Profile of M A X

×

Permbledhja

M A X Admin

Stats for M A X
Posts:   28587 (4.299 per day)
Vendndodhja:   Austri
Data e regjistrimit:   16-04-2004, 18:00:00
Last Active:   30-06-2022, 01:09:53
Gjinia:   Mashkull
Age:   42
Offline Offline

Messages - M A X

1
Pyetper / ku eshte?
« ne: 05-04-2022, 14:43:59 »

3
Gjalle qenket akoma ju? :)

4
Zgjedhjet 25 Prill 2021 / Shqiperia votoi
« ne: 28-04-2021, 07:22:22 »
 

5
Tema Aktuale / Pse eshte e rendesishme te votojme?
« ne: 21-04-2021, 19:39:36 »
 

Nja dy gjera per voten... Kemi degjuar se eshte e rendesishme te votojme, po pse?

1. Vota eshte zë. Zëri zyrtarizohet me votë, të tjerat mbeten fjalë.

2. Ne Shqiperi nuk ka kuorum pjesemarrje ne zgjedhje, ndaj nese voton qofte edhe nje pakice shume e vogel, zgjedhjet certifikohen dhe rezultatet perkthehen ne mandate 4 vjecare te njerezve te zgjedhur nga pakica, por qe do bejne ligje per TE GJITHE ne.

3. Kete vit do kemi risi edhe nje vote preferenciale, jepja nje kandidati ose kandidateje qe e meriton dhe qe percjell vlera, qe mesazhi i njerezve qe duam ne politike, te jete i qarte.

4. Nese nuk votojme ne, ndoshta vazhdon dhe ajo tradita qe te tjere mund te votojne per ne, keshtu qe me mire te votojme vete.

5. Ne rast se eshte tendenca qe votat te vidhen apo te numerohen keq, kjo mund te ndikoje kur ka pak votues. Mund te vidhen e te tjetersohen, 100, 1000, 10.000 vota, por jo 100.000 e 1 milione! Sa me shume votues te jemi, aq me pak do na vjedhin dot.

6. Vota eshte nje mesazh, zgjidhni se cfare mesazhi do donit te jepnit. Mesazhi i votes se bardhe nuk eshte se i intereson njeriu ne Shqiperi dhe nuk u nxihet faqja per te, por mesazhi pro ose kunder, po. Ndaj voto, mos e digj voten. Ka gjithsej 735 gra kandidate dhe 1105 burra kandidate, ne rang kombetar, zgjidh njerin prej tyre.

7. Nese e shet, e tregton apo e këmben voten me nje favor, mendoje si nje kredi qe merr ne banke. Sot merr 5.000 leke, neser do paguash me interes 5 milione leke per gjerat qe nuk shkojne, ndaj mendoje a ia vlen.

8. Nese te kane bere presion per voten, mos harro se pertej asaj qe thone, ata nuk e dine dot se per ke do votosh realisht. Ndaj voto ke te duash sidoqofte, s'kane per ta marre dot vesh. 😉

P.S. Lista e arsyeve duket e gjaaate, por jam e sigurt qe ka edhe ide te tjera per te shtuar, ndaj lista eshte e hapur. Shtoni c'tju vije ndermend. 😁

Edlira Cepani

7
 

Në këtë fushatë Edi Rama u mor vetëm me vrasjen e shpresës: ATA NUK...ATA S'....ATA...ATA ATA...
Pra, pas KËTIJ ⬇️ vjen qameti!! ATA (domethënë kush nuk është me Edi Ramën ) qenkeshin apokalipsi. Që të " mos vijë fundi i botës" , s'kemi ç'bëjmë: duhet të mbajmë këtë që është shumë i keq, por jo sa ATA!

KY! U ka vjedhur qindra mijë shqiptarëve ATDHEUN! Sot qindra mijë  bij e bija nënash kanë lënë vendin me bindjen se KY VEND NUK BËHET!

KY! U ka vjedhur paratë mijëra shqiptarëve, përmes përqëndrimit të ekonomisë në pak duar dhe shkatërrimit  të shtresës së mesme, përmes borxhit që ka thelluar .

E nisi me " BURG! BURG! BURG"! rregjimin e tij dhe sot është krenar për fuksat që kontrollojnë nga bira e çelësit edhe bindjet tona!

LIRI - DEMOKRACI!!

