Profile of besarshkembi

×

Permbledhja

besarshkembi Zërist

Stats for besarshkembi
Posts:   15 (0.003 per day)
Data e regjistrimit:   09-06-2009, 12:26:25
Last Active:   05-07-2012, 06:27:44
Age:  
Offline Offline

Messages - besarshkembi

1
Tash me thone koasovar

moj e mjera Shqiperi

por mos thuaj qe s'mke djale

jam i yti perseri

2
murriztherra@web.depershendetje per Istogun

Ju falenderoj per ate qe me keni shkruar

Une vitin e dyte te gjimnazit e kam mbaruar ne Istog per te vazhduar
me pastaj ne gjimnazin e Pejes

Ragipin e kam njohur si nxenes te gjimnazit dhe me kurre nuk me ka interesuar per te

une nuk e njoh si te tille srpse deri te ky artikull qe e ka botuar ne ZERI
as qe me ka interesuar

E di vec kete se egjiptianet dhe ashkalite nuk kane qene e buk jane as sot romr te asimiluar

Keto nocione i shpiku kuzhina serbosllave

3
Letrarët e rinj / Dhembje në vargje...
« ne: 01-04-2010, 10:25:07 »
Tema quhet "Dhimbje ne vargje"..gjunah ti humbesh hijeshin temes me vargje te tilla!

Kujdes fjalorin!

4
Letrarët e rinj / DASHURIA
« ne: 01-04-2010, 10:15:47 »
Poezi dashurie


AJO GEZIMIN E NDANTE ME NE

Pa na pyetur neve
ajo na shoqeronte
ne vend te nenave tona
sikur na bekonteme
me driten e saj
po na ledhatontene
ne vend te notarit
po na kurorzonte

Gezimin e ndante
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese
nen qiellin pa re


ASKEND SE KAM PUTHE


Kujt I kam thene lule
Kujt I kam thene hene
Vec teje shpirt
As kujt s`I kam thene

Kujt i kam thene locke
E kujt engjellushe
Vec teje shpirt
As kend se kam puthe

Ashtu si ne diten e pare
Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

Pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care
ashtu si ne diten e pare
DO TE BEHEM


Do te behem lot
n´qepallen tende t´qendroj

Do te behem ajr
n´mushkrite tua t´notoj

Do te behem fluture
n´krahun tend t´pushoje

Do te behem ere
Trupin ta pershkoj

Vese mengjesi do behem
Faqet t´i pastroj

Gjithe cka do te behem
Vetem prane te kamDO TE VIJ I LEHTE SI ERA


Lere deren hapur
Se naten di t´vij
Dua t´futem n´enderre
Dua t´futem n´gji
Dua te te prek
Dua t´ledhatoj
Embelsine e buzeve
Dua ta shijoj
Do te vij i lehte si era
Thimthat t´i kafshoj
Fare frike mos ke
Nga gjumi s´te zgkojDO TE VIJ


Jeten time ta kam fale
ti vazhdo te jetosh
vec nje puthje bashke me eren
nga vendlindja t´ma dergosh

Vec ajo mi sjelle kujtimet
kur jetonim me plot shprese
mi kujton ato mengjese
kur i lanim syte me vese

Mos e thuaj
kete e di
te betohem ne flamur
se se shpejti do te vijKETE SKENE PER TA PARE

Pa na pyetur neve
ajo na shqeronte
n´vend te nenave tona
sikur na bekonte
me driten e saj
po na ledhatonte
ne vend te notarit
po na kuror´zonte

Gezimin e ndante
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese
ne qiellin p reKUR DO TE VIJE DITA


Kur do te vije dita prap do te takoj
do te marre ne krah do te perafoj
embelsine e buzeve prap do ta shijoj
do ta thithi gjuhen thimthat t´i kafshoje
gushen do ta puthe belin ta shterngoj
lotin do ta fshij vuajtjen ta sheroj


KUR TROKITE N`ZEMREN TIME


Zemra ime
S`eshte hotel
kujtdo t´i teket
t`hyje e t`dele

Ne zemren time
Vec per ty ka vend
Ne qendren e saj
Vec teje s´do askend


Kur trokite n`deren e saj
Ishte shume e bute
celi deren shpejte
Brenda te te fute

Pasi hyre brenda
Ube e forte gur
Nga qender e saj
S`do te dalesh kurrKURRE  S`KAM QENE POET


Kurre s´kam qene poet
as kam shkruar per dashuri
pervec nje here
kur shkrova per ty
dhe ato qe shkrova
cfare ishin se di
nese ishin proze
apo poezi
por cfare te kam shkruar
edhe sot e diLARG ME KE IKUR


Larg me ke ikur
ke filluar jete te re
si do te jete puna
per vete e ke

Nese ndjehesh e vetmuar
nese s´ke nje tjeter
nese ke gabuar
t´pret dashuri e vjeterME MESHIRO


E di qe nuk me fale
kur t´kerkoj meshire
e megjithate te ulem
ne gjunje para teje
me duket me mire


Kur te me shikosh lotin tim ne sy
dhe mallin qe zemren pervelon
besoj qe do bindesh sa te dua
dhe me meshironNATE E PARE


Loti i ngrire n´qepalle
zemra me coptohet
kur nate e pare
me ty me kujtohet

Nuk ishim ne shtrat
as hip mbi kal te bardhe
breg bistrice
ishim ulur
n´livadhin plot me bar
buzet ishin ngjitur
e floket kaqurrele
mbi supe m´ishin vare
nuk donin as hena
kete skene per ta pare


NE GJAKUN TIM VEC TY DO TE GJEJNE

Le t’ ma ndrydhin trurin
Gjer sa leng t ‘ pikoje
Le t’ ma ndrydhin syrin
Gjer sa te lotoje
le t’ ma ndrydhin zemren
Gjer sa gjake t ‘ leshoje
Trupin le t ‘ ma presin
Cope-cope le t ‘ ma bejne
Brenda gjakut tim
Vec ty do t ‘ gjejne

Andaj gjer ne Ferr
Pas teje do t ‘ vij
Edhe pse do t ‘ digjem
e do t ‘ behem hi
Helm n ‘ qofte loti yt
Gjer n ‘ fund do ta pi

NUK DUA TE VDES


Per dashurine tone
Kurr s`dua te vdes
Por nese ndodhe kjo
Edhe ne varr
Me puthje te pres
Ferrit a parajses
T`i biem mes per mesPA TY NUK MUND TE JETOJ


Bjeshkeve te larta
S`ka c`t`ju beje stuhija
Por cope e therime
I bene dashuria

Ne vlugun e rinise
Sot te vdes kerkoj
Se jeten pa ty
Nuk mund ta jeteoj
Se dashuria zemren
Keq ma biroj
PER PAK DITE DO T`VIJE PRANVERA


Une te rrapi po te pres
t ' i lashe syte me lote te mi
Te m ' i lagesj buzet e thara
Pastaj ik perseri

Per pak dite do te vije pranvera
Qe me vete sjelle gezim
Me nxehtesin e saj zhuritese
Do ta thaje lotin timS`JETOJ DOT PA TY


As qe kerkoj celsat e zemres
ku Ti je ndry
s´dua te dalesh nga gjaku im
s´jetoj dot pa tyTI ERDHE E PARA


Ti erdhe e para
dhe ma trazove jeten
i dhe kahje tjeter
nuk e le ne te veten
Ti erdhe e para
dhe thelle ne mua u strehove
jo vetem ne zemer
u fute ne cdo pore
Ti erdhe e para
dhe bere shume mire
kurr s´t´hudha nga vetja
qe te jam i lire
Ti erdhe e para
dhe gjithnje bashkeudhtojme
ne Ferr a ne Parajse
s´bashku do t´jetojmeTI LARG ISHE TRETUR


Kur i hapa syte
Ti larg ishe tretur
Pervec puthjes tende
As gje s´kishte mbetur
Por filxhan do behem
Ne buzet e tua
Sa here te pijsh kaffe
Do t´me puthesh dhe mua.


TE BURIMI


Atje te burimi
ku ka pi uj trimi
Atje te burimi
ku ka vdekur trimi
Me ujin e ftohte te tij
i lava syte e mi
Atje per here te pare dashurove
me vajzen e vargut tim u takova
Atje te dy bashke u lame
puthjen tone te pare
burimit ia lame5
Letrarët e rinj / Vargje Kurbeti...
« ne: 01-04-2010, 10:06:50 »
Poezi gurbeti


KOSSE E NDRYSHKUR NE TAVAN


Odes qe dikur priste miqe e dashamire
I vjen era myk

Abetares ne raftin e tejisurr
Iu kane zverdhur fletet

Oborrin e ka mbluar bari
Kosa eshte ndryshkur ne tavan


Mexhen nuk ka kush ta krasite
Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur

Kaluan rembedhjete pranvera
Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe
Shati ka mbetur ne vjet te ares

Fshateret kane hequr emrin tim
Nga lista e rendit te vades n ‘ katund
Ara e madhe eshte bere djerrine

Te dere e oborrit askush nuk therret
Askush nuk troket

Oxhaku nuk tymon
Eshte myllur dere e konakutKU TA SHUAJ FLAKJEN ETJES PER TY KOSOVE


Ka vite qe dere shtepise nuk eshte hapur
E ara e madhe ka mbetur djerrine
Ku ta shuaj flaken e urise per ty Kosove

Mbi kulumni ka zere myshku
e bunari eshte rrafshur me toke
ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove

Qerdhine e madhe
e ka pre fqinji gjate luftes
E cungu i druve eshte kalbur n ‘ pborr
Ku ta shuaj faken e mallit per ty KosoveNE VALIXHEN E PLACKAVE MORA ME VETE


Ne valixhen e plackave mora me vehte
Ne valxhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
te ftohta
te acarta
pa diell

pranvera te ulura me gjak

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
Pa cicerrima
Pa lule
Pa gjelbrim

Blerimi ishte zverdhur si fletet e librit ne raftin e oxhakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha rruget e rrugicat e fshatit
Simfonine e valve te bistrices
Oshtimen e ujit qe binte me rrembim
Neper lugjet e kalbura
Mora zhurmen e moknes
Qe kotsekoti rrahte guret e mullirit

Mullisine e vrane para dere
Uria metode e persosur sllave

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje grusht dhe nga ara ime
nga oborri im
e mora nga Dardana ime

e mora me vete
sepse atij dheu i vjrn era  e misernkes
se pjekur nder sac

E mora ate grusht dhe
se eshte lagur me gjakun e Tahirit
me lotet e nene Shkurtes
burrereshes
eshte lagur me lotet e moter Gales
sokoleshes
sepse atij dheu i vjen era
e lule bozhureve nder grn toba
ajo kot pret t´i hapet dere e oborrit
nga vellai i motres
mesuesi

Doruntine qe pret Konstandinin
ta coje besen ne vend

(Mora ate grushte dhe
sepse eshte nga atdheu im
nga Dardana ime)

E mora
sepse atij dheu i vjen era Kosove
lulekuqe nga grunajat tona

E mora
sepse ate dite qe do t´me varrosin
le te ma hedhin fytyres
dhe le te ma sperkasin trupin
qe edhe mua
edhe varrit tim
t´i vie era arome Kosove
arome te lulekuqeve te Kosoves

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje flamur te madh
shume te madh
flamur kuq e zi
sepse ate dite qe do te me varrosin
dua qe sarkofagut tim
t´ía hedhin permbi
Ne valixhen e plackave mora me vete
Melodine e embel te kavallit
Kengen e bariut qe i kendonte vashes se tij
flokete derdhur permbi supet e vshes
qe hyri ne vargjet e mia
Nje kenge t‘ kenduar n‘ cifteli
Nje peisazh nga bistrica
Dhe nje abetar te lagur me lotin e femijes
e futa thelle ne gji

Mora femijerine time

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Shkallet e Teatrit te Prishtines
Binen ku luhej
Mahatma Gandi
Hamleti
Ku luhej Sokrati
Ne valixhen e plackave mora me vehte
Qetesine e sallave te leximit
Terasen e Boro e Ramizit
Bashk me te gjithe te dashuruarit
Mora gjithe korzon
Mora zhurmen e lugeve e piatave ne menzen e studentave
Bisedat ilegale ne dhomen nr.7
Ne Konviktin nr.3

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Me klasa te zbarazura
Pa mesues
Pa nxenes
Atyre ua kishin vrare buzeqeshien
shkolles i kishin vere dryrin gjarperinjte e gjakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur cdo te premte ,,presidenti“
Ma cante koken me konferenca te thata shtypi
E stacionet e autobuzeve
Ishin shendrruar ne lendina lotesh
Jemi shprendare si zogjet e qyqes

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur ,,presidenti “ shperblehej me cmime te larta
e thithte para te majme nga Europa
per gandizmin
per durimin tone

Buzeqeshja buzeqeshje kurvash

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur Kosova u shendrua ne teater
Ku luhej cdo rol
Ku luhej tragjedi e komedi bashke
Europes i pelqente ky teater i
ky teater e quajtur Kosove
Ky laborator ku eksprimentohej me njerze e jo me minje

Eksperimentohej sistemi yne nervor

Ne valixhen e plackave mora me vehte
te gjitha ato pranvera
kur koken e mbaja nen sqetulle si kungull
pa ditur se si do te perfundoje
do ta hanin gjarperinjte e zi
apo do ta hante vehten rrugeve te Evrope

Kujtimet
mezine
e vetmine
I mora per dore dhe u nisa
per ku s´duhej te nisesha
prej ku ndoshta s´do te kthehem me kurre

Zoti mos e shkrofte

U nisa dhe ne valigjen e plackave
I mora te gjithat
dhe me te gjithat do te bashkudhetojme
do t´i barte me vehte ashtu si e barte lekuren time
dhe bashke me to ne fund
do te ngujohem edhe ne sarkofag
ECEN
Ecen rrugeve t´botes
Ne kete dite me shi
Me duar ne xhepa
Koken mbushe merzi

Ndalem n´semafor
E nuk di kah t´shkoj
Gurbeti n´dhe te huaj
Jeten ma shkatrroj

Ndizet e gjelberta
N´tjetren ane kaloj
N`stacion te treni
Kembet vet me cojne
Ndoshta mos do zoti
Ndonje mik takoj

Se bashku te shkojme
T´pime nje gote raki
Dua t´mbyt merzine
Mallin per shtepiMOS ME KERKO


Kur te zgjohesh ne mengjes
Mos me kerko ne oborr
Mos me kerko ne kopsht
Mos me kerko ne shkolle

Kur ta hani darken
Mos sill luge per mua
Pjaten time ne sofer
Lereni te zbrazur

Kur te pini cajin
Gotes sime mos i hidhni sheqer
edhe kur te flesh
Mos kerko te futesh ne gjirin tim

Mua dhe Ty tani na ndajne kilometra

As mamin mos e trazo te lutem Beslinda
Asaj akoma I dhemb trupi nga “pendreket”
Akoma lekuren e ka te mavijosu
Mos Beslinda,mos
Ajo eshte e traumatizuar
ne koke akoma I sillen
gjarperinjte e gjakut

Mungesen time ajo e ndjene thelle ne shpirt
dhe vec Zoti e di kur
e ndoshta edhe kurr me nuk do te kthehem
edhe ndoshta kurr me nuk do te shihemi

Andaj,Beslinda
cika jeme
Sadiku kosen le ta vare ne tra te shtepise
Shatin ne dege te kumbulles
E sopaten le ta ngule thelle ne cungun e druve

Ara do te mbushet me bar te keq
me kaqa
me therra
me murriza
Dheu do te cahet nga mungesa e vades

Mami akoma nuk e di se une jam ne Shqiperi
ne Shqiperine qe gjithmone e kam enderuuar ndryshe
jo keshtu
jo ne kete menyre
jo keshtu si eshte
Ne enderrat e mia
Ajo gjithmone ka qene vendi me I bukur
me romantiku
vendi me I dashur ne bote
por e bashkuar
jo keshtu e ndare ne pese shteteSADIKU PRAP DO TE NA BASHKOJE


Bregut te bistrices
zemrat na rrihnin me shpejtesi
T ishe ne Mua
Une isha ne ty

Beme dasme te madhe
ate dite ae u martuam
8 vjet martese
t´lumtur i kaluam

Beme dy femije
si dy rreze dielli
si dy zogje te vegjel
si dy lule Prilli


Por kjo lumturi nuk zgjati
se serbin kishim ne shtepi
Une u desh te iken
Ti te mbeteshe aty

Atdheu na thirri
t´bejme zgjdhje per Parlament te ri
u desh te vdes Tahiri
Une te iken ne Shqiperi

Por Ti mos u merzit
se serbi do ta psoje
Sadiku biri yne
prap do t´na bashkojeNENES


Ti qaje bashke me mua
kur si foshnje qaja une
kurre nuk lodheshe
kur une te leja pa gjume

Kur une qeshja
ti laheshe me gazin tim
rruget m´i paraoje
ditet i mbushje me bekim

Bashke me shtatin tim
te rritej shpresa per jete
ja po me rritet djali, thoje
do t ‘ kam pleqeri te qete

Por qe do qe fati
larg, shume larg me treti
bash si teja drurin
po me ha gurbeti

Ti vdiqe pa te pare
dhe kjo po me mbyte
me fal per te gjitha
te lutet biri yt
KUR TE VDES


Kur te vdes
te vdes nga malli duke qare
Atdheu im i dashur
Toke e premtuar
s´kerkoj shume nga ti
te ma hapesh deren
t´me merr ne gji
si femijen qe merr nena
me prano si djal
vec Ti m´i fal dy metra
dy metra DHE per varrDUKE PRITUR


Ne cepalle
lot i pa thare
buza dridhet
nuk thote dot nje fjale

Enderr shuar
shpirt zhuritur
zemer thyer
duke pritur

Dite humbur
i pa shprese
i harruar
larg Atdheut
s´dua te vdes

E gjelberta
jo nuk hapet
rri stopuar fati im
amanet ata qe m´njohin
t´me varrosin n´fshatin tim

Nje ditar nga jeta ime
kete tufe me poezi
dhe dy varre breg nje rruge
amanet femijeve t´mi

Nese s´duan t´me harrojne
nese dojne e nuk pritojne
keto shkrime t´i lexojne


Ne cdo shkrim
kam nje kujtim
e cdo varg
qe une e shkrova
Ja kushtova
Atdheut timSOT E MOT


Une ta fal shikimin
Ti me shikon

Un eta fal perqafimin
Ti me perqafon

Une ta fal forcen
ti me shterngon

Une ta fal pik`n e veses
ti syte mi pastron

Une ta fale cicerrimen e zogut
Ti e degjon

Une ta fale pagjumesine
Ti me zgjon

Un eta fale lotin
Nese n`zemer t´pikon

Une ta fal vetmine
Ti e provon

Une ta fal vajin
Ti me vajton

Une ta fal vargun
Ti e lexon

T´I fal shpirt e zemer
Nese ti i don

Zemra zemren e therret
Ka hap dyert po te pret

Mos vono eja me vrap
Sa s´jane mbyllur dyert prap


Se n´kete bote
E n´tjetren bote
Bashke do jemi
Sot e mot
Sot e motLOTET S´ME TEREN NE CEPALLE


10 vite te tera sgpirti m ‘ eshte djegur
floket m ‘ jane thinjur rrudhahet e ballit thelluar
n ‘ kerkim te nje dallendysheje
si Shiroka n´Atedhe per ta cuar
se ajte ku u linda
buze rruges kam dy varre
nje shtepi te vogel
me poshte nje cope are
vashen qe hyri ne vargjet e mia
n ‘ biblioteken e shtepise
e lash nje ABETARE

Dhedallendyshen kur e gjeta
shqip e pershemdeta
edhe shqip i thash
nisu
shko
flutoro
kur te arrish atje
mbi guret e atyre varreve ndalo
t ‘ u thuash mos ngurro
sa me ka marre malli te shetis bregut te Bistrices
te kenacem me muziken e valeve te saj
ta ndjeje aromen a misernikes
dhe me vesen e mengjesit syte e mi t ‘ i laj

Vashes te m ‘ i thuash
floket e saj te derdhur mbi supe
ende me rijne perpara
nga s ‘ teret ne cepalla
Ate e porosita
Kur te kthehet perseri
Abetaren ne sqep e saj ta marre
keteu ta mesojen ALFABETIN
femijet e mi


RRUGA E PAKTHIM


Strajcen e gurbetcarit
nga babi trashegova
si duket dhe im bir
do t´shkoje gjurmeve tona

Se di ku do te ndalet
n´Europe a n`Azi
ne Token e premtuar
a n´Australi

Percjell brez pas brezi
kjo strajce e mallkuar
gjate gjithe historise
mbi ne ka renduar

Nga se kurva plake
kurre s´na ka perkedhele
pa u thare akoma
tjetren plage ka cele

Kur me pushtoje serbi
mbylli sy e veshe
edhe pse e thirra
kurre nuk m´u pergjegj

Edhe pse nje djale
ma kalbi ne burg
edhe pse vajzen
keq ma perdhunoje
edhe pse nuses nje femije
nga barku ia nxori
edhe pse shtepine fare ma shkreteroje

Edhe pse na dogji
me robe e femije
Bjeshket e Kelmendit
ia dha Malit t´Zi

Dardanen e vjeter
ia dha Serbise
Iliriden maqedonit
Camerine Grecise

Andaj m´u deshte t´nisem
n´rrugen e pa kthim
me pak te ha buke
e me shume pelin


Me pak te pij uj
e me shume t´pij lote
nuk di ku t´gjej prehje
vec te i madhi ZotMALLI KERKON AFRI LARGESISHE


Malli kerkon afri largesisch
loti nuk teret ne qepalle nga pritja e zgjatur
buza e perveluar nga puthja
are e care nga etja

Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

Ti me je shume larg e dashur
puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
ta shuaj etjen n buzet e tua

E di qe je hidheruar pse nuk vije
bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
shpresa gjithmone vdes e funditSA ME MERR MALLI


Sa me merer malli per Kosoven
per fushen e lulezuar
per bjeshket e larta
Drinin e kulluar

Sa me merr malli per femijet
sa me merr malli per grua
per valet e bistrices
me digjet shpirti mua

                                   Shkruar ne Shqiperi me 1992

       UNE KAM VENDOSE TE KTHEHEM


Mbylle syte
Ti me del perpara
Si engjellushe fluturon ne qiellin e paster
Kaltersi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Si ere e ngohte jugu
Lundron mbi detin e hapur
Muzike e valeve
Ngrohtesi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Ne kopshtin e pa fund
Dashuri

Une rrugeve te Europes
Nuk djehem mire
Vetmi

Ne pasqyre shikoje
Floket e zbardhura

Gurbeti geltit vitet
Rinia shenderrohet ne pleqeri

Teja ha kohen
Si drurin

Ajo nuk ndalet
Nuk kapet

Megjithese vone
Shume vone
Une kam vendose te kthehem atje
Ku simfoni e valeve te bistrices
Percillte puthjen tone te pare
kur rrezet e henes lemonin floket e tua
Derdhur si mendafsh mbi supe

Une kam vendos te kthehem atje
Ku lulet do te na perqafojne
E ne do tua thithim
Aromen
Nektarin

Une kam vendose te kthehem atje
ku syte i lanim me vesen e mengjesit
atje ku pergjithmone do te te kam prane
E do te jetojme pergjithmone bashke

Ti do te ma falesh
Kaltersine
Ngohtesine
DashurineUNE AZILANTI ME KUNDENNUMMER 1244


Sofra plot
nuk me hahet
gjelles i mungon shija

Prane kroit
i ectuar
ne gurin ku del uji shkruan
“Kein Trinkwasser”

Qajit i kam hedhur mjaft natren
prap me vjen pelin

Kopshti plot me lule
nuk dehem nga aroma

Te dashuren per bri
nuk jam me te

Raina shkon vale vale
nuk e degjoj simfonine e tyre

Shetis neper pyell
nuk ka hije

Pika e shiut ma ndjellin gjumin
une nuk fle


Dielli te djege lekuren
mua azilantin me Kundennummer 1244
nuk me ngroh dot

6
Letrarët e rinj / Kosova atdheu im i dashur
« ne: 19-03-2010, 07:51:25 »
Besar Shkembi alias Ramadan Ademaj
E diel, 24-01-2010, 05:30pm (GMT+1)
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj, u lind më 30.03.1958 në Leshan, Pejë.
Shkollën fillore e mbaroi në Glavicicë, tani Shën Gjon.
Shkollën e Mesme në gjimnazin ''11 Maji'' në Pejë.
U diplomua në Universitetin e Prishtinës, dega Letërsi e Gjuhë Shqipe.
Me shkrime ka filluar të merret që në bankat e shkollës fillore.
Ishte anëtar i disa klubeve letrare, anëtar kryesie dhe anëtar i këshillit artistik në SHKA ''Haxhi Zeka'' në Leshan.
Disa nga shkrimet e tij gjenden në shtypin e Kosovës, sidomos te ''Zëri i Rinisë'' i asaj kohe.
Mori pjesë në demonstratat e 11 e 23 Marsit, 1, 2 e 3 Prillit të vitit 1981.
Për këtë u shpërblye me Përjashtim nga LKJ, (ku pa njohurinë e tij organizata e kishte pranuar) dhe largim nga konvikti i  studentëve.
Pas kësaj mori pjesë në të gjitha aktivitetet e degës dhe Universitetit. Më pas aktivitetin e ka vazhduar në BL të Leshanit.
Aty ishte kryetar rinie e më pas edhe anëtar e kryetar i BL ku gravitonin 5 fshatra.
Ishte deleguar nga BL në komitetin komunal të Pejës në organizatën rinore - organizator i kundërshtimit të kushtetutës serbosllave.
Bëri regjistrimin dhe deklaratën e pavarësisë në lagjen e tij dhe për këtë i'u desh të largohej një muaj nga shtëpia sepse stacioni i policisë në Kliqinë i kishtë rënë në gjurmë.
Në zgjedhjet e para për parlamentin e parë shumë partiak u zgjodh anëtar komisioni. 
2 netë më vonë, pasi u numëruan votot, z. Shkëmbi tregon:
''...dolem nga shtepia e bashkefshatarit tim Mustafe Haradinit, arsimtar ne fshatin Zahac, pas ndarjes me bashkepjesemarresit 
mbetem vetem une dhe i madhi,deshmori , dhe sipas Zekerja Canes,ushtar i pare i UCK-se,
Tahir Lushe Berisha.Meqe ne kishim shtepite me larg se te tjeret na duhej te benim edhe nje cope rruge.
50 m.pa arritur te shtepi e tij biem ne prite te policise serboslave me te ciler zhvilluam nje lufte te ashper me crast vrame dhe plagosem nje tjeter police serb.mjerisht ne ate lufte mbeti edhe fqinji dhe zevendesi im , 23 vjecari , Tahir Lush Berisha.I plagosuri qe e dija se edhe ai ka mbetur i vdekur,ka zbazur  ne mua 3 karikatore.Fati me shpetoj.
Pas qendrimit tim 6 javor neper familje te aferta kalova ne Shqiperi ku qendrova 17 dite.
Per largimin tim ka merite Ahmet mula i cili me lidhi me nendegen e LDK -se Raushiqit.
Kete largim e organizoi Brahim Bucolli kryetar,i cili bashke me percjellesin dhe dy te tjere erdhen me mua deri ne Shqiperi.
Nga Shqiperia me ndihmen e Policise se qytetit Rijeka te Kroacise kalova ne Rijeka ku qendrojne  me banim te perhershem 3 vllezerit  e mi,qe te tre ushtare ne luften e Kroacise kunder Serbise.
Policia e ketij qyteti me ndihmoi edhe ne bashkimin me gruan dhe 2 femijet te cilet te kishin hequr te zite e ullirit.Edhe pas tre muajsh a me shume shiheshin shenjat ne trupin e saj, ndersa femijet ishin te traumatizuar.
Po me ndihmen e kesaj policie dhe te LDK ne Rijeka me 1 Tetor erdha ne Gjermani.Tani kam statusin umbefristet po jam  edhe qytetar i vendlindje sime.Posedoj edhe dokumentin e "shtetit" tim.
E futa ne thonjeza shtetit sepse Kosova akoma nuk eshte shtet dhe me kete vetem se mashtrohemi.

