Profile of treminator

×

Permbledhja

treminator Zërist

Stats for treminator
Posts:   124 (0.022 per day)
Data e regjistrimit:   31-03-2006, 05:22:33
Last Active:   26-05-2006, 15:10:48
Age:  
Offline Offline

Messages - treminator

1
Tema Aktuale / Ku duhet varrosur Anastas Janullatos?
« ne: 22-05-2006, 03:04:38 »
Ai username im, te beka alergji....Me behet shume qejfi!!!
Degjo ketu more.....Papa Kristo Negovani, Kostandin Kristoforidhi, Leke Dukagjini...(nuk po vazhdoj me gjate) jane disa burra TE KRISHTERE qe te kane dhene mundesine ty dhe sojit tend te flisni shqip (dhe per rjedhoje te quheni shqipfoles) Te flisni shqip dhe te zbatoni ligje.
Qe jeni shqipfoles kjo duket mire, por vetem shqipetare nuk jeni.
Injoranca dhe shpriti zi ju bejne qe ti cfaqni ne cdo moment ndjenjat qe ju ka lene trashegimi Perandoria Osmane.
Une ne asnje vend nuk e kam cilesuar vehten progrek. Por po ju them qe jam i krishter. Besoj ne nje Zot dhe natyrisht nuk kam bere ndermend ta ndroj fene asnjehere.
Meqe jemi ke tema qe ke hapur zotrote, une po te them se urrejtja qe ke ne psiqiken tende, nuk te con askerkund por vetem ne nxjerrjen ne pah te kriminalitetit tend te brendeshem.
Kjo na ndan ne te dyve.
Ketu dallohet edhe besimi yne ne fe te ndryshme.
Me kete rast meqe te kam merzitur ty dhe shume fondamentalista te tjere ketu ne forum...
Po ju le shendene!
Ju vafte mbare ne idealet e juaja pro bashkimit me Turqine! Deri athere ketij vendi do i kete ngelur vetem nami....
Suksese!

2
Tema Aktuale / Përse Rexhep Qosja sulmon Ismail Kadarene!
« ne: 20-05-2006, 13:37:54 »
Mbase keni qene te zene me pune dhe gjate jetes suaj nuk keni pare ndonjehere mbrapa ne origjinene e familjes tuaj.
Ju qe flisni kaq shume per identitetin e kombit a mund te na flisni pak per pemen gjenealogjike te familjeve tuaja? A e dini se prej nga ka qene stergjyshi juaj? Nga cilat vise te shqiperise ka ardhur dhe ka ngritur prone qe ju trashegoni??
Perse nje here e nje kohe familjet e medha shqipetare kishin mbiemra si: Topia, Vrioni, Kastrioti, Dukagjini dhe perse ne trevat tuaja keni per mbiemer emra si: Ali Sula, Muharem Ademi, Ismail Qerimi ????Pse ndodh kjo edhe me mbiemrat e Cameve?
Beni nje studim per keto qe ju thashe dhe me pas hajde flasim!
Nuk ka identitet pa trashegimi.

3
Tema Aktuale / Ku duhet varrosur Anastas Janullatos?
« ne: 20-05-2006, 13:20:04 »
Janullatosi jo vetem qe predikon ne shqip, por ate e degjojne dhe shume muslimane te moderuar qe as afrohen me ju qe e shani dhe provokoni.
Naten e Pashkeve, Tirana dhe oborri i Kishes Katedrale u mbush plot, aty kishte me qindra muslimane qe festuan me ortodokset e Tiranes.
Kisha Autoqefale e Shqiperise eshte shqipetare dhe aty meshohet ne shqip.
A mund te na tregoni ju muslimanet e devotshem, (mbase kosovare) se ku i thuren lavde ne shqip profeteve tuaj???
Ju edhe ne varreza edhe ne xhamira faleni ne arabisht.\Mesaduket nuk keni kuptuar asgje nga fjalet e Zotit perderisa vetem mallkoni ne gjuhe te huaj.
Mosnjohja e arabishtes ju ka bere qe mos besoni ne Zot. Mos te respektoni profetin tuaj dhe as tonin. Natyrisht edhe ju ka egersuar, perderisa lusni vdekjen e nje njeriu qe me ju, as qe ka pune dhe nuk e lidh asgje.
Shkoni diku dhe perktheni librat tuaj te shenjte ne shqip! Pastaj hajde te flasim sebashku. !