Me këtë thirrje duhet shporrur kjo metastazë që trashëgon gjithë ADN - më më të ndyrë të sigurimit, AGPV -ve, sekretarëve të kuq, tallonit ushqimor dhe lej fenizmit

Shqipëria është Europë e jo Azi e tasit me oriz dhe skllavërimit të orizoreve!!

Sot java duhet shporrur kufoma dhe rikthyer direku nga Perëndimi.

E DUAM SHQIPËRINË SI GJITHË EUROPA!!

Armir Shkurti

8
Vec te iki Rama se cdo tjeter eshte me i mire se ai.

9
Influencer / Blogger / Gilberta Simoni (info foto video)
« ne: 26-03-2021, 09:24:26 »
 

10
Bota Sot / Nga viti 2021 nuk do nderrohet me ora
« ne: 25-03-2021, 17:47:33 »
Si eshte ne Amerike, a nderrohet ora?

11
Vipat Shqiptare / Anxhela Peristeri (info, foto video)
« ne: 25-03-2021, 14:24:32 »
Së fundmi, Anxhela ka publikuar në rrjete sociale pamje nga festa, ku shihet se ka festuar me rrethin e miqve të ngushtë.

Ata kanë krijuar një atmosferë të bukur festive me pije, muzikë, kërcime.

Anxhela shfaqet e kuruar deri në detaje dhe shumë e lumtur.

“Ju falenderoj nga zemra për çdo fjalë të ngrohtë që më dhuruat në këtë 35 vjetor dhe për çdo ndjesi të bukur që përjetova. Zoti ua shpërbleftë 1000 herë më shumë”, ka shkruar Anxhela krahas fotove./syri.net

12
Vipat Shqiptare / Nora Istrefi (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 25-03-2021, 14:23:07 »
Për këngëtaren Nora Istrefi sot është një ditë të veçantë.

Ajo feston ditëlindjen dhe sot mbush 35 vjeç, edhe pse duket se mosha është vetëm një numër për të, shkruan Syri Kosova


Që nga ndërrimi i datave, këngëtarja ka pranuar urime të shumta nga miqtë, familjarët dhe fansat e saj.

13
Influencer / Blogger / Juljan Lala (info foto video)
« ne: 24-03-2021, 21:21:26 »
 

14
Vipat Shqiptare / Kledi Kadiu!
« ne: 24-03-2021, 21:18:17 »
 

15
Vipat Shqiptare / Kledi Kadiu!
« ne: 24-03-2021, 21:18:07 »
 

16
Historia Shqiptare / 24 mars të vitit 1999
« ne: 24-03-2021, 19:51:39 »
Letrat qe shperndau NATO para se te niste bombardimin.
 

17
Bota Sot / Nga viti 2021 nuk do nderrohet me ora
« ne: 24-03-2021, 19:44:55 »
Ne fund te fundit shtetet nuk iu permbajten sugjerimit te parlamentit europian. Para dy vjetesh ky parlament miratoi ligjin qe i hap rruge heqjes se ndryshimit te ores dy here ne vit, por këtë vendim shtetet e BE akoma se kane marre. Per sa kohë është kështu ne do duhet te ndryshojme oren ne pranvere e ne vjeshte.

18
Influencer / Blogger / Ana Lleshi (info foto video)
« ne: 24-03-2021, 08:02:07 »
 

Ana lidhet me Arsimin.

19
Historia Shqiptare / 24 mars të vitit 1999
« ne: 24-03-2021, 07:52:10 »
Lajmerimi direkt ne transmetim te lajmeve ne tvsh per fillimin e bombardamive te Serbise nga NATO.

20
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:11:41 »
11. Kaktus Parodia
 

Ku ta vendosni: Vendosni kaktusët e parodisë në një vend ku mund të kapë rrezet e diellit herët në mëngjes, por shmangni rrezet e diellit direkte gjatë orëve më të nxehta të pasdites.

Uji: Mund t’i ujitni çdo 2 javë, madje edhe më rrallë gjatë dimrit.

© SYRI.net

21
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:09:13 »
5. Inchplant
 

Ku për të vënë atë: Ne zonat me hije të pjesshme, por janë në rregull me zonat me diell në qoftë se toka është mbajtur lagështi.

Uji: Rreth dy herë në javë, dhe më rrallë gjatë dimrit.

6. Orkide molë
 

Ku ta vendosni: Orkidetë e natës preferojnë të jenë pranë një dritareje mesatarisht të ndritshme ose një mjedisi të ngjashëm.

