Profile of paqarizi

×

Permbledhja

paqarizi Zërist

Stats for paqarizi
Posts:   38 (0.008 per day)
Data e regjistrimit:   26-01-2009, 23:19:09
Last Active:   21-05-2013, 21:54:16
Gjinia:   Mashkull
Age:   41
Offline Offline

Messages - paqarizi

1

Publikuar më: 08.04.2013 
Prof,Dr. Shefqet KRASNIQI

Kisha Ortodokse Serbe është e njohur për qëndrimet e saj të vrazhda. Asaj i faturohet një pjesë a madhe e fajit për krimet makabre të ushtrisë, policisë dhe forcave paramilitare serbe në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë.

Kisha është pikërisht vendi ku janë bekuar kriminelët. E, për çudinë e të gjithëve, Kisha, jo që nuk ka kërkuar falje kurrë, por ajo ka vazhduar me agjendën e saj djallëzore duke i kontribuar destabilizimit të rajonit. Ajo, është shfaqur si protagoniste e fuqishme edhe në bisedimet që janë zhvilluar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vazhdimisht ka ushtrim ndikimi dhe presioni tek autoritetet serbe që të mos pranojnë asfarë marrëveshjeje me Kosovën, pasi që ajo është e tyre tërësisht. Kisha ende jeton me mite e përralla.

Kisha edhe tash, kur bisedimet janë në fazat më kritike, luajti një rol vendimtar. Mediet raportonin se shkak i presionit të saj dhe disa shkaqeve tjera, Serbia refuzoi marrëveshjen. Misioni i saj më shumë është politik se fetar. Sikur nuk është ngopur me krimet e bëra, dhe se ende ka nevojë të pijë gjak të njerëzve të pafajshëm. Madje, ata këtë përpjekje të tyre janë të interesuar ta shndërrojnë edhe në projekt historik.

Vitin e kaluar, gjatë një vizite në Shkodër, Mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfillohije Radoviq, ka hapur një temë, e cila ka një lidhje paksa me këtë që është hapur këto ditë, ndryshimin e historisë. Ai thotë se shqiptarët nuk duhet t’i shohin serbët si pushtues, por si çlirimtarë. Nuk di nëse ky do të jetë epilogu i nismës së intelektualëve tanë, të cilët me çdo kusht po duan ta shpallin turkun si armik.

“Kemi ardhur për të vizituar varrezat e ushtarëve serbë të rënë gjatë Luftës Ballkanike, të cilët luftuan kundër pushtuesit osman. Këta ushtarë së bashku me të tjerë kanë sakrifikuar veten për çlirimin e Shqipërisë. Këtu në Bardhaj kanë rënë më se 10 mijë ushtarë serbë. Unë do doja të thosha edhe diçka tjetër, se ata kanë rënë në kohën kur Shqipëria shpalli Pavarësinë, në atë moment vendimtar historik për lirinë e vendit.” – kishte thënë ndër tjera Radoviqi.[1]

Nuk më habit aspak ky qëndrim i Kishës.

Për keqardhje janë qëndrimet tona karshi deklaratave të tyre. Nuk e japin Kosovën pse konsiderojnë se fetarisht iu takon atyre. Kjo është arsyeja kryesore. Ata, edhe pse në emër të fesë kanë shkatërruar mbi dyqind xhami në Kosovë, nuk ndalen së kërkuari të drejtat e imagjinuara të tyre për Kosovën. Mjerisht, në anën e tyre ka dalë edhe Vatikani. Nuk e ka pranuar Kosovën, sepse ka vlerësuar se Kosova është djep i Kishës Ortodokse. E, në anën tjetër, autoritetet tona, lëre më që nuk janë kujtuar të diskutojnë çështjen e xhamive të shkatërruara gjatë luftës, por ata nuk janë ndalur së favorizuari Kishën Serbe në Kosovë, e cila, është e vetmja me letra që figuron në Kosovë.

Pushteti serb vazhdon me tërë fuqinë dhe autoritetin e tij që ta përkrah Kishën Ortodokse në Kosovë, përderisa pushteti ynë jo vetëm që injoron Bashkësinë Islame dhe nuk interesohet fare për xhamitë, por ai edhe i pengon muslimanët të ndërtojnë xhami. Të gjithë e dinë sa të zitë e ullirit e kemi hequr derisa e morëm një truall për një xhami të madhe në Prishtinë.  Edhe kjo ka përgjegjësinë e vet.

Mund të tingëllojë paksa paradoksale, por sot kriminelët po trajtohen sikur të ishin viktima!

2
Tema Aktuale / Marrëveshja famëkeqe mes Kosoves dhe Serbis
« ne: 21-05-2013, 21:42:51 »
Publikuar më: 22.04.2013  
Dr. Shefqet KRASNIQI

Shumëkush mendoi se do të përsëritet edhe njëherë “Rambuje” ku serbët do ta refuzonin marrëveshjen e propozuar nga perëndimorët dhe se Kosova në krye me Thaçin do të dilte triumfuese.

Edhe unë isha ndër ata që mendonin dhe luteshin që të ndodhte një gjë e tillë, ose që marrëveshja të jetë në favor tonin. Por nuk ndodhi as e para dhe as e dyta, mirëpo ndodhi e treta. U bë marrëveshja më famëkeqe e mundur, vetëm një hap ka mbetur pa rënë në humnerë, e që ishte t’ia falësh krejt veriun Serbisë, përndryshe thuajse krejt çka kanë kërkuar ata, e arritën. Veriu i Kosovës de facto fitoi një autonomi pa emër, e cila është frikë se do të vjen duke u forcuar, dhe pas disa viteve do të kërkojnë republikë apo bashkim me Serbinë.

Ne mund të flasim çka të duam, mund ta interpetojmë marrëveshjen si të duam, por një gjë është e sigurt se ne e kemi humbur “betejën politike” kundër Serbisë. E fituam betejën me armë në vitin 1999 me ndihmën e Perëndimit, por tani me ndihmën, apo pa ndihmën, e tyre ne e humbëm atë. E një pjesë të fajit pa dyshim që e ka Perëndimi, i cili vet është bërë shkaktari kryesor që e ka toleruar Serbinë të manipulojë e të ndërhyjë në një vend ku ka sunduar UNMIKU dhe ku ka qenë nën kontrollin e NATO-së. Kjo për faktin se ata vet i kanë toleruar strukturat serbe të veprojnë në veri, ata i kanë llastuar serbët e veriut të Kosovës, përndryshe nuk ka pikë dyshimi se po të ishin NATO dhe UNMIKU më serioz, kurrë nuk do të shtyhej problemi i veriut deri më tani.

Perëndimorët nuk kushtëzuan Serbinë që të kërkojë falje për luftën dhe masakrat e bëra ndaj popullatës kosovare, ata nuk kërkuan nga serbët që t’i paguajnë dëmet e luftës, nuk ia kushtëzuan anëtarësimin në NATO dhe në strukturat tjera evropiane që ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran. Përkundrazi. Ata e avancuan atë. Ndërsa neve, në anën tjetër, na vunë shumë kushte të rënda dhe të vështira, na izoluan nga e tërë Evropa, ku të vetmit kosovarët presin për një vizë me javë e me muaj për ta vizituar një të afërm në ndonjë shtet evropian. Dhe jo vetëm kaq, por kërkuan nga ne që edhe ndaj veriut të vendit tonë të lëshojmë pe e të bëjmë kompromise me ata që na vranë e na masakruan. Këtë nuk di ndryshe si ta emërtoj përpos siç thotë populli “i forti të rrah e nuk të lë me kajtë.”

Por, fajin kryesor gjithsesi e kanë qeveria jonë, e kanë politikanët tanë, të cilët kurrë nuk mundën të bashkohen as për çështjet më madhore të vendit.

E mjera ajo dorë që ka nënshkruar një marrëveshje në dëm të vendit! Kosova nuk është e politikanëve apo qeveritarëve, ajo është e popullit, është e qytetarëve të saj, të cilët dhanë jetën dhe krejt çka patën për ta çliruar këtë copë vend që na ka mbetur. E shitja e një pjese të kësaj toke është tradhtia më e madhe që ka mund t’ia bëjë dikush popullit të Kosovës.

La ilahe ilallah! Zoti është i madh, Ai sheh dhe dëgjon! Të lëshohet pe ndaj shtetit tonë, dhe atë në llogari të çkajes?! Të anëtarësimit në institucione të Evropës?! Anëtarësimi nuk është çmimi për të cilin ia vlen t’ia falësh shtetin tënd të tjerëve. Çfarë dobie ka anëtarësimi kur ta shesësh shtetin?! Bile unë kam frikë se derisa ta anëtarësojnë Kosovën në Unionin Evropian shumë shtete të Evropës kanë për të dalë prej atij unioni, ose kanë për t’u përjashtuar, siç po flitet për disa shtete evropiane.

