur para dyerve tё spitaleve

qё tё shesin gjak

qё tё shesin jetё

Ata shesin jetё

pёr tё mbajtur jetё.

 13.

Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn ku ushtar i UÇK-sё

nёn tendë

pa kulm mbi kokё

kёrkon lёmoshё

kёrkon ndihmё

pёr t’i shëruar plagёt e marra nё luftё

kёrkon ndihmё

pёr t´i hequr plumbat nga trupi

Shokёt s’e kthejnё kokёn kah ai

ata luftojnё pёr kolltuqe

luftojnё pёr njё vend në qeveri

pёr njё vend nё parlament

pёr njё vend nё gjyqёsi

nё shtetin e okupuar

 Nё shtetin ku tjetёr kush shkruan

e tjetёr kush vulos.

 14.

Kulla ime

nё tokёn time

nё tokёn ku

njёri vёlla tёrheq me bark

„kolicёn“ nёpёr pazare

nё tokёn

ku tjetri vёlla

tёrё ditёn pёrsёrit refrenin:

„a do zotёri, cigare“.

15.

Por ani ani

ani se s’ka gjё

i mirё a i keq qoftё

atdhe e kam

shpirt e kam

zemёr e gjan e kam

andaj edhe kullёn do ta ngre atje.

16.

Do ta ngre se s´bёn

do ta ngre dhe do ta ringre

edhe njё qind herё nё qoftё nevoja

do ta ngre

në Atdheun tim

do ta ngre

nё tokёn time

nё tokёn qё ma la baba

qё ma la gjyshi e stёrgjyshi

nё tokёn që do t´ia lё

djalit

nipit

e stёrnipit.

17.

Po po

do ta ngre

do ta ngrejë se s´bёn

do ta ngre dhe do ta bёj

mё tё madhe

mё tё fortё

me frёngji do ta bёj

kёshtjellё do ta bёj.

 18.

 Do ta ngre

do ta ngre se s´bёn

do ta ngre

dhe nё divanhane do tё ngul baski

e nё baski do t´i vari

pushkёt

 kallashnikovёt

brezaret me fishekё

do t´i varin plisat

tё pa punёt

varfanjakёt

jetimёt

shokёt e mi

qё njё ditё do tё ngrihen

nё njё luftё tё re

pёr kufinj

nё njё luftё pёr njё flamur

nё njё luftё pёr njё Shqipёri

 19.

Do ta ngre

do ta ngre se s´bёn

do ta ngre

dhe çfarё do tё bёjё pastaj.

 20.

Pastaj do tё shkojё

t´i marrё bijat nё t’pan

do tё shkoj t´i marrë

hallat e tezet

do t´i mbledh nipa e mbesa

do t’ftoj shokё e jarana

miq e kushёri

do t´i marr tri lodra

do t´í marr tri zurna

do t´i ftoj tё gjithё rapsodёt

do t´i ftoj

T´bijtё e Sefёs

vёllezёrit Qetaj

Demё Shaqёn

Augistin Ukёn

Shkurte Fejzёn

Shyhrete Behlulin

Remzie Osmanin

Rifat Berishёn

Mahmut Feratin

Nikollё Nikprelёn

Ilir Shaqirin

Arif Vladin

Gëzim Nikёn

Shpat Kasapin...

Pastaj do t´i ftoj

edhe krerёt

do t´i ftoj se s´bёn

do ta ftoj Rexhep Qosjen

Adem Demaçin,

Albin Kurtin

Bamir Topin

Riza Halimin

Mehmet Bardhin

Ali Ahmetin

Jozefina Topallin.

21.

Do t`i ftoj tё gjithё

„e do t´ju qes kafe

e do t´ju qes duhan“

e do t´u kthej drekё

e do t´u kthej darkё

do të knaqёmi tёrё natёn së bashku.

22.

Po po

do t´i ftoj

do t´i ftoj

se do t´bёjё dasёm t´madhe

shumё tё madhe

do ta bёj

sa tё pёrmendёt nё tёrё Kosovёn

nё tёrё Shqipёrinё

nё tёrё Iliridёn

nё tёrё Malёsinё

lё tё pёrmendet nga Sava e Danubi

e deri nё det

nё tёrё Ilirinё

sepse nё kullёn time

nё tokёn time

me shtatёdhjetё e shtatё varrё nё trup

gjithmonё njё Gjer Elez Ali

qё sa herё ka nevojё

ai ngjallet e ringjallet pёrsёri

lёshon kushtrimin

dhe u prinё trimave n’ballë pёr liri.

23.

Krushqёve do t’u prijё baca Rifat

me mustakёt si tё Idriz Seferit

Atij i ka hije balli i oxhakut

e nё ball tё krushkave Jozefina Topalli

krenaria e shqiptarisё

Norё e Kelmendit

Shotё e Arbёrisё

qё manjakёve ua ndez

pёr së gjalli qiririn.

 24.

 Rreth akshamit

rrёnxёs bjeshkёs

rrёnxёs malit“

do të ma bijnё nusen

nusen time

do tё ma bijnё

vajzёn qё ma dha besёn

atё ditё qё u nisa pёr atje

atje ku as vet nuk e dija

se ku ёshtё ai atje.

 25.

 Reth akshamit

rrёnxёs bjeshkёs

rrёnxёs malit“

do tё ma bijnё nusen

vajzёn e kёngёve tё mia

vajzёn e vargjeve tё mia

vajzёn e ёndrrave tё mia

qё si fёmijë

i lanim sytё me vesёn e mёngjesit.

26.

Rreth akshamit

rrёnxёs bjeshkёs

rrёnxёs malit“

do tё ma bijnё nusen

nusen time

dhe do ta mbёshtesin

te muri i kullёs

e do tё nisё kёnga

e do tё nisё vallja

e do tё luajnё bijat

e do tё luajnё mesat

e do tё luajё halla

 nёna do tё fluturojё nga gёzimi.

 27.

Deri tё dhoma e dhёndёrrisё

do tё mё shoqёrojё

Fatmir Lima

Hydajet Hyseni

Agim Çeku

e komandant Remi

do tё mё pёrcjellё daja.

28.

Tё nesёrmёn do tё zgjohem herёt

do tё dal nё kopsht

tё ngopem me ajër tё pastёr

me ajrin e atdheut tim

kafenё do ta pijmё kur tё zgjohet nёna

do tё ulemi {sëbashku} nёn hijen e dardhёs

nusja do t´na i sjellё kafetё

ashtu si ia sillte gjithmonё nёna babёs.

 

 3

 

MOLLA E SHERRIT

 

Ti dreq

bir dreqi

shtrigan

bir shtrigani

bir kurve

kurvari

kopil

stёrkopil

 mbjellёs i mollave t’sherrit n’Ballkan

 Lugat

shushunjё qё fryhesh me gjak

 

Mirё e di

dhe kot mundohesh

Urёn ta bёsh kufi

Lumin ta bёsh kufi

 

 Në ura

ne kemi murosur nuse

dhe nuseve ua kemi lёnё gjirin jashtё

qё tё pijnё qumësht fёmijёt.

 

 Ata qё e pijnё kёtё qumësht

rriten shpejt

bёhёn dragoj

Mic Sokola bёhen

Adem Jashara bёhen.

 

Ata urёn do ta bёjnё

Jo kufi

urё paqeje do ta bёjnё

qё lidhё njeriun me njeri.

 

 Ti kёtё e di

se tё dy anёt e Lumit janё tё mijat

andej e kёndej Urёs janё të mijat

dhe jo ti

por unё jam zotёri

nё kёto troje

qё m’i lanё tё parёt e mi.

 

 Kur erdhe nga Karpatet

ti ma more Urёn e Kullёn

ma more arёn

e ma preve arrën

edhe kaun e zgjedhës ma more

më fute nё borxh

deri sa më detyrove

tё shkoj kah jugu

kah Deti.

 

 Por edhe kёtё e di

bile fort mirё e di

se ku  ёshtё molla

jo molla e sherrit

qё e mbolle ti

por Molla e kuqe

molla që dikur ishte kufi.

 

 Atje

prap atje

do ta bёjmё kufirin

jo tё Ura

jo tё Lumi

 

 Ti qё mbolle mollёn e sherrit

do t’ia shohёsh sherrin

 

 Njё ditё do tё tkurresh

do tё tkurresh

ashtu si tkurret gjarpёri

sepse edhe ti gjarpёr je.

 

 4

 

NË ZEMËR GURË KULLASH KISHTE

 

E sheh Tahirin

Ta vramё

Do ta vrasim edhe pёr së gjalli

Nuk do tё varroset si hero

 

Rubrika e tij

Do tё mbetet e zbrazët

Nё ditarin e shkollës

 

E sheh Skёnderin

Po ia thyejmё eshtrat

Copё-copё do t´ia bёjmё gjymtyrёt

Gruaja do t´i bredhё rrugёve

Si Trashja

 

Minatorit do t´ia kallim djepin

 

Pёr Maxhunin mos kёrko nuse

Pёr tё s’do tё bie lodra

Atё do ta tredhim

Veshkat do t’ia prishim

 

Kёshtu i thanё nёnё Shkurtёs

Policёt në burg

Atё ditё qё ia vranё djalin

Beqarin e nёnёs

Mёsuesin

 

Donin ta coptonin njё zemёr plake

Donin ta plasnin një zemёr tё plasur

Donin ta thyenin një zemёr nёne

 

Por Ajo pёr inat

E fortё atё ditё qёndronte

Mё e fortё se mizoria

Mё e fortё se egёrsia e tyre

 

Nё zemёr gurё kullash kishte

 

Po s’i ngjanё Tahirit

M´i vrisni edhe kёta

U tha nёnё Shkurta

Dhe ngriti kokёn lart

 

Krenare se krismёn e armёs së Tij

E dёgjuan tё gjitha kullat

Të gjitha bjeshkёt

E dёgjuan Londra, Gjeneva e Parisi

E dёgjuan Moska e Berlini

 

E sa pёr Tahirin

Ai do te varroset, tha, se s´bёn

 

Ai ështё i tё gjithёve

atё do ta varrosin si i ka hije një trimi

 

kёngëtarёt do t’i kёndojnё kёngё

Poetёt do t’i thurrin vargje

Tё mirit tё nёnёs

Beqarit tё nёnёs

 

Dhe sa herё t’i kujtojё Kosova

Zgjedhjet e para

Mbi varrin e Tij

Do tё hidhen tufa lulesh tё freskёta

U tha atё ditё qenёve të Serbisё

Nёnё Shkurta-burrёresha

 

 Botuar te “Zëri i ditës”, Zvicër.

