Profile of peter

×

Permbledhja

peter Zërist

Stats for peter
Posts:   6 (0.001 per day)
Data e regjistrimit:   20-11-2006, 21:58:54
Last Active:   16-01-2007, 09:07:40
Age:  
Offline Offline

Messages - peter

1
Nje tjeter shkrim i imi me argumenta per politken anti-shqiptare greke. Dhe kete shkrim mund ta perdorni per propagande.

---

Dhenia e Nenshtetesise Greke Shqiptareve me Karta Homogjeniteti
27/11/2006

Ne Shqiperi ka shume pak Greke, dhe ata qe jane, jane sjelle dikur me force ne kohen e Ali Pashajt, qe te punonin token, se shqiptaret ose pertonin, ose ishin kacake. Greket e dine shume mire sa pak greke jane ne shqiperi, por po kaq pak kane qene dikur dhe ne Janine, dhe ne Cameri, dhe te te gjitha trojet shqiptare qe sot quhen Greqi. Ne te gjithe keto toka shqiptare ku dikur ka pasur shqiptare, sot jane te gjithe Greke, ose thone qe jane Greke, pra jane asmiluar. Greqia ndonese e di mire sa shqiptare dhe sa Greke ka ne jug, di po kaq mire sesi mund ti beje tokat shqiptare, Greqi. Per te aneksuar trojet shqiptate Greket kane ndjekur gjithmone nje politike te njenjte, te sukseshme, qe perbehet nga hapat e meposhtme:

a) Greket perdorin fene ortodokse dhe prifterinjte si mbeshtetje. Greket ndihmojne me para priftinjte qe jane pro-greke dhe vrasin (me pare), ose heqin qafe (tani) priftinjte pro-shqiptare. Keshtu ishte, psh, ne kohen e Kostandin Kristoforidhit, kur peshkopi ishte Grek, ose pro-grek, dhe Kristoforidhin pro-shqiptar e vrane. Keshtu eshte tani kur kryepeshkopi eshte Grek, dhe ka edukuar si priftinj shqiptare vetem pro-greke, dhe ka zbuar, ose hequr qafe me shqipje, ose djallezi gjithe kadidatet per priftinj qe ishin pro-shqiptare. Priftinjte e sotem ortodokse shqiptare qe jane edukuar ne shkollat e Janullatosit jane perzgjedhur me kujdes qe jene me pro-greke sesa vete greket. Priftinjte sot kane me pak ndikim ne shoqerine shqiptare sesa 60-80 vjet me pare, por ata prape luajne nje rol indirekt kur flitet per fene dhe lirite fetare, pronat fetare, etj, duke bere nje rezistence te organizuar pro-greke brenda shqiperise.

b) Greket perdoring fene ortodokse per te percare shqiptaret. Sipas Grekeve ortodokset shqiptare jane, ose duhet te jene Greke. Ne luften e pare boterore kur na pushtonte ushtria greke ne jug, greket ndihmonin popullsine ortodokse shqiptare me ushqime, etj, por jo te tjeret. Kjo bente qe shume shqiptare ortodokse te thjeshte te ndiheshin pro-greke, sepse populli ne fund te fund te fundit nuk mendon shume per patriotizem, por me shume per buken e gojes. Tani eshte e njejta gje, greket lejone dhe ndihmojne ata emigrante shqiptare qe thone jemi ortodokse dhe pro-greke. Kjo ben, qe si dhe me pare, shqiptaret e tjere jo-ortodotokse, ose qe nuk behen dot hiprokite, ose qe kane mjete te tjera per te jetuar, ti kene inat keta te tjeret qe jane pro-greke. Me pare shqiptaret dhe jane vrare me tyre per keto inate te fese te nxitura nga Greket, kurse tani ne i injorojme, ose i kemi inat dhe i perbuzim, por gjithesi prape jemi prape te percare, dhe kjo eshte merite e Grekeve.