Bota na ndihmoj por edhe ne ndau, tash pergjithmone dhe nga nje komb u beme, shqiptare e kosovare.

Qendrimi im per kete shihet ne vjershen "Bisede me nje deshmor ne diten e pavaresise" 
dhe "Dua te jam Migjen i ri"
Poezi patriotike


Nena ime ishte

1

Nena ime ishte
Nena kosovare
Linde e rrite e lumja
Nga Nena Dardane

Gji i dha Teuta 
Uje i dha Drini
Nuse shume e bukur
N’ shtepine e nje trimi

Ishte bije e Agrnit
e mese e Skendebeut
ne sofer i  mblidhte
gjithe burrat e dheut

Sofren ua shtronte 
me djath e bukevale
corapa te leshta
u conte ne male

Ishte ore e malit
Roje e bjeshkeve t’ larta
ishte bareshe e urte
hidhte fare ne brazda
 
2

Qante bashke me mua
Kur si foshnje qaja une
Ajo kurr nuk lodhej
Kur une e leja pa gjume

E kur une qeshja
Ajo lahej me gazin tim
Rruget m‘ ipraronte
Ditet m‘ i mbushte bekim

Bashke me shtatin tim
I rritej shpresa per jete
Ja po m’ rritet djali- thoshte
Do t‘ kem pleqeri te q
3

U lind e u rrite n‘ kasolle
Jo n‘ vila n’pallate
Vet lindt e e ritte f‘ mije
N‘ djepa maje shpate
Nena ime ishte
Nena kosovare
Rend e rend tere diten
E nuk lodhej fare

Djepin lidhe ne shpine
Nena ime madhe
Ndimon burr’n e vet 
Ne ara n‘ livadheKur burrin ia moren  n‘ burg
Vet punonte n‘ are
Here u printe qeve
E  here  hidhte fare

E kur kthehej n‘ bremje
trima i mbushej sh‘ pia
Kishte nga Prokupla
Kishte nga Shqiperia

Kishte nga Presheva
Kish nga Mali zi
Kish nga Ilirida
Nga Drenica djeme t’ ri
                                  
Sofren ua shtronte
Me djath e bukevale
Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare

Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare
Pritte e qitte miqe
Percillte djeme ne male

5

Kor ndonjeri  vritej
Nuk e qante kurre
Vdiqe i ri- i thoshte
Akoma pa u bere burre
Pa ta sjelle akoma
Nusen ne shtepi
Jo, jo, e fshine nena loti
Veq i qete fli ti

Vdekjet sikur kjo
Nena nuk i qane
Lulekuqet e nenea
Vdesin per vatan

6

Kur shkau i hoshte
Se lindte shume femije
Per inati te tij
I lindte nje mije

Kur ia vriste njerin
Ajo bente tjetrin
Permbi pushke e thika
Thate dot se shihte djepin

S’ mund te shihte pushken
Varur ne baski
Ne krah do ta vente
Veq vellaii tij

Nuk vononte shume
E burrit I hinte n’ gji
Nga se deshirente t‘ parit
Emrin t‘ ia pertri

Toka dokrah pune
E kish nevoje vatani
Nga se dite per dite
Djemte ia hate mali

Bile nje here ndodhi
N‘ bark ia futen thiken
Femijen qe ia nxoren
Ne darke ia qitenHa i thane tash
He nenen shqiptare
Prap lind femije
 E djem co ne mali

Ha I thane tash
N’ fyt ia rrasen thiken
Jebenti Kosovo
je bemti Republiken
7

kur ia moren aren
e kur ia pren arren
kur ia kallen shtepine
kur ia moren kecin
kur ia more dhine
kur ia perdhunuan ciken
e kur ia prene vellan
kur n´bark ia futen thiken
kur rrehen e kur e shane

8

Ajo ishte dhe mesuese
Qjithnje na mesente
T‘ jem shembuj nder shoke
Gjithnje na k‘ shillonte

9

Nena ime ishte 
Amvise me e mira
Miserniken pjek nder sac
Bene the embelsira

Kur ben msh e lakra
Ere mbuchet shtepia
Dollmat i ben  t‘ mira
Ben edhe flija

Ben pite me maze
Lakror edhe tave
Per dite te flamurit
Ben edhe bakllave

10

Dhe pervec  amvises
Eshte dhe luftetare
Kra per kra luftonte
Me shoket ne male

T’ luftonte kucedra
Shendrrohej ne ore te malit
Prap sjpejt behej nene
Sise t‘ i japi djalit

Qumshtin e ka t‘ embel
Ashtu si e ka zemren
Lumi une i lumi
Cfare e kam nenen

Here ne Kosove
Here ne shqiperie
Here ne Bujanovc
 E Here ne Cameri

Here ne Drinice
Here ne Tetove
Here ne Reke te keqe
E here ne Kercove

11

Nena ime lumja
S’kish´´ shoqe vec vehten
Vella Ahmet Deline
Vella Azem Bejten

Vella Mic Sokolin
Vella Idriz Seferin
Vella Haxhi Zeken
Vella Ymer  Prizrenin

Vella Pashko Vasen
Vella e ka Naimin
Vella Faik Konicen
Vella Kristoforidhin

Vella Hasan  Prishtinen
Vella Azem Hajdarin
Vella Tahir Mehen
Vella Adem Jasharin

Edhe motra kishte
Nena ime plot
Noren e Kelmenit
Miter Daden Sho

Moter Marigonen
Moter Nene Terezen
Moter e ka Tringen
Moter e ka Xheven

12

Celes te  zemres ka
Dashurine e butesine
Deri sa eshte n‘ front
E ka egersine

Nena ime  ishte
Nena kosovare
Shamizeze po
ishte dhe krrenare
13

S‘ di t‘ shkruaj proze
S‘ di as poezi
Poe kur t’ shkruaj per ty
Qe t’ dyja i di

Fjalet me vijne vet
Edhe vet radhiten
Varg pas varu strofa
Dhe ne poem ngritenBesar Shkembi alias Ramadan Ademaj
E diel, 24-01-2010, 05:30pm (GMT+1)
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj, u lind më 30.03.1958 në Leshan, Pejë.
Shkollën fillore e mbaroi në Glavicicë, tani Shën Gjon.
Shkollën e Mesme në gjimnazin ''11 Maji'' në Pejë.
U diplomua në Universitetin e Prishtinës, dega Letërsi e Gjuhë Shqipe.
Me shkrime ka filluar të merret që në bankat e shkollës fillore.
Ishte anëtar i disa klubeve letrare, anëtar kryesie dhe anëtar i këshillit artistik në SHKA ''Haxhi Zeka'' në Leshan.
Disa nga shkrimet e tij gjenden në shtypin e Kosovës, sidomos te ''Zëri i Rinisë'' i asaj kohe.
Mori pjesë në demonstratat e 11 e 23 Marsit, 1, 2 e 3 Prillit të vitit 1981.
Për këtë u shpërblye me Përjashtim nga LKJ, (ku pa njohurinë e tij organizata e kishte pranuar) dhe largim nga konvikti i  studentëve.
Pas kësaj mori pjesë në të gjitha aktivitetet e degës dhe Universitetit. Më pas aktivitetin e ka vazhduar në BL të Leshanit.
Aty ishte kryetar rinie e më pas edhe anëtar e kryetar i BL ku gravitonin 5 fshatra.
Ishte deleguar nga BL në komitetin komunal të Pejës në organizatën rinore - organizator i kundërshtimit të kushtetutës serbosllave.
Bëri regjistrimin dhe deklaratën e pavarësisë në lagjen e tij dhe për këtë i'u desh të largohej një muaj nga shtëpia sepse stacioni i policisë në Kliqinë i kishtë rënë në gjurmë.
Në zgjedhjet e para për parlamentin e parë shumë partiak u zgjodh anëtar komisioni. 
2 netë më vonë, pasi u numëruan votot, z. Shkëmbi tregon:
''...dolem nga shtepia e bashkefshatarit tim Mustafe Haradinit, arsimtar ne fshatin Zahac, pas ndarjes me bashkepjesemarresit 
mbetem vetem une dhe i madhi,deshmori , dhe sipas Zekerja Canes,ushtar i pare i UCK-se,
Tahir Lushe Berisha.Meqe ne kishim shtepite me larg se te tjeret na duhej te benim edhe nje cope rruge.
50 m.pa arritur te shtepi e tij biem ne prite te policise serboslave me te ciler zhvilluam nje lufte te ashper me crast vrame dhe plagosem nje tjeter police serb.mjerisht ne ate lufte mbeti edhe fqinji dhe zevendesi im , 23 vjecari , Tahir Lush Berisha.I plagosuri qe e dija se edhe ai ka mbetur i vdekur,ka zbazur  ne mua 3 karikatore.Fati me shpetoj.
Pas qendrimit tim 6 javor neper familje te aferta kalova ne Shqiperi ku qendrova 17 dite.
Per largimin tim ka merite Ahmet mula i cili me lidhi me nendegen e LDK -se Raushiqit.
Kete largim e organizoi Brahim Bucolli kryetar,i cili bashke me percjellesin dhe dy te tjere erdhen me mua deri ne Shqiperi.
Nga Shqiperia me ndihmen e Policise se qytetit Rijeka te Kroacise kalova ne Rijeka ku qendrojne  me banim te perhershem 3 vllezerit  e mi,qe te tre ushtare ne luften e Kroacise kunder Serbise.
Policia e ketij qyteti me ndihmoi edhe ne bashkimin me gruan dhe 2 femijet te cilet te kishin hequr te zite e ullirit.Edhe pas tre muajsh a me shume shiheshin shenjat ne trupin e saj, ndersa femijet ishin te traumatizuar.
Po me ndihmen e kesaj policie dhe te LDK ne Rijeka me 1 Tetor erdha ne Gjermani.Tani kam statusin umbefristet po jam  edhe qytetar i vendlindje sime.Posedoj edhe dokumentin e "shtetit" tim.
E futa ne thonjeza shtetit sepse Kosova akoma nuk eshte shtet dhe me kete vetem se mashtrohemi.

Bota na ndihmoj por edhe ne ndau, tash pergjithmone dhe nga nje komb u beme, shqiptare e kosovare.

Qendrimi im per kete shihet ne vjershen "Bisede me nje deshmor ne diten e pavaresise" 
dhe "Dua te jam Migjen i ri"
Poezi patriotike


Nena ime ishte

1

Nena ime ishte
Nena kosovare
Linde e rrite e lumja
Nga Nena Dardane

Gji i dha Teuta 
Uje i dha Drini
Nuse shume e bukur
N’ shtepine e nje trimi

Ishte bije e Agrnit
e mese e Skendebeut
ne sofer i  mblidhte
gjithe burrat e dheut

Sofren ua shtronte 
me djath e bukevale
corapa te leshta
u conte ne male

Ishte ore e malit
Roje e bjeshkeve t’ larta
ishte bareshe e urte
hidhte fare ne brazda
 
2

Qante bashke me mua
Kur si foshnje qaja une
Ajo kurr nuk lodhej
Kur une e leja pa gjume

E kur une qeshja
Ajo lahej me gazin tim
Rruget m‘ ipraronte
Ditet m‘ i mbushte bekim

Bashke me shtatin tim
I rritej shpresa per jete
Ja po m’ rritet djali- thoshte
Do t‘ kem pleqeri te q
3

U lind e u rrite n‘ kasolle
Jo n‘ vila n’pallate
Vet lindt e e ritte f‘ mije
N‘ djepa maje shpate
Nena ime ishte
Nena kosovare
Rend e rend tere diten
E nuk lodhej fare

Djepin lidhe ne shpine
Nena ime madhe
Ndimon burr’n e vet 
Ne ara n‘ livadheKur burrin ia moren  n‘ burg
Vet punonte n‘ are
Here u printe qeve
E  here  hidhte fare

E kur kthehej n‘ bremje
trima i mbushej sh‘ pia
Kishte nga Prokupla
Kishte nga Shqiperia

Kishte nga Presheva
Kish nga Mali zi
Kish nga Ilirida
Nga Drenica djeme t’ ri
                                  
Sofren ua shtronte
Me djath e bukevale
Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare

Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare
Pritte e qitte miqe
Percillte djeme ne male

5

Kor ndonjeri  vritej
Nuk e qante kurre
Vdiqe i ri- i thoshte
Akoma pa u bere burre
Pa ta sjelle akoma
Nusen ne shtepi
Jo, jo, e fshine nena loti
Veq i qete fli ti

Vdekjet sikur kjo
Nena nuk i qane
Lulekuqet e nenea
Vdesin per vatan

6

Kur shkau i hoshte
Se lindte shume femije
Per inati te tij
I lindte nje mije

Kur ia vriste njerin
Ajo bente tjetrin
Permbi pushke e thika
Thate dot se shihte djepin

S’ mund te shihte pushken
Varur ne baski
Ne krah do ta vente
Veq vellaii tij

Nuk vononte shume
E burrit I hinte n’ gji
Nga se deshirente t‘ parit
Emrin t‘ ia pertri

Toka dokrah pune
E kish nevoje vatani
Nga se dite per dite
Djemte ia hate mali

Bile nje here ndodhi
N‘ bark ia futen thiken
Femijen qe ia nxoren
Ne darke ia qitenHa i thane tash
He nenen shqiptare
Prap lind femije
 E djem co ne mali

Ha I thane tash
N’ fyt ia rrasen thiken
Jebenti Kosovo
je bemti Republiken
7

kur ia moren aren
e kur ia pren arren
kur ia kallen shtepine
kur ia moren kecin
kur ia more dhine
kur ia perdhunuan ciken
e kur ia prene vellan
kur n´bark ia futen thiken
kur rrehen e kur e shane

8

Ajo ishte dhe mesuese
Qjithnje na mesente
T‘ jem shembuj nder shoke
Gjithnje na k‘ shillonte

9

Nena ime ishte 
Amvise me e mira
Miserniken pjek nder sac
Bene the embelsira

Kur ben msh e lakra
Ere mbuchet shtepia
Dollmat i ben  t‘ mira
Ben edhe flija

Ben pite me maze
Lakror edhe tave
Per dite te flamurit
Ben edhe bakllave

10

Dhe pervec  amvises
Eshte dhe luftetare
Kra per kra luftonte
Me shoket ne male

T’ luftonte kucedra
Shendrrohej ne ore te malit
Prap sjpejt behej nene
Sise t‘ i japi djalit

Qumshtin e ka t‘ embel
Ashtu si e ka zemren
Lumi une i lumi
Cfare e kam nenen

Here ne Kosove
Here ne shqiperie
Here ne Bujanovc
 E Here ne Cameri

Here ne Drinice
Here ne Tetove
Here ne Reke te keqe
E here ne Kercove

11

Nena ime lumja
S’kish´´ shoqe vec vehten
Vella Ahmet Deline
Vella Azem Bejten

Vella Mic Sokolin
Vella Idriz Seferin
Vella Haxhi Zeken
Vella Ymer  Prizrenin

Vella Pashko Vasen
Vella e ka Naimin
Vella Faik Konicen
Vella Kristoforidhin

Vella Hasan  Prishtinen
Vella Azem Hajdarin
Vella Tahir Mehen
Vella Adem Jasharin

Edhe motra kishte
Nena ime plot
Noren e Kelmenit
Miter Daden Sho

Moter Marigonen
Moter Nene Terezen
Moter e ka Tringen
Moter e ka Xheven

12

Celes te  zemres ka
Dashurine e butesine
Deri sa eshte n‘ front
E ka egersine

Nena ime  ishte
Nena kosovare
Shamizeze po
ishte dhe krrenare
13

S‘ di t‘ shkruaj proze
S‘ di as poezi
Poe kur t’ shkruaj per ty
Qe t’ dyja i di

Fjalet me vijne vet
Edhe vet radhiten
Varg pas varu strofa
Dhe ne poem ngritenBISEDE ME NJE DESHMOR NE DITEN E PAVARESISE


17 Shkurti dite e re
ti nuk je n´darsem me ne
s´jemi bashke per te festuar
kete dite te shenuar

Per cfare dasrme e ke fjalen
e cfare dite te shenuar
mos per kete ne derdhem gjakun
mos per kete kemi luftuar

Pasha ngjyren ne bajrak
pasha token lare me gjak
pasha Drinin e Ujin e tij
pasha Vjosen ne Shqiperi
pasha emrin shqipetar
nuk luftuame per t`u ndare
ne shqiptare e kosovare

Ne luftuam per bashkim
jo t´na ndajne perseri
kesaj here pergjithmone
k´saj i thua ti liri

Shoket tone luftetare
shkelen lehte mbi gjakun tone
u shendrruan n´liberale
duke na ndare pergjithmone
   
Per nje nate u pasuruan
e se cajne koken fare
per femijet mbete jetima
qe ne rruge shesin cigare

Ballperball luftam me shki
per nje flamur
per nje Shqiperi

Ju betohem ne nje Zot
Do t´luftojme sot e mot
se lirine e duam t´ plote
kjo liri nuk eshte liri
gjer sa s´kem´ vec nje flamur
gjer sa s´kem´ vec nje ShqiperiTE MOS SHEMBEN URAT


Jepi mish e kocke
te mos shemben urat

Jep ate me te dhembeshmen
vec t´mos shemben kullat

Ne ure
varrem nje grua
ne ode
te ruhet ura u mesua


Gjirin jasht ia lane jashte
te pije qumsht femija
jep cdo gje qe ke
vec t´mos vyshken kurr
dy lulet e mia
kulleguri Kosova
lulekuqe Shqiperia
per k´te u ndertua
kulla
per kete eshte bere
frengjia
MESUESITKush me tha se te kane vra
Kush me tha se ti ke vdek
Genjeshtaret me genjejne
N´vargun tim jeton per jete

Se t´ka marre plumbi ne ball
Per liri ke vdek me thane
Konstandini pas shtate bjeshkeve
Motren shkon ta merre ne t´pan

Ka mbete zbrazur n´ditar t´shkolles
M´thane rubrika lendes tende
Genjeshtaret me genjejne
N´mendje t´nxenesve jeton ende
      
Nuk ka liri pa nje Shqiperi
Ti nje dite u pate thene
Genjeshtaret me genjejne
N´zemra tyre zuri vend
   
Edhe n´vargun tim u fute
T`i jap gjak e peshe ta con
Genjeshtaret me genjejne
T`i s´ke vdek ende jeton
   
ZGJOHUNe enderr nje nate

me erdhi nje zane

me harfen e saj

nga gjumi me zgjoi

m´u ule te koka

e nisi te kendoje


Zgjohu shqiptar-m´tha

se mjaft ke fjete

e sheh Evropa kurve

kete here na ndau per jete


      
Ujku kerkon mjergulle
      
gjithmone eshte thene
      
shfrytezoj turbulliren

gjahun per ta zene


Ujku na eshte ujk

kete gjithkush e di

tash po na i ha gjingjat

vet e sollem ne sh´pi

vertete ndihmoi UCK

por Uren dhe Lumin na beri kufiRambujeja s´ish´ asgje

vec Berlin i ri

Moskfa

Vjena

e Gjenava

Vashingtoni

Brukseli

e Haga

luajten prap me mexha

vune te tjere kufi

per luftat qe beri sebi

per mjeshtrine cnjerezore

per Aushvicin e ri

per  masakrat

per te djegurit ne furra

u koriten pak

nuk i dhane me shume

vec tgri koloni

nje ne Kosove

nje ne Bssnje

dhe nje ne KroaciREXHEP QOSJES


Floket e thinjur
Rrudha ne balle
Rrap i kapur per dhe fort
Shkruan e nuk ndal
Ne letrat shqiptare
Njeri shume i rralle

Kur fliste ne kateder
fjala e tij ar
Ai edhe lavronte
edhe hidhte fare

Me shpirt e me zemer
Njeri shume human
Kur flet e shkruan ai
Cdo fjale e tij  roman
NE FILLIM TE SHEKULLIT TE RI

Ne fillim te ketij shekullit
na vune kufinje te ri
me gershere pren harten
na ndan perseri
njera ane e ures jug
tjetra ane veri

Na ndane prap me dysh
edhe pse ishim te ndare
nga nje komb u beme dy
shqiptare e kosovare

Nje flamur me yje
tjetri kuq e zi
njera ane Kosove
tjetra ane  Shqiperi

Njera ane toske
ana tjeter gege
e krasiten rrapin
e lane pa nje dege

Valle a do t´lindn´k´te toke
nje Skender i ri
t´ia beje  sus kucedres
sus bajlozit t´zi
t´bashkoje t´gjitha trojet
ta beje nje Shqiperi
nga te dy flamujt
ta beje vetem nje
ta beje vec nje gjuhe
vec nje abetare
nga t´dy dialektet
te shkruhet e te flitet
vec gjuha letrare


te nxjerre  nje ligj t´fort
t´i denoje t´gjith ata
qe gjuhen duan ta bejne
si muziken tallava

KOSOVES
   

Nata merr driten prej henes
une e marre nga drita jote
m´jep fuqi si gjiri nenes
n´labirinthin e k´saj bote
   
Per gurbet ate dite qe u nisa
fjale mbreme rruge e mbare
shko kah t´shkosh more bir
me ke nene e te kam djale

Jeta vitet m´i gelltit
Larg teje pllakos n´vetmi
sikur teja m´ha gurbeti
gjalle me mban vetem ti

Shpresa vdes gjithmone e fundi
ti akoma djale me ke
vetem kjo po me jep jete
ti m´i fal dy metra dhe
ATDHEUTHyra mes poetesh
te thur  ca vargje  per ty
desha te jene romantike
me dolen tragjedi
hyra mes kengetaresh
t´kendoj kenge per trimeri
nuk dita te kendoj
me dolen  komedi

Atehere i thash vetes
pse mundohesh kot kur nuk di
mjafton ta duash me zemer
mjafton ta kesh gjithmone ne gji
mjafton te vdesesh per te
kur k´te e kerkon nga ti
ME LINDI KJO TOKE


Me lindi kjo toke
qe nuk blihet
qe nuk shitet
qe fitohet vec me gjak


Me lindi kjo toke
mbjelle me eshtra
e ujit me gjak
me  perkundi n´djepin e saj
dhe ninulla me kendoj
duke rritur t´imin shtat

         
Per here t´pare n´Dardane haperova
me plot shprese per ardhmeri
isha i vogel nuk kuptoja
sa shume vuante nen Serbi


Pa u bere akoma burr
e kuptova
nje histori me vete
ruante cdo gure

Emaneti I funditAte dite qe m´percolle
m´the rruge e mbare mor bir
me the se do t´rrish zgjar prane dritares
duke me pritur
duke me thirr

I shtrir ne spital
po t´shkruaj keta rreshta
jane castet e fundit
po me mbaron jeta

Se shpejti do kthehem
deren ma le hap
s´do kthem i gjallePse me shane


Vella me ke
e vella te kam
pse jam kosovar
ti shume po me shane

Thua ne Shqiperi
erdhi kosovari
vendin mori lumi
na u ngrit dollari

Cfaj kam une i shkreti
qe erdha ne Shqiperi
te shpetoj koken
e jo te bej tregti
                       
Na u ngrit dollari
keshtu e don demokracia
dikush te luaje me ar
dikujt per buke t´i vdes femija

Keshtu edhe ne Kosove
rruget plot lypsare
dikush vdes urie
dikush luan me ar

Se paku ju ketu
keni shtet e liri
kurse ne ne Kosove
kemi serbin ne shtepiDua t´jem Migjen i ri


Ah qe s´kam nje varg te forte
hekurin per ta shkri

Ah qe s´kam nje grushte te forte
malet t´i beje hi

Ah qe s´jam sarkazmist
qe te shkruaj ironie

Ah qe s´di ta bej nje Lul
e te jam Migjen i ri

Ah qe sjam shigjet me maje
pa veshtiresi cdo kund te hy

Ah qe sjam qekan i rend
c do kolltuk per ta  thy

Ah qe s´jam femije deshmori
qe t´kerkoj me shum liri

Ah qe s´jam cigare shites
t´kerkoj t´drejta per cdo f´mije


Ah medet qe jam i s´mure
klarinetit per t´i fryer


Ah qe s´di t´i bije lodres
gjithe erresiren per ta shqyer

Ah qe sjam nje flamurtar
te papuneve t´u pri n´ball

Ah qe s´jam nje luftetare
te kerkoj bashkim kombetare

DRINIT T `BARDHE

Duke ecur ashtu sic ishte
nje mengjes filloi t´me fliste
a e di ti more djale
mua m´thrrasin Drin i bardhe
nga se ujin e kam ar
lagu kopsht e lagu are
une kallirin e mbush fare
qe te mbushet cdo hambare
mos t´ia kemi askujt nevojen
per buke goje t´ia shtrijme doren

Nder luadhe barin rrit
te hane delet te hane dhithe
te hane kecat te hane qingjat
te hane lopet te hane vicat
te hane kuajte e gjithe bagetite
t`rritet dardha me hardhite
t´rritrt molla me qershite
ne Shqiperi prodhoj dhe drite
naten une ua  beje dite

Dua t´them dhe dika tjeter
Sa vet toka jam i vjeter
ujevaren e kam mjekerr
historine e shkrova n´leter
dhe me shume gjelozi
e kam ruajtur thelle ne gji
qe ta kam gjithmone deshmi
qysh se k´tu kishte njeri
qe nga deti
der´te Sava e Danubi
dikur thirrej Iliri

Sot e gjithe shqiptaria
nga Kosova e Shqiperia
Mali i Zi Maqedonia
Bujanovci e Turqia
arbereshet e Grecia
gjenerate pas gjenerate
i lexojne faqet e mia


Zanat ketu vijne takohen
oret ketu vijne freskohen
dragojte vijne ketu pastrohen
trimat vijne ketu sherohen

T´ri e treja m´vizitojne
puthjen e pare k´tu shijojne
e kur zemrat n´gjoks u dridhen
me uj t´ftohte i freskojne
Kengetaret bukurite m´i kendojne
historite lahutaret m´i kujtojne
shume poete e poetesha
vargje e vargje me kushtojne
Sa shume krajle e sa shume mbreter
kam percjell ne boten tjeter
sa kane ardhur e sa kane shkuar
sa perhere jane harruar
une ketu kam qendruar
me ujevaren e kulluar
djale pas djali e brez pas brezi
me uj t´tohte i kam freskuar

Sa kuqedrat jane munduar
e bajloze kane punuar
per t´me shterrur per t´me shuar
e sa krajle e sa mbreter
per t´me vu nje emer tjeter
mundi kot u ka shkuar
dite e nat une kam vashduar
mes per mes i kam pershkuar
gjithe Kosoven dhe Shqiperine
me ujin tim i kam freskuar
dhe keshtu do vazhdoje
gjer sa zoti
galaksine  ta shkatrroje


Telegram me rastin e 8-te vjetozit te Tahir L.Berishes


Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne ate hise te qiellit qe na e dhuroi zoti,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne ate toke qe trimat tone per te saren here e lane me gjak,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

bregut te bistrices dhe te kenaqem me muziken valeve te saj,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne mesin e bashkefshatareve te mi e sidomos sot kur zbulohet permendorja e Tahirit,

i cili duke mbrojtur trojet e Kosoves dhe kullat e saj me mbrojti edhe mua

nga plumbat e atyre gjakpiresve qe na e kishin zene priten ne ate mengjes

te pranveres se1992-tes.

Megjithate falenderoj dhe perqafoj te gjithe ata qe organizuan dhe ndihmuan

ne ngritjen e kesaj permendoreje.

