Profile of Ωμέγα


Permbledhja

Ωμέγα
Admin
Send PM
Offline Offline
Posts:   1011 (0.142 per day)
Data e regjistrimit:   18-04-2004, 18:00:00
Last Active:   19-08-2023, 08:18:39

Messages - Ωμέγα

1
Tema Aktuale / Edi Rama këto ditë
« ne: 18-08-2023, 18:00:41 »
 

2
Zeri.tech / Threads - Konkuruesi me i fundit i Twitter
« ne: 06-07-2023, 23:55:39 »
 

Meta, kompania qe zoteron Facebook, Instagram dhe WhatsApp ka leshuar nje platforme te re te ngjashme me Twitter te quajtur Threads. Ne web mund ta vizitoni ne adresen threads.net dhe ne app stores mund te gjeni aplikacionin perkates.

Pse eshte me rendesi ky hap i Meta-s? Sepse duke perdorur gjendjen e tmerrshme ku Elon Musk e cuar Twitter pas blerjes disa muaj mepare, Mark Zuckerberg po perpiqet te kape nje tjeter treg qe ai nuk e mbizoteron. Duhet shtuar gjithashtu se konkurenca mund ta shtyje Twitter t'i pergjigjet me mire kerkesave te perdoruesve te tij.

A do kete impakt pozitiv per perdoruesit? Jo dhe aq ne fakt. Te gjithe e dime se cfare kompani e tmerrshme eshte Meta.

A do te kete sukses Threads? Askush nuk mund ta dije e koha do ta tregoje - por me shume mundesi JO.

3
 

Dhe sic po duket jane dead serious 😂

5
Influencer / Blogger / Juliana Nura (info foto video)
« ne: 19-06-2023, 20:54:04 »
 

6
Influencer / Blogger / Ornela Xhepa (info foto video)
« ne: 19-06-2023, 20:53:08 »
 

7
Influencer / Blogger / Rina Imeri (info foto video)
« ne: 19-06-2023, 20:50:50 »
 

8
 

 

11
Tema Aktuale / Kemi zgjedhje
« ne: 13-05-2023, 00:10:21 »
 

12
Diapazon / DY FJALË MBI LIRINË
« ne: 12-03-2023, 18:15:56 »
Ka dy prirje, dy lëvizje në historinë e zhvillimit të shpirtit njerëzor: ajo lëvizje që e shpie shpirtin njerëzor drejt idealit të lirisë, në po atë mënyrë që lumenjtë derdhen në det; dhe lëvizja e dytë - e kundërt dhe më e rehatshme për shumë, - e asaj prirjeje që nuk tenton drejt lirisë, por drejt nënshtrimit dhe konformizmit, pak a shumë si ujët e ndenjur lëngon në kënetë.

Implikimet e këtyre dy prirjeve janë që njerëzit ndikohen lehtë nga faktorët e jashtëm dhe trysnia shoqërore, diçka që shpie në bjerrjen e lirisë dhe veprimit individual. Prirja e dytë - që e kundërshton lëvizjen e brendshme të shpirtit drejt lirisë si diçka të natyrshme - sugjeron se njerëzit kanë nevojë për udhëheqje nga jashtë për ta arrirë gjendjen e lirisë. Implikimet e këtij sugjerimi janë që nuk mund të jemi kurrë të lirë në mënyrë absolute, por negociojmë më shumë a më pak përditë, gjendjen e moslirisë tonë, diçka për të cilën jemi të vetëdijshëm dhe e ndrydhim me një farë suksesi.