Uji: Çdo 7 deri në 10 ditë.

7. Bromeliadat
 

Ku ta vendosni: VendosEni disa metra larg një dritareje, larg rrezeve të diellit.

Uji: Çdo 3 deri në 4 javë, dhe çdo 5 javë gjatë dimrit.

8. Schefflera
 

Ku ta vendosni: Bimët Schefflera duan të vendosen në një dhomë të ndriçuar mirë me shumë rrezet e diellit indirekte.

Uji: Mund t’i ujitni një herë në javë, me më pak ujë gjatë sezonit të dimrit.

Që bima po humbet gjethet, kontrolloni tokën pasi mund të jetë bërë shumë e thatë ose shumë e lagur.

9. Anthurium
 

Ku ta vendosni: Vendosni anthuriumet në një vend të ngrohtë, të ndriçuar me shkëlqim, larg rrezeve të diellit.

Uji: Thjesht shpesh sa për ta mbajtur tokën të lagur, por jo të lagur. Rreth një gjysmë filxhani ujë një herë në javë.

10. Fieri i Bostonit
 

Ku ta vendosni: Fijet e Bostonit preferojnë të vendosen në vende me rrezet e diellit indirekte, por mund të jetë në rregull duke marrë rrezet e diellit direkte për sa kohë që nuk janë gjatë orëve të pikut të ditës.

Uji: Një ose dy herë në javë me ujë të vakët.

22
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:04:20 »
 

Përveç dhënies së shtëpive tona një pamje më artistike, të kesh bimë në shtëpitë tona gjithashtu ka përfitime si ulja e stresit dhe rritja e produktivitetit tonë.

Ndërsa duam të kujdesemi për bimët brenda shtëpisë sonë, mund ta gjejmë veten duke e lënë mënjanë idenë sepse mendojmë se bimët kërkojnë shumë punë shtesë.


Bright Side dëshiron t'ju ndihmojë të filloni udhëtimin tuaj si një ‘prind bimësh’ dhe bëri një listë të të bimëve me mirëmbajtje të .

1. Kaktus Krishtlindjesh
 

Ku ta vendosni: Vendosni kaktusin e Krishtlindjes në një zonë të ndriçuar mirë, por larg rrezeve të diellit.

Uji: Duhet ta ujitni atë vetëm kur pjesa e sipërme e tokës të jetë tharë plotësisht.

2. Coffea arabica
 

Ku ta vendosni: Vendosni bimën tuaj të kafesë pranë një dritare me blinds ose hije.

Uji: Të paktën një herë në javë dhe mbajeni tokën të mos thahet plotësisht.

3. Bima e lutjes
 

Ku ta vendosni: Vendosni bimët e lutjes në një dhomë të ndritshme, por larg rrezeve të diellit.

Uji: Këto bimë nuk u pëlqen të jenë të thata dhe pëlqejnë që toka e tyre të jetë e lagur (por jo e mbingopur).

4. Lule Shqiponje
 

Ku ta vendosni: Vendosni lule shpiponjen në një dhomë me dritë indirekte të diellit ose në një vend ku rrezet e diellit filtrohen nga një perde e tejdukshme.

Uji: Një herë në javë, dhe më rrallë gjatë vjeshtës dhe dimrit.


23
Shkenca / Lajme nga shkenca
« ne: 22-03-2021, 00:54:22 »
Miliona vetëtima mund të kenë nisur jetën në Tokë, sipas një studimi të ri. Një nga përbërësit kryesorë për të cilën ka nevojë jeta është fosfori dhe sasia e madhe e vetëtimave që goditën në planetin tonë rreth 4 miliardë vite më parë, mund të kenë çliruar sasinë e nevojshme të fosforit për të krijuar themelet e jetës.

“Fosfori nevojitet te molekulat që formojnë strukturat bazike të qelizave dhe membranat qelizore. Ky element ishte i fshehur në Tokë, i bllokuar brenda mineraleve”, shpjegoi udhëheqësi i studimit, Benjamin Hess.

Studimi u publikua të martën, në revistën “Nature Communications”.

Deri më sot, mendohej se meteoritët ishin ata që i dhanë Tokës elementët e duhur për të nisur jeta në planetin tonë.

