Show Posts - Ωμέγα

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Ωμέγα

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 21
126
Mediat Sociale / Brryli Broadway
« ne: 23-05-2020, 10:06:11 »
Nuk besoj se jane shit. Mendoj mos jane arrestuar diten e protestes per teatrin dhe jane akoma brenda.🤔

127
Shqiptaria / Ne mbrojte te Odise Gremos
« ne: 14-05-2020, 00:03:01 »
Reagimi i grekeve te Omonias!

Pas denoncimit nga ana e Odise Gremo, se atij iu anullua viza greke për shkak të deklarimeve në emisionin “Gjurmë Shqiptare” se fshati Sopik është i banuar nga shqiptarë autoktonë, ka ardhur edhe reagimi i OMONIA nëpërmjet një komunikate.

KOMUNIKATA

Denoncojmë me theksim të posaçëm përmbajtjen por edhe mjetet e përdorura në ushtrimin e të ashtuquajturit funksion gazetarie, në emisionin “Gjurmë Shqiptare” të producentit Marin Mema, që u transmetuar të Shtunën, 9 Maj 2020. Ai vijoi me motivet e tij tanimë të njohura të kultivimit të klimës antihelene duke targëtuar drejtpërdrejtë Minoritetin Etnik Grek autokton. Bëhet fjalë për një person në mision të porositur ku financuesit, ata sa lëvizin në prapaskenë dhe orkestruesit janë tanimë të njohur.

Nga kjo pikëpamje akoma një herë tjetër i ekspozuar është Stacioni Televiziv “Top Channel” përsa i përket detyrimit që ka për të kontribuar në bashkekzistencën sociale si parakusht për mirëqenien e shoqërisë mbarë.

Për më tepër emisioni në fjalë u përgatit duke përdorur kësaj radhe instrumente që refuzohen nga praktikat e mira dhe legjislacioni analog mbi informimin publik sikundër: kamerat e fshehta, regjistrime pa dijeninë e bashkëbiseduesit, manipulim personash që vuajnë nga sëmundje, përgjime etj. Këto metoda kanë dëmtuar në veçanti jo vetëm pjesëtarë të Komunitetit Etnik Grek në të shkuarën jo të largët por shoqërinë shqiptare mbarë.

Natyrisht “rifinitimi” me pikëpamje të ashtuquajturish akademikë apo pjesëtarë të Grupit të Helsinkit etj. nuk e mbulojnë lakuriqësinë e producentit përsa i përket objektivit, por përkundrazi ekspozojnë edhe vetë ata. I ekspozojnë ngaqë detyrim së pari i intelektualëve të kohës nuk është veçse të mësuarit e shoqërisë me parime dhe vlera të tjera. Me parësor detyrimin për respektim të të ndryshmes dhe promovimin e minoriteteve. Kjo është sa dikton realiteti dhe arritjet Europiane dhe në veçanti në Ditën e Europës që u zgjodh bile për transmetimin e këtij emisioni të neveritur.
Producenti në fjalë dhe sa pas tij kujtojnë se fshihen duhet të marrin parasysh përgjegjësinë përsa i përket pasojave që mundet të sjellë kultivimi sistematik i urrejtjes kundrejt Minoritetit Etnik Grek, pjesëtarëve dhe institucioneve të tij. Madje shembuj nga irritime të tilla respektive për fat të keq ekzistojnë.

Paralajmërojmë se klloçitja e vezëve të gjarprit të nacionalizmit është lojë e rrezikshme. Shteti e ka për detyrë të reagojë përderisa pretendon se tregon kujdes për shmangien e manifestimeve që mbarështrojnë urrejtjen ndëretnike dhe racizmin. Për më tepër sikundër ndodh në shtetet ku mbizotëron ligji detyrim i tij është, dhe ja rikujtojmë, mbrojtja e minoriteteve etnike e të tjera si parakusht i koherencës së brendshme, kusht pa të cilin nga ana e vetë për mirëqenie dhe prosperitet, – përfundon komunikata e OMONIA.

