Profile of looking

Permbledhja

looking
Admin
Send PM
Offline Offline
Posts:   15 (0.011 per day)
Personal Text:   Zëri YT!
Data e regjistrimit:   22-01-2019, 18:42:38
Last Active:   20-09-2022, 01:39:40

Messages - looking

1
 

Amerika është ëndrra e shumë shqiptarëve që çdo vit nxitojnë të bëjnë lotarinë për të shkuar në vendin e mundësive.

Rreth 91 mijë shqiptarë jetonin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në fund të vitit 2018, sipas statistikave të publikuara nga Pew Research Center, një institut kërkimor në SHBA, që ka publikuar të dhënat për popullsinë e lindur jashtë, që jeton në SHBA.

Nga rajoni, numri më i lartë i shtetasve që jetojnë në SHBA i përket Bosnjë-Hercegovinës, me rreth 107 mijë personave. Shqiptarët dhe boshnjakët rezultojnë me prirjen më të lartë për të jetuar në SHBA. Nga Bosnjë-Hercegovina, fluksi i ikjeve ka qenë i lartë në periudhën 1990-2000, për shkak të konflikteve me shtetet fqinjë. Ndërsa nga Shqipëria, ikja drejt SHBA-së vijon me ritme të larta, e konstatuar nga numri i lartë i aplikimeve çdo vit për Lotarinë Amerikane.

Nga Serbia janë 32 mijë persona që jetojnë në SHBA, nga Maqedonia 25.6 mijë persona, nga Mali i Zi 11.8 mijë dhe nga Kosova 10.4 mijë.

Edhe në raport me popullsinë përkatëse, Bosnjë-Hercegovina (32.3 mijë për 1 milion banorë) dhe Shqipëria (32 mijë për 1 milion banorë) mbajnë rekordin në Europë për numrin e lartë të shtetasve të lindura në vendet përkatëse, por që jetojnë në SHBA, sipas të dhënave të përpunuara nga ‘Monitor’, të ndjekura nga Islanda, Mali i Zi, Portugalia, Maqedonia, Greqia.

Në vlerë absolute rekordin e mbajnë polakët, me 400 mijë persona që jetojnë në SHBA, të ndjekur nga britanikët (340 mijë) dhe italianët (320 mijë), por që në raport me popullsinë, pesha e tyre është shumë më e ulët (shiko grafikun).

Sipas Pew Research Center, Shtetet e Bashkuara kanë më shumë emigrantë se çdo vend tjetër në botë. Sot, më shumë se 40 milion njerëz që jetojnë në SH.B.A. kanë lindur në një vend tjetër, duke përbërë rreth një të pestën e migrantëve në botë. Popullsia e imigrantëve është gjithashtu shumë e larmishme, me pothuajse çdo vend në botë të përfaqësuar midis emigrantëve të Sh.B.A.

Popullsia amerikane e lindur jashtë vendit arriti një rekord 44.8 milionë në 2018. Që nga viti 1965, kur ligjet e imigracionit në ShBA zëvendësuan një sistem kombëtar të kuotave, numri i emigrantëve që jetojnë në SHBA. është më shumë se katërfishuar. Emigrantët sot përbëjnë 13.7% të popullsisë së SHBA, gati tre herë me e lartë se (4.8%) në 1970.

Rreth 27% e emigrantëve ishin banorë të përhershëm dhe 5% ishin rezidentë të përkohshëm në 2017. 23% e të gjithë emigrantëve ishin emigrantë të paautorizuar. Nga 1990 në 2007, popullsia e emigrantëve të paautorizuar ishte më shumë se trefishuar në madhësi – nga 3.5 milion në një rekord të lartë prej 12.2 milionë në 2007. Deri në vitin 2017, ky numër ishte ulur me 1.7 milion, ose 14%. Në vitin 2017 kishte 10.5 milion emigrantë të paautorizuar në SHBA, duke përbërë 3.2% të popullsisë së vendit.

Meksika është vendi me origjinën kryesore të popullsisë së emigrantëve në ShBA. Në vitin 2018, afërsisht 11.2 milionë emigrantë që jetojnë në SHBA ishin nga ky shtet, duke përbërë 25% të të gjithë emigrantëve amerikanë. Grupet e ardhshme më të mëdha të origjinës ishin ato nga Kina (6%), India (6%), Filipinet (4%) dhe El Salvador (3%). (Shqipëria përbën 0.2% të totalit.)

