Profile of bledileka

×

Permbledhja

bledileka Zërist

Stats for bledileka
Posts:   56 (0.012 per day)
Personal Text:   :D
Vendndodhja:   Itali
Data e regjistrimit:   02-11-2008, 14:02:42
Last Active:   25-02-2010, 18:05:32
Gjinia:   Mashkull
Age:   37
  • PikaWeb Apps and Tools
Offline Offline

Messages - bledileka

1
AlbDEVs / PikaCMS Beta 2.0!
« ne: 01-02-2010, 12:00:42 »
Pershendetje djema !
Eshte e rendesishme tiu kujtoj qe versioni 2.0 NUK eshte ende i disponueshem per shkarkim. Keshtu cdo lloj instalimi qe keni bere deri tani ka qene me siguri version i vjeter.
Per sa i perket gabimeve dhe kohes ne dispozicion :) eshte teper fakti qe po arrij te bej dicka te tille, detajet jane gjera qe rregullohen. Me kete cms nuk kerkoj qe ta perdorin te gjithe, qellimi im eshte transmetimi i idese se OpenSource dhe i sistemeve shqiptare te tilla. Pranoj qe nuk i kam kushtuar perkujdesje apo vemendje per ta perfeksionuar apo formatuar kodin maksimalisht.

Gjithesesi 2.0 ofron me teper mundesi dhe sherbime se versionet e meparshme.

2
AlbDEVs / PikaCMS Beta 2.0!
« ne: 21-01-2010, 14:25:56 »
Pershendetje te gjitheve !
Pas nje heshtjeje mjaft te gjate, iu riktheva cms'se dhe po mundohem te perfundoj versionin 2.0 dhe ta publikoj ne shkurt meqe mbushet fiks 1 vit qe nga fillimi i projektit.

Versioni i ri eshte i kompletuar me te gjitha modulet. Gjithashtu keto dite zhvillova dhe disa module extra per ta kompletuar disi me mire si reklamat ne faqe,fotogaleria etj.

Gjithesesi nese keni deshire mund ti hidhni nje sy ketij versioni ne pune ne faqen http://www.pikacms.com/

Kaloni sa me mire !
Bledi.

3
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 23-08-2009, 19:54:33 »
Pershendetje te gjitheve !
Sapo publikova versionin me te plote qe kam realizuar ndonjehere te PikaCMS.
Versioni Blog Edition 1.7 mund te shkarkohet ne :
http://www.pikacms.com/module,4,t,shkarkime,lexo,14.html
Ka plot rinovime dhe ndryshime nga versionet e meparshme si modulet BlogRoll, Agjenti Mbrojtes etj.
Paketa vjen bashke me instaluesin automatik, Licencen GNU 2 dhe Manualin e Perdoruesit.
Manuali i perdoruesit mund te shfletohet edhe online ne adresen :
http://www.pikacms.com/faqe,1.html

4
AlbDEVs / PikaCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 01-08-2009, 16:15:22 »
E mendova qe ne fillim kete ide por mendova edhe kete qe tashme eshte shume e rralle mungesa e mod_rewrite, te pakten per aq vite sa kam bredh ne internet vetem 1 host nuk e kishte te aktivizu, me mjaftoi te kontaktoja suportin per ta aktivizu. Gjithesesi, ca te them une :) mund ta bej edhe me menyra te ndryshme kete punen e seo, me (,),(/),(-) apo me date ose pa hic fare, po do cik pune pasi cdo modul qe realizohet duhet ti pershtatet ketcyre rregullave. Kurse qellimi tjeter eshte instalimi i nje sherbimi Cache i faqeve, keshtu faqet e gjeneruara dinamikisht por qe nuk do te kene modifikime si artikuj, lojra, shkarkime etj do te ruhen ne server si html, me linkun perkates, keshtu kursehet mysql si hapsire dhe si sherbim, pasi ne vizita te konsiderueshme dihet qe konsumon mjaft ram dhe cpu.
Gjithesesi, kjo eshte nje pamje e versionit te ri te administrimit :

