Profile of blers27

×

Permbledhja

blers27 Zërist

Stats for blers27
Posts:   23 (0.006 per day)
Data e regjistrimit:   30-06-2010, 23:30:02
Last Active:   29-01-2014, 05:02:06
Gjinia:   Mashkull
Age:  
Offline Offline

Messages - blers27

1
Influencer / Blogger / Cigga (info foto video)
« ne: 03-08-2013, 22:41:02 »
Teme informative dhe diskutimesh per Cigga.
 

2
Teme informative dhe diskutimesh per KingLondy.
 

3
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 25-07-2013, 03:59:53 »
Per ata qe jan adhurues te cilesise se larte, ja ku e keni albumin i ri "Xhan xhan" e kengetares Poni.


Xhan xhan! (2013)
320 KBPS MP3

4
Ndarjen bërthamore dhe fusion bërthamore janë të dyja fenomenet bërthamore që lëshojnë sasi të mëdha të energjisë , por ato janë procese të ndryshme që prodhojnë produkte të ndryshme. Mësoni se çfarë janë atomizimet bërthamore dhe bashkimi bërthamor dhe si mund t'i dalloni ato.


Fission bërthamore
Fission bërthamore ndodh kur një bërthamë e atomit ndahet në dy ose më shumë bërthama më të vogla. Këto bërthama më të vogla quhen produkte të fishekëve.

Partikulat (p.sh., neutronet, fotonet, grimcat alfa) zakonisht lëshohen gjithashtu. Ky është një proces ekzotermik që liron energjinë kinetike të produkteve të fishekut dhe energjisë në formën e rrezatimit gamma. Arsyeja e lëshimit të energjisë është sepse produktet e fishekut janë më të qëndrueshme (më pak energjike) sesa bërthama mëmë. Fission mund të konsiderohet një formë e transformimit element sepse ndryshimi i numrit të protoneve të një elementi në thelb ndryshon elementin nga një në tjetrin. Fission bërthamore mund të ndodhë natyrshëm, si në prishjen e izotopeve radioaktive, ose ajo mund të jetë e detyruar të ndodhë në një reaktor ose armë.

Shembull i Shkrirjes Bërthamore
235 92 U + 1 0 n → 90 38 Sr + 143 54 Xe + 3 1 0 n

Fusion bërthamore
Fusion bërthamore është një proces në të cilin bërthamat atomike janë shkrirë së bashku për të formuar bërthama më të rënda. Temperaturat ekstremisht të larta (me rendin prej 1.5 x 10 7 ° C) mund të detyrojnë bashkimin e bërthamave në mënyrë që forca e fortë bërthamore t'i lidhë ato.

Sasi të mëdha të energjisë lëshohen kur ndodh bashkimi. Mund të duket kundërthënëse që energjia lirohet, kur atomet ndahen dhe kur bashkohen. Arsyeja që energjia lirohet nga bashkimi është sepse dy atomet kanë më shumë energji se sa një atom i vetëm. Një shumë energjie është e nevojshme për të detyruar protonet të ngushtë së bashku për të kapërcyer neveritjen mes tyre, por në një moment, forca e fortë që i lidh ato, kapërcen refuzimin elektrik.

Kur bërthamat bashkohen, energjia e tepërt lirohet. Ashtu si përzierja, bashkimi bërthamor gjithashtu mund të transformojë një element në një tjetër. Për shembull, berthamat e hidrogjenit shkrihen në yje për të formuar heliumin e elementit. Fuzioni përdoret gjithashtu për të detyruar së bashku bërthamat atomike të formojnë elementët më të rinj në tabelën periodike. Ndërsa bashkimi ndodh në natyrë, është në yje, jo në Tokë. Fusion në Tokë ndodh vetëm në laboratorë dhe armë.

Shembuj Fusion Bërthamore
Reagimet që ndodhin në diell ofrojnë një shembull të bashkimit bërthamor:

1 1 H + 2 1 H → 3 2 Ai

3 2 Ai + 3 2 Ai → 4 2 Ai + 2 1 1 H

1 1 H + 1 1 H → 2 1 H + 0 +1 β

Dallimi mes Fission dhe Fusion
Të dyja ndarjet dhe fuzioni lëshojnë sasi të mëdha energjie. Të dy reaksionet e ndarjes dhe bashkimit mund të ndodhin në bomba bërthamore . Pra, si mund t'i thoni ndarjes dhe bashkimit larg?