c) Greket falsin kudo, dhe sa me shume qe te mundin se ka shume greke ne shqiperi, dhe se toka jone eshte e jugut eshte Greqi. Ne fakt eshte e kunderta toka jone e jugut dhe veriu i greqise jane dhe kane qene Shqiperi. Por Greket e dine mire se kur nuk ke te drejte, eshte mire te te ulerish shume, se ate qe ulerijne me shume i besojne. Ne librat greke femijet mesojne qe jugu i shqiperise eshte Greqi. Greket e sotem e besojne kete vertet. Dhe me pare Greket thoshin kudo qe u binte rasti qe shume pjese te Shqiperise qe tani i kane ishin Greqi. Greket me fjale dhe propagande ja kane aritur qe ta marrin toka. Sot e bejne kete prape. Komuniteti grek ne shqiperi eshte si gozhda e Nastradinit. Dhe sikur nje grek te vetem te kishte, ose asnje, eshte fare pa rendesi. Greket do ta bejne mizen buall. Kjo ju ecur me pare dhe po ju ecen prape.

d) Greket e kane perdorur gjithmone poziten e tyre nderkombetare kunder Shqiperise. Greket ne kohen e luftes te pare boterore kishin ushtri, dhe shume fuqi te medha kishin interes ti kishin ne anen e tyre kunder Turqise, keshtu qe dhe i degjonin se cfare donin. Ne nuk kishim asgje. Kishim vetem ndonje njeri qe fliste tek-tuk, por asnje serioze tju ofronim fuqive te medha. Ne ishim pa interes per ata. Sot eshte e njejta gje. Greqia eshte ne EU, ne jo. Greket marrin pjese dhe kane ndikim ne cdo vendim te EU, ne jo. Per ironi ose jo, per ballkanin Greqia eshte zenedhense ne EU, shume projekte te EU per ballkanin i manaxhon Greqia. Shume para qe jep EU perdorent per qellime greke ne ballkan e sidomos ne Shqiperi, dhe Greket nuk thone kure qe jane para te EU qe ata i kerkojne dhe marrin ne emrin tone, per ta ndihmuar ne (perfshire subvencione nga EU per "demin" ekonomik nga emigratent shqiptare). Po ne kete fryme mashtrimi, lobi grek ne Amerike me propaganden e vet ka qene dhe mbetet nje nga armiqte me te medhenj te Shqiperise. Greket shfaqin nje krize tipike inferioriteti. Ata ju rine si dele europianeve dhe amerikaneve dhe e nxjerin dufin ne njeqind menyra me shqiptaret qe i kane nen vete. Dhe europianet dhe amerikanet e kane te veshtire ta besojne per kete aresye, dhe kur jua thua hapur, qe nje dele e perkedhelur manare si Greqia mund te kete tipare ujku. Ndaj dhe ne shqiptaret e kemi shume te veshtire te jemi te besueshem per boten, kur flasim kunder Greqise.

e) Greket ose kane blere ose kane hequr qafe shqiptaret qe ju duheshin. Kjo eshte tani po kaq e kollajshme sa me pare kur nuk kishim shtet. Nese duam nje vize per EU, me kollaj eshte te marrim nje vize greke. Flasin kunder greqise, na heqin veshin, kur veme te marrim vizen. Jemi te urte dhe mbyllim syte, sillen mire dhe na lene te kuptojme qe po na bejne nder - pasi nje dore lan tjetren. Jemi pro-greke, na japin mbase dhe para, dhe dhurata, ose na kriojne mundesi per tregeti, ose projekte. Kjo eshte e vertet per te gjithe personat publike shqiptare, politikane, kryetare shoqatash (OQJ), artiste, etj. Nuk ka nevoje ta bejne me hapur se kaq. Dhe sikur mos kesh vize greke, dhe je kunder grekeve dhe do te hysh ne greqi, ta prishin vizin ne kufi, sajojne ndonje gje, ta shkruajne emrin sikur ke shkelur ligjin ne bazen e te dhenave te kufirit te EU, dhe je karte e djegur, nuk merr dot ndonje vize tjeter per asnje vend te EU. Pra Greket na kane ne dore, na blene dhe kur nuk duam, dhe e shfrytezojne kete si ju vjen me mire. Ata e dine qe nuk na pengojne dot te hyme ne EU, por do ta vonojne kete sa te jete e mundur.

