Profile of djalimerziture

×

Permbledhja

djalimerziture Zërist

Stats for djalimerziture
Posts:   12 (0.003 per day)
Personal Text:   taulanti
Vendndodhja:   Sana'a
Data e regjistrimit:   16-12-2008, 18:46:06
Last Active:   16-01-2011, 15:57:41
Gjinia:   Mashkull
Age:   31
Offline Offline

Messages - djalimerziture

1
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 13-08-2010, 14:32:00 »
Esselam alejkum ..per paguajtjen e zeqatit  ka disa kushte .
1.ty te kesh ariture shumn e duhur (nisabin).E cila ne are eshte diku 85g.
2.kjo pasuri duhet te kete bere 1 vite pa u prekur(shpenzuare ), nga buxheti i shtepise.
dhe menyra se si jepet :
nese ty ke ariture dy kushtete e me siperme ateher ke detyrim qe te nxjeresh 2.5% te pasurise se grumbulluare ...kjo ishte ne menyre te shkurtuare.

2
Sulmi
Një komando izraelite ka hapur zjarr ndaj një anije që transportonte ndihma për palestinezët, në bordin e së cilës kishte aktivistë. Lajmi raportohet nga televizioni privat izraelit 10, e pas tij edhe nga gjithë mediat e huaja.


Nga të shtënat fillimisht u deklarua se mbeten së paku 16 të vdekur e mbi 30 të plagosur, por bilanci është ende i paqartë.


Pas ngjarjes ka pasur reagime të ashpra nga Hamasi, i cili e ka denoncuar sulmin duke e konsideruar si "terrorizëm të organizuar nga shteti".


Nga ana e saj Ankaraja ka thirrur qeverinë dhe ambasadorin izraelit për një protestë, pasi një anije me flamur turk dhe një OJQ turke është ndër organizatorët e flotiljes.


Flotitja përbëre nga disa anije, që sfidonin embargon e Izraelit ishte nisur dje pasdite nga Qiproja. Në bord, sipas organizatorëve kishte rreth 700 aktivistë, ndërkohë që ishin ngarkuar tonelata me ndihma, mes të cilave shumë pajisje dhe ndihma mjekësore.Në anijen ndërkombëtare me furnizime për palestinezët e cila sot u sulmua nga anijet luftarake izraelite ndodhen edhe tre shtetas të Maqedonisë, Jasmin Rexhepi 28 vjeçar, Sami Emin 57 vjeçar, që të dy nga Shkupi dhe Seat Ramadani 44 vjeçar nga Sllupçani i Kumanovës. Sipas informatave që Ministria e Jashtme ka marrë deri tani nga autoritetet e Tel Avivit, emrat e këtyre shtetasve nuk figurojnë në asnjë nga listat e publikuara deri tani. Por nga MPJ theksojnë se situata do të ndiqet më tej, pasi identifikimi i aktivistëve në anije ende nuk ka përfunduar.

“Ambasada jonë në Izrael është në kontakt të përhershëm me Ministrin e punëve të jashtme të Izraelit. Informacionet e fundit prej atje flasin se anijet kanë mbërritur në portin Azhdat. Atje po kryhen të gjitha kontrollet nga ana e zyrtarëve izraelit. Jemi njoftuar se po përgatiten tre lista nga zyrtarët izraelit; lista e parë e të arrestuarve, lista e dytë e atyre që kanë humbur jetën dhe lista e tretë e të plagosurve. Deri tani, na kanë njoftuar se, në asnjërën nga listat nuk ka shtetas të Maqedonisë. Megjithatë ka mbetur edhe një pjesë e madhe e vullnetarëve nga udhëtarët e anijeve, që do të thotë se ka edhe një pjesë të madhe të atyre që nuk janë kontrolluar”, deklaroi Borçe Stamov, përfaqësues i MPJ për marrëdhënie me publikun.

Kontakti i fundit i aktivistëve nga Maqedonia me familjarët e tyre, kanë qenë deri në ora një pas mesnate.

“Në ora 1 pas mesnate lidhjet ishin në rregull. I pamë edha ata edhe gazetarët e AL Xhazirës, Press TV. Në ora 1 ka filmime e se si kanë ndërhyrë ushtarët izraelit. Informata e fundit që kemi marrë nga përfaqësitë konsullore nga shtetet e tjera, flasin se janë arrestuar nga Izraeli, dhe po identifikohen se shtetas të kujt janë. Kjo paraqet një atak të vërtetë ndaj demokracisë. Në shekullin e 21 një sjellje e tillë barbare ndaj një shteti i cili përkrahet nga e gjithë bota, nuk është dëgjuar ndonjëherë. Mendoj se është koha që të reagojë gjithë bota dhe ky terrorizëm të ndërpritet”, tha Mersiha Smajllloviq, bashkëshorte e Jasmin Rexhepit.