Fission thyen bërthamat atomike në copa të vogla. Elementet fillestare kanë një numër më të lartë atomik se ai i produkteve të fishekut. Për shembull, uraniumi mund të shkrihet për të prodhuar stroncium dhe kripton.
Fusion bashkon bërthamat atomike së bashku. Elementi i formuar ka më shumë neutron ose më shumë proton se ai i materialit fillestar. Për shembull, hidrogjeni dhe hidrogjeni mund të shkrihen për të formuar helium.
Fission ndodh natyrshëm në Tokë. Një shembull është ndarja spontane e uraniumit , e cila ndodh vetëm nëse uraniumi i mjaftueshëm është i pranishëm në një vëllim të vogël (rrallë). Fuzioni, nga ana tjetër, nuk ndodh natyrshëm në Tokë. Fusion ndodh në yje.

5
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 21-07-2013, 01:18:37 »
kerkoj albumin e Ponit "Xhan xhan," qe sa po ka ndal ne treg.

6
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 02-01-2013, 02:59:25 »
Kerkoj keto albume:
Elita 5 - Bardh e zi
TNT - Albumi nr 10
Zeke lushaj - oj rraki oj llafazane

e kam vetem albumin "bardh e zi"
cilesia eshte e larte direkt nga cd-ja dhe e kam postuar ne formatin wav edhe ne formatin mp3 320 kbps

WAV part 1

WAV part 2

MP3 320 kbps

7
kerkoj kengen nga Silva Gunbardhi, Irma & Eranda Libohova - Prinderve

flm :)

cilesin eshte maksimale VBR direkt nga CDja

http://www.mediafire.com/?q57lcc12mcwlxry

8
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 18-02-2012, 19:26:49 »
e kerkoj kete album i mir nga produksioni ThreeDots "Love me"
sa ka dalur ne iTunes http://itunes.apple.com/us/album/love-me/id502883624

9
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 16-08-2011, 21:50:41 »
Pershendetje!
Ka dale ne treg albumi Hitet e Veres 2011 i cili ka 2 volume...nese dikush i blen mund t'i postoje ketu edhe per ne? Flm :)

sot sa paska dal ne iTunes.

10
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 05-08-2011, 04:39:58 »


01. ГАЛЕНА - ДА ТИ ГО ДАМ ЛИ
02. ИЛИЯН - ЧИКИТА
03. ДЖЕНА И АНДРЕАС - ДА ТЕ ПРЕЖАЛЯ
04. КАЛИ - СЕДЕМ
05. АНЕЛИЯ - ПРОБА - ГРЕШКА
06. ГЕРГАНА И ГАЛИН - ПЪРВИЧЕН ИНСТИНКТ
07. МАРИЯ - ДАВАЙ ТИ СИ
08. КОНСТАНТИН - НЕ БАРАЙ
09. ДИМАНА - ДА ГО НАПРАВИМ
10. ЕСИЛ ДЮРАН - ЗАБАВЛЯВАШ МЕ
11. МИЛКО КАЛАЙДЖИЕВ - ЩЕ ПОВЯРВАШ ЛИ
12. ЕМИЛИЯ - ОСМЕЛЯВАМ СЕ
13. НЕЛИНА - ЧУВСТВАЙ СЕ ПОЗДРАВЕН
14. РАЙНА - КАЖИ И, ЧЕ СЪМ ТИ СЕСТРА

Mp3
http://www.multiupload.com/PR43JOUHRQ

Wav
http://www.megaupload.com/?d=NLM9X7RW

12
Guida & Tutoriale / CD-ex - program i mire per CD-ja
« ne: 01-05-2011, 03:57:50 »
Ka nje program shume e mire per ti besh mp3 nga CD-ja.

Programi shkarkohet ketu.
http://www.filehippo.com/download_cdex/


Programi mund te jet ne me shum qe 20 gjuhe.
Keshtu behet ne gjuhen shqipe.

<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/C9yScU7YinI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Per cilesin maksimale, zgjidhni opsionet keshtu.