5
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 01-08-2009, 11:35:38 »
:) duke qene se pikacms eshte e optimizuar per motorret e kerkimit (seo) me doemos mod_rewrite duhet i aktivizuar ne apache.Nqs nuk vihet ne perdorim ky modul i apache pikacms nuk do te funksionoje, te pakten deri tani ndonje modul alternativ per kete pune nuk kam degju :)

6
Pershendetje !
Para 2-3 ditesh perfundova nje version te kompletuar te PikaCMS i pershtatur vetem per publikim artikujsh. Paneli i administrimit eshte i vjeter. Aktualisht po perfundoj versionin e ri te panelit i cili do te ofroje sherbime me praktike dhe shpresoj me te lehta per perdoruesit e PikaCMS.
PikaCMS Blog Edition vjen bashke me instaluesin automatik. Mjafton te ndiqni udhezimet e instalimit dhe ne pak sekonda sistemi pikacms do te jete 100% funksional.
Shpresoj te kete ndonje vullnetar testues :)

Linku :

http://www.pikacms.com/module,4,t,shkarkime,lexo,12.html

7
Albwebmaster / Cfare mendoni per MyCyberMedia.com ?
« ne: 12-07-2009, 23:27:39 »
MyCyberMedia.com eshte faqje per Social Networking. Pjesa me e madhe e funksioneve gjenden ne panelin e antarit, por gjithesesi edhe duke shfletuar faqet e jashtme mund te vereni disa funksione.
Mirepres ndonje mendim, sugjerim, ide apo kritike !
http://www.mycybermedia.com

8
Portalet Shqiptare / Blogje Falas ne MyCyberMedia !
« ne: 30-06-2009, 12:19:14 »
Pershendetje !
Pas disa modifikimeve te vogla pershtata PikaCMS per Blogje Falas ne MyCyberMedia.com
Cdo antar i regjistruar ne MyCyberMedia.com mund te ndertoj nje blog personal dhe te publikoj cfar do lloj informacioni.
Regjistrimi dhe administrimi i blogut behet ne :

http://www.mycybermedia.com
Demo e nje blogu :
http://blogs.mycybermedia.com/blog.1

9
Tregu Webmasterave / Disa domaine ne shitje !
« ne: 10-06-2009, 16:29:33 »
E kam te pamundur te mirembaj shume faqe keshtu nqs ka ndonje oferte interesante mund te shes keto domaine :

http://www.guides-world.com
http://www.vetemlojra.com
http://www.tryeza.com
http://www.vetemlajme.com
http://www.ndihme.info
http://www.pikahelp.com
http://www.mycybermedia.com
http://www.alb-realestate.com

Domainet shiten pa host, nqs kerkoni dhe host duhet te shtoni 35 Euro per paketen me keto karakteristika :
15000 MB Data Space
300 GB Monthly Traffic
3 Domains Hosted
100 E-mail Accounts
20 FTP Accounts
20 MySQL DBs.
Gjithashtu domainet shiten me gjithe scriptet aktuale.

10
AlbDEVs / Si te krijojme faqe te mbrojtura me fjalekalim...
« ne: 31-05-2009, 10:24:19 »
une perdor md5 ose sha per pass encryption po gjithesesi struktura qe ka vendos Joni eshte mese e sakte si ide. Me pas mund te zhvillohet ne lidhje me DB dhe regjistrimin e sessions.
psh pasi verifikohet qe fjalekalimi eshte i sakte :
Kodi: [Zgjidh]
//kontrollojme fillimisht nese eshte filluar nje session,
nese jo aktivizojme kete funksion per te ruajtur informacionet qe na duhen :

if (!isset($_SESSION)) {
$session_start();
}
$_SESSION['antari']=$antari;
//antari ne kete rast mund te jete username qe postohet nepermjet formes se identifikimit
ose nje info i mare nga nje tabele mysql.
Keshtu mund te ruajme cdo lloj informacioni qe duhet per antarin ose per qellime te ndryshme.