Fryma njerëzore ka një prirje të brendshme dhe të natyrshme nga liria, ama gjithashtu tërhiqet drejt konformizmit dhe nënshtrimit - një prirje drejt vetëruajtjes dhe konservimit, - për shkak të kushtëzimit dhe presioneve të jashtme, që janë një shumë e vullneteve që përbëjnë një shoqëri të caktuar. Edhe pse liria është një ideal fort i lakmuar, liria totale mund të shpjerë gjithashtu në kaos dhe anarki, që është po ashtu rezultat i shumës së vullneteve që përbëjnë një shoqëri të caktuar. Ndaj dhe sinteza mes këtyre dy tezave është gjetja e një drejtpeshimi, një balance mes këtyre dy prirjeve në dukje të papajtueshme. Shpirti njerëzor pra mund të luftojë për liri individuale vetëm brenda një shoqërie të përgjegjshme dhe bashkëpunuese. Madje, lufta për krijimin e kushteve që shpien në realizimin e kësaj shoqërie, është edhe lufta më fisnike e shpirtit njerëzor.

Liria nuk mund të ndiqet në kurriz të të tjerëve dhe lirisë individuale i duhet vënë fre nga një ndjesi e drejtësisë sociale, dhe empatisë për ata që janë të shtypur ose të margjinalizuar. Në thelb, shpirti njerëzor duhet të luftojë për të arritur një balancë mes lirisë individuale dhe çmimit që duhet paguar për këtë liri, përgjegjësisë sociale - duke kuptuar se të dyja këto dimensione janë të nevojshme për lulëzimin e shoqërisë njerëzore. Kërkimi i lirisë në kurriz të respektit dhe dinjitetit të të tjerëve shpie në skllavëri të brendshme. Nuk mund të jesh i lirë kur skllavëron të tjerët; shpirti njerëzor është kompleks dhe merr trajtë si nga faktorë të jashtëm, ashtu edhe të brendshëm, dhe se mban brenda si farat e zhvillimit, ashtu edhe të shkatërrimit më ogurzi.

© Edion Petriti, 2023

13
Pyetper / Çfarë është somnambulizmi?
« ne: 08-03-2023, 10:37:35 »
Ecja në gjumë, e njohur në gjuhën mjekësore si somnambulizmi, është një çrregullim që ndodh gjatë gjumit të thellë dhe çon në ecjen apo kryerjen e veprimeve të tjera komplekse. Somnambulizmi është më i zakonshëm tek fëmijët sesa tek të rriturit dhe ka më shumë gjasë të ndodhë kur një njeri është i lodhur.

Për shkak se një person somnambul mbetet në gjendje të thellë gjumi, ndërkohë që i ndodh ky episod, ata nuk janë të lehtë për t’u zgjuar nga gjumi dhe me gjasë nuk do ta mbajnë mend që kanë ecur ndërkohë që ishin në gjumë. Zakonisht, një njeri somnambul është në gjendje të kryejë disa veprime, por më e zakonshmja është ecja.

Syri.net

14
Diskutime / A ka me art aty ku behet art?
« ne: 13-02-2023, 00:05:12 »
Ka pase qene nje kohe kur:
Festivalet e muzikes promovonin muzike,
Ndeshjet e futbollit promovonin sport
Teatri dhe kinematografia promovonin art.
Dhe bota ishte nje vend normal.
Tani eshte nje kohe kur te gjitha keto promovojne vetem nje axhende. Ate te denatyrimit njerezor dhe vlerave te kotesise.
Ne kampionatin boteror, futbollistet dalin me shirita ylberi ne krah.
Ne nje festival muzike kulmi arrihet kur nje burre puthet ne menyre pasionante me llape ne fyt me nje burre tjeter. Pese meter me tutje ishte gruaja e njerit prej burrave.
Nese ti shtron me te drejte pyetjen se cfare perfiton shoqeria njerezore nga fakti qe nje burre jargavitet me nje burre tjeter ne prime time, para miliona femijeve, pergjigja qe merr nga avokatet e axhendes eshte emancipimi i shoqerise.
Levizjet qe kane emancipuar shoqerine njerezore ishin ato qe u dhane grave te drejta te barabarta me burrat, hoqen skllaverine, u dhane te gjithe njerezve liri dhe barazi para ligjit pavaresisht fese, etnise, ngjyres apo rraces. Shtrine aksesin ne arsim dhe shendetesi per te gjithe pa asnje dallim ekonomik apo racial.
Keto levizje zgjeruan kapitalin human ne menyre te jashtezakonshme, pasi deri dje ti mund te ishe talent, por nuk lulezoje dot se isha skllav. Mund te ishe gjeni, por nuk te lejonte njeri te kultivoje gjenialitetin tend sepse ishe grua. Tani pyetja eshte si e emancipon shoqerine njerezore fakti kur Fedezi i fut llapen publikisht Roza Kimikut? Ose kur keta luajne kala dibrance nga mbrapa? Boh.
Me shume gjasa Giorgia Meloni ka per te dekapituar te gjithe zinxhirin drejtues te Rai-t, pas asaj qe ndodhi ne San Remo. Por axhenda e silikonit do vazhdoje t’i imponohet dhunshem serish e serish shumices se heshtur deri ne triumfin e plote. Pastaj asgje s’do jete me si me pare. Ajnshtajni nuk do kete as 1 per qind te popullaritetit te Fedez Llapes. Ndersa Da Vinci do jete nje zero para Roza Kimikut dhe Maneskineve. Nese ti promovon kete me axhende, aty shkon.