4
Tema Aktuale / Përse Rexhep Qosja sulmon Ismail Kadarene!
« ne: 20-05-2006, 12:50:34 »
Permbajuni temes dhe mos ofendoni komunitetet

5
Tema Aktuale / Përse Rexhep Qosja sulmon Ismail Kadarene!
« ne: 20-05-2006, 12:42:28 »
DUKET QE E NJIHNI MIRE LETERSINE DHE HISTORINE E KOMBIT

6
Tema Aktuale / Ku duhet varrosur Anastas Janullatos?
« ne: 19-05-2006, 02:23:15 »
Zakonisht kryetaret dhe udheheqesit shpirteror te te krishtereve varosen ne oborre apo varreza kishash ose manastiresh...Mos u shqetesoni as shume sepse ne vend te shenjte do varroset.

7
Tema Aktuale / Gazidede is back-HAIL
« ne: 18-05-2006, 09:49:04 »
Eh mor Sirio,
Ti ke te drejte, por qe te dy jane te cliruar nga ai faj.
I ka kapur amnistia e 1997-s
Memia qe shperndai armet, u be administrator i privatizimit dhe urbanizimit te Bathoreve...
Imagjino! Tani do e ndritin prape sa ka rrezik qe edhe ujrat e zeza ti hedhin lart....Imagjino sa edhe fuqiplote mbi pushtetin e zgjedhur u bene perseri.

DIKTATURE E KALUAR, DIKTATURES

8
SHQIPETARET E VELLAZERUAR NE SHQIPERI TE LULEZUAR
SHQIPERIA E LULEZUAR NE EUROPE TE BASHKUAR

9
Tema Aktuale / Gazidede is back-HAIL
« ne: 18-05-2006, 08:13:14 »
Zakonisht historite dhe sekretet e spiunave ruhen neper arkiva dhe behen te ditura pas 30-40 vjetesh.
Nuk e kuptova sesi SHIK-u paska bere zbulime, i paska denoncuar para 1 viti dhe asnjeri nuk mori masa.
Mesa duket asnjeri ska besuar tek ata spiuna qe punonin ne SHIK, ose e kunderta, nuk ju ka leverdisur te nderhyjne.
Per nje gje me behet qejfi qe Gazidedia ka mbetur i sinqerte ashtu sic ka qene gjithmone.
Nje komision parlamentar duhet qe ti vertetoje theniet dhe njoftimet e tij dhe me pas nje Kryeprokuror qe te arresote te parin Meksin, Memine, e ne fund Berishen....Keta kane qene te paret qe e kane mare njoftimin e Gazidedes ne 1996.

10
Tema Aktuale / Përse Rexhep Qosja sulmon Ismail Kadarene!
« ne: 18-05-2006, 07:20:14 »
Nese ofendoni edhe nje here, do merren masa tjera

11
Tema Aktuale / Përse Rexhep Qosja sulmon Ismail Kadarene!
« ne: 18-05-2006, 02:55:26 »
Dy kolloset kane mendime te kunderta.
Po cduan keta (qe nuk i dihet se cfare e mbajne vehten) te diskutojne rreth tyre?
Keta pseudo analiste, historiane, shoqeri civile a ku di une?!! ...nuk jane te zotet ti mbushin mendjen Sali Berishse se kur u clirua Shqiperia e jo me te diskutojne reth prejardhjes sone te krishtere.
SHQIPETARET FILLIMISHT NGA PAGANE U BENE TE KRISHTERE,....CFAJ KA PJESA E KRISHTERE SE GJYSMA NDERUAN FENE NE KOHEN E PERANDORISE OTOMANE???
PERSE U DASHKA QE PER HATER TE GJYSMES SE KONVERTUAR, TE NDRYSHOHET EDHE PREJARDHJA E TE TERES????
Me vjen keq po Rexhep Qosen e kane detyuruar te thote kete. jam i sigurte qe edhe ai e di mire qe shqipetaret jane me rrenje dhe me identitet te krishtere
BOTA E CIVILIZUAR EUROPIANE E DI MIRE KETE GJE PASI KA DOKUMETAT E NEVOJSHEM PER TIA MBUSHUR MENDJEN KUJT DO DHE KUR TE DOJE.

12
Sa leke do ja paguaje Sali Berisha ditet e arrestit ne shtepi Kurt Koles???
Ishte Sali Berisha ai qe urdheroi arrestin.

Akoma flini mbi dafina ju???
Ska me leke per demshperblime, pervec atyre qe duhet te japim qe te gjithe..dhe perseri nga xhepat tona.

