PsiSoc - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me Psikologjine dhe Sociologjine.

M A X
30-12-2010, 19:13:16

Pse është e pamundur të ndalësh prostitucionin?

"Mos u keqkuptoni", thotë një vajzë. "Askush nuk vjen të na kapë prej flokësh dhe të na fusë në një anije". Vajza drejton gishtin drejt portit që ndodhet disa metra më larg. "Ato janë si portat e lirisë për shumë prej nesh"Pse është e pamundur të ndalësh prostitucionin?Simon SHU...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: emirjeta, valdoente, domino

DEPRESIONI TE ADOLESHENTËT DHE VETËVRASJET

*
emirjeta
09-12-2010, 20:55:47
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-12-2010, 08:07:40

Çrregullimet psiqike

Hulumtuesit amerikanë kanë gjetur gjen i cili mund të jetë përgjegjës për sëmundjet bipolare. Ata studiuan miun e modifikuar gjenetikisht me çrregullime të ngjashme me maninë humane, për të identifikuar shkaktarin e sëmundjeve bipolare dhe manisë. Minjtë u vendosën në një numër testimesh. Atyre ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-11-2010, 15:43:08

Mirënjohja

Të mësosh të thuash “faleminderit” i bën mirë shëndetitNjë studim amerikan i realizuar me më shumë se një mijë studentë, ka treguar se të vlerësosh personat që të kanë ndihmuar të bën të ndihesh mirë, madje edhe më i lumtur.“Kam...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:16:29

Dilemat më të mëdha të psikologëve

Nga besimi në Zot, te dëshira e parezistueshme për të flirtuar me seksin e kundërt. Ka disa impulse njerëzore që edhe mendjet më të ndritura të psikologjisë nuk janë në gjendje që t'i shpjegojnëDilemat më të mëdha të psikologëveNga besimi në Zot, te dëshira e parezistueshme për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-11-2010, 11:27:35

Kemi frikë? Ja cfarë ndodh me trupin

Frikë kemi për shumë motive dhe e shprehim në mënyra të ndryshme. Shohim një film horror, gjendemi në situata të rrezikshme apo të vecanta. Frika mund të klasifikohet në fobi të ndryshme, në ankth apo në panik. Po cfarë ndodh në trurin tonë kur ndjejmë frikë? Frika nuk është vetëm një emocion, p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-11-2010, 12:08:13

Mirëqenia psikologjike na bën të suksesshëm

Pse njerëzve të shpenguar ju shkojnë punët më mirë se sa obsesivëve, qoftë në aspektin sentimental, e në atë profesional?Rëndom në jetën e përditshme dëgjojmë të përdoren terma në etiketimin e të tjerëve, qoftë edhe të vetes në lidhje me vështirësitë, me të cilat ne përballemi d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-10-2010, 01:17:05

Rregullat shkencore të joshjes

Përse disa njerëz janë shumë më joshës dhe simpatikë krahasuar me disa të tjerë? Sipas një studimi të fundit, pamja e bukur dhe karizma vendosen para se ne të vijmë në jetë.Njerëzit e bukur dhe tërheqës kanë gjithçka. Kur janë foshnja marrin gjithë komplimentet dhe vëmendjen e prindërve dhe fami...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-10-2010, 18:18:16

Psikolor - cfarë thonë ngjyrat

Ngjyrat dhe psikologjia kanë lidhje me njëra-tjetrën, nga e bardha dhe e kuqja mund të gjendet domethënia që fshihet pas cdo ngjyre.E kuqja- Nëse e kuqja është ngjyra juaj atëherë fshihni një temperament pasional dhe ndonjëherë paksa agresiv; jeni kurajozë, spontanë, të sigurtë në vetvete. Në al...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, mister x, alegri

Përse njerëzit dëgjojnë zëra në kokën e tyre?

