Profile of Frank

×

Permbledhja

Frank
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   33 (0.009 per day)
Personal Text:   I got this world stuck in the safe mode.
Data e regjistrimit:   14-06-2012, 15:58:54
Last Active:   05-08-2022, 19:12:08

Messages - Frank

1
Hi five Dese, te shkon shume ky nick u be vite qe kam thene me vehte, pse se mban kshu kudo.😂😂😂😂

2

Rubrikat i ke ne te djathtë. Forum si te tjeret, sic jane tipik forumet, nuk është. Sdq komunitet këtu s'ka me, sepse robt i ke nëpër tiktok e IG, dhe ata qe mendojne akoma se forumet jane a thing i gjen ne disa forume te tjera ku jane mesuar te rrine.

E cte mungon ty ta kalosh ne xen foro qe ata qe jane mesu gjithandej te mesohen edhe ktej?
Llafi qe bie dmth.😛

3
Po mundohem ti jap kti forumit, dhe une qe mbahem per rrjete po eheeeee.
Ca kategori patente duhet per kte mo lla?

4
Kosova Sot / Siguria përballë protestave në Kosovë
« ne: 06-07-2022, 19:19:32 »

Protesta e para dy ditëve ka hapur sërish çështjen e sigurisë e cila vlerësohet të jetë ende brishtë.

Një protestë e para dy ditëve, kur disa dhjetëra aktivistë të një organizate joqeveritare Vetvendosje, dëmtuan 28 makina të misionit për drejtësi dhe polici të Bashkimit Evropian në Kosovë, mirëpo edhe përplasjet e vazhdueshme të serbëve dhe shqiptarëve në veri, të cilat në këtë fillimjavë kulmuan me plagosjen e 7 përsonave, sikur e kanë hapur sërish çështja e sigurisë e cila vlerësohet të jetë e brishtë akoma.

Në fakt rikthimi i protestave të dhunshme, fillimisht në veri dhe më pas edhe në pjesë të tjera të Kosovës, duke përfshirë edhe kryeqytetin, kanë ngritur dilemma nëse institucionet e Kosovës janë të përgatitura për tu përballur me situata të tilla. Ministri i policisë Zenun Pajaziti në një interevistë për BBC-në thotë se situata e sigurisë me gjithë incidentet e fundit është stabile.

Zenun Pajaziti, ministër i policisë: Protestat nuk rrezikojnë sigurinë e vendit

“Ne ishim dëshmitarë se incidentet e kësaj jave ishin një përpjekje për të dëmtuar imazhin pozitiv të Kosovës dhe imazhin për sigurinë këtu. Mirëpo këto protesta kanë qenë incidente të izoluara dhe ato sit ë tilla nuk e cënojnë sigurinë. Këtu vazhdon të fuunksionojë ligji, ivazhdojnë të funksionojnë institucionet me përgjeggjësi të plota për sigurinë si dhe mekanizma mbështetës ndërkombëtarë për sigurinë, të cilët bashkarisht krijojnë një siguri të qëndrueshme për të gjithë qytetarët pa dallim. Protestat e dhunshme në veri të Mitrovicës dhe protestat e vetëvendosjës në Prishtinë, kanë pasur për qëllim të ndërpresin disa procese positive sic është edhe rikthimi I besimit dhe jetës normale në gjithë tërritorin e Kosovës”.

Në fakt gjajtë gjithë viteve të shkauar, kryesisht serbët janë deklaruar se janë të pakënaqur me situatën e sigurisë në Kosovë dhe vazhdimisht janë ankuar se nuk ka siguri të mjaftueshme për ta. Për më tepër gjatë këtyre viteve Beogradi në disa raste ka kërkuar edhe kthimin e njëive policore dhe ushtarake në Kosovë, për të garantuar, sic janë shprehur ata, siguarinë e serbëve dhe të objekteve të tyre fetare.

Rada Trajkoviq, një politikane me ndikim dhe kryetare e Këshillit Kombëtar Serb në Kosovë, ka deklaruar se pasiguria në Kosovë është vepër e ekstremistëve të të dyja palëve.

