Show Posts - M A X

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 1020
102
 

Në këtë fushatë Edi Rama u mor vetëm me vrasjen e shpresës: ATA NUK...ATA S'....ATA...ATA ATA...
Pra, pas KËTIJ ⬇️ vjen qameti!! ATA (domethënë kush nuk është me Edi Ramën ) qenkeshin apokalipsi. Që të " mos vijë fundi i botës" , s'kemi ç'bëjmë: duhet të mbajmë këtë që është shumë i keq, por jo sa ATA!

KY! U ka vjedhur qindra mijë shqiptarëve ATDHEUN! Sot qindra mijë  bij e bija nënash kanë lënë vendin me bindjen se KY VEND NUK BËHET!

KY! U ka vjedhur paratë mijëra shqiptarëve, përmes përqëndrimit të ekonomisë në pak duar dhe shkatërrimit  të shtresës së mesme, përmes borxhit që ka thelluar .

E nisi me " BURG! BURG! BURG"! rregjimin e tij dhe sot është krenar për fuksat që kontrollojnë nga bira e çelësit edhe bindjet tona!

LIRI - DEMOKRACI!!

Me këtë thirrje duhet shporrur kjo metastazë që trashëgon gjithë ADN - më më të ndyrë të sigurimit, AGPV -ve, sekretarëve të kuq, tallonit ushqimor dhe lej fenizmit

Shqipëria është Europë e jo Azi e tasit me oriz dhe skllavërimit të orizoreve!!

Sot java duhet shporrur kufoma dhe rikthyer direku nga Perëndimi.

E DUAM SHQIPËRINË SI GJITHË EUROPA!!

Armir Shkurti

103
Vec te iki Rama se cdo tjeter eshte me i mire se ai.

104
Influencer / Blogger / Gilberta Simoni (info foto video)
« ne: 26-03-2021, 09:24:26 »
 

105
Bota Sot / Nga viti 2021 nuk do nderrohet me ora
« ne: 25-03-2021, 17:47:33 »
Si eshte ne Amerike, a nderrohet ora?

106
Vipat Shqiptare / Anxhela Peristeri (info, foto video)
« ne: 25-03-2021, 14:24:32 »
Së fundmi, Anxhela ka publikuar në rrjete sociale pamje nga festa, ku shihet se ka festuar me rrethin e miqve të ngushtë.

Ata kanë krijuar një atmosferë të bukur festive me pije, muzikë, kërcime.

Anxhela shfaqet e kuruar deri në detaje dhe shumë e lumtur.

“Ju falenderoj nga zemra për çdo fjalë të ngrohtë që më dhuruat në këtë 35 vjetor dhe për çdo ndjesi të bukur që përjetova. Zoti ua shpërbleftë 1000 herë më shumë”, ka shkruar Anxhela krahas fotove./syri.net

107
Vipat Shqiptare / Nora Istrefi (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 25-03-2021, 14:23:07 »
Për këngëtaren Nora Istrefi sot është një ditë të veçantë.

Ajo feston ditëlindjen dhe sot mbush 35 vjeç, edhe pse duket se mosha është vetëm një numër për të, shkruan Syri Kosova


Që nga ndërrimi i datave, këngëtarja ka pranuar urime të shumta nga miqtë, familjarët dhe fansat e saj.

108
Influencer / Blogger / Juljan Lala (info foto video)
« ne: 24-03-2021, 21:21:26 »
 

109
Vipat Shqiptare / Kledi Kadiu!
« ne: 24-03-2021, 21:18:17 »
 

110
Vipat Shqiptare / Kledi Kadiu!
« ne: 24-03-2021, 21:18:07 »
 

111
Historia Shqiptare / 24 mars të vitit 1999
« ne: 24-03-2021, 19:51:39 »
Letrat qe shperndau NATO para se te niste bombardimin.
 