Për fund, dua të them se këto fjalë nuk i them nga perspektiva ime si politikan apo analist politik, por si një qytetar i thjeshtë, të cilin e mundon fati dhe ardhmëria e vendit të tij.

3
po kjo vajza ka me shku jash vendit per translpalntim jash vendi dhe keta nre logaris jan dhe per jash vendi kush ka mundsi me dhan prap kete kete vazjen per me ja shpetu jeten dot jet mir ishalla Allahu ju kthen me gjitha mirat gjithve

4
Inxhi Ahmeti, nje vajze e vogel 12 vjecare ka nevoje per ndihmen tuaj. Motra e v...ogel muslimane eshte e shtruar ne Spitalin Nen Tereza ne Tirane, me semundjen e rende te kancerit. Eshte e nevojshme menjehere te behet transplant i palces kurrizore, por mundesite ekonomike te familjes dhe te afermeve nuk po e mundesojne. Te gjithe ato qe duan te ndihmojne kete vogelueshe le te kontriubojne ne kete numer llogarie per transfertat ne EURO:.

NAME OF BANK: CREDINS BANK
ADRESS BANK: Rr. Ismail Qemali 4
Tiranë - Shqipëri

NAME OF ACCOUNT: INXHI AHMETI
IBAN: AL 24 2121 10 16 0000 0000 00 36 65 36
SWIFT CODE: CDISALTR

Per Shqipeine : al 51 21 21 10 16 0000 0000 0036 6535
Lek.

Allahu i Lartesuar thote:”… Dhe,nese dikush shpeton nje jete,eshte sikur te kete shpetura jeten e krejt njerezve… ..". Prandaj le te ndihmojme te gjithe kete vogelueshe. Sigurisht te gjithe qe kan dyshime per vertetesine e njoftimit mund te drejtohen ne Spitalin Nen Tereza, ose te kontaktojne me familjaret ( Mentor Paçarizi, fb) , per t’ju sjell raportet e shumta mjeksore.
Ju lutem shperndani sa me shume lajmerimin

5
Tema Aktuale / Largohen Amerikane nga Kosova
« ne: 01-01-2012, 22:48:04 »
Uashington DC, 1 Janar 2012 NOA/Luan Mazreku – Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vendosur që të tërhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovës, por lajmi është pritur keq nga disa analistë dhe diplomatë shqiptaro-amerikanë të cilëet lëshojnë alarmin për pasiguri të mundshme në Kosovë.

Zyrtarisht Uashingtoni thotë se ka vendosur që për vitin që sapo ka hyrë të ekzekutojë shkurtime në buxhetin e Departamentit të Mbrojtjes dhe kjo do të përfshijë mbylljen e disa bazave ushtarake amerikane në SHBA dhe jashtë vendit e mes tyre Kosova, raporton bashkëpunëtori i agjencisë së lajmeve NOA.al

Nisur nga ky fakt, kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane Joe DioGuardi, Këshilltarja për Çështje të Ballkanit Shirley Cloyes DioGuardi dhe disa anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të Bordit të Drejtorëve të LQSHA-së janë takuar këto ditë me Kongresistin Buck McKeon (R-CA) në Manhattan.

Qëllimi i takimit ishte që Kongresisti McKeon, i cili është Kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura në Dhomën e Përfaqësuesve, të informohet shkurtër për përshkallëzimin e konfliktit në veri të Kosovës dhe nevojën për të zgjidhur konfliktin para se largimi i planifikuar i trupave amerikane nga Kampi i Bondsteel-it të ndodh.

Prezantimi që lexuesit e NOA mund të gjejnë të plotë në vijim, u bë nga Shirley Cloyes DioGuardi në emër të Lidhjes Qytetare në mbështetje të mbajtjes së lidershipit amerikan në Kampin Bondsteel:

“Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm për faktin se shkurtimet do të bëhen në buxhetin e Departamentit të Mbrojtjes dhe se kjo do të përfshijë mbylljen e disa bazave ushtarake amerikane në vend dhe jashtë vendit.

Gjatë vitit të kaluar është raportuar se Kampi Bondsteel, i cili u ndërtua në Kosovë nga Shtetet e Bashkuara pasi sulmet ajrore të NATO-s kundër Serbisë i dhanë fund luftës së Kosovës në qershor të vitit 1999, do të vihet nën komandën turke.

Meqenëse Turqia është një aleate e fortë e Kosovës, në teori largimi i trupave amerikane nga Kampi Bondsteel do të kishte kuptim. Megjithatë, në praktikë, unë do të argumentoja se është e parakohshme për Shtetet e Bashkuara të sinjalizojnë largimin e tyre nga Kosova, pasi ajo është e vetmja pengesë e vërtetë ndaj qëllimeve ekspansioniste të Serbisë.

Në fund të luftës së Kosovës Beogradi krijoi dhe financoi strukturat paralele politike dhe ekonomike në veri të Kosovës të drejtuara nga serbët e Kosovës.

Me vetëm një kundërshtim në formë retorike boshe nga Perëndimi, Beogradi ka qenë në gjendje ta destabilizoje Kosovën, dhe me atë, edhe rajonin për më shumë se një dekadë. Beogradi ka qenë në gjendje të ketë dorën e sipërme në veri, sepse vetëm 85 vende kanë njohur pavarësinë e Kosovës (SHBA ishte e para) që kur ajo shpalli pavarësinë në shkurt të vitit 2008.

Serbia ka thënë vazhdimisht se ajo ka për qëllim ta bëj të përhershme dhe realitet de jure ndarjen e tanishme de facto të veriut të Kosovës, dhe kjo është më afër realizimit, në një masë të madhe për shkak të mosveprimit nga ana e administratës së Obama-s. Administrata e Obama-s ka zgjedhur që të marrë një rol dytësor prapa Evropës kur është fjala për Kosovën dhe Ballkanin. Përderisa në sipërfaqe kjo do të dukej të jetë një vendim logjik pasi që Amerika është zhytur në luftë në Afganistan, megjithatë është një gabim. Siç e di mirë Kongresi, sa herë që Amerika ka marrë një dytësor prapa Europës në Ballkan, Shtetet e Bashkuara kanë paguar çmimin në fund të fundit me "gjak dhe thesar”.

Kriza në veri u përshkallëzua me 23 nëntor 2011 kur serbët e Kosovës u përleshen me trupat NATO-s (të njohur si KFOR), duke plagosur rëndë 21, në përpjekjet e tyre për të ruajtur barrikadat që i kishin ngritur që në shtator për të bllokuar zyrtarët e doganave kufitare të Kosovës që ata të mos mund të shkojnë në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Katër trupa të NATO-s dhe gjashtëmbëdhjetë civilë serbë u plagosën dhe një polic shqiptar e një serb u vranë në përleshjet e mëparshme.

Zyrtarët e doganave të Kosovës të ndihmuar nga përfaqësuesit e BE-së, kanë qenë duke u përpjekur që të heqin barrikadat dhe që të udhëtojnë deri në kufi në mënyrë që të zbatojnë një marrëveshje paraprake doganore që u nënshkrua bashkërisht nga negociatorët në bisedimet Prishtinë-Beograd,

të cilat filluan në pranverën e kaluar në Bruksel dhe janë duke u lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Megjithatë, ekstremistët në veri të mbështetur nga Beogradi refuzojnë të njohin pavarësinë e Kosovës dhe duan ta parandalojnë qeverinë e Kosovës që të shtrijë autoritetin e saj në të gjithë territorin.

Siç deklaroi me të drejtë një raport i fundit i Grupit Ndërkombëtar të Krizave, “konflikti në veri jo vetëm që i vë serbët e veriut kundër Kosovës dhe Kosovën kundër Serbisë, por edhe Serbinë kundër Bashkimit Evropian."

Kjo është arsyeja përse Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e cila është një grup vullnetar avokues që përfaqëson shqetësimet e 750.000 shqiptaro-amerikanëve, beson se Shtetet e Bashkuara duhet të vonojnë largimin e saj nga Kampi Bondsteel deri sa konflikti në veri të jetë zgjidhur.

Për fat të mirë, dinamikat ndryshuan më 9 dhjetor kur kryeministrja gjermane Angela Merkel me sukses parandaloi BE-në nga dhënia Serbisë e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në BE këtë muaj. Serbisë iu tha se deri në Mars duhet të demonstrojë se ka shpërbërë barrikadat në veri të Kosovës dhe se ka lejuar lirinë e lëvizjes për trupat e KFOR-it dhe zyrtarët e BE-së dhe Kosovës.