Shej
28-09-2010, 11:59:18
ndergjegjia
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2010, 18:27:18

Mërzia, lexoni t’ju kalojë

Është si një terapi të lexosh faqet e një libri interesant. Duket si një këshillë e çuditshme, por në ditët e sotme shumë terapeutë këshillojnë pacientët e tyre të lexojnë një libër për të luftuar ankthin dhe depresionin. Në vendet evropiane në shumë reparte spitalesh janë vendosur biblioteka. “...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-09-2010, 16:45:21

Fama, “monstra” që të shkatërron jetën

Vrasje, vetëvrasje, zhdukje dhe aksidente misterioze: në jetën e divave, asgjë nuk është normale, madje as fundi i tyre. Jo më kot psikologët thonë: "Fama është një monstër që të shkatërron gjithçka"Të vdesësh në sheshin e xhirimeve, i gjakosur mes telekamerave, mikrofonave dhe dritave verbuese....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-09-2010, 23:49:34

Periudha e tretë e jetës, është më e mira

Një studim i kryer nga disa shkencëtarë amerikanë ka zbuluar se preokupimet tek meshkujt fillojnë të zhduken në moshën pesëdhjetëvjeçare. Duket se kjo moshë për shumë e shumë njerëz mendohet të jetë si një jetë e dytë. Një grup psikologësh amerikanë, kanë bërë një studim shumë interesant duke in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-09-2010, 16:34:13

Misteri i vetvrasjes!

Mira MeksiGuri FilozofalStatistikat janë rrëqethëse: në mbarë globin, çdo katërdhjet sekonda një njeri vret veten.Vetëvrasje njerëzish me famë kanë tronditur historinë dhe vazhdojnë ende ta tronditin; letërsia, që nga ajo antike e deri tek ajo moderne e ditëve tona, e ka bërë atë motivi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-08-2010, 16:03:50

Besnikëria dhe lutja, lidhja e ngushtë mes tyre

Mungesa e besnikërisë është diçka që ka të bëjë me natyrën e gjërave të gjalla. Zogjtë, gjitarët, amfibët madje edhe peshqit i tradhtojnë partnerët, duke i detyruar ata që më së paku të jenë vigjilentë. Edhe njerëzit nuk bëjnë përjashtim në këtë tërësi qeniesh që tradhtojnë. Edhe pse tradhtia ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-08-2010, 10:30:52

Martesa lufton stresin

Shtatori nderkohe eshte te dera dhe tradicionalisht behet fjale per muajin me te pasur me dasma, pra martesa, pavaresisht se me kalimin e kohes njerezit martohen ne cdo stine te vitit por edhe jo rralle i shmangen ketij akti. Megjithe opinionet oponente qe nuk mungojne ndaj marteses, nje pergjig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-07-2010, 12:11:34

Zhgënjimi nga dashuria sjell dhimbje fizike

Askush nuk do ta besonte dikë që ankohej se ndihet keq fizikisht për shkak të një zhgënjimi nga një lidhje dashurie. Nëse dikush ju thotë se është keq fizikisht për këtë motiv duhet ta besoni. Sepse dashuria në tru bashkohet me dhimbjen: zonat cerebrale që aktivizohen kur vuajmë nga një zhgënjim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:19:25

Si të përballeni me hidhërimin?

Si të përballeni me hidhërimin?

M A X
27-06-2010, 00:11:46

Shkathtësia për të kontrolluar emocionet

Shkathtësia për të kontrolluar emocionetVetëkontrolli i emocioneve ka qenë dhe është një nga luftërat më të mëdha të njeriut me vetveten. Humbja e mendjes dhe drejtimi i qenies nga emocionet e furishme ka sjell jo pak herë rrjedhoja nga më shkatërrueset jo vetëm për “shpërthyesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:10:50

Cila e mban ‘shkopin’ në dorë – koka apo zemra juaj?

Cila e mban ‘shkopin’ në dorë – koka apo zemra juaj?Kërcen në këmbë menjëherë, me të parin aluzion të shqetësimit dhe ndonjëherë është veprim për t’u qortuar. Ose ndoshta, je një tip që parapëlqen të tërhiqesh një hap prapa dhe të vlerësosh peshën e mundësive. Por a është ky afr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:09:49

Prova teknike të komunikimit

Prova teknike të komunikimit

M A X
27-06-2010, 00:07:22

Në botën e ëndrrave

Në botën e ëndrrave

M A X
27-06-2010, 00:04:13

Bukuria dhe spiritualiteti

Bukuria dhe spiritualitetiSi do të dukem pas dhjetë vjetësh? Rrezatoj me bukuri të pjekur e cila edhe më tej do t'i joshë shikimet e të tjerëve? Sa herë pyet veten secila femër derisa qëndron ulur pranë pasqyrës dhe kur vëren rrudhat e para në fytyrë, edhe pse pleqëria akoma ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 01:22:27

Terapia e depresionit përmes telefonatës mund të japë rezultate

Terapia e depresionit përmes telefonatës mund të japë rezultateSipas studimeve të reja, marrja e këshillave mbi depresionin përmes telefonatave (me psikologë) mund të ketë rezultate të dukshme. Studimet kanë përfshirë 393 të moshuar me depresion mesatar të cilët sapo kanë fillua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:27:06

Tremb më shumë vdekja apo jeta pas vdekjes?

