Profile of hendrix


Permbledhja

hendrix
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   190 (0.027 per day)
Data e regjistrimit:   15-05-2004, 20:01:51
Last Active:   15-07-2011, 01:37:09

Messages - hendrix

1
Teologji / çfarë besimi fetar keni?
« ne: 15-07-2011, 01:35:54 »
   
çfarë besimi fetar keni?

Si gjithe Profetet e Zotit


2
Teologji / Kombi apo feja?
« ne: 15-07-2011, 01:32:54 »
Pyetja,a nuk do ishte me vend, Si i percaktoni te tjeret?

Po ata,me milona te perzier ne prejardhje(kombi)?
C'behet me ta?

s.p. Sipas shej,paska mundesi me siguru kombsi :D


3
Teologji / Kombi apo feja?
« ne: 15-07-2011, 01:27:49 »

Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d

Mao-Stalinist :D

4
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 15-07-2011, 00:58:44 »
Çfare jen duke bere ne mes te nates,
prek yjet?
Shikon henen?
Mos se digjesh!
Koken larte,mbaje sonte,
dhe mos leviz gishtat e nates,
perveq buzeve.
Ndrysho vetmine,
kap duart e mia ne erresire
jane si pluhur,
te bardhe si qelqi.
Dhe shiko "Dritat",
qe rrjedhin nga librat e poezise te "Nje ndjenje ne leter"
Une i kam marre,
dhe jane pjese e zemres sime,
rroje-holle,
si bir i nje fisi te vogel.

5
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 15-07-2011, 00:51:57 »
Nata eshte e erret,
por larg nga te gjitha tmerret.
E tille eshte edhe jeta.

6
Probleme / Zgjidhje / Aromë Orienti
« ne: 15-07-2011, 00:34:10 »
Stephanie Schwandner-Sievers, Miranda Vickers, Jonas Grutzpalk, Richard Oakes.

Per mua shume te dyshimte. (qellim keqinje)

7
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 11-07-2011, 23:51:53 »


Thua,eshte fundi im?
Ti,lule e përshkruar gur,
dashuria eshte si zjarr.
Eee,
ndonjehere prush i thjeshte.
Kam ardhur te te shqetesoj
ta godas at zemer,te bute!
Por,nuk gjeje strehim
te perdore per vetmi
te perdor fjale per te te thene gjuhen time...
Sot,frustrimi dhe trishtimi bie në mua pa ty.
Sot,i bie, ku kam jetuar ka qenë burimi...
Sot,neser...
kjo pranvere e heshtjes kurre nuk do te perfundoje...

8
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 11-07-2011, 23:48:09 »

Përshëndetje Hendrix, për cudi, gjej veten në c`do rresht tuajin që e lexoj... :)


Pershendetje Parlote!9
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 10-07-2011, 12:50:22 »
Persh. Parlote,shej

Edhe nese lutem nje Zoti
qe une i besoj,
prap me duket nganjehere beje mekat.
Flas fjale te nje hipokriti.
Por,
kam shenja mbi armet e mia.
Nji kujtim,
ne cdo shikim te lekures se demtuar.
Jam i detyruar qe te kthehem ne fshehtesi,
nje here e me shume,kam vdekur.
A e din se ku?
aty ku kam filluar!?
Aty,
ku me kane thene se,
pyesish per mu,
per ngjyrat e vjeshtes!
per kujtimet e dashurise!
Ti,sy paqe,
qe zemren me lulezon,
ne "fjalet e erreta" te mendjes sime
qe ende nuk jane fshi

10
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 08-06-2011, 22:45:17 »

Pershendetje abab :)

Pershendetje Shej :)
Nuk i shoh a-babat tjere hmmmmm:

11
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 06-06-2011, 23:05:51 »
Netet iken,
buzeqeshja iku,
aroma  e jote,
edhe ti, iket.
Edhe miqte! Edhe ata iken
Tani,
pushoje ketu,
ne hijen e "dje-it"
duke i numeruar fletet
nga deget e varura te endrrave tua...
mos me thuaj cfare mund te sjellin kujtimet!
E dime te dy!
dhe mos u humbe ne krahet e mi
kam nevoje per pak nga ai hutimi yt
Ketu,duke pritur per skuqjen lindore
Mos ma thuaj asnje ngushellim
Mos mi shiko syte,te leshuara poshte lugines!
Te lodhura duke prit skuqjen e lindjes
mos i degjo qyqet,atje ketu,cope cope,
jane te ndara sikur atdheu i tyre.
Kjo nuk eshte e pazakonte,
eshte vetem se hena eshte e plote.
Jane te marra,kendojne ne erresire te nates,
nuk presin drite mengjesi dhe skuqjen e lindjes....
Mos fol ne menyre rigoroze per mua
lesho trupin ne krahet e mi
dhe ma jep doren ta ndjeje ngrohtesin
Mos u friko nga duart e ftohta celik
as nga ky kallashnikov okupues!
I denuar me vdekje nga hesapet e shumta te viteve
te shperndara nga fluturat e armiqve.
Mos u friko nga ky flamur,
qe valevitet me ze ne gjoksin tim,
eshte karafil i pranveres qe do vie....
Mos pyet pse,
mos u habit per l....!
Keto vetem neteve rrjedhin
Jo per ty,per kohen e kaluar me ty...