Rada Trajkoviq, kryetare e Këshillit Kombëtar Serb-Ekstremnistet në koalicion

“Është shumë e qartë se në territorin e Kosovës, kemi ekstremistë edhe serbë edhe shiptarë të cilët, fatkeqësisht gjithmonë janë në koalicion të përbashkët. Kjo edhe me kusht që rezultati i këtij koalicioni të jetë në mosgjetjen e një formule për një jetë të përbashkët në Kosovë. Në këtë kuadër, sulmet e serbëve dhe të shqiptarëeve ndaj Bshkimit Eropian, janë sulme ndaj pajtimit të popujve evropianë të cilët kanë pasur përplasje dhe konflikte më të përgjashkshme se sa shqiptarët dhe serbët.

Edhe ektremistët serbë mirepo edhe ata shqiptarë po tregojnë se nuk janë të gatshëm të punojnë në një projekt të përbashkët që është jeta e përbashkët dhe kur s’ka një vullnet të mirë për këtë. sigurisht se nuk ka as mënyra se si do të arrihet deri tek kjo.

Institucionet e kosovës dhe ato ndërkombëtare, kanë modalitete që t’a mbajnë një shkallë të sigurisë që është shumë e brishtë. Një siguri të qëndrueshme mund ta krijojnë vetëm njerëzit që jetojnë në këto hapsira dhe përfundimisht duhet që të profilizohen njerëzit që janë të gatshëm të punojnë në projetet që dëshmojnë se vetëm bisedat dhe marrëveshjet e përbashkëta janë mënyra e vetem që siguron paqë për popullin e shumëvuajtur të Kosovës dhe të matohisë, pa marre parasyshë përkatësinë e tyre kombëtare”.

Qytetarët e Kosovës janë ndjerë të pasigurt në zona të caktuara, serbët në venbanimet me shumicë shqiptare, ndërkaq shqiptarët në vendbanimet me shumicë serbe. Kjo situatë ka qenë më e rëndë në veri të Kosovës, ku në vazhdimsi kanë vepruar struktuarat paralele serbe, duke përfshire këtu edhe struktura të sigurisë. Shumë nga anlistët thonë se kjo siguri e paqëndrueshme tashme po bëhet akoma më e paqëndrueshme dhe se për ketye nje pjese faji kanë edhe misionet ndërkombëtare të cilat, jo gjithomonë kanë pasur qasje konstruktive ndaj vendosjës së rendit dhe të lifgjit në të gjithë vendin njëlloj.

Eksperti per cështje të sigurisë Ramadan Qehaja, thotë se situata e sigurisë në Kosovë, ne rastin më të mirë mund të përshkruhet vetëm si një situatë e brisht dhe në asnjë mënyrë nuk bëhët fjalë për një siguri të qëndrueshme.

Ramadan Qehaja, expert për cështje të sigurisë- Satusquo-ja nw veri

Megjithëse politikanët thonë se situate e sigurisë në Kosovë është stabile, unë gjithnjë kam thënë se ajo është mjaft e brisht. Këto që I kam thënë unë tashmë po dalin të sakta, sepse sic po e shihni në pjesën veriore institucionet qëndrore vazhdojnë të mos kenë qasje dhe atje vazhdon të mos ketë qetësi. Politikant e niveleve të larta edhe në vend, mirëpo edhe politika evropiane, sipas këndvështrimit tium vazhdon ta ketë një qëndrim të pandryshueshëm, për ruajtjën e “statuquos” atje. Kjo po ka refleksione negative për sigurinë ne gjithë Kosovën.

BBC Prishtina


Sa moçme qe je me rafte nje pike, po edhe shkrimi i paska do vite :p

5
Tema Aktuale / Siguria e Turizmit ne Shqiperi!
« ne: 06-07-2022, 19:16:26 »
Sidomos ne turistet qe jetojme non stop ktu shume te rrezikur ndihemi.

6
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 04-10-2021, 00:15:41 »

Mire, ti qysh je? hmmmmm:

Di une.🤔

7
Café Zerion ツ / Meme....
« ne: 04-10-2021, 00:11:33 »
.

8
Café Zerion ツ / Si ndjeheni ne kete moment?
« ne: 22-06-2020, 18:40:56 »
Si thpirt ndihem.

9
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 22-06-2020, 18:28:25 »
Ini mire ini?

