Profile of valmi

×

Permbledhja

valmi Zërist

Stats for valmi
Posts:   63 (0.010 per day)
Personal Text:   Verdana
Vendndodhja:   kudo
Data e regjistrimit:   29-04-2004, 22:08:46
Last Active:   11-11-2009, 11:06:36
Gjinia:   Mashkull
Age:   41
Offline Offline

Messages - valmi

1
Kultura / Monumenti i artistit Isuf Myzyri ne Elbasan
« ne: 13-08-2008, 20:12:51 »
o Berni te gjithe ne Elbasan e dine se Varianti ne leter ka qene tjeter dhe ne piedestal tjeter

2
Nga pikepamja jone mund te kete nje sere problemesh ne kete debat por ajo qe duhet vleresuar eshte aftesia qe kane taksapaguesit per te marre informacion. Nje faktor tjeter eshte dhe lufta politike qe zhvillohet ne Shqiperi. Kjo lufte natyrisht do te coje ne nje fare menyre ne pastrimi te klases politike shqiptare.

3
Ka dhe nje element tjeter qe nuk duhet harruar; xhizja qe ishte nje detyrim ekonomik. Per te mos harruar dhe dhunen sporadike te ushtruar nga feudale vendas.

4
Figura Historike / “Luigj Gurakuqin e vrau Çatini”!
« ne: 03-01-2007, 18:59:37 »
Po por nuk ka gjurme te kesaj letre asgjekundi dhe e kam kerkuar goxha

5
Habia Filozofike / Thënie Filozofike
« ne: 03-01-2007, 18:56:04 »
Zoti vdiq...( Niçe)

6
Habia Filozofike / Re: Si realizohet njohja?
« ne: 03-01-2007, 18:51:28 »
unë mendoj qe njeriu e realizon njohjen nëpërmjet perceptimeve qe krijojne shqisat e tij...dhe besoj se te gjthe i dimë se cilat janë ato...intuita është ajo shqise qe tek shumë njerëz nuk aktivizohet dhe është fat për atë kategori qe e aktivizojne atë plotsisht..(kjo është shqisa e gjashtë e njeriut) hmmmmm:
Perceptimi eshte nje pjese e njohjes virtuale por eshte vleresimi dhe imagjinata qe nderhyjne ne njohje

7
Ekziston nje teori qe njerezimi eshte me origjine aliene dhe ka nje grup qe mendon se jeta erdhi ne formen e disa ovulash te cilat u implantuan ne gjitare

8
Tema Interesante / Përse Rama ka të drejtë
« ne: 03-01-2007, 18:08:23 »
Po te nderuar miq Rama ka te drejte. Ai eshte i ndershem dhe ja do te miren vendit. Te bejme zgjedhje te ndershme te gjithe kete duam, por a jane te ndershme zgjedhjet kur shkelen afatet kushtetuese? Rama thote po dhe ai ka te drejte se eshte i ndershem. A mund te sakrifikojme te ardhmen tone per te risjelle PS ne pushtet? Rama thote po dhe ai eshte i ndershem. A e kemi lluksin te luajme me investojme miliarda ne dokumenta te posacme per zgjedhjet? Rama thote po dhe ai eshte i ndershem.
Te nderuar miq sapo mori kryesimin e PS Rama premtoi zgjedhje te parakohshme nuk eshte habi qe te nxjerre justifikim pas justifikimi per te realizuar nje qellim te tille. Ai kryeson Opoziten por po pretendon te imponoje vullnetin si te ishte perfaqesues i shumices se shqiptareve. A eshte demokraci kjo????

