Show Posts - M A X

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 1019
26
Pyetper / Si behet kafja e mesme?
« ne: 09-08-2022, 22:34:57 »
Duke i hedhur vetëm një lugë sheqer. Te paktën unë kështu e dua dhe kete e konsideroj kafe te mesme.

27
 

Sipas Monitorit 50% e hoteleve ne plazhet e Jugut jane bosh ne kulmin e sezonit.

Sipas Barometrit te Ballkanit 60% e shqiptareve do rrijne ne shtepi kete vere.

Pra nga njera ane kemi hotele pa turiste, dhe nga ana tjeter kemi shqiptare qe do te donin te ishin turiste, por nuk i perballojne dot cmimet e ketyre hoteleve.

Ne nje ekonomi te paster, renia e fuqise blerese do sillte renie te cmimeve te hoteleve, sepse nje fitim i vogel eshte me mire se zero fitim.

Por turizmi jone eshte infektuar nga parate e droges, qe hidhen ne bregdet per tu lare, dhe jo per te gjeneruar fitim. Per pasoje, pronaret e hoteleve me mire i mbajne bosh, se tu sherbejne shqiptareve te zakonshem.

Se dyti, ne nje shtet normal kostot e dhomave do te perfshinin vetem shpenzimet dhe investimin e bere nga bizneset.

Por ne nje administrate te korruptuar, si kjo e jona, biznesmenet e hoteleve, restoranteve apo shezlongjeve duhet te paguajne edhe nen dore bashkine, ministrine, policine dhe inspektoret.

Keto kosto ata pastaj ua transferojne klienteve, duke rritur cmimet pertej asaj qe eshte e perballueshme prej shqiptareve te zakonshem.

Arsyeja e trete jane monopolet. Nese ne Shqiperi do te kishim nje treg te lire, cmimet e hoteleve do te ishin nje pikeprerje mes gatishmerise te turisteve per te paguar dhe nevojes se bizneseve per te qendruar konkurues ne treg.

Por Shqiperia ka nje turizem te monopolizuar. I gjithe bregu yne eshte i dominuar nga politikane, oligarke dhe trafikante, te cilet kane zaptuar pjeset me te mira te Shqiperise.

Dalengadale ata e kane perdorur shtetin per ta spastruar bregun nga bizneset e vogla, familjare, shpesh te drejtuara nga banoret e zones, qe ishin ngritur naryrshem ne keto 30 vjet.

Dhe duke mbetur te vetem ne breg ata i vendosin cmimet ne stratosfere, sepse nuk ka kush t’i konkuroje me me cmime me te lira. Nje turist ose shkon tek ata ose nuk ben pushime ne Shqiperi.

Ne keto kushte shqiptari i zakonshem i lihen tre zgjedhje: ose te marre kredi per te bere pushime ne Shqiperi, ose te shkoje jashte shtetit, ose te qendroje ne shtepi.

Dhe kjo eshte shume e trishte: Te kesh disa nga plazhet me te bukura ne Evrope dhe te mos arrish dot t’i shijosh, vetem sepse nje grusht horrash me pushtet nuk kane te ngopur...

E nderkohe qe bregdeti yne spastrohet perdite nga shqiptaret e zakonshem, ne vazhdojme te punojme qe me parate tona te bejne pushime politikanet e korruptuar dhe oligarket e tyre.

Nga dr. Endrit Shabani

28
Ndjenja / Metoda për zgjatjen e kohës së ejakulacionit
« ne: 09-08-2022, 17:26:49 »
Na mungojnë këto mësimet e Ereles 😂