Merkel tashmë ka sinjalizuar një ndryshim të ri e premtues në mbështetjen e pandërprerë të BE-së për Beogradin kur ajo u takua me presidentin serb Boris Tadiç në Beograd në gushtin e kaluar dhe i tha atij se nëse Serbia dëshiron të arrijë statusin e vendit të kandidatit për anëtarësim në BE, ajo duhet të arrijë rezultate në dialogun me Kosovën, duhet të shfuqizojë të gjitha strukturat paralele të paligjshme në veri të Kosovës, dhe përfundimisht të njohë sovranitetin e plotë e të pandarë të Kosovës gjatë integrimit të Serbisë në BE. Edhe pse Serbia dëshironte të arrinte statusin e vendit kandidat deri në fund të vitit 2011, Tadiç iu përgjigj kërkesave të Merkel-it duke thënë se Serbia nuk do t’i lëshonte pe BE-së për Kosovën. Tani ai përballet në mënyrë të qartë me një zgjedhje në mes të pranimit nga BE-ja dhe mbajtjes mbi Kosovën.

Ka shumë gjasa që Tadiç të provojë ta mbajë veriun dhe kjo do të vërë Kosovën dhe Evropën Juglindore në rrezik të një dhune të re. Duke përqendruar vëmendjen amerikane diplomatike dhe ushtarake në Kosovë dhe në Ballkan tani, ne mund të parandalojmë një konflikt të kushtueshëm dhe potencialisht vdekjeprurës në muajt përpara.

Reagime ka pasur edhe nga autoritetet shqiptare. Kryeministri Sali Berisha thotë se prania ushtarake amerikane është vendimtare për stabilitetin. Rreziku nga nacionalistët është ende real, ka thënë Berisha për agjencinë “Bloomberg”.

Nacionalizmi nuk është zhdukur nga rajoni, thekson Berisha, i cili premton se gjatë vizitës së ardhshme në Beograd, do t'i thotë Presidentit serb Boris Tadiç, se vendi i tij duhet të pranojë vendimin e 22 korrikut të GJND-së, duke njohur legjitimitetin e deklaratës së Kosovës për pavarësi nga Serbia më 2008.

Trupat amerikane janë të nevojshme në Kosovë për të siguruar paqen në rajon, në një kohë kur ndarjet sektare mbizotërojnë në politikat e rajonit, ka thënë z. Berisha

6
Tema Aktuale / Zavec ambasadori i Kosoves Tiran
« ne: 31-10-2011, 23:10:52 »
Emrohet zavec ambasdor i Kosoves per Shqiperi nje nga kolobreconistet qe momete e pas luftes ka dalur ne rrug ju ka kerku kriminilve qe mso te ikin se nuk i ngacon as kush ne komunen e dragashit aty ku aty kriminelt serb kan ber shum krime dhe dhunime femrave nag komunat e ndryshme kosoves etj...ku eshte futur ne partin demkratike kosoves dhe ka ber shum krime finacajre dhe shum aspekte sa qe ka mbrri deri ne unverzite shtetro ku ju ka dhan diploma unverzitare njerzv familejs dhe grasu se vet dhe qe tani ka arritu te behet dhe zavec amabasdor

7
Leku / Borxhet e Serbisë rriten çdo minutë
« ne: 10-02-2011, 17:10:41 »
serbia asht duke njekur nje poltik shum te gabushme ne gjtha aspekte se me nje anë paguan sintucjonet parale kosov per me funksjonu dhe nje kosisht ben dhe projekte per destabilizimin e shqipris ne gjdo aspekt te mundshme e gjtha keto kushtojn me miljona euro ku vetem per periudhen 2010/15 ka pergadit 47 projekte per destabilizim e gjendjes kosov po ashtu dhe shqipri ata ende ndjekin politike shovensite ata jan duke u mundur me gjdo kusht me fitu kunder kosoves dhe shqiptare por nje kosisht ben dhe financimin e repuplikes serbe bosne etj....... :P

8
Tema Aktuale / Projektligji cënon të drejtat dhe liritë!
« ne: 02-02-2011, 00:04:08 »
 
Rovena Tujani
Tiranë, Shqipëria


 

“Liria e besimit kërcënohet nga regjimet autoritare, që shkelin të drejtat e shtetasve të tyre. Liritë fetare kërcënohen dhe nga grupet e dhunshme ekstremiste që nxisin tensionet ndërfetare. Këto liri janë nën kërcënimin e heshtur, por të vazhdueshëm të shkaktuar nga mosbesimi dhe mungesa e tolerancës. Kjo i vendos në pozita të pafavorshme pakicat fetare”(Klinton)

Disa ditë më parë, në media u prezantua nga Ministri i Arsimit një projektligj, i cili për hir të së vërtetës, tronditi një pjesë të konsiderueshme të shoqërisë. Behet fjalë për ligjin kundër simboleve fetare në administratë dhe kryesisht në institucionet e arsimit publik.

 

Konkretisht ky projektligj konsiston në katër pika kryesore:

Projektligji antikushtetues?

Neni 34 parashikohet të jetë si më poshtë vijon.

1. Në institucionet arsimore ndalohet organizimi i veprimtarive partiake dhe /ose fetare me nxënësit ose punonjësit e tyre.

2. Në institucionet arsimore ndalohet indoktrinimi ideologjik i nxënësve.

3. Ndalohet që nxënësit të detyrohen nga punonjësit e institucionit arsimor që të marrin pjesë në veprimtari partiake dhe/ose fetare ose në veprimtari të tjera që nuk janë parashikuar në planin e veprimtarive të institucionit”

4. Ndalohet ekspozimi i simboleve fetare në institucionet arsimore, përvëcse në shkollat ku mësohen lëndët fetare.”

Sapo u prezantua projektligji, grupet e interesit pretenduan që ky cënon një sër të drejtash dhe është antikushtetues. Ky cënim i të drejtave nuk duhet të ndodhë absolutisht pasi në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë neni 17 paragrafi 1 dhe 2 thotë:

1. “Kufizime të të drejtave dhe lirive të parashikuara në këtë Kushtetutë mund të vendosen vetëm me ligj për një interes publik ose për mbrojtjen e të drejtave të të tjerëve. Kufizimi duhet të jetë në përpjesëtim me gjendjen që e ka diktuar atë”.

2. Këto kufizime nuk mund të cënojnë thelbin e lirive dhe të të drejtave dhe në asnjë rast nuk mund të tejkalojnë kufizimet e parashikuara në Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut”.

 

Për të arritur në një gjykim nëse ky ligj është anti kushtetues apo jo duhet të plotësohen disa kushte.

1-A bie në kundërshtim më ndonjë dispozitë ligjore?

2- A cënohen të drejtat e njeriut?

3- A është për një interes publik?

 

1-A bie në kundërshtim më ndonjë dispozitë ligjore?

Së pari: “Pavarësia e shtetit dhe tërësia e territorit të tij, dinjiteti i njeriut, të drejtat dhe liritë e tij, drejtësia shoqërore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombëtar dhe trashëgimia kombëtare, bashkëjetesa fetare, si dhe bashkëjetesa dhe mirëkuptimi i shqiptarëve me pakicat janë baza e këtij shteti, i cili ka për detyrë t’i respektojë dhe t’i mbrojë (Neni 3 KRSH). Ky projektligj ndalon që në arsimin e mesëm, nxënësit të shfaqin “simbolet” fetare, pra në një farë mënyre e drejta e arsimit kufizohet vetëm për ata që nuk shfaqin simbole fetare. Neni 57 :“1. Kushdo ka të drejtën për arsimim . 2. Arsimi shkollor i detyrueshëm caktohet me ligj.3. Arsimi i mesëm i përgjithshëm publik është i hapur për të gjithë. Pra nësë ky projektligj do të miratohet do të jetë e nevojshme të ketë ndërhyrje edhe në nenin 57/3 ku duhet të përjashtohen nga arsimi i mesëm nxënësit që mbajnë simbole fetare. Në këtë rast do kishim cënimin e të drejtës së arsimit, dhe diskriminim i një grupi shoqëror për shkak të ndjekjeve të ritualeve fetare.

Diskriminimi është një dallim, veçim, disfavor, trajtim jo i barabartë, mospërfillje, një përjashtim ose trajtim jo i barabartë i personave ose grupeve të caktuara për shkak të racës ose prejardhjes etnike të tyre, religjionit ose botëkuptimit, një të mete, moshës ose identitetit seksual të tyre, e kjo lidhet me konstelacionin e fuqive. Diskriminimi ndodh kur grupeve të caktuara që nuk kanë ndikim të madh nuk iu jepen të drejtat e njëjta si pjesës tjetër të shoqërisë. Problemet ekzistuese, që janë të lidhura me mveshje dhe paragjykime morale, i mveshen grupeve të diskriminuara. Pra këta persona ose këto grupe e marrin rolin e fajtorit. Personi i caktuar nuk shikohet më si individ, po vetëm si bartës/e e tipareve që atribuohen. Diskriminimi është një formë e trajtimit jo të barabartë të individëve dhe grupeve,në nivele të ndryshme, dhe është në çdo pikëpamje në kundërshtim me parimet e të drejtave të njeriut.(Discrimination at work in Europe).