13

Lexojeni te plote tek Gazeta Shekulli

Thelbi i problemit qëndron gjetkë. Në Shqipëri e në hapësirën shqiptare ka sot një kundëreuropianizëm të fshehtë. Ai i ka rrënjët në stalinizmin e shekullit të kaluar, në nostalgjinë jugosllaviste dhe në otomanizmin e hershëm (atij otomanizmi që vetë Turqia e sotme e ka braktisur). Kundëreuropianistët nuk e duan hyrjen e Shqipërisë në familjen europiane. Mirëpo ata nuk guxojnë të dalin hapur kundër BE-së e kundër Shteteve të Bashkuara, ndaj janë të detyruar të bëjnë dredhi të shumta, për ta ftohur popullin shqiptar me botën perendimore. Teza themelore në këtë rast është: Europa dhe SHBA janë ndërtuar mbi një bazë që është e huaj për ne. Ata nuk mund të na duan, prandaj as ne s'kemi pse t'i duam. Siç e shihni, jemi në thelbin e programit të dikurshëm stalinist shqiptar.
Sprova ime për identitetin europian të shqiptarëve rreh të vërtetojë të kundërtën: ne jemi pjesë e natyrshme e kontinentit, themelet i kemi të njëjta. Europa dhe SHBA na kanë pranuar si të tillë kur na kanë ndihmuar moralisht dhe ushtarakisht më 1997 dhe më 1999, të shpëtojmë nga katastrofa dhe nga robëria. Ata na kanë pranuar si aleatë të afërt në luftën kundër terrorizmit. Ata na qëndrojnë pranë sot.
Të gjitha këto janë shjelluar në sprovên "Identiteti europian i shqiptarëve", që ka zgjuar te Qosja gjithë këtë mllef grafomanik.
Pyetje: Edhe një pyetje të fundit lidhur me polemikën për të cilën po flasim. A nuk është koha për polemika që të përjashtojnë provokimet, sidomos fetare? E meqë folëm pêr Rugovën, si mund të shpjegohet humbja e thellë në zgjedhje e Qoses kundrejt tij?
Përgjigje: Natyrisht që koha nuk është kurrë për polemika të tilla. Madje do të thoshja se në kushtet tona provokimet fetare të konsiderohen ligjërisht të dëmshme, ashtu si në vendet demokratike quhen thirrjet raciste ose terroriste. Kështu shpjegohet dëshira ime për të mos u përgjigjur. Ndaj dhe u mora me diçka që iu takon të gjithëve, pikërisht tani, në prag tê integrimit europian. Siç e patë, nuk u mora me atë se si, sipas Qoses, unë e paskam dëmtuar letërsinë shqipe, e natyrisht, si e paskam dëmtuar Shqipërinë dhe pastaj Kosovën, etj.,etj. Dhe si ai tjetri, domethënë Qosja, i paska bërë aq mirë të gjitha ato gjëra që unë i paskam bërë aq keq. Dhe se si unë paskam qenë dikur prolindor, por pastaj më ikën mendte dhe u bëra properendimor, dhe se ai paskësh qenë, për çudi, properendimor dhe, pastaj, i erdhëm mendtë dhe u bë prolindor! E kështu me radhë.
Lidhur me votimet në Kosovë, atëhere kur këtij njeriu i kthyen shpinën qytetarët e Kosovës, ka gjasë që këtu të gjindet një thelb shpjegues.
Në Ballkan nuk ka ndodhur, ose ka ndodhur tepër rrallë që njeriu i cilësuar "i dijshëm" të jetë shpërfillur kështu në një konkurim zgjedhjesh.
Shkakun e shpërfilljes ndaj Qoses mund ta shpjegojnë vetëm qytetarët e Kosovës. Ne s'mund të japim veçse hamendësime. Ka gjasë që pranvera e vitit 1997, ai mars i zi , kur kombi shqiptar përjetoi tragjedinë e renies së "shtetit amë" të jetë bërë shkas. Në atë kohë, shqiptarët, kudo që gjendeshin ranë në zi e në depresion. E midis zizë u ngrit veç një zë i ngazëllyer që e përshëndeste atë gjëmë , duke e pagëzuar si "revolucion i vonuar demokratik". Dy vite më pas i erdhi radha Kosovës të digjej e tê masakrohej. Midis këtyre dy zjarreve, që ende nuk janë hulumtuar mirë, u ndriçuan shumë skuta të ndërgjegjes së shqiptarëve.
Me verdiktin e tyre, qytetarët e Kosovës na dhanë një mesazh të gjithëve: koha nuk ka nevojë për njerëz të fryrë, nga ata që kanë qejf të quhen "babai i kombit", "bacë i dijes" e të tjera si këto.
Ndërkaq për njerëz të tillë kanë ardhur kohë të vêshtira. Në kohën që qindra djem e vajza shqiptare po kulturohen me shpejtësi, për të marrë në duar punët e kombit e për ta shpëtuar Shqipërinë nga ky ndryshk e nga ky pluhur që s'po i shqitet, gërxhot kanë mbetur tek nostalgjitë e vjetra, tek serbishtja, si e vetmja gjuhë e huaj që dinë dhe te citimet bajate të çernishevskit. Atëherë tërë mllefin e tyre e drejtojnë kundër botës perendimore, asaj që ua prishi rehatinë. Ajo botë iu duket armiqësore, ashtu si në kohën e stalinizmit. Kërkojnë vjega dhe aleatë kundër saj dhe, ç'është më e keqja, kërkojnë t'i mbushin mendjen popullit shqiptar, që, ashtu si ata, të mos e dojë atë botë e të shpallet kundër saj. Me fjalë tê tjera, tê shpallet kundër vetvetes.
Një shekull e ca mê parê, Anton çehovi ka portretizuar shkëlqyeshëm personazhin e një "profesori", që jetonte me poza e me legjenda, e që në të vërtetë nuk ishte veçse një krijesë e rëndomtë, me aftësi tê rëndomta. Për t'u kthyer te votimet në Kosovê, kumti i qytetarëve të Kosovës do të përmblidhej në këto pesë fjalë: Mos i jepni rëndësi njerëzve të parëndësishëm.17/05/2006