112
Bota Sot / Nga viti 2021 nuk do nderrohet me ora
« ne: 24-03-2021, 19:44:55 »
Ne fund te fundit shtetet nuk iu permbajten sugjerimit te parlamentit europian. Para dy vjetesh ky parlament miratoi ligjin qe i hap rruge heqjes se ndryshimit te ores dy here ne vit, por këtë vendim shtetet e BE akoma se kane marre. Per sa kohë është kështu ne do duhet te ndryshojme oren ne pranvere e ne vjeshte.

113
Influencer / Blogger / Ana Lleshi (info foto video)
« ne: 24-03-2021, 08:02:07 »
 

Ana lidhet me Arsimin.

114
Historia Shqiptare / 24 mars të vitit 1999
« ne: 24-03-2021, 07:52:10 »
Lajmerimi direkt ne transmetim te lajmeve ne tvsh per fillimin e bombardamive te Serbise nga NATO.

115
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:11:41 »
11. Kaktus Parodia
 

Ku ta vendosni: Vendosni kaktusët e parodisë në një vend ku mund të kapë rrezet e diellit herët në mëngjes, por shmangni rrezet e diellit direkte gjatë orëve më të nxehta të pasdites.

Uji: Mund t’i ujitni çdo 2 javë, madje edhe më rrallë gjatë dimrit.

© SYRI.net

116
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:09:13 »
5. Inchplant
 

Ku për të vënë atë: Ne zonat me hije të pjesshme, por janë në rregull me zonat me diell në qoftë se toka është mbajtur lagështi.

Uji: Rreth dy herë në javë, dhe më rrallë gjatë dimrit.

6. Orkide molë
 

Ku ta vendosni: Orkidetë e natës preferojnë të jenë pranë një dritareje mesatarisht të ndritshme ose një mjedisi të ngjashëm.

Uji: Çdo 7 deri në 10 ditë.

7. Bromeliadat
 

Ku ta vendosni: VendosEni disa metra larg një dritareje, larg rrezeve të diellit.

Uji: Çdo 3 deri në 4 javë, dhe çdo 5 javë gjatë dimrit.

8. Schefflera
 

Ku ta vendosni: Bimët Schefflera duan të vendosen në një dhomë të ndriçuar mirë me shumë rrezet e diellit indirekte.

Uji: Mund t’i ujitni një herë në javë, me më pak ujë gjatë sezonit të dimrit.

Që bima po humbet gjethet, kontrolloni tokën pasi mund të jetë bërë shumë e thatë ose shumë e lagur.

9. Anthurium
 

Ku ta vendosni: Vendosni anthuriumet në një vend të ngrohtë, të ndriçuar me shkëlqim, larg rrezeve të diellit.

Uji: Thjesht shpesh sa për ta mbajtur tokën të lagur, por jo të lagur. Rreth një gjysmë filxhani ujë një herë në javë.

10. Fieri i Bostonit
 

Ku ta vendosni: Fijet e Bostonit preferojnë të vendosen në vende me rrezet e diellit indirekte, por mund të jetë në rregull duke marrë rrezet e diellit direkte për sa kohë që nuk janë gjatë orëve të pikut të ditës.

Uji: Një ose dy herë në javë me ujë të vakët.

117
Shtepia ime / Bimet me rezistente per shtepi
« ne: 22-03-2021, 01:04:20 »
 

Përveç dhënies së shtëpive tona një pamje më artistike, të kesh bimë në shtëpitë tona gjithashtu ka përfitime si ulja e stresit dhe rritja e produktivitetit tonë.

Ndërsa duam të kujdesemi për bimët brenda shtëpisë sonë, mund ta gjejmë veten duke e lënë mënjanë idenë sepse mendojmë se bimët kërkojnë shumë punë shtesë.


Bright Side dëshiron t'ju ndihmojë të filloni udhëtimin tuaj si një ‘prind bimësh’ dhe bëri një listë të të bimëve me mirëmbajtje të .

1. Kaktus Krishtlindjesh
 

Ku ta vendosni: Vendosni kaktusin e Krishtlindjes në një zonë të ndriçuar mirë, por larg rrezeve të diellit.