 

 5

 

 BISEDË ME NJË DËSHMOR NË DITËN E PAVARËSISË

 

Dëshmorit Tahir Lush Berishës                                

 

 17 Shkurti ditё e re

ti nuk je n’darsёm me ne

s’jemi bashkё pёr tё festuar

kёtё ditё tё shёnuar.

 

 Pёr çfarё dasme e ke fjalёn

e çfarё dite tё shёnuar

mos pёr kёtё ne derdhëm gjakun

mos pёr kёtё kemi luftuar.

Pasha ngjyrёn nё bajrak

pasha tokёn larё me gjak

pasha Drinin e Ujin e tij

pasha Vjosёn nё Shqipёri

pasha emrin shqiptar

nuk luftuam pёr t`u ndarё

nё shqiptarё e kosovarё.

 

 Ne luftuam pёr bashkim

jo t’na ndajnё pёrsёri

kёsaj here pёrgjithmonё

kësaj i thua ti liri…

 

 Shokёt tanё luftёtarё

shkelёn lehtё mbi gjakun tonё

u shndrruan n’liberalё

duke na ndarё  pёrgjithmonё

 

 Pёr njё natё u pasuruan

e s’e çajnё kokёn fare

pёr fёmijёt mbetё jetima

qё nё rrugё shesin cigare.

 

 Ballëpërballë luftam me shki

pёr njё flamur

pёr një Shqipёri

 

Ju betohem nё njё Zot

Do t´luftojmё sot e mot

se lirinё e duam t’plotё

kjo liri nuk ёshtё liri

gjёr sa s’kem veç njё flamur

gjёr sa s’kem veç njё Shqipёri.

 

6

 

TË MOS SHEMBEN URAT

 

 Jepi mish e kockë

të mos shemben urat

 

 Jep atë më të dhembshmen

veç t’mos shemben kullat

 

 Në urë

varrosëm një grua

në odë

të ruhet ura u mësua

 

 Gjirin ia lan jashtë

të pijë qumësht fmija

jep çdo gjë që ke

veç t’mos vyshken kurrë

dy lulet e mia

kullëguri Kosova

lulëkuqe Shqipëria

për këtë u ndërtua

kulla

për këtë është bërë

frëngjia.

 

 7

MESUESIT

 

 Dëshmorit T.L.Berisha

 

 Kush më tha se të kanë vra

Kush më tha se ti ke vdek

Gënjeshtarët më gënjejnë

N’vargun tim jeton për jetë.

 

Se t´ka marrë plumbi në ball’

Për liri ke vdek më thanë

Konstandini pas shtatë bjeshkëve

Motrën shkon ta marr në t’pan.

 

 Ka mbet zbrazur n’ditar t’shkolles

 

M’thanë rubrika lëndës tënde

Gënjeshtarët më gënjejnë

N’mendje t’nxënësve jeton ende.

 

 Nuk ka liri pa një Shqipëri

Ti një ditë u pate thënë

Gënjeshtarët më gënjejnë

N’zemrat e tyre zuri vend.

 

 Edhe n’vargun tim u fute

T’i jap gjak e peshë ta çon

Gënjeshtarët më gënjejnë

T`i s´ke vdek ende jeton.

 

 8

 

ZGJOHU

 

Në ëndërr një natë

më erdhi një zanë

me harpën e saj

nga gjumi më zgjoi

m’u ul te koka

e nisi të këndojë.

 

 Zgjohu shqiptar – m’tha

se mjaft ke fjetë

e sheh Evropa kurvë

këtë herë na ndau për jetë.

 

 Ujku kërkon mjegull

gjithmonë është thënë

shfrytëzoj turbullirën

gjahun për ta zënë.

 

Ujku na është ujk

këtë gjithkush e di

tash po na i ha qingjat

vet e sollëm në sh’pi

vërtetë ndihmoi UÇK-në

por Urën e Lumin na bëri kufi.

 

 Rambujeja s’ish’ asgjë

veç Berlin i ri

Moska

Vjena

e Gjeneva

Uashingtoni

Brukseli

e Haga

luajtën prap’ me mexha

të tjerë kufi

për lufttat që bëri serbi

për mjeshtrinë çnjerëzore

për Aushvicin e ri

për  masakrat

për të djegurit në furra.

u koritën pak

nuk i dhanë më shumë

tri koloni

një në Kosovë

një në Bosnjë

dhe një në Kroaci

 

9

 

REXHEP QOSJES

 

Profesorit tim të nderuar

 

 

Flokët e thinjur

Rrudha në ballë

 

Rrap i kapur për dhè fort

Shkruan e nuk ndal

 

fjala e tij ar

Ai edhe lavronte

edhe hidhte farë.

 

Me shpirt e me zemër

Njeri shumë human

Kur flet e shkruan ai

Çdo fjalë e tij roman.

 

 10

 

NË FILLIM TË SHEKULLIT TË RI

 

 

Në fillim të këtij shekulli

na vunë kufij të ri

me gërshërë prenë hartën

na ndan përsëri

njëra anë e urës - jug

tjetra anë - veri.

 

 Na ndanë prap’ më dysh

edhe pse ishim të ndarë

nga një komb u bëmë dy

shqiptarë e kosovarë

 

Një flamur me yje

tjetri kuq e zi

njëra anë Kosovë

tjetra anë Shqipëri.

 

 Njëra anë toskë

ana tjetër gegë

e krasitën rrapin

e lanë pa një degë.

 

 Vallë a do t’lind n’k’të tokë

një Skënder i ri

t’ia bëjë sus kuçedrës

sus bajlozit t’zi

t’bashkojë t’gjitha trojet

ta bëjë një Shqipëri

nga të dy flamujt

ta bëj vetëm një

ta bëj veç një gjuhë

veç një abetare

nga t’dy dialektet

të shkruhet e të flitet

veç gjuha letrare.

 

 Të nxjerrë një ligj t’fort

T’i dënojë t’gjith’ ata

që gjuhën duan ta bëjnë

si muzikën tallava.

 

 11

 

KOSOVËS

 

 

Nata merr dritёn prej Hёnёs

unё e marrё nga drita jote

m’jep fuqi si gjiri nёnёs

n’labirintin e k’saj bote.

 

 Pёr kurbet atё ditë qё u nisa

Fjalë mbrëmë rrugë e mbarë

shko kah t’shkosh, more bir

më ke nёnё e tё kam djalё.

 

 Jeta vitet m’i gëlltit

larg teje pllakos n’vetmi

sikur teja m’ha kurbeti

gjallё më mban vetёm ti.

 

 Shpresa vdes gjithmonё e fundit

ti akoma djalё më ke

vetёm kjo po më jep jetё

ti mi fale dy metra dhe

 

12

 

ATDHEUT

 

 

Hyra mes poetёsh

të thur ca vargje pёr ty

desha tё jenё romantike

mё dolën tragjedi.

Hyra mes kёngëtarёsh

 

T’kёndoj kёngё pёr trimёri

nuk dita tё kёndoj

më dolën komedi.

 

 Atёherё i thash’ vetes

pse mundohesh kot kur nuk di

mjafton ta duash me zemёr

mjafton ta kesh gjithmonё nё gji

mjafton të vdesёsh pёr tё

kur ai e kerkon

 

13

 

 MË LINDI KJO TOKË

 

 Më lindi kjo tokё

qё nuk blihet

qё nuk shitet

qё fitohet veç me gjak.

 

 Më lindi kjo tokё

mbjellё me eshtra

e ujit me gjak

më pёrkundi n’djepin e saj

dhe ninulla mё kёndoi

duke rritur t´imin shtat

 

 Pёr herё t’parё n’Dardanё hapёrova

me plot shpresё pёr ardhmёri

isha i vogёl nuk kuptoja

sa shumё vuante nёn Serbi.

 

 Pa u bёrё akoma burrë

e kuptova

njё histori më vete

ruante çdo gurё.

 

 14

 

AMANETI I FUNDIT

 

 

 Atё ditё qё m’pёrcolle

M’the rrugё e mbarё, mor bir

 

më the se do t’rrish zgjuar pranё dritares

duke mё pritur

duke me thirrё.

 

 I shtrirё nё spital

po t’shkruaj kёta rreshta

janë çastet e fundit

po më mbaron jeta.

 

Së shpejti do kthehem

derёn ma lё hapё

s’do kthehem i gjallё

do kthehem sarkofag.

 

15

 

PSE MË SHANË

 

 Vëlla më ke

e vëlla të kam

pse jam kosovar

ti shumë po me shanë.

 

 Thua në Shqipëri

erdhi kosovari

vendin mori lumi

na u ngrit dollari.

 

 Ç’faj kam unë i shkreti

që erdha në Shqipëri

të shpëtoj kokën

e jo të bëj tregti.

 

 Na u ngrit dollari

kështu e don demokracia

dikush të luajë me ar

dikujt për bukë t’i vdes fëmija.

 

 Kështu edhe në Kosovë

rrugët plot lypsarë

dikush vdes urie

dikush luan me ar.

 

 Së paku ju këtu

keni shtet e liri

kurse ne në Kosovë

kemi serbin në shtëpi.

 

 16

 

DUA T’JEM MIGJEN I RI

 

Ah, që s´kam një varg të fortë

hekurin për ta shkri

 

 Ah që s’kam një grusht të fortë

malet t’i bëj hi

 

 Ah, që s’jam sarkazmist

që të shkruaj ironie

Ah, që s’di ta bëj një Lul

e të jem Migjen i ri

 

 Ah, që s’jam shigjetë me majë

pa vështirësi çdo kund të hyj.

 

 Ah, që s’jam çekan i rëndë

çdo kolltuk për ta  thy.