f) Greqia na perdor per te fituar para dhe ato para i investon kunder nesh. Me pare tregetia jone behej vetem me Greqine dhe me pak me Italine. Parate tona shkonin aty. Tani eshte e njejta, parate tona te emigranteve dhe te shqiptareve jane ne banka greke. Mallarat qe ne konsumojme vine tani ngado, por dhe shume nga Greqia. Moderne eshte tani fitimi nga parate e vizave. Biznesi qe behet me shitjet e vizave greke, eshte i njohur dhe i orkestruar nga qeveria Greke. Kur nje fshatar shqiptar ble nje vize Greke qe te punoje ca muaj ne Greqi, shumica e parave shkon fshehur tek ndonje punonjes i konsullates greke. Punonjesi grek nuk e ben kete tregeti me koke te vet, pasi cdo vize e leshuar rregjistrohet, dhe cdo shkelje gjendet kollaj. Punonjesi grek e ben kete se e ka per detyre. Ne kete menyre qeveria Greke gjeneron shume te ardhura, qe nuk shenohen ne bilancin zyrtar qe ja kontrollon EU. Keto te ardhura mund te perdoren pastaj qe te rregullojne buxhetin, ose per projekte nacionaliste, si ato kunder Shqiperise.

Keto metoda (pervec te vizave, qe eshte disi moderne) ka 100 vjet qe perdoren ndaj nesh nga Greket me shume sukses. Ne i dime pak a shume, por akoma nuk kemi fituar imunitet, dhe nuk dime si te mbrohemi. Nqs nuk mesojme si te mbrohemi, duam apo nuk duam, jugu i Shqiperise do behet pak nga pak Greqi.

Ka shqiptare qe jetojne jashte dhe kur flasin ose degjojne per minoritetet etnike, i shikojne si trajtohen ato ne USA, EU, apo Angli, dhe kjo frika jone nga greket minoritare, dhe ca shqiptare grekofile qe do marrin nenshtetesi greke ju duket e kote. Minoritet e emigratenve nuk jane kurre rrezik kombetar per keto vende, me perjashtim mbase deri diku te komunitetit hispanik ne USA. Nqs ne Angli ka 500 mije polake, kjo nuk perben ndonje rrezik kombetar per Angline. Dhe nese ne Shqiperi do kete, apo vijne 30 mije kineze emigrante, kjo nuk do thote qe ne do marre Kina. Ka dhe shume greke ne Amerike, por Amerika nuk eshte ne rrezik qe do tja marre jugun Greqia. Por greket dhe pro-greket ne Shqiperi perbejne nje rrezik kombetar per shkak te politikes 100 vjecare antishqiptare te qeverive Greke. Per kete aresye, dhenia e nenshtetesise Greke, bazuar jo tek vitet qe ka nje emigrant ka ne Greqi, pavareshisht nga cfare vendi ai vjen, sic e ka cdo vend tjeter i botes, por bazuar tek karta e homogjenitetit - qe nje zot e di se cdo te thote per vec faktit qe ke pranuar hapur qe je grek - eshte nje rrezik i madh per Shqiperine. Nese ne duam akoma qe te kete Shqiperi ne duhet ta bejme cdo gje, secili nga ne, me ato mundesi qe kemi qe ta ndalojme. Nese shume njezer flasin kunder veprimeve antikombetare qe behen me bekimin e politikaneve tane te blere te cdo krahu, atehere mbase mund te ndryshojme dicka.

---

2
Une shkrova nje shkrim mbi kete teme ne tek:

http://www.gazetakritika.net/shkrime/SinodinK.html

Nese doni ta ndihmoni vertet At Nikolla Markun, beni nje faqe interneti shqip dhe anglisht, me argumente qe ti bindni njerezit, jo propagande kote. Petencioni eshte ok, por kam dyshime qe nuk do ndryshoje gje. Problemi i At Nikolla Markun nuk eshte se ai nuk ka te drejte, por sepse nuk po arrin te gjeje nje menyre qe te percoje mesazhin e vet tek shumica e ortodokseve shqiptare. Njerezit kame me shume halle perdite sesa kjo.

