Profile of sulltani

Permbledhja

sulltani
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   2026 (0.310 per day)
Personal Text:   Times New Roman
Vendndodhja:   ku ha pula gur
Data e regjistrimit:   30-10-2004, 17:00:00
Last Active:   05-05-2011, 19:35:58
  • www.radioislam.org    http://www.voltairenet.org/en

Messages - sulltani

1
Kina ka një rezerve prej 1.3 Bilione dollaresh (ose 1.3 trilion sipas terminologjese ne gjuhën angleze). Kjo është 20 % e shumës botërore te valutes amerikane dhe ka një rritje prej 1 milione dollaresh ne minute.
Me këtë shumë Kina mund ta permbyse ekonomine amerikane ne çdo moment. Janë arsye te tjera qe s'e shtyjne ta beje. Sidoqoftë, USA tani është tepër e varur nga kinezet. Një nderhyrje pak jashtë teme, por besoj se vlen.

eshte shume e vertet kjo qe thua
nese kina leshon dollarin ne usa ndodh ajo qe ndodhi ne argjentine 2 -3 vjet me pare. shteti falimenton.

2
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 07-08-2007, 22:03:47 »
pse e keni kthyer temën ne teme fetare?

nuk e kuptoj llogjiken e disave këtu.  nuk jemi këtu për ti mbushur mendjen njerëzve, por një këshillë mund tjua japim. nëse ju pëlqen këshilla zbatojeni nëse jo ndiqni mendjen tuaj. nëse te dashirit apo burrit tuaj ju pëlqen qe ju te dilni topless atëherë bejani qejfin. unë nuk mund te rri me një femër qe ekspozohet ne sy te te tjerëve.

kjo teme eshte mbi TOPLESS dhe jo mbi ferrexhen.

mos e lidhni çdo teme me fenë.

3
sditke asgjë për ekonomine. Ekonomia e usa është ngritur 10 herë ne 10 vitet e fundit. Lufta këtu e rrit ekonomine

une nuk e di se me ke ke folur ao ku e ke lexuar kete qe po thua.

cfar kupton ti me rritje ekonomike?

e shikon inflacionin e dollarit? e shikon borxhin qe ka amerika? e shikon shtresen e mesme qe po zhduket dita dites? e shikon fuqizimin e tregut rus dhe kinez?

une jetoj ne usa dhe nuk me intereson levizja me koeficent negativ e ekonomise se usas por nuk e mohoj dot.

4
Ndjenja / Re: Tiranasit duan nuse të virgjër !
« ne: 06-08-2007, 23:18:51 »
po qe mbi 23 dhe virgjereshe ose është torollake ose është jo e bukur dhe sja var kush


sa vjec je ti  12 e gjysem?

5
Rusi me amerikanin kane ndryshuar rolet
Dikur rusi i kushtonte rendesi me te madhe Fuqise Ushtarake kurse tani eshte kthyer ne nje superfuqi ekonomike. ndersa USA dikur i kushtonte vemendje me te madhe Ekonomise tani gjendja ekonomike e Usa-s nuk eshte si dikur. ne plan te pare ka kaluar Ushtria.

6
Diskutime / Re: Swingers - Shkembimi i cifteve!
« ne: 02-08-2007, 15:44:31 »
Jam kundra. Nuk arrij ta konceptoj dot një gjë te tillë.S´kam dëshirë as t´i gjykoj ata qe e praktikojne këtë gjë, pasi s´jam Perendia...

eshte e vertet qe ne nuk jemi perendia por ne baze te shkrimeve te perendise mund te gjykojme nje gje te shumtuar si ky fenomen.

7
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 02-08-2007, 15:38:08 »
jop e vërtetë. po e ishe i fesë tjetër do mendoje ndryshe. Ju myslimanet e keni besdi ta shihni femren ne publik ashtu , ju myslimanet keni qejf te virgjerat, ju myslimanet e trajtoni keq femren

degjo mos dil nga tema.

ne kete teme nuk behet fjale per fene prandaj mos e lidh me fene.

nese do te hapesh nje teme te tille shko hape dhe flasim bashke ne ate teme.
Citim
ju myslimanet e trajtoni keq femren
  ke ndonje argument per kete?

8
Diskutime / Re: : Cilat shtete i keni vizituar?
« ne: 02-08-2007, 15:33:43 »
Shqipëri

itali

greqi

zvicer

hungari

gjermani

spanje

danimark

maqedoni

Kosovë

usa ku dhe jetoj

shto the Austrine

Cech. Rep

Sllovakin

9
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 01-08-2007, 21:49:11 »
nuk me pëlqejnë pyetjet e tipit motra apo nëna. kush ta ndiej le ta kryej dhe asgjë te keqe ka.

nese nuk te pelqejne keto lloje pyetjesh, eshte problemi yt.  une e perdor shpesh kete pyetje sepse tek shqiptaret shoh nje fenomen qe disa gjera apo si te them , veprime u pelqejne kur i shoin ke te tjeret...kur vjen puna ke vtja e tyre apo ke familja nuk u pelqen.

eagle2...une po flas si myslyman? a mund ta di se si flasin myslymanet?
nese do ta dish une myslyman jam. por lere fene jashte nga kjo teme. sikur te isha cifut apo i krishter prap te njejtin mendim do te kisha.

a mund ta di se ku jane gjithe keto plazhet nudiste ne Ny?

10
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 01-08-2007, 16:17:46 »
Ke te drejtë qe jo kudo lejohen plazhet topless, por ama edhe ne USA (ku edje unë banoj, gjithashtu) ka plot vende dhe shtete te caktuara ku lejohen plazhet topless. Pra, ka plazhe te tilla. Nuk janë te shumta, por ama ka dhe këto janë plazhe private ku lejohen vetëm adultet. Ka nja 4 te tillë ne Florida, edhe me shumë ne California. Ka një te tillë ne Massachusets (madje kam qenë edhe vete), ka edhe ne North e South Carolina, ne Nevada ka disa, ne Texas po ashtu, etj.

jo ne te gjitha shtetet e amerikes ka plazhe nudiste.
ne Ny me aq sa di une nuk ka.
dhe plazhet nudiste jane zona private ku jo cdo njeri mund te shkoje. pasi plazhi nuk mund te jete privat, e shprehur me qarte qe plazhi nuk privatizohet

11
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 01-08-2007, 16:14:59 »
Sulltan, për nënën time do të ishte pak vonë pasi ka disa vjet qe nuk është me ne këtë jetë dhe meqë nuk kam motër nuk do të mund te te përgjigjem.
Por ne një plazh ku kjo ndodh rendom, unë nuk do të kisha kundërshtim qe p.sh. e dashura ime te dilte ashtu.

me vjen keq per nene tende..

sikur te kishit moter apo edhe grua si do ndiheshit?

12
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 01-08-2007, 15:51:20 »
O shefi i madh, e kisha fjalën se nëse është 985 apo 90% nuk ka ndonjë diference te madhe. unë kam qenë ne mjaft plazhe mesdhetare evropiane dhe edhe ne rastin kur nuk e bëjnë vendasit, e bëjnë turistet qe vijnë dhe vendasit nuk kanë probleme me këtë.
këtu e kisha llafin.

a do te pelqente qe ti te shkoje me familjen tende ne plazh dhe motra jote apo nena jote te dilte toples?

13
Diskutime / Re: "Topless" ne plazh!
« ne: 01-08-2007, 15:49:15 »
Këto janë tamam komente provincialesh dhe zmadhime për shitje titujsh gazetash. te dalësh topless nuk është te dalësh nudo dhe këtë e di çdo njeri qe ka dy pare mend ne kokë. te dalësh nudo do të thotë ti heqesh te tera. Topless është mëse e lejuar ne plazhet e evropes dhe te botës dhe mbetem ne te ruajme nderin. Kush nuk do le të beje plazh te Shkembi i gjeneralit ne spille se aty i ka gratë te veshura me ferexhe qe hyjne ne det.
   

sa per te te dhene nje informacion te voger, jo ne te gjithe boten lejohet plazhi toples.
Hajde ketu ne USA dhe provoje te dalesh toples. pa u mbushur minuti do te te arrestojne, po e theksoje te arrestojne. kur amerikante shkojne neper plazht e evropes u iken truri fare. te rinjve jam mese i sigurte qe i pelqen per te rriturve jo.

14
Diskutime / Ne Darke me 5 Persona te Famshem.
« ne: 16-02-2007, 16:17:33 »
Muhamedin a.s

Jezusin

Abrahamin

Avecinen

Sokratin
15
per mendimin tim problemi me i madh qe kane shqiptaret eshte me i madh se problemet qe keni permendur ju.

shqiptaret jane mesuar me parregullsite e shqiperise dhe nuk u ben pershtypje. kur nje popull mesohet me parregullsite eshte shume e veshtire te ndryshoje. i vetmi qe mund te ndryshoje gjendjen e mjeruar te shqiperise eshte populli.nuk duhet te presim nga dordolecet e politikes as nga evropa, ne e kemi ne dore permirsimin ose keqesimin e gjendjes se shqiperise(kjo vlen dhe per kosoven)

16
Diskutime / Re: Lidhjet jashtë - Martesore !
« ne: 16-12-2006, 21:53:03 »
Zakonisht janë meshkujt, he? U mbeshtete ne statistika kur e shkruajte këtë, apo është thjesht opinioni yt?

keto femrat harrojne qe mashkulli shkon me femer dhe jo me mashkull. pra femra per te bere tradhetine duheni edhe ju. mos harroni qe edhe ju tradhetoni.

17
Café Zerion ツ / Re: ~*~Festa Shqiptare~*~
« ne: 16-12-2006, 21:45:23 »
me date 31 dhjetor keni nje feste shqiptaresh ne NY.
bileta do jete $125 (perfshin te ngrenen).

te ftuar do jene Koco Devole, xhevair zeneli, pavlina mani, pellumb kulla,me duket se edhe merita halili. ka dhe disa te ftuar te tjere qe nuk me kujtohen.
nese doni me shume info dergoni pm.

18
Tema Aktuale / Re: Zgjedhjet lokale me 20 janar 2007 !
« ne: 16-12-2006, 20:19:54 »
Nuk jam i mendimit se një bojkotim do mund te japi rezultate te deshiruara.

bojkotimi eshte i vetmi mesazh drejtuar plehrave qe kemi ne pozite dhe opozite.


19
Tema Aktuale / Re: Artikull mbi Shqipërinë ne NY Times
« ne: 16-12-2006, 14:08:28 »
nje tjeter shkrim mbi shqiperine ne NY Times.
nje tjeter shkrim pozitiv per bukurite e shqiperise dhe sidomos jugut.

http://www.nytimes.com/2006/12/10/travel/10budget.htm

l

20
Teologjia / Re: Çfarë kanë me Darvinin !?
« ne: 15-12-2006, 16:42:56 »
Në kohën kur Darvini botoi librin "Origjina e llojeve" dhe parashtroi teorinë e tij të evolucionit, shkenca ishte ende shumë prapa. Për shembull, qeliza, që sot dihet se ka një ndërtim mjaft të ndërlikuar, shihej vetëm si një njollë me anë të mikroskopëve primitivë që përdoreshin në atë kohë. Për këtë arsye, Darvini nuk e pati problem

që të pretendonte se jeta u krijua rastësisht nga lënda e pajetë.

Në të njëjtën mënyrë, sasia e pamjaftueshme e fosileve të zbulura në atë kohë, bëri të mundur që të pretendohej se gjallesat ishin krijuar prej njëra-tjetrës me ndryshime shumë të vogla. Kurse sot, është e sigurtë që fosilet e gjetura, siç e shpjeguam më sipër, nuk ofrojnë asnjë lloj prove për të mbështetur pretendimin e Darvinit se gjallesat u krijuan duke u zhvilluar nga njëra-tjetra. Deri pak kohë më parë, evolucionistët e kapërcenin dilemën që u dilte përpara duke thënë: "Do të gjendet prova një ditë, në të ardhmen." Por tani ata nuk janë më në gjendje të fshihen pas këtij shpjegimi.


xXx eshte e kote ti dalesh per avokat nje mendimi pa argument. nese je i afte na sill disa argumente qe te na e mbushesh dhe neve mendjen qe teoria  e darvinit (qe per mua eshte hipotez) qendron. nese nuk ke argumente mos hy ne debate te kota se nuk fiton asgje.

21
Tema Aktuale / Re: Denohen himariotet qe perdhosen kombin!
« ne: 14-12-2006, 03:53:34 »
....jo o sulltani, varjet nuke pranohen kendej se ne jetojmi ne europe me duket e jo ne afganistan...

por është dashur qe të mos arrije deri këtu qe janullatosi ti marri ne qafe njereit e shkrete.
këta qe u denuen unë do i liroja menjehere se janë te pafajshem,te shtyer nga tjetri....

kështu do kishim trguar se çështë burreria shqiptare e jo ti denoje pas 15 vitesh nxensite mesuesit Janullatos !

Gabim fatale kanë bërë....

jo more kreks se varrjet nuk behen vetem ne afganistan. pastaj a mundesh te me argumentosh pse nuk duhen varr keta plehra?
duhen bere shembull qe te mos lozin me shqiperine. biles pas ketyre duhen bereshembull edhe disa politikane.
ti thua qe kane bere gabim dhe gabimi falet....une po te them qe keta gabimin e kane bere disa here dhe gabim , gabim kalohet ne faj. nese keta do kishin demtuar vetem nje person ateher do isha dakorte qe i demtuari ta falte ose te mos e falte, por keta kene bere tradheti te rende ndaj shqiperise. nese ne vertet do ishim burra keta ndyrsira duhen bere shembull.
boll e vrame mendjen se ca do thote evropa. neve po na vjen evropa dhe po na urdheron se me cilen kembe do futemi ne banjo. mos haro qe kjo evrop na ka lene te percare dhe te ndare.
ka ardhur koha qe ne te vetqeverisemi dhe te forcojme ligjet. vetem  nje shtet me ligje te forta mund te eci perpara. ne kemi humbur sovranitetin.

22
Tema Aktuale / Re: Denohen himariotet qe perdhosen kombin!
« ne: 13-12-2006, 23:43:21 »
këta njerëz duhen bërë shembull për gjakprishurit e tjerë, dashnoret e janullatusit. këta spiuna dhe vegel e grekut duhen denuar për tradheti ndaj atdheut. këta duan varr ne litara mu ne mes te himares.
nuk e di ne se e keni pare kryebashkiakun e himares, ai po ngre zërin për dhunë ndaj minoritetit grek. si nuk doli një trim ti tregoje vendin janulles dhe kelyshave grek ne Shqipëri.

23
Forumi Politik / Re: Partia Islamike "Atdheu"
« ne: 13-12-2006, 14:31:34 »
Miri, jospiunet i gjen te vetëm, jo ne grup...d.m.th. parti. :)

me aq sa di une dhe me sa kam pyetur, kam kuptuar qe kjo parti financohet nga ambasada iraniane. ne fillim isha optimist ndaj kesaj partie por me pas, kur mora vesh se si eshte krijuar dhe nga kush ja hoqa vizen.

24
Tema Aktuale / Re: Denohen himariotet qe perdhosen kombin!
« ne: 12-12-2006, 22:04:54 »
Unë jam dakord me te gjithë ju. Pra pak e kanë denuar. Duhet ta kishin denuar shumë me tepër, jo vetëm atë por edhe te tjerët si ai.
Por po ju them diçka, nuk jeni aspak me atdhetar se ai, thjesht jeni anti grek. Por ju jeni me te keqinj, jeni pro turko arab. Pra secilit nga ju po t'ju jepet mundësia do benit te njëjtën gjë pro turkut apo arabit. Dhe mos na u shtirni si atdhedashes.
Shendet.

kush je ti moj ..... qe po na flet neve me këtë gjuhe. ti moj zagare plerash po na tregon për patriotizmin. unë nuk e kuptoj këtë stafin e forumit se si po e lejon këtë neperke te na derdellisi dhe te ofendoje myslymanet ne çdo shkrim te saj.
ke gjuhe qe po perdor e ke pak mi ..... virtuale.


Ju lutem, kujdesni pak fjalorin

25

LANI MORE GOJEN KUR PERMENDNI KADARENE. More po kur do mesoni te respektoni figurat e kombit ju??!!?...

te lajme gojen apo ndonje gje tjeter, jo per gje po njerez si kadareja nuk permenden me goje por me nje gje tjeter......
kadareja figure e kombit? kujt komb? atije grek apo serb?
juve kadarene e keni bere si panorame.

me kujtohet nje shprehje ke filmi kapedani...."Pulave u ka hije te kakarisin ne kotec".....

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 43