 

 Ah, që s’jam fëmijë dëshmori

që t’kërkoj më shumë liri.

 

Ah, që s’jam cigareshitës

T’kërkoj t’drejta për çdo f’mijë.

 

 Ah, medet, që jam i sëmurë

Klarinetës për t´i fryrë.

 

 Ah, që s’di t’i bije lodrës

gjithë errësirën për ta shqyer.

 

 Ah, që s’jam një flamurtar

të papunëve t’u prij n’ball.

 

Ah, që s’jam një luftëtar

të kërkoj bashkim kombëtar.

 

 17

 

DRINIT TË BARDHË

 

 

Duke ecur ashtu siç ishte

njё mёngjes filloi t’mё fliste

a e di ti more djalё

mua m’thrrasin Drin i Bardhё

nga se ujin e kam ar

lag kopsht e lag arё

unё kallirin e mbushё farё

qё tё mbushёt çdo hambarё

mos t´ia kemi askujt nevojën

pёr bukё goje t’ia shtrijmё dorёn.

 

 Ndёr luadhe barin rritё

tё hanё delet, tё hanё dhitё

tё hanё kecat, tё hanё qingjat

tё hanё lopёt, tё hanё viçat

tё hanё kuajt e gjithё bagёtitё

t’rritet dardha me hardhitë

t’rritet molla me qershitё

nё Shqipёri prodhoj dhe dritё

natёn unё ua bёjё ditё

Dua t’them dhe diçka tjetёr

 

Sa vetë toka jam i vjetёr

ujvarёn e kam mjekёrr

historinё e shkrova n’letёr

dhe mё shumё xhelozi

e kam ruajtur thellё nё gji

qё ta kem gjithmonё dëshmi

qysh se k’tu kishte njeri

qё nga deti

der te Sava e Danubi

dikur thirrej Iliri.

 

 Sot e gjithё Shqiptaria

nga Kosova e Shqipёria

Mali i Zi Maqedonia

Bujanovci e Turqia

arbёreshёt e Greqia

 

gjeneratё pas gjenerate

i lexojnё faqet e mia.

 

 Zanat kёtu vijnё takohen

orёt kёtu vijnё freskohen

dragojtё vijnё kёtu pastrohen

trimat vijnё kёtu shёrohen.

 

 T’rinj e t’reja m’vizitojnё

puthjen e parё k’tu shijojnё

e kur zemrat n’gjoks u dridhen

me uj t’ftohtё i freskojnё.

 

 Kёngёtarёt bukuritё m’i kёndojnё

historitё lahutarёt m’i kujtojnё

shumё poetё e poetesha

vargje e vargje mё kushtojnё.

Sa shumё krajlё e sa shumё mbretёr

kam pёrcjell nё botёn tjetёr

sa kanё ardhur e sa kanё shkuar

sa pёrherё janё harruar

unё kёtu kam qёndruar

me ujvarёn e kulluar

djal pas djali e brez pas brezi

me uj t’ftohtё i kam freskuar

 

Sa kuçedrat janё munduar

e bajlozё kanё punuar

pёr t’mё shterrur pёr t’mё shuar

e sa krajlё e sa mbretёr

pёr t’mё vu njё emёr tjetёr

mundi kot u ka shkuar

ditё e netё unё kam vazhduar

mes për mes i kam pёrshkuar

gjithё Kosovёn dhe Shqipёrinё

me ujin tim i kam freskuar

dhe kёshtu do vazhdoj

gjer sa zoti

galaksinё ta shkatërrojё.

 

 

 18

 

BERLINI E VERSAJA PËRSËRI

 

 „Ti Shqipёri me jep nderë

me jep emrin shqipëtar“

 

Vërtetë

TI Shqipëri më jep nderë

M’jep dhe emrin shqiptar

të kam nënë e më ke djalë

s’dua t’jem veç kosovar

se n’rradhë t’parë

unë jam shqiptar

dhe pa hezituar fare

i takoj veç Shqipërisë së Madhe.

 

 Përdhunisht OKB-ja

më tha se je kosovar

përdhunisht m’tha s’je shqiptar

përdhunisht prap’ më ka ndarë.

 

 Më tha gjuhën gegë e ke

jo toskërishten se toskë s’je.

 

 Gazetarë e gazetare

folni tallava

jo n’gjuhën letrare

se Kongresi i gjuhës shqipe

jo nuk ishte hiç asgjë

ashtu si tha Enveri

ashtu edhe u bë.

 

 Në vend të një flamuri

 

tash m’i bëri  dy

njërin me gjashtë yje

tjetrin kuq e zi

m’tha n’Kombet e Bashkuara

veç kështu duhet hyr’

jo veç njё shtet

duhet tё jenё dy.

 

 Evropё shtriga vet

mundohet t’jetë veç një

ndërsa mua k’tu

Berlini

 

e Versaja

mё ndau pёrsёri

edhe si po duket

tash përgjithnje

 

Nga kjo shpirti po me djege

e bene trungun me dy dege

 

19

 

PRAPË  TA DRIDHI BEOGRADIN

 

 Mirë e di Koshtunica

Se  s’vras natën as s’vras tinës

Ballë për  ballë i dal armikut

Jo në terr, por n’pikë të ditës.

 

 Të kujtohet mirë Leshani

Kur ta dridhi Beogradin

Tahir Lushi e Ramadani

Kur me gjak ta skuqën ballin.

 

Mirë e di edhe Shesheli

Se nuk vras kurrë prapa shpinës

Më par t’flas e pastaj të  vras

Si n’pranverë  ’92-ës.

 

 E di mirë Bogdanoviçi

Edhe gjithë viçat e tjerë

Ishte imja Mitrovica

Edhe do të jetë përherë.

 

 Si  s’ju vjen turp t’gënjeni

Sikur  vini për t’parë sh’pinë

Në Kosove po sa hyni

Bëni ashtu sikur veç shkijet dinë.

 

 T’gjithë  ata që ua luajtën dheun nën këmbë

Do të ngrihen prapë nga varret

Deri në fitore t’plotë

Do ç’luftojnë bashkë me të gjallët.

 

 20

 

I SHTROVA BUKË NË KULLË

 

 

Gjyshja ime pastë ndjese

një pas darke me pati thëne

kur akoma  isha nxënës

Haxhi Zeke Biberin

mire e mbaj ne mend

 

 U lind ne Shoshan

Ishte trup shkurtër

Por emrin e mash

Hipur mbi  kalë

Shpesh vinte n’ Leshan

 

Luftën për liri

Nuk e ndali kurrë

Me duar e mia

I kam shtruar buke  ne kulle

 

Ai vërtete nuk kishte fëmië

mire e mbaj ne mend

n’Kullën e bardhe ne Peje

te gjitha Kullat i mblodhi ne Kuvend

 

 Emrin e tij sot e  ruan lluga

mulliri me ujë

një krua breg  Lumbardhit

ne qendër te fshatit kulla

 

 Nga emri i tij

vjen emri LLugagji

ku kam te varrosur

dy  prindërit te mi

 

 21

 

PËR TY SHQIPËRI FLET HISTORIA

 

 

Për ty flasin fusha e male

Plagë´të e trimave n´ístikame

Gjinjtë e shterur t´nënave tona

Flet Shkumbini e flet Valbona

Flet Drenica e Dukagjini

Flet Tetova e Ulqini

Rekë e keqe flet Berati

Flet Janina e flet Mati

Ulpiana e Kroi i mbretit

Flet Besëlidhja e gryka e topit

 në kalanë e Prizrenit.

 

 Mu ashtu si një ditar

Pa harruar as një fjalë

Drini bardhë të flet me valë

Një pas një e radhë me radhë

Radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat

Me sy t´vet si i ka parë.

 

 Për ty flet frëngjia n´kullë

Zëri i nuses muros n´mur

Për ty flet çdo gurrë e gurë,

Flet shqiponja në FLAMUR.

 

 Për ty flasin orë e zana

Flet Albani flet Albana

Flet Albana e flet Albani

Flet Juniku e flet Bujani

Gryka e topit mbi kala,

Gjaku i trimit

Që n´altar t´lirisë ka ra.

 

 E të Urë e fshejtë dëgjon

Si armiku thurë intriga

Troke kuajsh hingëllima

Tollovi brenda portash

Vringëllimë shpatash

Që nga largë gjëmime topash.

 

Të Rozafa dëgjon nusen

Se si flet me kuneti

Amanetin duke lëne

Për çdo ditë

T´ia bijë djalin

Sisë te pijë.

 

Trimëreshat që i pate

Rriten f`´mijë mbi teha shpate

Dhe i përcollën n´fushë të nderit,

Flet Lahuta e Malsisë

Për ty flet libri Barletit

Flet Agroni e flet Teuta

Për ty flet shpata e Skenderit

Për ty flet helmeta e tij

Në muzeun e madhë te Vjenes

Plisbardhët e Rugovës

Për ty flet Kulla bardhë

Ku u mbajt Kuvendi Pejes.

 

Flasin shkronjat e Dhaskalit

Amanet lënë djalë pas djalit,

Tirqtë galana t´dadës Shotë

Flet Hasani e flet Isa

Shamizezat nënat tona,

Që gatuan bukë me lotë.

 

 Që atëherë e derë´ n´ditë sotit

Flet për ty Mic Sokoli

Që ia zuri grykën topit.

 

UCK e Besa Bese e shqiptarit

Për ty flet HISTORIA

Për ty flet pushka e JASHARIT.

 

22

 

UJKU VEÇ QIMEËN NDËRRON

 

 

Mu si ujku i biri shkinës

të vret natën prapa shpinës.

 

Gojen plot demokraci

ditën qingj e natën thi.

 

Për të prerë e për të vrarë

kush s´ia zë vendin e parë.

 

Vesin kurrë nuk harron

ujku veç qimën e ndërron.

 

Pse vret njerëz e djeg shtëpia

titullin NOBEL për të kqija.

 

 23

 

VETVRASJA

 

Edhe n'Rambuje sikur në Berlin

dëgjuam ç´na tha bota

 

prap nuk ka bashkim

prap t´ndarë copa-copa

 

Tash në vend të sërbit

KFOR e polici

Na u mbush Kosova

me t´verdhë e me t´ zi.

