Profile of Ωμέγα

×

Permbledhja

Ωμέγα
Admin
Send PM
Offline Offline
Posts:   995 (0.145 per day)
Data e regjistrimit:   18-04-2004, 18:00:00
Last Active:   24-01-2023, 07:24:41

Messages - Ωμέγα

1
Figura Historike / Isa Boletini
« ne: 24-01-2023, 07:19:54 »
🇦🇱 107 vite
Akrepat e orës shënonin 21:13 min., atë të dielë të 23 janarit 1916, kur plumbat që vërshëllenin rreth e rrotull si grerëza të tërbuara, e lanë të vdekur Isa Boletinin në kalldrëmin e Urës së Ribnicës në Podgoricë.
Me vrasjen e Isës, në fakt u vra edhe Kosova, duke iu shkëputur trupit të Shqipërisë.
Ç’mund të bënte Isa Boletini vetë i tetë, kur në të dy anët e Urës së Ribnicës ishin 80 ushtarë malazezë, që i kishin marrë në shenjë?
I ndodhur në këtë situatë rrethimi të beftë shqiptari i madh bëri atë që do ta çonte drejt vdekjes, por si Hero. Të shtënave iu kundërpërgjigj me të shtëna. Batareja e pushkëve solli bilancin tragjik: vrasjen e Isë Boletinit vetë i tetë, por edhe vrasjen e 12 xhandarëve malazezë.
Lavdi e përjetshme Heroit Isa Boletini dhe 7 trimave!
1- Isa Boletini (51 vjeç);
2- Djali i Isës, Halil Boletini (24 vjeç);
3- Djali i Isës, Seid Boletini (18 vjeç);
4- Nipi i Isës, Jonuzi (26 vjeç);
5- Nipi i Isës, Haliti (24 vjeç);
6- Kunati i Isës, Hajdar Selim Radisheva (30 vjeç);
7- Nipi i Hajdarit, Idriz Bislim Radisheva (18 vjeç);
8- Kushëriri i Isës, Misin Niman Bala nga Isniqi (26 vjeç).

2
Tema Aktuale / "Pushteti nuk mundet me zgjedhje"
« ne: 23-01-2023, 11:49:02 »
"Pushteti nuk mundet me zgjedhje"- është teza që artikulohet gjithnjë e më shpesh në hapësirën publike.

E kuptoj reagimin përpjestimor në raport me krizën e thellë që ka sistemi ynë politik dhe demokratik, por nuk kuptoj llogjikën e tezës.

Dmth, pushteti monist/rregjimi apo si të doni e quajmë, nuk rrëzohet me zgjedhje?! Po me ç'farë atëhere?!

Me armë?!
Me mundje?!
Me dhunë ku shqiptari ti sulet shqiptarit për politikë?!
Me dorëzim pushteti në tavolinë?!
Apo nga Amerikanët?!

Seriozisht?!

Ja ta zëmë se ndodhi kjo gjë pra përplasje e dhunshme, seriozisht besohet se grupi që fiton me dhunë do na sjellë demokracinë që sot e shesim për një thes miell?!

Pastaj kush tha që ai që shet votën spo shitka luftën?!

Po opsioni që ska askush dëshirë më për përplasje me dhunë nuk shihet fare?!

Dhe po e lë mënjanë opsionin që një qeveri e dalë nga dhuna nuk pranohet më askund.

Meqë jemi këtu, tek të huajt pra, kusj tha që qeveritë e implantuara nga shtetet e tjera sjellin demokraci?!

Ndaj, pavarësisht krizës që po përjetojmë me zgjedhjet, duhet mbledhur mendja se vetëm më zgjedhje vjen ndryshimi. Ky i fundit, ndryshimi pra, vjen vetëm nëse e ndan mendjen populli.

As dhuna, as dorëzimi i pushtetit në tavolinë e as implantimi nga jashtë janë opsione.

I kemi provuar dhe prap tek zgjedhjet jemi përplasur.   

Nga zgjedhjet vjen ndryshimi. Nga vullneti popullor përcaktohet kahja e ndryshimit.

Të tjerat janë teori jashtë kontekstit dhe totalisht pa bukë.

Ylli Manjani

3
Vipat Shqiptare / Olta Gixhari (info, foto, video)
« ne: 23-01-2023, 09:36:15 »
Banorja e big brother vip
 

4
Vipat Shqiptare / Olta Gixhari (info, foto, video)
« ne: 23-01-2023, 09:35:49 »
 

5
Vipat Shqiptare / Olta Gixhari (info, foto, video)
« ne: 23-01-2023, 09:35:37 »
 

6
Influencer / Blogger / Ada Deda (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 08:05:48 »
 

7
Influencer / Blogger / Ada Deda (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 08:05:32 »
 

8
 

 

9
Influencer / Blogger / Zhaklina Gjolla (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 08:01:22 »
 

 

 

10
Influencer / Blogger / Pranvera Borakaj (Info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:59:39 »
 

11
Vipat Shqiptare / Rovena Stefa (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:57:50 »
 

 

12
Influencer / Blogger / Arbana Lushaj (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:55:59 »
 

13
Influencer / Blogger / Arbana Lushaj (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:54:08 »
 

15
Influencer / Blogger / Noberda Dilaj (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:51:35 »
 

 

16
Influencer / Blogger / Gloria Meshi (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:49:36 »
 

 

17
Influencer / Blogger / Fatma Locke (Info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:46:49 »
 

18
Influencer / Blogger / Fatma Locke (Info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:46:08 »
 

19
Influencer / Blogger / Melisa Mehmetaj (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:41:36 »
 

20
Influencer / Blogger / Aida Shtino (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 07:40:26 »
 

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 40