11
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 31-05-2009, 10:11:07 »
Pershendetje !
Dje perfundova instaluesin e PikaCMS. Gjithcka eshte automatike dhe e personalizueshme. Ja nje nga hapat e fundit te procesit te instalimit :

Gjithashtu po rindertoj edhe panelin e administrimit ne menyre qe te jete i thjeshte dhe praktik per te gjithe.

Komente, ide, kritika ???

12
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 29-05-2009, 13:31:17 »
:) flm Max.
Ne fakt durimi dhe pasioni per te punuar me pak php nuk me mungon.
E filloj mengjezin me nje rifreskim te gjendjes se faqeve dhe e perfundoj diten (aq kohe sa me mbetet ne dispozicion) duke ruajtur 10-tra file php qe ndonjehere nuk i mbaj mend pse i kam hap e ca po shikoja :D
Gjithesesi koha qe kemi ne dispozicion eshte e shkurter, duhet shfrytezuar sa me mire, ndryshe do te luaja me NFS ose ndonje loje strategjie, ne fund te fundit njelloj te trullosin kur bie ndermend qe per sot mjafton :D

Aktualisht po ndertoj nje instalues per pikacms, Blog Edition, Business Edition dhe Community Edition :D normalisht jane free te gjitha po keshtu i lehteson pune atyre qe e duan per faqe specifike.

13
AlbDEVs / Rinovime te PikaCMS
« ne: 28-05-2009, 13:41:37 »
Pershendetje te gjitheve !
Adresa url e pikacms zyrtare tashme eshte : http://www.pikacms.com
Ka plot rinovime, nder to edhe integrimi i nje serveri/klienti xmlrpc. http://www.pikacms.com/module,9,t,blogroll.html?Titulli=BlogRoll
Nje demo e perdorimit te pikacms ne integrimin/zhvillimin e moduleve alternative te pamvaruara rrenjesisht nga pikacms  :
http://www.fleteteverdha.info

Tung!

14
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 12-05-2009, 13:24:59 »
Pershendetje !
Se fundmi kam punuar disi me pikacms,
1- kam ngritur nje web server dhe irc server ktu ne shpi :P kot per test : http://www.pikacms.com ku mund te shikoni dhe ndryshimet e fundit, dhe irc ne : irc.pikacms.com

2- integrova ne userin final ndryshimin e gjuhes (http://www.tryeza.com)

Ka ndryshime aty-ketu te kodit gjithmone ne permiresim por gjithesesi tani kam disi kohe te lire dhe mund te filloj te punoj me shume.

15
AlbDEVs / Një forum te programuar nga fillimi!
« ne: 13-04-2009, 11:01:20 »
pershendetje !
Projekti qe kam nisur aktualisht eshte i disponueshem per te gjithe (source) dhe si ide kryesore ishte bashkepunimi me webmastera te tjere, por pash qe shume pak mendojne qe kodi qe kam vendos eshte i kuptueshem apo i menaxhueshem keshtu kam vazhduar te punoj vetem ne riparimin dhe ecurine e ketij projekti.

Per pikacms e kam filluar nje forum dhe deri tani eshte mjaft praktik. http://demo.pikaweb.com/reactor/module,7,t,forum.html?Titulli=Forum

16
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 31-03-2009, 15:44:54 »
Te dergova nje PM ne lidhje me kodin.

Te rejat e fundit :
- suport multilanguage aktualisht ne Anglisht, Italisht dhe Shqip

Model konkret ne :
http://sq.guides-world.com
http://it.guides-world.com
http://www.guides-world.com

17
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 29-03-2009, 23:37:43 »
Funksionet e reja :
- Nje funksion global qe kontrollon cdo thirrje nga tabelat. Nqs vlera e thirrur nuk egziston anullohen veprimet e kerkuara dhe useri ridrejtohet ne nje faqe 404 globale.
- Nje funksion global per te kontrolluar variablat e derguara me post dhe te mara me get duke filtruar informacionet me mysql_real_escape_s tring per thirrjet nga tabelat.
- Sistemim automatik i te gjithe kodit me eclipse zend framework (formatim vizual)
- Kontroll i kodit me tidyhtml per lehtesim te madhesise dhe eliminimin e hapsirave te panevojshme
- Kontroll me Nikta+Nmap+Nessus (linux) per XSS, rezultate te kenaqshme vetem se ne kete rast ka te beje shume edhe serveri ku dokumentat hostohen, gjithesesi rezultate pozitive per scriptin.