14
Po....por edhe i imi?!!!!!!!

15


Te dashur miq,
Kjo eshte nje interviste me Ismail Kaderene ek Gazeta Shekulli e dates 17 Maj 2006
Po citoj nje pjese te saj per ata qe nuk duan ta shohin Shqiperine ne EuropeThelbi i problemit qëndron gjetkë. Në Shqipëri e në hapësirën shqiptare ka sot një kundëreuropianizëm të fshehtë. Ai i ka rrënjët në stalinizmin e shekullit të kaluar, në nostalgjinë jugosllaviste dhe në otomanizmin e hershëm (atij otomanizmi që vetë Turqia e sotme e ka braktisur). Kundëreuropianistët nuk e duan hyrjen e Shqipërisë në familjen europiane. Mirëpo ata nuk guxojnë të dalin hapur kundër BE-së e kundër Shteteve të Bashkuara, ndaj janë të detyruar të bëjnë dredhi të shumta, për ta ftohur popullin shqiptar me botën perendimore. Teza themelore në këtë rast është: Europa dhe SHBA janë ndërtuar mbi një bazë që është e huaj për ne. Ata nuk mund të na duan, prandaj as ne s'kemi pse t'i duam. Siç e shihni, jemi në thelbin e programit të dikurshëm stalinist shqiptar.
Sprova ime për identitetin europian të shqiptarëve rreh të vërtetojë të kundërtën: ne jemi pjesë e natyrshme e kontinentit, themelet i kemi të njëjta. Europa dhe SHBA na kanë pranuar si të tillë kur na kanë ndihmuar moralisht dhe ushtarakisht më 1997 dhe më 1999, të shpëtojmë nga katastrofa dhe nga robëria. Ata na kanë pranuar si aleatë të afërt në luftën kundër terrorizmit. Ata na qëndrojnë pranë sot.
Të gjitha këto janë shjelluar në sprovên "Identiteti europian i shqiptarëve", që ka zgjuar te Qosja gjithë këtë mllef grafomanik.
Pyetje: Edhe një pyetje të fundit lidhur me polemikën për të cilën po flasim. A nuk është koha për polemika që të përjashtojnë provokimet, sidomos fetare? E meqë folëm pêr Rugovën, si mund të shpjegohet humbja e thellë në zgjedhje e Qoses kundrejt tij?
Përgjigje: Natyrisht që koha nuk është kurrë për polemika të tilla. Madje do të thoshja se në kushtet tona provokimet fetare të konsiderohen ligjërisht të dëmshme, ashtu si në vendet demokratike quhen thirrjet raciste ose terroriste. Kështu shpjegohet dëshira ime për të mos u përgjigjur. Ndaj dhe u mora me diçka që iu takon të gjithëve, pikërisht tani, në prag tê integrimit europian. Siç e patë, nuk u mora me atë se si, sipas Qoses, unë e paskam dëmtuar letërsinë shqipe, e natyrisht, si e paskam dëmtuar Shqipërinë dhe pastaj Kosovën, etj.,etj. Dhe si ai tjetri, domethënë Qosja, i paska bërë aq mirë të gjitha ato gjëra që unë i paskam bërë aq keq. Dhe se si unë paskam qenë dikur prolindor, por pastaj më ikën mendte dhe u bëra properendimor, dhe se ai paskësh qenë, për çudi, properendimor dhe, pastaj, i erdhëm mendtë dhe u bë prolindor! E kështu me radhë.
Lidhur me votimet në Kosovë, atëhere kur këtij njeriu i kthyen shpinën qytetarët e Kosovës, ka gjasë që këtu të gjindet një thelb shpjegues.
Në Ballkan nuk ka ndodhur, ose ka ndodhur tepër rrallë që njeriu i cilësuar "i dijshëm" të jetë shpërfillur kështu në një konkurim zgjedhjesh.