“Ne presim të marrim ndonjë informacion, urgjentisht nga MPJ dhe institucionet e tjera, qeveria dhe presidenti. Po presim se ata janë shtetas tanë edhe pse është babai im, ai është njëkohësisht edhe shtetas i Maqedonisë dhe presim përgjigje sa më të shpejt”, u shpreh Fuat Emin, djali i Sami Emin.

Ndërkohë, tre shtetasit nga Maqedonia janë bërë pjesë e këtij aksioni humanitar përmes thirrjes ndërkombëtare ‘Free Palestina” në internet. /alsat-m/

3
ESSELAM ALEJKUM vellezer e motra te nderuara falenderoj ALL_LLAHUN e madhruare pastaj dhe juve per keto lajme fantastike qe i keni sjell ne kete forum ALL_LLAHU jushperblefte me xhenetin firdous INSHAELLLA te gjitheve . Tek lexoja komentet nga poshte larte po me ngrinin emocionet po re pak para  se te arije ne krye lexova ate ese aqe te bukure qe ishte   e thurur  me plot mjeshteri ,vertet qe snunda ti mbaja lotet sepse kam dy vjete qe se kam takuare nenen time me te vertet ajao per mua ka qene gjeja ne e shtrejnte ne jete spse me fali jeten me urdherin e zotit .>Megjithate te jesh nene apo dhe baba eshte gje e bukure kure femijet tua ua ndricon rugen e jetes me islam>.Kur po lexoja diku qe i  kishe then vajza nenes qe dua dhe une te kem shum vellezer e motra po nena i kishe thene do ti mari lodrate une u merzita me shum se femija i saje . Sepse vertet jemi musliman dhe nuk duhet te harojme qe pasuria e kesaje bote nuk eshte vetem leku , lodrat apo shum gjera te tjera pore dije qe furnizimi eshte vetem ne doren e  ALL_LLAHUT xh.sh. qe krijoi Ademin alejhiselam dhe gruan e tije prhje per te dhe gjithe njerzimin.Mos humbni shpresat veten nga furnizimi i tije.ALL_LLAHU i shtofte muslimanet dhe e forcofte besimin e tyre , AMIN AMIN AMIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4
Gruaja dhe Familja në Islam / Pyetje - Përgjigje
« ne: 25-12-2009, 21:02:30 »
Esselam alejkum i nderuare KIJAMETI te them te drejten nuk te shkruaj per hak marje , se kjo nuk i shkon nje muslimani te sinqerte.Me fal nese kam gabuare!!!!! Pore te lutem te ceka shum qarte por ty me sa duket nuk e ke kuptuare vella i dashure te lutem nuk je duke me kundershtuare mua apo keto motra te dashura pore je duke kundershtuare te gjithe dijetaret qe kan shkruare libra te tere rethe hixhabite.OK. Dkuke u mbeshteture dhe tek fjalet e Aides sepse fjalete e muslimaneve jan te njejte sepse vetem ne KUR'AN EHLI' SUNET ka shpetimvella i dashture pa dashure te hyje ne punen e METH'HEBEVE po te them qe nga 4 METH'HEBET eshte pranuare qe floket per gruan jane pjese e turpshme. Keshtu qe eshte farz qe te mbulohet cdo pjese e turpshme.Nga dijetare e jo nga hamendja e Taulantit ok.Te pershendes nuk po kam kohe te shkruaj nje ditet tjeter.Esselam alejkum.

5
Gruaja dhe Familja në Islam / Pyetje - Përgjigje
« ne: 22-12-2009, 20:03:54 »
Pershendetje Kijameti me pershendetjen e xhenetit Esselam alejkum per sa i perket hixhabit vella i dashure eshte apo nuke eshte farz kete nuk mund ta percaktoni ju nuk ju fyen ju asnjeri per dituri ne islam ty munde te keshe mjafte dituri pore une jam pothuajse 1 vite ketu ne nje vende te bekuare arab ne JEMEN por kjo nuk ka rendesi se ka mundesi te mose ja kesh ndegjuare emrin ketij shteti.. me rendesi ka qe deri me sote ne kete dite nuk kam degjuare apo lexuare qe hixhabi ne islam nuk eshte farz nga asnje dijetare megjithate ty je i kapure shum bukure pas KUR'ANIT pore te lutem lexo dhe komentimin {tefsirin } qe  megjithate te kerkoj falje pore te lutem jep keshille aty ku bene dobi ??????? dhe largoju te lutem sa te mundeshe komentimite te KURANIT nga mendja jote sepse nuk eshte mire!!!!!!!!do te doja ta quaje dhe ty veten fetare sepse mendoj qe  je musliman i mire atehere si perfundim kerkoj nga zoti qe te na forcoj besimin tone dhe te gjithe besimtarteve sepse nuk ka shpetim tjeter pervec rugese se drejte islame .