Ju me kete ,jo qe keni nderuar vetem Tahirin ,

por keni nderuar te gjithe ata trima qe rane per liri.

Duke nderuar trimat ju keni nderuar veten tuaj,fshatin tuaj,

keni nderuar te gjith Kosoven.

Vellezerit, farefisi dhe ne bashkefshataret e Tahirit te qendrojme

dhe duhet te jemi krenar qe patem nje vella, qe patem nje bashkefshatar te tille.

Me kesi trimash fitohet liria e jo me asish qe na mbyten me konferenca shtypi.


Lavdi vellait tone dhe gjithe trimave qe rane ne fushen e nderit!   

Poezi gurbetiKOSSE E NDRYSHKUR NE TAVANOdes qe dikur priste miqe e dashamire
I vjen era myk

Abetares ne raftin e tejisurr
Iu kane zverdhur fletet

Oborrin e ka mbluar bari
Kosa eshte ndryshkur ne tavan

Mexhen nuk ka kush ta krasite
Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur

Kaluan rembedhjete pranvera
Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe
Shati ka mbetur ne vjet te ares

Fshateret kane hequr emrin tim
Nga lista e rendit te vades n ' katund
Ara e madhe eshte bere djerrine

Te dere e oborrit askush nuk therret
Askush nuk troket

Oxhaku nuk tymon
Eshte myllur dere e konakutKU TA SHUAJ FLAKJEN ETJES PER TY KOSOVE
Ka vite qe dere shtepise nuk eshte hapur
E ara e madhe ka mbetur djerrine
Ku ta shuaj flaken e urise per ty Kosove

Mbi kulumni ka zere myshku
e bunari eshte rrafshur me toke
ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove

Qerdhine e madhe
e ka pre fqinji gjate luftes
E cungu i druve eshte kalbur n ' pborr
Ku ta shuaj faken e mallit per ty Kosove
NE VALIXHEN E PLACKAVE MORA ME VETE

Postime: 2
Vendbanimi: gjermani
Anëtarë prej: 09.02.08    
Postuar më 30/03/2009 09:58    
Ne valixhen e plackave mora me vehte


Ne valxhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
te ftohta
te acarta
pa diell

pranvera te ulura me gjak

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
Pa cicerrima
Pa lule
Pa gjelbrim

Blerimi ishte zverdhur si fletet e librit ne raftin e oxhakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha rruget e rrugicat e fshatit
Simfonine e valve te bistrices
Oshtimen e ujit qe binte me rrembim
Neper lugjet e kalbura
Mora zhurmen e moknes
Qe kotsekoti rrahte guret e mullirit

Mullisine e vrane para dere
Uria metode e persosur sllave

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje grusht dhe nga ara ime
nga oborri im
e mora  nga Dardana ime

e e mora ne vete
 sepse atij dheu i vjrn era misernkes
se pjekur nder sac


E mora ate grusht dhe
 se eshte lagur me gjakun e Tahirit
me lotet e nene Shkurtes
burrereshes
eshte lagur me lotet e moter Gales
sokoleshes
sepse atij dheu i vjen era
e lule bozhureve nder grn toba

ajo kot pret t´i hapet dere e oborrit
nga vellai i motres
mesuesi

Doruntine qe pret Konstandinin
ta coje besen ne vend

(Mora ate grushte dhe
sepse eshte nga atdheu im
nga Dardana ime)

E mora
sepse atij dheu i vjen era Kosove
lulekuqe nga  grunajat tona

E mora
sepse ate dite qe do t´me varrosin
le te ma hedhin fytyres
dhe le te ma sperkasin trupin
qe edhe mua
edhe varrit tim
t´i vie era arome Kosove
arome te lulekuqeve te Kosoves

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje flamur te madh
shume te madh
flamur kuq e zi
sepse ate dite qe do te me varrosin
dua qe sarkofagut tim
t´ía hedhin permbi


Ne valixhen e plackave mora me vete
Melodine e embel te kavallit
Kengen e bariut qe i kendonte vashes se tij
flokete derdhur permbi supet e vshes
qe hyri ne vargjet e mia
Nje kenge t‘ kenduar n‘ cifteli
Nje peisazh nga bistrica
Dhe nje abetar te lagur me lotin e femijes
e futa thelle ne gji


Mora femijerine time

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Shkallet e Teatrit te Prishtines
Binen ku luhej
Mahatma Gandi
Hamleti
Ku luhej Sokrati

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Qetesine e sallave te leximit
Terasen e Boro e Ramizit
Bashk me te gjithe te dashuruarit
Mora gjithe korzon
Mora zhurmen e lugeve e piatave ne menzen e studentave
Bisedat ilegale ne dhomen nr.7
Ne Konviktin nr.3

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Me klasa te zbarazura
Pa mesues
Pa nxenes

Atyre ua kishin vrare buzeqeshien
shkolles i kishin vere dryrin gjarperinjte e gjakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur cdo te premte ,,presidenti“
Ma cante koken me konferenca te thata shtypi
E stacionet e autobuzeve
Ishin shendrruar ne lendina lotesh

Jemi shprendare si zogjet e qyqes

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur ,,presidenti “ shperblehej me cmime te larta
e thithte para te majme nga Europa
per gandizmin
per durimin tone

Buzeqeshja buzeqeshje kurvash

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur Kosova u shendrua ne teater
Ku luhej cdo rol
Ku luhej tragjedi e komedi bashke

Europes i pelqente ky teater i
ky teater e quajtur Kosove
Ky laborator ku eksprimentohej me njerze e jo me minje

Eksperimentohej sistemi yne nervor
Ne valixhen e plackave mora me vehte
te gjitha ato pranvera
kur koken e mbaja nen sqetulle si kungull
pa ditur se si do te perfundoje
do ta hanin gjarperinjte e zi
apo do ta hante vehten rrugeve te Evrope


kujtimet
mezine
e vetmine
I mora per dore dhe u nisa
per ku s´duhej te nisesha
prej ku ndoshta s´do te kthehem me kurre

Zoti mos e shkrofte

U nisa dhe ne valigjen e plackave
I mora te gjithat
dhe me te gjithat do te bashkudhetojme
do t´i barte me vehte ashtu si e barte lekuren time
dhe bashke me to ne fund
do te ngujohem edhe ne sarkofag
ECEN


Ecen rrugeve t´botes
Ne kete dite me shi
Me duar ne xhepa
Koken mbushe merzi

Ndalem n´semafor
E nuk di kah t´shkoj
Gurbeti n´dhe te huaj
Jeten ma shkatrroj

Ndizet e gjelberta
N´tjetren ane kaloj
N`stacion te treni
Kembet vet me cojne
Ndoshta mos do zoti
Ndonje mik takoj

Se bashku te shkojme
T´pime nje gote raki
Dua t´mbyt merzine
Mallin per shtepi
MOS ME KERKO


Kur te zgjohesh ne mengjes
Mos me kerko ne oborr
Mos me kerko ne kopsht
Mos me kerko ne shkolle

Kur ta hani darken
Mos sill luge per mua
Pjaten time ne sofer
Lereni te zbrazur

Kur te pini cajin
Gotes sime mos i hidhni sheqer
edhe kur te flesh
Mos kerko te futesh ne gjirin tim

Mua dhe Ty tani na ndajne kilometra
                
As mamin mos e trazo te lutem Beslinda
Asaj akoma I dhemb trupi nga “pendreket”
Akoma lekuren e ka te mavijosu
Mos Beslinda,mos
Ajo eshte e traumatizuar
ne koke akoma I sillen
gjarperinjte e gjakut

      
      
      
      

Mungesen time ajo e ndjene thelle ne shpirt
dhe vec Zoti e di kur
e ndoshta edhe  kurr  me nuk do te kthehem
edhe ndoshta kurr me nuk do te shihemi

Andaj,Beslinda
cika jeme
Sadiku kosen le ta vare ne tra te shtepise
Shatin ne dege te kumbulles
E sopaten le ta ngule  thelle ne cungun e druve

Ara do te mbushet me bar te keq
me kaqa
me therra
me murriza

Dheu do te cahet nga mungesa e vades
      
Mami akoma nuk e di se une jam ne Shqiperi
ne Shqiperine qe gjithmone e kam enderuuar ndryshe
jo keshtu
jo ne kete menyre
jo keshtu si eshte
Ne enderrat e mia
Ajo gjithmone ka qene vendi me I bukur
me romantiku
vendi me I dashur ne bote
por e bashkuar
jo keshtu e ndare ne pese shtete


      
 SADIKU PRAP DO TE NA BASHKOJE


Bregut te bistrices
zemrat na rrihnin me shpejtesi
T ishe ne Mua
Une isha ne ty

Beme dasme te madhe
ate dite ae u martuam
8 vjet martese
t´lumtur i kaluam

Beme dy femije
si dy rreze dielli
si dy zogje te vegjel
si dy lule Prilli

Por kjo lumturi nuk zgjati
se serbin kishim ne shtepi
Une u desh te iken
Ti te mbeteshe aty

Atdheu na thirri
t´bejme zgjdhje per Parlament te ri
u desh te vdes Tahiri
Une te iken ne Shqiperi

Por Ti mos u merzit
se serbi do ta psoje
Sadiku biri yne
 prap do t´na bashkoje
NENES


Ti qaje bashke me mua
kur si foshnje qaja une
kurre nuk lodheshe
kur une te leja pa gjume

Kur une qeshja
ti laheshe me gazin tim
rruget m´i paraoje
ditet i mbushje me bekim

Bashke me shtatin tim
te rritej shpresa per jete
ja po me rritet djali, thoje
do t ' kam pleqeri te qete

Por qe do qe fati
larg, shume larg me treti
bash si teja drurin
po me ha gurbeti

Ti vdiqe pa te pare
dhe kjo po me mbyte
me fal per te gjitha
te lutet biri yt
KUR TE VDESKur te vdes
te vdes nga malli duke qare
Atdheu im i dashur
Toke e premtuar
s´kerkoj shume nga ti
te ma hapesh deren
t´me merr ne gji
si femijen qe merr nena
me prano  si djal
 vec Ti m´i fal dy metra
dy metra DHE  per varrDUKE PRITUR


Ne cepalle
lot i pa thare
buza dridhet
nuk thote dot nje fjale

Enderr shuar
shpirt zhuritur
zemer thyer
duke pritur

Dite humbur
i pa shprese
i harruar
larg Atdheut
s´dua te vdes

E gjelberta
jo nuk hapet
rri stopuar fati im
amanet ata qe m´njohin
t´me varrosin n´fshatin tim

nje ditar nga jeta ime
kete tufe me poezi
dhe dy varre breg nje rruge
amanet femijeve t´mi

Nese s´duan t´me harrojne
nese dojne e nuk pritojne
keto shkrime t´i lexojne

Ne cdo shkrim
kam nje kujtim
e cdo varg
qe une e shkrova
Ja kushtova
Atdheut timSOT E MOTUne ta fal shikimin
Ti me shikon

Un eta fal perqafimin
Ti me perqafon

Une ta fal forcen
ti me shterngon

une ta fal pik`n  e veses
ti syte mi pastron

Une ta fale cicerrimen e zogut
Ti e degjon

Une ta fale pagjumesine
Ti me zgjon

Un eta fale lotin
Nese n`zemer  t´pikon

Une ta fal vetmine
Ti e provon

Une ta fal vajin
Ti me vajton
Une ta fal vargun
Ti e lexon

T´I fal shpirt e zemer
Nese ti i don

Zemra zemren e therret
Ka hap dyert po te pret
Mos vono eja me vrap
Sa s´jane mbyllur dyert prap

Se n´kete bote
E n´tjetren bote
Bashke do jemi
Sot e mot
Sot e mot
LOTET S´ME TEREN NE CEPALLE10 vite te tera sgpirti m ' eshte djegur
floket m ' jane thinjur rrudhahet e ballit thelluar
n ' kerkim te nje dallendysheje
si Shiroka n´Atedhe per ta cuar

se ajte ku u linda
buze rruges kam dy varre
nje shtepi te vogel
me poshte nje cope are
vashen qe hyri ne vargjet  e mia
n ' biblioteken e shtepise
e lash nje ABETARE

Dhedallendyshen kur e gjeta
shqip e pershemdeta
edhe shqip i thash
nisu
shko
flutoro
kur te arrish atje
mbi guret e atyre varreve ndalo
t ' u thuash mos ngurro
sa me ka marre malli te shetis bregut te Bistrices
te kenacem me muziken e valeve te saj
ta ndjeje aromen a misernikes
dhe me vesen e mengjesit syte e mi t ' i laj

vashes te m ' i thuash
floket e saj te derdhur mbi supe
ende me rijne perpara
nga s ' teret ne cepalla

Ate e porosita
Kur te kthehet perseri
Abetaren ne sqep e saj ta marre
keteu ta mesojen ALFABETIN
femijet e mi
RRUGA E PAKTHIMStrajcen e gurbetcarit
nga babi trashegova
si duket dhe im bir
do t´shkoje gjurmeve tona

Se di ku do te ndalet
n´Europe a n`Azi
ne Token e premtuar
a n´Australi

Percjell brez pas brezi
kjo strajce e mallkuar
gjate gjithe historise
mbi ne ka renduar

Nga se kurva plake
kurre s´na ka perkedhele
pa u thare akoma
tjetren plage ka cele

Kur me pushtoje serbi
mbylli sy e veshe
edhe pse e thirra
kurre nuk m´u pergjegj

Edhe pse nje djale
ma kalbi ne burg
edhe pse vajzen
keq ma perdhunoje
edhe pse nuses nje femije
nga barku ia nxori
edhe pse shtepine fare ma shkreteroje

Edhe pse na dogji
me robe e femije
Bjeshket e Kelmendit
ia dha Malit t´Zi

Dardanen e vjeter
ia dha Serbise
Iliriden maqedonit
Camerine Grecise

Andaj m´u deshte t´nisem
n´rrugen e pa kthim
me pak te ha buke
e me shume pelin

Me pak te pij uj
e me shume t´pij lote
nuk di ku t´gjej prehje
vec te i madhi Zot
MALLI KERKON AFRI LARGESISHEMalli kerkon afri largesisch
loti nuk teret ne qepalle nga pritja e zgjatur
buza e perveluar nga puthja
are e care nga etja

Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

Ti me je shume larg e dashur
puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
ta shuaj etjen n buzet e tua

E di qe je hidheruar pse nuk vije
bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
shpresa gjithmone vdes e fundit   

SA ME MERR MALLI


Sa me merer malli per Kosoven
per fushen e lulezuar
per bjeshket e larta
Drinin e kulluar

Sa me merr malli per femijet
sa me merr malli per grua
per valet e bistrices
me digjet shpirti muaUNE KAM VENDOSE TE KTHEHEM

Mbylle syte
Ti  me del perpara
Si engjellushe fluturon ne qiellin e paster
Kaltersi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Si ere e ngohte jugu
Lundron mbi detin e hapur
Muzike e valeve
Ngrohtesi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Ne kopshtin e pa fund
Dashuri

Une rrugeve te Europes
Nuk djehem mire
Vetmi

Ne pasqyre shikoje
Floket e zbardhura

Gurbeti geltit vitet
Rinia shenderrohet ne pleqeri

Teja ha kohen
Si drurin

Ajo nuk ndalet
Nuk kapet

Megjithese  vone
Shume vone
Une kam vendose te kthehem atje
Ku simfoni e valeve te bistrices
Percillte puthjen tone te pare
kur rrezet e henes lemonin floket e tua
Derdhur si mendafsh mbi supe

Une kam vendos te kthehem  atje
Ku lulet do te na perqafojne
E  ne do tua thithim
 Aromen
Nektarin

Une kam vendose te kthehem atje
ku  syte i lanim me vesen e mengjesit
 atje ku pergjithmone do te  te kam prane
E do te jetojme pergjithmone bashke

Ti do te ma falesh
Kaltersine
Ngohtesine
DashurineUNE AZILANTI ME KUNDENNUMMER 1244


Sofra plot
nuk me hahet
gjelles i mungon shija

Prane kroit
i ectuar
ne gurin ku del uji shkruan
"Kein Trinkwasser"

Qajit i kam hedhur mjaft natren
prap me vjen pelin

Kopshti plot me lule
nuk dehem nga aroma

Te dashuren per bri
nuk jam me te

Raina shkon vale vale
nuk e degjoj simfonine e tyre

Shetis neper pyell
nuk ka hije

Pika e shiut ma ndjellin gjumin
une nuk fle

Dielli te djege lekuren
mua azilantin me Kundennummer 1244
nuk me ngroh dot


Poezi dashurieAjo gezimin e ndante me nePa na pyetur neve
ajo na shoqeronte
ne vend te nenave tona
sikur na bekonteme
me driten e saj
po na ledhatontene
ne vend te notsrit
po na kurorzonte

gezimin e ndante
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese
nen qiellin pa re
As kend se kam putheKujt I kam thene lule
Kujt I kam thene hene
Vec teje shpirt
As kujt s`I kam thene

Kujt i kam thene locke
E kujt engjellushe
Vec teje shpirt
As kend se kam putheAshtu si ne diten e pare


Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care
ashtu si ne diten e pare

DO TE BEHEM


Do te behem lot
n´qepallen tende t´qendroj

Do te behem ajr
n´mushkrite tua t´notoj

Do te behem fluture
n´krahun tend t´pushoje

Do te behem ere
Trupin ta pershkoj

Vese mengjesi do behem
Faqet t´i pastroj

Gjithe cka do te behem
Vetem prane te kam
Do te vije i lehte si era


      
Lere deren hapur   

Se naten di t´vij

Dua t´futem n´enderre

Dua t´futem n´gji
      
Dua te te prek

Dua t´ledhatoj

Embelsine e buzeve

Dua ta shijoj

Do te vij i lehte si era

Thimthat t´i kafshoj

Fare frike mos ke

Nga gjumi s´te zgkoj


Do te vijJeten time ta kam fale
ti vazhdo te jetosh
vec nje puthje bashke me eren
nga vendlindja t´ma dergosh

Vec ajo mi sjelle kujtimet
kur jetonim me plot shprese
mi kujton ato mengjese
kur i lanim syte me vese

Mos e thuaj
kete e di
te betohem ne flamur
se se shpejti do te vijKete skene per ta parePa na pyetur neve

ajo na shqeronte

n´vend te nenave tona

sikur na bekonte

me driten e saj

po na ledhatonte

ne vend te notarit

po na kuror´zonte


Gezimin e ndante

ajo bashke me ne

bukuri mahnitese

ne qiellin p re


Kur do te vije dita


Kur do te vije dita prap do te takoj
do te marre ne krah do te perafoj
embelsine e buzeve prap do ta shijoj
do ta thithi gjuhen thimthat t´i kafshoje
gushen do ta puthe belin ta shterngoj
lotin do ta fshij vuajtjen ta sheroj
Kur trokite n´zemren time

Zemra ime
S`eshte hotel
kujtdo  t´i teket
t`hyje e t`dele

Ne zemren  time
Vec  per ty ka vend
Ne qendren e saj
Vec  teje s´do  askend

Kur  trokite n`deren e saj
Ishte shume e bute
celi deren shpejte
Brenda te te fute

Pasi  hyre brenda
Ube e forte gur
Nga qender e saj
S`do te dalesh kurr
Kurre s´kam qene poet


Kurre s´kam qene poet
as kam shkruar per dashuri
pervec nje here
kur shkrova per ty
dhe ato qe shkrova
cfare ishin se di
nese ishin proze
apo poezi
por cfare te kam shkruar
edhe sot e diLarg me ke ikurLarg me ke ikur
ke filluar jete te re
si do te jete puna
per vete e ke

Nese ndjehesh e vetmuar
nese s´ke nje tjeter
nese ke gabuar
t´pret dashuri e vjeter

Me meshiro


E di qe nuk me fale
kur t´kerkoj meshire
e megjithate te ulem
ne gjunje para teje
me duket me mire

Kur te me shikosh lotin tim ne sy
dhe mallin qe zemren pervelon
besoj qe do bindesh sa te dua
dhe me meshiron

Nate e pare


Loti i ngrire n´qepalle
zemra me coptohet
kur nate e pare
me ty me kujtohet

Nuk ishim ne shtrat
as hip mbi kal te bardhe
breg bistrice
ishim ulur
n´livadhin plot me bar
buzet ishin ngjitur
e floket kaqurrele
mbi supe m´ishin vare
nuk donin as hena
kete skene per ta pare


Ne Gjakun Tim Vec Ty do Te Gjenje

Le t' ma ndrydhin trurin
Gjer sa leng t ' pikoje
Le t' ma ndrydhin syrin
Gjer sa te lotoje
le t' ma ndrydhin zemren
Gjer sa gjake t ' leshoje
Trupin le t ' ma presin
Cope-cope le t ' ma bejne
Brenda gjakut tim
Vec ty do t ' gjejne

Andaj gjer ne Ferr
Pas teje do t ' vij
Edhe pse do t ' digjem
e do t ' behem hi
Helm n ' qofte loti yt
Gjer n ' fund do ta piNuk dua te vdes


Per dashurine tone
Kurr s`dua te vdes
Por nese ndodhe kjo
Edhe ne varr
Me puthje te pres
Ferrit a parajses
T`i biem mes per mesPa ty nuk mund te jetoj


Bjeshkeve te larta
S`ka c`t`ju beje stuhija
Por cope e therime
I bene  dashuria

Ne vlugun e rinise
Sot  te vdes kerkoj
Se jeten pa ty
Nuk mund ta jeteoj
Se dashuria  zemren
Keq ma biroj

S´jetoj dot pa ty


As qe kerkoj celsat e zemres
ku Ti je ndry
s´dua te dalesh nga gjaku im
s´jetoj dot pa ty
Ti erdhe e para


Ti erdhe e para
dhe ma trazove jeten
i dhe kahje tjeter
nuk e le ne te veten


Ti erdhe e para
dhe thelle ne mua u strehove
jo vetem ne zemer
u fute ne cdo pore

Ti erdhe e para
dhe bere shume mire
kurr s´t´hudha nga vetja
qe te jam i lire

Ti erdhe e para
dhe gjithnje bashkeudhtojme
ne Ferr a ne Parajse
s´bashku do t´jetojme
TI LARG ISHE TRETURKur i hapa syte
Ti larg ishe tretur
Pervec puthjes tende
As gje s´kishte mbetur

Por filxhan do behem
Ne buzet e tua
Sa here te pijsh kaffe
Do t´me puthesh dhe mua.
Te burimiAtje te burimi
ku ka pi uj trimi

Atje te burimi
ku ka vdekur trimi


Me ujin e ftohte te tij
i lava syte e mi

Atje per here te pare dashurove
me vajzen e vargut tim u takova

Atje te dy bashke u lame
puthjen tone te pare
burimit ia lamePoezi me tema te tjera


Dua te ecDua te ec

ballperball furtunes


Asaj nuk i perkulem

vdekjes nuk i druhem


Dashuria te con kah brigjet

kah shtigjet


Shpresa vdes e fundit
Ngrehu permbi ererat


Ngrehu permbi ererat
Nese do te jeshe rrap
i ngulur forte per dhe

Ngrehu per mbi kohen
Nese do te jeshe i madhe
si i madhi Promete

Ngrehu prembi ndasite
Nese do te jeshe i madhe
si i madhi Skenderbe

Mos e thirr dyshimin dhe hamendjen
Se do te jeshe Hamlet i kohes
Pse


Pse nje here dite
Pse nje here nate
Pse njeri guximtar
Pse tjetri i ngrate

Pse nje here dimmer
Pse nje here vere
Pse njeri pi uje
Pse tjeteri pi vere

Pse njeri ka shume
Pse tjetri pak
Pse njeri ne pallat
Pse tjetri ne sokak

Pse njeri i bardhe
Pse tjetri i zi
Pse njri i sakte
Pse tjetri dallaveragji

Pse njeri qan
Pse tjetri qesh
Pse njeri fole shume
Pse tjetri heshte

Pse njeri me buke
Pse tjetri pa buke
Pse njeri qengj
Pse tjetri ujk

Pse njeri shkruan
Pse tjetri vulose
Pse njeri punon shume
Pse tjetri diten kot sose

Pse njeri ka shume liri
Pse tjetri e ka me kufi
Pse njeri ben cfare don
Pse tjetri nuk guxonPse njeri flokekrehur
Pse tjetri si iriqi
Pse njeri luan bukur
Pse tjetri si Iblisi

Pse njera e veshur
Pse tjetra e c´veshur
Pse njera e mbuluar
Pse tjetra e zbuluar

Pse njera n´fustan
Pse tjetra n´minic
Pse njera e ndershme
E pse tjetra hiq

Pse njera gjoksin mbulon
E pse tjetra e zbulun
Pse njera ne parajs
E tjetra ne ferr shkon

Pse Thaci ludftoj
E pse Rugova fitoj
Pse UCK-ja
Me s´keqi e psoje

Pse njri katolik
Pse tjetri musliman
Pse njeri jude
Pse tjetri ortodoks

Pse rrush e kumbulla
Bashke jane perzi
Pse lengu i tyre
As vere as raki

Pse se kemi
t´gjithe nje t´drejte
pse nuk jemi
t´gjithe te njejte

pse dikush po
pse dikush jo
cfare jete e poshter
na qenka kjoCdo dite te therras


Sheqeri m´i ha veshket
reuma boshtin kurrizor
tensioni i lart i gjakut
sistemin nervor 

Ndersa njera kambe
ska lidhjen me tru fare
infraktit ne shpine
s´po i gjendet care

Large atdheut e e vajzes sime
gurbeti m´i thith vitet
larg varrit tend e t´babait
teja m´i ha ditet


malli per shtepine
shpirtin po ma djege
vetmia vrastare
ne cdo hap me ndjek

Pra dhembjet dhe vetmia
nuk me lene rehat
as smund te rri ulur
as mun te rri ne shtrat
as smund te rri brenda
as smund te rri jashte

Cdo dite te therras
te me marresh prane
s´di a me degjon
pergjegje nuk kamApo mos ndoshta
me mua je hidheruar
apo s´ke fuqi o nene
per te me ndihmuar

Keshtu me o nene
jeta nuk jetohet
shpirti prehje s´gjen
vetmia s`largohet
dhembjet s´me pushojne
mplakja nuk sherohet

Andaj e lus Zotin
t´ma marre shpirtin tim
qe te me pushojne dhembjet
dhe t`jemi bashke n´amshim
Konference per gazetare


      
I thash ketij zoteriut

Ananit t´i beje t´fala

gjate mandatit tim

kemi ec shume para
 
nuk jemi krejt „cisto“

 kemi edhe enklava

Me s´miri per kosoven

do t´ishte pavaresia

por nese bota ngul kembe

bene dhe autonomia


   

Lidereve kosovare


Mos i zgerdhi dhembet

fare s´po t´ka hije

as Bajram Kosumit

si shef qeverie


Aka me gure Gadimja

copera te kristalta

apo qe te gjitha

u dhane per dhurata


A t´ka hije posti

qe ta la nje tjeter

apo qe te ulesh

t´shkruah ndonje veper


As Dac gjynahit

fare s´po i shkon mbare

shefi i UNMIKUT-ut

fare spo ia vare


Nuk kishte ku te ikte

Ramushi i ngrate

u be burre i mire

e shkoi vet ne HageSa per Hashim Thaqin

n´gryke e puth pushken e tij

por per politik

hiq s´ia marre lakmi

      

Dhe Veton Surroi

me nje qerre mjekerre

akoma s´ka kuptuar

se dhelpra na eshte dhelpere


Ndersa Mark Krasniqit

i ka hije oda

te thote ndonje mesele

t´regoi anekdota
Neper faqet e internetit


      
Hyj e dal cdo dite
n´faqe t´internetit
shoh siset e Nores
p. e Qerretit

Sex bomba e Prishtines
hidhet e perdridhet
ndersa Xhemi Shehu
neper filma q.