 

  Me gjashtë yje flamur t´ri,

më mirë vdek si kështu si je

moj e mjera Shqipëri.

 

Vërtetë m´thonë tash kosovar

mëma ime Shqipëri,

mos me thuaj që s´m'ke djalë

jam i yti perseri

 

24

 

KUR M´HAPSHE-O DERËN VATHIT

 

 

Ikijeve rrugëve të botës

mëngjeset ia puthe me pagjumesinë tënde,

bukën e mëngjesit futur theellë në gjep

sy rhethnxirë nga pagjumësia

kërkoje rreze drite nga shtrigat

këtij fundshekulli dhe në fillimin të

shekullit te ri.

 

o vëlla-a-im oo-o imi vëlla-a-a!

 

Vëllai im më urtë se Buda,

më i martirizuar se Krishti,

më profet se Muhamedi.

 

Kërkoje t´ía vjedhësh Zeusit zjarrin si

Prometeu

t´ua sjellësh plisave të biriar nga plumbat

e të nxirë rrethit nga tymi cigarës

pështjellë në leterën e gazetës,

me hapat e tua hamletianë

hapat simfoni e nëntë e Betovenit.

 

o-o o vëlla-a-a o-o v'lla-a-a a

o jemi -o je ti!

 

25  

 

GJELLA E PA KRIPË

 

 

Kur akoma isha fëmijë

babai im më pati thene:

mu në Pejë të Urë e zallit

një njeri lëshon një rrenë.

lëshon rrenën ikën e shkon

n´fund qytetit kur arrinë

sa shumë rrena kishte ndryshuar

 

sa ai vet nuk e beson.

 

Një e tillë u përsërit

k´saj radhe me qëllim

përgaditë n´kuzhinat sërbe

pa i hedhur fare kripë

e lëshuar nga Dik Marti

me shpejtesine e rrezeve t´drites

mori botrn keto dite

 

26

 

JAM PËRBI LIGJIN

 

 

Tokë e Kosovës

çarë nga etja për liri,

tokë e Kosovës kërkon

bashkimin me Shqipëri.

 

Tokë e Kosovës

tokë e larë ne gjak,

ngjyrë në bajrak.

 

Ukshin Hotin

ku ma ke vallë

është i vdekur a i gjallë

apo të ka mbet

gjithnje pa varr

 

Jam përmbi ligjin

EULEKSI thotë

vrajë e ktjellë vet

imunitet s´ka për shqiptarë

kryetar shteti qoftë

krypolic apo deputet.

 

Tokë Kosovës

ti tokë shqiptare

mbjellë me eshtra

mbuluar me varre.

 

Evropa kurvë si gjithmonë

viktimës e sulmuesit

vendet ua ndërron

viktimën në sulmues

e sulmesin e viktimizon.

 

Djemtë më të mirë

n´burg po na i burgosin,

luftën tonë të shenjtë

keq po na e përdhosin

 

 27

 

UKSHIN HOTIT

 

Pyet Kosova ku mbet vallë

Është i vdekur a i gjallë

Apo mbet gjthmjë pa varr

Ukshin Hoti Zemere

Hekur

I mdhë I gjallë më madhe]ë l vdekur?

 

Harten e grisur të Atëdheut

nga fqinjet e coptuar

plisa rethnxirë e t´larë në gjak

më plagët tona i ke harrnuar

 

 Fjala e Ti melhem për varrë

Gjthmonë neve do t´na prijë

Dhe guximi l Jasharëvde

N´rrugën tonë për liri

Do ti largojmë jovendorët

Ahtisarin dhe pakon e tij

Do t´bashkojmë Kosovë Shqipëri.

 

 28

 

LINI TË LIRË

 

 

Pse i frigoni zogjët

S’i leni në vendin e vet

Në degët e rrapit

Ku këndojnë përvjet.

 

 

Ata janë të vëgjël,

Ata janë të mirë

Në degët e rrapit

I lini të lirë.

29

 

ATËDHEU I ZOGJËVE TË LUFTËS

 

 

Ç´farë mendon se është atëdheu?

mos ndoshjta është sa karrika jote

sa dhoma komode e qevrisë sate?

 

Ç´farë mendon se është athëdheu?

mos ndoshta është sa votat që vodhe,

votat që bleve me dreka a darka?

 

Zgjohu, zgjohu more dhe dëgjo

refrenin e zogjëve të luftës

refrenin e atyre që terheqin „kolicen“ me bark

tërë ditën pazareve „kolica,hajde kolica“

refrenin e cigarëshitësve“a do cigare zotëri“!

 

Zgjohu, zgjkohu e dëgjo zërin e të sëmurëve

që kërkojnë një andoll,

një infizion

për të mos vdek!

 

 

Magjistralët e tij

më të gjata se kravata jote,

se ldhëset e këkucëve tua.

 

Atdheu është flamuri

është flamuri.

 

Atëdheu i zogjëve të luftës.

 

 

 30

 

KY LAKOHET KUR TË DUASH E SI TË DUASH

 

Neve natën ndërtojmë ura

për t´lidhur brigjet e një lumi,

piramida që e puthin qiellin

ditëve të nxehta të korrikut

në këtë fundeshekull

në këtë fillimshekulli traxhikomik.

 

E në mëngjes?

 

Në mëngjes qyqja na vjedhë ëndrrën

era piramiden merr na krah

e helmetat blu shpresën

për bashkimimin e brigjeve.

 

Lumi përballë me brigje të ndara.

 

„Gjarpërit“ janë kanë hequr helmin mjekët

në laborët më të mëdha të botës.

 

Tani ai nuk të ha,

nuk helmon.

Ai lakohet si të duash e kur të dush

 

31

 

SHKELËM MBI GJAKUN E SHOKËVE AKOMA PA U THARË

 

 

Po të zgjoheshin dëshmorët nga varrët

a thua do t´pajtoheshin me neve të gjallët?

 

Jo kurrën kurrës se neve i trathtuam

amenetin e tyre në vend nuk çuam.

 

Të ndarë në parti keq jemi përqarë

shkelëm mbi gjakun shokëve akoma pa u tharë.

 

Pranuam dhe u pajtuam me kaq pak liri

pranuam Ahtisarin dhe pakon e tij,

gjashtë yjet në flamur,enkalvat e tij

Mitrovicën e ndarë në jug dhe veri.

 

Pastaj gjshtë pikat e Banki M

unit

dhe bisedat „teknike“ me Sërbi.

 

K´to te fundindit sikur për inat, si per ironi

akoma pa u nderzur e gjelbërta n´parlament

pa e përfillur fare opzitën takohen

n´Brukseel.

komisioni kosovar me komisinini serb.

 

E neve luftuamë qe ti bashkojme trojet

ta bejme nje shqiperi

ta kemi vec nje shtet

jo te ndahemi perseri

 

32

 

KËNGËTARI

 

 

Zërin e vet në zërin e telit shkrinë

kur këndon për trimat, apo dashurinë

kur këndon për besën a këndon urtësinë

për fjalën e dhënë apo mencurinë

kur këndon për shkollën,këndon diturinë

botën rinore a këdon për pleqrinë

për njerëzit që si hije prapa meje vijnë

per macet e zeza apo gjarpgjrpërinjtë

kur këndon shushunjat që vetëm gjak pijne

n´përgjithësi njeriun dhe cilesitë e tija

për veset e mira apo të këqia

 

kur këndon për bjeshkën dhe bukritë e saja

delevet që kullosin,qengjat në ograqja

mrizet flldlehte ku mblidhen t´ pushojnë

barijtë u bijnë fyejve,bareshat këndojnë

fushën plotë me lule,dalëndyshët e para

verat e nxehta, lulëbozhurët n´gruanaja

 n´prgjithësi për natyrën dhe stinët e saja.

 

Neve shpesh herë qeshim

kur këngëtar  këndon

kur përqrqesh veset e satirizon.

 

Kur këndon trimat si ata luftojnë

kur këndon për kullat si ata i mbrojnë

kur dëgjohen shpatat e thikat vëzullojnë

intrgat e armikut tradhtaret kur trdhttojnë

je që nuk qëshim por qajmë me ofshamë.

 

 

 33

 

ZOGJËVE IU KANË LAGUR KRIHTË

 

 

 Retë e mbushura ding me shi

notojnë hapsirave qiellore

duke e bërë natën edhe më të zezë

edhe me të frikshme,

natë që ndjellë vdekje.

 

Njerëzit janë të rrallë e më fytyra mejtI,

Gjethe të zverdhra.

 

Rrugët duan të pelcasin nga vetmija e tyre.

 

Zogjeve u janë lagur krihtë.

 Shpirtin e mbollën në

pranverë

e per pranverën

 

 

34

 

DIALOGU BEOGRD PRISHTINE

 

 

Stafanoviqi Tahiri,

Dialogu

Beograd Prishtinë

se çfarë po përzihet

as djalli se din.

 

 E thirra një natë ate

tek unë të vijë

të me tregojë

edhe caj të pijë.

 

 Unë nuk mund të ulem

as caj s ´mund të pij

jam i pa kohë

shumë me th´rrasin si ti.

 

 Edhe pse shejtan

k´të punë nuk e di

shumë ma keq se unë

këtë e kanë përzi.

 

 Një anë me Beogradin

n'tjertën me Prishtinen

më mirë të rri larg

se sa të përzihem.

 

 Veç një gjë më tha

iku edhe shkoi

Kosova u nda

që nga momenti

kur ai dilog filloi.

 

 Sepse ku ke pa

edhe ke degjur

gaca dhe baruti

që rrijnë të bashkuar.