Sepse ke udhezon zoti nuk ka kush ta shtremberoj, e ke e humb AI nuk ka kush ta drejtoje. lus zotin qe ne te jemi prej atyre qe na ka drejtuare dhe nuk na humbe dri dite  e KIJAMETIT ..... te pershendes ALEJKUM ESSELAM. me fale nese kam vene ndonje fjale ofenduse pastaj kerkoj falje dhe nga ALL_LLAHU ...........

6
Esselam alejkum
Pas nje periudhe te gjate ne shqiperi u ktheva perseri studimeve,bashke me te dhe forumite per te dhene disa kujdesi rethe perdorimite te vjit te ullirit qe eshte dhe emri i permendure ne kur'an ne .Vertet eshte vaji qe mund  te themi me i mire per sherim te semundjeve ne te gjitha pjeset e trupit duke vazhduare nga lekura e dhimbjet mbiqafore dhe shume te tjera qe nuk mund ti permend per momentin.Ju uroj perfitim nga ky pasazh i shkurter.

Vaji i ullirit

Nga të gjitha vajrat e gatimit që ekzistojnë, për shembull: vaj perimesh, vaj canola, vaj luledielli, vaj misri, vaj arre, badiava vaj, por nie pjese e tyre nuk janë të shëndetshme për trupin, me përjashtim të vajit te  ullirit. Vaj ulliri është i vetëm që është e shëndetshme për trupin. Sipas shkencëtarëve, vaj ulliri mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit (edhe kancerin e gjirit), sëmundje të zemrës, artrit rhumatoid, koagulimit të gjakut (dhe pas një ushqimi qe hahet yndyror) dhe ndihmë ulur tensionin e lartë të gjakut. Natyrisht rritur apo rritur organikisht, e ftohtë, kapet ekstra-vaj ullirit të virgjër është e mirë. Në Kuranin e Shenjtë, All-llahu (i cili është Krijues dhe të gjitha krijesave ne Universin pafund) i referohet si një dru ulliri bekuar:

Kurani 24: 35

"All-llahu është dritë e qiejve dhe tokës galaktik planetin. Alegori e dritës së Tij është ai i një pasqyrë konkave pas një llambë që është vendosur brenda një enë qelqi. Enë qelqi është si një shkëlqyer, margaritar-si yll. karburantit të tij është furnizuar nga një pemë të bekuar e ullirit, që është aq e gjerë që përfshin të dy lindje dhe perëndim. vaj i tij është pothuajse vetë-radiating; nuk ka nevojë për zjarr që ndez atë. Dritë mbi dritë. udhëzon All-llahu të dritës së Tij këdo që Ai dëshiron. All-llahu kështu përmend shembuj për njerëzit. All-llahu është plotësisht i vetëdijshëm për çdo send. "

Kur ju blini vaj ulliri në dyqan, ju duhet të jenë të kujdesshëm sepse shumica e vaj ulliri në dyqan nuk është i pastër (ata nuk përmbajnë të gjitha vlera ushqyese që vaj ullirit është menduar qe të ketë), duke u përpjekur për të gjetur ulliri vërtetë naftës është si në kërkim të një gjilpërë në kashtë.

Në mënyrë që të gjeni vaj ulliri të vërtetë, ai duhet t'i plotësojë specifikimet e mëposhtme: (1) vaj ulliri extra të virgjër duhet të ketë një aciditet të lirë oleic acid e jo më shumë se 1%, ndërsa vaj ullirit të virgjër e zakonshëm mund të ketë një aciditet të deri në 3.3% (kjo nuk është e mirë). (2) vaj ulliri extra i virgjër duhet të jetë ftohtë presion. (3) vaj ulliri extra të virgjër është menduar të jetë pa filtër dhe të shohim me re. Shumica e vaj ulliri që ju të gjeni në dyqan është fabrika-të prodhuar vaj ulliri që duket qartë. Qoftë se kjo është e qartë, atëherë ajo ka qenë filtruar, i cili më tej redukton cilësinë ushqyese të naftës. Më lejoni të përsëris: vaj ulliri Real nuk është e filtruar, por duket e re. (4) naftës duhet të jenë të paketuara në shishe të errët për të mbrojtur atë nga efektet e dëmshme të dritës. Shmangni blerjen e naftës që është ruajtur në enë plastike sepse naftës mund të absorbuar disa nga komponimet e përdorur në plastike, të tilla si klorureve (PVC-së polyvinyl) e cila shkakton kancer.