29
Pyetper / Si eshte jeta ne Amerike?
« ne: 09-08-2022, 15:51:46 »
Këtë e kishte postuar dikush ne Reddit /Albania sot:

"Per ne Amerike: nqs vjen per nje jete me te mire, pergatitu ta fillosh nga zeroja dhe te besh cdo gje. Vitet a para jane te veshtira, sidomos kur vjen direkt ne qytete te shtrenjta si New York City. Marr shkas edhe nga ai aktori qe vrau gruan ne Bronx dhe pastaj u hodh dhe vete. Nuk vihet ne Amerike ne ate moshe me idene se do behem aktor dhe do jap shfaqje ne Broadway. Ketu edhe te marresh fryme, duhet te paguash, asgje nuk eshte falas. Duhet te punosh si qeni ne fillim, vetem qe te mbijetosh, nuk ka kafe e muhabet ne lagje, e nje cigare me te dredhme. Keta qe vijne me endrra te bukura e nisn qe ne fillim keq. Shumica e shqiptareve ne Amerike vijne me llotari, dhe duket qene se eshte fat po te doli viza, shume prej tyre i kap papritur dhe pa qene gati menderisht. Shqiptaret e bejne lloton per sport, kur u del pastaj, detyrohen te vijne dhe nqs nuk jane gati sepse "vetem budallai i thote jo Amerikes", vijne me endrra per tu bere aktor, dhe ketu as shkolla, as ca ke bere ska vlere, ja fillon nga zeroja e duhet te ulesh bythesh te punosh. Shume nuk pershtaten dot dhe bien ne depresion, dhe nuk dine as nga kane koken. Njoh shume raste shqiptaresh qe e kane filu nga zeroja dhe kane arrite suksesin, por njoh dhe shume qe nuk ia kane dale dot, qe jane te zhgenjyer, qe u duket vetja te pavlere.

per ta permbledh:
- po erdhe me lloto dhe ne moshe madhore, harroje cfare shkolle ke mbaru apo cfare endrrash ke. Hajde, puno, stabilozohu financiarisht, mesohu me jeten, pastaj kur te jesh gati shih endrrat. Njoha nje goce ne Brooklyn qe kishte mbaru me nota shume te mira te UT per Finance, kishte 6 vjet ketu dhe me pune ishte ne retail, nga Macys, te AF, te Bloomingdale, etc,, ishte e zhgenjyer keq sepse ankohej qe kam mbaru per finance me rezultate shume te larta. cfare ti thoja! Ne shkolle nuk shkonte dot ta konvertonte apo te studionte prap se nuk e ia dilte ta paguante, ose edhe po te ishte falas nuk kishte lek per qera, ushqime e veshje, dmth i duhej te punonte se sben. Me nje fjale futesh ne nje gracke qe nuk del dot. Vitet kalojne, suddenly behen 10 vite, 15 vite, dhe je akoma ne retail, akoma kamarier, akoma uber driver, akoma doorman, etc... Shume njerez zhgenjehen se si kane perfunduar. Duhe te jeni pergatitur per ta perballuar jeten, po erdhet ketu, e fillon nga zeroja si shoket. Nuk dua te tremb asnjerin, por ajo vrasja e dyfishte me ka lene mbresa te keqia. Se edhe njoh shume njerez te tille qe nuk u ka dale Amerika sic donin. Po more rrugen e gurtbetit, me kembe ne toke. Brezi i pare eshte brezi i qenit."

30
Kosova Sot / Si te luftohet Serbia ne veriun e Kosoves?
« ne: 01-08-2022, 01:16:16 »
Nderkohe njerezit tmerrohen nga sirenat e alarmit dhe mendojne se po vjen ajo cfare po ndodh ne Ukraine.

31
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 01-08-2022, 01:11:43 »
Insomniac

32
Jemi duke u...qe s'po e them se nuk ma mban goja LOL.
Cdo brez mendon qe i tiji ishte me i miri dhe ai qe po vjen eshte kot fare. ;)

33
Ne fakt vetem me forumin.

34
Café Zerion ツ / Vetem tri fjale!
« ne: 01-08-2022, 01:08:35 »
Tentative per rigjallerim

35
Po e kaloj vetem me nje ngacmi kete here ;)

36
Influencer / Blogger / Alba (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:31:37 »
 

 

37
Influencer / Blogger / Alba (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:31:16 »
 

38
Influencer / Blogger / Mira Pogaci (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:29:07 »
 

39
Influencer / Blogger / Mira Pogaci (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:28:58 »
 

40
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:26:08 »
 

41
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:25:48 »
 

42
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:25:31 »
 

43
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:25:15 »
 

 

44
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:19:40 »
 

45
Influencer / Blogger / Dafina Berjani (info foto video)
« ne: 31-07-2022, 14:19:29 »
 

46
“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante.
Por a do të jetë Stresi i ftuar?
I ftuar në emisionin “Ditë pas Dite” në RTSH, Noizy ka dhënë disa detaje lidhur me koncertin e tij.
Marrëdhënia e tij me reperin Stresi është rregulluar tashmë dhe Noizy bëri me dije se edhe Stresi mund të jetë i pranishëm në koncert./lapsi.al
 

47
Shumë prindër e harrojnë këtë gjë!

48
Panorama / Earthporn - Toka fantastike
« ne: 24-07-2022, 21:01:51 »
 

49
Panorama / Kafshe qe te rregullojne diten...🐾🧸🐈
« ne: 24-07-2022, 20:56:50 »
 

Faqe: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 1019