VBR
 
http://img546.imageshack.us/i/dwm2011043021090672.png/

OSE

CBR (320 KBPS RIP)
 
http://img269.imageshack.us/i/dwm2011043021093411.png/


Per ti bere krejt kenget ne MP3, zgjidhni (theksoni) krejt kenget edhe F9.

<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/vDTPRzS_doA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

13
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 20-04-2011, 17:33:19 »


01. ПРЕСЛАВА - КАК ТИ СТОИ
02. АНДРЕА - ИСКАМ ТЕБ
03. АНЕЛИЯ - ТАКА МЕ КЕФИШ
04. ДЖЕНА - ДА СЕ ВЛЮБЯ, НЕ ДОПУСКАМ
05. ГАЛЕНА И ПРЕСЛАВА - ХАЙДЕ, ОТКАЖИ МЕ
06. БОРИС ДАЛИ - БЪРЗО ПО ГРЪБ
07. КАЛИ - СПРЯХ ЛИ ТИ ТОКА
08. ЕЛЕНА - НЕКА МИ Е ЗЛЕ
09. ИВАНА - ПО ДЯВОЛИТЕ, РАЯ
10. ГЛОРИЯ - ЖЕНСКОТО СЪРЦЕ
11. ЕМИЛИЯ - ДВОЙНО
12. МАГДА - ЧАКАЙ МЕ ТАМ
13. ЯНИЦА И ЖИВКО МИКС - СПЕШНО
14. МАРИЯ И ЦВЕТЕЛИНА ЯНЕВА - КАКВО ПРАВИМ СЕГА
15. СИАНА - ОТ НАЙ-ДОБРОТО
16. МИЛКО КАЛАЙДЖИЕВ И ТЕДИ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕЙ, МАЛКАТА 2
17. ТРАЯНА - ОБЩИ БРОЙКИ
18. ЖИВКО МИКС - ХЕЙ, DJ 2

Bitrate: 320 KBPS
Format: MP3

Payner Hit Sezoni - Prolet 2011

14
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 20-04-2011, 17:30:24 »1. ТЕОДОРА – Онази (DJ Pantelis remix)
2. ДЖИНА СТОЕВА И ИВЕНА – Една новина
3. СЛАВЕНА – Жиголо
4. ЕМАНУЕЛА – Преди употреба, прочети листовката
5. ТОНИ СТОРАРО – Така ме запомни
6. УСТАТА И АЗИС – Нащракай се
7. АЛИСИЯ – Важно ли ти е
8. DILLAN – Не си обичана
9. ДЕБОРА – Любовни белези
10. РУМИНА – Казах ти
11. КОНДЬО – Грях ли е това
12. ВАЛЕНТИНА – Най-големия
13. ДЖОРДАН – Иска ли ти се
14. КРУМ – Трудна
15. МАРАЯ – Много яко
16. АННА – Ще те мачкам
17. ЕРИК – Грешка No.100
18. ВЕРОНИКА – Последният ангел

Bitrate: 320 KBPS
Format: MP3

Fresh Hits Winter vol. 11 (2010)

Format: WAV

Fresh Hits Winter vol. 11 WAV


15
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 20-04-2011, 17:26:11 »01. ХАЙДЕ, ОПА
02. НЕ ГИ ПРАВИ ТИЯ РАБОТИ – дует с ИЛИЯН
03. С ТЕБ ДА БЪДЕМ ПАК
04. КЪСАЙ ЕТИКЕТА
05. ИЗЛЪЖИ МЕ
06. НЕБЛАГОДАРЕН
07. ВЪРХУ МЕН
08. БЛЯСЪК НА КРИСТАЛИ – дует с ГАЛЕНА
09. ЛЪЖА ГО С ТЕБЕ
10. ДА СЕ ВЪРНЕШ
11. ДОКОСВАЙ МЕ
12. ЛЮБОВНИК

Andrea (2010)

16
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 20-04-2011, 17:19:20 »01.Галена-За пари
02.Преслава-Мръсно и полека
03.Трио МЕГА-Малина,Емилия и Галена-Аларма
04.Андреа-Хайде,Опа
05.Анелия-Раздялата
06.Глория feat. Илиян-Почти непознати
07.Елена-Ще ме търсиш
08.Кали-Като те почна
09.Борис Дали-Научи ли се
10.Бони-Знаеш как
11.Траяна-Още по-горещо
12.Есил Дюран-Автограф
13.Галена-Запали
14.Ивана-Уличник
15.Сиана-по моя начин
16.Мария-Ти познали ме (remix)