Kur ju blini Extra tuaj Virgin Olive Oil, ajo duhet të ruhet në një dollap rrobash cool larg nga rrezet e diellit dhe ngrohjes. Ju mund ta ftohni vaj ulliri, megjithëse kjo do ta bëjë atë më të re. Veshje do të zhduket kur kthehet naftës në temperaturën e dhomës.

Tani, siç kam thënë më parë: Natyrisht rritur apo rritur organikisht, e ftohtë, kapet ekstra-vaj ullirit të virgjër është e mirë. Është shumë e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se vetëm për shkak se ju mund të gjeni vajin e ullirit në dyqan që thotë se "nuk eshte ullirit ekstra të virgjër", ajo nuk thotë asgjë për shkak të korrupsionit që ekziston në industrinë e ushqimit / shëndetësore. Ka nga ata që shfrytëzojnë masa e njerëzve të vetëdijshëm e shëndetit, për fitim. Ju lutem shkoni  pas  adresat web faqet në internet dhe të merrni më shumë informacion mbi skandalin e vajit ullirit dhe të mësojnë më shumë rreth vaj ulliri në përgjithësi:    www.beyondhealth.com/html/selected_articles_1.html or, www.elenigourmet.com

7
Forumi Islam / Muaji i Agjerimit
« ne: 03-09-2009, 00:31:38 »
Esselam alejkum te gjitheve dhe ju uroje te gjitheve kete muaj te madherueshem qe na ka trokiture ne portata e zemrave tona. Lus ALL-LLAHUN xh.sh te meshiroje besimtaret e sinqerte dhe ti beje ata te sinqertit banues prej xhenetit firdous,dhe te meshiroje cdo zemer qe pendohet ne kete muaj te madhe e kerijme te them te drejten nuk kam pasure kohe tju shkruaj kam qene i zene shum me studime dhe rethe ramazanit pore inshaellahe ketu etutje do tju bij thuaj se cdo 2 dite dicka te re eshte viti i pare q

8
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 18-04-2009, 21:09:37 »
ESSELAM ALEJKUM te ghitheve .
vertet me ka munguare shqiperia keto kater muaj po ju pyese si po shkone islami ne shqiperi?Thjeshte jame large dhe me ka munguare vendi ime ,shkruani sa do pake qe te mundeni ALL-LLAHU ju shperblefte per kete faqe dhe ju uroje pune te mbare. ESSELAME ALEJKUME .........

9
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 10-03-2009, 19:41:28 »
ESSELAM ALEJKUME VELLA idashure vertet ALL-LLAHU nuk i thote robite te tije te mose doje vendin e tije flamurine e tije pore qe te valvitet flamuri ne cdo xhami nuke eshte fare e drejte xhami vella eshte vende falje e jo politike
ne momentine qe ty hedhe hapine per te hyre brenda ne xhami haro gjithcka qe ka lidhje me kete bote dhe nene tende qe te linde
per kete kam pyeture shej "Amerin" ne jemen se ketu jetoje
ALL-LLAHU na meshireofte
MA SELAM TE GJITHEVE.

10
Forumi Islam / Ti, trupi yt, mendja jote dhe ushqimi yt..!
« ne: 20-02-2009, 19:45:31 »
Eselam alejkume vella i dashure ALL-LLAHU te shperblefte i gjithe matreiali ka qene ne menyren me te perkryer dhe tregon menyren dhe lidjen qe bene me ajetet kuranore duke qene qe kame eksperience dhe studijoj per mjeksi inshalla do ju sjell informacione te tjera ne te aedhmen.

11
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 18-02-2009, 19:20:58 »
pershendetje me pershendetjen islame esselam alejkume
vellezer dhe motra muslimane  pergezoj te gjithe ato qe kane mare mundimin dhe kane shkruajture per fate keqe koha ime eshte teper e shkurter dhe teper e zene pore pytje nuk kam per momentin pore prese pytje nga ju in shalla do gjej kohe tju pergjigjem

12
Forumi Islam / Isa alehi selam ose [jezu krishti]
« ne: 18-02-2009, 19:09:25 »
Me emrin e ALL-LLAHUT fuqi plote jo se per kundershtim pore sepse tani koha po e vertetone qe krishterimi eshte keqe kuptuare dhe eshte eshte deformuare fare per kete eshte fakte shumica e kopjeve qe nuk i ngjajne njera tjetres
per shpetimin tuaj po ju nuk e kuptoni se jeni ne humbje

Faqe: [1]