Profile of thedevil93

×

Permbledhja

thedevil93 Zërist

Stats for thedevil93
Posts:   4 (0.001 per day)
Data e regjistrimit:   17-02-2008, 13:12:19
Last Active:   12-06-2008, 13:26:52
Gjinia:   Mashkull
Age:  
Offline Offline

Messages - thedevil93

1
Shife nje here ket info se mase te vlen.

Lakuriqi i nates i vetmi gjitar ne gjendje te fluturoje.Krahet e tyre jane te perbere
nje nga nje cope mishi e trashe si llastik.Kembezat me thonjeza te mprehta i lejojne te ngjiten
mbi tavane, o dege e fle me koke poshte. Flene diten duke ju larguar drites se diellit,
por sa vjen nata fluturojne ne kerkim te ushqimit.
Ushqen me larva, insekte, mushkonja te vogla e shpesh jane edhe te kqinj per njerezit. Disa specie tropikale ushqehen edhe me fruta.
Thuhet " Qe ne Afrike jetojne vampire dhe lakuriq nate qe ushqehen me gjakun e kafsheve".
Nuk jane qorre sic thone shume studjues shume te tjere thone qe kane sy te vegjel, por nuk i perdorin per te gjetur vijen e duhur ne fluturim.
Kane nje sistem te cudishtem drejtimi me ane te zerave, o fershellimave qe nuk mund te degjohen nga njerezit.
Mund te jetojne ne fshat, ne qytete duke levizur me siguri te madhe naten.
Habitat i tyre eshte i perbere nga vende pa drita, te lageshta e plot uje.
Flen dimrit per nje periudhe te shkurter nga Tetor- Nentor deri ne Mars.

Kuriozitet.

Shume legjenda kundra lakuriqeve te nates jane boshe, pasi keta jane kafshe shume te dobishme per agrikulturen, sepse ushqehen me insekse qe bejne den bimeve.
Egzistojne rreth 1000 specie lakuriq natesh.
Pesha e tyre ne jete arrin maksimumi 10 gram. Disa specie tropikale arrijne te peshojne 1 kg e me nje hajpe krahesh 1,5 metra.

2
Shikoje mirë këtë rubrike se ke sa të duash informacione për ato qe do ti.

Për Kafshet shiko këtë temën BOTA E KAFSHEVE
Mua me duhen informacione per kafshet dhe bimet qe jetojne ne zonen e livadhit(p.sh kush kafshe dhe bime;dicka per to;dicka per livadhin  dhe po patet mundesi per ne Shqiperi dicka) dhe ne kete rubrike une nuk gjeta nje informacion te tille.

3
Kërkojë informacione për kafshet dhe bimet qe jetojne ne zonen e livadhit.Ju lutem me ktheni përgjigje.Këto infomacione do të sherbejne për një qëllim te mirë.

4
Historia e Artit / Drama dhe dramaturget e pare shqiptare
« ne: 17-02-2008, 13:14:54 »
Me duhen informacione për dramat dhe dramaturget e pare shqiptare.

Kush mun te me ndihmoje?

Faqe: [1]