128
Qesh / Foto Qesharake
« ne: 13-05-2020, 23:59:11 »
Kim Jong Rama :D
 

129
E Bukura / Topmodelet me te bukura (foto)
« ne: 13-05-2020, 23:56:58 »
Armela Hysi
 

130
Shtepia ime / 5 bimët ideale për kuzhinën tuaj
« ne: 13-05-2020, 23:50:42 »
   

Ndonjëherë bimët mund të bëhen miqtë tuaj më të mirë. Parë qoftë nga syri i dizajnerit, ku nuancat e bukura të jeshiles ndihmojnë në gjallërimin dhe hapjen e një hapësire; të një entuziati bimësh, ku do të ndieni kënaqësinë e të kujdesurit për to tërë dashuri; apo thjesht të një personi të apasionuar pas ushqimit, ato gjethet e borzilokut vërtetë që janë një mrekulli kur gjenden një lëvizje dore larg apo jo?

Ne i adhurojmë bimët, prandaj duam t’ju ndihmojnë me një guidë mbi bimët që duhet të mbani në kuzhinën tuaj – qoftë duke i mbjellë vetë plot dashuri farat e vogla, apo duke adoptuar një bimë të rritur e duke i dhuruar një shtëpi, ato lidhen me kaq shumë afeksion, të cilin nuk mund ta humbisni. Për më tepër, vjeshta erdhi, të dalurat e verës po vijnë drejt fundit dhe me të ftohtin që na mbledh në shtëpi, është atmosfera e duhur për të investuar në gjelbërimin e shtëpisë suaj.

Fakt shumë i rëndësishëm është edhe aftësia e bimëve për të qetësuar sytë e rritur kreativitetin – në rast se nuk ishit ende të bindur pse duhet t’i bëni ato pjesë të përditshmërisë suaj.. Prandaj merrni një laps dhe nisni listën e bimëve që duhet të blini:

Dredhka Angleze (Hedera Helix)
Një nga bimet më të lehta për të rritur brenda shtëpisë, dredhka angleze është perfekte për t’u varur pranë lavamanit apo dritares. Gjethet e saj me majë, me një shumëllojshmëri nuancash jeshile dhe spërkatje të bardhe, të verdhe e të zeze i shtojnë ngjyrë kuzhines suaj. Kjo bimë ndihmon me purifikimin e ajrit, duke qenë një nga pakësuesit më të mirë të papastërtive të brendshme, si formaldehidet, benzenet, myku dhe bakteriet. Thjesht sigurohuni ta mbani larg nga qeni, macja apo të tjerë miq katër-këmbësh pasi për to është helmuese.

Aloe Vera (Aloe Barbadensis Mille)
E njohur edhe si “bima e përjetësisë”, duhet të jeni me të vërtetë të pazotë të mbani një lule nëse arrini të vrisni një aloe vera. Kjo bimë e bukur dhe me një pamje të vecantë, e mbushur me vitamina dhe minerale të mira për lëkurën, është praktikisht një farmaci shtëpiake. Çfarë e bën perfekte për ta mbajtur në kuzhinë, është aftësia e saj për të shëruar djegiet. Thjesht prini një nga gjethet e poshtme pranë kërcellit, hiqni gjembat anësore, ndajeni gjethen përgjatë gjatësisë dhe lyeni lëkurën e djegur me të brendshmen xhelatinoze.

Jasemina e Bardhë (Jasminum Polyanthum)
Bimët lulëzuese janë zakonisht një sfidë e vërtetë për t’u rritur në ambiente të brendshme, por jasemina e bardhë (e quajtur shpesh edhe jasemina rozë, në varësi të ngjyrës), rritet mirë brenda, sidomos në muajt e dimrit. Duhet të siguroheni t’I jepni ca me shumë kujdes se bimëve të tjera, por aromat që ajo i dhuron kuzhinës suaj bëjnë që t’ia vlejë i gjithë mundi. Kjo aromë delikate por jo dominuese do të bëjë që kuzhina juaj të ketë gjithmonë një erë të mirë dhe të freskët; edhe kur nuk jeni duke pjekur dicka të shijshme, kjo do të jetë përherë dhoma më e ëmbël e shtëpisë. Që të siguroheni që jasemina juaj të lulezoje, mbajeni në një zonë parcialisht të ndriçuar të kuzhinës dhe kujdesuni që dheu të jetë përherë i lagësht.

