Show Posts - M A X

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 ... 1013 1014 1015 1016 1017 [1018] 1019
25426
Qesh / : Barsaleta!
« ne: 27-04-2004, 12:01:37 »


Ujku pik kom  ;D

25427
Qesh / : Barsaleta!
« ne: 27-04-2004, 11:48:23 »
MENGJES VERE NE PYLL

Kete mengjes gomari buzebardhe ; ( jo prite hyrja ne fillim :  ishte nje dite o zoooooooootttt si gjithe te tjerat qe mos ardhshin kurre ishalla, era nuk te linte dot te lexonje dot ndonje liber te kendshem . Vesa e fresket e zgjovi breshken nga gjumi )

 

E ku e lame, he po : gomari buzebardhe kishte vjedhur gazeten e dhelpres ileqare (.Ah sa mire qe ja beri ). Ne kete kohe vjen lakuriqi me duar ne xhep po pertypte fara kungulli te pjekura duke feshkellyer gjithe qejf Shakiren . Ne pubin  " FUTI DRU ZJARRIT SE FTOHET NENOJA " (pubin  me te mire e pyllit me 5 yje ) teknik pellumbi feat.Dj Pelikani  ishin  shume ne forme dhe muzika kishte arritur ne kupe te qiellit dhe po ja u shkiste kafsheve te shkara . Ujku serish vazhdonte perpjekjet per te futur ne rrugen e keqe kesulkuqen e ngrate me xhinse meshini . Borebardha kishte dite qe sterviste xhuxhat ne basketboll. Nuk mund te leme pa permendur Luanin dhe Tigrin qe po shuanin epshet duke e vyshkur shkuren ku ishin fshehur . Breshka plake po merte pensionin nderkohe qe pata po mundohej tja futte duke i mbajtur mbi 200 evro nga pensioni i saj jetik . Era e marjuanes se ketrit i shponte hundet . Luani kishte leshuar banden e tij te xhepisteve neper butiket e pyllit ku hardhucat me side provonin robabanjet firmato.  Nderkohe gjithe kjo qetesi prishet nga tingellimat e thikave qe vinin nga rruga  Hyr ketu se del shkurt  , bandat e perhershme te kesaj rruge edhe kete te diel nuk e bene pushim .

 

P.S Nuk e mbaruam se do ikim se kena ca pune .

VAZHDIMIN DO E LEXONI CA ME VONE .

 

Erald , Elvis , Bernard  Nga Korca

25428
Astronomi / : Wormholes - "Vrimat e krimbit" - STARGATE!
« ne: 27-04-2004, 11:18:08 »
Te flitet per wormhole dhe te perdoren gjithashtu, kemi pare ne shume filma sci fi duke filluar qe nga Star Trek, ku Enterprise kalon shpesh neper te tilla vrima per te kaluar nga njeri kuadrant i universit ne tjetrin. Filmi ku perdoren me shume keto wormholes, eshte ai me titull Stargate si dhe seriali qe e pason Stargate SG1. Ne kete film tregohet se si nje qyteterim shume i lashte ne univers ka ndertuar porta te vogla qe perdorin parimin e kalimit neper Hiperhapesire per te bere udhetime te castit ne planete te ndryshme te universit, te cilet ndodhen miliona vite larg njeri tjetrit.

 

25429
Astronomi / Wormholes - "Vrimat e krimbit" - STARGATE!
« ne: 27-04-2004, 11:17:44 »
 

Me siguri keni lexuar, apo degjuar te flitet per wormholes, per ekzitencen teorike te ketyre "vrimave te krimbit" ne hapesire, qe bejne te mundur lidhjen e dy pjeseve te ndryshme te universit. Ne fiziken teorike keto duhet te ekzistojne me siguri, por prova te sakta dhe bindese shkencore ende nuk ka, e nuk dihet ne do te kete ndonjehere. Ne teori keto vrima jane si tunele. Pervec hapesires se rregullt dhe normale ekziston dhe Hiperhapersira; pikerisht ne hiperhapesire kalojne keto vrima. Nese do te zbulohej ne te vertete ekzistenca e ketyre tuneleve dhe nese do te ishin te arritshem, atehere do te zgjidhej problemi i udhetimeve te gjata dhe te largeta neper galaktiken tone, apo ne tere universin. Teorikisht me ane te hiperhapesires ( qe une ne te vertete akoma nuk arrij ta kap se si mund te ekzistoje) mund te arrihen skaje te universit brenda nje kohe shume te shkurter, ne nje kohe qe duke kaluar neper hapesiren normale mund te duhen mijera, apo miliona vite drite.

Skema e meposhtme tregon se si duhet te funksionoje nje wormhole ne teori:

   

25430
Letersia Shqiptare / : Poezi!
« ne: 27-04-2004, 03:28:39 »
poezia lind bristesishte e ngrohte
Diku ne nje klase te thjesht  fshati
e ne nje vend  andej
nga malet..
Te nje xham i thyer cope..
Mes nje ere qe kuis
Si mace e pangrene
Qe kaltersise qiellore
i falet
Ajo lind te nje dore
Qe kerkon tjetren
per te mbajtur lotin e nisur
parajsor
Ti varesh gjysem e pajete pas saj
Gjysem e dehur nga lumturia e  arrire
tek te shfaqet ngadale
Vegimi perrallore
VitoreStefaLeka


25431
Mijra t''tjere qe emigruan n''brigjet e Dalmacise e n''Itali, te tjere ne Bosnje (para luftes ne Bosnje llogariteshin saktesisht 31% boshnjake-myslimane, 23% serbe, 18% kroate dhe 5% e popullsise se Bosnjes te ishte shqiptare, kryesisht ne Sarajeve, qe eshte vazhdimi i trungut shqiptar - Sanxhak-Kosove).
Kerkush nuk u interesua per ta.
 A thua do t''ia japin edhe atyre t''drejten per te votuar?!
Na vdiq se c''na vdiq nje kryeminister apo nji zvendeskryeminister serb (Lexo: Serv-sherbyes, sherbtor)!!!
 Parlamenti shqiptar duhet me e treguar vehten perpara Evropes se ne e qajme ate edhe me shume se t''zotet e shpise.
Ne i duam kojshijt (ne kete rast hasmin) me shume se njerezit tone!!!
Ne mbajme zi, s''ka gje se ai eshte shtetar i nje shteti qe ka vra e vazhdon me vra mishin e gjakun tone.
Po s''ka gja, ne jemi bashkkohor, nuk duhet t''i vejme re keto gjera t''vogla!!!

Na erdhi se c''na erdhi nji ambasador i ri: Per pak nuk filluan te kendojne ate kengen ''Nusja re, moj nusja re...", sa i mire mor xhan, apo nuk e flitka shqipen uje... Reklame me t''qelluar zorr se behet.
Tani qe na erdhi ky ambasador i zgjidhem hallet!Na dridhet goja me thane nje fjale per shqiptaret e Maqedonise, edhe kur flasim themi shifra qesharake: 23-25% shqiptare.
Se mos i ngelet hatri qeverise maqedonase!?
Kur krisi pushka u pa se sa ishte perqindja e popullsise; ''maqedonasit" s''kishin burra me ju pergjigj shqiptarve.
A thua maqedonasit jane t''gjithe gra?!?
Ndoshta!
Si mundet qe popullsia shqiptare (megjithe shpernguljet masive te here-pas-hershme deri me 1968) n''Maqedoni t''jete vetem 23-25%, kur gati t''gjithe qytetet e medhej jane qytete shqiptare; duke filluar nga Kumanova, Shkupi, Tetova, Dibra, Kercova, Ohri, Struga, Manastiri e Perlepi.
Per qytete te ashtuquajtura ''maqedonase" (se ata nuk meritojne te perdorin emrin e vendit te Lekes se Madh te Maqedonise - qe ishte padyshim shqiptar, e jo vetem ai por e gjithe popullsia ishte shqiptare), na mbeten vetem Stobi e Gjevgjelia.
Nuk po permendim ketu lindshmerine e larte te shqiptareve, qe eshte emertuar teper e rrezikshme si nga serbet, malaziasit, e maqedonet; qe nuk shpjegohet nga ''kultura jo e larte e popullates", perkunder eshte nje kunderpergjigjje teper e ndergjegjshme e ndjenjes se forte e t''patundshme te atdhedashunise se shqiptarve.