Ka ende shume pune, nuk diskutohet por avash avash do te ecim perpara :), ju falenderoj per komentet!

18
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 27-03-2009, 18:41:08 »
Pershendetje te gjitheve !

Ka disa rinovime ne lidhje me zhvillimin e PikaCMS.
Perfundoi pjesa kryesore e modulit Forum te PikaCMS.

Forumi eshte mjaft i thjeshte, nuk krahasohet me phpbb apo vb etj por eshte mjaft praktik dhe eficent.
Antaret e regjistruar mund te postojne tema te reja, pergjigje dhe postime dhe gjithashtu mund te modifikojne postimet dhe temat e tyre.
Sistemi ruan automatikisht modifikimet dhe shfaq detajet e modifikimit.

Moderatoret kane te drejte te modifikojne te gjitha temat dhe postimet por jo kategorite dhe diskutimet kryesore.

Administratoret kane te drejte te shtojne/fshijne/modifikojne gjithcka qe forumi permban.
Gjithashtu i integrova edhe BBcode.

Ana praktike eshte sepse administratoret dhe moderatoret nuk duhet te hyjne ne nje panel te vecante per te kryer veprime administrative por perdorin direkt forumin me opsionet perkatese qe shfaqen ne baze te grades.

Tani ne radhe eshte ndertimi i nje faqeje antari ku do te gjenden informacione mbi antarin, menyra kontaktimi dhe mesazhe private. Ideja eshte qe keto te dhena ti perkasin vetem modulit forum dhe jo sistemit global PikaCMS.
Per me teper ju ftoj te vizitoni :

http://demo.pikaweb.com/reactor/module,7,t,forum.html?Titulli=Forum

Dokumentat e fundit mund ti shkarkoni ose ne google code ose ne faqen :
http://demo.pikaweb.com/reactor/module,4,t,shkarkime,kategoria,1.html

19
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 17-03-2009, 23:44:15 »
Pershendetje djema !
Po vazhdoj gjithmone me optimizimin e kodit.
Se fundmi reduktova disa pjese kodi si thirrjet mysql duke i kaluar ne klasa dhe funksione keshtu nqs me pare ishte :
Kodi: [Zgjidh]
$maxRows_shkarkime = 100;
$faqe = 0;
if (isset($_GET['faqe'])) {
  $faqe = $_GET['faqe'];
}
$startRow_shkarkime = $faqe * $maxRows_shkarkime;
$query_shkarkime = "SELECT * FROM kat_shkarkime";
$query_limit_shkarkime = sprintf("%s LIMIT %d, %d", $query_shkarkime, $startRow_shkarkime, $maxRows_shkarkime);
$shkarkime = mysql_query($query_limit_shkarkime, $lidhja) or die(mysql_error());
$row_shkarkime = mysql_fetch_assoc($shkarkime);

if (isset($_GET['totalRows_shkarkime'])) {
  $totalRows_shkarkime = $_GET['totalRows_shkarkime'];
} else {
  $all_shkarkime = mysql_query($query_shkarkime);
  $totalRows_shkarkime = mysql_num_rows($all_shkarkime);
}
$totalPages_shkarkime = ceil($totalRows_shkarkime/$maxRows_shkarkime)-1;

$queryString_shkarkime = "";
if (!empty($_SERVER['QUERY_STRING'])) {
  $params = explode("&", $_SERVER['QUERY_STRING']);
  $newParams = array();
  foreach ($params as $param) {
    if (stristr($param, "faqe") == false &&
        stristr($param, "totalRows_shkarkime") == false) {
      array_push($newParams, $param);
    }
  }
  if (count($newParams) != 0) {
    $queryString_shkarkime = "&" . htmlentities(implode("&", $newParams));
  }
}
$queryString_shkarkime = sprintf("&totalRows_shkarkime=%d%s", $totalRows_shkarkime, $queryString_shkarkime);

Tashme eshte :
Kodi: [Zgjidh]
//ngarkim i kategorive
$ngarko = new DbConnector();
$faqe = 0;
$rezultati = $ngarko->query('SELECT * FROM kat_shkarkime',$faqe,$pafund);
$rresht = $ngarko->fetchArray($rezultati);
Gjithashtu integrova nje error handler qe mund ti duhet te gjithe atyre qe po meren me perpunimin e ketij cms.

