Show Posts - M A X

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - M A X

Faqe: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 1018
26
“Alpha Show” do të jetë koncerti madhështor i Noizy-t! Shumë artistë shqiptarë e të huaj do të performojnë në skenën gjigante.
Por a do të jetë Stresi i ftuar?
I ftuar në emisionin “Ditë pas Dite” në RTSH, Noizy ka dhënë disa detaje lidhur me koncertin e tij.
Marrëdhënia e tij me reperin Stresi është rregulluar tashmë dhe Noizy bëri me dije se edhe Stresi mund të jetë i pranishëm në koncert./lapsi.al
 

27
Shumë prindër e harrojnë këtë gjë!

28
Panorama / Earthporn - Toka fantastike
« ne: 24-07-2022, 21:01:51 »
 

29
Panorama / Kafshe qe te rregullojne diten...🐾🧸🐈
« ne: 24-07-2022, 20:56:50 »
 

31
Tema Aktuale / Me ne fund
« ne: 20-07-2022, 01:32:56 »
 

33
Historia / Ushtarët indokinezë në Korçë
« ne: 14-07-2022, 13:31:09 »
 

Foto e rrallë e ushtareve indokineze ne Korçe, shkurt 1917. Keta ushtare benin pjese ne ushtrine franceze, pasi dihet qe Indokina ishte nen kontrollin e Frances  gjate L.I.B, dhe luftuan kryesisht ne zonen Korçe - Pogradec.
Ajo qe te ben pershtypje eshte se sa te veshtire e kane patur indokinezet, te cilet vinin nga nje klime tropikale musonike e nxehte dhe e lagesht, te pershtateshin me te ftohtin e acarte te Korçes ne shkurt.

Ledi Zeqollari

34
Teknologji Moderne / AVIONI I SE ARDHMES?
« ne: 13-07-2022, 19:36:55 »
Turqit kane ndërtuar vërtetë avionin e te ardhmes, te paktën ne fushen ushtarake. Droni turk u quajtur Bayraktar ka bere ndryshimin e madh ne luften e Ukrainës.

39
Qesh / Influencer be like 🤣
« ne: 13-07-2022, 15:30:00 »
 


Copyright Malukatet be Facebook

40
Shyqyr qe po bie se na keputi fare me keto çmime.

41
Aksionet botërore kanë pësuar disa lëkundje në tregtimin e tyre, ndërkohë që çmimet e naftës dhe yield-et e obligacioneve patën një rënie të martën teksa tregtarët janë të shqetësuar për perspektivat e shtrëngimeve të mëtejshme të politikave monetare nga ana e bankave qendrore, si dhe për shëndetin e ekonomive në mbarë botën.


Roli i dollarit si një valutë e sigurt për investitorët e shqetësuar për perspektivën ekonomike globale është dobësuar ndjeshëm në javët e fundit, pasi monedha amerikane ka rënë në nivelet rekord të dy dekadave përkundrejt shumë monedhave të tjera, ndërkohë që euro u barazua me dollarin.

Frika për rritjen ekonomike lidhet kryesisht me naftën, pavarësisht shqetësimeve për furnizimet e pakta. Çmimet e naftës ranë ndjeshëm ditën e martë, për shkak të presionit nga forcimi i dollarit, të rënies së kërkesës si pasojë e COVID-19 nga importuesi kryesor i naftës së papërpunuar, Kina, dhe si rrjedhojë e frikës për një ngadalësim ekonomik global. /lapsi.al42
Celebrities / Alain Delon
« ne: 13-07-2022, 15:21:13 »
I bukuri, e bukura dhe bisha 😂

43
Diapazon / Një metaforë
« ne: 12-07-2022, 23:55:19 »
Një zjarr shpërtheu në teater dhe palaçoja doli në skenë për ta lajmëruar publikun. Publiku mendoi se po bënte shaka dhe duartrokitën. Ai e përsëriti lajmërimin, kurse publiku duartrokiti edhe më shumë. Unë mendoj se kështu do t'i vijë fundi botës: njerëzit do të duartrokasin, duke menduar se kjo është shaka.

Soren Kierkegaard

44
Astronomi / Mrekullia e ekzistencës së jetës në tokë
« ne: 12-07-2022, 23:54:07 »
 

"Sikur pozita e Tokës në krahasim me Diellin të ndryshohej ashtu që orbita e saj të jetë për 4% më e vogël, gjegjësisht 144 milionë kilometra në vend të 150 milionë kilometra, temperatura e Tokës do të rritej gradualisht deri në 450*C. Atëherë i tërë uji i saj do të avullohej dhe jeta do të shuhej si në Venerë. Përkundrazi, sikur pozita e Tokës në krahasim me Diellin të jetë vetëm 1% më e madhe, gjegjësisht 151.5 milionë kilometra në vend të 150 milionë kilometra, temperatura do të ulej gradualisht deri në -40*C. Uji në Tokë do të ngrihej dhe jeta në sipërfaqen e saj do të bëhej e pamundur, siç është në planetin Mars".
Kodi: [Zgjidh]
https://www.facebook.com/108724886479847/posts/pfbid02CNAqVxDLCBsBsfdzQJhgA6AiLBoPUGPirxzeLR26i3jJert5kQUeN2XVed377Zihl/

45
Astronomi / Pamje te reja nga universi
« ne: 12-07-2022, 23:49:12 »
 

46
Astronomi / Pamje te reja nga universi
« ne: 12-07-2022, 23:48:00 »
 

Kjo është fotografia e parë me rezolucion shumë të lartë që vjen nga Teleskopi "James Webb" i NASA-s.
Në foto është grumbulli i galaktikave SMACS 0723, që ndodhen rreth 4.6 miliard vjet dritë larg. Vetëm në këtë foto, sipas shkencëtarëve, ndodhen miliarda yje si dielli ynë dhe miliarda planetë të ngjashëm me Tokën.
Edhe pse me mijëra miliarda yje dhe planete në këto galaktika në foto, sërish, kjo pjesë e universit është sa një kokrrizë rëre në Sahara përball madhësisë së universit.
Pajisjet e Teleskopit të ri të NASA-s janë të teknologjisë së fundit dhe shkencëtarët thonë se ky Teleskop çel një periudhë tjetër në studimin e kozmosit.

Sebastian Zonja

47
Mobile | Apps / Marka e celularit
« ne: 12-07-2022, 21:53:38 »
Pervec nga Samsung te gjitha keto markat e tjera gati jane zhdukur.

48
Pyetper / Si te ulim temperaturen ne kushte shtepie?
« ne: 12-07-2022, 19:56:37 »

49
Pyetper / Si te ulim temperaturen ne kushte shtepie?
« ne: 12-07-2022, 19:56:18 »

50
Këndvështrimi katolik

Faqe: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 1018