Bitrate: 320 KBPS
Format: MP3

Payner Folk Collection 8

Format: WAV

Payner Folk Collection 8 WAV

17
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 20-04-2011, 17:16:25 »


01.ЦВЕТЕЛИНА ЯНЕВА & IONUT CERCEL - ВЛЕЗ
02.ИВАНА - УНИКАЛНА
03.МАРИЯ - ТИ ПОЗНА ЛИ МЕ
04.ЕЛЕНА - БЕЗСРАМНА
05.РАЙНА - ПЪЛНА ПРОМЯНА
06.ДЖЕНА - СТОЙКИ НЕ ЧУПИ
07.ГАЛЕНА - ЕДНА ЦЕЛУВКА
08.НЕЛИНА - КАК ГО ПРАВИШ
09.АНДРЕА - ВЪРХУ МЕН
10.ТЕДИ АЛЕКСАНДРОВА - В ТВОЕТО ЛЕГЛО
11.МИЛКО КАЛАЙДЖИЕВ - КРЪЧМА Е ДУШАТА МИ
12.ТРАЯНА - СВАЛЯЙ ВСИЧКО
13.ЯНИЦА - СЪВСЕМ НАРОЧНО
14.СИАНА - ВЪЗПОЛЗВАЙ СЕ
15.ДИМАНА - НЕВИДИМА
16.ГЕРГАНА - FACEBOOK

Bitrate: 320 KBPS
Format: MP3

Payner Hit Sezoni - Esen 2010

Format: WAV

Payner Hit Sezoni - Esen 2010 WAV

18
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 20-02-2011, 07:00:45 »
Apo e ka dikush albumin nga Super Sonic "Hitet e Veres 2010" ?

19
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 02-01-2011, 19:28:21 »
po  "Hitet e Veres 2010" nga SuperSonic?
ende s'eshte ndal kjo albumi ne dyqan?  :(

20
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 24-08-2010, 04:12:57 »
01.Преслава - "Жените след мен"
02.Анелия - "4 секунди"
03.Галена - "Опасен за жени"
04.Андреа - "Любовник"
05.Константин - "Бяло, сладко"
06.Глория - "Целувай още"
07.Камелия - "Секси"
08.Райна - "Мирно"
09.Емилия - "Пробвай ме"
10.Гергана - "Да започнем от средата"
11.Борис Дали - "Секси парче"
12.Джена - "С повече от две"
13.Магда - "Ходи се лекувай"
14.Цветелина Янева - "За контакти"
15.Траяна - "Всяка минута"
16.Малина - "Ситуация"

Kualiteti : 320 KBPS
Formati: MP3

Panyer Summer Hits 2010

21
Muzikë e Huaj / Kenge Bullgare
« ne: 24-08-2010, 04:10:27 »


01. Преслава - Дишай
02. Галена - На две големи
03. Илиян - Йо-йо
04. Мария - Дай жега
05. Джена - Не ставаш
06. Константин - Mr. King
07. Малина - Всякакви мъже
08. Анелия - Готов ли си
09. Андреа и Costi - Лъжа го с тебе
10. Елена - Още
11. Емилия - Харесва ми
12. Борис Дали - Помощ от приятели
13. Цветелина Янева - Момиче за всичко
14. Константин - До утре
15. Джена - С повече от две
16. Преслава и Елена - За тебе пия
17. Галена - Опасен за жени
18. Цветелина Янева - За контакти
19. Малина - Ситуация
20. Преслава - жените след мене


Kualiteti: 320 KBPS
Formati: MP3

Planeta Derby 2010

22
Muzikë Shqip / Muzika e Jugut
« ne: 23-08-2010, 02:58:28 »

23
Muzika / ALBUMI RI VEROR VERA ME HITE 2010
« ne: 30-06-2010, 23:45:54 »
Faleminderit shume por a ka mundesi me postu kete album ne 320 kbps kur do te postohet?

Faqe: [1]