Kjo është një Çështje shumë serioze pasi ndalimi i diskriminimit është i garantuar nga KRSH në nenin 18 /1: “Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit. 2. Askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për shkaqe të tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose përkatësia prindërore. 3.Askush nuk mund të diskriminohet për shkaqet e përmendura në paragrafin 2, nëse nuk ekziston një përligjje e arsyeshme dhe objektive”. Por ky diskriminim “justifikohet” me parimin e “Mbrojtjes së Laicitetit”.

Laïcité, është termi francez i përdorur për balancimin e lirive fetare dhe të rendit publik, qëllimi i tij nuk është që të krijojë një vend të pafe. Në të kundërt, ai është një parim i neutralitetit fetare që ka për qëllim të krijojë kushte për lirinë fetare. (J.Vaisse, Veiled menaing: The French Law Banning Religious Symbola in Public Schools).

Pra laicitet, është një konceptim mbizotërues e cila ka konsistuar në ndarjen e kishës nga shteti dhe mungesa e ndërhyrjes në punët e pushtetit qeveritar (dhe anasjelltas). Ky koncept nuk do të thotë armiqësi ndaj besimeve fetare. Termi "laïcité", në kuptimin e tij aktual, nënkupton ushtrimin e lirë të fesë, por nuk ka status të veçantë për fenë. Laicitet-i konsiston në faktin që shteti është i ndarë nga feja, por jo kundër fesë! Nëse i referohemi vëndit tonë ky koncept gjen mbështetjen edhe tek neni 10/2. “Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.”

Ky projektligj cënon një sër dispozitash dhe të drejtash, duke përmendur cënimin e të drejtës së arsimit në institucion publik, diskriminimin për shkak të bindjeve fetare, si dhe kufizimin në të drejtën e besimit dhe vështirëson bashkëjetesën fetare.

 

2- A cënohen të drejtat e njeriut?

Në mbrojtje të të drejtave dhe lirive themelore të njeriut, janë dy mekanizma te fuqishëm, e drejta kombëtare, me kushtetutën në krye, dhe e drejta ndërkombtare me : Konventën Europiane të Drejtave të Njeriut. Neni 151: “Të drejtat dhe liritë themelore të njeriut janë të pandashme, të patjetërsueshme e tëpadhunueshme dhe qëndrojnë në themel të të gjithë rendit juridik”. Drejtësia jonë gjithashtu shprehet që çdo individ ka të drejtë ta shprehë privatisht apo publikisht besimin e tij “Secili është i lirë të zgjedhë ose të ndryshojë fenë ose bindjet, si dhe t’i shfaqë ato individualisht ose kolektivisht, në publik ose në jetën private, nëpërmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes së riteve. 3. Askush nuk mund të detyrohet ose të ndalohet të marrë pjesë në një bashkësi fetare ose në praktikat e saj, si dhe të bëjë publike bindjet ose besimin e tij. (KRSH)”. Është e pashpjegueshme kur ekzistojnë një mori nenesh që janë në funksion mbrojtës të drejtës së besimit, praktikimit privatisht apo publikisht e sërish ka tendenca që kjo e drejtë të kufizohet dhe të vendosen limite kohore apo hapësinore. Nëse ky projektligj do të miratohet atëherë do të jetë e nevosjshme që e gjitha kjo mori nenesh dhe dispozitash të rishqyrtohen dhe të riorganizohen. Cilido qytetar sado i informuar apo i painformuar qoftë, e vë re që ky projektligj cënon shumë drejtësinë, dhe shkel Kushtetutën e RSH dhe Konventën Europiane të Drejtave të Njeriut. Neni 9: Konventa Europiane e të Drejtave të Njeriut ku konkretisht shpreheht: 1) Çdokush ka të drejtën e lirisë së mendimit, të ndërgjegjes e të fesë; kjo e drejtë nënkupton lirinë për të ndryshuar fenë ose besimin dhe lirinë, qoftë individualisht ose kolektivisht, publikisht ose privatisht nëpërmjet kultit, mësimdhënies, praktikave dhe kryerjes së riteve.

 

3- A është për një interes publik?

Përgjatë historisë kemi disa liberalë të njohur përveç Lokut që kanë ndikuar në mendimin politik. Adam Smith, Emanuel Kant, Monteskje, John Stuart Mill etj. Në një fazë më të vonshme kemi filozofët liberalë si Isiah Berlin, John Raëls, Ronald Dworkin, Will Kymlicka.

Disa nga pikat kryesore që formojnë shtyllën e filozofisë liberale janë: Parimi i kushtetutshmërisë; Liritë themelore të individit, si e drejta për jetën, dinjitetin, e drejta e lirisë fetare, liria e shprehjes e të tjera; dhe dhënien përparësi të atyre të drejtave që synojnë të mirën e përbashkët, të barabartë e të paanshme.!

Pra vëmë re që liritë themelore që presupozojnë të jenë një rregullator universal i të drejtave. Por kush e përcakton atë që është themelore? Mbi ç’bazë është krijuar kjo hierarki të drejtash dhe lirish? Mbi ç’parime? Ka disa liri që janë të domosdoshme dhe që quhen dhe janë pranuar të tilla përderisa gjenden pothuajse në të gjitha kartat e të drejtave dhe lirive. Ja një listë lirish themelore 1. Liria e njerëzve; Skllavëria është kundër natyrës. 2. Liria për të folur dhe për të shkruar, dhe në fushën politike dhe fetare. 3. Liritë civile (habeas corpus). 4. Liria e ndërgjegjes. 5. Sigurimi i pronës; e drejta e qytetarëve për të patur pronë. 6. Liria e punës. Liria për të punuar dhe për t’i shitur punën ofruesit më të mirë.

Sipas klasifikimit të kujt janë këto liri themelore? Këto janë sipas Volterit, ato që ai i quante të rëndësishme, parësore, prej të cilave rridhnin të gjitha të tjerat. Dhe liritë themelore tek kartat e të drejtave nuk ndryshojnë shumë nga ky klasifikim.

Po kush e përcakton këtë shkallë hierarkie? Kush e ka këtë pushtet për të thënë se çfarë është më e rëndësishme apo jo? Rregulli i shumicës mbizotëron dhe këtu në disa raste.

Po këtu vijmë në një tjetër problem: Kush është shumica? Ku e gjen ajo pushtetin për të vendosur? Për të patur të drejtë? Jacques Maritain flet për krijimin e të drejtave dhe pikërisht për përcaktimin e atyre që quhen themelore, që kanë marrë dhe një trajtë universale duke u vendosur dhe në kartat e të drejtave ndërkombëtare, në Kartën e të drejtave të njeriut.“Njerëz ndërsjelltazi të kundërt në konceptet e tyre teorike mund të arrijnë në një marrëveshje thjesht praktike mbi një numër të drejtash njerëzore” (Maritain, f 109).

Nëse projektligji do miratohet atëherë cili është interesi publik që do përfitonin qytetarët? Përvec faktit që në një pjese të shoqërisë i mohojmë të drejtën e arsimit, dhe nuk i konsiderojmë pjesë të shoqërisë, çfarë tjetër do të arrijmë në këtë prijektligj? Apo do të ndajmë shoqërinë në dy pjesë, në prakitkantë dhe jopraktikantë dhe të dy grupet të bëjnë jetë individuale pa u implementuar në njëri-tjetrin? Ky projektligj po cënon edhe bashkjetesën fetare dhe po krijon dy komunitete të ndara nga njëri-tjetri, të cilët në të ardhmen mund të kenë frike nga njëri-tjetri apo akoma më keq, ta konsideroj palën tjetër një armik dhe brenda shumë pak kohësh do kemi një luftë të brendshme civile.

Fokusi ynë do jetë në vajzat me shami dhe djemt me mjekër pasi deri më sot ato janë hasur me probleme me arsimin, dhe deri sot nuk kemi të dhëna që një nxënësi apo studenti ti jetë mohuar e drejta e arsimit prej kryqit apo ndonjë simboli tjetër. Një vajzë e mbuluar është trajtuar si problemi aktual shoqëror, pasi shamia duket më e rrezikshme sesa fakti që Shqipëria aktualisht gjendet në një gjendje tranzicioni me rininë. Krizat sociale kanë goditur në dyert e familjeve dhe numri i divorceve rritet dita e ditës, dhe kemi arritur sipas statistikave të jemi të pestit në Evropë për nga numri i divorceve dhe të parët ne Ballkan. Çfarë lidhje ka shamia me divorcet? Sërish duke ju referuar statistikave numri i divorceve rritet gjithmon e më shumë dhe arsyeja kryesore është tradhëtia bashkëshortore. Mungesa e rregullave veshje, në sjellje dhe atyre parimeve të ashtuquajtura “të shëndetshme” na kanë lënë pasoja kaq të rënda. Të gjitha këto fakte nuk janë shqetësuese, dhe një vajzë me një veshje ektravagande e cila kthehet objekt shpërqëndrimi tek sa e sa meshkuj të martuar apo jo nuk është shqetësuese?