Kloadian Tomorri

15
Diskutime / A ka me art aty ku behet art?
« ne: 13-02-2023, 00:03:09 »
 

Në Sanremo mund të jetë harlisur krijimi artistik gjer në një revolucion të ri seksual dhe për këtë do të diskutohet me javë dhe dekada.

Që një ngjarje e madhe, madje tradicionale mund të shfrytëzohej për të “instaluar” një platformë lirie të shprehjes së seksualitetit, homoseksualitetit, identitetit fluid, zgjedhjeve personale edhe kjo mund të hyjë me ca vështirësi tek thjesht “provokimi” sipas disave.

Mirëpo që kjo detyrë t’i besohet një çifti, që pasurohen çdo minutë me klikimet nga vëmendja, që tërheqin si influencues: ajo si sipërmarrëse dixhitale që reklamon veshje, aksesorë dhe produkte kozmetike dhe ai si repist dhe bashkëshorti i saj, të dy bashkë me jetën personale e familjare shfaqur pa ndalesë në rrjet kjo krijon dy probleme.
•Sanremo shndërohet në forum për çështjet e seksualitetit, ku kënga u bën sfond dhe humbet protagonizmin.
•Shoqëria shpërqendrohet në debatin që prodhon skandali dhe provokimi, ndërsa disa syresh pasurohen me klikimet dhe reklamat, që gjenerojnë prej tyre. Me mision të vetëm paranë.

Chiara dhe Fedez shtojnë perandorinë, një brez i tërë çoroditet me idenë se seksualiteti sido të trajtohet shet, të bën të klikueshëm, lexo të pasur. Nuk di mandej nëse kjo është liri, apo llogari.
Këtu më bezdisin influencërat që pushtojnë skenat e artit dhe kulturës, aty ku vlon habitati natyral i zhvillimit shoqëror. Sepse për ta perëndi është klikimi, që prodhon parà, për artistin ndikimi, që prodhon zgjim shpirtëror.

Sonila Meco

16
Tema Aktuale / Big Brother i Edi Rames
« ne: 08-02-2023, 15:30:41 »
Aplikacioni "Aktivisti" sherben per te monitoruar administraten duke i vene nen presionin e pelqimeve, komenteve dhe shperndarjeve ne rrjetet sociale te te gjithave postimeve te kryeministrit, ministrave, kryetareve te bashkive... etj
Ky skandal eshte shumefish me i madh kur zbulohet se ky aplikacion perdoret edhe nga funksionare te larte te SPAK-ut, PROKURORISE edhe te GJYQESORIT
Kjo gje eshte e tmerrshme sepse pervec perdorimit te drejtesise per ceshtje politike, ky aplikacione vendos ne rrezik te drejtperdrejte sigurine kombetare duke  lejuar aplikacionin ne marrje nga celulari i te gjitha te dhenave si fotografite, video, audio, sms, dokumenta, vendodhjen gjeografike... etj
Ky sistem NEO-FASHIST duhet te rrezohet me cdo cmim te mundshem