Secili nga ne duhet te beje ate qe ben me mire per ta ndihmuar. Mqs dini te beni web site, beni nje web site me argumente per nje kishe te pavarur ortodokse shqiptare, dhe perpiquni te mblidhni figura me rendesi qe tju mbeshtetin. Mqs kjo teme eshte delikate mundojuni te gjeni figura ortodokse qe tju mbeshtesin, brenda dhe jashte shqiperise, shqiptare por dhe te huaj qe ju ka peshe fjala.

Ka dhe prifterinj te tjere shqiptare si At Foti Cici qe kane dale kunder Janullatosit dhe ai i ka hequr qaje. At Foti Cici kane nje web site te veten me materiale vertet interesante:

http://www.albanianorthodox.com/

Janullatosi eshte perpjekur ta mbylle kete web site. Brenda kishes ortodokse ka gjithashtu elemente kunder Janullatosit.

Neqe arrijme qe ti bindim keta prifterinje te bashkohen, dhe te kriojne nje kishe te vertet autoqefale shqiptare, atehere po mund ti behet presion shtetit qe te shpronesoje kishen e Janullatosit.

Sic e them tek shkrimi im, shumica greke ne kishe, eshte pozitive per ne, pasi tani kemi fakte qe te mund te themi hapur qe kisha e Janullatosit nuk ka me mundesine te perfaqesoje kishen ortodokse shqiptare.

Nje kopie e shkrimit tim eshte me poshte. Ju mund ta korrigjoni, dhe perdorni per propagande:


----
Shumica Greke ne Sinodin e Kishes Ortodokse "Shqiptare" te Janullatosit
1/12/2006

Ndryshe nga kisha katolike, qe ka nje qender ne Rome, dhe ndryshe nga kishat protestante qe veprojne pa qender dhe pa kufij, kishat ortodokse jane kisha kombetare, pa qender globale dhe me kufij te lidhur me kombin. Cdo komb qe ka besimtare ortodokse dhe qe respekton veten ka kishen e vet te vecante kombetare ortodokse. Greket kane te tyren, Bullgaret te tyren, Rusen te tyren, e me radhe.

Nje besimtar ose prift ortodoks e ka per detyre ne radhe te pare ti sherbeje kombit te vet, dhe pastaj zotit. Per kete aresye nje prift bullgar nuk mund ti sherbeje intersave greke, ose ruse, kur keto cenojne interesat e vendit te vet, e keshtu me radhe nje grek nuk mund ti vendose interesat ruse para atyre greke. Nje prift grek nuk mund tju sherbeje interesave kombetare shqiptare, pasi ato jane ne kundeshtim me ato greke. Ne radhe te pare eshte kombi, pastaj feja. Per nje prift ortodoks feja eshte menyra e tij per ti sherbyer kombit. Per kete aresye nje prift ortodoks grek, ose serb, ose rus, nuk mund te besohet nga ne shqiptaret edhe kur ai nuk ben gje tjeter por vetem i falet zotit.

Nje kishe ortokse shqiptare mund te quhet e tille, jo vetem kur ka emrin "shqiptare", por kur demostron realisht qe ne radhe te pare ajo i sherben qellimeve kombetare shqiptare dhe pastaj zotit. Cdo kishe tjeter ortodokse ne Shqiperi, si ajo e Janullatosi, nuk eshte Shqiptare.