Shkakun e shpërfilljes ndaj Qoses mund ta shpjegojnë vetëm qytetarët e Kosovës. Ne s'mund të japim veçse hamendësime. Ka gjasë që pranvera e vitit 1997, ai mars i zi , kur kombi shqiptar përjetoi tragjedinë e renies së "shtetit amë" të jetë bërë shkas. Në atë kohë, shqiptarët, kudo që gjendeshin ranë në zi e në depresion. E midis zizë u ngrit veç një zë i ngazëllyer që e përshëndeste atë gjëmë , duke e pagëzuar si "revolucion i vonuar demokratik". Dy vite më pas i erdhi radha Kosovës të digjej e tê masakrohej. Midis këtyre dy zjarreve, që ende nuk janë hulumtuar mirë, u ndriçuan shumë skuta të ndërgjegjes së shqiptarëve.
Me verdiktin e tyre, qytetarët e Kosovës na dhanë një mesazh të gjithëve: koha nuk ka nevojë për njerëz të fryrë, nga ata që kanë qejf të quhen "babai i kombit", "bacë i dijes" e të tjera si këto.
Ndërkaq për njerëz të tillë kanë ardhur kohë të vêshtira. Në kohën që qindra djem e vajza shqiptare po kulturohen me shpejtësi, për të marrë në duar punët e kombit e për ta shpëtuar Shqipërinë nga ky ndryshk e nga ky pluhur që s'po i shqitet, gërxhot kanë mbetur tek nostalgjitë e vjetra, tek serbishtja, si e vetmja gjuhë e huaj që dinë dhe te citimet bajate të çernishevskit. Atëherë tërë mllefin e tyre e drejtojnë kundër botës perendimore, asaj që ua prishi rehatinë. Ajo botë iu duket armiqësore, ashtu si në kohën e stalinizmit. Kërkojnë vjega dhe aleatë kundër saj dhe, ç'është më e keqja, kërkojnë t'i mbushin mendjen popullit shqiptar, që, ashtu si ata, të mos e dojë atë botë e të shpallet kundër saj. Me fjalë tê tjera, tê shpallet kundër vetvetes.
Një shekull e ca mê parê, Anton çehovi ka portretizuar shkëlqyeshëm personazhin e një "profesori", që jetonte me poza e me legjenda, e që në të vërtetë nuk ishte veçse një krijesë e rëndomtë, me aftësi tê rëndomta. Për t'u kthyer te votimet në Kosovê, kumti i qytetarëve të Kosovës do të përmblidhej në këto pesë fjalë: Mos i jepni rëndësi njerëzve të parëndësishëm.17/05/2006

16
Tema Aktuale / Shkoll greke dhe ne Himare
« ne: 16-05-2006, 10:23:31 »
Ore zotni,]
Tema ketu eshte per kulturen. Per shkollimin. Per edukimin.
Nuk eshte per rrumujen dhe per budallalleqet qe ben nje pjese e vogel njerzish qe pervecse kane turperuar tere shqipetaret, skane bere asgje tjeter.
Vere nje here vehten tende ne anen e grekeve.
Do i lejonje zotrote te te hynin ca leshko te palare e te paqethur te te perdhunonin e te te vidhnin ketu ne Shqiperi?
Jo more zotni. Ska budallenj sot. .
Atyre qe nuk ju pelqen Greqia le te provojne Turqine. Marokun. Sirine dhe le te vijne pastaj e te bejne krahesime.
Ne keto vende sduhet edhe vize :perqafim e te presin me krahe hapur se te njohin nga synetlliku....
Te drejten te flasin si ty o Berni, e kane vetem camet. Nuk ma do mendja qe ata kane nevoje per avokate mbrojtes dhe per "historiane" qe i lidhin dhe i bejne edhe serbe.