  1.🔴Ina Rama-Anëtar-KOLEGJI I POSAÇEM I APELIMI
  2.🔴Xhensila Pine-Anëtar-KOMISIONI I PAVARUR I  KUALIFIKIMIT
  3.🔴Alfred Balla-Kryetar-KESHILLI I LARTE I   PROKURORISE
  4.🔴Bujar Sheshi-Anëtar/prokuror-KESHILLI I LARTE I PROKURORISE
  5.🔴Ilir Toska-Anëtar-KESHILLI I LARTE GJYQESOR
  6.🔴Helena Papa-Drejtore e kabinetit-KESHILLI I LARTE GJYQESOR
  7.🔴Ejona Isufaj-Staf administrativ-KESHILLI I LARTE GJYQESOR
  8.🔴Elda Hoxha-Këshilltar-KESHILLI I LARTE GJYQESOR
  9.🔴Irena Gjoka-Gjyqtare-GJYKATA E POSAÇME
10.🔴Elona Hysi-Kancelare-GJYKATA ADMINISTRATIVE DURRES
11.🔴Dritan Hasani-Gjyqtar-GJYKATA E APELIT
12.🔴Sokol Shehu-Gjyqtar-GJYKATA SHKODER
13.🔴Lindita Hoxha-Gjyqtar-GJYKATA E APELIT
14.🔴Valbona Sulejmani-Kancelare-GJYKATA PUKE
15.🔴Flutura Hoxha-Gjyqtare-GJYKATA PUKE
16.🔴Besnik Hoxha-Gjyqtar-GJYKATA TIRANE
17.🔴Irena Hoxha-Gjyqtare-GJYKATA TIRANE
18.🔴Arben Mullaj-Gjyqtar-GJYKATA TIRANE
19.🔴Dhurata Balla-Gjyqtare-GJYKATA TIRANE
20.🔴Teuta Hoxha-Gjyqtare-GJYKATA TIRANE
21.🔴Fjoralba Prifti-Gjyqtare-GJYKATA APELI ADMINISTRATIV
22.🔴Afrim Shehu-Prokuror-PROKURORIA DURRES
23.🔴Bledar Mustafaraj-Prokuror-PROKURORIA ELBASAN
24.🔴Rovena Zoto-Prokurore-PROKURORIA LUSHNJE
25.🔴Petrit Vukaj-Prokuror-PROKURORIA FIER
26.🔴Elton Hoxhaj-Oficer i Policisë Gjyqësore-PROKURORIA TROPOJE
27.🔴Arben Nika-Prokuror-PROKURORIA LAÇ
28.🔴Alfred Gjoka-Oficer i Policisë Gjyqësore-PROKURORIA LEZHE
29.🔴Ilir Hoxha-Prokuror-PROKURORIA SARANDE
30.🔴Hasan Hasani-Staf administrativ-PROKURORIA PUKE
31.🔴Albana Hoxha-Drejtor Kabineti-KESHILLI I LARTE I PROKURORISE
32.🔴Edlira Cimbi-Drejtor-KESHILLI I LARTE I PROKURORISE
33.🔴Luan Velaj-Staf administrativ-SPAK
34.🔴Ilda Prifti-Këshilltar ligjor-KESHILLI I LARTE I PROKURORISE
35.🔴Rajmonda Levanaj-Sekretare-PROKURORIA E PERGJITHSHME
36.🔴Fatbardh Lala-Staf administrativ-PROKURORIA TIRANE
37.🔴Besnik Malaj-Oficeri i Policisë Gjyqësore-PROKURORIA TIRANE
38.🔴Saimir Hysa-Prokuror-PROKURORIA TIRANE
39.🔴Miranda Bushi-Prokuror-PROKURORIA TIRANE
40.🔴Enrik Haxhira-Prokuror-PROKURORIA E APELIT VLORE
41.🔴Dritan Marku-Prokuror-PROKURORIA VLORE