© SYRI.net

24
Jeta / Pse gjumi në divan nuk është ide e mirë?
« ne: 22-03-2021, 00:52:03 »
 

Të gjithë e kemi provuar dremitjen e ëmbël në divan por rezulton se fjetja në divan mund të jetë një aktivitet jo i shëndetshëm. Ne do t'ju provojmë pse miku juaj me 4 këmbë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Kolltuku juaj ka një aftësi të jashtëzakonshme për të mbledhur shumë pluhur. Nuk është për t'u habitur, ne e përdorim atë çdo ditë, hedhim thërrime mbi të dhe thjesht sjellim të gjithë pluhurin nga vendet e tjera në të.

Ne nuk ndryshojmë në pizhamet tona sa herë që ulemi në divanin tonë të bukur, apo jo?

Për t'i shtuar të gjitha, edhe mysafirët tanë ulen në të. Sigurisht, mund ta pastroni rregullisht nga fshesa me korrent, por do të ishte e pamundur të hiqni qafe të gjitha mikrobet. Alergjenët, bakteret dhe sporet e mykut do të shkaktojnë reagime alergjike në mënyrë të pashmangshme .

Pozicioni juaj i gjumit është i gabuar. Ju hidhni shtyllën kurrizore nga shtrirja kur flini në divan. Pavarësisht se sa modern është, është krijuar vetëm për një takim të këndshëm dhe jo për një gjumë të rehatshëm.

Në përgjithësi, kolltukët kanë struktura të papërshtatshme që nuk mund të sigurojnë pozicionin e duhur të gjumit.

Çuditërisht, edhe të flesh në dysheme nuk është aq e dëmshme sa të flesh në një divan.

Jeni më të ekspozuar ndaj shpërqendrimeve.


Si rregull, një divan i bukur është zakonisht në afërsi të një TV, llambave dhe i vendosur në dhomën e ndenjes.

Edhe drita më e vogël nga TV-ja juaj mund të jetë arsyeja e lodhjes suaj të përgjithshme.

Ju nuk mund ta vini re këtë në fillim, por përfundimisht, lodhja do të ndërtohet dhe do të bëhet dërrmuese.

Kolltuku juaj është i pakëndshëm.


Të gjitha ato shtresat dhe zbukurimet e vogla të shtratit nuk duket se janë aq të dukshme.

 Materiali gjithashtu mund të jetë arsyeja për gjumin tuaj të dobët.

Liria juaj e lëvizjes gjithashtu do të kufizohet.

Si pasojë të nesërmen në mëngjes, nëse ju pëlqen apo jo, do të keni dhimbje të tmerrshme në shpinë ose qafë.
 

 


© SYRI.net

25
Jeta / Hapja e gojës e mban trurin të zgjuar !!
« ne: 22-03-2021, 00:44:39 »
 

Përse na hapet goja?
E keni parasysh atë ndjenjën, që është e pamundur për t’i rezistuar… kur të hapet goja. Ndodh tek të gjithë, gjitarë, shpendë, zvarranikë etj.

Por çfarë është hapja e gojës dhe përse ndodh? Në të shkuarën njerëzit kanë pasur shumë teori.??


400 vjet para Lindjes së Krishtit, Hipokrati besonte se hapja e gojës hiqte ajrin e keq nga mushkëritë përpara një ftohjeje. Në shekujt e 17 dhe 18, mjekët besonin se hapja e gojës rriste nivelin e oksigjenit të gjak, presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe vetë qarkullimin e gjakut.


Së fundmi, u gjet më shumë konsensus mbi idenë se hapja e gojës qetëson trurin, ndaj kur kushtet ambientale dhe temperatura e vetë trurit rritet, episodet e hapjes së gojës shtohen.

Pavarësisht të gjitha këtyre teorive, e vërteta është se shkencëtarët nuk e dinë funksionin e vërtetë biologjik të këtij procesi kaq të zakonshëm.

Ajo që dihet është se goja u hapet thuajse të gjitha specieve. Ndodh kur një kafshë është e lodhur. Mund të përdoret si një kërcënim tek disa specie të tjera.

Hapja e gojës mund të ndodhë gjatë periudhave të konflikteve sociale dhe stresit, diçka që kërkuesit e quajnë ‘sjellje të zhvendosjes’.

Hapja e gojës mund të jetë ngjitëse, sidomos tek njerëzit, shimpazetë, ujqërit etj. Duke qenë më empatikë, punët kërkimore tek njerëzit sugjerojnë se këta të fundit kanë më shumë tendencën që të preken nga kjo “sëmundje ngjitëse”.

 

© SYRI.net

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 1018