Uji: Duhet ta ujitni atë vetëm kur pjesa e sipërme e tokës të jetë tharë plotësisht.

2. Coffea arabica
 

Ku ta vendosni: Vendosni bimën tuaj të kafesë pranë një dritare me blinds ose hije.

Uji: Të paktën një herë në javë dhe mbajeni tokën të mos thahet plotësisht.

3. Bima e lutjes
 

Ku ta vendosni: Vendosni bimët e lutjes në një dhomë të ndritshme, por larg rrezeve të diellit.

Uji: Këto bimë nuk u pëlqen të jenë të thata dhe pëlqejnë që toka e tyre të jetë e lagur (por jo e mbingopur).

4. Lule Shqiponje
 

Ku ta vendosni: Vendosni lule shpiponjen në një dhomë me dritë indirekte të diellit ose në një vend ku rrezet e diellit filtrohen nga një perde e tejdukshme.

Uji: Një herë në javë, dhe më rrallë gjatë vjeshtës dhe dimrit.


118
Shkenca / Lajme nga shkenca
« ne: 22-03-2021, 00:54:22 »
 

Miliona vetëtima mund të kenë nisur jetën në Tokë, sipas një studimi të ri. Një nga përbërësit kryesorë për të cilën ka nevojë jeta është fosfori dhe sasia e madhe e vetëtimave që goditën në planetin tonë rreth 4 miliardë vite më parë, mund të kenë çliruar sasinë e nevojshme të fosforit për të krijuar themelet e jetës.

“Fosfori nevojitet te molekulat që formojnë strukturat bazike të qelizave dhe membranat qelizore. Ky element ishte i fshehur në Tokë, i bllokuar brenda mineraleve”, shpjegoi udhëheqësi i studimit, Benjamin Hess.

Studimi u publikua të martën, në revistën “Nature Communications”.

Deri më sot, mendohej se meteoritët ishin ata që i dhanë Tokës elementët e duhur për të nisur jeta në planetin tonë.

© SYRI.net

119
Jeta / Pse gjumi në divan nuk është ide e mirë?
« ne: 22-03-2021, 00:52:03 »
 

Të gjithë e kemi provuar dremitjen e ëmbël në divan por rezulton se fjetja në divan mund të jetë një aktivitet jo i shëndetshëm. Ne do t'ju provojmë pse miku juaj me 4 këmbë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Kolltuku juaj ka një aftësi të jashtëzakonshme për të mbledhur shumë pluhur. Nuk është për t'u habitur, ne e përdorim atë çdo ditë, hedhim thërrime mbi të dhe thjesht sjellim të gjithë pluhurin nga vendet e tjera në të.

Ne nuk ndryshojmë në pizhamet tona sa herë që ulemi në divanin tonë të bukur, apo jo?

Për t'i shtuar të gjitha, edhe mysafirët tanë ulen në të. Sigurisht, mund ta pastroni rregullisht nga fshesa me korrent, por do të ishte e pamundur të hiqni qafe të gjitha mikrobet. Alergjenët, bakteret dhe sporet e mykut do të shkaktojnë reagime alergjike në mënyrë të pashmangshme .

Pozicioni juaj i gjumit është i gabuar. Ju hidhni shtyllën kurrizore nga shtrirja kur flini në divan. Pavarësisht se sa modern është, është krijuar vetëm për një takim të këndshëm dhe jo për një gjumë të rehatshëm.

Në përgjithësi, kolltukët kanë struktura të papërshtatshme që nuk mund të sigurojnë pozicionin e duhur të gjumit.

Çuditërisht, edhe të flesh në dysheme nuk është aq e dëmshme sa të flesh në një divan.

Jeni më të ekspozuar ndaj shpërqendrimeve.


Si rregull, një divan i bukur është zakonisht në afërsi të një TV, llambave dhe i vendosur në dhomën e ndenjes.

Edhe drita më e vogël nga TV-ja juaj mund të jetë arsyeja e lodhjes suaj të përgjithshme.

Ju nuk mund ta vini re këtë në fillim, por përfundimisht, lodhja do të ndërtohet dhe do të bëhet dërrmuese.