Nga Gent Progni

17
Figura Historike / Isa Boletini
« ne: 24-01-2023, 07:19:54 »
🇦🇱 107 vite
Akrepat e orës shënonin 21:13 min., atë të dielë të 23 janarit 1916, kur plumbat që vërshëllenin rreth e rrotull si grerëza të tërbuara, e lanë të vdekur Isa Boletinin në kalldrëmin e Urës së Ribnicës në Podgoricë.
Me vrasjen e Isës, në fakt u vra edhe Kosova, duke iu shkëputur trupit të Shqipërisë.
Ç’mund të bënte Isa Boletini vetë i tetë, kur në të dy anët e Urës së Ribnicës ishin 80 ushtarë malazezë, që i kishin marrë në shenjë?
I ndodhur në këtë situatë rrethimi të beftë shqiptari i madh bëri atë që do ta çonte drejt vdekjes, por si Hero. Të shtënave iu kundërpërgjigj me të shtëna. Batareja e pushkëve solli bilancin tragjik: vrasjen e Isë Boletinit vetë i tetë, por edhe vrasjen e 12 xhandarëve malazezë.
Lavdi e përjetshme Heroit Isa Boletini dhe 7 trimave!
1- Isa Boletini (51 vjeç);
2- Djali i Isës, Halil Boletini (24 vjeç);
3- Djali i Isës, Seid Boletini (18 vjeç);
4- Nipi i Isës, Jonuzi (26 vjeç);
5- Nipi i Isës, Haliti (24 vjeç);
6- Kunati i Isës, Hajdar Selim Radisheva (30 vjeç);
7- Nipi i Hajdarit, Idriz Bislim Radisheva (18 vjeç);
8- Kushëriri i Isës, Misin Niman Bala nga Isniqi (26 vjeç).

18
Tema Aktuale / "Pushteti nuk mundet me zgjedhje"
« ne: 23-01-2023, 11:49:02 »
"Pushteti nuk mundet me zgjedhje"- është teza që artikulohet gjithnjë e më shpesh në hapësirën publike.

E kuptoj reagimin përpjestimor në raport me krizën e thellë që ka sistemi ynë politik dhe demokratik, por nuk kuptoj llogjikën e tezës.

Dmth, pushteti monist/rregjimi apo si të doni e quajmë, nuk rrëzohet me zgjedhje?! Po me ç'farë atëhere?!

Me armë?!
Me mundje?!
Me dhunë ku shqiptari ti sulet shqiptarit për politikë?!
Me dorëzim pushteti në tavolinë?!
Apo nga Amerikanët?!

Seriozisht?!

Ja ta zëmë se ndodhi kjo gjë pra përplasje e dhunshme, seriozisht besohet se grupi që fiton me dhunë do na sjellë demokracinë që sot e shesim për një thes miell?!

Pastaj kush tha që ai që shet votën spo shitka luftën?!

Po opsioni që ska askush dëshirë më për përplasje me dhunë nuk shihet fare?!

Dhe po e lë mënjanë opsionin që një qeveri e dalë nga dhuna nuk pranohet më askund.

Meqë jemi këtu, tek të huajt pra, kusj tha që qeveritë e implantuara nga shtetet e tjera sjellin demokraci?!

Ndaj, pavarësisht krizës që po përjetojmë me zgjedhjet, duhet mbledhur mendja se vetëm më zgjedhje vjen ndryshimi. Ky i fundit, ndryshimi pra, vjen vetëm nëse e ndan mendjen populli.

As dhuna, as dorëzimi i pushtetit në tavolinë e as implantimi nga jashtë janë opsione.

I kemi provuar dhe prap tek zgjedhjet jemi përplasur.   

Nga zgjedhjet vjen ndryshimi. Nga vullneti popullor përcaktohet kahja e ndryshimit.

Të tjerat janë teori jashtë kontekstit dhe totalisht pa bukë.

Ylli Manjani

19
Influencer / Blogger / Ada Deda (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 08:05:48 »
 

20
Influencer / Blogger / Ada Deda (info foto video)
« ne: 23-01-2023, 08:05:32 »
 

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 31