17
Tema Aktuale / Shkoll greke dhe ne Himare
« ne: 16-05-2006, 09:32:09 »
Falemnderit qe pranove shumicen e asaj qe une llogjikova te them.
Sa per (shkerllata ) duhet te mbash gojen. Kete  ben mire edhe ta kthesh mbrapsht.
Dinjitet njeriu gjen vetem prane familjes, miqve dhe te afermeve te vet.
Kjo sdo te thote qe zotrote qe ke vajtur ne greqi nga halli, te kesh te drejte te ofendosh punedhenesin tend. Te shash policin grek. Te ofendosh me nene e me babe se ata jane te nje feje tjeter. Mos them qe ka nga ata qe na kane mbuluar me balte e qe kane vjedhur e kane vrare tjetrin ne shtepine e vet.
Bucko,
te keshilloj mos behesh qytetar grek, por te ftoj te behesh Europian.
Kur dy vellezer shqipetare i kerkuan Zotit qe tiu plotesonte nje deshire, Vellaii madh i kerkoi qe Zoti ti ndertonte nje shtepi dhe kaq ishte deshira e tij. ndersa vellai tjeter (shkerllate) i kerkoi Zotit qe si deshire qe ti plotesohej te ishte qe Zoti tia prishte shtepine te vellait.
E kuptove fabulen???
Hajt pune te mbare dhe ishalla na nderoni kudo qe te jeni!
ne ketu ne Shqiperi nuk kemi vdekur akoma

18
Tema Aktuale / Shkoll greke dhe ne Himare
« ne: 16-05-2006, 03:24:56 »
Për mua është gabim hapja e një shkolle me tendenca shumë greke ne Shqipëri.disa pyetje gati retorike dua do ju bëj edhe nuk do shkruaj me.C'bëri greku për ne ne greqi.Na hapi ndonjë shkolle?na ndihmoi ne ndonjë aspekt?Na bëri të mos ndryshojmë fenë?Na bëri te mbajmë emrat qe kishim?Na le çdo vit te kalojmë ne kakvije pa probleme edhe pse kemi të gjitha letrat?nuk i keqtrajton shqiptarët atje?me thoni një asye pse duhet ti respektojme ne ata e,ata të mos na respektojne ne.nuk po flas për fakte te tjera se do ishte skandal te flitej për trajtimin qe i kanë bërë shqiptareve.kur kam dëgjuar barbarizma te tilla me është rrenqenthur trupi.
Do apo sdo ti Bart, ne Greqi punojne dhe jetojne 400.000 shqipetare te ligjshem dhe nja 50-100 mije te paligjshem
Nga keta mund te themi se 300.000 flasin greqisht, por vetem 50- 70.000 (qe jane femijet e tyre), e dine greqishten edhe me shkrim.
Pra perderisa keta njerez te integrohen ne shtetin fqinje, une them se atyre u duhet te sforcohen me shume per te mesuar gjuhen greke. Pra u duhen kurse dhe shkolla greke.
Per mendimin tim kjo lidhet me aspiratat e tyre per nje jeteme te mire dhe jo per te haruar shqipen.
Shperndraj e tyre ne tere territorin grek, ben qe edhe hapja e shkollave dygjuheshe per femijet shqipetare te jete e pamundur. Pra?//
Krahesimi qe ben ti eshte i veshtire per tu kalkuluar matematikisht edhe njerezisht.
Se cfare ka bere greku per shqipetaret ti e shef fort mire. Jane bere me vetura te reja, hane e pine si Europiane, punojne dhe nuk ankohen fare sepse paguheb 5,6,7,10 here me shume se ne Shqiperi per pune te barabarte.
E imagjinon ti se cfare do ndodhte nese Greqia  dhe Italia nuk do kishin hapur portat ne vitet 90?
Cfare llogarish jane ato qe ben ti?
Nese ndokush merzitet (karakteristike kjo e shqipetareve) duke pritur radhen, le ta mendoje mire me pare....ja vlen apo jo te udhetoje. Nese merzitet me traget, a me autobus, le ti hype avionit (ka plot linja qe vijne ne Rinas)
Mosvalle edhe qefet personale (per pushime vere a festash) duhet tua planifikoje Qerveria?
Ne kufi ka vetem kontroll. Kjo dihet mire.
Kur te kap polici te kerkon identitetin dhe kjo tregohet me karte.
Cfare jane keto mentalitete?
A e dini ju sa investon bota e zhvilluar per trurin?
Nje llogari e thjeshte del me 30 deri 40% te buxhetit te familjes.
Mendimi im eshte qe sa me pare te ikim nga inatet, nga tangerlliku i injorantit, nga nacionalizmi i semure, nga paragjykimi i te krishtereve, etj si keto, aq me shpejt do arijme Europen e zhvilluar. Aq me larg do i leme popujt sllave, Aq me te pranueshem do behemi per te gjitha llojet e kulturave.
Per mua sa me shume shkolla greke, turek, italiane, maqedone, kineze, arabe...qe te hapen, aq me mire do jete. Kjo na intereson ne si komb.
Se sa paguhet, kush ben mesim, kush eshte spiun, kush eshte hajdut...per kwete ka oragne te tjera qe paguhen per ti mbajtur nen kontroll.
Rendesi ka mos dale ndonjeri e te na shpalle lufte. Te tjerat regullohen.

