Show Posts - M A X

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 ... 1015 1016 1017 1018 1019 [1020]
25476
Ndjenja / E para dashuri!
« ne: 23-04-2004, 11:38:21 »
Vazhdon......

25477
Gjuha Shqipe / Shkrimi i shqipes!
« ne: 23-04-2004, 11:30:06 »
Dua te hap nje problem ne menyres e te shkruajturit ne gjuhen shqipe. Kam vene re se vetem ne shqip perdoret menyra e shqiperimit te emrave te huaj. Ne tere keto gjuhet europiane, te pakten ne ato qe njoh, emrat e pervecem te huaj shkruhen ne origjinal dhe jo duke iu pershtatur gjuhes vendase. Po ne shqip si duhet te jete. Mos ka ardhur koha qe dhe ne te vendosim kete rregull. Apo mund te vendosen dhe standarte dyfishe, dmth mund te shkruash ne te dy menyrat dhe pa qene gabim gramatikalisht, sepse ne fund te fundit tashme te dy keto standarte perdoren, edhe se i dyti sipas rregullave te tanishme te gramatikes eshte gabim. Per t'ua bere te qarte idene: duhet te shkruajme New York apo Nju Jork?

25478
Bota Sot / Terheqja e miqve!
« ne: 23-04-2004, 11:25:56 »
Pas pershkallezitmit te situates ne Irak dhe pas terheqjes se paralajmeruar te trupave spanjolle dhe me pas dhe te disa shteteve te tjera, si Hondurasi, Republika Domenikane duket se dhe nje shtet tjeter europian, por sheh mundesine te dale nga koalicioni amerikan ne Irak.

Cdo dite e me shume situata po duket e ngjashme me ate te disa dhjetevjecareve me pare ne Vietnam. A thua te riperseritet Historia?

25479
E Bukura / Kepucet!
« ne: 21-04-2004, 23:49:37 »
Kush e ka vene re tendencen me te fundit per kepucet?!

Jane pikerisht ato qe ne Shqiperi, a ne anet tjera tonat do dukeshin si gjerat me kot qe ekzistojne  ;D

Por per mua nje pale kepuce si keto jane vertet shume te mira:
25480
E Bukura / Ngjyrat e modes sot!
« ne: 21-04-2004, 23:43:39 »
Moda e stines qe sapo hyri ka hyre dhe me ngjyrat e saj. Po te shihni neper rruge, vitrina dyqanesh apo ne ambjente te tjera publike, do te vereni se tani po mbizoterojne gjithmone e me shume ngjyrat e forta qe fillojne nga portokallia e deri tek e gjelberta e forte braziliane.

To be continued....

Faqe: 1 ... 1015 1016 1017 1018 1019 [1020]