E pa lara Ingrid Gjoni
merr shprica
plot me droge
kurse e Eiza Dushku
nje zezak e rroke

Vilma dite per dite
ben gjirime t´reja
k. merr ne goje
Blerta nga Peja

      

Uh sa bythen e mire
Ciljeta Cilaga
deputeti Nikolle Lesi
q. vajzen nga prapa

Arta Bajrami
ne k. bene be
zajmina Vajzari nudo
o kuku per ne
      
Cdo dite e me shume
Zihet e perzihet
14 vjecarja
bash si shtaza q.
      

Shqiptaret  e zeza
krejt kane dal fare
qihen e perqihen
aspak s´ju vjen marre

As kush s´fejon vajze
as kush s´fejon djale
a mos zot me keq
fare kemi dale

Chat ne telefon
Chat ne internet
cdo vajze e cdo djale
sot martohet vet

Nuk di se cfare bera
keq apo mire
t´gjitha keto i gjeta
tek „Zoneelire“

      
      


7
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 18-03-2010, 10:45:05 »
Besar Shkembi alias Ramadan Ademaj
E diel, 24-01-2010, 05:30pm (GMT+1)
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj, u lind më 30.03.1958 në Leshan, Pejë.
Shkollën fillore e mbaroi në Glavicicë, tani Shën Gjon.
Shkollën e Mesme në gjimnazin ''11 Maji'' në Pejë.
U diplomua në Universitetin e Prishtinës, dega Letërsi e Gjuhë Shqipe.
Me shkrime ka filluar të merret që në bankat e shkollës fillore.
Ishte anëtar i disa klubeve letrare, anëtar kryesie dhe anëtar i këshillit artistik në SHKA ''Haxhi Zeka'' në Leshan.
Disa nga shkrimet e tij gjenden në shtypin e Kosovës, sidomos te ''Zëri i Rinisë'' i asaj kohe.
Mori pjesë në demonstratat e 11 e 23 Marsit, 1, 2 e 3 Prillit të vitit 1981.
Për këtë u shpërblye me Përjashtim nga LKJ, (ku pa njohurinë e tij organizata e kishte pranuar) dhe largim nga konvikti i  studentëve.
Pas kësaj mori pjesë në të gjitha aktivitetet e degës dhe Universitetit. Më pas aktivitetin e ka vazhduar në BL të Leshanit.
Aty ishte kryetar rinie e më pas edhe anëtar e kryetar i BL ku gravitonin 5 fshatra.
Ishte deleguar nga BL në komitetin komunal të Pejës në organizatën rinore - organizator i kundërshtimit të kushtetutës serbosllave.
Bëri regjistrimin dhe deklaratën e pavarësisë në lagjen e tij dhe për këtë i'u desh të largohej një muaj nga shtëpia sepse stacioni i policisë në Kliqinë i kishtë rënë në gjurmë.
Në zgjedhjet e para për parlamentin e parë shumë partiak u zgjodh anëtar komisioni. 
2 netë më vonë, pasi u numëruan votot, z. Shkëmbi tregon:
''...dolem nga shtepia e bashkefshatarit tim Mustafe Haradinit, arsimtar ne fshatin Zahac, pas ndarjes me bashkepjesemarresit 
mbetem vetem une dhe i madhi,deshmori , dhe sipas Zekerja Canes,ushtar i pare i UCK-se,
Tahir Lushe Berisha.Meqe ne kishim shtepite me larg se te tjeret na duhej te benim edhe nje cope rruge.
50 m.pa arritur te shtepi e tij biem ne prite te policise serboslave me te ciler zhvilluam nje lufte te ashper me crast vrame dhe plagosem nje tjeter police serb.mjerisht ne ate lufte mbeti edhe fqinji dhe zevendesi im , 23 vjecari , Tahir Lush Berisha.I plagosuri qe e dija se edhe ai ka mbetur i vdekur,ka zbazur  ne mua 3 karikatore.Fati me shpetoj.
Pas qendrimit tim 6 javor neper familje te aferta kalova ne Shqiperi ku qendrova 17 dite.
Per largimin tim ka merite Ahmet mula i cili me lidhi me nendegen e LDK -se Raushiqit.
Kete largim e organizoi Brahim Bucolli kryetar,i cili bashke me percjellesin dhe dy te tjere erdhen me mua deri ne Shqiperi.
Nga Shqiperia me ndihmen e Policise se qytetit Rijeka te Kroacise kalova ne Rijeka ku qendrojne  me banim te perhershem 3 vllezerit  e mi,qe te tre ushtare ne luften e Kroacise kunder Serbise.
Policia e ketij qyteti me ndihmoi edhe ne bashkimin me gruan dhe 2 femijet te cilet te kishin hequr te zite e ullirit.Edhe pas tre muajsh a me shume shiheshin shenjat ne trupin e saj, ndersa femijet ishin te traumatizuar.
Po me ndihmen e kesaj policie dhe te LDK ne Rijeka me 1 Tetor erdha ne Gjermani.Tani kam statusin umbefristet po jam  edhe qytetar i vendlindje sime.Posedoj edhe dokumentin e "shtetit" tim.
E futa ne thonjeza shtetit sepse Kosova akoma nuk eshte shtet dhe me kete vetem se mashtrohemi.

Bota na ndihmoj por edhe ne ndau, tash pergjithmone dhe nga nje komb u beme, shqiptare e kosovare.

Qendrimi im per kete shihet ne vjershen "Bisede me nje deshmor ne diten e pavaresise" 
dhe "Dua te jam Migjen i ri"
Poezi patriotike


Nena ime ishte

1

Nena ime ishte
Nena kosovare
Linde e rrite e lumja
Nga Nena Dardane

Gji i dha Teuta 
Uje i dha Drini
Nuse shume e bukur
N’ shtepine e nje trimi

Ishte bije e Agrnit
e mese e Skendebeut
ne sofer i  mblidhte
gjithe burrat e dheut

Sofren ua shtronte 
me djath e bukevale
corapa te leshta
u conte ne male

Ishte ore e malit
Roje e bjeshkeve t’ larta
ishte bareshe e urte
hidhte fare ne brazda
 
2

Qante bashke me mua
Kur si foshnje qaja une
Ajo kurr nuk lodhej
Kur une e leja pa gjume

E kur une qeshja
Ajo lahej me gazin tim
Rruget m‘ ipraronte
Ditet m‘ i mbushte bekim

Bashke me shtatin tim
I rritej shpresa per jete
Ja po m’ rritet djali- thoshte
Do t‘ kem pleqeri te q
3

U lind e u rrite n‘ kasolle
Jo n‘ vila n’pallate
Vet lindt e e ritte f‘ mije
N‘ djepa maje shpate
Nena ime ishte
Nena kosovare
Rend e rend tere diten
E nuk lodhej fare

Djepin lidhe ne shpine
Nena ime madhe
Ndimon burr’n e vet 
Ne ara n‘ livadheKur burrin ia moren  n‘ burg
Vet punonte n‘ are
Here u printe qeve
E  here  hidhte fare

E kur kthehej n‘ bremje
trima i mbushej sh‘ pia
Kishte nga Prokupla
Kishte nga Shqiperia

Kishte nga Presheva
Kish nga Mali zi
Kish nga Ilirida
Nga Drenica djeme t’ ri
                                  
Sofren ua shtronte
Me djath e bukevale
Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare

Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare
Pritte e qitte miqe
Percillte djeme ne male

5

Kor ndonjeri  vritej
Nuk e qante kurre
Vdiqe i ri- i thoshte
Akoma pa u bere burre
Pa ta sjelle akoma
Nusen ne shtepi
Jo, jo, e fshine nena loti
Veq i qete fli ti

Vdekjet sikur kjo
Nena nuk i qane
Lulekuqet e nenea
Vdesin per vatan

6

Kur shkau i hoshte
Se lindte shume femije
Per inati te tij
I lindte nje mije

Kur ia vriste njerin
Ajo bente tjetrin
Permbi pushke e thika
Thate dot se shihte djepin

S’ mund te shihte pushken
Varur ne baski
Ne krah do ta vente
Veq vellaii tij

Nuk vononte shume
E burrit I hinte n’ gji
Nga se deshirente t‘ parit
Emrin t‘ ia pertri

Toka dokrah pune
E kish nevoje vatani
Nga se dite per dite
Djemte ia hate mali

Bile nje here ndodhi
N‘ bark ia futen thiken
Femijen qe ia nxoren
Ne darke ia qitenHa i thane tash
He nenen shqiptare
Prap lind femije
 E djem co ne mali

Ha I thane tash
N’ fyt ia rrasen thiken
Jebenti Kosovo
je bemti Republiken
7

kur ia moren aren
e kur ia pren arren
kur ia kallen shtepine
kur ia moren kecin
kur ia more dhine
kur ia perdhunuan ciken
e kur ia prene vellan
kur n´bark ia futen thiken
kur rrehen e kur e shane

8

Ajo ishte dhe mesuese
Qjithnje na mesente
T‘ jem shembuj nder shoke
Gjithnje na k‘ shillonte

9

Nena ime ishte 
Amvise me e mira
Miserniken pjek nder sac
Bene the embelsira

Kur ben msh e lakra
Ere mbuchet shtepia
Dollmat i ben  t‘ mira
Ben edhe flija

Ben pite me maze
Lakror edhe tave
Per dite te flamurit
Ben edhe bakllave

10

Dhe pervec  amvises
Eshte dhe luftetare
Kra per kra luftonte
Me shoket ne male

T’ luftonte kucedra
Shendrrohej ne ore te malit
Prap sjpejt behej nene
Sise t‘ i japi djalit

Qumshtin e ka t‘ embel
Ashtu si e ka zemren
Lumi une i lumi
Cfare e kam nenen

Here ne Kosove
Here ne shqiperie
Here ne Bujanovc
 E Here ne Cameri

Here ne Drinice
Here ne Tetove
Here ne Reke te keqe
E here ne Kercove

11

Nena ime lumja
S’kish´´ shoqe vec vehten
Vella Ahmet Deline
Vella Azem Bejten

Vella Mic Sokolin
Vella Idriz Seferin
Vella Haxhi Zeken
Vella Ymer  Prizrenin

Vella Pashko Vasen
Vella e ka Naimin
Vella Faik Konicen
Vella Kristoforidhin

Vella Hasan  Prishtinen
Vella Azem Hajdarin
Vella Tahir Mehen
Vella Adem Jasharin

Edhe motra kishte
Nena ime plot
Noren e Kelmenit
Miter Daden Sho

Moter Marigonen
Moter Nene Terezen
Moter e ka Tringen
Moter e ka Xheven

12

Celes te  zemres ka
Dashurine e butesine
Deri sa eshte n‘ front
E ka egersine

Nena ime  ishte
Nena kosovare
Shamizeze po
ishte dhe krrenare
13

S‘ di t‘ shkruaj proze
S‘ di as poezi
Poe kur t’ shkruaj per ty
Qe t’ dyja i di

Fjalet me vijne vet
Edhe vet radhiten
Varg pas varu strofa
Dhe ne poem ngriten
KULLEN DO TA NGRIS NE TOKEN QE MA LA  BABA


Kulla ime
ne token time
derehapur
e bukes
e kripes
e dites dhe e nates per mikun
sofershtruar me plumb
per bajlozet
per armikun

2

Kulla ime
ne token time
ne token ku
bjeshkeve te Kelmendit
e te Sharrit
te Korabit
e te Shales
te Dajtit shtatlart
qe bora ne maja u rri
mu si plisi i bardhe mbi koke 
zanat
oret
shtojzovallet
u qendrojne te koka
te gatshme si gjithmone
te ndeshen me bajlozet
qe te dehur nga lakmia
te eger erdhen nga Karpatet
te na e i luajne mexhat
te na t´kurrin
trojet
te na i shterrin
lumenjte
te na i turbullojne
gurrat
te na i helmojne
bunaret
„Canakalaja-a-a-a nje bunar n´mjedis
mos e pini ujte or vllazen
se ashte zeherlis
haj mos e kjaj oj nane“

3

Kulla ime
ne token time
ne token ku
zanat
oret
e shtojzovallet
u qendrojne te koka Oso Kukes
ia pastrojne fashat
e ia lidhin plaget Gjergj Elez Alis
ne token ku
dragojte
rojet e Arberise
gjithashtu u qendrojne te koka
te gatshem te pergjaken
te mos ua zene diellin kuqedrat

4

Kulla ime
ne token tim
ne token me nena shamizeza
te traumatizuara
te perdhunuara
nena te perzhitura nga dielli
e me gjinje te enjtura nga qumshti i bere trap
nena qe tere kohen rrijne prane djepave te kallur
nena qe presin ndonje lajm per burrat e zhdukur

Kushtrimi i tyre
„mos na i lini djepat thate“

5

Kulla ime
ne token time
ne token
ku vellai i vogel m´u djeg
bashke me mullaret e sanes
ku motra mu perdhunua para syve
te babas e te nanes

Vetevrasja shpetim

6

Kulla ime
ne token time
toke me motra qyqe
qe veten shohin ne enderr
hipur mbi kalin e bardhe
dhe puhine e lehte
qe ua valevite fustanin e nuserise

Gugu Isuf-gugu Istref

7

Kulla ime
ne token time
ne token me motra qyqe
qe ule ne avlemend
tere kohen presin te dashurit
trete rrugeve te botes
a kalbe ne burgjet serbe
te masakruar
a djegur ne furra
hedhe ne lum
a varros ne varret masive
presin te dashurit qe nje dite
do tu kthehen mbylle hermetikisht
ne qeset e najlonit

Kot presin konstandinet
ta cojne besen ne vend

8

Nena
Nena e traumatizuar
e perdhunuar
shpirterisht e shkatrruar
nena qe s´ka n´sofer
as nje kothere t´ bukes
nena
qe shoket e  burrit e te djalit te vrame
nuk i ngriten kurr kullen
mbi themelet e djegura nga flaket luftes

9

E baba
baba i pa me syte e vet
kah ia kafshonin gruan
kah ia kafshon ciken
kah ia kallnin kullen
kah ia kallnin mullaret
kah ia kallen hambarin
kah ia kallnin qarranikun
kah ia pshurrnin bereqetin
kah ia pshurnin bylmetin
kah ia rremonin varret
te dehur ia shanin historine
ia ngujonin shkronjat
ia rrexonin antenat
kah ia thernin qingjat e vicat
kah i pjeknin n´hell per meze
kah i kafshonin kofshat
kah u shkonte yndyra 
bashke me jarget zhag mjekrres
kah i zgerdhinin dhembet
qente qe ulurinin si ujqer
gjarprinjte e gjakut
vampiret
shushunjat
10

Baba
baba qe derdhi gjakun
te mos shemben urat
te mos shemben kullat
te mos vyshken lulet

11

Kulla ime
ne token  time
ne token me plepa te prere
me kufoma trimash
mbuluar me shalla baballaresh

Shoket s´ua cuan amanetin deri ne fund

12

Kulla ime
ne token time
ne token ku shitet mielli i bardhe
e ku nxenesi perdor shpricin ne klase
ku shkerdhaqet shkerdhehen tere naten
e shesin vajzat sjelle nga Europa
Ne token time
ku minatori zhelan
merdhin ne dimer
ku mesuesin e papune
e kalle vapa  e veres
duke pritur para dyerve te spitaleve
qe te shesin gjak
qe te shesin jete

Ata shesin jete
per te mbajtur jete

13

Kulla ime
ne token time
ne token ku ushtar i UCK
nen tende
pa kulm mbi koke
kerkon lemoshe
kerkon ndihme
per t´i sheruar plaget e marra ne lufte
kerkon ndihme
per t´i hequr plumbat nga trupi

Shoket se kthejne koken kah ai
ata luftojne per kolltuqe
luftojne per nje vend ne qeveri
per nje vend ne parlament
per nje vend ne gjyqesi
ne shtetin e okupuar

Ne shtetin ku tjeter kush shkruan
e tjeter kush vulos

14

Kulla ime
ne token time
ne token ku
njeri vella terheq me bark
„kolicen“neper pazare
ne token
ku tjetri vella
tere diten perserit refrenin
„a do zoteri cigare“

15

Por ani ani
ani se s´ka gje
i mire a i keq qofte
atdhe e kam
shpirt e kam
zemer e gjan e kam
andaj edhe kullen do ta ngris atje

do ta ngris se s´ben
do ta ngris dhe do ta ringris
edhe nje qind here ne cofte nevoja
do ta ngris
ne Atdheun tim
do ta ngris
ne token time
ne token qe ma la baba
qe ma la gjyshi e stergjyshi
ne token qe do t´ia le
djalit
nipit
e sternipit

16

Po po
do ta ngris
do ta ngris  se s´ben
do ta ngris dhe do ta bej
me te madhe
me te forte
me frengji do ta bej
keshtjelle do ta  bej

17

Do ta ngris
do ta ngris se s´ben
do ta ngris
dhe ne divanhane do te ngul baski
e ne baski do t´i varin
pushket
kallashnikovet
brezat me fishek
do t´i varin plisat
te pa punet
varfjaket
jetimet
shoket e mi
qe nje dite do te  ngriten
ne nje lufte te re
per kufinje
ne nje lufte per nje flamur
ne nje lufte per nje Shqiperi

18

Do ta ngris
do ta ngris se sben
do ta ngris
dhe cfare do te beje pastaj

19

Pastaj do te shkoje
t´i marre bijat ne t´pan
do te shkoje t´i  marr
hallat e tezet
do t´i mbledh nipa e mbesa
do t´ftoj shoke e jarana
miqe e kusheri
do t´i marr tri lodra
do tí marr tri zurna
do t´i ftoj te gjithe rapsodet
do t´i ftoj
T´bijte e Sefes
vellezerit Qetaj
Deme Shaqen
Augistin Uken
Shkurte Fejzen
Shyhrete Behlulin
Remzie Osmanin
Rifat Berishen
Mahmut Feratin
Nikollen Nikprelen
Ilir Shaqirin
Arif Vladin
Gzim Niken
Shpat Kasapin...

Pastaj do t´i ftoj
edhe kreret
do t´i ftoj se s´ben
do ta ftoj Rexhep Qosjen
Adem Demacin,
Albin Kurtin
Bamir Topin
Riza Halimin
Mehmet Bardhin
Ali Ahmetin
Jozefina Topallin

20

 Do t`i ftoj te gjithe
„e do t´ju qes kaffe
e do  t´ju qes duhan“
e do t´u kthej dreke
e do t´u kthe darke

do te knaqemi tere naten se bashku

21

Po po
do t´i ftoj
do t´i ftoj
se do t´beje dasem t´madhe
shume te madhe
do ta beje
sa te permendet ne tere Kosoven
ne tere Shqiperine
ne tere Iliriden
ne tere Malesine
le te permendet nga Sava e Danubi
e deri ne det
ne tere Ilirine
sepse ne kullen time
ne token time
me shtatedhjete e shtate varre ne trup
gjithmone nje Gjer Elez Ali
qe sa here ka nevoje
ai ngjallet e ringjalet perseri
leshon kushtrimin
dhe u prin  trimave n´ball per liri

22

Krushqeve do t´u prije baca Rifatt
me mustaket   si te Idris Seferit
ne kohen e vet
Atij i ka hije balli i oxhakut
e ne ball te krushkave Jozefina Topalli
krenaria e shqiptarise
Nore e Kelmendit
Shote e Arberise
qe manjakeve ua ndez
perse gjalli qiririn

23

„Rreth akshamit
rrenxes bjeshkes
rrenxes malit“
do te ma bijne nusen
nusen time
do te ma bijne
vajzen qe ma dha besen
at dite qe u nisa per atje
atje ku as vet nuk e dinja
se ku eshte ai atje


„Reth akshamit
rrenxe bjeshkes
rrenxes malit“
do te ma bijne nusen
vajzen e kengeve te mia
vajzen e vargjeve te mia
vajzen e endrrave te mia
vajzen qe si femije
i lanim syte me vesen e mengjesit

24

„Rreth akshamit
rrenxes bjeshkes
renxes malit“
do te ma bijne nusen
nusen time
dhe do ta mbeshtesin
te muri i kulles
e do te nis kanga
e do te nis vallja
e do te luajne bijat
e do te luajne mesat
edo te luaje halla
nena do te fluturoje nga gezimi

25

deri te dhoma e dhenderrise
do te me shoqeroje
Fatmir Lima
Hydajet Hyseni
Agim Ceku
e komandant Remi
do te me percjell daja

26

Te nesermen do te zgjohem heret
do te dal ne kopsht
te ngopem me ajr te paster
me ajrin e atdheut tim
kaffene do ta pijme kur te zgjohet nena
do te ulemi se bashku nen hjen e dardhes
nusja do t´na i sjelle kaffete
ashtu si ia sillte gjithmone nana babes


MOLLA E SHERRIT

Ti dreq
bir dreqi
shtrigan
 bir shtrigani
bir kurve
kurvari
 kopil
sterkopil
 mbjelles i mollave t`sherit n´Ballkan
Lugat
shushunje qe fryhesh me gjak

Mire e di
dhe kot mundohesh
Uren ta besh kufi
Lumin ta besh kufi

Ne ura
ne kemi murosur nuse
dhe nuses i kemi lene gjirin jashte
qe te pijne qumshte femijet

E ata qe e pijne kete qumsht
rriten shpejt
behen dragoje
Mic Sokola behen
Adem Jashara behen

Ata uren do ta bejne
Jo kufi
ure paqeje do ta bejne
qe lidhe njeriun me njeri

Ti kete e di
se te dy anet e Lumit jane te mijat
andej e kendej Ures  jane te mijat
dhe jo ti
por une jam zoteri
ne keto troje
qe m´i lane te paret e mi

Kur erdhe nga Karpatet
ti ma more Uren e Kullen
aren edhe kaun e zgjedhes ma more
me fute ne borgj
deri sa me detyrove
te shkoj kah jugu
kah Deti 

Por edhe kete e  di
bile fort mire e di
se ku ku eshte molla
jo molla e sherrit
qe mbolle ti
por Molla e kuqe
molla qe dikur ishte kufi

Atje
prap atje
do ta bejme kufirin
jo te Ura
jo te Lumi

Ti qe mbolle mollen e  sherrit
do t`ia shohesh sherrin

Nje dite do te tkurresh
do te  tkurresh 
ashtu si t´kurret gjarperi
sepse edhe ti gjarper je

NE ZEMER GUR KULLASH KISHTE

E diel, 15-07-2007, 08:34pm (GMT+1)
E sheh Tahirin
Ta vrame
Do ta vrasim edhe per se gjalli
Nuk do te varroset si hero
Rubrika e tij
Do te mbetet e zbrazet
Ne ditarin e shkolles
E sheh Skenderit
Po ia thejme eshtrat
Cope-cope do t´ia bejme gjymtyret
Gruaja do t´i bredhe rrugeve
Si Trashja
Minatorit do t´ia kallim djepin
Per Maxhunin mos kerko nuse
Per te s´do te bie lodra
Ate do ta tredhim
Veshket do t´´ia prishim
Keshtu i thane nene Shkurtes
Policet ne burg
Ate dite qe ia vrane djalin
Becarin e nenes
Mesuesin
Donin ta coptonin nje zemer plake
Donin ta plasnin nje zemer te plasur
Donin ta thyenin nje zemer nene
Por Ajo per inat
E forte ate dite qendronte
Me e forte se mizoria
Me e forte se egersia e tyre
Ne zemer gure kullash kishte
Po s´i ngjane Tahirit
M´i vrisni edhe keta
U tha nene Shkurta
Dhe ngriti koken larte
Krenare se krismen e armes se Tij
E degjuan te gjitha kullat
Te gjitha bjeshket
E degjuan Londra,Gjeneva e Parisi
E degjuan Moska e Berlini
E sa per Tahirin
Ai do te varroset,tha,se s´ben
Ai eshte i te gjitheve
Shoket do ta varrosin
Si i ka hije nje trimi
Kengetaret do t´i kendojne kenge
Poetet do t´i thurin vargje
Te mirit te nenes
Becarit te nenes
Dhe sa here t´i kujtoje Kosova
Zgjedhjet e para
Mbi varrin e Tij
Do te hidhen tufa lulesh te fresketa
U tha ate dite qeneve te Serbise
Nene Shkurta-burreresha
Botuar te “Zeri i dites”, Zvicerr


BISEDE ME NJE DESHMOR NE DITEN E PAVARESISE


17 Shkurti dite e re
ti nuk je n´darsem me ne
s´jemi bashke per te festuar
kete dite te shenuar

Per cfare dasrme e ke fjalen
e cfare dite te shenuar
mos per kete ne derdhem gjakun
mos per kete kemi luftuar

Pasha ngjyren ne bajrak
pasha token lare me gjak
pasha Drinin e Ujin e tij
pasha Vjosen ne Shqiperi
pasha emrin shqipetar
nuk luftuame per t`u ndare
ne shqiptare e kosovare

Ne luftuam per bashkim
jo t´na ndajne perseri
kesaj here pergjithmone
k´saj i thua ti liri

Shoket tone luftetare
shkelen lehte mbi gjakun tone
u shendrruan n´liberale
duke na ndare pergjithmone
   
Per nje nate u pasuruan
e se cajne koken fare
per femijet mbete jetima
qe ne rruge shesin cigare

Ballperball luftam me shki
per nje flamur
per nje Shqiperi

Ju betohem ne nje Zot
Do t´luftojme sot e mot
se lirine e duam t´ plote
kjo liri nuk eshte liri
gjer sa s´kem´ vec nje flamur
gjer sa s´kem´ vec nje ShqiperiTE MOS SHEMBEN URAT


Jepi mish e kocke
te mos shemben urat

Jep ate me te dhembeshmen
vec t´mos shemben kullat

Ne ure
varrem nje grua
ne ode
te ruhet ura u mesua


Gjirin jasht ia lane jashte
te pije qumsht femija
jep cdo gje qe ke
vec t´mos vyshken kurr
dy lulet e mia
kulleguri Kosova
lulekuqe Shqiperia
per k´te u ndertua
kulla
per kete eshte bere
frengjia
MESUESITKush me tha se te kane vra
Kush me tha se ti ke vdek
Genjeshtaret me genjejne
N´vargun tim jeton per jete

Se t´ka marre plumbi ne ball
Per liri ke vdek me thane
Konstandini pas shtate bjeshkeve
Motren shkon ta merre ne t´pan

Ka mbete zbrazur n´ditar t´shkolles
M´thane rubrika lendes tende
Genjeshtaret me genjejne
N´mendje t´nxenesve jeton ende
      
Nuk ka liri pa nje Shqiperi
Ti nje dite u pate thene
Genjeshtaret me genjejne
N´zemra tyre zuri vend
   
Edhe n´vargun tim u fute
T`i jap gjak e peshe ta con
Genjeshtaret me genjejne
T`i s´ke vdek ende jeton
   
ZGJOHUNe enderr nje nate

me erdhi nje zane

me harfen e saj

nga gjumi me zgjoi

m´u ule te koka

e nisi te kendoje


Zgjohu shqiptar-m´tha

se mjaft ke fjete

e sheh Evropa kurve

kete here na ndau per jete


      
Ujku kerkon mjergulle
      
gjithmone eshte thene
      
shfrytezoj turbulliren

gjahun per ta zene


Ujku na eshte ujk

kete gjithkush e di

tash po na i ha gjingjat

vet e sollem ne sh´pi

vertete ndihmoi UCK

por Uren dhe Lumin na beri kufiRambujeja s´ish´ asgje

vec Berlin i ri

Moskfa

Vjena

e Gjenava

Vashingtoni

Brukseli

e Haga

luajten prap me mexha

vune te tjere kufi

per luftat qe beri sebi

per mjeshtrine cnjerezore

per Aushvicin e ri

per  masakrat

per te djegurit ne furra

u koriten pak

nuk i dhane me shume

vec tgri koloni

nje ne Kosove

nje ne Bssnje

dhe nje ne KroaciREXHEP QOSJES


Floket e thinjur
Rrudha ne balle
Rrap i kapur per dhe fort
Shkruan e nuk ndal
Ne letrat shqiptare
Njeri shume i rralle