19
Tema Aktuale / Shkoll greke dhe ne Himare
« ne: 15-05-2006, 07:13:34 »
Eshte apo s'eshte private, shkolla fillore dhe 9 vjecare duhet ti permbahet rigorozisht kurikules se arsimit te detyruar shqipetar.
Prandaj edhe shkolla e Himares do zhvilloje mesim ne 2 gjuhe ashtu edhe sic flitet ne hapjen e kesaj teme.
Mos u shqetesoni shume!
Neser mund te degjojme qe ne Breg te Lumit ne Tirane u hap nje shkolle ku mesohet kurbatshe (gjuhe e ciganeve)
Ketu e kisha fjalen. Ca te keqe shifni ketu?
Si do ja bejne ata qe kane frike nga gjuha greke, kur te degjojne femijet e emigranteve tane nga Veriu deri ne Jug  te Shqiperise, kur te kuvendojne ne greqisht, italisht, gjermanisht, anglisht etj..etj gjuhe ku ndodhen emigrantet.
 Europa e bashkuar eshte nje siperfaqe e madhe toke ku fliten shume gjuhe te huaja. Kjo eshte ideja, packa se gjuha zyrtare e komunikimit mund te behet anglisht, spanjisht, frengjisht dhe gjermanisht.
Shqipetaret do jene te privilegjuarit sepse per natyre ne mesojme shume shpejt dhe komunikojme shume ne gjuhe te huaja.
Kush di 1 gjuhe, eshte 1 here njeri
Kush di 2 gjuhe, eshte 2 here njeri
Kush di 3,4,5, gjuhe te huaja, aq here me teper njeri eshte sesa injoranti qe edhe se mund te jete ne nje vend te huaj per shume kohe, nuk pranon per burrni qe te mesoje gjuhen e atij vendi.
Apo si biznesmene te huaj qe vijne ne shqiperi (per fatin tone paguajne shqipetaret si perkthyesa) nuk e mesojne gjuhen tone sepse neve ju dukemi te varfer a ku tas dish se perse??!!


20
Po mundohem une te te jap nje pergjigje...
Mbase me dhe spunto qe te rihap edhe nje here sitin ku jane vendosur flamuret e shteteve.
Di te te them vetem kete quhen laike apo fetare vetem per arsye politike dhe te dominimit te ndergjegjes dhe kerkeses per liri te popujve.
Une them se tere ato vende qe ne flamur kane gjysem henen dhe kryqin jane vende totalitare dhe totalisht te dominuara nga hoxhallaret dhe prifterinjte.
Besoj se do e vleresonin ceshtjen e flamurit pasi aty brenda eshte edhe ideja e atyre qe e kane dizenjuar dhe me pas e kane miratuar.

21
Ti ke shume te drejte.
Prandaj e hapa kete teme. Ashtu si shume pasuri te tjera qe ndertuara a te blera me leket e popullit, hajdutet qe i shesin, me pas u vene zjarrin per te humbur gjurmet.
Shefi shtabit ( qe asnjehere s'i ka bere plumbi ..fiiuuuu ne vesh) duhet te meret ne pergjegjesi penale bashke me gjeneralet me shume ylla, te Divizionit te Jugut.
Aty vdiq edhe nje i pafajshem qe siguronte buken e gojes duke pare vdekjen me sy tere diten e punes.
Mesa duket ushtaraket u treguan te zgjuar,..u fshehen pas zenkave te politikaneve dhe menduan se ja hodhen...
Sa budallenj paskemi qene??? Na varferuan me stil...