 

35

 

AJO KUDO KA SHTEPINE

 

Shqipja ne Tirane

shqipja ne Prishtine

 

shqipja per mbi male

ajo kudo rrin

n´zemer t´cdo shiptari

ajo e ka shtepine

shtepi ka ne lindje

shtepi n`perendim

qe nga Italia gjer n´Australi

kahdo ka shqiptare ajo ka shtepi

bashke me shqipen rrijne

besa e burreria

marre e kane me vete

nje grusht  dhe Kosove

nje flamur Shqiperie

 

36

 

KOKA  ME MBETI PRAPA

 

 Ate dite qe u nisa

rrugeve te Evropes

 

koka mbeti mbet prapa

shikimi prej Kosoves

 

 Ne shamine e xhepit

mbeshtjella nje grusht dhe

mallin  e atdhet

ta shuaj me te

 

 Per ajrin qe thithi

gjermani do „shtojer“

nxjerr dheun e Kosoves

se dua ti marre ere

 

37

 

 EULEKSI

 

Si gjarpër për trupi na është mbështill

na shërngon në fyt e frymën po na zë

krihët na i ka thyer t´fluturojmë s´na lë

 

Ende na shikon sikur jemi t´egjër

edhe pse luftuam për pragjët e shtëpisë

prap se prap fajtorë para historisë

 

Cdo gjë që e thot ai ne i bëjmë amin

Rrijmë duarkryq edhe bëjmë sehir

kur në Hagë na i çon djemtë tonë më të mirë

 

Rruga për Evropë thonë është rrugë e gjatë

me driza e therra derën e ka mshel

bëhuni të dëgjueshëm veproni si thomë ne

nëse dëshironi këtë derë ta keni çelë

 

38

 

 Besar Shkëmbi: Kur shënohej epoke e re në historinë tonë

E Shtune, 27-08-2011, 10:11am (GMT+1)

Besar Shkëmbi

 

KUR SHENOHEJ EPOKE E RE NE HISTORINE TONE

 

 Vitët po më treten

e brazdat po më thëllohen
thellë e më thellë në ballë
duke bredhur dyerve te Evropës kurvë
që si gjithmonë shkërdhehet
natë për natë metropoleve të mëdha
nën dritën e neoneve.
 
Peshë e rëndë ikjes mbi supe
ma kanë krrusur shtatin
 
Edhe sot sikur ato ditë kur pikonte gjak
bredhjet kanë veç fillimin,
për fundin çendis ëndrrat në vargje
duke pritu

2
Letersia Shqiptare / Poezi Patriotike
« ne: 22-10-2010, 10:24:00 »
Ujku veç qimë[n e ndërron
 
 
 
 
Mu si ujku i biri shkinës
të vret natën prapa shpinës
 
gojen plot demokraci
ditën qengj e natën thi
 
për të prerë e për të vrarë
kush s´ia zë vendin e parë
 
vesin kurrë nuk harron
ujku veç qimën e ndërron
 
pse vret njerëz e djeg shtëpia
titullin NOBEL për të kqija
 
 
4
 
 
VETËVRASJA
 
 
Edhe Bambuje sikur në Berlin
dëgjuam ç´na tha bota
prapë nuk ka bashkim
prapë t´ndarë prapë copa-copa
 
Tash në vend të serbit
KFOR e polici
Na u mbush  Kosova
me t´verdhë e me t´ zi
 
 Sikur komb tash na njeh bota
Me gjashtë yje flamur t´ri
Më mirë vdek si kështu si je
Moj e mjera Shqipëri
 
Vërtetë m´thonë tash kosovar
Mëma ime Shqipëri
Mos me thuaj qe s´mke djalë
Jam i yti përsëri

3
Letrarët e rinj / Kosova atdheu im i dashur
« ne: 19-10-2010, 11:32:40 »
VETVRASJA


Edhe n´Rambuje sikur ne Berlin
degjuam c´na tha bota
prap nuk ka bashkim
prap t´ndare  copa-copa

Tash ne vend te serbit
KFOR e polici
Na u mbush  Kosova
me t´verdhe e me t´ zi

Tash si komb na njeh bota
Me gjashte yje flamur t´ri
Me mire vdek si keshtu si je
Moj e mjera Shqiperi

Vertete m´thone tash kosovar
Mema ime Shqiperi
Mos me thuaj qe e´mke djal
Jam i yti perseri

4
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 19-10-2010, 11:29:15 »
VETVRASJA


Edhe Rambuje sikur ne Berlin
degjuam c´na tha bota
prap nuk ka bashkim
prap t´ndare prap copa-copa

Tash ne vend te serbit
KFOR e polici
Na u mbush  Kosova
me t´verdhe e me t´ zi

Tash si komb na njeh bota
Me gjashte yje flamur t´ri
Me mire vdek si keshtu si je
Moj e mjera Shqiperi

Vertete m´thone tash kosovar
Mema ime Shqiperi
Mos me thuaj qe e´mke djal
Jam i yti perseri

5
Letrarët e rinj / Kosova atdheu im i dashur
« ne: 15-10-2010, 11:52:55 »
Ujku vec qimen e nderron
Mu si ujku i biri shkines
te vret naten prapa shpines

gojen plot demokraci
diten qingj e naten thi

per te prere e per te vrare
kush s´ia ze vendin e pare

vesin kurre nuk harron
ujku vec qimen e ndrron

pse vret njerez e djeg shtepia
titullin NOBEL per te kqija

6
Letrarët e rinj / Poezi
« ne: 15-10-2010, 11:51:39 »
Ujku vec qimen e nderron
Mu si ujku i biri shkines
te vret naten prapa shpines

gojen plot demokraci
diten qingj e naten thi

per te prere e per te vrare
kush s´ia ze vendin e pare

vesin kurre nuk harron
ujku vec qimen e ndrron

pse vret njerez e djeg shtepia
titullin NOBEL per te kqija

7
Letrarët e rinj / Kosova atdheu im i dashur
« ne: 13-10-2010, 23:23:09 »
 P a t r i o t i k e
 
 1
PER TY  SHQIPERI  FLET  HISTORIA
 
Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
 në kalanë e Prizrenit
 
Mu ashtu si një ditar
Pa harruar as një fjalë
Drini  bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë
 
Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR
 
Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
flet Albana e flet Albani
flet Juniku e flet Bujani
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra
 
E të Urë e fshejte dëgjon
si armiku thurë  intriga
troke kuajsh  hingëllima
tollovi brenda portash
 vringëllimë shpatash
që nga largë gjëmime topash
 
Të Rozafa dëgjon nusen
se si flet me kuveti
amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë
 
Trimëreshat që i pate
Rriten f`´mijë mbi teha shpate
Dhe i  përcollën n´fushë të nderit
Flet Lahuta e Malsise
Per ty flet libri Barletit
Flet Agroni e flet Teuta
Per ty flet shpata e Skenderit
Per ty flet helmeta e tij
Ne muzeun e madh te Vjenes
Plisbardhet e Rugoves
Per ty flet Kulla bardhe
Ku u mbajt Kuvendi Pejes
 
 
Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Tirqte galana t´dades Shote
Flet Hasani e flet Isa
Shamizezat nenat tona
qe gatuan buke me lote
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit
 
UCK  e  Besa bese e shqiptarit
për ty flet  historia
për ty flet pushka e Jasharit
 
 2
I LINI TË LIRË
 
Pse i frigoni zogjët
S’i leni në vendin e vet
Në degët e rrapit
Ku këndojnë përvjet
 
Ata janë të vëgjel
Ata janë të mire
Në degët e rrapit
I lini të lire
 
K u r b e t i
 
 
 
 1
 
Kujtimet e mia ia fala erës
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda
 
 2
KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim
3
 
IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë
 
 
4
 
THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shumë
 
 
 P e r  v e t e n
NUK DESHA TË JAM KURRË POET
 
Nuk desha të shkruaj kurrë
as desha të jam poet
frymëzimet dhe ndjenjat e mia
nuk desha të mbesin në këtë jetë
 
Edhe tash pse po shkruaj
pyes veten cfarë me gjeti
kur të kaloj nga kjo botë
dua t'i marrë të gjitha me veti
 
bashke me to dua
t'bëhëm rob i krimbit perandor
kur krisma e çametit të vije
të dalë para zotit me t'gjitha ne dorë
D a s h i r i a
 
 1
LAMTUMIRË DASHURI E VJETËR
 
Të kujtohet konvikti numër një
Ku si studente banoje ti
Kur një guri të vockël në xham ta hidhja
Kur doja me ty të rrinja
 
Të kujtohet ajo ditë
Kur si një zog me krihë të thyer me le
pas konvikteve të trandafilat kur me the
Familja do t’me martojë me një tjetër
Lamtumirë dashuri e vjetër
 
 2
TI ME JE LULJA MË E MIRA
 
Mes  mollëve të gjoksit tënd
Me pëlqen te digjem
Si rriqëri me lëkuren
me trupin tënd të përpiqem
Sikur në pasqyrë
N’sytë e tu të shihem
Si merimanga në rrjetin e vet
në duart tua të zihem
në avullin e ngrohtë
dalë nga buzët tua
emri tim me tëndin
të përzihen dua
Dhembja në fushë
Të mos e thajë kurrë barin
Si bleta luleve thimthave
Dua tua thithë nektarin
Në kopshtin tim
mbjellë me trëndafila
Ti me je lulja më e mira
3
T’ GJITHË DO TA SHIJOJME
 
 
Lotin e valë të dashurisë
T ‘ gjithë do  ta  provojmë
I hidhur apo i ëmebël qoftë
T’ gjithë do ta shijojmë
 
Ai s´është gjithmonë i ngrohtë
si dëshirojmë neve  të jetë
shpesh të ngrinë n´qepallë
dhe pasoja t‘ këtë
 
 
 
 
 
Satire
 
 1
 RRUSH E KUMBULLA  JANE PERZI
 
 
 
 
Rrush e kumbulla janë perzi
Qe te dyja  bashke janë zi
Lëngu i tyre pa fare shije
As  s´është vere as s´eshte raki
 
 
miku vëlla t´behet armik
e armiku t´behet mik
minus plus e plus minus
 jeta del matematike
 
Pasaniku kur varfërohet
fukaraja ne këmbe çohet
I shëndoshi ne shtrat shtrohet
i sëmuri vjen shërohet
 
Deputeti një dite shkon
tjetri vjen e zëvendëson
 
Dikush ka e dikush s´ka
k´shtu e ka  vëlla kjo dynja
Njeriu lind vdes e shkon
kësaj radhe kaq mjafton
 
Mos u lodhni tash e lash
kjo bote qenka mish e mash
Kështu qenka  vëlla kjo bote
Hanko Halla ka çka thotë
 
