Profile of usm

×

Permbledhja

usm Zërist

Stats for usm
Posts:   6 (0.001 per day)
Data e regjistrimit:   08-08-2008, 14:43:09
Last Active:   02-09-2008, 20:30:18
Age:  
Offline Offline

Messages - usm

1
Tema Interesante / Gezuar feten e Ramazanit!
« ne: 02-09-2008, 16:26:28 »
Unë vazhdoj te jem i indinjuar nga qëndrimi qe moderatoret e këtij forumi mbajnë për persona qe ne ç'do shkrim te tyren shajne fenë Islame dhe besimtaret e kësaj feje.

Unë dhe shumë antare te tjerë te këtij forumi jemi shprehur qe presona si Anesti, ateisete ekstremiste te mbahen larg Forumit Islam dhe temave qe lidhen me këtë fe.

Në forum ka disa tema rreth Ramazanit dhe një Urim hipokrit nga persona qe ne ndo moment te tyren dëshmojnë urrejte për Islamin nuk është gjë tjetër veç provokim.

Ju lutem na lejoni qe te paktën rreth temave te fesë Islame te perjetojme momente te diskutimi dhe debati konstruktiv.

Edhe une keshtu mendoj.

2
Teologjia / Çfarë besojnë anetaret e këtij forumi?
« ne: 27-08-2008, 14:38:45 »
Me ben pershtypje fakti qe ky forum ka me shume besimtare ateiste se sa besimtare protestant, me sa duket paskan shkuar dem miliona dollare te hedhura ne Shqiperi per perhapjen e fese protestante.

3
Teologjia / BBC-ja Për abuzimet seksuale dhe Vatikanin.
« ne: 10-08-2008, 21:16:15 »
Shume shume interesant ky dokumentar por jo i pa njohur nga publiku.

Aq i lidhur eshte bere sindromi i pedofilise tek prifterinjte sa qe kur dikush degjon per nje pedofil ose homoseksual pyet: a mos ka qene qe prif ai tipi? se po te kete qene prift njgjarja behet edhe me e besueshme.

4
Megjithese tema nuk eshte per Muhamedin a.s po perpiqem te te kthej pergjigje deri sa moderatoret ti zhvendosin keto postime.

Si fillim emri i gruas se pare te Muhamedit a.s nuk eshte Aishe por Hatixhe.
Nuk ishte Muhamedi qe propozoi Hatixhen per martese por e anasjellta. E nqs Muhamedi ishte i pa vlere dhe barbar pse duhej qe kjo femer me pushtet dhe me pasuri te martohej me kete njeri. Nuk ka dyshjim se ajo pa tek Muhamedi a.s cilesi te larta qe nuk i kishte pare te njerez te tjere.

Muhamedi a.s nuk pervetesoi ndonje vajze 9 vjecare por ishte deshira e Ebu Bekrit shokut me te ngushte dhe njeriut qe e ka shoqeruar me shume Muhamedin a.s qe vajza e tij te rritej prane te Derguarit te Allahut. Dhe kur ajo u rrit u martua me Muhamedin a.s. Ndersa per rolin dhe poziten qe i dha Muhamedi a.s gruas ne familje dhe shoqeri lexo pershtypjet dhe studimet e shume njerezve te ndritur qe e kane studiuar ate kohe. Dhe pozita e gruas ne shoqeri nuk ka per te qene ndonje here me e larte se ne kohen e Muhamedit a.s, ne ate kohe ku grate shiteshin cdo te djele ne pazaret e Parisit dhe konsideroheshin njerez qe nuk kane shpirt dhe njerez qe kane djallin ne trup.

Me vjen keq per kete opinion tendin sepse duket qe eshte i ceket dhe me nota injorance.

5
Forumi Islam / Sheikh Yusuf Estes ne Gjermani
« ne: 10-08-2008, 17:42:54 »
4 gjerman pranojne Islamin gjate qendrimit te shejh Yusuf Estesit ne Berlin

http://www.youtubeislam.com/video/3936/4-Live-Shahadas-with-Yusuf-Estes--Pierre-Vogel-in-Berlin

6
Me vjen mire qe muslimanet po i kthehen edhe nje here krenarise se shkuar, ne ato kohera te arta ku ndricuan boten me mencurine e tyre qe pa dyshim buronte prej Kuranit.

Me vjen mire qe sot muslimanet ashtu si ne cdo fushe te jetes prezantohen denjsisht dhe jane shembull per njerezit. Me sa duket ky shembull nuk po mbetet vetem ne jeten shoqerore po gjitheashtu ky shembull po pushton dhe sferat me te larta akademike.

7
Nuk ka dyshim se muslimanet e duan Isain a.s (Jezusin).
Kete e tregon shume qarte dhe argumentat e siper permendur nga Kurani, per me teper muslimanet e respektojne ate ne menyren me te mire duke mos i bere pa drejtesi atij.

Jo me kot Islami eshte quajtur rruga e mesme, Muslimanet jane larg ekstremeve ata as nuk e quajne Zot ose djal i Zotit dhe as nuk e mohojne.

Jo me kot Allahu xh.sh do ta zbrese perseri Isain a.s ne toke per te vertetuar besimin e vertete dhe per te deshmuar se ai qe meriton te adhurohet eshte vetem Zoti nje, pa ndermjetes dhe pa ortak.

Faqe: [1]