10
Tema Aktuale / Grabitje spektakolare ne aeroportin e Rinasit
« ne: 10-04-2019, 19:56:44 »

 E perse duhet ta vrisnin pikerisht kete?
Me sa lexova diku ky personi i kish mbuluar me zjarr gjate terheqjes deri ne momentin qe kish ngrene plumbin.

Lexove ti por lexove ate qe servir policia, rastesisht u ndodh aty nje fugon i FNSH?! Une e bej shpesh rrugen e Rinasit sepse per te shkuar ne TR nuk i bie nga "çeçenia" (kamza) dhe kurre skam pare nje fugon te FNSH verdalle. Edhe pse FNSH ska ca ben andej, FNSH ka 3 muaj qe eshte dislokuar ne Tr per efekt protestash dhe grupi me i gatshem per te qene prane Rinasit eshte ai i Rajonit te Shkodres por ata nuk i bien kurre nga Rinasi per te shkuar ne Tr sepse bejne rrugen e Kamzes.
E verteta e ksaj ngjarje nuk do merret vesh kurre ne fakt, ne thjesht shfaqim idete dhe mendimet tona. Ne gjithe keto vite veprimet e Admir Muratit nuk jane zbuluar apo vertetuar kurre pasi ai vepronte ne fshehtesi te plote, thuhet se ka qene paranojak dhe nuk u tregonte as shokeve te vete detajet. Ndaj dhe mendimi im shkon ke komenti i pare.

11
Tema Aktuale / Grabitje spektakolare ne aeroportin e Rinasit
« ne: 10-04-2019, 18:43:14 »
E vrane te vetet mendoj une, pasi ishte i vetmi qe kishte dijeni per grabitjet si dhe informacione qe mund te conin ne persona te cilet jane te implikuar ne rastet ne fjale (aeroport, polici etj).
Skenar perfekt Hollywood-ian!

12
Po ato ate pune kane, ngaqe spaguajne dritat.🤣🤣🤣

13
Paska paska 🤪🤪🤪

14
Café Zerion ツ / Disa fjale për anetarin/en paraprak/e
« ne: 07-04-2019, 16:34:16 »
ate thuaj moj korbe :p

15
Burazer Hajde shpejt per ndihme se me duhet me bo dy goma sot.🤪🤪🤪

16
Ska Tip jo aty ngordh se ftohti 🤣🤣🤣

17
Nuk dal kafe me te panjohur :p

18
Café Zerion ツ / Disa fjale për anetarin/en paraprak/e
« ne: 07-04-2019, 08:04:44 »
Llapiste 🤪🤪🤪
Dmth * mban llapen jashte :p

19
Café Zerion ツ / Mirmengjesi Zerista!
« ne: 07-04-2019, 08:02:19 »
Mirmengjes.

20
Lojra / Fjale qe nuk permbajn shkronjen ~A~...
« ne: 01-04-2019, 07:52:03 »
Kërcu

21
Café Zerion ツ / Mirmengjesi Zerista!
« ne: 01-04-2019, 07:40:43 »
Mirmengjesi Njerez te mire!

22
Café Zerion ツ / Cfare keni veshur ne keto momente?
« ne: 29-03-2019, 07:56:21 »
Pse ishte ashensori i zene tani? 🤣🤣🤣

23
Jo po rri e lodhu kot nje jete te tere, fap fap per 9 muaj dhe hec aty fle mendjen.🤪🤪🤪🤪

24
Lojra / Fjale qe nuk permbajn shkronjen ~A~...
« ne: 29-03-2019, 07:41:20 »
Kerkese

25

Ncuk, pse me vogelsira do merrem une akoma? :P

Me vinte turp mer.. Klient te rregullt kisha kte shpifsin Stereotipin, gjithmone i bente pis sediljet e pasme LOL

Burazer e ke akoma, se te njejtin problem kam e une por me qimet qe ngjiten neper sedilje.🤣🤣🤣🤣

Faqe: [1] 2 3 4