Kolltuku juaj është i pakëndshëm.


Të gjitha ato shtresat dhe zbukurimet e vogla të shtratit nuk duket se janë aq të dukshme.

 Materiali gjithashtu mund të jetë arsyeja për gjumin tuaj të dobët.

Liria juaj e lëvizjes gjithashtu do të kufizohet.

Si pasojë të nesërmen në mëngjes, nëse ju pëlqen apo jo, do të keni dhimbje të tmerrshme në shpinë ose qafë.
 

 


© SYRI.net

120
Jeta / Hapja e gojës e mban trurin të zgjuar !!
« ne: 22-03-2021, 00:44:39 »
 

Përse na hapet goja?
E keni parasysh atë ndjenjën, që është e pamundur për t’i rezistuar… kur të hapet goja. Ndodh tek të gjithë, gjitarë, shpendë, zvarranikë etj.

Por çfarë është hapja e gojës dhe përse ndodh? Në të shkuarën njerëzit kanë pasur shumë teori.??


400 vjet para Lindjes së Krishtit, Hipokrati besonte se hapja e gojës hiqte ajrin e keq nga mushkëritë përpara një ftohjeje. Në shekujt e 17 dhe 18, mjekët besonin se hapja e gojës rriste nivelin e oksigjenit të gjak, presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe vetë qarkullimin e gjakut.


Së fundmi, u gjet më shumë konsensus mbi idenë se hapja e gojës qetëson trurin, ndaj kur kushtet ambientale dhe temperatura e vetë trurit rritet, episodet e hapjes së gojës shtohen.

Pavarësisht të gjitha këtyre teorive, e vërteta është se shkencëtarët nuk e dinë funksionin e vërtetë biologjik të këtij procesi kaq të zakonshëm.

Ajo që dihet është se goja u hapet thuajse të gjitha specieve. Ndodh kur një kafshë është e lodhur. Mund të përdoret si një kërcënim tek disa specie të tjera.

Hapja e gojës mund të ndodhë gjatë periudhave të konflikteve sociale dhe stresit, diçka që kërkuesit e quajnë ‘sjellje të zhvendosjes’.

Hapja e gojës mund të jetë ngjitëse, sidomos tek njerëzit, shimpazetë, ujqërit etj. Duke qenë më empatikë, punët kërkimore tek njerëzit sugjerojnë se këta të fundit kanë më shumë tendencën që të preken nga kjo “sëmundje ngjitëse”.

 

© SYRI.net

121
Mc Kresha prej kohësh jeton në Kanada së bashku me bashkëshorten, Erzinën dhe vogëlushen e tyre. Ndërkohë pak ditë më parë ai u nis drejt Kosovës dhe fotot e ndarjes me vajzën para udhëtimit bën xhiron e rrjetit. I ati i Erzinës publikoi në Instagram momentin kur reperi shihet me valixhe dhe përshëndetet më të bijën. Ky largim dukej se ishte shumë i vështirë për artistin shqiptar, pasi ai shihej duke u larguar dhe kthyer sërish tek vajza për të përqafuar.

 
Mirëpo duket se reperi uk do të qëndrojë për kohë të gjatë larg familjes. “Prive” ka mësuar se Mc Kresha dhe Erzina do të zhvendosen për të jetuar me kohë të plotë në Prishtinë. Jo vetëm reperin, por edhe bashkëshorten e tij e pret puna në Kosovë, ndaj duket se kanë qenë të detyruar të rikthehen në vend. Ndërkohë sa i përket Kanadasë, ata kanë vendosur që atje të kthehen herë pas here për të kaluar pushimet gjatë sezoneve.