9
Skulpturë / Re: Skulptura e Davidit!
« ne: 08-12-2006, 17:37:56 »
Pieta ia kalon dhe Davidit per nga punimi

10
Kosova Sot / Re: Simbolet e Kosovës (?!)
« ne: 08-12-2006, 17:13:48 »
Shqiptaret e kane simbolin e tyre nuk u duhen te tjere

11
Habia Filozofike / Re: Zbulo Kohen
« ne: 03-12-2006, 20:38:28 »
Do te thoja Carpe Diem- Kape Çastin

12
Habia Filozofike / Re: "Fjalor Filozofik"
« ne: 03-12-2006, 20:24:38 »
Panta Rei- Gjithçka rrjedh/ndryshon (Herakliti)

13
Habia Filozofike / Re: Si realizohet njohja?
« ne: 03-12-2006, 20:21:09 »
Po por ajo qe s'pranon Platoni eshte njohja nepermjet intuites.

14
Kosova Sot / Re: : Flamuri i Dardanisë
« ne: 03-12-2006, 20:15:34 »
Ai pak a shumë është ylli i Kastrioteve. Por ky është një nga gabimet me te mëdha qe ka bërë Rugova dhe ata qe mbështesin. Flamuri është i vetmi elemnet bashkues, i cili nuk ka kundërshtime dhe mosaprovues, gjë qe me gjuhën ndodh p.sh., pasi shumë e kundërshtojnë. Tani pse Rugova prish diçka qe i bashkon gjithë shqiptarët? Unë ndjej era tradhti këtu, më vjen keq por kështu është për mua.

Hidhet teza se nuk mund te pranohen dy shtete me flamur te njëjtë! Atëherë kur Kosova të pranohet si shtet i pavarur, do i duhet qe te këtë një flamur, i cili do perfaqsoje të gjitha etnite atje dhe jo vetëm shqiptarët. Ky flamur qe ka bërë Rugova është flamur me simbole shqiptare, por qe ndan shqiptarët. Pra ky flamur nuk mund te jetë simbol i Kosovës! Pastaj nëse keni pare flamujt e botës ka shumë qe janë te ngjashem, p.sh. flamuri i Irlandes me Italine, janë gati te njëjtë, përveç spektrit te një ngjyrë ne atë flamur. Po e njëjta gjë dhe për flamurin Meksikan, i cili ka ngjyra dhe formë te njëjtë, por një shqiponje me gjarper ne mes ndryshe nga italian qe ka një yll me kurore. E njëjta gjë mes flamurit te Rumanise dhe Moldavise. E kështu mund te gjejmë shumë raste te tjera.

Nëse Rugovës do i duhej një flamur i Kosovës pa prishur pune dhe përçarë kombin atëherë do kisthe veç dy rrugë: mund te perdorej flamuri origjinal duke i shtuar diku ne te dhe fjalën KOSOVA, ose së dyti mund te zgjidhte një flamur qe do perfaqsonte gjithë etnite ne Kosovë, duke i lënë seciles flamurin e vet.

Rugova mund te jetë hero dhe ka bërë shumë, por janë disa veprime qe çdo herë e me shumë tregojnë se këtu ka diçka qe nuk shkon me atë person.
Max ai ylli eshte i Balshajve qe i kaloi Kastrioteve pas marteses se Vajzes se Gjonit me nje pinjoll te Balshajve ne fillim te shek XV

15
Forumi i Krishterë / Re: : Dinamit kryqit, dinamit Evropës
« ne: 23-11-2006, 17:47:47 »
Me vjen keq qe ndonëse i ri ne këtë lagje gjej postime dhe mesazhe fyerese dhe krejtësisht jashtë çdo lloj logjike argumentimi. me tepër ve re se pikërisht argumentimi mungon dhe se shumica thonë: është fakt, e dinë te gjithë, kjo dihet, siç dihet, etj...
Po ju jap një këshillë "akedemike": ne argumentim mos perdorni fjale te tilla se nuk perbejne argument, por pikërisht mungese argumenti.
Ja disa argumenta:
1. Ne vendin ku është vendosur kryqi ne fjale ka qenë një nga kisha me te vjetera te ballkanit.
2. Është bërë një gabimi madh pasi kryqi është vënë pa leje, por ne nuk mund te bëjmë një gabim tjetër qe t'a hedhim me tritol.
3. Nuk është e vërtetë se ne Kishen Ortodokse Autoqefale te Shqipërisë meshohet greqisht- ne këtë pikë pyes veten a kanë qenë ndonjëherë ne meshe ata qe e thonë këtë?
4. çfarë interesash për zgjerim kufijsh mund te këtë një vend i BE, ne momentin kur vete BE po i heq ato dhe a mund te flitet për këto gjëra ne Evrope ne shek e 21?
5. Gjejeni vete vazhdimin se u lodha...
Meqe te pelqejne keshillat akademike ai kryqi i ndertuar pa leje ka perdhosur nje varreze ilire dhe ne kendveshtrimin tim vlen me shume trashegimia e te pareve se nje simbol cfaredo qe per me teper po kthehet ne mode te sfidoje shtetin dhe kombin.