12
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 03-06-2011, 01:16:59 »

Hendrixxxx..... sa mire te lexosh perseri nga ty... :) :perqafim


Enderr,FLM.
Po aq mire edhe te takoj prap ty ne kete "Nje ndjenje ne leter"
Sot,ndoshta eshte veshtire te gjen apsolutisht te sinqert,por mjaftueshem te sinqert per te mundur ti besosh  ate qe e thote.Dhe ti je nje prej atyre :perqafim


Era e Jetes

Jam nje burrim pa uje
jam nje sekret i zemres se marre
flutur ne ferrin e djegur
uje,i lotit te "paturpesise"
krip, e eres se jetes
flete e fatit ku mund te shkruhen pikellimet
Cekan qe godet zemrat e pastra
Kam dashur te vdes ne thellesite e shpirtit tend!
Sa here kam degjuar thirrjen e tokes.
Dhe..., atehere Eja !
dhe sjell ererat e esences se jetes,
me nje grumbull buzqeshje iluzionesh
Eja atehere!
dhe sjell karanfila ngjyre gjaku
Eja atehere!
Shijo edhe ti shijet e jetes pa ty
Eja!
T'presin Rrojtaret e shqisave te mia,
si mengjeset e erreta,
si krenarit e lenduara si duart e zhveshura.
Eja!
Do e shohish jeten pa ty “Kryq”
zemren e rrenuar ne deshprim
denimin e padurueshem pa ty
Eja shijo se si dhemb ...?
kete ndjenje qe kurre nuk ta kam then ...
Eja!
krah per krah me ty per te pare erresiren ne denese
per ta pare moshen duke rrjedh,
si i fsheh syte e mi
Eja shih,
si kjo zemer ,
ne hapsire t'saj te vendosi ne varre!
Eja,e me thuaj,
Nuk ishte koha e jone,
ishte Pafatesi!
............
Edhe pse pafatesi,
kjo  kurre nuk do ta mbush kete zemer te Tokes ndonjehere

13
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 02-06-2011, 15:14:27 »

si hije pershkoj cdo moment
ankth qe fort pushton e vret
ate ndjenje te gjalle po e mbyt..
frika,largesia,fjalet kuptuar keq..

çme bere mua,pse ma fale dashurine
ç'te bera une ty ,oh gjithe ate merzi
mbi shpatulla shume tani po mbaj une
por eshte vuajtja jote ajo qe me vret me shume


Ererat gjithmone hedhin defekte nga ndarja.
Vetmia eshte sikur dielli ne shkretetire.Kjo kendone fjalet e trishtuara ne buze,kerkon jehonen e shpirtit qe e do dhe rrenjose ate ne dhembjet e tij,dhe shume here le mesazh; "Dashuria nje urtesi e madhe"
Saandra ta them nje, une kurre nuk kam menduar te jete e mundur qe ne kete hapesire ​​ne nje kohe te mbeten gjithmone britmat e pashpreses dhe pafatesise ne kete "Nje ndjenje ne Leteer" si ata qe shkruajne si ata qe lexojne...A mund,a kemi drejte te themi,filloni te kerkoni dashurine per te te treguar ketu,sepese cdo gje eshte per te gjithe.JO, nuk kemi te drejte.Kujtimet,perzemersisht,mund te kushtojne kohe per tu zgjidhur.E verteta e sinqert mbetet,sado qe ne mundohemi ta mbysim ne kohe pa kohe te pacaktuar.Askush nuk kerkon fytyra tjera,per ti pare syte e njejte;


Ne dijeni te mungeses se Zemres
mbjelle Dafine ne muret e gurit te ftohte
me djersiten shuplakat
me dridhen duart
me kaplojne kujtimet...

14
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 02-06-2011, 01:30:27 »

Ju pershendes te gjitheve .........

Hendrix i dashur temen e paske mbajtur te gjalle edhe ne mungesen time, te pershendes e te uroj te jesh mire  :perqafim ....dhe shpresoj te vazhdosh te shkruash pasi une i humba shkronjat e mia ne udhetime ....

Delight , bukur .....


Pershendetje Lis!

Sa per mua kjo teme do ishte haruar qe moti...Ke humbur shkronjat hmmmmm:  Nuk eshte me rendesi,sirtari eshte aty.... :)15
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 08-05-2010, 12:25:22 »
Duke t'u falënderuar ty,e kalova një pjesë të jetës të këndshme.
Por tani, koha është për mua të shkoj.
Dritat e hënës në këtë pranverë i japin dritë rrugës sime.
Me Erë, Shi e dhimbje do nisem rrugës sime.
Ndihem i lodhur, por unë e di, kam marrë një gjë që duhet bërë ...
Dhe tani është koha, të them këngën time.
ka ardhur koha për të shkuar.
është koha për të bredh !!!