Në mediat tona shfaqen vajza me veshje nga më të çuditshmet dhe eroticiteti ka arritur në shkallen me te lartë dhe të rejat i marrin si shëmbuj ato veshje, ato lëvizje, ato veprime, dhe atë mënyrë të menduari. E gjitha kjo është më pak shqetësuese sesa një vajzë e cila ecën e mbuluar, respekton rregullat etike dhe morale. Këto veprime nuk sjellin asnjë pasojë të dëmshme në moralin e shoqërisë.

 

Projektligji dhe interesat e shoqërisë.

Gjithsesi të analizojmë projektligjin sipas një gjykimi të thjeshtë, dhe cfar përfitojmë ose jo prej tij!

Së pari: neni 34/1: Në institucionet arsimore ndalohet organizimi i veprimtarive partiake dhe/ose fetare me nxenesit ose punonjesit e tyre. Impakti i parë kur ballafaqohesh me ketë pikë të nenit është dyshues. Në cilin aspekt dyshues? Në fakt, në praktikë, në institucione shtetërore gjithmonë e më shumë organizohen veprimtari të karaktereve të ndryshme. Një prej tyre është miniaturë e sistemit organizativ shtetëror. Në shkollat e mesme prej kohësh organizohen zgjedhjet vjetore, në të cilat një prej nxënësve me anë të votës fiton postin e presidentit apo presidentes së shkollës. Si mund të ndikojë ky imitim tek të rinjtë? Ndikimi mund të duket pozitiv për njerzit me ego politike por në fakt ndikimi është më së shumti negativ. Për të fituar mini zgjedhjet e tyre studentët kalojnë edhe në hipokrizi deri deri në mini korrupsion me njëri-tjetrin duke bërë “premtime elektorale” të cilat kurrë nuk realiziohen. Po pjesmarrja e nxënësve në forumet politike dhe aktivizimi i tyre? Do ishtë administrata shtetërore të kishtë ndikim kaq të thellë sa të kontrollonte të gjitha format e organizimit studentor? Organizimi fetar është më i nevojshmëm për t’u luftuar sesa organizime të tjera që po kthehen në traditë në shkolla të ndryshme?

Gjithashtu mund të përmendim rregullimin e pemës së vitit të ri në shkollë, nëse festimi para se të përfundojë shkolla është festa e vitit të ri apo Krishtlindjet? Dhe festa e vitit të ri nuk është një besim pagan? Mbetet përherë një besim. Përse duhet të festohet 14 marsi, festë pagane, ndonjëherë e interperetuar si me rrënjë fetare, por që mbetet një festë e tillë. Cili është kufiri midis besimit? Përse duhet lejuar një lloj besimi dhe jo një tjetër?

Së dyti: neni 34/2 “Ne institucionet arsimore ndalohet indoktrinimi ideologjik i nxenesve.” Ky nen është i paqartë dhe unë si qytetare e kam të vështirë të kuptoj çfarë mund të quajmë indoktrinim ideologjik. Ku do fillojë të zbatohet ky parim? Tekstet e arsimit nëntë-vjecar dhe tekstet e arsimit të mesëm në vetvete janë pjesë e një indoktrinimi ideologjik. Fishta ka lënë një kontriubut të jashtzakonshëm në letërsinë shqiptare, por ai gjithashtu ishte një përfaqësues fetar, nuk është ky një indoktrinim për të rinjtë? Çfar mund të bëhet në këtë rast? Të zhduken veprat e Fishës? Veprat e Nolit? Dhe shumë e shumë të tjerëve? Do të ishte një goditje e rëndë për letërsinë shqipe.

Shenjtërimi i Nënë Terezës është kthyer në një festë kombëtare, dhe çdo vit nëpër shkolla festohet kjo festë. Nxënësit thurin vargje dhe i këndojnë Gonxhe Bojaxhiut, bëjnë postera në nder të saj, dhe pyes veten nuk është ky një indoktrinim? Nëse themi këtë, në këtë mënyrë është si të themi që nuk lejohet që mësuesit tu flasin nxënësve, pasi në çdo gjë që thonë po u indoktrinojnë diçka. Në këtë kontekst pyes nëse Preambula e Kushtetutës së Shqipërisë do ndryshohet apo jo pasi ajo shprehet qartë që populli shqiptar beson në Zot apo/dhe vlera të tjera; “ Ne, Populli i Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për historinë tonë, me përgjegjësi për të ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera të tjera universale, me vendosmërinë për të ndërtuar një shtet të së drejtës, demokratik e social, për të garantuar të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, me frymën e tolerancës dhe të bashkëjetesës fetare, me zotimin për mbrojtjen e dinjitetit dhe të personalitetit njerëzor, si dhe për prosperitetin e të gjithë kombit, për paqen, mirëqenien, kulturën dhe solidaritetin shoqëror, me aspiratën shekullore të popullit shqiptar për identitetin dhe bashkimin kombëtar, me bindjen e thellë se drejtësia, paqja, harmonia dhe bashkëpunimi ndërmjet kombeve janë ndër vlerat më të larta të njerëzimit...”. Besimi në Zot ështe i legjitimuar, në këtë kontekst nuk i referohemi Zotit të krishterve, apo muslimanve apo besimeve të ndryshme, por në konecpetin e përgjithshëm të besimit!

Kur flasim për indoktrinim, frika është tek ndikimi i të tjerëve nga këto simbole. Nëse dikush kapet me një kryq në qafë, një send personal, që mund të ketë një vlerë shumë të madhe simbolike dhe shpirtërore për dikë, cila do të jetë masa e dënimit? Ndërkohë që ndalimi i kësaj po do të ishte një shkelje e privatësisë së dikujt. E gjitha kjo bie në kundërshtim flagrant me lirinë e shprehjes. Laiciteti në këtë rast nuk nënkupton mungesën e besimit tek njerëzit, por mungesën e propagandës. Propaganda është e vërtetë që është e fshehur shpesh, por që të konsiderohet e tillë dhe në këtë nivel do të kishim të bënim me një paranojë masive, në këtë rast institucionale. Në këtë tranzicion institucional a është i justifikueshëm ky diskriminim?

Së treti: neni 34/3: “Ndalohet që nxenesit të detyrohen nga punonjesit e institucionit arsimor që të marrin pjesë ne veprimtari partiake dhe/ose fetare ose në veprimtari të tjera që nuk janë parashikuar në planin e veprimtarive të institucionit”. Pa diskutim që në rast kur kemi “detyrim” të gjithë jemi kundër saj, paçka mesazhit që mund të përcjellë apo synimi që përmban. Dhuna duhet luftuar sa herë që ajo shfaqet. Interesant është fakti që deri më sot nuk kemi hasur në asnjë raportim që punonjës të kenë detyruar nxënësit të marrin pjesë në veprimtari fetare. Nepër shkollat e mesme janë hasur nxënësit në veprimtari të ndryshme. Le të përmendim dy prej tyre: Po nëse në veprimtaritë e institucionit të jetë parashikur të festohen Krishtlindjet? Nuk është kjo një veprimtari që në një formë është e urdhëruar?

Çfarë fenomeni negativ ka goditur arsimin e mesëm? Fenomeni i kurseve private, në të cilët arsimtarët/mësuesit imponojnë dhe detyrojnë (psiqikisht apo edhe fizikisht me anë të notës) nxënësit të marrin pjesë në kurse që ata organizojnë në mënyrë individuale dhe private. Do ishtë shumë më e nevojshmë dhe shumë më në mbrojtje të interesave të nxenësve të sigurohet mos lejimi i këtyre kurseve pasi kostoja e tyre është e madhe dhe ndikon negativisht në cilësinë e arsimit. Ndërhyrja e shtetit në këtë kuadër është akoma më e nevojshme dhe e mirëpritur.

Së katërti neni 34/4 :“Ndalohet ekspozimi i simboleve fetare në institucionet arsimore, përvecse ne shkollat ku mesohen lendet fetare.” vlen për të sqaruar një fakt të rëndësishëm, termin “simbol fetar”. Cfar është një simbol fetar? Është kryqi? Tespijat? Gjysëm hëna? Shamia? Mjekra? Le të ndalemi tek dy më të debatuarat, shamia dhe mjekra. Shamia dhe mjekra nuk bëjnë pjesë tek simbolet fetare dhe pikërisht këtu mendoj që qëndron konfuzioni që hasim në opinion. Shami apo mbulesa është një urdhërësë fetare. Çfarë është një urdhëresë fetare? Është një veprim i cili konsiderohet farz (e detyrueshme): Farz: çdo veprim i cili është i detyrueshëm per tu kryer” pra nëse kjo urdhëresë nuk zbatohet atëhere cënohet besimi. Pra ndryshimi mes një simboli fetar dhe një urdhërese fetare, është se simboli nëse nuk zbatohet apo nuk ekspozohet nuk cënon besimin dhe praktikimin fetar, ndërsa nëse nuk zbatohet një urdhëresë fetare, atëherë kjo gje e cënon dhe e cungon besimin.