16
Forumi i Krishterë / Re: BIBLA NDALON DHENIEN E GJAKUT
« ne: 23-11-2006, 17:37:49 »
Se pari ne asnje liber te shenjte nuk ekziston ndonje fraze ku ndalohet shpetimi i nje jete; se dyti Krishti i dhuroi njerezimit jeten mishin dhe gjakun per ta shpetuar ate nga denimi i perjetshem.
Ndalohet te pish gjak, homofagia etj. por jo dhurimi i gjakut

17
Habia Filozofike / Re: Si realizohet njohja?
« ne: 23-11-2006, 17:22:42 »
Platoni beonte se shpirti sodit idene e kulluar dhe sa me shume e sodiste ate aq me i persosur ishte. Pas vdekjes shpirti clirohej nga "burgu" material qe ishte trupi dhe shkonte ne nje qenie tjeter duke mbartur me vete dhe pjese te idese se paster dhe te kulluar

18
Habia Filozofike / Re: Si realizohet njohja?
« ne: 13-11-2006, 21:07:40 »
njeriu me njohjen njeh dy botë: botën e dukshme dhe te kuptueshme - thot Platoni...dhe fort mirë e ka qëlluar ;)
ai këtë e sqaron me shpellen, me vijat e ndarjes dhe me format.
me njohjen zaten edhe filloi te filozofuarit. te njohësh diçka don te thot te dijsh diçka... te dijsh për hirë te dijës...
Duhet te kesh parasysh se Platoni besonte ne ringjalljen dhe nje pjese e njohjes ishte me baza metafizike. Ose me sakte pasoje e eksperiences se nje jete te me parshme kete kuptim ka shpella dhe hijet.

19
Zëri Letrar / Disa nga librat me te demshem
« ne: 04-11-2006, 18:59:42 »
Lista ime :

1. Adolph Hitler - Mein Kampf
2. Arthur de Gobineau - Ese mbi pabarazine e racave
3. Bibla
4. Kurani

Kaq nxora. Dy sqarime sepse e di qe do të hidhet përpjetë ndokush.

Bibla dhe Kurani janë shumë te demshem n.q.s. nuk veprohet me to siç me filmat X. Ne hyrje te këtyre dy librave duhet vendosur një shenjë ndaluese për te gjithë ata njerëz qorra, te dobët, te ndikueshem, qe lexojnë për te mësuar permendsh, qe mendojnë qe e gjeten me në fund çelesin e jetës, qe besojnë qe gomari ka flatra dhe zogu veshe te gjatë.

Ato libra ku flitet për Zot dhe ne mënyrë te drejtperdrejte janë librat me genjeshtare qe mund te gjenden. Kategorizimi i Zotit është menxyra me e madhe qe mund te na këtë ndodhur.

Shkurt, duhet lexuar me rradhë : kur te keni mbaruar me gjërat tokësore, me gjërat e jetës këtu-poshtë, me jetën ashtu siç ajo është, atëherë hidhuni lart dhe mendoni ç'do bëni ne atë jetën andej.