Kur fliste ne kateder
fjala e tij ar
Ai edhe lavronte
edhe hidhte fare

Me shpirt e me zemer
Njeri shume human
Kur flet e shkruan ai
Cdo fjale e tij  roman
NE FILLIM TE SHEKULLIT TE RI

Ne fillim te ketij shekullit
na vune kufinje te ri
me gershere pren harten
na ndan perseri
njera ane e ures jug
tjetra ane veri

Na ndane prap me dysh
edhe pse ishim te ndare
nga nje komb u beme dy
shqiptare e kosovare

Nje flamur me yje
tjetri kuq e zi
njera ane Kosove
tjetra ane  Shqiperi

Njera ane toske
ana tjeter gege
e krasiten rrapin
e lane pa nje dege

Valle a do t´lindn´k´te toke
nje Skender i ri
t´ia beje  sus kucedres
sus bajlozit t´zi
t´bashkoje t´gjitha trojet
ta beje nje Shqiperi
nga te dy flamujt
ta beje vetem nje
ta beje vec nje gjuhe
vec nje abetare
nga t´dy dialektet
te shkruhet e te flitet
vec gjuha letrare


te nxjerre  nje ligj t´fort
t´i denoje t´gjith ata
qe gjuhen duan ta bejne
si muziken tallava

KOSOVES
   

Nata merr driten prej henes
une e marre nga drita jote
m´jep fuqi si gjiri nenes
n´labirinthin e k´saj bote
   
Per gurbet ate dite qe u nisa
fjale mbreme rruge e mbare
shko kah t´shkosh more bir
me ke nene e te kam djale

Jeta vitet m´i gelltit
Larg teje pllakos n´vetmi
sikur teja m´ha gurbeti
gjalle me mban vetem ti

Shpresa vdes gjithmone e fundi
ti akoma djale me ke
vetem kjo po me jep jete
ti m´i fal dy metra dhe
ATDHEUTHyra mes poetesh
te thur  ca vargje  per ty
desha te jene romantike
me dolen tragjedi
hyra mes kengetaresh
t´kendoj kenge per trimeri
nuk dita te kendoj
me dolen  komedi

Atehere i thash vetes
pse mundohesh kot kur nuk di
mjafton ta duash me zemer
mjafton ta kesh gjithmone ne gji
mjafton te vdesesh per te
kur k´te e kerkon nga ti
ME LINDI KJO TOKE


Me lindi kjo toke
qe nuk blihet
qe nuk shitet
qe fitohet vec me gjak


Me lindi kjo toke
mbjelle me eshtra
e ujit me gjak
me  perkundi n´djepin e saj
dhe ninulla me kendoj
duke rritur t´imin shtat

         
Per here t´pare n´Dardane haperova
me plot shprese per ardhmeri
isha i vogel nuk kuptoja
sa shume vuante nen Serbi


Pa u bere akoma burr
e kuptova
nje histori me vete
ruante cdo gure

Emaneti I funditAte dite qe m´percolle
m´the rruge e mbare mor bir
me the se do t´rrish zgjar prane dritares
duke me pritur
duke me thirr

I shtrir ne spital
po t´shkruaj keta rreshta
jane castet e fundit
po me mbaron jeta

Se shpejti do kthehem
deren ma le hap
s´do kthem i gjallePse me shane


Vella me ke
e vella te kam
pse jam kosovar
ti shume po me shane

Thua ne Shqiperi
erdhi kosovari
vendin mori lumi
na u ngrit dollari

Cfaj kam une i shkreti
qe erdha ne Shqiperi
te shpetoj koken
e jo te bej tregti
                       
Na u ngrit dollari
keshtu e don demokracia
dikush te luaje me ar
dikujt per buke t´i vdes femija

Keshtu edhe ne Kosove
rruget plot lypsare
dikush vdes urie
dikush luan me ar

Se paku ju ketu
keni shtet e liri
kurse ne ne Kosove
kemi serbin ne shtepiDua t´jem Migjen i ri


Ah qe s´kam nje varg te forte
hekurin per ta shkri

Ah qe s´kam nje grushte te forte
malet t´i beje hi

Ah qe s´jam sarkazmist
qe te shkruaj ironie

Ah qe s´di ta bej nje Lul
e te jam Migjen i ri

Ah qe sjam shigjet me maje
pa veshtiresi cdo kund te hy

Ah qe sjam qekan i rend
c do kolltuk per ta  thy

Ah qe s´jam femije deshmori
qe t´kerkoj me shum liri

Ah qe s´jam cigare shites
t´kerkoj t´drejta per cdo f´mije


Ah medet qe jam i s´mure
klarinetit per t´i fryer


Ah qe s´di t´i bije lodres
gjithe erresiren per ta shqyer

Ah qe sjam nje flamurtar
te papuneve t´u pri n´ball

Ah qe s´jam nje luftetare
te kerkoj bashkim kombetare

DRINIT T `BARDHE

Duke ecur ashtu sic ishte
nje mengjes filloi t´me fliste
a e di ti more djale
mua m´thrrasin Drin i bardhe
nga se ujin e kam ar
lagu kopsht e lagu are
une kallirin e mbush fare
qe te mbushet cdo hambare
mos t´ia kemi askujt nevojen
per buke goje t´ia shtrijme doren

Nder luadhe barin rrit
te hane delet te hane dhithe
te hane kecat te hane qingjat
te hane lopet te hane vicat
te hane kuajte e gjithe bagetite
t`rritet dardha me hardhite
t´rritrt molla me qershite
ne Shqiperi prodhoj dhe drite
naten une ua  beje dite

Dua t´them dhe dika tjeter
Sa vet toka jam i vjeter
ujevaren e kam mjekerr
historine e shkrova n´leter
dhe me shume gjelozi
e kam ruajtur thelle ne gji
qe ta kam gjithmone deshmi
qysh se k´tu kishte njeri
qe nga deti
der´te Sava e Danubi
dikur thirrej Iliri

Sot e gjithe shqiptaria
nga Kosova e Shqiperia
Mali i Zi Maqedonia
Bujanovci e Turqia
arbereshet e Grecia
gjenerate pas gjenerate
i lexojne faqet e mia


Zanat ketu vijne takohen
oret ketu vijne freskohen
dragojte vijne ketu pastrohen
trimat vijne ketu sherohen

T´ri e treja m´vizitojne
puthjen e pare k´tu shijojne
e kur zemrat n´gjoks u dridhen
me uj t´ftohte i freskojne
Kengetaret bukurite m´i kendojne
historite lahutaret m´i kujtojne
shume poete e poetesha
vargje e vargje me kushtojne
Sa shume krajle e sa shume mbreter
kam percjell ne boten tjeter
sa kane ardhur e sa kane shkuar
sa perhere jane harruar
une ketu kam qendruar
me ujevaren e kulluar
djale pas djali e brez pas brezi
me uj t´tohte i kam freskuar

Sa kuqedrat jane munduar
e bajloze kane punuar
per t´me shterrur per t´me shuar
e sa krajle e sa mbreter
per t´me vu nje emer tjeter
mundi kot u ka shkuar
dite e nat une kam vashduar
mes per mes i kam pershkuar
gjithe Kosoven dhe Shqiperine
me ujin tim i kam freskuar
dhe keshtu do vazhdoje
gjer sa zoti
galaksine  ta shkatrroje


Telegram me rastin e 8-te vjetozit te Tahir L.Berishes


Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne ate hise te qiellit qe na e dhuroi zoti,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne ate toke qe trimat tone per te saren here e lane me gjak,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

bregut te bistrices dhe te kenaqem me muziken valeve te saj,

Do te deshiroja qe edhe fizikisht ashtu si jam me shpirt e me zemer

ne mesin e bashkefshatareve te mi e sidomos sot kur zbulohet permendorja e Tahirit,

i cili duke mbrojtur trojet e Kosoves dhe kullat e saj me mbrojti edhe mua

nga plumbat e atyre gjakpiresve qe na e kishin zene priten ne ate mengjes

te pranveres se1992-tes.

Megjithate falenderoj dhe perqafoj te gjithe ata qe organizuan dhe ndihmuan

ne ngritjen e kesaj permendoreje.

Ju me kete ,jo qe keni nderuar vetem Tahirin ,

por keni nderuar te gjithe ata trima qe rane per liri.

Duke nderuar trimat ju keni nderuar veten tuaj,fshatin tuaj,

keni nderuar te gjith Kosoven.

Vellezerit, farefisi dhe ne bashkefshataret e Tahirit te qendrojme

dhe duhet te jemi krenar qe patem nje vella, qe patem nje bashkefshatar te tille.

Me kesi trimash fitohet liria e jo me asish qe na mbyten me konferenca shtypi.


Lavdi vellait tone dhe gjithe trimave qe rane ne fushen e nderit!   

Poezi gurbetiKOSSE E NDRYSHKUR NE TAVANOdes qe dikur priste miqe e dashamire
I vjen era myk

Abetares ne raftin e tejisurr
Iu kane zverdhur fletet

Oborrin e ka mbluar bari
Kosa eshte ndryshkur ne tavan

Mexhen nuk ka kush ta krasite
Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur

Kaluan rembedhjete pranvera
Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe
Shati ka mbetur ne vjet te ares

Fshateret kane hequr emrin tim
Nga lista e rendit te vades n ' katund
Ara e madhe eshte bere djerrine

Te dere e oborrit askush nuk therret
Askush nuk troket

Oxhaku nuk tymon
Eshte myllur dere e konakutKU TA SHUAJ FLAKJEN ETJES PER TY KOSOVE
Ka vite qe dere shtepise nuk eshte hapur
E ara e madhe ka mbetur djerrine
Ku ta shuaj flaken e urise per ty Kosove

Mbi kulumni ka zere myshku
e bunari eshte rrafshur me toke
ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove

Qerdhine e madhe
e ka pre fqinji gjate luftes
E cungu i druve eshte kalbur n ' pborr
Ku ta shuaj faken e mallit per ty Kosove
NE VALIXHEN E PLACKAVE MORA ME VETE

Postime: 2
Vendbanimi: gjermani
Anëtarë prej: 09.02.08    
Postuar më 30/03/2009 09:58    
Ne valixhen e plackave mora me vehte


Ne valxhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
te ftohta
te acarta
pa diell

pranvera te ulura me gjak

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
Pa cicerrima
Pa lule
Pa gjelbrim

Blerimi ishte zverdhur si fletet e librit ne raftin e oxhakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha rruget e rrugicat e fshatit
Simfonine e valve te bistrices
Oshtimen e ujit qe binte me rrembim
Neper lugjet e kalbura
Mora zhurmen e moknes
Qe kotsekoti rrahte guret e mullirit

Mullisine e vrane para dere
Uria metode e persosur sllave

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje grusht dhe nga ara ime
nga oborri im
e mora  nga Dardana ime

e e mora ne vete
 sepse atij dheu i vjrn era misernkes
se pjekur nder sac


E mora ate grusht dhe
 se eshte lagur me gjakun e Tahirit
me lotet e nene Shkurtes
burrereshes
eshte lagur me lotet e moter Gales
sokoleshes
sepse atij dheu i vjen era
e lule bozhureve nder grn toba

ajo kot pret t´i hapet dere e oborrit
nga vellai i motres
mesuesi

Doruntine qe pret Konstandinin
ta coje besen ne vend

(Mora ate grushte dhe
sepse eshte nga atdheu im
nga Dardana ime)

E mora
sepse atij dheu i vjen era Kosove
lulekuqe nga  grunajat tona

E mora
sepse ate dite qe do t´me varrosin
le te ma hedhin fytyres
dhe le te ma sperkasin trupin
qe edhe mua
edhe varrit tim
t´i vie era arome Kosove
arome te lulekuqeve te Kosoves

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje flamur te madh
shume te madh
flamur kuq e zi
sepse ate dite qe do te me varrosin
dua qe sarkofagut tim
t´ía hedhin permbi


Ne valixhen e plackave mora me vete
Melodine e embel te kavallit
Kengen e bariut qe i kendonte vashes se tij
flokete derdhur permbi supet e vshes
qe hyri ne vargjet e mia
Nje kenge t‘ kenduar n‘ cifteli
Nje peisazh nga bistrica
Dhe nje abetar te lagur me lotin e femijes
e futa thelle ne gji


Mora femijerine time

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Shkallet e Teatrit te Prishtines
Binen ku luhej
Mahatma Gandi
Hamleti
Ku luhej Sokrati

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Qetesine e sallave te leximit
Terasen e Boro e Ramizit
Bashk me te gjithe te dashuruarit
Mora gjithe korzon
Mora zhurmen e lugeve e piatave ne menzen e studentave
Bisedat ilegale ne dhomen nr.7
Ne Konviktin nr.3

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Me klasa te zbarazura
Pa mesues
Pa nxenes

Atyre ua kishin vrare buzeqeshien
shkolles i kishin vere dryrin gjarperinjte e gjakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur cdo te premte ,,presidenti“
Ma cante koken me konferenca te thata shtypi
E stacionet e autobuzeve
Ishin shendrruar ne lendina lotesh

Jemi shprendare si zogjet e qyqes

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur ,,presidenti “ shperblehej me cmime te larta
e thithte para te majme nga Europa
per gandizmin
per durimin tone

Buzeqeshja buzeqeshje kurvash

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur Kosova u shendrua ne teater
Ku luhej cdo rol
Ku luhej tragjedi e komedi bashke

Europes i pelqente ky teater i
ky teater e quajtur Kosove
Ky laborator ku eksprimentohej me njerze e jo me minje

Eksperimentohej sistemi yne nervor
Ne valixhen e plackave mora me vehte
te gjitha ato pranvera
kur koken e mbaja nen sqetulle si kungull
pa ditur se si do te perfundoje
do ta hanin gjarperinjte e zi
apo do ta hante vehten rrugeve te Evrope


kujtimet
mezine
e vetmine
I mora per dore dhe u nisa
per ku s´duhej te nisesha
prej ku ndoshta s´do te kthehem me kurre

Zoti mos e shkrofte

U nisa dhe ne valigjen e plackave
I mora te gjithat
dhe me te gjithat do te bashkudhetojme
do t´i barte me vehte ashtu si e barte lekuren time
dhe bashke me to ne fund
do te ngujohem edhe ne sarkofag
ECEN


Ecen rrugeve t´botes
Ne kete dite me shi
Me duar ne xhepa
Koken mbushe merzi

Ndalem n´semafor
E nuk di kah t´shkoj
Gurbeti n´dhe te huaj
Jeten ma shkatrroj

Ndizet e gjelberta
N´tjetren ane kaloj
N`stacion te treni
Kembet vet me cojne
Ndoshta mos do zoti
Ndonje mik takoj

Se bashku te shkojme
T´pime nje gote raki
Dua t´mbyt merzine
Mallin per shtepi
MOS ME KERKO


Kur te zgjohesh ne mengjes
Mos me kerko ne oborr
Mos me kerko ne kopsht
Mos me kerko ne shkolle

Kur ta hani darken
Mos sill luge per mua
Pjaten time ne sofer
Lereni te zbrazur

Kur te pini cajin
Gotes sime mos i hidhni sheqer
edhe kur te flesh
Mos kerko te futesh ne gjirin tim

Mua dhe Ty tani na ndajne kilometra
                
As mamin mos e trazo te lutem Beslinda
Asaj akoma I dhemb trupi nga “pendreket”
Akoma lekuren e ka te mavijosu
Mos Beslinda,mos
Ajo eshte e traumatizuar
ne koke akoma I sillen
gjarperinjte e gjakut

      
      
      
      

Mungesen time ajo e ndjene thelle ne shpirt
dhe vec Zoti e di kur
e ndoshta edhe  kurr  me nuk do te kthehem
edhe ndoshta kurr me nuk do te shihemi

Andaj,Beslinda
cika jeme
Sadiku kosen le ta vare ne tra te shtepise
Shatin ne dege te kumbulles
E sopaten le ta ngule  thelle ne cungun e druve

Ara do te mbushet me bar te keq
me kaqa
me therra
me murriza

Dheu do te cahet nga mungesa e vades
      
Mami akoma nuk e di se une jam ne Shqiperi
ne Shqiperine qe gjithmone e kam enderuuar ndryshe
jo keshtu
jo ne kete menyre
jo keshtu si eshte
Ne enderrat e mia
Ajo gjithmone ka qene vendi me I bukur
me romantiku
vendi me I dashur ne bote
por e bashkuar
jo keshtu e ndare ne pese shtete


      
 SADIKU PRAP DO TE NA BASHKOJE


Bregut te bistrices
zemrat na rrihnin me shpejtesi
T ishe ne Mua
Une isha ne ty

Beme dasme te madhe
ate dite ae u martuam
8 vjet martese
t´lumtur i kaluam

Beme dy femije
si dy rreze dielli
si dy zogje te vegjel
si dy lule Prilli

Por kjo lumturi nuk zgjati
se serbin kishim ne shtepi
Une u desh te iken
Ti te mbeteshe aty

Atdheu na thirri
t´bejme zgjdhje per Parlament te ri
u desh te vdes Tahiri
Une te iken ne Shqiperi

Por Ti mos u merzit
se serbi do ta psoje
Sadiku biri yne
 prap do t´na bashkoje
NENES


Ti qaje bashke me mua
kur si foshnje qaja une
kurre nuk lodheshe
kur une te leja pa gjume

Kur une qeshja
ti laheshe me gazin tim
rruget m´i paraoje
ditet i mbushje me bekim

Bashke me shtatin tim
te rritej shpresa per jete
ja po me rritet djali, thoje
do t ' kam pleqeri te qete

Por qe do qe fati
larg, shume larg me treti
bash si teja drurin
po me ha gurbeti

Ti vdiqe pa te pare
dhe kjo po me mbyte
me fal per te gjitha
te lutet biri yt
KUR TE VDESKur te vdes
te vdes nga malli duke qare
Atdheu im i dashur
Toke e premtuar
s´kerkoj shume nga ti
te ma hapesh deren
t´me merr ne gji
si femijen qe merr nena
me prano  si djal
 vec Ti m´i fal dy metra
dy metra DHE  per varrDUKE PRITUR


Ne cepalle
lot i pa thare
buza dridhet
nuk thote dot nje fjale

Enderr shuar
shpirt zhuritur
zemer thyer
duke pritur

Dite humbur
i pa shprese
i harruar
larg Atdheut
s´dua te vdes

E gjelberta
jo nuk hapet
rri stopuar fati im
amanet ata qe m´njohin
t´me varrosin n´fshatin tim

nje ditar nga jeta ime
kete tufe me poezi
dhe dy varre breg nje rruge
amanet femijeve t´mi

Nese s´duan t´me harrojne
nese dojne e nuk pritojne
keto shkrime t´i lexojne

Ne cdo shkrim
kam nje kujtim
e cdo varg
qe une e shkrova
Ja kushtova
Atdheut timSOT E MOTUne ta fal shikimin
Ti me shikon

Un eta fal perqafimin
Ti me perqafon

Une ta fal forcen
ti me shterngon

une ta fal pik`n  e veses
ti syte mi pastron

Une ta fale cicerrimen e zogut
Ti e degjon

Une ta fale pagjumesine
Ti me zgjon

Un eta fale lotin
Nese n`zemer  t´pikon

Une ta fal vetmine
Ti e provon

Une ta fal vajin
Ti me vajton
Une ta fal vargun
Ti e lexon

T´I fal shpirt e zemer
Nese ti i don

Zemra zemren e therret
Ka hap dyert po te pret
Mos vono eja me vrap
Sa s´jane mbyllur dyert prap

Se n´kete bote
E n´tjetren bote
Bashke do jemi
Sot e mot
Sot e mot
LOTET S´ME TEREN NE CEPALLE10 vite te tera sgpirti m ' eshte djegur
floket m ' jane thinjur rrudhahet e ballit thelluar
n ' kerkim te nje dallendysheje
si Shiroka n´Atedhe per ta cuar

se ajte ku u linda
buze rruges kam dy varre
nje shtepi te vogel
me poshte nje cope are
vashen qe hyri ne vargjet  e mia
n ' biblioteken e shtepise
e lash nje ABETARE

Dhedallendyshen kur e gjeta
shqip e pershemdeta
edhe shqip i thash
nisu
shko
flutoro
kur te arrish atje
mbi guret e atyre varreve ndalo
t ' u thuash mos ngurro
sa me ka marre malli te shetis bregut te Bistrices
te kenacem me muziken e valeve te saj
ta ndjeje aromen a misernikes
dhe me vesen e mengjesit syte e mi t ' i laj

vashes te m ' i thuash
floket e saj te derdhur mbi supe
ende me rijne perpara
nga s ' teret ne cepalla

Ate e porosita
Kur te kthehet perseri
Abetaren ne sqep e saj ta marre
keteu ta mesojen ALFABETIN
femijet e mi
RRUGA E PAKTHIMStrajcen e gurbetcarit
nga babi trashegova
si duket dhe im bir
do t´shkoje gjurmeve tona

Se di ku do te ndalet
n´Europe a n`Azi
ne Token e premtuar
a n´Australi

Percjell brez pas brezi
kjo strajce e mallkuar
gjate gjithe historise
mbi ne ka renduar

Nga se kurva plake
kurre s´na ka perkedhele
pa u thare akoma
tjetren plage ka cele

Kur me pushtoje serbi
mbylli sy e veshe
edhe pse e thirra
kurre nuk m´u pergjegj

Edhe pse nje djale
ma kalbi ne burg
edhe pse vajzen
keq ma perdhunoje
edhe pse nuses nje femije
nga barku ia nxori
edhe pse shtepine fare ma shkreteroje

Edhe pse na dogji
me robe e femije
Bjeshket e Kelmendit
ia dha Malit t´Zi

Dardanen e vjeter
ia dha Serbise
Iliriden maqedonit
Camerine Grecise

Andaj m´u deshte t´nisem
n´rrugen e pa kthim
me pak te ha buke
e me shume pelin

Me pak te pij uj
e me shume t´pij lote
nuk di ku t´gjej prehje
vec te i madhi Zot
MALLI KERKON AFRI LARGESISHEMalli kerkon afri largesisch
loti nuk teret ne qepalle nga pritja e zgjatur
buza e perveluar nga puthja
are e care nga etja

Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

Ti me je shume larg e dashur
puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
ta shuaj etjen n buzet e tua

E di qe je hidheruar pse nuk vije
bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
shpresa gjithmone vdes e fundit   

SA ME MERR MALLI


Sa me merer malli per Kosoven
per fushen e lulezuar
per bjeshket e larta
Drinin e kulluar

Sa me merr malli per femijet
sa me merr malli per grua
per valet e bistrices
me digjet shpirti muaUNE KAM VENDOSE TE KTHEHEM

Mbylle syte
Ti  me del perpara
Si engjellushe fluturon ne qiellin e paster
Kaltersi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Si ere e ngohte jugu
Lundron mbi detin e hapur
Muzike e valeve
Ngrohtesi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Ne kopshtin e pa fund
Dashuri

Une rrugeve te Europes
Nuk djehem mire
Vetmi

Ne pasqyre shikoje
Floket e zbardhura

Gurbeti geltit vitet
Rinia shenderrohet ne pleqeri

Teja ha kohen
Si drurin

Ajo nuk ndalet
Nuk kapet

Megjithese  vone
Shume vone
Une kam vendose te kthehem atje
Ku simfoni e valeve te bistrices
Percillte puthjen tone te pare
kur rrezet e henes lemonin floket e tua
Derdhur si mendafsh mbi supe

Une kam vendos te kthehem  atje
Ku lulet do te na perqafojne
E  ne do tua thithim
 Aromen
Nektarin

Une kam vendose te kthehem atje
ku  syte i lanim me vesen e mengjesit
 atje ku pergjithmone do te  te kam prane
E do te jetojme pergjithmone bashke

Ti do te ma falesh
Kaltersine
Ngohtesine
DashurineUNE AZILANTI ME KUNDENNUMMER 1244


Sofra plot
nuk me hahet
gjelles i mungon shija

Prane kroit
i ectuar
ne gurin ku del uji shkruan
"Kein Trinkwasser"

Qajit i kam hedhur mjaft natren
prap me vjen pelin

Kopshti plot me lule
nuk dehem nga aroma

Te dashuren per bri
nuk jam me te

Raina shkon vale vale
nuk e degjoj simfonine e tyre

Shetis neper pyell
nuk ka hije

Pika e shiut ma ndjellin gjumin
une nuk fle

Dielli te djege lekuren
mua azilantin me Kundennummer 1244
nuk me ngroh dot


Poezi dashurieAjo gezimin e ndante me nePa na pyetur neve
ajo na shoqeronte
ne vend te nenave tona
sikur na bekonteme
me driten e saj
po na ledhatontene
ne vend te notsrit
po na kurorzonte

gezimin e ndante
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese
nen qiellin pa re
As kend se kam putheKujt I kam thene lule
Kujt I kam thene hene
Vec teje shpirt
As kujt s`I kam thene

Kujt i kam thene locke
E kujt engjellushe
Vec teje shpirt
As kend se kam putheAshtu si ne diten e pare


Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care
ashtu si ne diten e pare

DO TE BEHEM


Do te behem lot
n´qepallen tende t´qendroj

Do te behem ajr
n´mushkrite tua t´notoj

Do te behem fluture
n´krahun tend t´pushoje

Do te behem ere
Trupin ta pershkoj

Vese mengjesi do behem
Faqet t´i pastroj

Gjithe cka do te behem
Vetem prane te kam
Do te vije i lehte si era


      
Lere deren hapur   

Se naten di t´vij

Dua t´futem n´enderre

Dua t´futem n´gji
      
Dua te te prek

Dua t´ledhatoj

Embelsine e buzeve

Dua ta shijoj

Do te vij i lehte si era

Thimthat t´i kafshoj

Fare frike mos ke

Nga gjumi s´te zgkoj


Do te vijJeten time ta kam fale
ti vazhdo te jetosh
vec nje puthje bashke me eren
nga vendlindja t´ma dergosh

Vec ajo mi sjelle kujtimet
kur jetonim me plot shprese
mi kujton ato mengjese
kur i lanim syte me vese

Mos e thuaj
kete e di
te betohem ne flamur
se se shpejti do te vijKete skene per ta parePa na pyetur neve

ajo na shqeronte

n´vend te nenave tona

sikur na bekonte

me driten e saj

po na ledhatonte

ne vend te notarit

po na kuror´zonte


Gezimin e ndante

ajo bashke me ne

bukuri mahnitese

ne qiellin p re


Kur do te vije dita


Kur do te vije dita prap do te takoj
do te marre ne krah do te perafoj
embelsine e buzeve prap do ta shijoj
do ta thithi gjuhen thimthat t´i kafshoje
gushen do ta puthe belin ta shterngoj
lotin do ta fshij vuajtjen ta sheroj
Kur trokite n´zemren time

Zemra ime
S`eshte hotel
kujtdo  t´i teket
t`hyje e t`dele

Ne zemren  time
Vec  per ty ka vend
Ne qendren e saj
Vec  teje s´do  askend

Kur  trokite n`deren e saj
Ishte shume e bute
celi deren shpejte
Brenda te te fute

Pasi  hyre brenda
Ube e forte gur
Nga qender e saj
S`do te dalesh kurr
Kurre s´kam qene poet


Kurre s´kam qene poet
as kam shkruar per dashuri
pervec nje here
kur shkrova per ty
dhe ato qe shkrova
cfare ishin se di
nese ishin proze
apo poezi
por cfare te kam shkruar
edhe sot e diLarg me ke ikurLarg me ke ikur
ke filluar jete te re
si do te jete puna
per vete e ke

Nese ndjehesh e vetmuar
nese s´ke nje tjeter
nese ke gabuar
t´pret dashuri e vjeter