Për psikologët "shpirti" nuk ka kuptim metafizik; nuk ka pavarësi autonome nga trupi dhe organikja, siç mendohej dikur, por shpirti për ta paraqet rezultanten e të gjitha proceseve, dukurive, gjendjeve dhe manifestimeve psikikeTremb më shumë vdekja apo jeta pas vdekjes?Grekët ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-06-2010, 16:32:34

Përbërësit e recetës së lumturisë

Miqtë e mirë dhe marrëdhëniet sociale, martesa e lumtur, dashuria besimi i palëkundur në vetvete, suksesi në punë e studime dhe shëndeti i mirë. Janë këta disa nga përbërësit e recetës që psikologët dhe shëruesit e shpirtrave këshillojnë për të arritur lumturinë. Edhe pse shumë gjëra nuk i kemi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-05-2010, 16:15:09

Racizmi na redukton empatinë

Racizmi bën keq, redukton empatinë dhe kështu edhe kacapitetin për të ndjerë keqardhje dhe për të qenë pjesë e dhimbjes së dikujt, nëse ai i përket një rrace të ndryshme nga ne.Kështu thuhet në një studim të Universitetit të Bolonjës, publikuar 'Current Biology'.Nëse jemi pre e një paragjykimi r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:11:03

Fuqia e frikës

Fuqia e frikësEshtë një ndjenjë në dukje irracionale. E megjithatë, ajo vë në lëvizje historinë. Atë të djeshmen, kur njeriut i pllakosnin furtuna dhe sëmundje, ashtu si atë të sotmen, një epokë që sipas shumëkujt është e obsesionuar nga nevoja për siguri dhe e dominuar nga "ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-03-2010, 20:18:39

Personaliteti, kush e përcakton se çfarë njeriu jemi

Sikurse të gjitha funksionet psikike, edhe personaliteti e ka bazën e vet biologjike, sepse çdo njeri lind me karakteristika trashëguese të caktuara. Edhe pse faktorët biologjikë kanë rëndësi të posaçme për zhvillimin e personalitetit, janë vetëm bazë e nevojshme për zhvillimin e mëtejmë të tij....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
15-03-2010, 09:12:55

Gjuha e trupit njerezor

Njeriu përvec gjuhës së tij ka mësuar në mënyrë instiktive të përdorë me të njëjtën mënyrë dhe nje gjuhë tjetër, atë që quajme Gjuhën e Trupit.Kjo do të thotë se njeriu zotëron aftësinë për të transmetuar mesazhe që behën të kuptueshme jo vetëm nëpërmes përdorimit të fjalëvë dhe të zërit që janë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-02-2010, 20:07:59

Seksualiteti

Zigmud Frojd, themeluesi i psikanalizës njihet botërisht si një nga psikologët dhe psikiatrit më të njohur në mbarë botën. Mësimet e Frojdit kanë lidhje direkte me seksin, seksualitetin dhe seksologjinë. Ai revolucionarizoi pikëpamjet për seksin. Mendimet e tij revolucionare akoma edhe sot ndesh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
22-01-2010, 11:37:28

Biologjia e integrimit

Nëse flasim për integrim, në kuadrin e një diskutimi për sociologjinë e emigracionit në Evropën Perëndimore, atëherë duhet medoemos të mbajmë parasysh se ky integrim nuk mund të jetë veçse i dyanshëm: të ardhurit integrohen në komunitetin mikpritës dhe ky i fundit integrohet në të ardhurit. Kjo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, shejtania, erlehta

Paraliza e Gjumit

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: neser09, vullkani, shejtania

Ja pse genjejne femrat?!

*
neser09
17-01-2010, 22:30:14
te gjith genjejn
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe