Profile of salipestili

Permbledhja

salipestili
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   88 (0.016 per day)
Data e regjistrimit:   14-01-2008, 01:34:35
Last Active:   01-01-2012, 20:55:19

Messages - salipestili

1
Bashkimi Kombëtar / Jam Krenar që jam shqiptar!!!
« ne: 07-09-2009, 23:44:41 »
..Krenaria ime shkelqen, pse i perkas kesaj race fisnike, te zgjuar e trime.., krenaria ime shkelqen per ndjenjat liridashese dhe altruiste..
Thene ne menyre ironike, mund te qendrojne...

Vetëdija dhe arsimimi shqiptar ishte në nivel të ulët asokohe!
Pse, mos sot ka ndryshuar gje...?

2
  "A jeni ju Behxhet Shala?" më pyeti një fytyrë e përvuajtur në rrugën Nëna Terezë, para restaurantit Rings.

Pas pohimit tim, m’u lut ta takoj, kur të kem kohë të lirë ndonëse tha se nuk mund t’ia zgjidh problemet. Anulova një takim të paraparë dhe e prita në zyrën e KMDLNJ-së, të njëjtën ditë. Ishte një burrë rreth të 50-ave, baba i tre fëmijëve dhe gjysh, gjithashtu. Dy here ishte dënuar për “faje” politike, armik i vëllazërim-bashkimit të dikurshëm që mund të përkthehet si multietnicitet i sotëm! Luftëtar i orëve të para të UÇK’së, pjesëtar për shumë vite i TMK’së, tash në rrugë! I papunë, i pa mjete për sigurimin e ekzistencës elementare për familjarët e tij, për veten as që mendonte! Rrëfehej për kohërat e luftës kur me bashkëluftëtarët e tij hapnin istikame, shkonin në vijat e para të frontit, ndanin një copë buke në pesë a më shumë pjesë dhe as që mendonin se mund të vriteshin, me një fjalë, nuk ia kishin frikë vdekjes! Tash, po ata ish bashkëluftëtarë - komandantë që u pasuruan duke vjedhur paratë e djersës dhe gjakut, nuk ia hapin telefonin dhe nuk e presin për t’i dëgjuar hallet e tij! Bëhen se nuk janë në zyra ndonëse u dëgjohet zëri, largohen me vetura të blinduara kur ish - bashkëluftëtari i tyre largohet me këpucët e Lulit të Migjenit dhe pa asnjë shpresë se do të siguroj as ushqim të mjaftueshëm për familjen e tij! Nuk e lëshonte nga goja të Madhin Adem Jasharin, Komandantin Legjendar të UÇK-së. Thoshte, të ishte gjallë vetëm dhjetë minuta e t’i shoh komandantat e tij, si përfituan nga lufta, gjaku i dëshmorëve dhe t’ua jep “shpërblimin “ e merituar! Tregonte për hajnitë që janë bërë në TMK, nga fillimi e sidomos në kohën e shpërbërjes! Filloi të dëneste, të qante me zë. Duke më kërkuar falje, i leshoi poshtë një palë xhinse të stërpërdorura dhe i tregoi brekët që i vishte që nga viti 2000 ( kur ishte pranuar në TMK) dhe të cilat kishin filluar të zbehen nga larjet e shpeshta. Nuk mund ta qetësoja. Merreni me mend luftëtarin që e ka sfiduar vdekjen shumë here në jetë e tash nuk i gjen kuptim jetës, nuk dëshiron të jetojë më! Vërtetë e tmerrshme, u gjeta në një situatë shumë të rëndë dhe nuk e di se si u përmbajtja. Nuk kisha guxim ta shikoja në sy, si t’i ndihmoja! Vërtetë, a do të vijë koha kur këta hajdutë, përfitues të luftës në kohën e paqes që dikur ishin pa asnjë kacidhe në xhep e që tash nuk dijnë ç’të bëjnë me ata milionat e tyre të pistë, të përballen me ligjin! Apo vetëm do t’i nënshtrohen gjykimit moral dhe mallkimit për të cilin as që e qajnë kokën!

·       Kush dha llogari për Fondin e 3%?

·       Kush dha llogari për Fondin Vendlindja thërret dhe për ato para që qytetarët e Kosovës ua dorëzonin komandantëve në qese plastmasi?!

·       A keni dëgjuar që ndokush nga komandantët apo politikanët rugovian ta ketë kthyer një pfening të vetëm pas përfundimit të luftës?

Asnjeri, për be!

- Shihni kush zotëron godinat e mëdha, bizneset fitimprirëse në Kosovë, Shqipëri dhe vendet e tjera dhe se kush vërtet është zot i tokave rreth Çagllavicës si dhe tokave ku parashihet të ndërtohen rrugët dhe objekteve kapitale! Era u vjen, djersë e tjetërkujt, gjak i tjetërkujt dhe krim i tyre! Vizitori i papritur tha se këtë punë ia lë Zotit dhe historisë. U pajtova ta vendos Zoti për këtë sepse historinë e shkruajnë vet, si edhe deri më tani. Kontrolloni të gjitha librat e historisë, të të gjitha niveleve dhe më thoni nëse dikun e gjeni Adem Demaçin?! E gjeni, e gjeni, në 2-3 rreshta!

Behxhet Shala, drejtor i KMDLNJ-se Prishtine, 26.03.09

3
Diskutime / Kur glorifikohet mediokriteti dhe banaliteti
« ne: 21-12-2008, 23:15:27 »
Kur pra do te zhduket ky mediokritet?????? Dhe sa kohe duhet te presim????

Me duket se veten e konsideroni inteligjente(meqenese nuk doni ta zhdukni vetvehten).. por jo edhe aq, pasi duke pritur nuk zhduket.. sigurisht!!!

4
Diskutime / Pse femrat puthen?!
« ne: 21-12-2008, 23:06:12 »
Ne nje te ardhme parashikoj se e gjithe bota do te jete mbuluar nga majmunet...   :(

Duke pare pergjigjen tende, mendoj veq ka filluar.. :P

5
Diskutime / A hyjne burrat per te gjuajtur femra ne forum ?
« ne: 21-12-2008, 22:43:46 »
Eshte fjala per meshkujt, besoj, se a hyjne ne forum..?
Duke pare qmimet e femrave ne boten reale.., sigurisht se po.. ;)6
Diskutime / "Cfarë bëni kur jeni të mërzitur?"
« ne: 21-12-2008, 22:35:23 »
Rri sa me larg nga "Zeri Yt", perndryshe rrezikoj vetevrasje..

7
Unë se marr për fyerje qe me quan femër sepse nuk ofendohem nga fëmijët e Hermesit dhe Afërditës(Hermafroditët).Ata nga që nuk ja fusin dot kujt ja fusin vehtes.

Nuk urrej transat, biseksualet, homoseksualet.. prandaj vazhdo e/i qete.. dhe e/i lumtur. Ishte vetem nje reagim instiktiv(i marre) pasi kuptova situaten "interesante" qe po jetoni. Respekt.

8
Kosova Sot / Enverizmi dhe Kosova
« ne: 19-12-2008, 00:16:48 »
Bravo hendrix jimmy   ciao):pafshim, s'kam qka te shtoj pas fjaleve tua.

9
Qfaredo qe te na del nga goja neve shqiptareve, vetem mund ta ndyje figuren e Obames edhe kur mundohemi ta ngrisim..
Realisht ne e fyejme vetem vetvehten.. Obama eshte lart, lart..

Natyrisht une isha per McCain dhe ate vetem per nje arsye, ne funksion anti-rus, ne agresivitetin e tij perballe rusis qe eshte armike e madhe e shqiptareve. Ndersa politika e Obames perballe rusis mbetet te shihet.

10
Diskutime / Është pasuria gjithçka?
« ne: 18-12-2008, 01:09:58 »
Nese nuk mund te jesh dakord me vetvehten, ateher se paku te kesh dinjitetin te mos perseritesh pohimet e mija gjate pergjigjeve qe mi jep.
Une them:
"Kuweit dhe United Arab Emirates" janë te pavarura aq sa lejojne ligjet e natyres, pavaresi relative..

dhe ti pergjigjesh:
Natyra nuk e ka ligj eksremizmin por përjashtim.

Keto jane pohime thelbesisht te njejta.

11
Zakonisht sulmoj sulmuesit.
Aferim si sulmues(LOL), vetem se ke gabuar objektivin, me keni keqkuptuar. Ti ke antenat e feminizmit te ngritura shume lart(si femer qe je mund edhe te kuptohet), keshtu qe i jep vehtes te drejten e reagimit ne qfaredo rrethane, sulm pa koke, qe ne te shumten e rasteve(jo ne rastin tone, per fat) me shume e demton se sa mbron kauzen e barazise gjinore.

Ju sulmuat një femër vetëm se tha ëndrra ime është diploma.
Megjithese nuk ishte sulm(zonja ne fjale nuk e mori fare si sulm, u pergjigj ne menyre normale, pa histerizmin tuaj), ishte nje verejtje ne ngritjen e nivelit te enderrave te jetes, qka edhe ajo kuptoi. nuk bera verejtje ose kritike pse ishte femer.

Diku tjetër thua rruga e suksesit në jetë është të jesh femër.
Kjo perveqse eshte thene ne menyre ironike eshte edhe kompliment ndaj gjinise, nuk arrin ta kuptosh..? ..antenat.

Jemi të fundit në Europë ngaqë nuk dimë të respektojmë femrat.
Me kete edhe jam dakord, por kemi edhe shume mangesi tjera te rendesis se njejte.. qe na bejne te jemi te fundit.

12
Megjithe sqarimin ..?? :S

13
Diskutime / Cilat vlera njerëzore cmoni me shumë?
« ne: 17-12-2008, 01:04:47 »
Askush nga ju nuk qmon guximin? Apo ndoshta per shqiptaret tani nuk eshte me vlere njerezore?

14
postuar nga salipestili:

Deri sot askush s'më ka bërë te lumtur qe te mund te përgjigjem..
Nuk dij a do arrij ndonjeher te përgjigjem..
Lumturia, gezimi.. për çka po flisni, nuk ju kuptoj..

Përgjigje:
Ku s'ka uj nuk mbijnë lulet, ku s'ka shpirt nuk mbijnë gëzimet.
Kush është fukara nga xhepi është idealist, kush është fukara nga mëndja është materialist.


Cka te them pasi me quajte fukara ekonomikisht, fukara nga shpirti dhe fukara nga mendja(ate me uje e lule s'e kuptova, kuptohet pse).. hmmmmm:
Jam total fukara, ke te shtosh ende diqka?15
Diskutime / Është pasuria gjithçka?
« ne: 17-12-2008, 00:12:13 »
Të pasur janë edhe Kuweit dhe United Arab Emirates,por sa të pavarur janë këtë s'e dimë.

Provo se paku te jesh dakord me vetvehten:
Pasuria është pengesa me e madhe për te shprehur hapur mendimin tënd, kur ajo te mungon sepse je i varur nga ata qe te paguajne..

Ndersa "Kuweit dhe United Arab Emirates" jane te pavarura aq sa lejojne ligjet e natyres, pavaresi relative, perndryshe sikur mos te ishin te pasura do te quheshin Somali e Ugand.. ma merr mendja.

16
Diskutime / Është pasuria gjithçka?
« ne: 16-12-2008, 02:49:05 »
Pasuria te jep pavaresine, pastaj pavaresia eshte gjithqka.

17
Deri sot askush s'me ka bere te lumtur qe te mund te pergjigjem..
Nuk dij a do arrij ndonjeher te pergjigjem..
Lumturia, gezimi.. per qka po flisni, nuk ju kuptoj..


18
Diskutime / Cila është rruga e suksesit ne jetë?
« ne: 16-12-2008, 02:33:00 »
Duhet te jesh femer qe t'i kesh te gjitha rruget e hapura.., pra te jesh femer. ;) :P

19

Per fat te keq o te mire jeta(natyra) i ka disa rregulla te saja, te cilat megjithe perkushtimin tone mbesin te paluhatshme.

Eshte nje fjale qe thote "o zot, me jep guximin te nderroj gjerat qe eshte e mundshme dhe duhet te nderrohen, qetesine shpirterore per ti pranuar ato te cilat nuk nderrohen dhe diturine qe ta kuptoje ndryshimin qe egziston ne mes tyre"

Fjalet nuk sjellin ngushellim, vetem koha eshte "mehlem per varre".

20
Diskutime / Cilët janë tre shqiptarët me te shquar?
« ne: 12-12-2008, 01:27:46 »
Me te shquar per qka..? Qe i kane kontribuar shqiptarizmit apo qe jane te njohur nderkombetarisht? Keto dy aspekte rralle here per ne shqiptaret shkojne bashke.

-Rlindasit, ideja, frymezimi i tyre.
-Enver Hoxha
-Adem Jashari

Per mua keta meritojne nderim te perjetshem(ka dhe te tjere), se sa i njeh bota nuk me intereson fare.

21
endrra ime është ne realizim te sipert...kur do të diplomohem..

Diplomimi eshte program i realizueshem, prandaj nese nuk ke ndonje mangesi psiko-fizike, nuk mund ta quash enderr..

Enderra ime eshte shume larg realizimit.. Bashkimi i Shqiperise.


22
Diskutime / Me çka mburreni si Shqiptar ?
« ne: 12-12-2008, 00:44:48 »
Mburrja eshte injorance, mendoj.
Sa me e madhe injoranca aq me e madhe mburrja.
Te mburremi si shqiptar, tregon qe jemi shqiptar injorant. Kjo natyrisht vlen edhe per popujt tjere.

Mburrja nuk ka fund, pse je shqiptar, evropian, pse ja nga tirana, pse nuk je nga tirana, pse je-nuk je musliman.. dikush mburret pse eshte njeri e jo kafshe ose e kunderta, etj.

Nuk kemi kohe per mburrje, duhet te punojme. Te punojme edhe pse shqiptar..

23
Ne raste te ketilla zakonisht behem shoke me tipin, sepse e vleresoj si njeri te zgjuar, qe ka kuptuar diqka nga kjo bote, pak ndoshta akoma, megjithate eshte ne rruge te mire..

Si cdokush edhe une gezohem kur gjeje dike qe ndan mendimin me mua.. qe jemi te nje mendimi.

24
Pyetja eshte kunderthenese, jo e shtruar mire.
Me se pari ne Kosoven tone te dashur nuk ka burra.
Dhe e dyta, pasi qe nuk ka burra atehere pra ka shume debilla..
Burri nuk rrah as nuk rrihet, ky besoj eshte kuptimi i vete fjales burre. Mos ti ngaterrojme dometheniet..

25
Diskutime / Armiku me i madh i njeriut?
« ne: 18-11-2008, 01:01:39 »
Une menoj qe armiku me i madh i njeriut eshte fukarallaku.

Faqe: [1] 2 3 4