20
Zeri.tech / Cilet browser-e perdorin webmastarat shqiptare?
« ne: 08-03-2009, 17:34:59 »
Firefox 3 dhe IE 6/7 vetem per te testuar projektet pasi IE shpesh here eshte shume i ndjeshem ne gabimet js ose html.

21
Per mua DW cs3/cs4 jane super por kane disa mangesi ne debug. Keshtu i jap me teper pike Eclipse/Zend+Php+Debugger qe me duket fantastik. Punon ne te gjitha platformat win/linux/mac.
Per grafiken nuk jam ekspert por Fireworks cs3/cs4 jane mese te mjaftueshem per te krijuar dizajne te thjashta.
http://www.eclipse.org/pdt/downloads/

22
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 07-03-2009, 16:28:00 »
gjendja aktuale e kodit nuk eshte kaluar ne nje debugger prandaj duket rremuje. Sapo mora zend debugger dhe po filloj te merem me optimizimin e kodit edhe pse mesa pash gabimet me te shumta jane ne tagset html, gje qe rregullohet kollaj. Nese nuk e perdorni ua rekomandoj pasi qenka shume i mire.

23
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 07-03-2009, 11:10:22 »
bledileka , na lejohet qe te fillojme qe tani me modifikime etj. ne ? :P
Jon, derisa i vendosa online mund ti mare cdokush filet, nese mendon qe ia vlen te harxhosh kohe per te rregulluar/optimizuar kodin, vendos nje client svn dhe fillo punen :) nese mendon qe eshte kohe e humbur kot ska prob :) avash avash do te vazhdoj ti riparoj vete ose bashke me ata qe mendojne qe nuk eshte e pamundur te behet.
Qellimi i kodit te lire (opensource) nuk eshte qe te gjithe duhet te marin pjese apo te perdorin kete sistem, mer pjese kush deshiron.

24
AlbDEVs / ReactorCMS beta 1 - OpenSource shqiptar
« ne: 06-03-2009, 20:09:39 »
:) flm per mendimet dhe kritikat.
Nje nga qellimet e punes ne grup eshte bashkepunimi per te riparuar difektet etj pasi e kam permendur edhe me siper qe scripti ka nevoje per korigjime. Gjithesesi, nuk jam perqendruar shume ne respektimin e rregullave standarte, keshtuqe nese dikush nga ju ka kohe dhe nerva te meret me rregullimin e kodit, filet tashme jane te disponueshme :). Gjithashtu kjo clen edhe per design, pasi qe idja eshte qe ky script te formohet nga kontributi i te gjitheve. Une hodha bazat ose hapin e pare duke harxhuar aq kohe sa me lejohet :)

25
AlbDEVs / Një forum te programuar nga fillimi!
« ne: 06-03-2009, 16:38:32 »
djema, e kam nje mendim qe ti bashkangjis nje forum edhe projektit qe kam nis (PikaCMS), pjsen me te madhe mendoj qe e kam perfunduar.
Eshte gati pasi mendoj qe me strukturen qe aktuale mund te krijohen shume lloje scriptesh qe mund te lidhen me kete sistem. Keshtu jo vetem do te dilte nje forum i mire por do te kishte edhe opsione te tjera te pafundme shtese te cilat jane te pamvarura direkt nga forumi.
Ne kete menyre edhe sistemi eshte gati per pune ne grup pasi googlecode eshte i papame nga ky drejtim.
Thjesht nje ide :)
Kontrolloni per me teper http://pikacms.googlecode.com/

Faqe: [1] 2 3