Profile of tiri

×

Permbledhja

tiri
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   3 (0.000 per day)
Data e regjistrimit:   17-03-2006, 06:16:37
Last Active:   23-05-2006, 07:58:25

Messages - tiri

1
Se duhet te bashkohen te gjitha tokat shqiptare ne nje shtet eshte nje e drejte e natyrshme. Por ama qe te behet nje gje e tille tani eshte e pamundur. Kjo vjen si rezultat i orientimit jo te drejte te politikes shqiptare ne pergjithesi.
Ne keto momente shpresojme qe edhe keto pjese qe i kemi te mos na ndahen neve ketu, e lere qe te behet me shume, pasiqe, mjerisht, politika qe udhehiqet te ne eshte mjerane. Ata jane futur ne bisedime dhe po pranojne qe te krijohen zona me ndikim nga Serbia (kinse vetem me te drejte financimi nga Serbia), por kjo eshte nje farse. Nga kjo deshmohet qe keto zona apo komuna serbe do te jene te lidhura drejperdrejte nga Serbia.
E thash kete per te vertetuar ate qe thash me larte se kjo klase politike nuk po mund te mbroje kete qe e kemi, e lere me me shume.

2
Bashkimi Kombëtar / : Nexhmedin Spahiu dhe "kombi kosovar"!
« ne: 17-03-2006, 06:51:17 »
Eshte e vertete se ne Kosove eshte krijuar nje identitet, por ky eshte nje identitet politik dhe jo Kombetar, kulturor, gjuhesor... Tendenca per nderrimin e identitetit ka pasur edhe me heret, por me e rendesishme eshte te permendet, tendenca ne kohen e Jugosllavise se Titos (por keto tendenca ishin nga Serbia, ndersa tani keto i bejne disa shqiptare, "qe nuk dihet se ne sherbim te kujt jane") per te bere nje Komb jugosllav, por jo vetem per kete, si qellim kryesor ka qene qe shqiptaret ne Jugosllavine e atehershme te humbin identitetin e tyre shqiptar.
Edhe nese Kosova do te behej shtet, nuk ka nevoje te nderrohet identiteti. Mund te krijohen simbole shteterore, por jo kombetare.
Nexhmedini shkon aq larg saqe thote se shqiptaret ne Kosove nuk jane komb (keshtu quheshim edhe ne kohen e Titos, ku kishte kombe dhe kombesi), tani jane duke u bere komb. Shqiptaret jane nje komb, qe eshte formuar ne periudhen e Rilindjes, e qe procesi i formimit permbyllet me berjen e shtetit Shqiptar. Fatkeqesisht pa dashjen e shqiptareve ky komb u nda dhe u pergjysmua. Pra si kunderpergjigje te Nexhmedinit, se shqiptaret ne Kosove nuk jane dhe nuk kane qene komb.

3
Bashkimi Kombëtar / : PRISHTINA FLET SHQIP, TIRANA ARABISHT
« ne: 17-03-2006, 06:36:25 »
Nje vleresim i tille eshte aq i pasakte dhe i padrejte sa qe autori i tij me duket se nuk e njeh mire gjuhen shqipe. A e din zoteriu qe ne Prishtine shume pak flitet gjuhe e paster shqipe, por as ne Tirane jo. Por, megjithate atje edhe pse jane futur shume fjale te huaja, gjuha shqipe flitet shume me mire se ne Prishtine. Keto vleresime shkojne ne dobi te atyre qe mundohen te bejne ndarjen e gjuhes shqipe (pervec dialekteve qe ekzistojen) ne dy gjuhe, d.m.th. te shkohet nga jo qe ne duhet te jemi krejt tjeter nga ajo qe eshte ne Tirane. Keto vleresime jane te njejta me ato qe nga disa njerez behet perpjekje te nderrohet edhe identiteti.

Faqe: [1]