Ne jemi vend qe kemi pranuar te jetojme n''paqe me fqinjet qe na i vrasin bashkekombasit n''kufi, edhe pse ekziston nje ligj qe ndalon ta vrasesh tjetrin per kalim kufiri.
Ministrat maqedonas deklarojne se ne Shqiperi na jetokan 350.000-400.000 maqedonas (t''gjalle-e-t''vdekur se bejne dot kete numer!!), e kerkush nuk i pergjigjet, kerkush nuk fyhet.
T''njejten gje bejne edhe greket; e ne na dridhet zeri per te kerkuar nje vize per kalim kufiri.
Per ti bere qejfin Evropes ne behemi t''gjithe te krishtere, bile edhe cifute po t''na thone, per t''qene t''pranueshem, ne e ndalojme hoxhen me kendu n''minare, se mos na besdisen ambasadat e huaja (qe jane edhe turistet e vetem n''Shqiperi), s''ka gje se kembanat e kishave bien sa here e kane per detyre me ra.
Si mundet Evropa me na treguar ne marredheniet nderfetare, kur historikisht ata i kane pare fete e tjera si kundershtare.
 Kur Kostandini i Madh (nga e mori emnin Kostandinopoja), qe e njohu per here te pare zyrtarisht fene e krishtere (pas gjithe atyre masakrave) ishte nje shqiptar.
E pra ne njerzit e prapambetur, me bisht, qe kemi tre fe, brenda nje kombi, e qe shkojme kaq mire me njeri-tjetrin, duhet t''marrim shembull nga Evropa qe ne t''shumten e rasteve ka nje grup fe-she ose derivate te nje feje (katolike, ortodokse, protestante, anglikane, evangjeliste, kalviniste etj., qe kane nje histori shume t''hidhur me njeri-tjetrin (Luftrat fetare)).

Sipas tregimeve gojore ne fund-fillimin te ketij shekulli ne Tirane u shperngulen nga rrethinat e Shkodres 20 familje katolike.
Familjet tiranase myslimane pervec lejimit te banimit ne tokat e tyre, ndihmes ne ushqime e faljes se banesave; mblodhen leke per ndertimin e kishes katolike, qe keta njerez te kishin mundesi te kryenin ritin e lutjeve ne shtepine e zotit.
 Ku ka ne bote nje shembull te tille?!
Kjo u perserit me rastin e rihapjes se kishave e xhamijave; njerzit pa dallim feje ndihmuan ne hapjen e rindertimin e tyre.

Ne i shkojme per vizite n''gezime fetare njeri-tjetrit edhe pse jemi me fe t''ndryshme, por sic duket keto veprime i bejme nga prapambetja qe kemi!!
Kush duhet te mesoje per kete problem nga njeri-tjetri?
 Pergjigjja eshte teper e qarte!
 Me e dashte Shqipnine ka vetem nje menyre; me qene i ndershem.
Pra mos me ba pazar n''kurriz t''bashkombasve tane, sic kane bere (fatkeqsisht) shume njerez qe jane bere milionere n''dollare brenda nates.
Po nuk kane per t''pare dite te mire, se ato jane gjaku e djersa e shqiptarve!
Pra vellezer shqiptare - Shqipnia duket e vogel, por eshte kaq e madhe, sic eshte shpirti i shqiptarit, por edhe ka halle shume, sic ka shqiptari.
A ka shembull qe mund t'i perqaset Nane Terezes, a ka shembeltyre me te mire per shqiptarizmen?

Shqipnija Etnike nuk behet me deklarata a shkrime qe fund e krye kane ndjenjen e peruljes, disa here edhe t''lypjes.
 Si mundet me e konceptuar veten shqiptari ''lyps".
Asgje nuk fitohet me lutje, vetem sa zgjat ditet e agonise.
N''qoftese ne nuk japim shenja se jemi akoma n''jete, e t''vlefshem per njerzimin sic kemi qene per mijera vjet, kemi me u shujte pak e nga pak.
Kerkush nuk don me ndihmu nje njeri qe eshte n''buze te varrit.
E n''Shqiperi investohen miliona per me ja arrit kesaj.
Shumkush e din kete.

 Po e shohim qarte se si semundjet qe deri dje i kishte vetem Shqipnija, sot vrejme se jane injektuar edhe n''Kosove, Maqedoni e tjeterkund.
Po kurrsesi nuk duhet te plogeshtohemi, s''duhet me e humb shpresen!
Ka ardhur nje kohe e re, e m''duket n''favorin tone, e kemi nje mik t''madh qe po na ndihmon.
Marathonomaku eshte nisur (ai qe thote te marat, te mbarat, lajmet e mbara, lajmetari).
Eshte nje shans qe ndoshta nuk na vjen me ne nje mijevjecar.
Duhet me dite si me e dashte veten me fort e me drejt.
Koha po punon per ne, por ne akoma nuk po punojme per kohen tone.
Shqipnija Etnike eshte tek cdo shqiptar.
Sa me e madhe e me e forte behet Shqiperija aq ma i forte e me i nderuar eshte cdo shqiptar, edhe ai qe nuk jeton n''truallin ame.
 Nje Shqiperi me e forte dhe e vertete vetkupton edhe nje shqiptar me te prezantueshem ne bote.
Eshte nje ceshtje reciproke e dyemerthit: Shqiptar-Shqipni !
Nuk eshte shume e veshtire per ta kuptuar kete.
Jens Zajmi-Katanolli.

___________________ ___________________ _________

25432
Shqiperia Etnike, Shqiperia E Tane, Shqiperia E Jone.
Nese e pyesim nje rus se ku fillon e ku mbaron Rusia, veshtire se mundet me u pergjigj i shkreti rus.
Mundeni me pyet pse eshte kaq e veshtire me dite me iu pergjigj kesaj pyetje?!!Une them se eshte e veshtire jo vetem per nje rus t'paditur por edhe per nje rus shume t'kulturuar me iu pergjigj kesaj pyetje.

E para sepse Rusia eshte per me shume se 2/3 nji shtet artificial, pra i krijuar n'nje shtrat qe historikisht nuk eshte banuar nga popullate ruse.
E dyta, sepse shtrirja e Rusise eshte kaq e madhe sa veshtire te thote dikush se e ka shkelur fund-e-krye, e per vijimesi s'mund te themi se e njeh ''me sy mbyllur'".
Tjeter se Rusia eshte e populluar nga me shume se 50 popuj te tjere te vegjel e te medhenj (flasim vetem per Rusine, duke perjashtuar ish republikat sovjetike qe tashme jane shtete te pavarura), keshtu qe edhe per nje rus eshte teper e veshtire per te kuptuar se me t'vertete ku fillon e ku mbaron "Rusia e Vertete".

Sot pas shkermoqjes se ish Perandorise Ruse - Bashkimit Sovjetik, gjeografikisht Rusia fillon nga Kaliningradi (ish Kenigsberg), nji "ishull ne kontinent", ish pjese e Ost Projsen (Prusia Lindore) - ne perendim, kercen si gjeli me nje kembe Lituanine e Letonine, rifillon, e mbaron ne gadishullin e Kamcatkes (emer i marre nga popullata kamcadale qe banon gadishullin) - ne lindjen e larget; po keshtu ne veri kufizohet me Oqeanin Arktik, buzedet ose me sakte buzeoqean plotesisht i banuar nga popuj te vegjel e te panjohur edhe per enciklopedite e jo me per njeriun e thjeshte; keshtu filluar prej kufinit me Finlanden e Norvegjine vijne n'sira - karelo-finet, lapponet, nentcet, komi-permjaket, hantet, manset, jamalet, tajmalet, votjaket, maret, mordvet, tataret, bashkiret, eveket, jakutet, cukcet, koriaket e kamcadalet n'kufi me Alasken.

Ne jug prej stepave te Donit e Vollges, e tokave ranore n'brigjet e Kaspikut e deri n'kufi me Korene Veriore e detin e Japonise - numerohen adiget, cerkezet, cermiset, kabardinet, ingushet, osetet (e veriut - ata te jugut perfshihen ne Gjeorgji (Gruzi)), cecenet, dagestanasit, kalmuket, gjermanet (e Vollges), altajasit, hakaset, tuvinet, burjatet, mongolet, saskacevanasit, e deri ne Krahinen Autonome Cifute me kryeqender Birobdishan n'kufi me Kinen ne brigjet e lumit Amur.
Pa llogaritur ketu edhe dhjetra popuj te tjere qe nuk i dihet emri e vendndodhja e qarte.
Keshtu tataret i gjejme ne Republiken Tatare, ne Krime, ne zonen midis lumit Don e Vollga, si edhe ne Kazakistan. Vetem 1/5 e tyre jeton ne Republiken Autonome te Tatarise.
Me meshire mundem me thene qe rusi i shkrete nuk ka faj qe eshte injorant e ''jo nacionalist i devotshem".
Eshte tamam si ai njeriu i shkrete qe punonte gjithe diten e gjate, e kur kthehej naten n'rrugicen e shtepise e pyeti njerin prej shume femijve (t'tij) se i kujt ishte; e femija iu pergjegj se ishte femija i tij!!!

A thua per shqiptarin eshte ky problem nje ekuacion me pese apo gjashte te panjohura?!
Them se eshte shume me e thjeshte.
Shqipnija nuk ka nji sterzgjatje e turlilloj popujsh mbrenda vetes, qe t'jete kaq e veshtire me kuptuar se ku fillon e mbaron.
Pra eshte e mundur me u shkel e qemtuar me mjaftueshmeri cdo cep i saj.
Fatkeqesia qendron n'ate qe ne akoma nuk kemi nje histori apo gjeografi qe t'na tregoje saktsisht kete.
N'botimet e meparshme behej e qarte qysh n'parathanie se: Kjo eshte historia e popullit shqiptar brenda kufirit te Republikes se Shqiperise.

Pra po vazhdojme me i qene perjetesisht besnik vendimeve t'Kongresit te Permetit; ku u vendos qe kufijte e Shqipnise jane te pandryshueshem.
Keshtu ne vazhdojme ''me ja fal dreqit'" shqiptaret qe jane jashte kufinit nderkombas!
Ma qarte me thane qe nuk kemi nje histori t'popullit shqiptar por kemi nje histori t'popullates qe jeton brenda ketij kufini ''qe e duam kaq fort" megjithse na e kane vene t'tjeret e ne s'na pyeten fare.
Jemi pothuaj injorante ne shtrirjen, vendndodhjen, emertimet e qyteteve, krahinave, lumejve e maleve; e jo me fshatrave, prrojve apo liqeneve.
Duke qene se nuk permenden prej me shume se 55-se vjetesh ato
 po hyjne ne fondin e harreses, tamam ashtu sic desherojne ata qe punojne per kete pune, sigurisht jo ne te miren tone.

Eshte per te ardhur keq qe edhe gazetare apo foles ''te njohur" - por qe nuk kane formimin e duhur, pjeserisht jo per faj te tyre, keqinformojne masen e gjere te popullates me perdorimin e emertimeve te tilla si: Xhakovica (per Gjakoven), Pec (per Pejen), Florina (per Follorinen), Bitola (Manastiri), Kastoria (Kosturi), Biellopoja (Fushebardha), etj., etj...
N'historine e Shqipnise nuk perfshihen jo dhjetvjecare, por qindravjecare e mijavjecare qe fatkeqsisht ne i degjojme me habi nga te tjere, qe edhe pas qindra vjetesh e ndiejne veten me shqiptare (megjithse nuk e flasin shqipen rrjedhshem) se ne qe jemi lind n'truallin shqiptar.
E n'disa raste vejme ne tallje e dyshim rezultate te nje pune dhjetravjecare t'personaliteteve qe bota i respekton, e ne me t'drejten e padijes i injorojme apo hedhim poshte; sic eshte rasti i Manjanit, Katapanos, Shuflait, Koljes etj., etj...

Me plot goje mund t'themi qe ''me gishtat e dores" jane ata shqiptare qe munden me thene saktesisht se ku i thone bukes-buke, e ujit-uje, pra se ku asht "Shqipni".
Eshte e vertete qe nje numer i vogel njerezish njohin ne menyre evazive (te paqarte) shtrirjen e Shqipnise, por pjesa me e madhe pothuajse nuk e njeh fare.
Sot e kesaj dite si mashtab mbahet harta e "Shqipnise se vertete" e Prof.
Ahmet Gashit (Qe nuk perfshihet ne tekstet e historise).
Pa minimizuar vlerat e saj per ate kohe: A eshte e mjaftueshme kjo?
Mendoj qe jo!
E para qe edhe kjo harte eshte teper e percipte, pra me pak te dhena.
 Eshte perpiluar n'vitin 1944, pra pothuajse perpara 60-te vjeteve.
Pra s'mundet me qene e vyeshme per kohen.
Jane bere perpjekje per te botuar harta te tjera, por te pashoqeruara me propaganden e duhur nga shteti apo institucionet kulturore.
 Duket eshte frika se na idhnohen kojshijt.
Ka pasur periudha te shkurtra kur politika ''liro-shtrengo", ne reflektim te plote me marrdheniet ndershtetnore lejonte me rizgjuar kujtesen popullore se trupi i Shqipnise vazhdonte pertej kufinit.

Atehere njerzit kujtoheshin se kishin lane trojet e t'parve, dikush vllaznin, krushqin, nane e babe pertej asaj vijes abstrakte e t'padukshme qe quhet kufi; pra aty ku fillon e mbaron dicka.

Keshtu linden koncepte abstrakte per shqiptaret e Jugosllavise, duke i emertuar te gjithe si "kosovare". Keshtu ''kosovare" u globalizuan si shqiptaret e Kosoves, ashtu edhe ata te Malit te Zi, ata te Kroacise (Dalmacise), Sanxhakut, Bosnjes, Kosoves lindore, ai i nahise se Maqedonise.
Po keshtu me emertimin ''cam" u globalizuan te gjithe shqiptaret e trevave qe sot gjenden pertej kufirit te Shqiperise me Greqine, gje qe s'eshte e drejte.
 S'mundemi me emertuar ''cam" - shqiptarin e nahise Kostur - Follorine, Korfuzit, ate te Arte - Prevezes, Thesalise apo Selanikut, Atikes apo Athines, apo te Peloponezit ose ishujve te Egjeut (E gjiut).

Kur dikush tash trumbeton nismen per nje linje te re ajrore me Shkupin (Tirane-Shkup), askush nuk kujtohet me thene se kemi pasur deri para lufte (Luftes s'Dyte Botnore) linja ajrore me Dibren, Shkupin, Strugen, Manastirin e Ohrin (flasim vetem per nahine e Maqedonise).
 Kesaj kulture dasie e harrese i sherbeu edhe heshtja e plote pothuajse per ngjarje e njerez shqiptare tej kufinit.
Vetem n'ato raste kur ngjarja eshte madhore, apo vazhdoi veprimin edhe n'territorin e sotem te Shqiperise, atehere ajo mund te ceket ne dy-tre rreshta ose rallehere n'kapitujth.
Me keqardhje konstatohet se informacioni per emertime, emra personash, data, ngjarje plotesuese qe kane lidhje me ngjarje madhore, n'rastin me te mire vetem permenden, tjeterhere ose nuk thuhen, ose i nderrohen vendet personave si t'ishte fjala per nje skuader futbolli.

Bjen fjala figura botnisht t'njoftuna si: Thoti, Knonsi, Omiri, Enea, Aqileu, Agamemnoni, Paridi, Odhiseu, Leka i Madh, Dari, Bardhyli, Spartaku, Kostandini i Madh, Justiniani, Dikloceani, Kopiliqi, Araniti, Qyprilit, Napoleoni, Mehmet Aliu, Bushatllinjt, Gjikat, e deri tek Kryezinjte, Toptanasit, Zogu, Hasan Prishtina, Idriz Seferi, Fishta,
 Konica, Shaban Polluzha, etj., etj.,; te gjithe keta emra e qindra e qindra te tjere ose nuk bejne pjese n'Historine e Shqipnise ose permenden vetem si figurant n'te, pra i thuhet emri por mbetet pothuajse enigmatike veprimtaria e tyre.

Kjo vetkrasitje, ose me mire vetkastrim, solli ate gjendje tragjikomike te dhjete-dymbedhjete viteve me pare kur nje shqiptari nga Kosova me t'drejte i behej pyetja naive po aq edhe fyese: ''Sa mire e paske mesuar shqipen?!!"
 Fale zhvillimeve t'fundit te viteve 90-te filloi me u zbeh percja letargjike.

Por ndegjegjja kombtare eshte pak me thane se eshte ''pertoke" (sic ka thene poeti ''" ''pse ke ra me kry n'hi").
Dihen pak-a-shume arsyet se pse eshte kjo gjendje; rrjedhur nga niveli ekonomik e politika servile e me shume se e nenshtruar kundrejt shteteve t'huaja, mbytja e ekonomise vendase qysh ne qelize, politika doganore, etj.
Si mundet shqiptari me e ndjere veten krenar i t'qenurit shqiptar, kur edhe djathi, qumeshti, tlyni, domatet, patatet, kastravecat, vezet, e deri edhe buka vijne nga jashte?!
Por a mundemi me ja lane fajin shqiptarit t'thjeshte per kete gjendje?!
Besoj se pergjigjen e dijne t'gjithe, edhe ata qe nuk duan ta pranojne.

Eshte detyra e cdo intelektuali e shqiptari njekohesisht me e rrit e mbajt lart ndergjegjen e bashkkombasve.
Sa me e larte t'jete ndergjegjja kombtare ne total e gjithe shqiptareve pa dallim se eshte i kesaj pjese t'Shqipnise apo asaj, aq me mire kane me filluar me shkuar punet e Shqiperise.
Por gjithmone duhet me kuptuar se kusht i pare eshte rimekembja ekonomike!
Vetem atehere mundemi te fillojme, te shpresojme per nje psikoze apo psikollogji gjithekombtare, qe do t'ishte fillesa e kthimit n'rrugen e duhur t'asaj qe do ta kishte emrin ''E mira e Shqipnise eshte e mira ime".

Nuk vazhdohet me tej me moralin e asaj fabules: ... ra kolera n'vend; larg krahines time, ra n'krahine; larg katundit tim, ra n'katund; larg shtepise time, ra n'shtepi; larg b... time.
Dihet qe shtetaret apo pseudopolitikanet tane jane pjelle (term qe perdoret per kafshet) e sistemit te kaluar, e pra kane mungesa te medha si ne drejtimin e vendit ashtu edhe ne dozen e kombetarizmit.
Kjo vihet re jo vetem ne spektrin e ashtuquajtur te majte, por edhe tek te vet'emeruarit te djathte, si edhe ata qe nuk e dine se c'jane.
Ndryshe si mund t'shpjegohen pranimi pa kushte i rilidhjes se marrdhenieve me Beogradin, nderkohe qe ishin ata qe kerkuan nderprerjen e marrdhenieve diplomatike me Shqiperine, ishte Beogradi ai qe shpernguli mese 500.000 shqiptare vetem ne Shqiperi (Cili vend i zhvilluar ne bote do ta perballonte nje fluks te tille refugjatesh?!). Shqiptaret e mbajten vellain e tyre se e ndjene per detyre ndaj vetvehtes e jo se i detyroi qeveria apo dikush tjeter.
 E keshtu kane qene shqiptaret gjithehere.

Kufiri verior i Shqipnise ishte ne gjendje lufte t'pashpallur (Lufta per lirimin e Kosoves 1998).
Kurre nuk u kerkua falje zyrtare apo individuale nga Beogradi.
N'lakoren kohore 1878-1990 u vrane e masakruan sipas shifrave qe kurre nuk u shpallen nga ata qe e kane per detyre mos me i shpalle: 1.000.000-1.500.000 shqiptare, vetem nga pjesa shqiptare qe sot gjendet jashte kufirit t'Shipnise zyrtare (qe eshte pothuaj dy here me e madhe se Shqiperia zyrtare (e njohur)), pa llogaritur ketu t'shperngulurit.
Gati n'cdo qytet te madh shqiptar kemi lagjet e muhaxherve, lagjja e kosovarve, lagjja e dibraneve, lagjja e camve.
 A eshte kaq e veshtire me i shpjegu keto?!
Pa llogaritur ketu ata qe i detyruan te nderrojne fene e emrin, e me kushtin qe t'pakten ne publik mos me e perdor gjuhen shqipe.
E sot perballemi me fenomenin e cuditshem te shpikjes se popullsise myslimane, qe per sa mendoj une eshte keshtjella e fundit qe u zgjodh nga ata shqiptare per me e dalluar vehten nga sllavet.
Nga Beogradi kerkohet me ngulm qe te kthehen rreth 200.000 serbe, qe na paskan jetuar n'Kosove, e te kene t'drejte vote.
Kerkush nuk u ngrit me thane pse t'mos kthehen edhe ata 300.000 shqiptaro-kosovare te Shqipnise, po ata miliona shqiptare te Turqise (behet fjale per 5.000.000 qe e flasin shqipen ne shtepi, e ne tota
 l rreth 8.000.000 qe jane me origjine shqiptare, shumica nga Sanxhaku, Malizi, Kosova e Maqedonia), kur qyteti me numrin me popullsi me te madhe shqiptare (Tirana Ilogaritet te kete rreth 800.000) edhe sot e kesaj dite mbetet Stambolli (me mbi 1.000.000 banore shqiptare).

25433
Historia Shqiptare / : Foto historike!
« ne: 24-04-2004, 17:13:04 »
Isa Boletini dhe Ismail Qemali
 

25434
Letersia Shqiptare / : Poezi!
« ne: 24-04-2004, 17:08:46 »
Pastaj askush

Nese dikush
do i percaktonte
ditet tona
Vertet
s'do dija si ti quante


Dite te duhanit
gripit & motorrave
Gangstera ne rruge
Unaza
udhetime gishtash

Do ti quante
Ri-zbulimi i Amerikes
Epoka zemer-ngurte
Diçka
Diçka tjeter

Pak me te afert
Pak si me afer zemres
Ditet e fundit
Ne keto fare menyrashDRIEN LEVANI

25435
Letersia Shqiptare / Vjersha
« ne: 24-04-2004, 17:07:06 »
Poezi nga Lasgush Poradeci
  Poradeci


Perëndim i vagëlluar mi Liqerin pa kufir
Po përhapet dal-nga-dale një pluhúrë si një hije.
Nëpër Mal e nër Lëndina shkrumb' i natës që po bije,
Duke sbritur që nga qjelli përmi fshat po bëhet fir...

E kudó krahin' e gjërë më s'po qit as pipëlim:
Në katund kërcet një portë...në Liqer heshtë një lopatë...
Një shqiponjë-e arratisur fluturon në Mal-të-Thatë...
Futet zemra djaloshare mun në fund të shpirtit t'im.

Tërë fisi, tërë jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotëroj më katër anë errësira...
Po tashi:
Dyke nisur udhëtimin mes-për-mes nër Shqipëri,
Drini plak e i përrallshëm po mburon prej Shëndaumi...
Dimër


Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...

 

25436
Shqiptaret gjate gjthe koherave vetem ne ate te mbreterve te Ilire kane pasur nje jete politike vertet te pavarur(edhe kjo me luhatje) Ndersa gjate gjithe pjeses tjeter te historise kemi qene te mbuluar nga dallget e medha te historise dhe pjese te perandorive Boterore, duke filluar me ate Romane, Romano-Bizantine, Osmane dhe sot ne ate qe quhet oksidentalizim apo dhe Globalizim(pasi ky i fundit eshte pjese e te parit dhe ne funksion te tij). Gjerat duken te ndryshme por ne thelb jane te njejta si sot dhe 2000 vite me pare.

Tani ne apo disa nga ne mburren me Perandoret qe i dhane shqiptaret Perandorive Boterore Romake, mburremi se burra shqiptare drejtuan Romen e me pas Romen e re te quajtur Kostandinopol, por ne mallkojme e shajme se kemi qene te pushtuar dhe te roberuar ne nje perandori tjeter qe po ashtu ishte boterore dhe qe po ashtu kish per kryeqytet Romen e re e per simbol ate te Artemides, patrones se Bizantit( ylli dhe gjysem hena)
Nese per te paret mburremi dhe se kemi te drejte te mburremi, sepse te tjeret na pushtuan por ne arritem te behemi me se shumti bashksundues me pushtuesit dhe me se paku sundues te pushtuesve, ndersa per kete te parafundit ate Osmane e shajme dhe mallkojme edhe pse ishim ne te njejtat pozita si ne te parat perseri e shajme dhe e mallkojme dhe e bejme pergjegjese per te gjitha te keqiat qe na kane ndodhur dhe madje dhe per ato qe vazhdojne te na ndodhin! dhe pse???????!!!!!!!!!!!!

Qenia e atyre perandorive eshte nje pjese e historise dhe ne thjesht kemi bere pjese ne tere mekanizmat e historise, kemi qene gjithmone pjese e qendres se botes dhe te paret e botes por vetem keto 200 vitet e fundit ja kemi futur vetes.

Po pse na ka ngelur gjithe ky mllef per Perandorine Osmane( dhe jo turke si e permend dikush ). Se pari nga tere popujt europiane te P.O shqiptaret kishin statusin me te larte, ate te sunduesit, dhe keta popuj sigurisht nuk mund ta duan kete pjese te historise se tyre mgjth edhe si te pushtuar benin pjese ne shtetin me te fuqishem te kohes dhe nuk hanin me dore si po keta qe sot jane me te qyteteruarit e botes, por keta mund te kene te drejte ta shajne dhe ta mallkojne po ne, ne pse, kur ishim sunduesit ashtu si ne kohen e Dioklecianit, konstandinit apo Anastasit, po ne pse kur pashallaret e Ballkanit dhe te pjeses tjeter ishin te gjakut shqiptar, po ne qe nxorrem me shume Vezire se vete kombi krijues i perandorise, Turqit, ne pse.( dhe mos me thoje dikush ashtu si kishe shkruajtur ne nje shkrim tjeter te kesaj teme, se jane Tradhtare, sepse nuk do te merrte vesh asnje presje nga historia dhe se do e tregonte veten si injorant para asaj qe nuk mund te kundershtohet dhe se nuk mund te ishte ndryshe, ashtu si nuk mund te quhen sot tradhtare ata qe sunduan romen apo ata qe sot duan te na fusin ne BE)

Ja pse, sepse historia e re shqiptare e shkruajtur nga Historiane pro Sllav dhe Grek te Enver Hoxhes nuk mund te ishte ndryshe nga ajo e vellezerve sllavo-greko-ortodoks, kjo histori nuk mund te shkruhej ndryshe nga stefanaqet e nikollaqet, aspak nuk mund te shkruhej ndryshe.
Por e keqa me e madhe eshte se ne sot jemi te indoktrinuar dhe nuk arrime te dalim mbi veten tone dhe te thome te verteten dhe ta pranoj me ate ashtu si ka qene, ashtu si dhe historia e shkolles se pare shqipe qe ne te vertete eshte te pakten 200 vjet me pare nga ajo qe kemi mesuar ne, edhe dhe problemi i historise tone ne Perandorine Osmane i tille eshte, po shume pak jane ata qe mundohen ta pranojne pasi nuk mund te kapercejme vetveten dhe se na duhet e gjejme nje fajtor per te keqiat tona, ashtu si Hitleri me Hebrenjte:

Pra per t'iu pergjigjur pyetjes me nje fjali: Ai ishte pushtim ashtu si ishin ato te meparshmit dhe ashtu si ai qe ne pretendojme te arrijme sot me marrveshjet e "asocimit"


25437
 

Shume polemika ka per gjuhen letrare, apo standartin e pranuar ne kongresin e famshem. Tani keq a mire, ky eshte- dhe do te ishte katastrofe te mohohej dhe te hidhej poshte standarti qe perdoret prej rreth 30 vitesh. POR perseri mendoj se eshte e domosdoshme nje reforme. Shume padrejtesi qe i jane bere dialekteve te veriut duhen rregulluar. Ë-të qe jane per mendimin tim te shumta dhe shpesh pa vend duhen pakesuar, mbase do te ishte mire qe te krishoheshin dhe dopio apo triplo standarte; psh. pse te jete vetem folja "eshte", pse jo dhe "asht"? Po keshtu dhe shume te tjera.

Kemi nje periudhe kaotike ne shtetin e Tiranes dhe gjithmone po shtohen zeret kunder gjuhes letrare dhe po ashtu botimet ne dialekt dhe mohimi total i gjuhes letrare. Pastaj jane gjysma e trojeve shqiptare jashte RSH dhe ne keto troje flitet nje dialekt qe eshte shume larg gjuhes letrare. Tashme kur nuk ka kontroll ndaj veprimeve brenda RSH, sigurisht qe nuk mund te mendohet per kontroll per jashte ketij territori. Deri tani eshte mbajtur, por nuk dihet se cfare nga rezervon e ardhmja. Nje reforme ne gjuhen standarte do te shuante keto zera, do i bente folesit e gegerishtes te mos ndjeheshin inferiore dhe ta prononin gjuhen standarte si te tyren, pastaj dhe nga ana gjuhesore, do i shtoheshin shqipers letrare shume vlera qe do i jepte gegerishtja. Te pakten keshtu e mendoj un' kete ceshtje!

25438
Gjuha Shqipe / Prejardhja e fjalëve shqipe
« ne: 24-04-2004, 16:48:38 »
Psh. e fillojme nga disa emra te diteve te javes:

E enjte, e premte, e shtune!

Di ndonjeri nga vijne keto fjale, apo, a ka dikush ndonje ide?!

25439
Shkenca / : ET
« ne: 24-04-2004, 16:41:38 »
Eshte llogaritur se mundesia-probabiliteti per t'u krijuar kushtet si ne toke per krijimin e jetes jane shume te rralla, gati te pamundshme; prandaj nuk duhet te lodhemi shume te kerkojme nje planet te ngjashem si i joni. Por te tera keto nuk tregojne se nuk mund te kete jete inteligjente apo dhe jo inteligjente ne gjithesi; keto forma jete nuk duhet te jene medoemos ashtu si i njohim ne  mund te kete dhe krejt te ndryshme. Psh pse nuk mund te kete jete ne Jupiter? Atje shum mire mund te kete gjallesa qe kane per baze hidrogjenin?! Apo jo? Mgjth une po permend perseri paradoksin e Enriko Fermit: "Ka aliene! Atehere ku jane? Duhet te ishin tashme ketu?!"


25440
Shkenca / Jashtetoksoret - A jemi te vetem ne gjithesi?
« ne: 24-04-2004, 16:40:55 »
 

Fizikanti i madh Enriko Fermi thoshte qe me 1950 "Nqs jashtetoksoret (alienet) ekzistojne, atehere ku jane?" Dikush do te thote se ku e dime ne se nuk jane tashme ketu (psh si tek filmi 'Men in Black'), por eshte fakt, qe shkenca e sotme nuk ka arritur te gjeje ndonje fakt te bindshm mbi ndonje nderhyrje biologjike, kimike apo teknologjike, jashtetokesore. Ekziston fenomeni i UFO-ve, por si dhe dihet, ai eshte me shume nje akt besimi se sa i bazuar ne fakte te verteta empirike. Nese do te gjykonim sipas ligjeve te evulucionit dhe duke u bazuar ne numrin; miliarda yje vetem ne galaktiken tone (Udha e Qumeshtit) apo ne miliardat e galaktikave qe ekzistojne ne gjithesi, atehere me nje aryetim shume te thjeshte, i bie qe qyteterimet aliene-jashtetokesore te jene me miliarda.

 Ne cdo sistem diellor me planete, ku jeta do te ishte e mundur, do te krijoheshin qyteterime. Kjo jete mund te mendohet si e ngjashme me ate qe njohim ne, apo dhe krejtesisht e ndryshme; e bazuar ne elemente totalisht te ndryshem. Sipas ligjeve te evulucionit - sapo te linde nje organizem primitiv, atehere ai do te ece drejt zhvillimit dhe deri ne stadin me te larte, pra ne krijimin e nje qyteterimi. Sipas ketyre arsyetimeve, duhet te mendojeme qe jeta inteligjente, apo dhe jo, eshte kudo. POR historia evolutive e tokes na ben te mendojme dhe dicka tjeter, qe do te na bente jo dhe aq te sigurte mbi ato arsyetimet e mesiperme. Qe nga lindja e jetes mbi toke, per 3 miliarde vite rrjesht, kane jetuar vetem organizma njeqelizore - dhe vetem qe prej 700 milione vitesh ekziston nje jete shumeqelizore, madje akoma nuk dihet me siguri dhe sakte, si ka lindur jeta njeqelizore dhe me pas kalimi i befasishem ne ate shumeqelizore.

POR edhe nese jeta shume qelizore do te lindete, nuk eshte e thene se ajo duhet te shkoje drejt nje krijimit te qenieve inteligjente. Kete e tregon me se miri historia e planetit tone. Dinosauret e mbreteruan token per 140 milion vitesh, por kurre nuk evoluan drejte nje jete inteligjente dhe kurre nuk krijuan nje qyteterim. Madje zhdukja e tyre qe nje rastesi(renia e nje asteroidi). Pa permendur me pas qe dhe shume krijesa te tjera e kane banuar token per qindra miliona vite dhe nuk kaluan kurre ne qenie inteligjente. Pra me te vertete arsyetimi mbi shumesine e yjeve dhe galaktikave na ben te mendojme se medoemos duhet te ekzistojne qyteterime te tjera, por arsyetimet e tjera, te bera mbi historine evolutive te tokes i vene nje pikepyetje te madhe ceshtjes. Se fundi ketyre po i shtoj dhe nje tjeter te bere nga shkencetaret.

 Nese e marrim si fakt te kryer ekzistencen e qeneieve jashtetokesore - atehere i bie qe gjate 12 miliarde viteve te ekzistences se gjithesise te jene krijuar miliona apo miliarda qyteterime. Duke u bazuar mbi nje teknologji qe nuk eshte aspak fantastike, por shume e mundshme. Psh: Nga nga nje planet ku ka lindur dhe zhvilluar jeta niset nje grup eksploruesish dhe kolonizatoresh. Eshte llogaritur qe me nje udhetim prej njeqind (100) vitesh, arrihen dy yjet me te afert dhe me pas, gjate 500 apo 1000 viteve keto dy yjet e kolonizuara nisin nga ana e tyre, grupe te tjera kolonizuese (apo eksploruese) drejt yjeve qe ato kane me afer dhe keshtu me radhe.


Dihet qe me kalimin e viteve teknologjia ecen shume shpejt perpara, pa folur me pas per kalimin e shekujve. Keshtu brenda 2000 vjetesh do te kolonizohej nje hapesire prej dhjetra yjesh, pas 3500 vjetesh qindra yje dhe pas 5000 vjetesh nje pjese e konsiderueshme e galaktikes. Duke vazhduar llogaritjet ne kete menyre del qe duhen nga 4 deri ne 50 milone vite per te kolonizuar tere galaktiken.
 
Pra pas ketij arsyetimi te thjeshte dhe jetes se universit, del se gjithesia, apo se pakti galaktika jone do te ishte kolonizuar me kohe nga qyteterimi i pare qe do kish dale. 4 apo dhe 50 milione vite jane gati asgje me 12 (apo 20)miliarde vitet e gjithesise - dhe qyteterimi i pare qe do kishte dashur do e kishte bere me kohe. Keto arsyetime jane shume te thjeshta dhe nuk mund te kundershtohen shume lehte. Tani ndoshta vertet nuk eshte krijuar jete ne planete te tjere, jashtetokesore, ose jeta ekziston tashme ne miliona planete, por udhetimet nderyjore jane te pamundura, apo mund te mendojme qe askush nuk ka dashur te ndermarre ekspedida eksploruese dhe kolonizuese (por natyra dhe nevojat tona na tregojne te kunderten) - dhe e fundit; alinet mund te jene mes nesh prej kohesh, por nuk duan t'i shohim ne; nuk duan te dalin ne drite!

25441
Historia Shqiptare / Foto historike!
« ne: 24-04-2004, 16:37:52 »
 

25442
Habia Filozofike / Materializmi!
« ne: 24-04-2004, 16:34:28 »
Materializmi, kjo filozofi e vjeter sa vete filozofia, nje filozofi me kaq ndikim si sot, po ashtu dhe ne te shkuaren. Thelbi i kesaj filozofie ka mbetur i njejte edhe se ka pesuar ndryshime gjate shekujve. Ne baze te filozofise materialiste qendron perjetesia dhe absolutizmi i materies. Filozofet gjate gjithe historise jane ndare pergjithesisht ne materialiste dhe ne idealiste- dhe secili eshte munduar te argumentoje vertetesine e filozofise se tij. E njejta gje ndodh dhe sot. Dhe ketu ne forum ka anetare qe hedhin veten e tyre ne njerin krah, apo ne tjetrin. Ftoj te nisni diskutimet tuaja dhe te jepni argumentat dhe kunderargumentat, pro apo kunder mendimit filozofik dhe filozofise, per te cilen po flasim!

25443
Historia Shqiptare / Debatet e Enverit me Titon per Kosoven
« ne: 24-04-2004, 16:27:01 »
Para pak kohesh jane botuar shenimet autentike te ish-shefit te Sigurimit, Nesti Kerenxhi. Jam nder ata qe e kane jetuar periudhen e viteve te para te pasclirimit te atdheut dhe kam pershtypjet me te keqija per Sigurimin e Shtetit te asaj periudhe, ashtu si edhe per Koci Xoxen. Zoti Kerenxhi ka qene vartesi direkt i Koci Xoxes dhe ngul kembe qe ish-shefi i tij te rehabilitohet. Une nuk do te merrem me kete ceshtje, por me dicka tjeter.

Ne ato 'Kujtime' rehabilitimi i Koci Xoxes lidhet ngushte me rehabilitimin e Titos dhe te politikes jugosllave ndaj Shqiperise e shqiptareve.

Ne 'Kujtimet' e zotit Kerenxhi lexojme: 'Rehabilitimin e Koci Xoxes, atehere dhe tani, e kerkon koha, sepse ai, ne fakt, eshte 'Nyja Gordiane' e historise se PKSH-se, PPSH-se dhe Shqiperise per kaq vite te lodhshme'. Se ky rehabilitim 'lidhet me forcimin e metejshem te marredhenieve midis vendeve fqinje, me rritjen e besimit midis tyre, ne bazen e koncepteve te reja'.

Me tej ai shprehet: 'Shpifjet per te ashtuquajturen Republike te Shtate te Federates Jugosllave, jane vetem trillime te Enver Hoxhes'Š'.

Me poshte: 'Ështe e turpshme qe ceshtjen e vetevendosjes se Kosoves, ate enderr aq te perkedhelur me nje dashuri pervelonjese per te gjithe popullin shqiptar gjate LANÇ-it, ne Shqiperine meme e ne Kosove, e shtroi ne bisedime i pari Titoja, dhe jo Enver Hoxha. Kjo eshte e verteta'.

Keto zbulime qe synojne t'â„¢i hedhin nje shtrese varaku Titos dhe gjithe politikes serbe ndaj nesh, pohohen ne 'Kujtimet' e zotit Kerenxhi, ish-ndihmesit apo zevendesit te Koci Xoxes. Duhet te jesh me te vertete shume i guximshem, qe, pas asaj qe perjetuam ne dhe Kosova, vetem gjate viteve te fundit, te besh deklarime te tilla. Me se paku ato jane vetediskredituese! Mua me ka rene ne dore nje numer dokumentesh qe deshmojne krejtesisht te kunderten e ketyre pohimeve, te cilat jane botuar tashme. Keto jane dokumente qe burojne nga arkivat sovjetike dhe jugosllave, te botuara gjate dy viteve te fundit, pasi kane mbushur afatin kombetar te sekretimit. Autore te ketyre dokumenteve jane ambasadoret sovjetike e jugosllave ne Tirane, Beograd dhe Moske: Lavrentjev, Çuvakin, Gjergja dhe Popovic. Dukumentet jane botuar nga Akademia e Shkencave te Rusise dhe botimi nga jane marre mban titullin 'Faktori Sovjetik ne Evropen Lindore, 1944 - 1948. Keto dokumente u referohen pikerisht atyre ngjarjeve per te cilat flitet ne kujtimet e zotit Kerenxhi.

 

Dokumenti Sekret nr.93

Ambasadori sovjetik ne Beograd, A.J. Lavrentjev, njofton qeverine e tij

Beograd, 22 prill 1946

Sot, me 22 prill i bera nje vizite mareshalit Tito. (Titoja me pati ftuar qysh te dielen per tÂ'ia bere viziten sot)'Š

Folem per kerkesat e Greqise. Titoja theksoi me kembengulje qe Valona (Vlora) ne asnje menyre nuk duhet tÂ'i jepet Greqise. Rendesia e Valones eshte jashtezakonisht e madhe, perderisa ajo eshte nje pike strategjike teper e rendesishme dhe perderisa neper Valone, duke e lidhur ate me hekurudhe me Jugosllavine, mund te eksportohen dhe te importohen te gjitha mallrat. Rendesia e Valones do te rritet edhe me shume, po qe se Triestja do te hyje ne perberjen e Jugosllavise. Titos i rreshqiten nota te tilla qe, ne analize te fundit, me lane te kuptoja se Shqiperia duhet te hyje ne perberjen e Jugosllavise Federative.

 

Dokument Teper Sekret nr.159

Raporti i ambasadorit sovjetik ne Tirane, Çuvakin, nga biseda me Enver Hoxhen, pas kthimit nga vizita e tij ne Beograd

3 korrik 1946

Ne 3 korrik, ne oren 11 te mengjesit u takova me Enver Hoxhen, me nismen e ketij te fundit. Kryeministri me tregoi per viziten e tij ne Beograd'Š

Enver Hoxha i foli Titos per pikepamjen e tij lidhur me te ardhmen e krahines se Kosoves e Metohise. Sipas mendimit te tij, tani nuk eshte oportune te ngrihet ceshtja e bashkimit te kesaj krahine me Shqiperine as per qeverine Jugosllave, as per ate shqiptare. Ai eshte i mendimit qe kjo krahine e banuar ne shumicen derrmuese nga shqiptaret, pa dyshim, ne kohen e vet, do tÂ'i bashkohet Shqiperise, por kjo eshte e mundshme vetem atehere kur edhe Shqiperia, edhe Jugosllavia te jene shtete socialiste. Enver Hoxha theksoi se kesaj pikepamjeje ai i eshte permbajtur gjate gjithe Luftes Nacionalclirimtare dhe se nje qendrim te tille ka mbajtur per kete ceshtje e gjithe udheheqja e PKSH-se.

Mirepo, Enver Hoxha mendon se ceshtja e Kosoves dhe e Metohise ne njefare menyre duhet ta gjeje pasqyrimin e vet ne traktatin e miqesise dhe ndihmes reciproke. Enver Hoxha i deklaroi mareshalit Tito, qe, nese nuk behet kjo, elementet reaksionare ne Kosove dhe Metohi, si edhe brenda ne Shqiperi, mund te shperthejne ne propagande te madhe, duke e akuzuar qeverine e tanishme shqiptare per shitjen e ketyre krahinave Jugosllavise.

Sipas fjaleve te Enver Hoxhes, Titoja gjoja i eshte pergjigjur qe qe ai bashkohej plotesisht me pikepamjen e Hoxhes per ceshtjen e te ardhmes se krahines se Kosoves e Metohise. Titoja verejti se, ne te kaluaren, qeveria jugosllave nuk i ka kushtuar vemendjen e duhur popullsise se ketyre krahinave, dhe si pasoje atje ka shume trazira. Me tej Titoja deklaroi qe gjendja nderkombetare e sotme nuk e favorizon shtrimin e ceshtjes se bashkimit te Kosoves e Metohise me Shqiperine. Shtrimi i kesaj ceshtjeje tani, sipas mendimit te tij, vetem do tÂ'i dobesonte pozitat e qeverise jugosllave, sidomos ne Serbi, nderkohe qe ajo nuk do te forconte ne asnje menyre as poziten nderkombetare te Shqiperise. Por Titoja e quante te domosdoshme te merren te gjitha masat per afrimin e popullsise se Kosoves dhe Metohise me popullsine e Shqiperise, dhe se nje nga keto masa mund te qe hapja e kufirit shqiptaro-jugosllav dhe heqja e taksave doganore ne kete sektor te kufirit. Sipas fjaleve te Hoxhes, pyetjes se bere nga mareshali Tito lidhur me hapjen e kufirit shqiptaro-jugosllav ne zonen e Kosoves dhe Metohise, ai iu pergjigj se kjo ceshtje kerkon nje studim te posacem dhe se asaj mund tÂ'i kthehemi ne te ardhmen...

Te nesermen, me 5 korrik, D. Çuvakin ftoi te derguarin jugosllav ne Shqiperi J. Gjergja, per te saktesuar qendrimin e udheheqjes se tij, ndaj nje ceshtjeje mjaft delikate per te dyja palet. J. Gjergja e njoftoi Çuvakinin qe, lidhur me ceshtjen e Kosoves dhe te Metohise E. Hoxha vendosi te bisedoje me Josif Broz Titon pas marrjes se nje telegrami nga i derguari shqiptar ne Moske, Koco Tashko. Ky i fundit e informonte E. Hoxhen se gjate qendrimit te paradokohshem te mareshalit Tito ne Moske, ky pati marre nga shoku Stalin porosi per ta zgjidhur ceshtjen e Kosoves dhe Metohise gjate takimit te ardhshem me Enver Hoxhen ne Beograd. Sipas fjaleve te J. Gjergjas, pikepmja e Titos per fatin e metejshem te Kosoves dhe Metohise, konsiston ne faktin se as situata e brendshme e Jugosllavise, dhe as situata nderkombetare ne pergjithesi nuk e favorizojne ceshtjen e bashkimit te ketyre krahinave me Shqiperine. Nga kjo, sipas mendimit te Titos, Shqiperia nuk do te forcohej, ndersa Jugosllavia mund te humbiste shume, sidomos ne Serbi, per te cilen ky problem ka rendesi te vecante.

 

Dokumenti Sekret nr.106

Deklarata e ambasadorit jugosllav ne Tirane, Josif Gjergja, ne takim me ambasadorin sovjetik, D.Çuvakin

Shenimet e ambasadorit sovjetik
5 korrik 1946

I bera nje vizite Gjergjas me nismen time. Ai sapo qe kthyer nga Beogradi se bashku me delegacionin qeveritar shqiptar te kryesuar nga E. Hoxha. Iu luta te derguarit te me fliste mbi pershtypjet e tij nga vizita e shqiptareve ne Beograd'Š

Te dhena interesante me njoftoi Gjergja, lidhur me ate se si i shtroi Enveri para Titos ceshtje te vecanta dhe cfare pergjigje u dha tyre Titoja. Keshtu, sipas fjaleve te jugosllavit, ceshtjen e Kosoves dhe te Metohise, E. Hoxha nuk e shtroi ne menyre te goditur. Ne vend qe te fliste sinqerisht, sic duhet te flase komunisti me komunistin, Enver Hoxha e filloi larg e larg, dendur thoshte tjeter per tjeter, dhe ne pergjithesi gjate diskutimit te kesaj ceshtjeje e ndiente veten jo fare te sigurt e ne pozite te veshtire'Š

Interesant eshte qendrimi i Gjergjas lidhur me ceshtjen e dhenies se Kosoves dhe Metohise Shqiperise. Ai mendon se shqiptaret duhet te jene te gezuar qe kjo krahine tani ndodhet ne perberje te Jugosllavise. Per Shqiperine dhe qeverisjen e saj te tanishme do te qe fatkeqesi, sikur kjo krahine te qe bashkuar me Shqiperine. Puna eshte se ne kete rajon deri tani punet nuk shkojne aq mire, sic do te deshironim ne. Seksionit te Mbrojtjes se Popullit te Jugosllavise (OZNA), kjo krahine i shkakton shume telashe, megjithese OZNA, tashme ka fituar nje pervoje te madhe pune. A mund ta perfytyroni, vazhdoi Gjergja, se cfare do te benin shqiptaret ne kete rajon, sikur ta organizonin ata punen e Sigurimit te Shtetit. Ata, shqiptaret, thjesht do te torturoheshin me kete pune dhe kushedi, ndoshta bashkimi i Kosoves dhe Metohise me Shqiperine, ne situaten e tanishme, do te kishte pasoja fatale per ceshtjen e paqes ne Ballkan. Une hyra ne diskutim me te deleguarin jugosllav per kete ceshtje teper delikate per te dyja vendet. Mendimi i tij meriton te merret shenim, pa dyshim qe ai perfaqeson mendimin e qarqeve te caktuara ne Jugosllavi, te cilat jane te bindura qe rajonet e Kosoves dhe Metohise jane 'denbabaden' toke jugosllave dhe se shqiptaret 'nuk kane arsye bindese' per pretendimet e veta ne keto rajone.

Me tej u interesova per pergjigjet e Titos lidhur me ceshtjet e partise qe pati shtruar para tij Enver Hoxha. Mandej e pyeta Gjergjan se si i vleresoi Tito punimet e Konferences se Beratit te PKSH-se, meqe rreth saj vazhdojne te flasin shume dhe, meqe deri tani, ekzistojne mendime te ndryshme per kete ceshtje. I derguari me njoftoi sa vijon:

Sipas fjaleve te tij, Tito mendon se ne Konferencen e Beratit jo cdo gje shkoi keq (sikunder thote Enver Hoxha). Kjo konference diti te zbuloje shume te meta ne punen e PKSH-se dhe gabime ne udheheqjen e saj. E meta e saj eshte kjo, se nuk diti te percaktoje rruget e ndarjes se ketyre gabimeve. Edhe ketu sipas mendimit te Titos, perfaqesuesit e PKJ-se nuk qene ne lartesine e detyrave te tyre. Tito, sipas fjaleve te Gjergjas, e keshilloi Enver Hoxhen te siguroje unitetin ne KQ te PKSH-se, duke theksuar se tere pergjegjesia per gjendjen ne vend e ne parti bie plotesisht mbi Sekretarin e Pare te saj, d.m.th. mbi Enver Hoxhen.

Gjergja tregoi edhe per incidentin diplomatik qe ndodhi ne misionin diplomatik shqiptar ne Beograd gjate pritjes dhene per nder te Enver Hoxhes. Ai tha se Enveri propozoi te pine per te gjithe popujt perparimtare e demokratike, si edhe per Francen. Ambasadori francez ne Beograd, Pajar, qe ishte i pranishem atje, i zbehur ne fytyre nga zemerimi, protestoi dhe gjoja duke iu drejtuar Enver Hoxhes e pyeti: 'Perse edhe per Francen'.

I gjithe incidenti, sipas fjaleve te Gjergjas, u likuidua aty per aty. Sikur Enver Hoxha, duke kuptuar mungesen e taktit nga ana e vet, ne nje fare mase u korrigjua, duke propozuar dolli per traditat revolucionare te popullit francez.

Po ne kete pritje Enver Hoxha, duke u takuar me ambasadorin polak, Vende, e pyeti kete te fundit se per c'arsye qeveria polake nuk po e dergon perfaqesuesin e vet ne Tirane'Š.
 
 © 2003 Gazeta Panorama

25444
Meta / Portali!
« ne: 24-04-2004, 16:20:10 »
Nese keni propozime dhe ide se si duhet te jete portali e cfare mendoni se duhet te perfshihet ne te, atehere ju lutem thojini qe te bisedoj me ate qe po e nderton nese mund t'i beje.

25445
Lojra / Gjeegjeza
« ne: 24-04-2004, 02:17:57 »
Porsi lemsh eshte rrumbullak,
mot e jete sillet qark,
pa benzin shkon e vjen,
kur leviz askush s'e ndjen
Eshte plake sa s'tregohet,
por nuk lodhet es'ankohet

He kush e gjen?  ;D

25446
Qesh / Poezi humoristike.
« ne: 24-04-2004, 02:15:50 »
11 Vjecari Catist

"Chat-ist i vogel jam
operatorët frik s'i kam
10 marr ne mësime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bëjm' gallat përdit
t'u u sha me fjalë
më keq se sa fëmitë.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shëmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kom qen' portier
dhe nuk pys per bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shëroi ene gjyshin
që s'shifte ka syt.

Në shtëpine tonë
e kena bo me listë
n'orën 5 të mjesit
nizet kompjuteri shpisë.

I pari osht babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditë
ke vrima e derws
dhe ai po thoshte:
"Ene kto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me tepwr
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kom trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli në chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktë' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lwkure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Per 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kom rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kom ardh
se po bje ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokën tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu eshte kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogël
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' per shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjec djal' me pasuni e vetur
ne kup per tu pir.

Ene kshu me rrena
kom zon 2 dashnore:
njona quhet Djella tjetra Salvatore.
E para osht stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dore.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shume i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lëshoj deri neser n'mjes!!!"

Nga ujku pik kom  ;D

25447
Albanian History & Culture / Albanian Flag
« ne: 24-04-2004, 02:09:23 »
Description and origin of the national flag

The flag is red with a black double-headed eagle. The eagle dates back to George Castriota, an Albanian Christian who became a Turkish general in the XVth century under the name of Iskander Bey, or Skanderbeg. He later returned to the Christian faith and led the fight of the Albanians against the Turks in the 1440s. He used the Byzantine double-headed eagle on his seals, hence the modern flag. The modern flag had at various times a helmet or a star above the eagle. The red star with a yellow border dates from the Communist takeover in 1946 and has recently been removed.

Francois Velde, 30 June 1995

In 1443, during the battle against the Hungarians of Hunyadi in Nish (today in Serbia), Skenderbeg abandoned the Ottoman Army. He captured Kruja, his father's seat in middle Albania. Above the castle he rose the Albanian flag, a red flag with the black double-headed eagle, the present-day Albanian flag, and pronounced to his countrymen the famous words:

"I have not brought you liberty, I found it here, among you".

Skanderbeg managed to unite all Albanian princes at the town of Lezha (League of Lezha, 1444) under his command to fight against the Turks.

During the next 25 years he fought, with forces rarely exceeding 20,000 against the most powerful army of that time and defeated it for 25 years. In 1450 the Turkish army was led by Sultan Murad II in person, who died after his defeat in the way back. Two other times, in 1466 and 1467, Mehmed II, the conqueror of Constantinople, led the Turkish army himself against Skenderbeg and failed too. The Ottoman Empire attempted to conquer Kruja 24 times and failed all 24 of them. Skanderbeg died in 1468 and Kruja was eventually seized on 16 June 1478.

The fortress of Kruja has been partially rebuilt and is now a museum (Muzeu i Gjergji Kastriotit Skënderbeut). In one of the halls are shown the reconsituted standards of the lords who faught with Skanderbeg. The history of Kruja siege is depicted in Ismail Kadare's novel "The rain drums".

Ivan Sache, 1 May 1999

The nickname of the flag is flamur e Skenderbeut (Skanderbeg's flag).

Stephen Schwartz, 5 April 2001[attachment[/attachment]

25448
(Courtesy of Mr. Darian PAVLI, LL.M.)
Nov. 28, 1998: New Constitution adopted on Independence Day. An ad hoc parliamentary committee through an open and participatory process drafted it. It was then approved by the Kuvendi (the parliament) and voted by the people in a national referendum. Prominent constitutional experts alike Mr. La Pergola, head of the well-known Venice Commission of CoE, have stated that the new Albanian Constitution fully complies with European democratic standards.
1997: A national referendum confirms the republican form of government.
1995: Albania becomes a member of the Council of Europe and ratifies the European Convention of Human Rights and Fundamental Freedoms (1950).
1994: A draft constitution submitted to a national referendum, entirely and unconstitutionally bypassing the Parliament, is rejected by the voters.
1993: Bill of Rights approved.
1992: Amendments to the Main Constitutional provisions concerning the judicial system and local government.
1991, Apr.: The Main Constitutional Provisions (dispositions?), an interim constitution, approved by consensus by the first post-communist parliament, established the principles of political pluralism, free elections and separation of powers.
Dec. 1990: The first anticommunist party (DP), after decades of single-party regime, opens way to multiparty system.
1976: The Constitution of the People’s Socialist Republic of Albania: a Communist manifesto.
1968: Albania denounces the Warsaw Treaty.
1955: Membership in the United Nations.
1946: The Constitution of the Second Republic is adopted by a directly elected Constitutional Assembly.
1945: Albania participates in the Paris Peace Conference as a member the Coalition.
Jan. 11, 1945: The People’s Republic of Albania is proclaimed.
1945 - 1990: The totalitarian dictatorship imposed by Albanian Communist Party (later on called the Labor Party).
1944, Nov.: Liberation of Albania.
1939 - 1944: Albanian Resistance.
1943, Sept. â€" 1944, Nov.: Nazi - German occupation.
1939, Apr. â€" 1943, Sept.: Fascist - Italian occupation and annexation.
1928: The Constitution of the Kingdom. Zog I becomes King of the Albanians.
1925: The Constitution of the First Republic, based on the French model of the Third Republic.
1924, Jun. â€" Dec.: The June Revolution. The government of bishop Noli. The restoration of the legal government.
1922: The first parliamentary election.
1921: Albania becomes member of the League of Nations.
1920: The Vlora War: Italian troops are forced out of the city â€" port of Vlora, thus ending any possibility of partition of the country on the grounds of the secret Treaty of London, 1915.
1920, Jan.: The Interim Constitution of Lushnje. The establishment of the four member Regency.
1914: The Organic Statute of the Princedom makes Albania a constitutional monarchy.
1913, Nov.: The Ambassadors Conference appoints Wilhelm Von Wied, Prince of Albania.
1913, Jul.: The Ambassadors’ Conference recognizes the independent state of Albania. The settling of the international frontiers with Serbia, Montenegro and Greece: entire regions populated by ethnic Albanians are left out.
Nov.28, 1912: Declaration of Independence and subsequent formation of a National Government headed by Ismail Qemali.
1911 â€" 1912: War of Independence.
1878 â€" 1881: The League of Prizren proclaims the autonomy of the Albanian vilajets within Ottoman Empire, and organizes armed and diplomatic resistance against the incorporation of Albanian territories into Serbia and Montenegro.
1870s â€" 1912: National Rebirth Movement sets up political and cultural ends toward national awakening and independence from the Sublime Porte and unification of Albanian Land.
1478 â€" 1912: Ottoman Empire’s Rule.
1443 â€" 1468: George Kastriot Skanderbeg leads the Albanian Resistance against the Ottomans. Due to his contributes on protecting Christianity; Pope Clement VI gives Skanderbeg the title of " Champion of Christianity".
1444,Mar.: At Lezha Convention is founded the League of Albanian Princes, a political and military alliance against the Ottomans.
XV c. : Leke Dukagjini, a landlord of North, codifies the century-long customary layoff Albania into a Kanun (Code) bearing his own name: Kanuni i Leke Dukagjinit.
XIV c.: Three independent Albanian Princedoms are created (respectively, of Balshaj, Topia and Gjin Bue Shpata).
1190: Princedom of Arberia (the name of Albania in the Albanian language).
330 AC: Byzantine Empire.
168 BC: Beginning of Roman Rule.
400 BC: The first Illyrian state.
2nd millennium BC: Illyrian civilization.

http://www.ipls.org/services/others/chist.html

25449
Albanian History & Culture / Famous Albanians
« ne: 24-04-2004, 02:04:07 »
Muhamet Ali Pasha

Born: 1769
Died:  1849
Place of Birth:  Kavalla, Albanian Ottoman Providence (Present Day Macedonia)
Dynasty Rule: Over 100 years
Cities Founded: Khartoum  The founder of the modern Egyptian dynasty, lasting for over 100 years can be contributed to an Albanian named Muhamet Ali.  Ali was born in 1769, in the Ottoman province of Albania.  He arrived in Egypt in 1798 in an effort to fight off a French invasion there.  Using the exceptional skill of the mostly Albanian army that he had created, he succeeded in gaining Egypt in 1801, and being named Pasha of Egypt in 1805.  The excellent statesmanship that followed has been considered one of the most efficient in world history.  He was able to transform an undeveloped Egypt into a modern competitor.  He set up reforms in Egypt's irrigation system, introduced new crops like cotton, and established many Western-style schools.  His many achievements in industry and agriculture turned Egypt into a modernized society.  Yet his genius did not stop here.  Muhamet Ali displayed the skill of his superior Albanian army in aiding the sultan to suppress numerous rebellions, and between the years of 1838 and 1841, he challenged, with much success, the power of the sultan in creating a greater independent Egypt.  He had invaded the Sudan and founded the city of Khartoum by this time.  Yet when his powers stretched in the suppression of Greek affairs, Europe stepped in and overwhelmed his army.  Still, he was granted the rule of Egypt and Sudan, and with this empire he created an exceptionally efficient dynasty that ensured Egypt's success for the next 100 years.  The achievements of this revolutionary ruler and statesman serve as just another example validating the historical importance of Albania.

http://albhistory.netfirms.com/famousalbanians-muhametali.html

[attachment[/attachment]

25450
Albanian History & Culture / Albanian History!
« ne: 24-04-2004, 02:01:58 »


Albania , Albanian Shqipnija or Shqiperia, officially Republic of Albania, republic (1995 est. pop. 3,414,000), 11,101 sq mi (28,752 sq km), SE Europe. Albania is on the Adriatic Sea coast of the Balkan Peninsula, between Serbia and Montenegro on the north, Macedonia on the east, and Greece on the south. Tiranë is the capital and largest city. (4000 B.C.-1000 A.D.)
Relive the astonishing achievements of the ancient Dorians, Illyrians, Roman and Byzantine Empires.  See the great impact Albanians have had on these important empires and people.
 
 (1500 A.D.- 1912)
The Ottoman Empire created a vast variation in Albanian culture and the adaptation to Ottoman life had important consequences in Albanian history.  This was a time when Albanians thrived and continued to spread their power around the world.

 
 
(1912 - 1944)
In the creation of the modern independent Albanian state proved to be a real challenge for the Albanian people.  Yet through the strong leadership of King Zog I, the Albanian People persevered

(1944 - 1991)
If one could pinpoint a dark period in the history of Albania it would be under the communist dictatorship of Enver Hoxha.  The end of WWII forced Albania into an escalation toward communism and shaped the darkest 40 years in its history.

 (1991 -  beyond)
The rapid development after communism of the Albanian state and the increasing modernization can only be accredited to the Albanians people's immense spirit and pride for their country.

 
 

Faqe: 1 ... 1013 1014 1015 1016 1017 [1018] 1019