22
Tema Aktuale / Shkoll greke dhe ne Himare
« ne: 12-05-2006, 05:51:08 »
O Ami,
Ne shkolle une kam pasur nje shok nga minoriteti grek. Ai kur bente llogari (kjo eshte psikologjike edhe per etnite e tjera) te gjitha veprimet matematikore i bente ne greqisht.
Si mundet qe nje popull qe kerkon kulture dhe dije, tju privoje te drejten atyre femijeve qe gjuhe te nenes kane greqishten, te mos e mesojne sipas rregullave me shkrim e me te gjitha.
Cfar te prishi ty kjo pune? Edhe ne kohen e diktatures ata e kane pasur shkollen ne greqisht.
Ctekeqe ka se ai brez femijesh minoritare, kur te rritet di 2 e 3 gjuhe te  huaja?
Ore njerez!
Shqiperia nuk hyn ne Europe me mentalitet anti grek! Nuk hyn ne Europe me mentalitet anti maqedon. Nuk hyn ne Europe me mentalitet anti Rumun etj.
Te gjithe femijet me origjine nga keto minoritete kane te drejte te mesojne, po e theksoj TA MESOJNE MIRE GJUHEN E TE PAREVE TE TYRE.

23
Tema Aktuale / çfarë do të bëjmë me 5 kinezet?
« ne: 12-05-2006, 05:35:35 »
Duhet ti mbajme.
Ata ne Kine e kane te sigurte vdekjen.
Po Shteti nuk kishte se perse ta trumbetonte kete gjest (qe akoma ska mare formen ligjore) sikur i ka bere nder Amerikes. Nuk mund te behej kjo gje ne sekret?!!
Atyre kinezeve fondamentaliste, u duhet bere e qarte se Shqiperia eshte vend qe ka muslimane, por qe eshte kunder terrorizmit dhe kunder islamizimit te shoqerise se vet.
Me pas tu jepet shtetesia shqipetare.

24
Per mendimin tim, Spartak Ngjela tashme eshte bere edhe personazh historik.
Ne historine e politikes, futen individe qe kane bere te ecet perpara, por edhe ata qe e kane cuar vendin ne regres.
Spartak Ngjela me sjelljen dhe intelektin e tij, eshte bere shembull per breza te tere politikanesh. Ai nuk ka kerkuar (me ato qe ka thene) te behet minister.
Ai u ka mesuar politikaneve se c'eshte Ligji Themelor qe quhet KUSHTETUTE.
Ai ju tregon te te paafteve se pervec Ligjit, nuk ka kush i mbron. Edhe shefi me i mire ne bote, me pare shef interesin e vet.
 Vjen nje dite dhe te le shendene....
Parlametarizmi eshte teza e dyte e Takut.
Parlamentarizmi eshte demokracia. Paralmenti eshte tempulli. Aty qe te gjithe kane te drejten te japin mendimin dhe te marin vendimin te lire. Pra ai kerkon liri te mendimit dhe veprimit. Nje garanci akoma me e madhe kjo.
Zgjedhjet e lira. Teza 3 e cila na jep dinjitetin e humbur neve votuesve. Pushtet i popullit quhet vetem ai qe del nga zgjedhje te lira, jo nga numerim votash sipas deshires neper bodrumet dhe skutat e mafjes politike.
Mbase Ngjela edhe mund te ike qe neser nga Shqiperia, por ai i hodhi ne tavoline njerzve alternativen.
Ma pas, cdo gje varet nga populli, i cili e vendos vete se cfare qeverie mban mbi koke.

25
Jam shume dakord.
Kam qene qe ne fillim qe kjo teme te mbyllet pasi eshte deformuar ne teme gati teologjike.
Kush njeh historine e ketij populli qe nga iliret (pagane) tek sllavet dhe greket (e krishtere) e dine mire qe shqipetaret kane perkrahur krishterimin dhe kane besuar ne Krishtin qe 2000 vjet me pare.
Mbreteria e pare, qeveria e pare e shqipetareve dhe qe njihet historikisht, eshte ajo e Kastrioteve.
Nofka Skenderbe ka mbetur ashtu, per tiu bere qejfin atyre qe kane kujtuar se Gjergj Kastrioti ka qene musliman.
Perandoria Osmane ne vitet 1400 (dhe pas vdekjes se Gjergj Kastriotit) i detyroi pabuksat dhe hileqaret qe te pranojne fene islame. Ketu ska asgje te keqe. Feja eshte e drejte e njeriut per ta zgjdhur se kujt ti falet.
E bera tere kete permbledhje per tu treguar atyre qe perkrahin muslimanizmin e shqipetareve, qe  bejne mire qe ta kthejne nganjehere koken mbrapa.
Shqipetaret jane te krishtere te konvertuar ne muslimane. Kete, e gjeni ne te gjithe dokumentat historike te te gjitha kohrave.
Te qenit laike kur diskutohet prejardhja dhe besimi i tanishem, eshte gjeja me e drejte qe mund te bejne si politikanet, ashtu edhe ata qe e mbajne vehten per besimtare dhe perkrahes vetem te njeres fe.

Faqe: [1] 2 3