Gjithsesi në këtë kuader shteti shqiptar do të merrte përsipër të rindërtonte një Nënë Terezë pa shami? Apo një Fishta pa veshjen fetare? Kjo shpesh herë argumentohet me faktin që mosha për të cilën flasim është një moshë e cila mund të ndikohet. Arsimi i mesëm ka nxënës të moshave afërsht 16-18 vjeç. Kjo moshë sipas të drejtës sonë kombëtare është një moshë në të cilën personi fizik ka zotësi juridike për të vepruar, menduar madje edhe për të menaxhuar pasurinë e tij gjithmonë nën drejtimin e prindërve apo përfaqësuesve të tyre: Neni 7 Kodi Civil “I mituri, që ka mbushur moshën katërmbëdhjetë vjeç, mund të kryejë veprime juridike me pëlqimin e mëparshëm të përfaqësuesit të tij ligjor. Megjithatë ai mund të bëjë pjesë në organizata shoqërore, të disponojë atë që fiton me punën e tij, të disponojë kursimet dhe t’i disponojë vetë këto dispozita”.

Mjekra- një tjetër paradoks që hap një diskutim i cili është i nevojshëm të trajtohet. Para disa vitesh një student, u përjashtua nga universiteti thjesht për faktin që ai mbante mjekër. Paradoksi në këtë cështjë është në atë që konceptohet mjekër e duhur dhe mjekër e dënuar. Shumicën e rasteve, personazhet më në zë të historisë kanë qënë të gjithë më mjekër, dhe mjekra në një farë mëyre ishte simbol i dijes. Ali Pashë Tepelena, Ismail Qemali, Fan Noli, dhe shumë e shumë figura të rëndësishmë të historisë dhe identitetit tonë kombtar kanë qënë me mjëkër. Kjo gjë nuk është hasur vetëm në të kaluarën por edhe në të tashmën në politikën botrore apo në atë kombëtare hasim figura të rëndësishmë më mjëkër. Nga figurat kombëtare mund të përmendim: ish –kryeministri Nano, apo analistë si: Fatos Lubonja, apo një ndër kritikuesit më të ndjeshëm të simboleve fetare si Kastriot Myftari, apo artistë si: i ndjeri artisti i popullit Kadri Roshi, artisti i merituar Mirush Kabashi, apo këngëtare si: Kastro Zizo, Redon Makashi. Figura të tilla nuk janë kritikuar për shkak të mjekrës, përkundrazi askush nuk ka guxuar të vë në analizim zgjdhjen e tyre. Është e pamundur të pretendosh të gjithë këto figura më ndikim në fushën e tyre të vendosin një tjetër pamje për veten e tyre. Do ishte një cënim i privatësisë së tyre. Po djemve që mbajnë po të njëjtën mjekër por më tjetër qëllim? E mbajnë për praktikim besimi do ndalohen? Nuk është i njëjti cënim privatësie? Nëse po, nuk po ndalohet simboli por qëllimi. Nuk ndalohet mjekra por ndalohet besimi!

Në kuadër të këtyre cështjeve të ngritura shumë qytetarë dhe prindër kanë një shqetësim tjetër. Kohët e fundit nëpër shkollat e mesme është krijuar një trend i ri. Kemi të bëjmë me klubet që krijohen nga të rinjtë. Shumë të rinj ndjekim filozofinë apo tendecën e këtyre klubeve ku në krye është një personazh, apo një grup me qasje të caktuar, dhe të rinjtë kthehen në “adhurues” të tyre duke ndjekur me përpikmëri të gjitha veprimet e tyre. Ata i vendosin vetes epitete të ngjashme si: metalar, punk, emo, satanistët, etj, dhe me veshjen e tyre, me menyrën e tyre të menduarit, në aksesorët që përdorin, ata shfaqin bindjet që kanë. Të gjithë përdorin simbolet e tyre psh: satanistët përdorin yllin e thyer si simbol. Botëkuptimi i tyre për jetën fillon dhe ndryshon dhe tendenca për dhunë vihet re. Këtë shqetësim nuk e hasin vetëm prindërit, por priskologët dhe mësuesit. Pra në vija të përgjithshme ata kanë një religjion të tyrin dhe e ndjekin atë i cili refletohet në ekspozim me simbole dhe me filozofinë e të menduarit dhe të vepruarit. Ata janë adhurues të një personazhi apo fenomeni (sikurse besimtarët që adhurojnë Zotin) dhe imitojnë ato veprime. Nuk është ky trend i ri i të rinjve i rrezikshëm dhe që duhet marrë në konsideratë? Apo shteti do t’i ndalojë edhe këta të rinj të ndjekin këto rituale? Apo adhurimi dhe praktikimi dhe ekspozimi ka të bëjë vetëm me simbolet e fesë Islame?

Së fundmi, mund të them që u vu re që ky projektligj nuk mund të rezultojë i suksesshëm sipas një trajtimi social. Sërish në kuadër të mbrojtjes së të drejtave dhe lirive themelore të njeriut, në qëndrimin e ligjshëm dhe korrekt të ligjvënsësit përpara kushtetutës, nuk duhet të lejohet një anomali e tillë dhe shpresoj dhe pretendoj që ky projektligj të mos miratohet, në emër të drejtësisë dhe në emër të demokracisë. Vajzave me shami dhe djemve me mjekër nuk duhet t’u ndalohet e drejta e arsimimit kurrsesi pasi do kryenim një krim. Ne shqiptarët me dhimbje dhe aspak krenari kujtojmë atë pjesë të historisë (sistemi komunist), ku një pjesë e shoqërisë u diskriminua padrejtësisht prej të ashtëquajturës “përndjekje politike” dhe u përjashtuan nga arsimi, nga punësimi dhe nga jeta aktive politike dhe sociale. Bëj thirrje që e njëjta situatë të mos përsëritet me vajzat me shami dhe djemtë me mjekër. Në të kundërt do të jemi themelues të një tjetër situate ku e ardhmja do ndjehet e turpëruar prej nesh dhe do lemë një tjetër njollë të rëndë në histori. Çdokush ka të drejtë të jetojë sipas parimeve dhe besimeve të tij, me kusht që kjo mënyrë jetëse nuk cënon pjesën tjetër të shoqërisë.


Opinionet e autorëve nuk paraqesin domosdoshmërisht edhe opinionin e redaksisë së portalit www.mesazhi.com

9
Leku / Biznesmenet Kosovar (Matrapzet)
« ne: 17-01-2011, 19:42:01 »
Biznesmentet e vet quajtur Kosovar, qe luajn me tërë popullin dhe me fukaran e ngrat hmmmmm:, qe shfrytzojn kohen dhe gjendjen, luajn me nje popullin pergjthsi ne dy aspektet ;
1) bejn evazjon fiskal pa ligjshem ( vjethin bugjetin e vendit) qe gjdo humbje ne bugjet direkt dhe indirek prek shtresan pergjthsi te popullit por ma se shumti ato te varfrat per shak se sa me pak para ne bugjet aq me pak ndihma ka per te varfrit.
2)bejn ngritjen e qmimvet ne gjdo koh siaps deshires se vete pa marr parasysh se a ka ngritje ne gjth rajoni apo luje ka ket bejn ngritje qmimeve ku perseri preken ma se shum ti te vafrit si per festa te ndrryshem po ashtu dhe tani kur po rrit qeveria terheqje pagat per disa instucjone me nje her matrapazet kan fillu me i ngrit qmimet shum me te madhe , po shfrytzoj situaten kur nuk ka kontrrolle nga qeveria perkatsisht ministrit perkatse .

