PsiSoc - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me Psikologjine dhe Sociologjine.

M A X
10-12-2009, 01:00:02

Eksperimenti Migram

Motivimi i këtij eksperimenti vjen nga Lufta e Dytë Botërore. Si ishte e mundur, që në një regjim të tillë të kishte patur aq shumë njerëz të gatshëm, për t'u vënë në shërbimin e makinës vdekjeprurëse të nazistëve?Eksperimenti Migram, si kanë arritur diktatorët të bindin masënNjëri prej eksper...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2009, 12:56:45

Koha e parasë dhe e modernizmit sipas Charles Péguy

Pse mund të jetë sot interesante të lexohet Charles Péguy? I klasifikuar në manualet e mendimit politik si nacionalist dhe reaksionar, socialist dhe kristian. Si të vihen dakord këto përkufizime kontradiktore?Koha e parasë dhe e modernizmit sipas Charles PéguyPse mund të jetë so...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, Capkenja

Miku juaj besnik

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:48:41

F O B I A

F O B I A/Frikë pa kufijImagjinoni pak sikur të ndeshni në rrugë një vajzë shumë të bukur: taka të gjata, kurbat në vendin e duhur, buzët mishtore... menjëfjalë, hata fare! Por, nëse në vend që të ktheni kokën e ta shihni, ju filloni të dridheni e t'ju dalin djersë të ftohta, nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2009, 23:44:19

Dhuna psikologjike, vret njëlloj si ajo fizike

Keqtrajtimet më të mëdha i pësojnë të miturit, që mbijetojnë në vatrat e konflikteve në vende të ndryshme të botësDhuna psikologjike, vret njëlloj si ajo fizikeKeqtrajtimet më të mëdha i pësojnë të miturit, që mbijetojnë në vatrat e konflikteve në vende të ndryshme të botës. Studimi ndër radhët ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
02-08-2009, 16:49:59

Argumentet e rinj mbi trashëgiminë e intelegjencës

Në studimin e shpallur më 18 shkurt të vitit 2009 në revistën Journal of Neuroscience, profesori i neurologjisë Paul Thompson me kolegët e tij u shërbye me tip të rinj të skanerit të trurit për të treguar që intelegjenca është në ndikimin e fuqishëm të kualitetit t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
27-07-2009, 15:26:32

7 sekrete per te mundur pagjumesine!

Nuk ju ze gjumi? Nese vuani nga pagjumesia me siguri po ndiqni disa nga rregullat tradicionale per ta meposhtur kete semundje: Mos pini kafe, sidmos gjate pasdites, mos beni aktivitete sportive gjate nates, mbani dhomen e gjumit te ajrosur dhe ne temperature normale dhe sigurohuni qe krevati, ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Masha
22-07-2009, 12:31:28

Keqperdorimi i psikologjise

 Duke pasur parasysh forcën e madhe të veprimit, të ndikimeve të ndryshme psikologjike në sjelljet dhe disponimin e njerëzve, psikologjia kur të keqpërdoret mund të bëhet armë e fortë në luftë kundër individit ose grupacioneve më të mëdha të njerëzve, madje edhe kundër gjithë një naciona...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
08-07-2009, 12:18:28

Shendeti emocional

Rendesia e shendetit emocional mund te mos kuptohet lehte, derisa te mos shfaqen problemet.Gjate gjithe jetes shendeti eshte trampoline e ngritjes se shkathtesive komunikuese, e fitimit te pervojave te reja, per pjekjen emocionale, marrjen shpejt te vetes dhe vetbe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, Jeton Veliu

Ta masim intelegjencën..!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-11-2008, 14:32:21

Njerëzit e lumtur lexojnë libra, të trishtuarit shohin televizor

Një studim i ri nga sociologët në universitetin në Maryland, arrijnë në përfundimin se njerëzit e palumtur shohin më shumë televizor, ndërsa njerëzit që e përshkruajnë veten si të lumtur kalojnë më shumë kohë duke lexuar dhe duke dalë me shoqërinë. Analiza e kryer nga të dhënat e mbledhura në 30...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
21-11-2008, 11:18:56

Fundi i nje lidhje eshte traumatike.Si t'i perballojme?

Përfundimi i një lidhjeje të rëndësishme dashurie është një ndër eksperiencat më traumatike të qenieve njerëzore dhe, të paktën një herë në jetë, thuajse të gjithë kemi vuajtur prej saj. Në shumicën e rasteve vështirë se mund të mësohemi me mungesën e personit të dashur. Na duket fundi i gjithçk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Masha
18-09-2008, 11:54:48

Mitomania (Genjeshtrat qe shpesh i besojme)

Për te kuptuar genjeshtren patologjike, le të ndjekim rastet praktike te demonstrimit te saj: Një grua e re me një fëmijë pohoi para policise se kishte qenë objekt agresioni nga disa arabe tek po udhetonte me një tren ne jug te Frances, vetëm pse ajo ishte hebre. Ajo u tha ne detaje se ata i kis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Masha
09-09-2008, 19:25:08

Format e ndryshme te dhunes

Dallimi midis llojeve te ndryshme te dhunes bazohet ne dallimin midis motiveve perkatese te pavetedijshme.Forma me e zakonshme dhe jo patologjike e dhunes, eshte dhuna ludike (playful, dhuna e lojes), qe e gjejme ne ato forma ne te cilat dhuna ushtrohet per te zhvilluar shkathte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, Buzeqeshja, Englishbee

Deshira per t'u dukur - egzibicionizmi

ßåßy ღ
21-08-2008, 16:14:56
,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

spirobeg
12-08-2008, 20:20:54

Psikologet biografi, thenje. kreit qa t'dini shkruni!!

po ja nisi prej babit FROJD.Sigmund Freud, 1856-1939, psikiatër austriak, themelues i psikoanalizës. I lindur në Moravia, jetoi në Vjenë ku edhe mori titullin Doktor mjekësor nga Universiteti i Vjenës më 1881. Karriera e tij mjekësore (1885-1886) fillon me J. M. Charcot në Paris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2008, 12:00:08

Psikodiagnostika

Cka mund te konstatohet me anë te psikodiagnostikes, cilat metoda shfrytezohen, a bëhet me anë të ndonji aparati apo detektori etj.Hermann Rorschach psikiater Zvicerian i lindur në vitin 1884 në Zurich (Cyrih) dhe vdiq me 1 Prill të vitit 1922 nga një semundje e zorres së verber...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Bekimi, nejona, arbias

Psikologjia

Bekimi
03-01-2008, 05:30:18
Frojdi ka qene kot fare.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
16-06-2007, 22:28:07

Durimi

Durimi ...një mjet që të siguron një të ardhme të lumtur!     Në të vërtet durimi është një mjet mjaft i rëndësishëm dhe mjaftdobiprurës për njeriun. Por thelbi kryesor apo gjëja kryesor që në duhet të kuptojmë është se çka kuptojmë me durimin. Ne dimë nga jeta e përditshme se si të v
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe