Show Posts - M A X

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 ... 1014 1015 1016 1017 1018 [1019]
25451
Albanian History & Culture / Albanian History!
« ne: 24-04-2004, 02:01:58 »


Albania , Albanian Shqipnija or Shqiperia, officially Republic of Albania, republic (1995 est. pop. 3,414,000), 11,101 sq mi (28,752 sq km), SE Europe. Albania is on the Adriatic Sea coast of the Balkan Peninsula, between Serbia and Montenegro on the north, Macedonia on the east, and Greece on the south. Tiranë is the capital and largest city. (4000 B.C.-1000 A.D.)
Relive the astonishing achievements of the ancient Dorians, Illyrians, Roman and Byzantine Empires.  See the great impact Albanians have had on these important empires and people.
 
 (1500 A.D.- 1912)
The Ottoman Empire created a vast variation in Albanian culture and the adaptation to Ottoman life had important consequences in Albanian history.  This was a time when Albanians thrived and continued to spread their power around the world.

 
 
(1912 - 1944)
In the creation of the modern independent Albanian state proved to be a real challenge for the Albanian people.  Yet through the strong leadership of King Zog I, the Albanian People persevered

(1944 - 1991)
If one could pinpoint a dark period in the history of Albania it would be under the communist dictatorship of Enver Hoxha.  The end of WWII forced Albania into an escalation toward communism and shaped the darkest 40 years in its history.

 (1991 -  beyond)
The rapid development after communism of the Albanian state and the increasing modernization can only be accredited to the Albanians people's immense spirit and pride for their country.

 
 

25452
Tryeza / Kuzhina Kineze!
« ne: 24-04-2004, 01:56:54 »
Une per vete nja dy here kam provuar kuzhine kineze. Ashtu gjarperinj e minj si mendoja e thuhesh nuk  pashe ;D por ama as buke nuk pashe. Vetem oriz  :-X

25453
AlbDEVs / PHP!
« ne: 24-04-2004, 01:54:05 »
Di ndonjeri ku mund te gjej ndonje tutorial te mire per php?!

25454
Qesh / Barsaleta!
« ne: 24-04-2004, 01:34:21 »
;D

25455
Pajisje Elektronike / Celularet!
« ne: 24-04-2004, 01:32:43 »
Ne historine e zhvillit shkencor, per mendimin tim telefonia e levizshme ka ecur dhe ecen hapat me te shpejte; me nje shpejtesi qe shpesh nuk mund ta ndjekesh. Vetem para pak vitesh celularet ishin shume "primitiv" dhe funksionin me vale ne analogjik, shume shpejt doli gjenerata e dyte GSM (Global System for Mobile Communications) , e cila ne fillim ishte vetem per pak njerez, pra shume pak mund t'ia lejonin vetes, por shume shpejt ai u be per perdorim te pergjithshem. 2003 do te jete viti kur do te dale ne perdorim per te gjithe gjenerata e trete e celulareve, pra ajo UMTS (Universal Mobile Telephony System). Nga prodhuesit celulareve flitet per nje revulucion ne telefonine e levizshme, me futjen e UMTS. Ky lloj sistemi i ri do te ofroje sherbime me te shumta dhe shume me te shpejta. Aparatet e rinj do te perdorin nje sim card te re qe quhet 'Usim'. Kjo karte ka kapacitet shume me te madh se 'e vjetra' 'sim card' dhe do te beje te mundur dhe shkarkime te informacioneve nga interneti. Mesazhet me foto MMS qe jane futur kete vere ne perdorim (dhe qe tashme quhen te vjetra!!) nuk do te jene asgje me sistemin e ri. Me UMTS do te behet e mundur te flitet me video drejtperdrjet, madje do te jene te mundura dhe vidiokonferencat me ane te aparatit te vogel qe e kane te gjithe ne xhep  Gjithashtu do te kemi mundesine te shkarkojme dhe vidio te shkurtra dhe muzike nga interneti; libri i adresave mund te permbaje dhe foto te miqve qe kemi aty  . Pra celularet nje revulucion teknik ne vetevete do te pesojne nje revulucion te madh ne muajt dhe vitet ne vazhdim dhe shume shpejt do i kemi ne xhepat tone. Madhesia nuk do te ndryshoje, pasi opsionet e shumta kerkojne nje bateri edhe me te madhe.