Më shumë se 1 milion emigrantë arrijnë në ShBA çdo vit. Në 2018, vendi kryesor i origjinës për emigrantët e rinj që vijnë në SHBA. ishte Kina, me 149,000 persona, e ndjekur nga India (129,000), Meksika (120,000) dhe Filipinet (46,000).
Lapsi.al

2
Bota Sot / Lajmet e fundit nga Bota
« ne: 16-12-2020, 01:18:00 »
 

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka mbërritur në Moskë për herë të parë që kur ai gati u vra nga një sulm me një agjent nervor vitin e kaluar. Fluturimi i tij nga Berlini u devijua nga një prej aeroporteve të Moskës në një tjetër, pasi mbështetësit u mblodhën për ta pritur atë.

Policia është gati dhe po pret uljen e tij. 44 vjeçari përballet me arrestim në Rusi. Vetë aktivisti tha se autoritetet ishin përpjekur ta eliminonin, por një gjë e tillë është mohuar deri tani nga Kremlini. Navalny përfundoi në koma në një fluturim në Siberi gushtin e kaluar.

Më vonë u zbulua se ai ishte helmuar me një agjent nervor të quajtur Novichok. Autoritetet ruse e kanë paralajmëruar Navalny se mund të përballet me burgim pai nuk ka respektuar një shërbim paraburgimi të vendosur nga një dënim i mëparshëm.

Ai gjithmonë e ka konsideruar çështjen si të motivuar politikisht. Navalny ka akuzuar Putin po bën gjithçka që mundet për të ndaluar që kundërshtari i tij të kthehet duke trilluar akuza të reja kundër tij. ©LAPSI.al

3
Celebrities / Te rejat e fundit nga vipat e botes
« ne: 01-01-2020, 21:35:31 »
Vipat me fame boterore


4
Festivale dhe Koncerte / Koncerte shqiptare neper bote
« ne: 04-12-2019, 01:08:53 »
Koncerte te vipave shqiptare neper bote

5
Makina & Motorra / Makinat me te reja [ Modelet e 2020]
« ne: 04-12-2019, 00:42:15 »
Makinat e vitit 2020
   

6
E Bukura / Femra super-seksi 🍒 (foto)
« ne: 07-10-2019, 13:37:59 »
 
 

 

 

 

7
I am glad that he turned down the role. I prefer Keanu Reeves in the role.

8
Panorama / Portreti i femres
« ne: 08-07-2019, 17:01:20 »
 

 

 

 

 

 

9
E Bukura / Femra super-seksi 🍒 (foto)
« ne: 08-07-2019, 04:43:09 »
 

 

 

 


10
E Bukura / Meshkuj super-seksi 🔥 (foto)
« ne: 08-07-2019, 00:56:00 »
 Foto me meshkuj seksi


 

 

11
Portalet Shqiptare / Pronajuaj.com
« ne: 03-07-2019, 11:57:21 »
PronaJuaj.com është portali i dedikuar per ndermjetesimin e pronave, ne tregun e pasurive te paluajtshme ne Shqiperi e me gjere.

 

Ne synojmë t’u ofrojmë të gjithë blerësve, shitësve, pronarëve dhe qiramarrësve të mundshëm një shërbim të jashtëzakonshëm të kërkimit të pronave.

Tek ne gjeni prona, troje, objekte, dyqane, ambjente biznesi, vila, apartamente për shitje ose me qira ne te gjithe territorin e Shqiperise.

Nëse po kërkoni të blini ose merrni me qira, mos humbisni pronen qe ju pershtatet, duke aktivizuar Alertin.

Qellimi
Si mund te shfrytezojme teknologjine, per ta bere sa me te kollajte ndermjetesimin mes paleve dhe aktoreve ne tregun imobiliar.

Kontakt:
info@pronajuaj.com | +355692635458

Rruga Sulejman Delvina, Tirane, Albania


12
Panorama / Portreti i femres
« ne: 03-07-2019, 11:56:41 »
 

 

 

 

 

 

13
Influencer / Blogger / Ornela Mucaj (info foto video)
« ne: 23-03-2019, 01:23:40 »
Teme per influenceren Ornela Mucaj.
 

14
Influencer / Blogger / Fjorda Llukmani (info foto video)
« ne: 23-03-2019, 01:23:01 »
Teme per influenceren Fjorda Llukmani.
 

15
Influencer / Blogger / Ola Gjoka (info foto video)
« ne: 23-03-2019, 01:19:29 »
Temë për influenceren Ola Gjoka.
 

Faqe: [1]