 
 2
 
MEHMET  DEPUTETI
 
 
Ne tubimet parazgjedhore
Lënge sheqeri i rrjedhe prej goje
 
T´gjitha t´mirat i premton
Rrugët me asfalt i shtron
 
 
Jo shtëpi me dy tre kate
Edhe n´fshat do grise pallate
 
Për fshatarin mulikutivator
N´Mitrovice për shkijet traktor
 
Një lope race çdo shtëpi
Libra falas për çdo fëmije
 
 
Edhe shoke e miçe t´ Mehmetit
Votën ia kërkojnë miletit
 
Kështu votat i fiton
Me banese ne Prishtine shkon
 
Sa here t´mblidhet parlamenti
Ne salle shkon edhe Mehmeti
 
Mikrofonin kurre se hap
Eshte i urte nuk do shamate
 
As te tjeret s´i degjon
Ne salle luan me telefon
 
As s´ka lope as s´ka asfalt
Koha ikën e s´kthehet prapë
 
E kur kur votat prapë kërkon
Baza bërrylin ia tregon
 
 
 
 
 
 
 
 


8
Letrarët e rinj / Vargje Kurbeti...
« ne: 13-10-2010, 23:14:39 »
Kujtimet e mia ia fala erës
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda
 
 2
KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim
3
 
IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë
 
 
4
 
THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shum

9
Letrarët e rinj / Dhembje në vargje...
« ne: 13-10-2010, 23:10:48 »
Kujtimet e mia ia fala erës
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda
 
 2
KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim
3
 
IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë
 
 
4
 
THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shumë
 
 
 P e r  v e t e n
NUK DESHA TË JAM KURRË POET
 
Nuk desha të shkruaj kurrë
as desha të jam poet
frymëzimet dhe ndjenjat e mia
nuk desha të mbesin në këtë jetë
 
Edhe tash pse po shkruaj
pyes veten cfarë me gjeti
kur të kaloj nga kjo botë
dua t'i marrë të gjitha me veti
 
bashke me to dua
t'bëhëm rob i krimbit perandor
kur krisma e çametit të vije
të dalë para zotit me t'gjitha ne dorë
D a s h i r i a
 
 1
LAMTUMIRË DASHURI E VJETËR
 
Të kujtohet konvikti numër një
Ku si studente banoje ti
Kur një guri të vockël në xham ta hidhja
Kur doja me ty të rrinja
 
Të kujtohet ajo ditë
Kur si një zog me krihë të thyer me le
pas konvikteve të trandafilat kur me the
Familja do t’me martojë me një tjetër
Lamtumirë dashuri e vjetër
 
 2
TI ME JE LULJA MË E MIRA
 
Mes  mollëve të gjoksit tënd
Me pëlqen te digjem
Si rriqëri me lëkuren
me trupin tënd të përpiqem
Sikur në pasqyrë
N’sytë e tu të shihem
Si merimanga në rrjetin e vet
në duart tua të zihem
në avullin e ngrohtë
dalë nga buzët tua
emri tim me tëndin
të përzihen dua
Dhembja në fushë
Të mos e thajë kurrë barin
Si bleta luleve thimthave
Dua tua thithë nektarin
Në kopshtin tim
mbjellë me trëndafila
Ti me je lulja më e mira

10
murriztherra


Egjiptianet a ashkalite nuk jane rome te asimiluar.

Keto dite me ra ne dore artikulli „Egjiptinet dhe ashkalite jane rome te asimiluar“ shkruar ne „Zeri“ ,me 16,08,2010.,nga Ragip Jasharaj apo Tare Gabelit sic e njoh une.Andaj edhe vendosa t´i pergjigjem per hire te se vertetes.Reagimi i shkon personazhit te artikullit dhe te gjithe atyre qe mendojne si Ragip Jasharaj a Tare Gabeli.

 Ragip Jasharajn e quajta Tare Gabeli sepse keshtu e thirrnin ,jo vetem,te gjithe nxenesit e gjimnazit „Ivo Lola Ribar“te Istogut a Burimit te sotem,por edhe te gjithe istogasite e tjere qe e njihnin Taren ,deri sa ai vijonte mesimet ne kete gjimnaz.Per te ia vertetuar kete Tares  i kujtoj se ,megjithese dy gjenerata pas tij,edhe une isha nxenes i keti gjimnazi ate kohe.Atehere Tarja ka qene nxenes dhe basketbollist i dalluar.
Eshte e vertete se romet jane te shperndare e te neperkembur ne tere boten dhe se dihet prejardhja e tyre por nuk eshte e vertete se egjptianet dhe ashkalite jane rome te asimiluar sic thote Ragip Jasharaj a Tare Gabeli.
 Me cudit shume, fakti si ti,Tare  nuk e di se nuk ka e nuk ka pasur kurre egjiptiane dhe ashkali,me cudit shume fakti se ti nuk e di se kur,pse dhe me cfare qellimi dolen keta emra  ne skene ,  me cudit shume fakti se si ti Tare nuk e di se cfare e percakton kombin si kombe.
E di se ti  i di te gjitha keto por nuk don ta  pranosh te verteten  dhe mundohesh  ta shtreberosh ate duke permendur disa emra studjusish, si :prof.dr.Marsel Curtadies,Mirko Bajraktarevic dhe Rajko Gjuriq.
E.more Tare, vet emrat qe ze ne goje tregojne qellimin.E qellimi dihet.Shqiptaret kishin natalitetin me te madhe dhe moshen me te re te popullsise,jo vetem,ne Jugosllavi,ti e di se Serbia ka perdorur metoda e menyra te ndryshme per zhdukjen  apo asimilimin e tyre,   ti e di se Garashanini      ,Andriqi,Cubriloviqi,Millosheviqi e -viqat e tjere cfare kane gatuar neper kuzhinat serbe.
Andaj ajo qe po dua ta them eshte njera nga metodat qe prdoren ata eshte edhe kjo, nxjerrja ne drite e egjptianeve dhe ashkalive ne skenen shqiptare.Shqiptare t duhet te ishin minoritet e jo komb ne ish-Jugosllavi.
Ke shetitur neper shtete te ndryshme dhe nuk ke hasur tjeter kund egjiptine e ashkali vec trojeve shqiptare.Eshte e vertete edhe kjo dhe eshte e vetete se edhe kjo tregon dicka.

Egjiptianet dhe ashkalite nuk kane as nje pike nga ato qe e ppercaktojne kombin si komb:nuk kane gjuhe te tyre,nuk kane territor,nuk kane veshje.nuk kane kulture,nuk kane as adete e zakone te vecanta si i keni ju romet.Te gjitha keto i kane te njejta me shqiptaret dhe edhe kjo tregon dicka.

Ka qene e pa mundur te mos ruhet dicka nga keta emra,nje fjale,nje rrobe,nje zakon apo nje adet qe ndryshon nga shqiptaret;Andaj edhe i takojne atij kombi .

Keto nocione i nxori ne drite,politika, politika qe ndjek ti dhe ata qe mendojne si ti,politika e uljes se numrit te shqiptareve ne Kosov e dhe ne trojet tjera shqiptare,politika qe con ujin ne mullirin serb.

11
Letersia Shqiptare / Poezi Patriotike
« ne: 13-10-2010, 22:59:11 »
 

P a t r i o t i k e
 
 1
PER TY  SHQIPERI  FLET  HISTORIA
 
Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
 në kalanë e Prizrenit
 
Mu ashtu si një ditar
Pa harruar as një fjalë
Drini  bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë
 
Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR
 
Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
flet Albana e flet Albani
flet Juniku e flet Bujani
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra
 
E të Urë e fshejte dëgjon
si armiku thurë  intriga
troke kuajsh  hingëllima
tollovi brenda portash
 vringëllimë shpatash
që nga largë gjëmime topash
 
Të Rozafa dëgjon nusen
se si flet me kuveti
amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë
 
Trimëreshat që i pate
Rriten f`´mijë mbi teha shpate
Dhe i  përcollën n´fushë të nderit
Flet Lahuta e Malsise
Per ty flet libri Barletit
Flet Agroni e flet Teuta
Per ty flet shpata e Skenderit
Per ty flet helmeta e tij
Ne muzeun e madh te Vjenes
Plisbardhet e Rugoves
Per ty flet Kulla bardhe
Ku u mbajt Kuvendi Pejes
 
 
Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Tirqte galana t´dades Shote
Flet Hasani e flet Isa
Shamizezat nenat tona
qe gatuan buke me lote
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit
 
UCK  e  Besa bese e shqiptarit
për ty flet  historia
për ty flet pushka e Jasharit
 
 2
I LINI TË LIRË
 
Pse i frigoni zogjët
S’i leni në vendin e vet
Në degët e rrapit
Ku këndojnë përvjet
 
Ata janë të vëgjel
Ata janë të mire
Në degët e rrapit
I lini të lire
 
K u r b e t i
 
 
 
 1
 
Kujtimet e mia ia fala erës
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda
 
 2
KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim
3
 
IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë
 
 
4
 
THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shumë
 
 
 P e r  v e t e n
NUK DESHA TË JAM KURRË POET
 
Nuk desha të shkruaj kurrë
as desha të jam poet
frymëzimet dhe ndjenjat e mia
nuk desha të mbesin në këtë jetë
 
Edhe tash pse po shkruaj
pyes veten cfarë me gjeti
kur të kaloj nga kjo botë
dua t'i marrë të gjitha me veti
 
bashke me to dua
t'bëhëm rob i krimbit perandor
kur krisma e çametit të vije
të dalë para zotit me t'gjitha ne dorë
D a s h i r i a
 
 1
LAMTUMIRË DASHURI E VJETËR
 
Të kujtohet konvikti numër një
Ku si studente banoje ti
Kur një guri të vockël në xham ta hidhja
Kur doja me ty të rrinja
 
Të kujtohet ajo ditë
Kur si një zog me krihë të thyer me le
pas konvikteve të trandafilat kur me the
Familja do t’me martojë me një tjetër
Lamtumirë dashuri e vjetër
 