Per shkak te politikes anti-shqiptare greke ne kohen e shperberjes te Turqise, nuk ishte e mundur qe te krijohej nje kishe ortodokse shqiptare. I vetmi qe ja arriti qe krijonte nje kishe ortodokse te vertete shqiptare ishte Fan Noli. Fan Noli duke e pasur te qarte idene e nje kishe kombetare, dhe duke i njohur mire greket pasi vete kishte lindur te ngulimet shqiptare ne greqi, u be prift vetem e vetem qe te mund te ndertonte nje kishe autoqefale (koke me vete) shqiptare qe tju sherbente interesave kombetare tona, dhe jo atyre greke, ose serbe. Koha kur Fan Noli arriti te shkepute kishen shqiptare nga ajo greke, nuk ishte me e favorshme sesa tani, dhe ishte zotesia e tij qe arriti qe kishat e tjera qe ta njohin kishen shqiptare si koke me vete. Vitet qe Fan Noli drejtoi kishen ortodokse shqiptare ne Shqiper, ishin te vetmet kur ne kishim vertet nje kishe ortodokse shqiptare, qe i sherbente interesave tona kombetare.

Fan Noli shpenzoi shume kohe qe te perkthente ne shqip testamentin e ri, psallmet dhe pjese te tjera biblike qe perdoreshin ne liturgjite e kishes ortodokse shqiptare. Kete gje Fan Noli e beri jo se i pelqente me shume te perkethente psallme, sesa te shkruante poezi te vetat, por sepse si njeri i zgjuar qe ishte e kuptonte se qe kisha shqiptare ortodokse te zinte rrenje, atehere meshat duheshin mbajtur vetem ne shqip dhe jo ne greqisht si me pare. Shqipja e Fan Nolit, ndonse pak e vjeter per standartin e sotem te shqipes letrate, dallohet ne perkethimet e pjeseve biblike sepse ka shume pak, ose nuk ka fare fjale greke. Ne perkethimet e veta te bibles ne shqip nga greqishtja e re dhe vjeter, Fan Noli perdori qellimisht fjale latine per fjalet greke qe nuk gjendeshin ne shqip, qe te na shkepuste perfundimisht nga ndonje ndikim grek dhe deri diku ja ariti.

Per fat keq lufta e dyte boterore dhe pasoja e saj per Shqiperine e nderprene perpjekjen e Fan Nolit. Ndonese ne mergim, ai i sherbeu gjithone Shqiperise, duke bere psh te mundur njohjen e Shqiperise si shtet nga liga e kombeve. Por perpjekja e tij, dhe ndikimi tij ne kishen ortodokse shqiptare u nderprene pasi ne Shqiperi feja u ndalua zyrtarisht.

Pas rrezimit te komunzimit ne periudhen e gati anarkise ne Shqiperi, besimtaret ortodokse shqiptare dhe prifterinjte pleq te mbetur gjalle nisen prape te shkonin dhe mbanin mesha ne kishat e mbetura. Situata e anarkise u shfrytezua sigurisht nga greket, qe nuk mund ta linin tju ikte ky rast qe ju solli historia, per te rikontrolluar kishen ortodokse shqiptare qe ju pat ikur nga dora ne kohen e Fan Nolit. Pasi u afruan fillimisht me ndihma, greket identifikuan dhe mbeshten individed pro-greke brenda strukturave te para ortodokse shqiptare pas komunizmit. Pas kesaj greket ariten te vendosin nje prift grek, Janullatosin, ne krye te kishes ortodokse shqiptare. Propaganda e kohes thoshte se Janullatosi po vinte vetem perkoheshit ne Shqiperi, sa te ndihmonte te rimekembej kisha, dhe ai ishte caktuar ne kete detyre nga Mitropoliti i Stambollit. Ndonese pati pak rezistence ne ate kohe ne Shqiperi kunder Janullatosit, njerezit e thjeshte e kishin me shume (sic e kane akoma) mendjen si te mbijetonin sesa tek kombi, keshtu qe Janullatosi erdhi pa shume veshtiresi ne krye tek kishes ortodokse Shqiptare.