Me meshiro


E di qe nuk me fale
kur t´kerkoj meshire
e megjithate te ulem
ne gjunje para teje
me duket me mire

Kur te me shikosh lotin tim ne sy
dhe mallin qe zemren pervelon
besoj qe do bindesh sa te dua
dhe me meshiron

Nate e pare


Loti i ngrire n´qepalle
zemra me coptohet
kur nate e pare
me ty me kujtohet

Nuk ishim ne shtrat
as hip mbi kal te bardhe
breg bistrice
ishim ulur
n´livadhin plot me bar
buzet ishin ngjitur
e floket kaqurrele
mbi supe m´ishin vare
nuk donin as hena
kete skene per ta pare


Ne Gjakun Tim Vec Ty do Te Gjenje

Le t' ma ndrydhin trurin
Gjer sa leng t ' pikoje
Le t' ma ndrydhin syrin
Gjer sa te lotoje
le t' ma ndrydhin zemren
Gjer sa gjake t ' leshoje
Trupin le t ' ma presin
Cope-cope le t ' ma bejne
Brenda gjakut tim
Vec ty do t ' gjejne

Andaj gjer ne Ferr
Pas teje do t ' vij
Edhe pse do t ' digjem
e do t ' behem hi
Helm n ' qofte loti yt
Gjer n ' fund do ta piNuk dua te vdes


Per dashurine tone
Kurr s`dua te vdes
Por nese ndodhe kjo
Edhe ne varr
Me puthje te pres
Ferrit a parajses
T`i biem mes per mesPa ty nuk mund te jetoj


Bjeshkeve te larta
S`ka c`t`ju beje stuhija
Por cope e therime
I bene  dashuria

Ne vlugun e rinise
Sot  te vdes kerkoj
Se jeten pa ty
Nuk mund ta jeteoj
Se dashuria  zemren
Keq ma biroj

S´jetoj dot pa ty


As qe kerkoj celsat e zemres
ku Ti je ndry
s´dua te dalesh nga gjaku im
s´jetoj dot pa ty
Ti erdhe e para


Ti erdhe e para
dhe ma trazove jeten
i dhe kahje tjeter
nuk e le ne te veten


Ti erdhe e para
dhe thelle ne mua u strehove
jo vetem ne zemer
u fute ne cdo pore

Ti erdhe e para
dhe bere shume mire
kurr s´t´hudha nga vetja
qe te jam i lire

Ti erdhe e para
dhe gjithnje bashkeudhtojme
ne Ferr a ne Parajse
s´bashku do t´jetojme
TI LARG ISHE TRETURKur i hapa syte
Ti larg ishe tretur
Pervec puthjes tende
As gje s´kishte mbetur

Por filxhan do behem
Ne buzet e tua
Sa here te pijsh kaffe
Do t´me puthesh dhe mua.
Te burimiAtje te burimi
ku ka pi uj trimi

Atje te burimi
ku ka vdekur trimi


Me ujin e ftohte te tij
i lava syte e mi

Atje per here te pare dashurove
me vajzen e vargut tim u takova

Atje te dy bashke u lame
puthjen tone te pare
burimit ia lamePoezi me tema te tjera


Dua te ecDua te ec

ballperball furtunes


Asaj nuk i perkulem

vdekjes nuk i druhem


Dashuria te con kah brigjet

kah shtigjet


Shpresa vdes e fundit
Ngrehu permbi ererat


Ngrehu permbi ererat
Nese do te jeshe rrap
i ngulur forte per dhe

Ngrehu per mbi kohen
Nese do te jeshe i madhe
si i madhi Promete

Ngrehu prembi ndasite
Nese do te jeshe i madhe
si i madhi Skenderbe

Mos e thirr dyshimin dhe hamendjen
Se do te jeshe Hamlet i kohes
Pse


Pse nje here dite
Pse nje here nate
Pse njeri guximtar
Pse tjetri i ngrate

Pse nje here dimmer
Pse nje here vere
Pse njeri pi uje
Pse tjeteri pi vere

Pse njeri ka shume
Pse tjetri pak
Pse njeri ne pallat
Pse tjetri ne sokak

Pse njeri i bardhe
Pse tjetri i zi
Pse njri i sakte
Pse tjetri dallaveragji

Pse njeri qan
Pse tjetri qesh
Pse njeri fole shume
Pse tjetri heshte

Pse njeri me buke
Pse tjetri pa buke
Pse njeri qengj
Pse tjetri ujk

Pse njeri shkruan
Pse tjetri vulose
Pse njeri punon shume
Pse tjetri diten kot sose

Pse njeri ka shume liri
Pse tjetri e ka me kufi
Pse njeri ben cfare don
Pse tjetri nuk guxonPse njeri flokekrehur
Pse tjetri si iriqi
Pse njeri luan bukur
Pse tjetri si Iblisi

Pse njera e veshur
Pse tjetra e c´veshur
Pse njera e mbuluar
Pse tjetra e zbuluar

Pse njera n´fustan
Pse tjetra n´minic
Pse njera e ndershme
E pse tjetra hiq

Pse njera gjoksin mbulon
E pse tjetra e zbulun
Pse njera ne parajs
E tjetra ne ferr shkon

Pse Thaci ludftoj
E pse Rugova fitoj
Pse UCK-ja
Me s´keqi e psoje

Pse njri katolik
Pse tjetri musliman
Pse njeri jude
Pse tjetri ortodoks

Pse rrush e kumbulla
Bashke jane perzi
Pse lengu i tyre
As vere as raki

Pse se kemi
t´gjithe nje t´drejte
pse nuk jemi
t´gjithe te njejte

pse dikush po
pse dikush jo
cfare jete e poshter
na qenka kjoCdo dite te therras


Sheqeri m´i ha veshket
reuma boshtin kurrizor
tensioni i lart i gjakut
sistemin nervor 

Ndersa njera kambe
ska lidhjen me tru fare
infraktit ne shpine
s´po i gjendet care

Large atdheut e e vajzes sime
gurbeti m´i thith vitet
larg varrit tend e t´babait
teja m´i ha ditet


malli per shtepine
shpirtin po ma djege
vetmia vrastare
ne cdo hap me ndjek

Pra dhembjet dhe vetmia
nuk me lene rehat
as smund te rri ulur
as mun te rri ne shtrat
as smund te rri brenda
as smund te rri jashte

Cdo dite te therras
te me marresh prane
s´di a me degjon
pergjegje nuk kamApo mos ndoshta
me mua je hidheruar
apo s´ke fuqi o nene
per te me ndihmuar

Keshtu me o nene
jeta nuk jetohet
shpirti prehje s´gjen
vetmia s`largohet
dhembjet s´me pushojne
mplakja nuk sherohet

Andaj e lus Zotin
t´ma marre shpirtin tim
qe te me pushojne dhembjet
dhe t`jemi bashke n´amshim
Konference per gazetare


      
I thash ketij zoteriut

Ananit t´i beje t´fala

gjate mandatit tim

kemi ec shume para
 
nuk jemi krejt „cisto“

 kemi edhe enklava

Me s´miri per kosoven

do t´ishte pavaresia

por nese bota ngul kembe

bene dhe autonomia


   

Lidereve kosovare


Mos i zgerdhi dhembet

fare s´po t´ka hije

as Bajram Kosumit

si shef qeverie


Aka me gure Gadimja

copera te kristalta

apo qe te gjitha

u dhane per dhurata


A t´ka hije posti

qe ta la nje tjeter

apo qe te ulesh

t´shkruah ndonje veper


As Dac gjynahit

fare s´po i shkon mbare

shefi i UNMIKUT-ut

fare spo ia vare


Nuk kishte ku te ikte

Ramushi i ngrate

u be burre i mire

e shkoi vet ne HageSa per Hashim Thaqin

n´gryke e puth pushken e tij

por per politik

hiq s´ia marre lakmi

      

Dhe Veton Surroi

me nje qerre mjekerre

akoma s´ka kuptuar

se dhelpra na eshte dhelpere


Ndersa Mark Krasniqit

i ka hije oda

te thote ndonje mesele

t´regoi anekdota
Neper faqet e internetit


      
Hyj e dal cdo dite
n´faqe t´internetit
shoh siset e Nores
p. e Qerretit

Sex bomba e Prishtines
hidhet e perdridhet
ndersa Xhemi Shehu
neper filma q.

E pa lara Ingrid Gjoni
merr shprica
plot me droge
kurse e Eiza Dushku
nje zezak e rroke

Vilma dite per dite
ben gjirime t´reja
k. merr ne goje
Blerta nga Peja

      

Uh sa bythen e mire
Ciljeta Cilaga
deputeti Nikolle Lesi
q. vajzen nga prapa

Arta Bajrami
ne k. bene be
zajmina Vajzari nudo
o kuku per ne
      
Cdo dite e me shume
Zihet e perzihet
14 vjecarja
bas

8
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 18-02-2010, 23:03:47 »

Poezi shkruar nga Besar Shkembi


KULLEN DO TA NGRIS NE TOKEN QE MA LA  BABA


Kulla ime
ne token time
derehapur
e bukes
e kripes
e dites dhe e nates per mikun
sofershtruar me plumb
per bajlozet
per armikun

2

Kulla ime
ne token time
ne token ku
bjeshkeve te Kelmendit
e te Sharrit
te Korabit
e te Shales
te Dajtit shtatlart
qe bora ne maja u rri
mu si plisi i bardhe mbi koke 
zanat
oret
shtojzovallet
u qendrojne te koka
te gatshme si gjithmone
te ndeshen me bajlozet
qe te dehur nga lakmia
te eger erdhen nga Karpatet
te na e i luajne mexhat
te na t´kurrin
trojet
te na i shterrin
lumenjte
te na i turbullojne
gurrat
te na i helmojne
bunaret
„Canakalaja-a-a-a nje bunar n´mjedis
mos e pini ujte or vllazen
se ashte zeherlis
haj mos e kjaj oj nane“

3

Kulla ime
ne token time
ne token ku
zanat
oret
e shtojzovallet
u qendrojne te koka Oso Kukes
ia pastrojne fashat
e ia lidhin plaget Gjergj Elez Alis
ne token ku
dragojte
rojet e Arberise
gjithashtu u qendrojne te koka
te gatshem te pergjaken
te mos ua zene diellin kuqedrat
4

Kulla ime
ne token tim
ne token me nena shamizeza
te traumatizuara
te perdhunuara
nena te perzhitura nga dielli
e me gjinje te enjtura nga qumshti i bere trap
nena qe tere kohen rrijne prane djepave te kallur
nena qe presin ndonje lajm per burrat e zhdukur

Kushtrimi i tyre
„mos na i lini djepat thate“

5

Kulla ime
ne token time
ne token
ku vellai i vogel m´u djeg
bashke me mullaret e sanes
ku motra mu perdhunua para syve
te babas e te nanes

Vetevrasja shpetim


6

Kulla ime
ne token time
toke me motra qyqe
qe veten shohin ne enderr
hipur mbi kalin e bardhe
dhe puhine e lehte
qe ua valevite fustanin e nuserise

Gugu Isuf-gugu Istref

7

Kulla ime
ne token time
ne token me motra qyqe
qe ule ne avlemend
tere kohen presin te dashurit
trete rrugeve te botes
a kalbe ne burgjet serbe
te masakruar
a djegur ne furra
hedhe ne lum
a varros ne varret masive
presin te dashurit qe nje dite
do tu kthehen mbylle hermetikisht
ne qeset e najlonit

Kot presin konstandinet
ta cojne besen ne vend

8

Nena
Nena e traumatizuar
e perdhunuar
shpirterisht e shkatrruar
nena qe s´ka n´sofer
as nje kothere t´ bukes
nena
qe shoket e  burrit e te djalit te vrame
nuk i ngriten kurr kullen
mbi themelet e djegura nga flaket luftes

9

E baba
baba i pa me syte e vet
kah ia kafshonin gruan
kah ia kafshon ciken
kah ia kallnin kullen
kah ia kallnin mullaret
kah ia kallen hambarin
kah ia kallnin qarranikun
kah ia pshurrnin bereqetin
kah ia pshurnin bylmetin
kah ia rremonin varret
te dehur ia shanin historine
ia ngujonin shkronjat
ia rrexonin antenat
kah ia thernin qingjat e vicat
kah i pjeknin n´hell per meze
kah i kafshonin kofshat
kah u shkonte yndyra 
bashke me jarget zhag mjekrres
kah i zgerdhinin dhembet
qente qe ulurinin si ujqer
gjarprinjte e gjakut
vampiret
shushunjat

10

Baba
baba qe derdhi gjakun
te mos shemben urat
te mos shemben kullat
te mos vyshken lulet

11

Kulla ime
ne token  time
ne token me plepa te prere
me kufoma trimash
mbuluar me shalla baballaresh

Shoket s´ua cuan amanetin deri ne fund

12

Kulla ime
ne token time
ne token ku shitet mielli i bardhe
e ku nxenesi perdor shpricin ne klase
ku shkerdhaqet shkerdhehen tere naten
e shesin vajzat sjelle nga Europa
Ne token time
ku minatori zhelan
merdhin ne dimer
ku mesuesin e papune
e kalle vapa  e veres
duke pritur para dyerve te spitaleve
qe te shesin gjak
qe te shesin jete

Ata shesin jete
per te mbajtur jete

13

Kulla ime
ne token time
ne token ku ushtar i UCK
nen tende
pa kulm mbi koke
kerkon lemoshe
kerkon ndihme
per t´i sheruar plaget e marra ne lufte
kerkon ndihme
per t´i hequr plumbat nga trupi

Shoket se kthejne koken kah ai
ata luftojne per kolltuqe
luftojne per nje vend ne qeveri
per nje vend ne parlament
per nje vend ne gjyqesi
ne shtetin e okupuar

Ne shtetin ku tjeter kush shkruan
e tjeter kush vulos

14

Kulla ime
ne token time
ne token ku
njeri vella terheq me bark
„kolicen“neper pazare
ne token
ku tjetri vella
tere diten perserit refrenin
„a do zoteri cigare“
15

Por ani ani
ani se s´ka gje
i mire a i keq qofte
atdhe e kam
shpirt e kam
zemer e gjan e kam
andaj edhe kullen do ta ngris atje

do ta ngris se s´ben
do ta ngris dhe do ta ringris
edhe nje qind here ne cofte nevoja
do ta ngris
ne Atdheun tim
do ta ngris
ne token time
ne token qe ma la baba
qe ma la gjyshi e stergjyshi
ne token qe do t´ia le
djalit
nipit
e sternipit

16

Po po
do ta ngris
do ta ngris  se s´ben
do ta ngris dhe do ta bej
me te madhe
me te forte
me frengji do ta bej
keshtjelle do ta  bej

17

Do ta ngris
do ta ngris se s´ben
do ta ngris
dhe ne divanhane do te ngul baski
e ne baski do t´i varin
pushket
kallashnikovet
brezat me fishek
do t´i varin plisat
te pa punet
varfjaket
jetimet
shoket e mi
qe nje dite do te  ngriten
ne nje lufte te re
per kufinje
ne nje lufte per nje flamur
ne nje lufte per nje Shqiperi

18

Do ta ngris
do ta ngris se sben
do ta ngris
dhe cfare do te beje pastaj

19

Pastaj do te shkoje
t´i marre bijat ne t´pan
do te shkoje t´i  marr
hallat e tezet
do t´i mbledh nipa e mbesa
do t´ftoj shoke e jarana
miqe e kusheri
do t´i marr tri lodra
do tí marr tri zurna
do t´i ftoj te gjithe rapsodet
do t´i ftoj
T´bijte e Sefes
vellezerit Qetaj
Deme Shaqen
Augistin Uken
Shkurte Fejzen
Shyhrete Behlulin
Remzie Osmanin
Rifat Berishen
Mahmut Feratin
Nikollen Nikprelen
Ilir Shaqirin
Arif Vladin
Gzim Niken
Shpat Kasapin...

Pastaj do t´i ftoj
edhe kreret
do t´i ftoj se s´ben
do ta ftoj Rexhep Qosjen
Adem Demacin,
Albin Kurtin
Bamir Topin
Riza Halimin
Mehmet Bardhin
Ali Ahmetin
Jozefina Topallin

20

 Do t`i ftoj te gjithe
„e do t´ju qes kaffe
e do  t´ju qes duhan“
e do t´u kthej dreke
e do t´u kthe darke

do te knaqemi tere naten se bashku

21

Po po
do t´i ftoj
do t´i ftoj
se do t´beje dasem t´madhe
shume te madhe
do ta beje
sa te permendet ne tere Kosoven
ne tere Shqiperine
ne tere Iliriden
ne tere Malesine
le te permendet nga Sava e Danubi
e deri ne det
ne tere Ilirine
sepse ne kullen time
ne token time
me shtatedhjete e shtate varre ne trup
gjithmone nje Gjer Elez Ali
qe sa here ka nevoje
ai ngjallet e ringjalet perseri
leshon kushtrimin
dhe u prin  trimave n´ball per liri

22
Krushqeve do t´u prije baca Rifatt
me mustaket   si te Idris Seferit
ne kohen e vet
Atij i ka hije balli i oxhakut
e ne ball te krushkave Jozefina Topalli
krenaria e shqiptarise
Nore e Kelmendit
Shote e Arberise
qe manjakeve ua ndez
perse gjalli qiririn

23

„Rreth akshamit
rrenxes bjeshkes
rrenxes malit“
do te ma bijne nusen
nusen time
do te ma bijne
vajzen qe ma dha besen
at dite qe u nisa per atje
atje ku as vet nuk e dinja
se ku eshte ai atje


„Reth akshamit
rrenxe bjeshkes
rrenxes malit“
do te ma bijne nusen
vajzen e kengeve te mia
vajzen e vargjeve te mia
vajzen e endrrave te mia
vajzen qe si femije
i lanim syte me vesen e mengjesit

24

„Rreth akshamit
rrenxes bjeshkes
renxes malit“
do te ma bijne nusen
nusen time
dhe do ta mbeshtesin
te muri i kulles
e do te nis kanga
e do te nis vallja
e do te luajne bijat
e do te luajne mesat
edo te luaje halla
nena do te fluturoje nga gezimi

25

deri te dhoma e dhenderrise
do te me shoqeroje
Fatmir Lima
Hydajet Hyseni
Agim Ceku
e komandant Remi
do te me percjell daja

26

Te nesermen do te zgjohem heret
do te dal ne kopsht
te ngopem me ajr te paster
me ajrin e atdheut tim
kaffene do ta pijme kur te zgjohet nena
do te ulemi se bashku nen hjen e dardhes
nusja do t´na i sjelle kaffete
ashtu si ia sillte gjithmone nana babes


9
Letrarët e rinj / Vargje Kurbeti...
« ne: 18-02-2010, 22:51:37 »
Poezi me tematike mergimi marre nga cikli i poezive "Ne zemer gure kullash kishte",shkruar nga Besar Shkembi alias Ramadan Ademaj
KOSSE E NDRYSHKUR NE TAVANOdes qe dikur priste miqe e dashamire
I vjen era myk

Abetares ne raftin e tejisurr
Iu kane zverdhur fletet

Oborrin e ka mbluar bari
Kosa eshte ndryshkur ne tavan

Mexhen nuk ka kush ta krasite
Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur

Kaluan rembedhjete pranvera
Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe
Shati ka mbetur ne vjet te ares

Fshateret kane hequr emrin tim
Nga lista e rendit te vades n ' katund
Ara e madhe eshte bere djerrine

Te dere e oborrit askush nuk therret
Askush nuk troket

Oxhaku nuk tymon
Eshte myllur dere e konakut
KU TA SHUAJ FLAKJEN ETJES PER TY KOSOVE
Ka vite qe dere shtepise nuk eshte hapur
E ara e madhe ka mbetur djerrine
Ku ta shuaj flaken e urise per ty Kosove

Mbi kulumni ka zere myshku
e bunari eshte rrafshur me toke
ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove

Qerdhine e madhe
e ka pre fqinji gjate luftes
E cungu i druve eshte kalbur n ' pborr
Ku ta shuaj faken e mallit per ty Kosove
DUKE PRITUR


Ne cepalle
lot i pa thare
buza dridhet
nuk thote dot nje fjale

Enderr shuar
shpirt zhuritur
zemer thyer
duke pritur

Dite humbur
i pa shprese
i harruar
larg Atdheut
s´dua te vdes

E gjelberta
jo nuk hapet
rri stopuar fati im
amanet ata qe m´njohin
t´me varrosin n´fshatin tim

nje ditar nga jeta ime
kete tufe me poezi
dhe dy varre breg nje rruge
amanet femijeve t´mi

Nese s´duan t´me harrojne
nese dojne e nuk pritojne
keto shkrime t´i lexojne

Ne cdo shkrim
kam nje kujtim
e cdo varg
qe une e shkrova
Ja kushtova
Atdheut tim
LOTET S´ME TEREN NE CEPALLE10 vite te tera sgpirti m ' eshte djegur
floket m ' jane thinjur rrudhahet e ballit thelluar
n ' kerkim te nje dallendysheje
si Shiroka n´Atedhe per ta cuar

se ajte ku u linda
buze rruges kam dy varre
nje shtepi te vogel
me poshte nje cope are
vashen qe hyri ne vargjet  e mia
n ' biblioteken e shtepise
e lash nje ABETARE

Dhedallendyshen kur e gjeta
shqip e pershemdeta
edhe shqip i thash
nisu
shko
flutoro
kur te arrish atje
mbi guret e atyre varreve ndalo
t ' u thuash mos ngurro
sa me ka marre malli te shetis bregut te Bistrices
te kenacem me muziken e valeve te saj
ta ndjeje aromen a misernikes
dhe me vesen e mengjesit syte e mi t ' i laj

vashes te m ' i thuash
floket e saj te derdhur mbi supe
ende me rijne perpara
nga s ' teret ne cepalla

Ate e porosita
Kur te kthehet perseri
Abetaren ne sqep e saj ta marre
keteu ta mesojen ALFABETIN
femijet e mi
MALLI KERKON AFRI LARGESISHE


Malli kerkon afri largesisch
loti nuk teret ne qepalle nga pritja e zgjatur
buza e perveluar nga puthja
are e care nga etja

Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

Ti me je shume larg e dashur
puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
ta shuaj etjen n buzet e tua

E di qe je hidheruar pse nuk vije
bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
shpresa gjithmone vdes e fundit   

NE VALIXHEN E PLACKAVE MORA ME VETE


Postime: 2
Vendbanimi: gjermani
Anëtarë prej: 09.02.08    
Postuar më 30/03/2009 09:58    
Ne valixhen e plackave mora me vehte


Ne valxhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
te ftohta
te acarta
pa diell

pranvera te ulura me gjak

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Te gjitha ato pranvera
Pa cicerrima
Pa lule
Pa gjelbrim

Blerimi ishte zverdhur si fletet e librit ne raftin e oxhakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha rruget e rrugicat e fshatit
Simfonine e valve te bistrices
Oshtimen e ujit qe binte me rrembim
Neper lugjet e kalbura
Mora zhurmen e moknes
Qe kotsekoti rrahte guret e mullirit

Mullisine e vrane para dere
Uria metode e persosur sllave

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje grusht dhe nga ara ime
nga oborri im
e mora  nga Dardana ime

e e mora ne vete
 sepse atij dheu i vjrn era misernkes
se pjekur nder sac


E mora ate grusht dhe
 se eshte lagur me gjakun e Tahirit
me lotet e nene Shkurtes
burrereshes
eshte lagur me lotet e moter Gales
sokoleshes
sepse atij dheu i vjen era
e lule bozhureve nder grn toba

ajo kot pret t´i hapet dere e oborrit
nga vellai i motres
mesuesi

Doruntine qe pret Konstandinin
ta coje besen ne vend

(Mora ate grushte dhe
sepse eshte nga atdheu im
nga Dardana ime)

E mora
sepse atij dheu i vjen era Kosove
lulekuqe nga  grunajat tona

E mora
sepse ate dite qe do t´me varrosin
le te ma hedhin fytyres
dhe le te ma sperkasin trupin
qe edhe mua
edhe varrit tim
t´i vie era arome Kosove
arome te lulekuqeve te Kosoves

Ne valixhen e plackave mora me vete
edhe nje flamur te madh
shume te madh
flamur kuq e zi
sepse ate dite qe do te me varrosin
dua qe sarkofagut tim
t´ía hedhin permbi


Ne valixhen e plackave mora me vete
Melodine e embel te kavallit
Kengen e bariut qe i kendonte vashes se tij
flokete derdhur permbi supet e vshes
qe hyri ne vargjet e mia
Nje kenge t‘ kenduar n‘ cifteli
Nje peisazh nga bistrica
Dhe nje abetar te lagur me lotin e femijes
e futa thelle ne gji


Mora femijerine time

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Shkallet e Teatrit te Prishtines
Binen ku luhej
Mahatma Gandi
Hamleti
Ku luhej Sokrati

Ne valixhen e plackave mora me vehte
Qetesine e sallave te leximit
Terasen e Boro e Ramizit
Bashk me te gjithe te dashuruarit
Mora gjithe korzon
Mora zhurmen e lugeve e piatave ne menzen e studentave
Bisedat ilegale ne dhomen nr.7
Ne Konviktin nr.3

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Me klasa te zbarazura
Pa mesues
Pa nxenes

Atyre ua kishin vrare buzeqeshien
shkolles i kishin vere dryrin gjarperinjte e gjakut

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur cdo te premte ,,presidenti“
Ma cante koken me konferenca te thata shtypi
E stacionet e autobuzeve
Ishin shendrruar ne lendina lotesh

Jemi shprendare si zogjet e qyqes

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur ,,presidenti “ shperblehej me cmime te larta
e thithte para te majme nga Europa
per gandizmin
per durimin tone

Buzeqeshja buzeqeshje kurvash

Ne valixhen e plackave mora me vete
Te gjitha ato pranvera
Kur Kosova u shendrua ne teater
Ku luhej cdo rol
Ku luhej tragjedi e komedi bashke

Europes i pelqente ky teater i
ky teater e quajtur Kosove
Ky laborator ku eksprimentohej me njerze e jo me minje

Eksperimentohej sistemi yne nervor
Ne valixhen e plackave mora me vehte
te gjitha ato pranvera
kur koken e mbaja nen sqetulle si kungull
pa ditur se si do te perfundoje
do ta hanin gjarperinjte e zi
apo do ta hante vehten rrugeve te Evrope


kujtimet
mezine
e vetmine
I mora per dore dhe u nisa
per ku s´duhej te nisesha
prej ku ndoshta s´do te kthehem me kurre

Zoti mos e shkrofte

U nisa dhe ne valigjen e plackave
I mora te gjithat
dhe me te gjithat do te bashkudhetojme
do t´i barte me vehte ashtu si e barte lekuren time
dhe bashke me to ne fund
do te ngujohem edhe ne sarkofag
RRUGA E PAKTHIMStrajcen e gurbetcarit
nga babi trashegova
si duket dhe im bir
do t´shkoje gjurmeve tona

Se di ku do te ndalet
n´Europe a n`Azi
ne Token e premtuar
a n´Australi

Percjell brez pas brezi
kjo strajce e mallkuar
gjate gjithe historise
mbi ne ka renduar

Nga se kurva plake
kurre s´na ka perkedhele
pa u thare akoma
tjetren plage ka cele

Kur me pushtoje serbi
mbylli sy e veshe
edhe pse e thirra
kurre nuk m´u pergjegj

Edhe pse nje djale
ma kalbi ne burg
edhe pse vajzen
keq ma perdhunoje
edhe pse nuses nje femije
nga barku ia nxori
edhe pse shtepine fare ma shkreteroje