Bima Merimangë (Chlorophytum Comosum)
Nje bimë tjetër që kërkon fare pak përkujdesje është bima merimangë; e aftë të rritet më së miri në një shumëllojshmëri kushtesh dhe me të vërtetë që kërkon fare pak vëmendje. Ajo mund të mbahet kudo në kuzhinë dhe kërkon ujitje të rastit e krasitje të rralla. Duhet vetëm pak mundim për ta mbajtur të shëndetshme, ama ajo do jua shpërblejë duke pastruar ajrin, duke hequr aromat e këqija, tymrat dhe ndotës të tjerë të ambientit.

Borziloku (Ocimum basilicum)
Borziloku është një nga bimët e preferuara në kuzhinën tonë. Një vazo e mbushur plot, e cila shpërndan një aromë të mrekulleshme sa herë që një flad i lehtë i kalon përmes. Borziloku e do diellin dhe duhet ta ujisni sa herë që shihni se dheu po thahet. Kujdesuni që ta mbani borzilokun tuaj të lumtur e ai do ju bëjë juve edhe më të lumtur. Thjesht kujtohuni t’i tregoni ëmbëlsi hereën tjetër që shkulni gjether për të përgatitur peston tuaj.
Burimi: https://kikiliciouss.com/5-bime-per-kuzhinen-tuaj/

131
 

 

 

132
 

 

133
Ndjenja / Flirt - Shenja flirtimi - Si te flirtoni
« ne: 13-05-2020, 23:38:46 »
Ndryshe nga sa mendohet flirti nuk i përket vetëm beqarëve por edhe çifteve. Nisur nga kjo po ju sjellim disa fakte interesante që mendojmë se duhet t’i dini në lidhje me flirtimin. Këtë lojën universale e cila mund të bashkojë ose jo çiftet.

1- Njerëzit flirtojnë për gjashtë arsye të ndryshme

Në një përmbledhje të studimeve mbi flirtet në vitin 2004, profesori i Universitetit të Veriut të Illinois, David Dryden Henningsen identifikoi gjashtë arsye pse firtojmë:

Për seks: pra, përpiqeni të futsni dikë në shtrat
Argëtim: duke e trajtuar flirtin si një sport
Eksplorimi: doni të shihni se si do të ishte të ishit në një marrëdhënie
Relacional: përpjekja për të rritur intimitetin në një marrëdhënie
Vlerësim: rritja e vetëvlerësimit të vetvetes
Instrumental: duke u përpjekur të merrni diçka nga personi tjetër

2 – Edhe çiftet duhet të flirtojnë

Ashtu si Tinder dhe macet, flirtimi zakonisht i emërtohet njerëzve beqarë. Por, çiftet duhet të dinë të flirtojnë gjithashtu. Për shembull, duke pëshpëritur në veshin e partnerit të tyre, kjo mund të shërbejë si një mjet për të ruajtur ose theksuar intimitetin.

3 – Meshkujt mbivlerësojnë se sa të interesuara janë fermat
Dëshmitë nga studime të shumta mbështesin idenë se, në mesin e njerëzve heteroseksualë, meshkujt kanë tendencë të mbivlerësojnë interesin seksual nga femrat. Ndërsa femrat kanë tendencë të nënvlerësojnë interesin seksual nga meshkujt.

4 – Karakteristikat më tërheqëse varen nga gjinia

Sipas një studimi të vitit 2011 udhëhequr nga psikologu i Universitetit të Kolumbisë Britanike Jessica Tracy, meshkujt dhe femrat ndryshojnë shumë. Sidomos kur bëhet fjalë se cfarë shprehjesh fytyrash parapëlqejnë gjatë filtrimit.

Tracy zbuloi se:

Lumturia ishte shprehja e fytyrës më tërheqëse tek një femër, por më pak tërheqëse për meshkujt.
Krenaria ishte shprehja e fytyrës më tërheqëse tek meshkujt, por një nga më pak tërheqëset tek femrat.
Më interesantja ishte fakti se shprehja e fytyrës së turpshme ishte relativisht tërheqëse si për meshkujt ashtu edhe për femrat.
5 – Nuk ka të bëjë me faktin e të qenit personi më tërheqës në dhomë
Më tepër bëhet fjalë për sinjalizimin se sa e disponueshme jeni për një lidhje. Sipas hulumtimeve nga psikologia e Universitetit ëebster Monica Moore, femrat që buzëqeshnin dhe bënin kontakt me sy me të tjerët kishin më shumë gjasa të ftoheshin për një takim.