Te dy elementet fillestare te propangandes per sjelljen e Janullatosit ne Shqiperi nuk qenderojne. Se pari, te gjithe po e shikojme se Janullatosi jo vetem qe nuk e shikon veten si te perkohshem, po po ben cfare eshte e mundur te jete i perjeteshem ne krye te kishes shqiptare. Se dyti, argumenti i Mitropoliti i Stambollit vlen vetem per ata qe nuk njohin kishat ortodokse, sic jane psh shqiptaret e lindur dhe rritur nen komunizem. Mitropoliti i Stambollit, nuk ka per kishat ortodokse ate rol qe ka psh, Papa per kishat katolike. Autoriteri i Mitropoliti te Stambollit shtrihet vetem tek mitropoliti i vet. Per shkak te lidhjeve greke Mitropoliti i Stambollit eshte grek dhe ben politike progreke. Mitropoliti i Stambollit mund te te jape nje keshille po ke qejf ta pyesesh, por nuk ka autoritet qe emeroje nje prift ne nje mitropolit, ose vend tjeter te botes sic e ka Papa ne kishen katolike. Cdo kishe ortodokse i zgjedh vete prifterinjte e saj.

Si prift i mire ortodoks Janullatosi i sherben ne radhe te pare interesave te kombit te vet grek, dhe pastaj zotit. Ai ndoqi me kujdes nje politike te shumefishte anti-shqiptare duke u munduar te siguroje qe tani dhe ne te ardhmen qe kisha ortodokse shqiptare mos jete kurre e pavaruar.

Janullatosi perzgjodhi si studente per prifterinj shqiptare, ata qe shfaqnin ndjenja pro-greke dhe hoqi dhe perndoqi dhe shpifi kunder te gjithe atyre prifterinjve shqiprtare, ose kanditave per prifterinje qe donin te vazhdonin rrugen e Fan Nolit. Prifterinjte e sotem ortodokse shqiptare te edukuar nga Janullatosi jane te gjithe progreke. Nese nuk do ishin, nuk do mund ta mbaronin kurre shkollen e prifterinjve, dhe nuk do ti kishte bere kurre prifterinj.

Janullatosi nen genjeshtern e rindertimit te kishave ortodokse shqiptare, po prish kishat e vjetra ortodkse shqiptare, shumice e te cilave kane pasur arkiterkture romane, dhe po i zevendeson ato me kisha betoni me arkiterkture bizantine, njelloj si kishat greke, duke i bere keshtu nje dem te dyfishte kultures tone kombetare: duke zhdukur historine tone, dhe duke krijuar nje histori greke te ndertesave tona te kultit.

Janullatosi, nen prentendimin qe perkethimet e Fan Nolit jane te vjeteruara, riperketheu pjeset e bibles qe perdoren ne liturgjite e kisha ortodokse shqiptare. Ne ndryshim nga perkethimet e Fan Nolit, perkethimet e reja, nuk kane me fjale latine ose kane shume pak, dhe jane plot me fjale greqisht. Janullatosi gjithashtu ndroi emrin e kishes nga "ortodokse", ne "othodhokse" ne te gjitha dokumentat, pasi kjo e dyta eshte tamam greqisht.

Janullatosi, indirekt, po nxit nje urretje nderfetare ne Shqiperi. Njerez te bekuar nga Janullatosi, po ndertojne kisha ne qendra te qyteteve ku nuk ka pasur kisha, ose ku ka pasur kisha te vogla, dhe vendosin kryqe te medhenj gjigande ne vende te dukshme ne malet rrotull qyteteve ne Shqiperi. Ne Shqiperi ndryshe nga ne Greqi, ne nuk kemi asnje qender te banuar ku te gjithe jane vetem ortodokse. Vendosja e kryqeve te tilla, nuk kane qene kurre ne kulturen fetare te shqiptareve, dhe fyen besimtaret e tjere, ose jo besimtaret, dhe nxit urretjen nderfetare.