 2
TI ME JE LULJA MË E MIRA
 
Mes  mollëve të gjoksit tënd
Me pëlqen te digjem
Si rriqëri me lëkuren
me trupin tënd të përpiqem
Sikur në pasqyrë
N’sytë e tu të shihem
Si merimanga në rrjetin e vet
në duart tua të zihem
në avullin e ngrohtë
dalë nga buzët tua
emri tim me tëndin
të përzihen dua
Dhembja në fushë
Të mos e thajë kurrë barin
Si bleta luleve thimthave
Dua tua thithë nektarin
Në kopshtin tim
mbjellë me trëndafila
Ti me je lulja më e mira
3
T’ GJITHË DO TA SHIJOJME
 
 
Lotin e valë të dashurisë
T ‘ gjithë do  ta  provojmë
I hidhur apo i ëmebël qoftë
T’ gjithë do ta shijojmë
 
Ai s´është gjithmonë i ngrohtë
si dëshirojmë neve  të jetë
shpesh të ngrinë n´qepallë
dhe pasoja t‘ këtë
 
 
 
 
 
Satire
 
 1
 RRUSH E KUMBULLA  JANE PERZI
 
 
 
 
Rrush e kumbulla janë perzi
Qe te dyja  bashke janë zi
Lëngu i tyre pa fare shije
As  s´është vere as s´eshte raki
 
 
miku vëlla t´behet armik
e armiku t´behet mik
minus plus e plus minus
 jeta del matematike
 
Pasaniku kur varfërohet
fukaraja ne këmbe çohet
I shëndoshi ne shtrat shtrohet
i sëmuri vjen shërohet
 
Deputeti një dite shkon
tjetri vjen e zëvendëson
 
Dikush ka e dikush s´ka
k´shtu e ka  vëlla kjo dynja
Njeriu lind vdes e shkon
kësaj radhe kaq mjafton
 
Mos u lodhni tash e lash
kjo bote qenka mish e mash
Kështu qenka  vëlla kjo bote
Hanko Halla ka çka thotë
 
 
 2
 
MEHMET  DEPUTETI
 
 
Ne tubimet parazgjedhore
Lënge sheqeri i rrjedhe prej goje
 
T´gjitha t´mirat i premton
Rrugët me asfalt i shtron
 
 
Jo shtëpi me dy tre kate
Edhe n´fshat do grise pallate
 
Për fshatarin mulikutivator
N´Mitrovice për shkijet traktor
 
Një lope race çdo shtëpi
Libra falas për çdo fëmije
 
 
Edhe shoke e miçe t´ Mehmetit
Votën ia kërkojnë miletit
 
Kështu votat i fiton
Me banese ne Prishtine shkon
 
Sa here t´mblidhet parlamenti
Ne salle shkon edhe Mehmeti
 
Mikrofonin kurre se hap
Eshte i urte nuk do shamate
 
As te tjeret s´i degjon
Ne salle luan me telefon
 
As s´ka lope as s´ka asfalt
Koha ikën e s´kthehet prapë
 
E kur kur votat prapë kërkon
Baza bërrylin ia tregon
 
 
 
 
 
 
 

12
Letrarët e rinj / Poezi
« ne: 28-09-2010, 09:26:29 »
 P a t r i o t i k e
 
1
 
PER TY  SHQIPERI  FLET  HISTORIA

Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
 në kalanë e Prizrenit

Mu ashtu si një ditar
Pa harruar as një fjalë
Drini  bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë

Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR

Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
flet Albana e flet Albani
flet Juniku e flet Bujani
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra

E të Urë e fshejte dëgjon
si armiku thurë  intriga
troke kuajsh  hingëllima
tollovi brenda portash
 vringëllimë shpatash
që nga largë gjëmime topash

Të Rozafa dëgjon nusen
se si flet me kuveti
amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë

Trimëreshat që i pate
Rriten f`´mijë mbi teha shpate
Dhe i  përcollën n´fushë të nderit
Flet Lahuta e Malsise
Per ty flet libri Barletit
Flet Agroni e flet Teuta
Per ty flet shpata e Skenderit
Per ty flet helmeta e tij
Ne muzeun e madh te Vjenes
Plisbardhet e Rugoves
Per ty flet Kulla bardhe
Ku u mbajt Kuvendi Pejes


Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Tirqte galana t´dades Shote
Flet Hasani e flet Isa
Shamizezat nenat tona
qe gatuan buke me lote
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit

UCK  e  Besa bese e shqiptarit
për ty flet  historia
për ty flet pushka e Jasharit
 
         2
 
I LINI TË LIRË
 
Pse i frigoni zogjët
S’i leni në vendin e vet
Në degët e rrapit
Ku këndojnë përvjet
 
Ata janë të vëgjel
Ata janë të mire
Në degët e rrapit
I lini të lire
 

K u r b e t i
 
                       1

KUJTIMET E MIA IA FALA ERES
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda


2

KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim

3


IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë


4


THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shumë


 

 
       

5
NUK DESHA TË JAM KURRË POET
 
Nuk desha të shkruaj kurrë
as desha të jam poet
frymëzimet dhe ndjenjat e mia
nuk desha të mbesin në këtë jetë
 
Edhe tash pse po shkruaj
pyes veten cfarë me gjeti
kur të kaloj nga kjo botë
dua t'i marrë të gjitha me veti
 
bashke me to dua
t'bëhëm rob i krimbit perandor
kur krisma e çametit të vije
të dalë para zotit me t'gjitha ne dorë 

D a s h u r i a
 
       1
LAMTUMIRË DASHURI E VJETËR
 
Të kujtohet konvikti numër një
Ku si studente banoje ti
Kur një guri të vockël në xham ta hidhja
Kur doja me ty të rrinja
 
Të kujtohet ajo ditë
Kur si një zog me krihë të thyer me le
pas konvikteve të trandafilat kur me the
Familja do t’me martojë me një tjetër
Lamtumirë dashuri e vjetër
 
 
   2

TI ME JE LULJA MË E MIRA
 
Mes  mollëve të gjoksit tënd
Me pëlqen te digjem
Si rriqëri me lëkuren
me trupin tënd të përpiqem
Sikur në pasqyrë
N’sytë e tu të shihem
Si merimanga në rrjetin e vet
në duart tua të zihem
në avullin e ngrohtë
dalë nga buzët tua
emri tim me tëndin
të përzihen dua
Dhembja në fushë
Të mos e thajë kurrë barin
Si bleta luleve thimthave
Dua tua thithë nektarin
Në kopshtin tim
mbjellë me trëndafila
Ti me je lulja më e mira


 3

T’ GJITHË DO TA SHIJOJME
 
 
Lotin e valë të dashurisë
T ‘ gjithë do  ta  provojmë
I hidhur apo i ëmebël qoftë
T’ gjithë do ta shijojmë
 
Ai s´është gjithmonë i ngrohtë
si dëshirojmë neve  të jetë
shpesh të ngrinë n´qepallë
dhe pasoja t‘ këtë
 
 
 
S a t i r e

1
 RRUSH E KUMBULLA  JANE PERZIRrush e kumbulla janë perzi
Qe te dyja  bashke janë zi
Lëngu i tyre pa fare shije
As  s´është vere as s´eshte raki


miku vëlla t´behet armik
e armiku t´behet mik
minus plus e plus minus
 jeta del matematike

Pasaniku kur varfërohet
fukaraja ne këmbe çohet
I shëndoshi ne shtrat shtrohet
i sëmuri vjen shërohet

Deputeti një dite shkon
tjetri vjen e zëvendëson

Dikush ka e dikush s´ka
k´shtu e ka  vëlla kjo dynja
Njeriu lind vdes e shkon
kësaj radhe kaq mjafton

Mos u lodhni tash e lash
kjo bote qenka mish e mash
Kështu qenka  vëlla kjo bote
Hanko Halla ka çka thotë
 
 
 
   

2MEHMET  DEPUTETI


Ne tubimet parazgjedhore
Lënge sheqeri i rrjedhe prej goje

T´gjitha t´mirat i premton
Rrugët me asfalt i shtron


Jo shtëpi me dy tre kate
Edhe n´fshat do grise pallate

Për fshatarin mulikutivator
N´Mitrovice për shkijet traktor

Një lope race çdo shtëpi
Libra falas për çdo fëmije


Edhe shoke e miçe t´ Mehmetit
Votën ia kërkojnë miletit

Kështu votat i fiton
Me banese ne Prishtine shkon

Sa here t´mblidhet parlamenti
Ne salle shkon edhe Mehmeti
 
Mikrofonin kurre se hap
Eshte i urte nuk do shamate
 
As te tjeret s´i degjon
Ne salle luan me telefon
 
As s´ka lope as s´ka asfalt
Koha ikën e s´kthehet prapë

E kur kur votat prapë kërkon
Baza bërrylin ia tregon


 

 
 
 
 
 
 
 
 


13
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 28-09-2010, 08:40:41 »
 P a t r i o t i k e
 
1
 
PER TY  SHQIPERI  FLET  HISTORIA

Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
 në kalanë e Prizrenit

Mu ashtu si një ditar
Pa harruar as një fjalë
Drini  bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë

Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR

Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
flet Albana e flet Albani
flet Juniku e flet Bujani
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra

E të Urë e fshejte dëgjon
si armiku thurë  intriga
troke kuajsh  hingëllima
tollovi brenda portash
 vringëllimë shpatash
që nga largë gjëmime topash

Të Rozafa dëgjon nusen
se si flet me kuveti
amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë

Trimëreshat që i pate
Rriten f`´mijë mbi teha shpate
Dhe i  përcollën n´fushë të nderit
Flet Lahuta e Malsise
Per ty flet libri Barletit
Flet Agroni e flet Teuta
Per ty flet shpata e Skenderit
Per ty flet helmeta e tij
Ne muzeun e madh te Vjenes
Plisbardhet e Rugoves
Per ty flet Kulla bardhe
Ku u mbajt Kuvendi Pejes


Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Tirqte galana t´dades Shote
Flet Hasani e flet Isa
Shamizezat nenat tona
qe gatuan buke me lote
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit

UCK  e  Besa bese e shqiptarit
për ty flet  historia
për ty flet pushka e Jasharit
 