6 – Ekzistojnë pesë stile kryesore të flirtit

Kur bëhet fjalë për flirtimin, të gjithë kanë sjellje të ndryshme. Sjelljet kryesore të secilit lloj, siç përshkruhen nga Susan Krauss Whitbourne janë:

Flirtet fizike kanë tendencë të prekin lehtë personin për të cilin interesohen.
Flirtet tradicionale besojnë se burrat duhet të bëjnë lëvizjen e parë.
Flirtet e sinqerta i bëjnë njerëzit e tjerë të jenë më të hapur para tyre.
Flirtet lozonjare shikojnë ndërveprimin si një lojë dhe mund të përdorin flirtimin si një mjet për një qëllim tjetër.
7 – Nëse jeni duke flirtuar në një aplikacion, ka disa fjalë që funksionojnë më mirë se të tjerat
Komplimentet përmes mesazheve shkojnë shumë, por duan stil. Pasi janë analizuar qindra mesazhe, për meshkujt komplimenti “je e bukur” ndaj një femre, rriti shanset e bisedës me 20%. Meshkujt që dërgojnë mesazhe të parët marrin më rrallë përgjigje.
Flogerta Driza
Dua.com blog

134
Makina & Motorra / Makinat me te reja [ Modelet e 2020]
« ne: 13-05-2020, 23:34:42 »
 

 

135
Jeta / Vaksinimi i femijeve - Pro apo Kunder?!
« ne: 13-05-2020, 23:32:49 »
 

136
Ndjenja / Poza erotike
« ne: 13-05-2020, 23:30:52 »
 

 

 

Me shume se erotike keto te fundit jane me shume sensuale♥️

137
Ndjenja / Poza erotike
« ne: 13-05-2020, 23:28:47 »
 

 

 

 

138
E Bukura / Leggings🌶️ Yoga Pants
« ne: 13-05-2020, 22:57:23 »
 

Nje nga shpikjet me madheshtore te njerezimit :D

139
E Bukura / Femra super-seksi 🍒 (foto)
« ne: 13-05-2020, 22:55:40 »
 

 

 

 

140
E Bukura / Gjoksi 🍒 femeror
« ne: 13-05-2020, 22:54:22 »
 

Kontributi im😋

141
Vipat Shqiptare / Loredana Zefi (Lajme, Info, Foto, Video)
« ne: 12-05-2020, 14:04:33 »
 

142
Portalet Shqiptare / Shqiptarja.com
« ne: 12-05-2020, 14:01:49 »
Ah dhe paaftesia dhe mediokriteti nuk mungojne gjithashtu.
 

143
Tema Aktuale / Erion Veliaj, propagandisti patologjik
« ne: 12-05-2020, 13:59:56 »
 

 

144
Portalet Shqiptare / Shqiptarja.com
« ne: 12-05-2020, 13:41:38 »
Mashtrues, prodhues fake news dhe b*thlepires te qeverise se Rames.
 

Fotografia reale eshte e vitit 2018
 

145
Mediat Sociale / Jeta Osh Qef
« ne: 12-05-2020, 13:39:26 »
Keta shpesh dhe fabrikojne lajme. Dhe stili i te berit gazetari eshte shume i ulet. Por sic duket pelqehet shume 🤔
 


146
Bashkimi Kombëtar / Interviste me Albin Kurtin
« ne: 12-05-2020, 13:34:00 »
 

147
Tema Aktuale / Shqiperia ne panik! Frike nga Koronavirusi
« ne: 27-02-2020, 22:17:36 »
Rreziku me i madh eshte paniku qe krijohet dhe jo semundja vete. Kjo duhet pasur parasysh mire!

148
Makina & Motorra / Supercars, makinat e te ardhmes
« ne: 27-02-2020, 22:16:05 »
Ferrari Enzo
 

149
Tryeza / La Pizza :-)
« ne: 17-02-2020, 13:06:47 »
Kush i thote jo ketyre picave?🍕
 

 

150
Tema Interesante / Nga se mund te vije fundi i botes?
« ne: 13-02-2020, 19:01:01 »
 

Nese kjo bote merr fund, cfare mendoni mund te shkaktoje fundin e botes dhe te njerezimit?!🤔🧐

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 21