Kujtojmë se në dhjetor të vitit 2019, MC Kresha i dha fund beqarisë me partneren e tij Erzina, në një ceremoni private me miq e të afërm në Prishtinë. Kresha dhe bashkëshortja e tij Erzina u bën prindër të një vajze në qershor të vitit 2020. Vogëlushen e tyre e pagëzuan me emrin, Iza, që do të thotë Zoti është i përsosur” ose “Zoti është betimi im”./lapsi


123
Vipat Shqiptare / Sinan Hoxha (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 22-03-2021, 00:35:17 »
Pritjes së ëmbël i erdhi fundi dhe Andrra Destani e Sinan Hoxha janë zyrtarisht prindër të dy fëmijëve. Andrra ka sjellë në jetë ditën e sotme djalin e dytë dhe e gjithë familja është në qiellin e shtatë nga gëzimi. Lajmin e bukur e ka ndarë vetë ajo përmes një postimi në Instagram.
Bashkëshortja e këngëtarit të njohur ka postuar një foto të bebushit pa ja zbuluar fytyrën. I vogli shihet i veshur me rroba në ngjyrë blu teksa fle gjumë.

“E gjithë bota është e imja. Faleminderit Zot”, ka shkruar Andrra në postim.

Ndërsa Sinan Hoxha nuk ka bërë ende asnjë reagim për ardhjen në jetë të vogëlushit.

Kujtojmë se fillimisht çifti i njohur e mohuan lajmin e shtatzënisë së dytë të Andrrës, sepse pritën sa të kalonin me sukses muajt e parë. Më pas në dhjetor, gjatë festave të fundvitit, Andrra tregoi se ishte sërish shtatzënë dhe madje zbuloi gjininë e bebushit.
“Kete fundvit, esenca e atmosferes festive ne familjen tone eshte pohimi i lutjeve te Ansit! Falenderuese pafund Zotit, per dhuraten me te bukur te Ansit, nje vella… Nje perkedhelje e embel per Ansin po vjen…”, shkroi Andrra në një postim.
Djali i parë i Andrrës dhe Sinanit ka lindur në maj të 2016-tës dhe për pak muaj do të festojë 5-vjetorin si vëlla i madh./lapsi

124
Vipat Shqiptare / Ermal Meta (info, foto, video)
« ne: 22-03-2021, 00:34:18 »
Dita e Baballarëve është festuar dje në të gjithë Europën.
Së fundmi dhe këngëtari i mirënjohur me origjinë shqiptare, Ermal Meta ka publikuar në Instagram video nga kënga e tij “Lettera a mio padre”, krahas së cilës bashkangjiti një mbishkrim.

“Gëzuar Festën e Baballarëve. Atyre të vërtetëve”, ka shkruar Ermali krah videos.
Në këngën “Lettera a mio padre”, Ermali tregon raportin e vështirë me të atin dhe e përshkruan si një njeri që nuk ndodhej kurrë në shtëpi për famijen. Këngëtari ka treguar më parë se i ati ka ushtruar dhunë ndaj tij.
Kujtojmë se këngëtari i njohur shqiptar përfaqësoi Italinë në “Eurovision” në 2018-tën dhe më pas mbajti një koncert në Tiranë ku u mblodhën disa qindra veta.
Pas kësaj ai menjëherë mori vëmendjen e mediave shqiptare dhe disa televizione e ftuan për intervista. Gjatë intervistës me Alban Dudushin në “Top Shoë Magazinë” ai u pyet për një ngjarje mjaft të përfolur për jetën e tij, historinë e tij me babain e dhunshëm./lapsi

125
Celebrities / Kanye West
« ne: 22-03-2021, 00:32:37 »
Së fundmi reperi Kanye West është bërë njeriu me ngjyrë më i pasur në ShBA.

Sipas kompanisë ‘Blomberg’ , pasuria e Kanye ka arritur deri në 6.6 miliardë dollarë duke ia kaluar basketbollistit ,Michael Jordan.’Bloomberg’ ka raportuar se linja e re e Yeezy Gap, e cila do të dalë këtë verë, pritet të vlejë më shumë se 970 milionë dollarë .Disa nga të ardhurat e tij vijnë gjithashtu nga 1.7 miliard dollarë ai fiton nga investimi i tij në etiketën Skims të Kim Kardashian./lapsi

Faqe: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 1020