Edhe pse na dogji
me robe e femije
Bjeshket e Kelmendit
ia dha Malit t´Zi

Dardanen e vjeter
ia dha Serbise
Iliriden maqedonit
Camerine Grecise

Andaj m´u deshte t´nisem
n´rrugen e pa kthim
me pak te ha buke
e me shume pelin

Me pak te pij uj
e me shume t´pij lote
nuk di ku t´gjej prehje
vec te i madhi Zot
SADIKU PRAP DO TE NA BASHKOJE

Bregut te bistrices
zemrat na rrihnin me shpejtesi
T ishe ne Mua
Une isha ne ty

Beme dasme te madhe
ate dite ae u martuam
8 vjet martese
t´lumtur i kaluam

Beme dy femije
si dy rreze dielli
si dy zogje te vegjel
si dy lule Prilli

Por kjo lumturi nuk zgjati
se serbin kishim ne shtepi
Une u desh te iken
Ti te mbeteshe aty

Atdheu na thirri
t´bejme zgjdhje per Parlament te ri
u desh te vdes Tahiri
Une te iken ne Shqiperi

Por Ti mos u merzit
se serbi do ta psoje
Sadiku biri yne
 prap do t´na bashkoje

UNE AZILANTI ME KUNDENNUMMER 1244


Sofra plot
nuk me hahet
gjelles i mungon shija

Prane kroit
i ectuar
ne gurin ku del uji shkruan
"Kein Trinkwasser"

Qajit i kam hedhur mjaft natren
prap me vjen pelin

Kopshti plot me lule
nuk dehem nga aroma

Te dashuren per bri
nuk jam me te

Raina shkon vale vale
nuk e degjoj simfonine e tyre

Shetis neper pyell
nuk ka hije

Pika e shiut ma ndjellin gjumin
une nuk fle

Dielli te djege lekuren
mua azilantin me Kundennummer 1244
nuk me ngroh dot

besar shkembi

ECEN


Ecen rrugeve t´botes
Ne kete dite me shi
Me duar ne xhepa
Koken mbushe merzi

Ndalem n´semafor
E nuk di kah t´shkoj
Gurbeti n´dhe te huaj
Jeten ma shkatrroj

Ndizet e gjelberta
N´tjetren ane kaloj
N`stacion te treni
Kembet vet me cojne
Ndoshta mos do zoti
Ndonje mik takoj

Se bashku te shkojme
T´pime nje gote raki
Dua t´mbyt merzine
Mallin per shtepi
KUR TE VDESKur te vdes
te vdes nga malli duke qare
Atdheu im i dashur
Toke e premtuar
s´kerkoj shume nga ti
te ma hapesh deren
t´me merr ne gji
si femijen qe merr nena
me prano  si djal
 vec Ti m´i fal dy metra
dy metra DHE  per varr


NENES


Ti qaje bashke me mua
kur si foshnje qaja une
kurre nuk lodheshe
kur une te leja pa gjume

Kur une qeshja
ti laheshe me gazin tim
rruget m´i paraoje
ditet i mbushje me bekim

Bashke me shtatin tim
te rritej shpresa per jete
ja po me rritet djali, thoje
do t ' kam pleqeri te qete

Por qe do qe fati
larg, shume larg me treti
bash si teja drurin
po me ha gurbeti

Ti vdiqe pa te pare
dhe kjo po me mbyte
me fal per te gjitha
te lutet biri yt
MOS ME KERKO


Kur te zgjohesh ne mengjes
Mos me kerko ne oborr
Mos me kerko ne kopsht
Mos me kerko ne shkolle

Kur ta hani darken
Mos sill luge per mua
Pjaten time ne sofer
Lereni te zbrazur

Kur te pini cajin
Gotes sime mos i hidhni sheqer
edhe kur te flesh
Mos kerko te futesh ne gjirin tim

Mua dhe Ty tani na ndajne kilometra
                
As mamin mos e trazo te lutem Beslinda
Asaj akoma I dhemb trupi nga “pendreket”
Akoma lekuren e ka te mavijosu
Mos Beslinda,mos
Ajo eshte e traumatizuar
ne koke akoma I sillen
gjarperinjte e gjakut

      
      
Mungesen time ajo e ndjene thelle ne shpirt
dhe vec Zoti e di kur
e ndoshta edhe  kurr  me nuk do te kthehem
edhe ndoshta kurr me nuk do te shihemi

Andaj,Beslinda
cika jeme
Sadiku kosen le ta vare ne tra te shtepise
Shatin ne dege te kumbulles
E sopaten le ta ngule  thelle ne cungun e druve

Ara do te mbushet me bar te keq
me kaqa
me therra
me murriza

Dheu do te cahet nga mungesa e vades
      
Mami akoma nuk e di se une jam ne Shqiperi
ne Shqiperine qe gjithmone e kam enderuuar ndryshe
jo keshtu
jo ne kete menyre
jo keshtu si eshte
Ne enderrat e mia
Ajo gjithmone ka qene vendi me I bukur
me romantiku
vendi me I dashur ne bote
por e bashkuar
jo keshtu e ndare ne pese shtete


      
      
      
Emaneti I funditAte dite qe m´percolle
m´the rruge e mbare mor bir
me the se do t´rrish zgjar prane dritares
duke me pritur
duke me thirr

I shtrir ne spital
po t´shkruaj keta rreshta
jane castet e fundit
po me mbaron jeta

Se shpejti do kthehem
deren ma le hap
s´do kthem i gjalle
UNE KAM VENDOSE TE KTHEHEM

Mbylle syte
Ti  me del perpara
Si engjellushe fluturon ne qiellin e paster
Kaltersi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Si ere e ngohte jugu
Lundron mbi detin e hapur
Muzike e valeve
Ngrohtesi

Mbylle syte
Ti me del perpara
Ne kopshtin e pa fund
Dashuri

Une rrugeve te Europes
Nuk djehem mire
Vetmi

Ne pasqyre shikoje
Floket e zbardhura

Gurbeti geltit vitet
Rinia shenderrohet ne pleqeri

Teja ha kohen
Si drurin

Ajo nuk ndalet
Nuk kapet

Megjithese  vone
Shume vone
Une kam vendose te kthehem atje
Ku simfoni e valeve te bistrices
Percillte puthjen tone te pare
kur rrezet e henes lemonin floket e tua
Derdhur si mendafsh mbi supe

Une kam vendos te kthehem  atje
Ku lulet do te na perqafojne
E  ne do tua thithim
 Aromen
Nektarin

Une kam vendose te kthehem atje
ku  syte i lanim me vesen e mengjesit
 atje ku pergjithmone do te  te kam prane
E do te jetojme pergjithmone bashke

Ti do te ma falesh
Kaltersine
Ngohtesine
Dashurine
SOT E MOT

Une ta fal shikimin
Ti me shikon

Un eta fal perqafimin
Ti me perqafon

Une ta fal forcen
ti me shterngon

une ta fal pik`n  e veses
ti syte mi pastron

Une ta fale cicerrimen e zogut
Ti e degjon

Une ta fale pagjumesine
Ti me zgjon

Un eta fale lotin
Nese n`zemer  t´pikon

Une ta fal vetmine
Ti e provon

Une ta fal vajin
Ti me vajton
Une ta fal vargun
Ti e lexon

T´I fal shpirt e zemer
Nese ti i don

Zemra zemren e therret
Ka hap dyert po te pret
Mos vono eja me vrap
Sa s´jane mbyllur dyert prap

Se n´kete bote
E n´tjetren bote
Bashke do jemi
Sot e mot
Sot e mot
SA ME MERR MALLI


Sa me merer malli per Kosoven
per fushen e lulezuar
per bjeshket e larta
Drinin e kulluar

Sa me merr malli per femijet
sa me merr malli per grua
per valet e bistrices
me digjet shpirti mua

      
 

10
Ndjenja / Mesazhe dashurie
« ne: 22-01-2010, 10:01:56 »
Dahuria shpon bjeshket e kelmendit por edhe zemra biron

11
Diskutime / ZERI YT! Versioni 5.0
« ne: 21-01-2010, 00:33:21 »
pershendetje ju zerists

12
Ndjenja / Seksi Oral
« ne: 11-01-2010, 00:37:56 »
kurr ta merr ne goje eshte dicka e lezetshme

13
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 05-01-2010, 13:42:48 »
Poezi nga cikli "Ne zemer gure kullash kishte" te krijuara nga besar shkembi alias ramadan ademaj


Cdo dite te therras


Dhembjet dhe vetmia
nuk me lene rehat
as smund te rri ulur
as mun te rri ne shtrat
as smund te rri brenda
as smund te rri jashte

Cdo dite te therras
te me marresh prane
s´di a me degjon
pergjegje nuk kam

Apo mos ndoshta
me mua je hidheruar
apo s´ke fuqi o nene
per te me ndihmuar

Large atdheut e e vajzes sime
gurbeti m´i thjth vitet
larg varrit tend e t´babait
teja m´i ha ditet

Keshtu me o nene
jeta nuk jetohet
shpirti prehje s´gjen
vetmia s`largohet
dhembjet s´me pushojne
mplakja nuk sherohet

Andaj e lus Zotin
t´ma marre shpirtin tim
qe te me pushojne dhembjet
dhe t`jemi bashke n´amshim


   Dua te ec


      


      Dua te ec

         ballperball furtunes


         Asaj nuk i perkulem

           vdekjes nuk i druhem


             Dashuria te con kah brigjet
      
        kah shtigjet


          Shpresa vdes e fundit


         3

 Dua t´jem Migjen i ri

Ah qe s´kam nje varg te forte
hekurin per ta shkri

Ah qe s´kam nje grushte te forte
malet t´i beje hi

Ah qe s´jam sarkazmist
qe te shkruaj ironie

Ah qe s´di ta bej nje Lul i vocerr
e te jam Migjen i ri

Ah qe sjam shigjet me maje
pa veshtiresi cdo kund te hyj

Ah qe sjam qekan i rend
cdo kolltuk per ta  thy

Ah qe s´jam femije deshmori
qe t´kerkoj me shume liri

Ah qe s´jam cigare shites
t´kerkoj t´drejta per cdo f´mije


Ah medet qe jam i s´mure
      klarinetit per t´i fryer


Ah qe s´di t´i bije lodres
   gjithe erresiren per ta shqyer

Ah qe sjam nje flamurtar
te papuneve t´u pri n´ball

Ah qe s´jam nje luftetare
te kerkoj bashkim kombetare


      Konference per gazetare


      
         I thash ketij zoteriut

         Ananit t´i beje t´fala

         gjate mandatit tim

         kemi ec shume para
 
         nuk jemi krejt „cisto“

          kemi edhe enklava         Me s´miri per kosoven

         do t´ishte pavaresia

         por nese bota ngul kembe

         bene dhe autonomia


            

         8      
      

      Lidereve kosovare


      
      Mos i zgerdhi dhembet

      fare s´po t´ka hije

      as Bajram Kosumit

      si shef qeverie


      Aka me gure Gadimja

      copera te kristalta

      apo qe te gjitha

      u dhane per dhurata


      A t´ka hije posti

      qe ta la nje tjeter

      apo qe te ulesh

      t´shkruah ndonje veper


      


      As Dac gjynahit

      fare s´po i shkon mbare

      shefi i UNMIKUT-ut

      fare spo ia vare


      Nuk kishte ku te ikte

      Ramushi i ngrate

      u be burre i mire

      e shkoi vet ne Hage


      Sa per Hashim Thaqin

      n´gryke e puth pushken e tij

      por per politik

      hiq s´ia marre lakmi

      

      Dhe Veton Surroi

      me nje qerre mjekerre

      akoma s´ka kuptuar

      se dhelpra na eshte dhelpere


      
      Ndersa Mark Krasniqit

      i ka hije oda

      te thote ndonje mesele

      t´regoi anekdota      Neper faqet e internetit


      
      Hyj e dal cdo dite
      n´faqe t´internetit
      shoh siset e Nores
      p. e Qerretit

      Sex bomba e Prishtines
      hidhet e perdridhet
      ndersa Xhemi Shehu
      neper filma q.

      E pa lara Ingrid Gjoni
      merr shprica
      plot me droge
      kurse e Eiza Dushku
      nje zezak e rroke

      Vilma dite per dite
      ben gjirime t´reja
      k. merr ne goje
      Blerta nga Peja

      
      Uh sa bythen e mire
      Ciljeta Cilaga
      deputeti Nikolle Lesi
      q. vajzen nga prapa

      Arta Bajrami
      ne k. bene be
      zajmina Vajzari nudo
      o kuku per ne
      
            Cdo dite e me shume
      Zihet e perzihet
      14 vjecarja
      bash si shtaza q.
      

      
      Shqiptaret  e zeza
      krejt kane dal fare
      qihen e perqihen
      aspak s´ju vjen marre

      As kush s´fejon vajze
      as kush s´fejon djale
      a mos zot me keq
      fare kemi dale

      Chat ne telefon
      Chat ne internet
      cdo vajze e cdo djale
      sot martohet vet

      Nuk di se cfare bera
      keq apo mire
      t´gjitha keto i gjeta
      tek „Zoneelire“

      
   Ngrehu permbi ererat


      Ngrehu permbi ererat
      Nese do te jeshe rrap
      i ngulur forte per dhe

      Ngrehu per mbi kohen
      Nese do te jeshe i madhe
      si i madhi Promete

      Ngrehu prembi ndasite
      Nese do te jeshe i madhe
      si i madhi Skenderbe

      Mos e thirr dyshimin dhe hamendjen
      Se do te jeshe Hamlet i kohes   Pse


      Pse nje here dite
      Pse nje here nate
      Pse njeri guximtar
      Pse tjetri i ngrate

      Pse nje here dimmer
      Pse nje here vere
      Pse njeri pi uje
      Pse tjeteri pi vere

      Pse njeri ka shume
      Pse tjetri pak
      Pse njeri ne pallat
      Pse tjetri ne sokak

      Pse njeri i bardhe
      Pse tjetri i zi
      Pse njri i sakte
      Pse tjetri dallaveragji

      Pse njeri qan
      Pse tjetri qesh
      Pse njeri fole shume
      Pse tjetri heshte

      Pse njeri me buke
      Pse tjetri pa buke
      Pse njeri qengj
      Pse tjetri ujk

      Pse njeri shkruan
      Pse tjetri vulose
      Pse njeri punon shume
      Pse tjetri diten kot sose

      Pse njeri ka shume liri
      Pse tjetri e ka me kufi
      Pse njeri ben cfare don
      Pse tjetri nuk guxon


      Pse njeri flokekrehur
      Pse tjetri si iriqi
      Pse njeri luan bukur
      Pse tjetri si Iblisi

      Pse njera e veshur
      Pse tjetra e c´veshur
      Pse njera e mbuluar
      Pse tjetra e zbuluar

      Pse njera n´fustan
      Pse tjetra n´minic
      Pse njera e ndershme
      E pse tjetra hiq

      Pse njera gjoksin mbulon
      E pse tjetra e zbulun
      Pse njera ne parajs
      E tjetra ne ferr shkon

      Pse Thaci ludftoj
      E pse Rugova fitoj
      Pse UCK-ja
      Me s´keqi e psoje

      Pse njri katolik
      Pse tjetri musliman
      Pse njeri jude
      Pse tjetri ortodoks

      Pse rrush e kumbulla
      Bashke jane perzi
      Pse lengu i tyre
      As vere as raki

      Pse se kemi
      t´gjithe nje t´drejte
      pse nuk jemi
      t´gjithe te njejte

      pse dikush po
      pse dikush jo
      cfare jete e poshter
      na qenka kjo
      Skenar i shemtuar apo jo?


      Koha nuk kapet
      ikja nuk ndalet

      zbraztira gelltit endrat
      vetmia gelltit vitet

      rinia tretet ne plakje
      semurje e pa sheruar

      Bukuria kthehet ne shemti

      Shpresa shuhet deri ne fikje
      edhe pse vdes e fundit

      Ne fund as gje
      vec duarve te ngritura drejt qiellit
      qe lusin per amshim

      Skenar i shemtuar apo joPoezi nga cikli "Ne zemer gure kullash kishte " te krijuara nga besar shkembi alias ramadan ademaj


   

      


      Ajo gezimin e ndante me ne

      

      Pa na pyetur neve
      ajo na shoqeronte
      ne vend te nenave tona
      sikur na bekonteme
      me driten e saj
      po na ledhatontene
      ne vend te notsrit
      po na kurorzonte

      gezimin e ndante
      ajo bashke me ne
      bukuri mahnitese
      nen qiellin pa re      
      


      As kend se kam puthe

      Kujt I kam thene lule
      Kujt I kam thene hene
      Vec teje shpirt
      As kujt s`I kam thene

      Kujt i kam thene locke
      E kujt engjellushe
      Vec teje shpirt
      As kend se kam puthe

      

Ashtu si ne diten e pare


Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care
ashtu si ne diten e pare


Ashtu si ne diten e pare


Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care
ashtu si ne diten e pareDo te behem
Do te behem lot
n´cepallen tende t´qendroj

Do te behem ajr
n´mushkerite tua t´notoj

Do te behem flutur
n´krahun tend t´qendroj

Do te behem ere
Trupin ta pershkoj

Vese mengjesi do te behem
faqet t´i pastroje

Gjithcka do te behem
vetem prane te kam


         Do te vije i lehte si era


      
         Lere deren hapur   

         Se naten di t´vij

         Dua t´futem n´enderre

         Dua t´futem n´gji
      
         Dua te te prek

         Dua t´ledhatoj

         Embelsine e buzeve

         Dua ta shijoj

         Do te vij i lehte si era

         Thimthat t´i kafshoj

         Fare frike mos ke

         Nga gjumi s´te zgkoj

            


         Do te vije i lehte si era


      
         Lere deren hapur   

         Se naten di t´vij

         Dua t´futem n´enderre

         Dua t´futem n´gji
      
         Dua te te prek

         Dua t´ledhatoj

         Embelsine e buzeve

         Dua ta shijoj

         Do te vij i lehte si era

         Thimthat t´i kafshoj

         Fare frike mos ke

         Nga gjumi s´te zgkoj


   
         
         Kete skene per ta pare         Pa na pyetur neve

         ajo na shqeronte

         n´vend te nenave tona

         sikur na bekonte

         me driten e saj

         po na ledhatonte

         ne vend te notarit

         po na kuror´zonte

   
         Gezimin e ndante

         ajo bashke me ne

         bukuri mahnitese

         ne qiellin p reKur do te vije dita


      

      Kur do te vije dita prap do te takoj
      do te marre ne krah do te perafoj
      embelsine e buzeve prap do ta shijoj
      do ta thithi gjuhen thimthat t´i kafshoje
      gushen do ta puthe belin ta shterngoj
      lotin do ta fshij vuajtjen ta sheroj

   Kur trokite n´zemren time

      Zemra ime
      S`eshte hotel
      kujtdo  t´i teket
      t`hyje e t`dele

      Ne zemren  time
      Vec  per ty ka vend
      Ne qendren e saj
      Vec  teje s´do  askend

      Kur  trokite n`deren e saj
      Ishte shume e bute
      celi deren shpejte
      Brenda te te fute

      Pasi  hyre brenda
      Ube e forte gur
      Nga qender e saj
      S`do te dalesh kurr


      Kurre s´kam qene poet
      Kurre s´kam qene poet
      as kam shkruar per dashuri
      pervec nje here
      kur shkrova per ty
      dhe ato qe shkrova
      cfare ishin se di
      nese ishin proze
      apo poezi
      por cfare te kam shkruar
      edhe sot e di


      
      Larg me ke ikur

      

      Larg me ke ikur
      ke filluar jete te re
      si do te jete puna
      per vete e ke

      Nese ndjehesh e vetmuar
      nese s´ke nje tjeter
      nese ke gabuar
      t´pret dashuri e vjeter


      
      
      Me meshiro


      E di qe nuk me fale
      kur t´kerkoj meshire
      e megjithate te ulem
      ne gjunje para teje
      me duket me mire

      Kur te me shikosh lotin tim ne sy
      dhe mallin qe zemren pervelon
      besoj qe do bindesh sa te dua
      dhe me meshiron


      
      
      
   
      Nate e pare

      
      Loti i ngrire n´qepalle
      zemra me coptohet
      kur nate e pare
      me ty me kujtohet

      Nuk ishim ne shtrat
      as hip mbi kal te bardhe
      breg bistrice
      ishim ulur
      n´livadhin plot me bar
      buzet ishin ngjitur
      e floket kaqurrele
      mbi supe m´ishin vare
      nuk donin as hena
      kete skene per ta pare
      Ne Gjakun Tim Vec Ty do Te Gjenje      Le t' ma ndrydhin trurin
      Gjer sa leng t ' pikoje
      Le t' ma ndrydhin syrin
      Gjer sa te lotoje
      le t' ma ndrydhin zemren
      Gjer sa gjake t ' leshoje
      Trupin le t ' ma presin
      Cope-cope le t ' ma bejne
      Brenda gjakut tim
      Vec ty do t ' gjejne

      Andaj gjer ne Ferr
      Pas teje do t ' vij
      Edhe pse do t ' digjem
      e do t ' behem hi
      Helm n ' qofte loti yt
      Gjer n ' fund do ta pi

Nuk dua te vdes

      
      Per dashurine tone
      Kurr s`dua te vdes
      Por nese ndodhe kjo
      Edhe ne varr
      Me puthje te pres
      Ferrit a parajses
      T`i biem mes per mesPa ty jeta s´ka kuptim      

      Kaluan muaj
      kaluan vite
      Valle e shuaj dot kete mall
      Shpirti im sa shum me prite
      valle do kthehem dot i gjall

      
      Jeta ferr
      Vdekja shpetim
      Shprese thyer
      Ne dhe te huaj
      Pa ty jeta s´ka kuptim
   Pa ty nuk mund te jetoj


      Bjeshkeve te larta
      S`ka c`t`ju beje stuhija
      Por cope e therime
      I bene  dashuria

      Ne vlugun e rinise
      Sot  te vdes kerkoj
      Se jeten pa ty
      Nuk mund ta jeteoj
      Se dashuria  zemren
      Keq ma biroj

      Per pak dite do t ' vije pranvera      Une te rrapi po te pres
      t ' i lashe syte me lote te mi
      Te m ' i lagesj buzet e thara
      Pastaj ik perseri

      Per pak dite do te vije pranvera
      Qe me vete sjelle gezim
      Me nxehtesin e saj zhuritese
      Do ta thaje lotin tim   S´jetoj dot pa ty


      As qe kerkoj celsat e zemres
      ku Ti je ndry
      s´dua te dalesh nga gjaku im
      s´jetoj dot pa ty   
Te burimi


Atje te burimi
ku ka pi uj trimi

Atje te burimi
ku ka vdekur trimi


Me ujin e ftohte te tij
i lava syte e mi

Atje per here te pare dashurove
me vajzen e vargut tim u takova

Atje te dy bashke u lame
puthjen tone te pare
burimit ia lame
   

      Ti erdhe e para


      Ti erdhe e para
      dhe ma trazove jeten
      i dhe kahje tjeter
      nuk e le ne te veten


      Ti erdhe e para
      dhe thelle ne mua u strehove
      jo vetem ne zemer
      u fute ne cdo pore

      Ti erdhe e para
      dhe bere shume mire
      kurr s´t´hudha nga vetja
      qe te jam i lire

      Ti erdhe e para
      dhe gjithnje bashkeudhtojme
      ne Ferr a ne Parajse
      s´bashku do t´jetojme


   
      TI LARG ISHE TRETUR
      Kur i hapa syte
      Ti larg ishe tretur
      Pervec puthjes tende
      As gje s´kishte mbetur

      Por filxhan do behem
      Ne buzet e tua
      Sa here te pijsh kaffe
      Do t´me puthesh dhe mua.

14
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 05-01-2010, 12:41:47 »
Poezi nga cikli "Ne zemer gure kullash kishte" te krijuara nag besar shkembi alias ramadan ademaj

                                Ne valixhen e plackave mora me vehte


      Ne valxhen e plackave mora me vehte
      Te gjitha ato pranvera
      te ftohta
      te acarta
      pa diell

      pranvera te ulura me gjak

      Ne valixhen e plackavmora me vehte
      Te gjitha ato pranvera
      Pa cicerrima
      Pa lule
      Pa gjelbrim

      Blerimi ishte zverdhur
      si fletet e librit       
      ne raftin e oxhakut

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Te gjitha rruget
      e rrugicat e fshatit
      Simfonine e valve te bistrices
      Oshtimen e ujit
      qe binte me rrembim
      Neper lugjet e kalbura
      Mora zhurmen e moknes
      Qe kotsekoti rrahte
      guret e mullirit

      Mullisine e vrane para dere
      Uria metode e persosur sllave

      

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      nje grusht dhe lagur
      me gjakun e    Tahirit
      me lotet e nene Shkurtes
      burrereshes
      me lotet e moter Gales
      sokoleshes

      qe kot pret
      t´i hapet dere e oborrit
      nga vellai i motres
      mesuesit

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Melodine e embel te kavallit
      Kengen e bariut qe i kendonte vashes se tij
      flokete derdhur permbi supet e vshes
      qe hyri ne vargjet e mia
      Nje kenge t‘ kenduar n‘ cifteli
      Nje peisazh nga bistrica
      Dhe nje abetar te lagur me lotin e femijes
      e futa thelle ne gji

      Mora femijerine time

      Ne valixhen e plackave mora me vehte
      Shkallet e Teatrit te
      Prishtines
      Binen ku luhej
      Mahatma Gandi
      Hamleti
      Ku luhej Sokrati

      
      Ne valixhen e plackave
      mora me    vehte
      Qetesine e sallave te leximit
      Terasen e Boro e Ramizit
      Bashk me te gjithe
      te dashuruarit
      Mora gjithe korzon
      Mora zhurmen e lugeve e piatave
      ne menzen e studentave
      Bisedat ilegale ne dhomen nr.7
      Ne Konviktin nr.3

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Te gjitha ato pranvera
      Me klasa te zbarazura
      Pa mesues
      Pa nxenes

      Atyre ua kishin vrare buzeqeshien
      shkolles i kishin vere dryrin                      gjarperinjte e gjakut

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Te gjitha ato pranvera
      Kur cdo te premte ,,presidenti“
      Ma cante koken me konferenca te thata shtypi
      E stacionet e autobuzeve
      Ishin shendrruar ne lendina lotesh

      Jemi shprendare si zogjet e qyqes

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Te gjitha ato pranvera
      Kur ,,presidenti “ shperblehej me cmime te          larta
      e thithte para te majme nga Europa
      per gandizmin
      per durimin tone

      Buzeqeshja buzeqeshje kurvash

      Ne valixhen e plackave mora me vete
      Te gjitha ato pranvera
      Kur Kosova u shendrua ne teater
      Ku luhej cdo rol
      Ku luhej tragjedi e komedi bashke

      Europes i pelqente ky teater i madh
      ky teater e quajtur Kosove
      Ky laborator ku eksprimentohej
       me njerze e jo me minje

      Eksperimentohej sistemi yne nervor
      Ne valixhen e plackave mora me vehte
      te gjitha ato pranvera
      kur koken e mbaja nen sqetulle si kungull
      pa ditur se si do te perfundoje
      do ta hanin gjarperinjte e zi
      apo do ta hante vehten rrugeve te Evrope

      Kujtimet
      mezine
      e vetmine
      I mora per dore dhe u nisa
      per ku s´duhej te nisesha
      prej ku ndoshta s´do te kthehem me kurre

      Zoti mos e shkrofte

      U nisa dhe ne valigjen e plackave
      I mora te gjithat
      dhe me te gjithat do te                         bashkudhetojme
      do t´i barte me vehte ashtu si e barte                lekuren time
      dhe bashke me to ne fund
      do te ngujohem edhe ne sarkofag

                   


  Kose e ndryshkur ne tavan


      Odes qe dikur priste miqe e dashamire
      I vjen era myk

      Abetares ne raftin e tejisurr
      Iu kane zverdhur fletet

      Oborrin e ka mbluar bari
      Kosa eshte ndryshkur ne tavan

      Mexhen nuk ka kush ta krasite
      Sopata ka mmbetur e ngulur ne cungun e kalbur