Po mundohem te pasurohen me rit shum te shpejt ne korriz te varfrve rasti me i veqant ka qen per festat e fund viti ku nje cocacol ka qen 1.30cent deri ne fund te festes ku pastaj me 01.01/2011 esht ber me nje her  1.08 cent ja si lujan matrapzet me popullin me gjor :-[

10
Leku / Biznes në Kosovë
« ne: 14-01-2011, 17:34:58 »
Për te ber biznes ne Kosove asht shum veshtir se ke konkurencen ilegale qe funkfjonon me te madhe ne treg dhe nje nder rreziqet ma te mdhaj qe asht duke u perball bisneset kosov jan mungesa e euros qarkullim tani per tani asht duke u ber biznesi me kompenzime (ndrrim malli) apo dhe me pritje qe ka shum mundsi me deshtu qysh ne start

11
Tema Aktuale / Projektet Serbe për Shqiptaret
« ne: 19-05-2010, 22:05:53 »
Akademia e shkences serbe ka hartura një plan strategjik për përiuthen 20102020 ku gjatë gjith studimit të keti plani janë bër 47 projekte për shqiptaret si kosovë po ashtu edhe shqipri si ti distabilizoj edhe të përfitoj nga ato situata për gjith atyre viteve në vazhdim, ku me miljona euro janë papar të hargjohen për destabilizimin e shqipris e të kosoves që përfitoj si ne sken politike po ashtu edhe ate gjeografike në të ardhmen, kurse në kosovë ende nuk ka paln strategjik ende edhe pas 11 viteve por as që do të këtë për një kohë të gjatë se si të zhvillohet por edhe si ti kundervihet projeteve destabilozuse serbe.
Në Shqipri serbia po destabilizon situaten kur po i nevoitet asaj sipas nevojes e kohes së parapar, ja rasti i fundit ku me miljona euro hyenjn edhe shpërnahen popull nga disa indivit pa ndërgjegjshen për qellime veta përfitimi të tyre , ku bajn thirrje popullit me u ngrit në këmb kinse për qellime politike apo edhe socijale etjera greva të ndryshme ku si qellim i vetem asht rrezimi qeveris ku ma se paku asht e nevojshme, ku pritej që shqiprija të hyej në zonen shengen edhe të levizin shqiptaret pa pengesa , ku edhe dotë ishte një krah i fort edhe për kosoven por serbia duke par situaten se si po zhvillohet ndërhyeni duke se destabilizu situate politike shqipri ku i paraqiti shqiptaret si popull primitiv edhe që nuk meritojn të hyejn në evrop ku dotë përfiton aq shum që as vet nuk e mendojn se sa dotë ishet permisu gjendja socijale edhe ekonomike përgjthsi , ku në mes Tiranse ju shperndahen para njerzve të thjesht për tu ngritu në kemb për rrezimin e qeveris edhe mos respektimin e kushtetutes së vendi të tyre ku njëkosisht shtyhet për nje koh pa caktuar hyrja shqipris zonen shengene , VALL KU JAN AKADEMIKET SHQIPTARE që nuk dalin ti flasin këti populli e ti tregojn të verteten edhe te miratojn strategjin e kunder veprimit kunder serbis .
Kosovë hyejn politikanet serb nga serbia pa penges nga as kush edhe bejn destabilizimin e gjendjes duke mos than kurrfar përgjegjsije ndaj as kujt për as gjë ku veri kosove nderohen ndertesa kolektive pa leje për paramilitaret serb etj, kures si shqipri ashtu edhe kosovë disa njerz po mundohne me rrezu qeverin edhe po perkrahin destabilizimn e situate duke bër veprima pa matura për interesa veta politike edhe përfitime ekonomike.VALL EDHE SA DOT SHKOJ KOJ GJENDJE KU DOT VIDESOHEN KY POPULL E TI KUNDEVIHEN STRATEGJIVE SERBE??????????????????

12
e mir pres ndihem tuaj se gjod kshilli apo sygjerim per te mir ka shum vler

13
është apsurde me maliverzu me fatkeqsit natyrore edhe me viktimat e saj me u munud me perfitu për qellime personale koj ashtë turp por ja që ka edhe kso njerz

14
Një ndër faktoret ma të rëndsishem tek shqiptare përgjithsi si Shqipri ashtu edhe Kosovë është pa aftsia e shoqeris të cilat pastaj i sjellin gjtha keto pika që jan lartë aty se po të ishte niveli shoqeris më shkolluar dotë ishte shum ma ndrysh në gjtha trojet shqiptare por shpresojm që në një afert ti tejkaloj gjtha keto veshtirsi , se për deri sa shoqeria jan të pa aftë shum leht maliverzohen nga persona pa ndergjegjshem për gjtha si p.sh. politikanet bëjn biznes kurse populli bën politik deri sa vjen deri edhe tek vrasjet mes vete , por asht përgjegjsi e gjdo njërit që të kontribojm sa mundemi ne parandalim e gjerave te kqia që jan pika zeza për gjth që rendoj mbi gjth popullin tonë

15
Tema Aktuale / Korrupsioni, një semundje qe kerkon sherim
« ne: 05-05-2010, 00:22:05 »
Korrupsojn një smundje e rënd për shoqerin tonë që len pasoja aq të mdhaja edhe për të ardhmen , valla qka po bëhet kështu si Kosovë po edhe Shçipri qdo njëri fizik apo juridik me mundsit e veta që kan bën evazjon fiskal të pa ligjshem(vjedhej) shtetit, duke përfshi nga instutcjonet ma të larta si nga Presidenca e nga Ministrat bëjn evazjon e deri tek njeriu i thjesht.
Pse kur gjdo cent e demtojm pikisht vetet veten gjdo njëri nse bëjm evazjon edhe të ardhmen tonë , ku me miljona gjdo vit humb bugjeti ku njëkosisht dëmtohen të gjthë, ku ma se shumti preken shtresat e varfta të cilet kan ma se shumti nevoj   :-[

16
Përshndetje, dhe sa do të shkoj kjo kohë kështu , ku politiken e bën populli dhe vuan mjerisht kurse politikanet bëjn biznes të gjtha llojve si Kosovë ashtu edhe Shçipri, ku as një nga politikane nuk merret me hallet e popullates por vetem shikojn se si mund të pasurohen mbrenda një kohe të shkurtë, ku fatkeqsisht marrin edhe grada shkencore mbrenda një nate të veteme dhe dalin para popullit dhe flasin për atë që nuk din edhe thojn se qenken doktor shkence pa bër as gjë ...... hmmmmm:

17
Diskutime / A duhet te dalin vajzat pothuajse lakuriq?
« ne: 01-05-2010, 23:34:23 »
jo nuk duhet te dalin ashtu shum të zhveshura se asht shum apsurde me dal ashtu në rrug nuk e di se si ju duket vetja atyre qe dalin por asht turp i madh për to dhe për familjet e tyre që lejojn me dalur ashtu se pastaj gjdo gjë mundet me ndodh duke di se asht provokim i madh për gjinin e kundert se nuk mund ta di kush se asht protestutk apo jo dhe kehst dhe gjtha jan te mundshme ather

18
Tema Aktuale / Nuset shqiptare në Serbi
« ne: 27-10-2009, 23:29:26 »
 :-[ kjo e gjtha asht nje absurtitet i kohes dhe qe troket ne ndergjegjen e gjdo shqiptari qe lejohen vajzat shqiptare te martohen meserb per deri sa nuk i bashkon as gje per kundrazi vetem i largon por sebet kerkoj femra shqiptare vettem per nje arsuje se jan te sjellshem dhe jo knfliktuoze dhe nuk bej vepra te kqija si dhe jan ne gjendje te lindi shm pa kurfar problemi per derisa serbet nuk doj te lindin si dhe sjellin shum konflikte ne familje turp per ato shqiptare qe e neper kembin veten per tu martur me serb hmmmmm:

19
 hmmmmm:SOT NE PRIZREN KRYEMINISTRI KOSOVES ISHTE NE NJE VIZIT TE NJE FAMLJA FUSHA,  :-[ QE KAN FABRIKAT E VETA DHE QENDREN TREGTARE NE PRIZREN,ISHTE ATY PER FUSHATE ZGJEDHORE PER TE FITURA VOTAT NE QYTETIB E PRIZRENIT,POR ISHTE NJE GABIM SHUM I MADH DHE NJE PERKRAHJE E SE KEQES NGA VET QEVERIAJ KOSOVES, PER ARSUJE SE SA SHUM JU IKIN TAKSAVE DHE TATIMEVE PERKATSISHT KETA NJERZ QE ME MILJON E VAFNOJ BUGJETIN E KOSOVES,QE NGA TAKSAT KOMUNALE, TVSH, TAMIMI NE FITIM, DOGAN ETJ......VALL A I SHKON NE MENDJE KRYEMINISTRIT SE HUMBIN SHOQERIJA KOSOVARE NGA NJERZ TE TILL QE BEJ EVAZJON FISKAL PA LIGJSHEM DHE JU JEPET PERKRAHJE NGA QEVERITARET TON PER QELLIME POLITIKE ME FITUR VOTA DHE PER NJE MANDAT  :( , PSE VALL NUK MARRIN MASA KONTROLLLI FINANCJAR NE TE GJITH NDERMARRJET PRIVATE SI NE GJDO VEND TE BOTES POR PER KUNDRAZI PERKRAHEN NAG QEVERITARET E KOSOVES .......KJO ASHT NJE HUMBJE E MADHE SHUM PER TE GJITH KOSOVEN SI DHE NE SYT E NDRKOMBETAREV NJE PARA QITJE E IMAZHIT TE KEQ PER POPULLATEN E KOSOVES DERI KUR DOTE VAZHDOJ KJO TRADIT E KEQ