Kalofshi mirë.
nuk ka libra te keqinj por lexues mizerabel

20
Greqia me Berishen e ka grure, s'ka ç'të zgjidhet me mes tyre.
Sa për opoziten, ne mos te gjithen, një pjesë te mirë te saj për vete e ka!
Ceshtjen çame është vështirë te zgjidhet ne favor te vete cameve.
  Të vjen te ulerish kur lexon:
Raporti thekson, se qeveria greke dhe shërbimet sekrete të Greqisë, kanë shumë njerëz në shërbim të tyre brenda administratës shqiptare, në të gjithë rangjet. Ky konkluzion padyshim, mbështetet në informacionin e shërbimit sekret turk, që duhet pranuar se është ndër më të fuqishmit në botë. Sipas raportit, dy ministra dhe një zvendësministër të qeverisë shqiptare, raportojnë menjëherë në Athinë, për të gjithë sekretet e shtetit dhe të qeverisë së Shqipërisë. Në shenjë shpërblimi për këtë kontribut, ata posedojnë llogari rrjedhëse në Qipro e Selanik.

Moj Erlehta pyet pak pranë teje çfarë peticioni u neneshkrua mbi penetrimin grek ne ekonomine shqiptare pastaj shkruaj Jojo: Jojo:


Ndreqa kodin e citimit.

21
Arkeologji / Studiuesi Boshnjak zbulon Piramiden e Ilireve
« ne: 03-11-2006, 21:46:11 »
Ej mos ngaterroni piramidat me koder-varret (tumat) jane krejt te ndyshme Piramidat jane me funksion funerar por kane dhe karakter fetar kurse tumat jane thjesht varre

22
Habia Filozofike / Ndjenjat dhe e Verteta
« ne: 03-11-2006, 21:32:14 »
Kam lexuar diku te bëhet kjo pyetje: " A janë ndjenjat një e vërtetë? "

Mu duk një pyetje interesante kjo.

Konsideroni këtë shembull kur e mendoni atë pyetje: nëse dikush ndjen çfarë mund te quhet "dashuri" dhe beson qe ka rënë ne çfarë mund te quhet "dashuri" , te besuarit e rënies ne dashuri nuk e bene atë çfarë ka ndodhur te jetë e vërtetë. Apo jo?

Tani, pavarësisht se çfarë mund te jetë (ne te vërtetë) ajo qe ndjen, ne fakt a nuk je duke e ndjere? Dhe duke qenë (pra duke "ekzistuar"), duhet te jetë një e vërtetë ?

Si mendoni?
Ndjenjat jane nje kombinim mesazhesh elektrostatike dhe kimike ato jane iluzione

23
Habia Filozofike / Botekuptimi!
« ne: 03-11-2006, 21:29:03 »
Botekuptimi, sistem pikepamjesh, nocionesh dhe perfytyrimesh mbi botën ne përgjithësi, mbi vendin qe ze njeriu ne te dhe mbi rolin qe ai luan..
Problemi themelor i çdo botekuptimi është raporti midis materies dhe ndërgjegjës, qenies dhe mendimit.
Botekuptimi eshte njeriu perballe botes dhe fenomeneve te pafunde qe e rrethojne. Ai nuk eshte i qendueshem eshte nje qendrim empirik qe bazohet ne intuiten dhe jo ne lidhje logjike shkak-pasoje
 

24
Habia Filozofike / Si realizohet njohja?
« ne: 03-11-2006, 21:25:33 »
Njohja eshte i vetmi proces qe nuk realizohet por qe synohet. Dija eshte e parealizueshme pasi te realizosh Njohjen do te thote te mos kesh gje te panjohur dhe si e tille eshte e pamundur

25
Habia Filozofike / Demokriti!
« ne: 03-11-2006, 21:02:39 »
Ej po ishte Demokriti ai qe gjeti nje therrmijez te vogel dhe te pandashme ne qender te gjithckaje

Faqe: [1] 2