      Kaluan rembedhjete pranvera
      Varret breg rruge pa u perterit me nje grushte dhe
      Shati ka mbetur ne vjet te ares

      Fshateret kane hequr emrin tim
      Nga lista e rendit te vades n ' katund
      Ara e madhe eshte bere djerrine

      Te dere e oborrit askush nuk therret
      Askush nuk troket

      Oxhaku nuk tymon
      Eshte myllur dere e konakut


 
  Duke pritur


      Ne cepalle
      lot i pa thare
      buza dridhet
      nuk thote dot nje fjale

      Enderr shuar
      shpirt zhuritur
      zemer thyer
      duke pritur

      Dite humbur
      i pa shprese
      i harruar
      larg Atdheut
      s´dua te vdes

      E gjelberta
      jo nuk hapet
      rri stopuar fati im
      amanet ata qe m´njohin
      t´me varrosin n´fshatin tim

      nje ditar nga jeta ime
      kete tufe me poezi
      dhe dy varre breg nje rruge
      amanet femijeve t´mi

      Nese s´duan t´me harrojne
      nese dojne e nuk pritojne
      keto shkrime t´i lexojne

      
                                    Ne cdo shkrim
      kam nje kujtim
      e cdo varg
      qe une e shkrova
      ia kushtova
      Atdheut tim


 Ecen


                               Ecen rrugeve t´botes
                               Ne kete dite me shi
                               Me duar ne xhepa
                               Koken mbushe merzi

                                Ndalem n´semafor
                                 E nuk di kah t´shkoj
                                Gurbeti n´dhe te huaj
                                Jeten ma shkatrroj

                                 Ndizet e gjelberta
                                 N´tjetren ane kaloj
                                 N`stacion te treni
                                 Kembet vet me cojne
                                 Ndoshta mos do zoti
                                 Ndonje mik takoj

                                Se bashku te shkojme
                                T´pime nje gote raki
                               Dua t´mbyt merzine
                               Mallin per shtepi


 Ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove      Ka vite qe dere shtepise nuk eshte hapur
      E ara e madhe ka mbetur djerrine
      Ku ta shuaj flaken e urise per ty Kosove

      Mbi kulumni ka zere myshku
      E bunari eshte rrafshur me toke
      Ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove

      Qerdhine e madhe
      E ka pre fqinji gjate luftes
      E cungu i druve eshte kalbur n ' pborr
      Ku ta shuaj faken e mallit per ty Kosove Kur te vdes      Kur te vdes
      te vdes nga malli duke qare
      Atdheu im i dashur
      Toke e premtuar
      s´kerkoj shume nga ti
      te ma hapesh deren
      t´me merr ne gji
      si femijen qe merr nena
      me prano  si djal
       vec Ti m´i fal dy metra
      dy metra DHE  per varr
Lotet s ' me teren ne cepalle


      10 vite te tera sgpirti m ' eshte djegur
      floket m ' jane thinjur
      rrudhahet e ballit thelluar
      n ' kerkim te nje dallendysheje
      si Shiroka n´Atedhe per ta cuar

      se ajte ku u linda
      buze rruges kam dy varre
      nje shtepi te vogel
      me poshte nje cope are
      vashen qe hyri ne vargjet  e mia
      n ' biblioteken e shtepise
      e lash nje ABETARE

      Dhedallendyshen kur e gjeta
      shqip e pershemdeta
      edhe shqip i thash
      nisu
      shko
      flutoro
      kur te arrish atje
      mbi guret e atyre varreve ndalo
      t ' u thuash mos ngurro
      sa me ka marre malli te shetis
      

      bregut te Bistrices
      te kenacem me muziken e valeve te saj
      ta ndjeje aromen a misernikes
      dhe me vesen e mengjesit syte e mi t ' i laj

      vashes te m ' i thuash
      floket e saj te derdhur mbi supe
      ende me rijne perpara
      nga s ' teret ne cepalla

      Ate e porosita
      Kur te kthehet perseri
      Abetaren ne sqep e saj ta marre
      keteu ta mesojen ALFABETIN
      femijet e mi


Malli kerkon afri largesish

      


      
      Malli kerkon afri largesisch
      loti nuk teret ne qepalle
                     Malli kerkon afri largesish

      
      Malli kerkon afri largesisch
      loti nuk teret ne qepalle
                                   nga pritja e zgjatur
      buza e perveluar nga puthja
      are e care nga etja

      Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

      Ti me je shume larg e dashur
      puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
      ta shuaj etjen n buzet e tua

      E di qe je hidheruar pse nuk vije
      bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
      shpresa gjithmone vdes e fundit

       nga pritja e zgjatur
      buza e perveluar nga puthja
      are e care nga etja

      Vall do ta shuash zjarrin e Erosit?

      Ti me je shume larg e dashur
      puthjen ta dergoj me pushine e lehte te eres
      ta shuaj etjen n buzet e tua

      E di qe je hidheruar pse nuk vije
      bashke me eren ta dergoj perqafimin tim
      shpresa gjithmone vdes e fundit


Mos me kerko


      Kur te zgjohesh ne mengjes
      Mos me kerko ne oborr
      Mos me kerko ne kopsht
      Mos me kerko ne shkolle

      Kur ta hani darken
      Mos sill luge per mua
      Pjaten time ne sofer
      Lereni te zbrazur

      Kur te pini cajin
      Gotes sime mos i hidhni sheqer
      edhe kur te flesh
      Mos kerko te futesh ne gjirin tim

      Mua dhe Ty tani na ndajne kilometra
                
      As mamin mos e trazo te lutem Beslinda
      Asaj akoma I dhemb trupi nga “pendreket”
      Akoma lekuren e ka te mavijosur

      Mos Beslinda,mos
      Ajo eshte e traumatizuar
      ne koke akoma I sillen
      gjarperinjte e gjakut

      
      Mungesen time ajo e ndjene thelle ne shpirt
      dhe vec Zoti e di kur
      e ndoshta edhe  kurr  me nuk do te kthehem
      edhe ndoshta kurr me nuk do te shihemi

      Andaj,Beslinda
      cika jeme
      Sadiku kosen le ta vare ne tra te shtepise
      Shatin ne dege te kumbulles
      E sopaten le ta ngule  thelle ne cungun e druve

      Ara do te mbushet me bar te keq
      me kaqa
      me therra
      me murriza

      Dheu do te cahet nga mungesa e vades
      
      Mami akoma nuk e di se une jam ne Shqiperi
      ne Shqiperine qe gjithmone e kam       enderuuar           
ndryshe
      jo keshtu
      jo ne kete menyre
      jo keshtu si eshte

      Ne enderrat e mia
      Ajo gjithmone ka qene vendi me I bukur
      me romantiku
      vendi me I dashur ne bote
      por e bashkuar
      jo keshtu e ndare ne pese shtete


      
Nenes


      Ti qaje bashke me mua
      kur si foshnje qaja une
      kurre nuk lodheshe
      kur une te leja pa gjume

      Kur une qeshja
      ti laheshe me gazin tim
      rruget m´i paraoje
      ditet i mbushje me bekim

      Bashke me shtatin tim
      te rritej shpresa per jete
      ja po me rritet djali, thoje
      do t ' kam pleqeri te qete

      Por qe do qe fati
      larg, shume larg me treti
      bash si teja drurin
      po me ha gurbeti

      Ti vdiqe pa te pare
      dhe kjo po me mbyte
      me fal per te gjitha
      te lutet biri ytRruga e pa kthim

      Strajcen e gurbetcarit
      nga babi trashegova
      si duket dhe im bir
      do t´shkoje gjurmeve tona

      Se di ku do te ndalet
      n´Europe a n`Azi
      ne Token e premtuar
      a n´Australi

      Percjell brez pas brezi
      kjo strajce e mallkuar
      gjate gjithe historise
      mbi ne ka renduar

      Nga se kurva plake
      kurre s´na ka perkedhele
      pa u thare akoma
      tjetren plage ka cele

      Kur me pushtoje serbi
      mbylli sy e veshe
      edhe pse e thirra
      kurre nuk m´u pergjegj

      Edhe pse nje djale
      ma kalbi ne burg
      edhe pse vajzen
      keq ma perdhunoje
      edhe pse nuses nje femije
      nga barku ia nxori
      edhe pse shtepine
      fare ma shkreteroje

      

      Edhe pse na dogji
      me robe e femije
      Bjeshket e Kelmendit
      ia dha Malit t´Zi

      Dardanen e vjeter
      ia dha Serbise
      Iliriden maqedonit
      Camerine Grecise

      Andaj m´u deshte t´nisem
      n´rrugen e pa kthim
      me pak te ha buke
      e me shume pelin

      Me pak te pij uj
      e me shume t´pij lote
      nuk di ku t´gjej prehje
      vec te i madhi Zot


Sa me merr malli


      Sa me merer malli per Kosoven
      per fushen e lulezuar
      per bjeshket e larta
      Drinin e kulluar

      Sa me merr malli per femijet
      sa me merr malli per grua
      per valet e bistrices
      me digjet shpirti mua         shkruar ne Shqiperi-1992


Sadiku prap do te na bashkoje

      
      Bregut te bistrices
      zemrat na rrihnin me shpejtesi
      T ishe ne Mua
      Une isha ne ty

      Beme dasme te madhe
      ate dite qe u martuam
      8 vjet martese
      t´lumtur i kaluam
      si dy zogje te vegjel
      si dy lule Prilli

      Por kjo lumturi nuk zgjati
      se serbin kishim ne shtepi
      Une u desh te iken
      Ti te mbeteshe aty

      Atdheu na thirri
      t´bejme zgjdhje per Parlament te ri
      u desh te vdes Tahiri
      Une te iken ne Shqiperi

      Por Ti mos u merzit
      se serbi do ta psoje
      Sadiku biri yne
       prap do t´na bashkoje

Sot e mot

      
      Une ta fal shikimin
      Ti me shikon

      Un eta fal perqafimin
      Ti me perqafon

      Une ta fal forcen
      ti me shterngon

      une ta fal pik`n  e veses
      ti syte mi pastron

      Une ta fale cicerrimen e zogut
      Ti e degjon

      Une ta fale pagjumesine
      Ti me zgjon

      Un eta fale lotin
      Nese n`zemer  t´pikon

      Une ta fal vetmine
      Ti e provon

      Une ta fal vajin
      Ti me vajton   Une azilanti me kundennummer 1244


      Sofra plot
      nuk me hahet
      gjelles i mungon shija

      Prane kroit
      i ectuar
      ne gurin ku del uji shkruan
      "Kein Trinkwasser"

      Qajit i kam hedhur mjaft natren
      prap me vjen pelin

      Kopshti plot me lule
      nuk dehem nga aroma

      Te dashuren per bri
      nuk jam me te

      Raina shkon vale vale
      nuk e degjoj simfonine e tyre

      Shetis neper pyell
      nuk ka hije

      Pika e shiut ma ndjellin gjumin
      une nuk fle

      Dielli te djege lekuren
      mua azilantin me Kundennummer 1244
      nuk me ngroh dot


Une kam vendose te kthehem

      

                                Mbylle syte
      Ti  me del perpara
      Si engjellushe fluturon ne qiellin e paster
      Kaltersi

      Mbylle syte
      Ti me del perpara
      Si ere e ngohte jugu
      Lundron mbi detin e hapur
      Muzike e valeve
      Ngrohtesi

      Mbylle syte
      Ti me del perpara
      Ne kopshtin e pa fund
      Dashuri

      
      Une rrugeve te Europes
      Nuk djehem mire
      Vetmi

      Ne pasqyre shikoje
      Floket e zbardhura

      Gurbeti geltit vitet
      Rinia shenderrohet ne pleqeri

      Teja ha kohen
      Si drurin

      Ajo nuk ndalet
      Nuk kapet
      Megjithese  vone
      Shume vone
      Une kam vendose te kthehem atje
      Ku simfoni e valeve te bistrices
      Percillte puthjen tone te pare
      kur rrezet e henes lemonin floket e tua
      Derdhur si mendafsh mbi supe

      Une kam vendos te kthehem  atje
      Ku lulet do te na perqafojne
      E  ne do tua thithim
       Aromen
      Nektarin

      Une kam vendose te kthehem atje
      ku  syte i lanim me vesen e mengjesit
       atje ku pergjithmone do te  te kam prane
      E do te jetojme pergjithmone bashke

      Ti do te ma falesh
      Kaltersine
      Ngohtesine
      Dashurine


      

   


      


                                 

                                   
                                                                                                                                                   
                                 15
Letrarët e rinj / Para Pasqyres
« ne: 05-01-2010, 12:05:45 »
Poezi nga cikli " Ne zemer gure killash kishte" kreuar nga Besar Shkembi alias Ramadan Ademaj

   Emaneti I fundit      Ate dite qe m´percolle
      m´the rruge e mbare mor bir
      me the se do t´rrish zgjar prane dritares
      duke me pritur
      duke me thirr

      I shtrir ne spital
      po t´shkruaj keta rreshta
      jane castet e fundit
      po me mbaron jeta

      Se shpejti do kthehem
      deren ma le hap
      s´do kthem i gjalle
      do kthehem n´sarkofag
      emanent e fundit nga une
      t´me mbulosh me bajrak


      Atdheut      Hyra mes poetesh
      te thur  ca vargje  per ty
      desha te jene romantik
      me dolen tragjedi
      hyra mes kengetaresh
      t´kendoj kenge per trimeri
      nuk dita te kendoj
      me dolen  komedi

      Atehere i thash vetes
      pse mundohesh kot kur nuk di
      mjafton ta duash me zemer
      mjafton ta kesh gjithmone ne gji
      mjafton te vdesesh per te
      kur k´te e kerkon nga ti

                                   
      Bisede me nje deshmor ne diten e pavaresise

      17 Shkurti dite e re
      ti nuk je n´darsem me ne
      s´jemi bashke per te festuar
      kete dite te shenuar

      per cfare dasrme e ke fjalen
      e cfare dite te shenuar
      mos per kete ne derdhem gjakun
      mos per kete kemi luftuar

      ne luftuam per bashkim
      jo t ´na ndajne perseri
      kesaj here per gjithmone
      k´saj i thua ti liri

      shoket tone luftetare
      shkelen lehte mbi gjakun tone
      u shendrruan n´liberale
      duke na ndare pergjithmone

      per nje nate u pasuruan
      e se cajne koken fare
      per femijet mbete jetima
      qe ne rruge shesin cigare

      Ballperball luftam me shki
      per nje flamur
      e per nje Shqiperi

                 
                                    
   2

      Kosoves
   

      Sikur nata qe i merr driten henes
      une marre drite nga drita jote
      m´jep fuqi si gjiri nenes
      n´labirinthin e k´saj bote
   
      Per gurbet ate dite qe u nisa
      fjale mbreme rruge e mbare
      shko kah t´shkosh more bir
      me ke nene e te kam djale

      Jeta vitet m´i gelltit
      Larg teje pllakos n´vetmi
      sikur teja m´ha gurbeti
      gjalle me mban vetem ti

      Shpresa vdes gjithmone e fundi
      ti akoma djale me ke
      vetem kjo po me jep jete
      ti m´i fal dy metra dhe

            5


      Mesuesit


      Kush me tha se te kane vra
      Kush me tha se ti ke vdek
      Genjeshtaret me genjejne
      N´vargun tim jeton per jete

      Se t´ka marre plumbi ne ball
      Per liri ke vdek me thane
      Konstandini pas shtate bjeshkeve
      Motren shkon ta merre ne t´pan


      Ka mbete zbrazur n´ditar t´shkolles
      M´thane rubrika lendes tende
      Genjeshtaret me genjejne
      N´mendje t´nxenesve jeton ende
      
      Nuk ka liri pa nje Shqiperi
      Ti nje dite u pate thene
      Genjeshtaret me genjejne
      N´zemra tyre zuri vend
   
   
      Edhe n´vargun tim u fut
      T`i jap gjak e peshe ta con
      Genjeshtaret me genjejne
      T`i s´ke vdek ende jeton
   
   
                                 

Me lindi kjo toke


      Me lindi kjo toke
      qe nuk blihet
      qe nuk shitet
      por qe fitohet me gjak


      Me lindi kjo toke
      mbjelle me eshtra
      e ujit me gjak
      ne djepin e saj me perkundi
      e ninulla me kendoj
      duke rritur t´imin shtat

         
      Per here t´pare n´Dardane haperova
      me plot shprese per ardhmeri
      isha i vogel nuk kuptoja
      sa shume vuante nen Serbi


      Pa u bere akoma burr
      e kuptova
      nje histori me vete
      ruante cdo gure

     
                                    1


      Ne zemer gur kullash kishte      E sheh Tahirin
      Ta vrame
      Do ta vrasim edhe per se gjalli

      Rubrika e Tij
      Do te mbetet e zbrazet
      Ne ditarin e shkolles

      E sheh Skenderit
      Po ia thejme eshtrat
      Cope-cope do t´ia bejme gjymtyret
      Gruaja do t´i bredhe rrugeve
      Si Trashja

      Minatorit do t´ia kallim djepin

      Per Maxhinin mos kerko nuse
      Per te s´do te bie lodra
      Ate do ta tredhim
      Veshket do tía prishim

      Keshtu I thane nene shkurtes
      Policet ne burg
      Ate dite qe ia vrane djalin
      Becarin e nenes
      Mesuesin

      Donin ta coptonin nje zemer plake
      Donin ta plasnin nje zemer te plasur
      Donin ta thyenin nje zemer nene      Por Ajo per inat
      E forte ate dite qendronte
      Me e forte se mizoria
      Me e forte se egersia e tyre

      Ne zemer gure kullash kishte

      Po s´i ngjane Tahirit
      M´i vrisni edhe keta
      U tha nene Skurta
      Dhe ngriti koken larte

      Krenare se krismen e armes se Tij
      E degjuan te gjith kullat
      Te gjitha bjeshket
      E degjuan Londra,Gjeneva e Parisi
      E degjuan Moska e Berlini

      E sa per Tahirin
      Ai do te varroset,tha,se se ben
      Ai eshte I te gjitheve
      Shoket do ta varrosin
      Kengetaret do t´i kendojne kenge
      Poetet do t´i thurin vargje
      Te mirit te nenes
      Becarit te nenes

      Dhe sa here t´i kujtoje Kosova
      Zgjedhjet e para
      Mbi varrin e Tij
      Do te hidhen tufa lulesh te fresketa
      U tha ata dite qeneve te Serbise
      Nene Shkurta-burreresha

                               
                                1

         Nena ime ishte

         Nena ime ishte
         Nena kosovare
         Linde e rrite e lumja
         Nga Nena Dardane

         Gji i dha Teuta
         Uje i dha Drini
         Nuse shume e bukur
         N’ shtepine e nje trimi

         Ishte bije e Agrnit
         e mese e Skendebeut
         ne sofer i  mblidhte
         gjithe burrat e dheut

         Sofren ua shtronte
         me djath e bukevale
         corapa te leshta
         u conte ne male

         Ishte ore e malit
         Roje e bjeshkeve t’ larta
         ishte bareshe e urte
   hidhte fare ne brazda
    


                                                  2


         Qante bashke me mua
         Kur si foshnje qaja une
         Ajo kurr nuk lodhej
         Kur une e leja pa gjume

         E kur une qeshja
         Ajo lahej me gazin tim
         Rruget m‘ ipraronte
         Ditet m‘ i mbushte bekim

         Bashke me shtatin tim
         I rritej shpresa per jete
         Ja po m’ rritet djali- thoshte
         Do t‘ kem pleqeri te qete
   

                                                   3


         U lind e u rrite n‘ kasolle
         Jo n‘ vila n’pallate
         Vet lindt e e ritte f‘ mije
         N‘ djepa maje shpate


         Nena ime ishte
         Nena kosovare
         Rend e rend tere diten
         E nuk lodhej fare

         
         Djepin lidhe ne shpine
         Nena ime madhe
         Ndimon burr’n e vet
         Ne ara n‘ livadhe                                               4


         Kur burrin ia moren  n‘ burg
         Vet punonte n‘ are
         Here u printe qeve
         E  here  hidhte fare


         E kur kthehej n‘ bremje
         trima i mbushej sh‘ pia
         Kishte nga Prokupla
         Kishte nga Shqiperia


         Kishte nga Presheva
         Kish nga Mali zi
         Kish nga Ilirida
         Nga Drenica djeme t’ ri

                                     
         Sofren ua shtronte
         Me djath e bukevale
         Ishte nikoqire
         Ishte dhe bujare


         Ishte nikoqire
         Ishte dhe bujare
         Pritte e qitte miqe
         Percillte djeme ne male                                          5

         Kor ndonjeri  vritej
         Nuk e qante kurre
         Vdiqe i ri- i thoshte
         Akoma pa u bere burre


         Pa ta sjelle akoma
         Nusen ne shtepi
         Jo, jo, e fshine nena lotin
         Veq i qete fli ti

         
         Vdekjet sikur kjo
         Nena nuk i qane
         Lulekuqet e nenea
         Vdesin per vatan
                                                6
         

         Kur shkau i hoshte
         Se lindte shume femije
         Per inati te tij
         I lindte nje mije

         Kur ia vriste njerin
         Ajo bente tjetrin
         Permbi pushke e thika
         Thate dot se shihte djepin

         S’ mund te shihte pushken
         Varur ne baski
         Ne krah do ta vente
         Veq vellaii tij

         Nuk vononte shume
         E burrit I hinte n’ gji
         Nga se deshirente t‘ parit
         Emrin t‘ ia pertri

         Toka dokrah pune
         E kish nevoje vatani
         Nga se dite per dite
         Djemte ia hate mali

         Bile nje here ndodhi
         N‘ bark ia futen thiken
         Femijen qe ia nxoren
         Ne darke ia qiten

         Ha i thane tash
         He nenen shqiptare
         Prap lind femije
          E djem co ne mali

         Ha I thane tash
         N’ fyt ia rrasen thiken
         Jebenti Kosovo
         je bemti Republiken


         
                7
                      kur ia moren aren
                   e kur ia pren arren
                   kur ia kallen shtepine
                   kur ia moren kecin
                   kur ia more dhine
                   kur ia perdhunuan ciken
                   e kur ia prene vellan
                   kur n´bark ia futen thiken
                   kur rrehen e kur e shane                                                       8


                                    Ajo ishte dhe mesuese
         Qjithnje na mesente
         T‘ jem shembuj nder shoke
         Gjithnje na k‘ shillonte
                                                   9


         Nena ime ishte
         Amvise me e mira
         Miserniken pjek nder sac
         Bene the embelsira


         Kur ben msh e lakra
         Ere mbuchet shtepia
         Dollmat i ben  t‘ mira
         Ben edhe flija

         
         Ben pite me maze
         Lakror edhe tave
         Per dite te flamurit
         Ben edhe bakllave                                               10


         Dhe pervec  amvises
         Eshte dhe luftetare
         Kra per kra luftonte
         Me shoket ne male

         
         T’ luftonte kucedra
         Shendrrohej ne ore te malit
         Prap sjpejt behej nene
         Sise t‘ i japi djalit

         
         Qumshtin e ka t‘ embel
         Ashtu si e ka zemren
         Lumi une i lumi
         Cfare e kam nenen

         
         Here ne Kosove
         Here ne shqiperie
         Here ne Bujanovc
          E Here ne Cameri

         
         Here ne Drinice
         Here ne Tetove
         Here ne Reke te keqe
         E here ne Kercove                                             11
         
         Nena ime lumja
         S’kish´´ shoqe vec vehten
         Vella Ahmet Deline
         Vella Azem Bejten

         Vella Mic Sokolin
         Vella Idriz Seferin
         Vella Haxhi Zeken
         Vella Ymer  Prizrenin

         Vella Pashko Vasen
         Vella e ka Naimin
         Vella Faik Konicen
         Vella Kristoforidhin

         Vella Hasan  Prishtinen
         Vella Azem Hajdarin
         Vella Tahir Mehen
         Vella Adem Jasharin

         Edhe motra kishte
         Nena ime plot
         Noren e Kelmenit
         Miter Daden Sho
         Moter Marigonen
         Moter Nene Terezen
         Moter e ka Tringen
         Moter e ka Xheven                                                  12


         Celes te  zemres ka
         Dashurine e butesine
         Deri sa eshte n‘ front
         E ka egersine


         Nena ime  ishte
         Nena kosovare
         Shamizeze po
         ishte dhe krrenare                                        13


         S‘ di t‘ shkruaj proze
         S‘ di as poezi
         Poe kur t’ shkruaj per ty
         Qe t’ dyja i di

                  Fjalet me vijne vet
         Edhe vet radhiten
         Varg pas varu strofa
         Dhe ne poem ngriten


                                               

      Kullen do ta ngris ne token qe ma la baba


      Atdheu im kulla ime prej guri e djegur x here
      e x here ndertuar mbi themelet e para
      kulla qe ma la babai
      qe ma la gjyshi e stergjyshi
      kulla qe ka mbet pa meshkuj brenda

      Atdhu im toka me plot  nena shamizeza
      te traumatizuara
      te perdhunuara
      me nena te perzhitura nga dielli
      me gjinje te enjtura nga qumshti i bere trap
      nenave qe tete kohen rrijne prane djepave te kallur
      nenave qe presin ndonje lajm per burrin e zhdukur ne lufte

      Atdheui im  eshte toka me plepa te prere
      me kufoma trimash
      mbuluar me shalla baballaresh
      toka me plot motra qyqe
      qe presin kot konstandinet
      ta cojne besen ne vend

      Atdheu im eshte toka
      ku vellai vogel
      u djeg bashke me mullaret e sanes
      ku motra mu perdhunua para syve
      te babait
      qe derdhi gjakun te mos shemben urat
      te mos shemben kullat
      te mos vyshken lulet
      babait qe shoket s´ia cuan amanetin ne vend
      e nenes
      qe s´ka buke ne sofer
      nenes
      qe nuk i ngriten kullen
      mbi themelet e djegura nga flaket luftes

      Kullen do ta ngris une
      do ta ngris se s´ben
      do ta ngris ne atdheun tim
      ne token time qe ma la baba
      ne token qe ma la gjyshi e stergjyshi


      Per kete po punoj „baushtelave“ te Evropes


                              Rexhep Qosjes


Floket e thinjur
Rrudha ne balle
Rrap i kapur per dhe fort
Shkruan e nuk ndal
Ne letrat shqiptare
Njeri shume i rralle

Me shpirt e me zemer
Njeri shume human
Kur ai flet e shkruan
Cdo fjale e tij  roman


Te mos shemben urat


      Jepni mish e gjak
      te mos shemben urat

      Jepni mund e djerse
      te mos shemben kullat


      Ne ure
      u varros nje grua
      ne ode
      te ruhet ura u mesua


      Gjirin jasht ja lane
      te pije qumsht femija
      jepni jete o trima
      te mos vyshken kurr
      dy lulet e mia
      kulle guri Kosova
      lulekuqe Shqiperia
      per k´te u ndertua
      kulla dhe frengjia


                                  6


      Pse me shan


      Vella me ke
      e vella te kam
      pse jam kosovar
      ti shume po me shane

      Thua ne shqiperi
      erdhi kosovari
      vendin mori lumi
      na u ngrit dollari

      Cfaj kam une i shkreti
      qe erdha ne shqiperi
      te shpetoj koken
      ejo te bej tregti
                       
      Na u ngrit dollari
      keshtu e don demokracia
      dikush te luaj me are
      dikujt per buke t´i vdes femija

      Keshtu edhe ne Kosove
      rruget plot lypsare
      dikush vdes urie
      dikush luan me are

      Se paku ju ketu
      keni shtet e liri
      kurse ne ne Kosove
      kemi serbin ne shtepi                                                                                                                                                                                                                                                                     

                               
                               

                                     


                                     


Faqe: [1]