Megjithese Januallatosi ka vene si prifterinj ortodokse shqiptare njerez te ulet pro-greke, ai e di fare mire qe keta njerez jane pa pike karakteri dhe sot i sherbejne atij, neser mund te behen dhe hoxhe po ti paguaje ndonje tjeter me mire. Pra Januallatosi nuk mund tju besoje prifterinjve te vet shqiptare, qe do mund ta mbajne pushtimin e kishes ortodokse shqiptare nga kisha greke dhe ne te ardhmen. Per kete aresye ai po emeron tani prifterinj greke ne sinodin e kishes shqiptare. Por kjo frike ka shume mundesi tani ti kthehet kunder tij. Nje kishe ortodokse ku shumica ne sinod jane greke nuk mund te quhet me kishe ortodokse shqiptare. Januallatosi duhet, ose te ndroje emrin e kishes, ose ca nga ca gjithe kjo qe po ben do mblidhet dhe do ti bjeke mbi koke duke krijuar efektin e kundert te asaj qe ai do te arrije.

Gjendja e tanishme e kishes ortodokse "shqiptare" te Janullatosit, tregon qe realisht nuk kemi nje kishe te vertete ortodokse shqiptare. Kisha e Janullatosit nuk mund, dhe nuk duhet te perfaqesoje kishen ortodokse shqiptare. Emri i saj eshte nje genjeshter qe te na ndaloje te kemi nje kishe ortodokse te vertete tonen. Per fat te keq jemi rikthyer sot ne po ate pike te historise kur Fan Noli vendosi te behej prift qe ta shkepuste kishen tone nga kisha greke. Ne kemi nevoje sot te rithemelojme nje kishe te vertete ortodokse shqiptare, dhe per kete nevojitet mbeshtetje popullore dhe politike. Njerezit duhet te behen te ndergjeshem (nepermjet progapandes te argumentuar mire) per kishen greke te Januallatosit - pretendimin e saj te genjeshter qe eshte kishe shqiptare, dhe per faktin qe ndertesat tone te kultit nuk i takojne Januallatosit dhe njerezeve te tij. Ata prifterinj shqiptare qe Janullatosi i ka perndjekur, duhen rimbeshtetur dhe sponorizuar te krijojne nje kishe te vertet ortodokse shqiptare qe i zgjedh vete dhe i gradon vete prifterinjte e saj. Duhet gjithashtu presion popullor, qe shteti jone te shpronesoje kishen greke te Janullatosit nga ndertesat e kultit shqiptare dhe tja jape nje kishe te vertete shqiptare.

---


3
Per kete ka dy mundesi:

a) kodi te ofton te vendosesh nje link ne faqe, aktivizo/caktivizo dhe perdoruesit mund ta aktivizojne ose caktivizojne ne cdo moment - zgjedhja ruhet me cookies per 90 dite.

b) kodi nuk eshte aktiv per fushat e password, fushat qe permbajne "name" ose "mail" tek name ose id. Kjo do te thote qe kodi nuk eshte aktiv per fushat e uvername, login, email etj. Kodi nund te konfogurohet qe te filtrosh fusha te tjera ose ta besh filtrin me te sakte.


4
Linku punon, ai eshte web host falas dhe ndonjehere ka vonese, por linku eshte ok, une sapo e provova prape:

http://shqip.netfirms.com/

Me thoni nqs ka probleme dhe une jua coj kodin me email.5
Javen qe kaloi pata një ndjesi patriotizmi dhe bëra këtë faqe:

http://shqip.netfirms.com/

Kodi JavaScript qe jepet aty, n.q.s. e instaloni tek web site tuaj mundeson te shruash kollaj 'ë' dhe 'ç' ne çdo formë teksti ne web site.

Kodi është falas, provojeni dhe perdoreni si te doni. Shpresoj qe ky kod te vendoset ne çdo web site shqip qe ka një forum.

6
Javen qe kaloi pata nje ndjesi patriotizmi dhe bera kete faqe:

http://shqip.netfirms.com/

Kodi JavaScript qe jepet aty, nqs e instaloni tek web site tuaj mundeson te shruash kollaj 'ë' dhe 'ç' ne cdo forme teksti ne web site.

Kodi eshte falas, provojeni dhe perdoreni si te doni. Shpresoj qe ky kod te vendoset ne cdo web site shqip qe ka nje forum.

Faqe: [1]