20
Tema Aktuale / Ustahu ustahun e njeh përmes zanatit
« ne: 11-10-2009, 22:45:31 »
- Ustahu ustahun e njeh përmes zanatit -
                  
Shkruan : Argjiruss
                    09.10.2009 - Prizren

- Me daljen në shesh të "enciklopedisë maqedonase" padyshim u përcollë me reagime nga të gjitha trevat ku jeton populli shqiptar ... por jo edhe nga ata njerëz që e përpiluan këtë vepër famëkeqe për shqipëtarët ...! Por duke u nisur nga fakti se jemi të shpërndarë në shumë shtete arsyetueshmëria jonë si një komb i vetëm duhet të njihet nga të gjitha shtetet pavarësisht nga veprimet dhe sjelljet që i kanë .
- Dhe jorrallëherë thuhet se ustahu ustahun e njeh përmes zanatit që e ushtron , por si duket njerzit tanë e kanë marrë zanatin nga të tjerët , ku çdo gjë sipas tyre është në rregull zanati tyre , pa e ditur qëllimin dhe arsyen e caktuar përse duhet ushtruar zanati ...
- Mënyra e qeverisjes në mbarë trojet tona i ngjanë një kaosi , ku fundi i këtij kaosi nuk shihet aspak qartë , që nuk lë aspak vend për tu arsyetuar për një veprim të caktuar , e që nuk tolerohet të njihet nga askush , e lëre më nga vet populli ...
- Dhe dalëngadalë po afrohen edhe të ashtuquajturat "Zgjedhjet e 15 Nëntorit" dhe të gjithë fillojnë arsyetimet gënjeshtare me qëllim që edhe njëherë populli ynë të bie në depresionin e njerëve të pavlerë dhe shtrohet pyetja : A i thuhet kësaj arsyetueshmëri reale që mund të njihet nga populli ? Apo kjo arsyetueshmëri të njihet vetëm në sytë e mjeranëve , të cilët erdhën në pushtet me idiotësinë më të madhe që egziston ? Padyshim se të gjithë e dimë se ujku qimen e ndërron por zanatin nuk e harron ... Por këtyre njerëzve duhet t'ju tregojmë një medikament që ju ndihmon ta harrojnë atë zanat , sepse është i padobishëm për shëndetin e tyre , e aq më shumë ehde të popullit ...!
- Ustahët tanë ishin zanatlinjtë më të mirë në çdo aspekt ku kishte nevojë populli ynë në prishjen e gjësendeve në trojet tona , por si duket politikanëvt tanë nuk duan të dinë për këtë zanat , pasi që e kanë zanatin e tyre të vjetër e zëvëndësojnë për qëllimet e tyre ...
- Të jesh ustah i mirë të gjithë do ta kenë lakmi për punën që e bën , por jo edhe për çmimet e larta që i ke lansuar në punën tënde ...


21
Forumi Islam / njoftim per muslimanet
« ne: 06-09-2009, 23:59:14 »
:-[Nga gazeta LAJM Pasteta e pulës “Argeta” përmban edhe mish derri
13/08/2009 08:14:00
 Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turke
Sektori për ushqim në Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turke. Mediat boshnjake informuan se myslimanët, në veçanti bashkësia e turqve në Gjermani kanë reaguar për shkak të mosrespektimit të hallall certifikatës për prodhimin e ushqimit, që nënkupton se ajo duhet të prodhohet sipas dispozitave të cilat vlejnë për ushqim në shtetet islame. Pasi u konstatua prania e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta", prodhuesi u informua se bëhet fjalë për një shtesë, e cila i shtohet pastetës, e jo për mish dhe eshtra të derrit.
Me qellim qe te ndihmojme qe njerezit mos te mashtrohen ju lus qe ta percillni tutje
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/584.html
 
            Shpërndajeni për hirë të All-llahut, bëhuni pjesë e së mirës !
     Se All-llahu thotë në Kur'an
 


...Ndihmohuni mes vete me të mira dhe në të mbara, e mosni në mëkate e   armiqësi. Kini dro dënimit të All-llahut, se me të vërtetë All-llahu është ndëshkues i fortë ( Maide, 2)

 

22
Forumi Islam / Njoftim per muslimanet
« ne: 06-09-2009, 23:57:26 »
 :-[Nga gazeta LAJM Pasteta e pulës “Argeta” përmban edhe mish derri
13/08/2009 08:14:00
 Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turke
Sektori për ushqim në Institutin e pavarur për kontroll të cilësisë në Gjermani ka konfirmuar ekzistimin e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta" të cilën e prodhon Droga nga Kolinska, informuan mediat turke. Mediat boshnjake informuan se myslimanët, në veçanti bashkësia e turqve në Gjermani kanë reaguar për shkak të mosrespektimit të hallall certifikatës për prodhimin e ushqimit, që nënkupton se ajo duhet të prodhohet sipas dispozitave të cilat vlejnë për ushqim në shtetet islame. Pasi u konstatua prania e mishit dhe eshtrave të derrit në pastetën e pulës "Argeta", prodhuesi u informua se bëhet fjalë për një shtesë, e cila i shtohet pastetës, e jo për mish dhe eshtra të derrit.
Me qellim qe te ndihmojme qe njerezit mos te mashtrohen ju lus qe ta percillni tutje
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/584.html
 
            Shpërndajeni për hirë të All-llahut, bëhuni pjesë e së mirës !
     Se All-llahu thotë në Kur'an
 


...Ndihmohuni mes vete me të mira dhe në të mbara, e mosni në mëkate e   armiqësi. Kini dro dënimit të All-llahut, se me të vërtetë All-llahu është ndëshkues i fortë ( Maide, 2)

 
 hmmmmm:

23
Tema Aktuale / Si mund te luftojme korrupsionin?
« ne: 27-08-2009, 00:19:08 »
NE KOSOVE ASHTU DHE NE SHQIPERI KORUPSJONI ASHT SHUM I PERHAPUR KUR DIHET SE DOMTON CDO SHTRESE TE POPULLSIS.

SI MUND TA LUFTOJ MA MA MIR KETE DUKURI NEGATIVE NE SHOQERIN TONE?

  FLM PER MIRKUPTIMIN

24
Leku / Antarsimi kosoves ne CEFTË
« ne: 26-08-2009, 00:06:55 »
Antarsimi Kosoves par kohen ne CEFTA i ka shkaktur humbje te mdhaja bugjetit te konsiledur te kosoves per arsyje te neglizhences Qeversi te Kosoves , se me antarsimin ne ate organizat rajonale doganat jan ulur ne 1% per mallrat te prodhura ne vendet qe jan antare te asaj organizate dhe te cilat importajon mallra ne vendin ton ,kurse prodhimet te pakta qe prodhohen ketu nuk mund te eksportohen ne vendet rajonale se nuk i plotsoj kushtet per eksport dhe nga pengesat qe ju behen nga serbija dhe bosna po ashtu dhe nga maqedonija kurse qeveritaret ton shum pak bej per te permisur kete gjendje te veshtir dhe pse humbjet jan qindra miljona ero humbje as qe nuk bajn perkrahje te biznesev per permisimin e kushteve per prodhimin sa me cilsorme standarte bashkohore per kundrazi per te importur lenden e par nje nderrmarje ne vendin ton i parashtrohet shum pengesa qe jan ne fuqi me ligjet e kosoves si dhe per te importura makineri per te prodhur me kualitet te lart pagujn dogana po ashtu dhe tvsh kurse ne vendet tjera nuk paguhet tvsh per makineri se dhe dogant paguhen ne nje perqindje shum te vogel si dhe nuk subficjonohen biznest ne as nje aspekt per te eksportur mallar e tyre ne vendet tjera si dhe eksporti nga nje vend ne vendet tjera per ato vende qe jan te antarsuran ne kete organizat behet sipas perqindjes se madhsis se nje vendi etjer ............             

25
pershndetj me vjen shum keq qe ke kete mendim qe feja islame ast per hapur me shpat nuk asht e vertet nuk e  di un nga e keni marr ju ket informacjonpor realteti asht i kundert se ajo asht perhapur dhe perhapet pa dhun ne ne gjdo skaj te botes dhe ather kur zhvillohen luftra me lijget  islame asht e ndalur vrasja e njerzve te pa fajshem dhe keq trajtimi i tyre dhe ekonomive dhe asht e ndalur rrepsisht shfrytzimi i dhunes ndaj te pa fajshme ne gjdo kohe dhe ne gjdo vend

Faqe: [1] 2