Po e mbylle derën,
Ti e di se,
nuk më është lehtë
Mos më kërko,nuk do të jem në “Shtëpi” më!
Miqtë,
Ata janë të veshur me çelik
Sa të ndritshëm dhe të vërtetë janë
Ata bartin lajmin...
Brengat e të gjithëve
Ata zgjodhën rrugën, ku askush nuk shkon
Rrugën, që të tjerët përtojnë
Ata nuk mbajnë dashuri,i kanë tradhtuar ato!?
Të afërmit i lënë të pashpresë!?
Bile edhe miqve i thanë lamtumirë!?
E unë! vetëm një do ta them,
Do ti mbaj mend sytë e tu
!
Miqtë,
Duke ecur krah për krah me vdekjen,
Nuk i lejojnë djallit të tallet çdo hap me ta
Ata nuk mbajnë “anë”
Ata nuk pyesin “Kush”
Dhimbje pa çerek.
Qentë ulërisin e më shumë!
Po e mbyllë derën
Por ti e din,
se nuk më është lehtë
Ti,a nuk më the “...miq të vërtetë qëndrojnë së bashku
dhe kurrë nuk thonë lamtumirë ..

Nuk dua,
Asnjë ngushëllim në këtë natë të gjatë e të zjarrtë.
E dua mendjen time të thyer në këtë kohë!
E dua,
Qiellin mbushur me të mira dhe të këqija
E dua,
Dhimbjen e luftës që nuk mundi ti tejkalojë mjerimet
E dua,
Lejën tënde, te të përqafojë nga larg
Lejën tënde, të jam i yti njëherë me të vërtetë
Se,kam dëgjuar kur ke qarë në terr!
Dhe tani,
Çfarëdo që dita mund të sjellë
Unë nuk mund të ndahem,
Pa të përshëndet,
L.................. ..!!!!!


Dhe...
Kur të vdes ,
Do të jetoi prapë.
Kur të shkojë,
do të mbetem prapë.
Mos më kërko!
Aty ku jam,
është hapësirë e ngushtë.
Për ty ende është e vogël,
duhet të rritet edhe ma..
Poezitë që ti fala,
mos i lexo!
Le ti lexoi Qyqja,
e ti përmend çastet tona,
dikush paku,le te jete i lumtur nga to

L...!!!

16
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 27-02-2010, 03:13:10 »

Selam Hendrix,

Uroj qe miqte te kene sa me pak halle....  :)

na kishe munguar ne forum mire se u ktheve.


a.Selam E Ujkut,
FLM...po mundohemi...


Ti ishe Dite
Dhe une Nata
Hena dhe yjet,ishin tuat
Ndriqove papritmas,
Humba une
Por humbe edhe ti.
Kaluan muajt..vitet..
Dhe nga varri im
te pashe ne enderr
ishe si Hena 15
dhe mbi var me kishe shkruar
“Nuk dite,
dhe nuk deshte te din”17
Forumi Politik / Menduh Thaci
« ne: 17-02-2010, 04:58:23 »Aman mos u merrni kot me te tilla gjera, se kap njerin e perplas tek tjetri.

Gjumashi


Shpejt do i vie fundi te gjitheve

18
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 17-02-2010, 04:21:28 »
Kurr trupi im largon turpin nga shpirti,
e mendja per epshin paguan denimin,
Kurr humbet cdo gjurme i shikimit tend
Kur me humbe fryma ne te panjohuren,
E zemra me fle ne “enderr”
edhe atehere ne mua do shkelqene xixa e flakes,
e pjesa e pavdekshme kur ndal nuk ka, te te kerkon…
Atehere,Ti!
ne luginat e zemres sime
hudhi pikellimet e brengat e tua
Boten e parahatshme
“Atje” do ti tret,
si flaka qe tret qirin
si bora akullin
per ty,
dhe vetem per ty do i beje hi.
Vetem nje frike,do e kem “Atje”
Friken,se poetet nuk te lene te qete!
Friken,nga fjalet qe rrin prane teje.
Friken nga syte e verbra qe shikojne Henen!!!

19
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 17-02-2010, 04:17:12 »

Ti..dukesh rrallee


Une ka kohe qe nuk e drejtoi jeten time drejtimeve per te cilat shume kushi enderron..e kam lene te me gjelozojne! Me eshte krejtenje jam objekt i urrejtjes apo admirimit.Une e qmoje vetem lirin time,e ajo kerkon perpjekje... nuk jam prej atyre qe qmojne unazat egrave te tyre prej 24 karatesh... ;)


..na jep jete ...wellcome back  

mbase ke terhequr kemben zvarre per Lisen, Capkenen, Mishelin..e te tjere

FLM per mire pritjen,kete e qmoje shume

Enderr,Nuk i shohe ato ketu! Jam duke i kerku ketu ku edhe i gjeta,
por as fjalet me nuk me besojne... :D

Ja paske hedh syte Comp. !? Ma kujton kjo dicka!


20
Letrarët e rinj / Nje ndjenje ne leter
« ne: 17-02-2010, 04:05:12 »

Si gjithmone je shume i mire .......... do deshiroja te te lexoj me shpesh :perqafim


Flm,Kenge,
Dita dites e ma rrale me duket...ujqit si Ujqit,harojne besen e tyre..! Me kupton!

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 12