         2
 
I LINI TË LIRË
 
Pse i frigoni zogjët
S’i leni në vendin e vet
Në degët e rrapit
Ku këndojnë përvjet
 
Ata janë të vëgjel
Ata janë të mire
Në degët e rrapit
I lini të lire
 

K u r b e t i
 
                       1

KUJTIMET E MIA IA FALA ERES
 
Kujtimet e mia ia fala erës
t’mi cojë në shtëpi
t’mi varë në rezë të derë
në degë të qërshisë
atje ku shijova dashurinë e parë
bregut të Lumbardhit
ku verave të nxehta jam larë
 
T’mi varë në degë të kumbullës
t’mi varë në degë të ftonit
në degë të mollës
e në degë të arrës
të derë e oborrit
 
Të mi coje atje
Ku vera është e nxehtë
E natën ndriçon hëna
Në kopshtin tim me lule
Atje ku ma ka ënda


2

KËNGËN E LASHË VARUR NË TELIN E LAHUTËS
 
Këngën të lashë  varur ne telin e lahutës
Aromën e pogaçes  e lashë ne tulin e bukës
Aromën e flisë ne tepsinë mbuluar me  saç
Ne sofër  lakrorin qe e beri motra me spinaq
 
Puthjen e pare qe shijova te Drini bardhe
Ne buzët e vajzës qe me kurrë se pashe
Katër vitet me te lumtura te jetës sime
Ne bankat e gjimnazit te Pejës i lashë
 
Shaminë qe ma dhuroi vajza e vargjeve te mia
Varur ne degën e dardhës ne kopshtin tim
Ku kalova çastet me te lumtura
Ku e pata  mbjell lulen qe m’dha për kujtim

3


IM  AT ATE DITE QE PERCOLLI
 
Atë ditë që m´përcolli
mundohej ta mësheh lotin
të më prij fati
e të me mbaj shëndeti
me vete luste zotin
 
Edhe pse mundohej
veten ta përbajë
e dija fare mirë
me veten luftonte
syri mos t´qaje
 
Kur m´tha rrugë e mbarë
vetja e mashtroi
për supe me kapi
fort  me përqafoi
loti i tij i ngrohtë
ne faqe me pikoi
 
Porosi e fundit
me dëgjo mor bir
plakun e mban  shpresa
dhe një fjale e mire
mos t´mashtroje dynjaja
as paraja kurrë
sprovat qe ka jeta
t´´i kalosh si burrë


4


THONË QENKA REFUGJAT
 
 
Woher kommen sie?
U them ich bin albaneser
Dhe iku tutje
Se më shumë nuk di
 
E kur me pyesin kush jam
U them shqiptar dhe më nuk e zgjatë
Ata në shenjë çudie ngrisin supet
Thonë qenka refugjat
 
Pasi ata ikën
vetes i them unë
Po çfarë u bëra veç të vërtetës
Nuk thash më shumë


 

 
       

5
NUK DESHA TË JAM KURRË POET
 
Nuk desha të shkruaj kurrë
as desha të jam poet
frymëzimet dhe ndjenjat e mia
nuk desha të mbesin në këtë jetë
 
Edhe tash pse po shkruaj
pyes veten cfarë me gjeti
kur të kaloj nga kjo botë
dua t'i marrë të gjitha me veti
 
bashke me to dua
t'bëhëm rob i krimbit perandor
kur krisma e çametit të vije
të dalë para zotit me t'gjitha ne dorë 

D a s h u r i a
 
       1
LAMTUMIRË DASHURI E VJETËR
 
Të kujtohet konvikti numër një
Ku si studente banoje ti
Kur një guri të vockël në xham ta hidhja
Kur doja me ty të rrinja
 
Të kujtohet ajo ditë
Kur si një zog me krihë të thyer me le
pas konvikteve të trandafilat kur me the
Familja do t’me martojë me një tjetër
Lamtumirë dashuri e vjetër
 
 
   2

TI ME JE LULJA MË E MIRA
 
Mes  mollëve të gjoksit tënd
Me pëlqen te digjem
Si rriqëri me lëkuren
me trupin tënd të përpiqem
Sikur në pasqyrë
N’sytë e tu të shihem
Si merimanga në rrjetin e vet
në duart tua të zihem
në avullin e ngrohtë
dalë nga buzët tua
emri tim me tëndin
të përzihen dua
Dhembja në fushë
Të mos e thajë kurrë barin
Si bleta luleve thimthave
Dua tua thithë nektarin
Në kopshtin tim
mbjellë me trëndafila
Ti me je lulja më e mira


 3

T’ GJITHË DO TA SHIJOJME
 
 
Lotin e valë të dashurisë
T ‘ gjithë do  ta  provojmë
I hidhur apo i ëmebël qoftë
T’ gjithë do ta shijojmë
 
Ai s´është gjithmonë i ngrohtë
si dëshirojmë neve  të jetë
shpesh të ngrinë n´qepallë
dhe pasoja t‘ këtë
 
 
 
S a t i r e

1
 RRUSH E KUMBULLA  JANE PERZIRrush e kumbulla janë perzi
Qe te dyja  bashke janë zi
Lëngu i tyre pa fare shije
As  s´është vere as s´eshte raki


miku vëlla t´behet armik
e armiku t´behet mik
minus plus e plus minus
 jeta del matematike

Pasaniku kur varfërohet
fukaraja ne këmbe çohet
I shëndoshi ne shtrat shtrohet
i sëmuri vjen shërohet

Deputeti një dite shkon
tjetri vjen e zëvendëson

Dikush ka e dikush s´ka
k´shtu e ka  vëlla kjo dynja
Njeriu lind vdes e shkon
kësaj radhe kaq mjafton

Mos u lodhni tash e lash
kjo bote qenka mish e mash
Kështu qenka  vëlla kjo bote
Hanko Halla ka çka thotë
 
 
 
   

2MEHMET  DEPUTETI


Ne tubimet parazgjedhore
Lënge sheqeri i rrjedhe prej goje

T´gjitha t´mirat i premton
Rrugët me asfalt i shtron


Jo shtëpi me dy tre kate
Edhe n´fshat do grise pallate

Për fshatarin mulikutivator
N´Mitrovice për shkijet traktor

Një lope race çdo shtëpi
Libra falas për çdo fëmije


Edhe shoke e miçe t´ Mehmetit
Votën ia kërkojnë miletit

Kështu votat i fiton
Me banese ne Prishtine shkon

Sa here t´mblidhet parlamenti
Ne salle shkon edhe Mehmeti
 
Mikrofonin kurre se hap
Eshte i urte nuk do shamate
 
As te tjeret s´i degjon
Ne salle luan me telefon
 
As s´ka lope as s´ka asfalt
Koha ikën e s´kthehet prapë

E kur kur votat prapë kërkon
Baza bërrylin ia tregon


 

 
 
 
 
 
 
 
 


14
Letrarët e rinj / Per ty Shqiperi flet histori
« ne: 10-09-2010, 08:49:36 »

Për ty Shqipëri flet historia


Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
 në kalanë e Prizrenit

Mu ashtu si një ditar
pa harruar as një fjalë
Drini  bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë
Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR

Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra

E të Urë e fshejt dëgjon
si armiku thurë  intriga
troke kuajsh e hingëllima
tollovi brenda portash
 vringëllimë shpatash
që nga lagë gjëmime topash

Të Rozafa dëgjon nusen
se si flet me kuveti
amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë
Trimëreshat që i pate
Rriten f` mijë mbi etha shpate
Dhe i  përcollën n´fushë të nderit
Për ty flet libri i Barletit
Flet Lahuta e Malësisë
Për ty flet shpata Skënderit

Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit

UCK  e  Besa bese e shqiptarit
për ty flet  historia
për ty flet pushka e Jasharit15
Letrarët e rinj / Permbledhje poezish
« ne: 03-09-2010, 10:15:25 »
RRUSH E KUMBULLA  JANE PERZIRrush e kumbulla jane perzi
Qe te dyja  bashke jane zi
Lengu i tyre pa fare shije
As  s´eshte vere as s´eshte raki


miku vella t´behet armik
e armiku t´behet mik
minus plus e plus minus
 jeta del matematike

Pasaniku kur varferohet
fukaraja ne kembe cohet
I shendoshi ne shtrat shtrohet
i semuri vjen sherohet

Deputeti nje dite shkon
tjetri vjen e zavendeson
Pozite e opozite
qe te dyjat shkojne nje dite


Dikush ka e dikush s´ka
k´shtu e ka  vella kjo dynja
Njeriu lind vdes e shkon
kesaj radhe kaq mjafton

Mos u lodhni tash e lash
kjo bote qenka mish e mash
Keshtu qenka  vella kjo bote
Hanko Halla ka cka thote
MEHMET  DEPUTETI


Ne tubimet parazgjedhore
lenge sheqeri i rrjedhe prej goje

T´gjitha t´mirat i premton
rruget me asfalt i shtron

Jo shtepi me dy tre kate
edhe n´fshat do ngrise pallate

Per fshatarin mulikutivator
N´Mitrovice per shkijet traktor

Nje lope race cdo shtepi
Libra falas per cdo femije


Edhe shoke e miqe t´ Mehmetit
voten ia kerkojne miletit

Keshtu votat i fiton
Me banese ne Prishtine shkon

Sa here t´mblidhet parlamenti
ne salle shkon edhe Mehmeti

Mikrofonin kurre se hape
Eshte i urte nuk do shamate

As te tjeret s´i  degjon
Ne salle luan me telefon

Aa s´ka lope as s´ka asfalt
Koha iken e s´kthehet prap

E kur kur votat prap kerkon
Baza brrylin ia tregon

16
Café Zerion ツ / Ti......
« ne: 04-01-2010, 00:13:58 »
je duke pire dicka apo ende flet nechat

17
Panorama / Shemtite e vendit tone
« ne: 04-01-2010, 00:09:10 »
ka shume

18
Diskutime / "Cfarë bëni kur jeni të mërzitur?"
« ne: 04-01-2010, 00:02:49 »
marre e lexoj dicka

19
kerkoj te gjitha kenget per pavaresine e kosoves

Faqe: [1]