Show Posts - M A X

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 1019
176
Influencer / Blogger / Leorita Haxhijaj (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:52:17 »
 

177
Influencer / Blogger / Blementa Kuci (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:51:06 »
 

179
Influencer / Blogger / Albina Mavriqi (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:49:30 »
 

180
Influencer / Blogger / Albina Mavriqi (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:49:20 »
 

181
Influencer / Blogger / Albina Mavriqi (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:49:06 »
 

182
Influencer / Blogger / Graciano Tagani (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:48:26 »
Graciano me Soni Malaj
 

183
Influencer / Blogger / Dorentina Morina (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:47:37 »
 

184
Influencer / Blogger / Fatbardha Hoxha (info, foto, video)
« ne: 15-03-2021, 10:47:01 »
 

185
Vipat Shqiptare / Bleona Qereti (info, foto, video)
« ne: 15-03-2021, 10:46:03 »
 

186
Influencer / Blogger / Anetta Beri (info, foto, video)
« ne: 15-03-2021, 10:45:20 »
 

187
Influencer / Blogger / Arjan Korkaj (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:44:35 »
 

188
Influencer / Blogger / Arjan Korkaj (info foto video)
« ne: 15-03-2021, 10:44:20 »
 

189
E Bukura / Ngjyra e Kuqe🎀
« ne: 14-03-2021, 20:53:26 »
 

190
Café Zerion ツ / Gezuar diten e veres !
« ne: 14-03-2021, 11:36:44 »
Gëzuar
 

191
Panorama / Kafshe qe te rregullojne diten...🐾🧸🐈
« ne: 14-03-2021, 09:44:12 »
 

192
Shqiptaria / Dita e Veres !
« ne: 14-03-2021, 09:27:31 »
 

193
Jeta / Syte - Syri njeriut
« ne: 14-03-2021, 09:26:22 »

194
Mediat Sociale / Skuthat e mediave sociale
« ne: 13-03-2021, 23:28:50 »
 

Skuthi është ai që nuk komenton kurrë, nuk i bën lajk postimeve, madje as faqes nuk i ka bërë lajk. Por është gjithmonë i pranishëm. Skuthi pret rastin kur te një postim vendoset data gabim, apo kur mungon shkronja "ë" në fund të një fjale për të komentuar. Aty skuthi ndihet i realizuar. Skutha janë edhe ata që i bëjnë lajk komentit të një skuthi. Kuptohen shumë shpejt skuthat midis tyre dhe pëlqehen me lajke. Faqja trajton shumë tema dhe me siguri gabimet janë të shumta. Mjafton që gabimi të vihet në dukje dhe korrigjohet. Nuk është e nevojshme të shani apo ofendoni. Por nuk është kjo arsyeja e postimit. Neve nuk na prishin punë skuthat. Na vjen keq për ata që kanë raporte me skuthat në jetën e përditshme, në jetën reale. Imagjinoni sa të lumtur janë skuthat me dështimet tuaja. E thënë ndryshe, "suksesi" i vetëm i tyre, është dështimi juaj. Sa gjë e shpifur që janë skuthat

Burimi
Kodi: [Zgjidh]
https://www.facebook.com/108724886479847/posts/724351444917185/

195
Jeta / Dallimi mes vaksinave anti-covid19
« ne: 13-03-2021, 23:23:23 »
 

Ky material eshte marre nga burime te ndyshme mjeksore Gjermane.

VAKSINAT KUNDER COVID 19 DHE KU NDRYSHOJNE ATO!

*Vaksina Biontech / Pfizer), Moderna

Te dyja jane  vaksina  lajmëtare e ARN (vaksina mARN). Sipas Institutit Paul Ehrlich, informacioni gjenetik për ndërtimin e një përbërësi patogjen të padëmshëm administrohet me injeksion në muskul. Qelizat trupore përdorin informacionin gjenetik të ARN për të ndërtuar përbërësin patogjen. Sistemi imunitar i njeriut atëherë njeh patogjenin e huaj dhe ndërton një përgjigje imune mbrojtëse.

*Po vaksina Astrazeneca?

Vaksina e tretë, është nga Astrazeneca në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo  tregon vetëm një efektivitet prej 70 për qind kundër koronavirusit në studime, por është relativisht i lehtë për t'u përdorur në krahasim me vaksinat nga Biontech / Pfizer dhe Moderna.

 

Në vend që të ruhet në minus 70 ose minus 20 gradë, vaksina mund të ruhet në temperaturat e frigoriferit (2 deri në 8 gradë) dhe gjithashtu është shumë më e lirë për t’u prodhuar.

 Vaksina thuhet se kushton vetëm 1.78 euro për dozë. Kjo e bën atë më të lirë deri më tani, e cila është e rëndësishme për shpërndarjen në vendet e varfëra.

Këtu ndryshon vaksina Astrazeneca

Ndërsa (Biontech / Pfizer) dhe përbërësi aktiv mRNA-1273 nga Moderna mbështeten në teknologjinë mARN, Astrazeneka  AZD1222 është e ashtuquajtura vaksinë vektoriale. Përmban viruse të padëmshme shimpanzeje , sipërfaqja e të cilave është modifikuar në mënyrë që ato të përmbajnë edhe projektin për një proteinë të caktuar të virusit SARS-CoV-2. Efekti i plotë mbrojtës shpaloset brenda 14 ditëve pas dozës së dytë. Pra, edhe këtu ju duhet të vaksinoni dy herë.

*Vaksina AstraZeneca në MB: këto janë efektet anësore

Efektet anësore të vaksinës AstraZeneca vështirë se ndryshojnë nga efektet anësore të vaksinës Biontech *. Sipas futjes së paketës, efektet e mëposhtme anësore janë të njohura deri më tani:

Dhimbje koke

Ethe

Ndiheni të dobët

Marramendje, të përzier, gjendje e keqe e përgjithshme

Dhimbje, mavijosje, ngrohtësi, skuqje dhe kruajtje në vendin e injektimit

Ndjeshmëria e rritur ndaj dhimbjes

Dhimbje muskulore

Humbja e oreksit

Enjtje e nyjeve limfatike

Efektet anësore ndodhën gjithashtu në disa raste me një intensitet të lartë, kështu që subjektet e provës u desh të qëndronin në shtëpi për disa ditë. Sidoqoftë, efektet anësore u zhdukën pas disa ditësh. Në parim, këto efekte anësore janë një shenjë pozitive që sistemi imunitar po i përgjigjet vaksinës.
Ajo qe eshte vene re kohet e fundit ne disa vende  si Danimarka ,Norvegjia  etj eshte mpiksja e gjakut pas vaksinimit ndaj ata kane pezulluar vaksinimin deri ne sqarimin e fakteve.
Nga Entela Tela

196
Vipat Shqiptare / Learta Jakupi (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 13-03-2021, 22:37:07 »
 

197
Vipat Shqiptare / Learta Jakupi (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 13-03-2021, 22:36:24 »
 

200
Influencer / Blogger / Es Allmuca (Info foto video)
« ne: 13-03-2021, 15:51:34 »
 

Faqe: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 1019