25456
Artet e Bukura / : Art virtual!
« ne: 24-04-2004, 01:14:58 »
Marre nga http://rob.ossifrage.net/images/

[attachment[/attachment]

25457
Artet e Bukura / : Art virtual!
« ne: 24-04-2004, 01:14:13 »
4

[attachment[/attachment]

25458
Artet e Bukura / : Art virtual!
« ne: 24-04-2004, 01:13:47 »
3

[attachment[/attachment]

25459
Artet e Bukura / : Art virtual!
« ne: 24-04-2004, 01:13:20 »
2

[attachment[/attachment]

25460
Artet e Bukura / Art virtual!
« ne: 24-04-2004, 01:12:47 »
Imazhe te krijuara ne kompjuter, por qe jane art ne vetvete!

[attachment[/attachment]

25461
PsiSoc / Vetmia!
« ne: 24-04-2004, 01:08:04 »
Ndjenja, te cilen pothuajse secili e ka provuar! Vetmia fillon qe ne femijeri dhe qe ne kete moshe mund te krijohen premisa qe nje individ te anoje dhe te mbyllet ne vetvete. Sa vete mund ta kene degjuar shprehjen e femijeve "askush nuk deshiron te luaje me mua!" Sidomos ne shoqerine e sotme ku jeta ecen shume shume shpjet vetmia eshte me e pranishme, sepse po nuk ece me ritmet e sotme thjesht ngel vetem :-( POR i vetem mund te jesh ne dy. Te vetem mund te jene si kur je mashkull, po ashtu dhe kur je femer- e sidomos kur je i plakur. Sa raste mund te kemi degjuar, apo lexuar, per te moshuar, qe kane vdekur vetem ne banesat e tyre e qe prej muajsh askush nuk di gje!! E tmerrshme, por e vertete.

25462
Ndjenja / E para dashuri!
« ne: 23-04-2004, 11:38:21 »
Vazhdon......

25463
Gjuha Shqipe / Shkrimi i shqipes!
« ne: 23-04-2004, 11:30:06 »
Dua te hap nje problem ne menyres e te shkruajturit ne gjuhen shqipe. Kam vene re se vetem ne shqip perdoret menyra e shqiperimit te emrave te huaj. Ne tere keto gjuhet europiane, te pakten ne ato qe njoh, emrat e pervecem te huaj shkruhen ne origjinal dhe jo duke iu pershtatur gjuhes vendase. Po ne shqip si duhet te jete. Mos ka ardhur koha qe dhe ne te vendosim kete rregull. Apo mund te vendosen dhe standarte dyfishe, dmth mund te shkruash ne te dy menyrat dhe pa qene gabim gramatikalisht, sepse ne fund te fundit tashme te dy keto standarte perdoren, edhe se i dyti sipas rregullave te tanishme te gramatikes eshte gabim. Per t'ua bere te qarte idene: duhet te shkruajme New York apo Nju Jork?

25464
Bota Sot / Terheqja e miqve!
« ne: 23-04-2004, 11:25:56 »
Pas pershkallezitmit te situates ne Irak dhe pas terheqjes se paralajmeruar te trupave spanjolle dhe me pas dhe te disa shteteve te tjera, si Hondurasi, Republika Domenikane duket se dhe nje shtet tjeter europian, por sheh mundesine te dale nga koalicioni amerikan ne Irak.

Cdo dite e me shume situata po duket e ngjashme me ate te disa dhjetevjecareve me pare ne Vietnam. A thua te riperseritet Historia?

25465
E Bukura / Kepucet!
« ne: 21-04-2004, 23:49:37 »
Kush e ka vene re tendencen me te fundit per kepucet?!

Jane pikerisht ato qe ne Shqiperi, a ne anet tjera tonat do dukeshin si gjerat me kot qe ekzistojne  ;D

Por per mua nje pale kepuce si keto jane vertet shume te mira:
25466
E Bukura / Ngjyrat e modes sot!
« ne: 21-04-2004, 23:43:39 »
Moda e stines qe sapo hyri ka hyre dhe me ngjyrat e saj. Po te shihni neper rruge, vitrina dyqanesh apo ne ambjente te tjera publike, do te vereni se tani po mbizoterojne gjithmone e me shume ngjyrat e forta qe fillojne nga portokallia e deri tek e gjelberta e forte braziliane.

To be continued....

Faqe: 1 ... 1014 1015 1016 1017 1018 [1019]