PsiSoc - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me Psikologjine dhe Sociologjine.

arbias
10-01-2007, 12:22:35

Psikologjia e Suksesit

Psikologjia e Suksesit 1 - Si të krijoni miq dhe të fitoni përkrahjen e njerëzve?Sjellja me njerëz, është një ndër vështirësitë më të mëdha me të cilat ballafaqohet bisnismeni i sotëm. Kjo mjeshtëri, nuk është më pak e vlefshme as për shtëpiaken, arkitektin apo inxhinierin. Hulumtimet e mëparshm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
22-09-2006, 19:51:59

Mikrosociologji.

Mikrosociologjia eshte nje nga rrymat e sociologjise se sotme, baze te se ciles eshte studimi i struktures she i rolit te grupeve te vogla socialepsh, familja. Eshte krijuar si rryme ne vitet 30 te shek XX si nje nje nga drejtimet e sociologjise empiriste
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-09-2006, 19:39:29

Meditimi!

Teknikat e meditimit jane te ndryshme, por ne thelb te tyre qendron e njejta procedure: ne saje te vezhgimit njohes pasiv, lidhja e zakonshme midis prsonit dhe mjedisit te tij modifikohen. zgjighja e problemeve, planifikimi, shqetesimet dhe vetedija per ngjarjet e dites, nderpritet perkohesisht....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kid
29-07-2006, 19:56:48

Forca e motivit

Shpesh degjojme qe perkushtimi/motivimi i duhur ben te mundur realizimin e gjerave te pamundura per njeriun. C'mendoni per kete? Cili eshte sekreti i kesaj force/dukurie?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kid
26-07-2006, 22:43:39

Mendimi dhe procesi i të menduarit

Dikur (pra çlirimit :D) Veshtruesja pati hapur një teme mjaft interesante për mendimin, pra për te pyetur ç'është mendimi.Ja një pjesë e pergjigjeve  qe i pata dhënë unë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Armenda
21-07-2006, 23:22:09

Ditari i ndjenjave

Sonte me 21 Korrik. E pushtuar nga vetmia. E kapluar nga qetesia e nates. Here ndihem mirë, e herë keq.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
valdoente
05-05-2006, 16:12:58

Klasifikimi i emocioneve?

Sot ne psikologji nuk ekziston ende një klasifikim i qendrueshem dhe pergjithsisht i pranuar i emocioneve.Sipas një klasifikimi te dhënë nja Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:1.Emocionet Negative-zemërimi,ankthi(frika),...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Outime
22-01-2006, 13:08:37

Përqëndrohuni plotësisht në çdo detyrë

Përqëndrohuni plotësisht në çdo detyrëKëtu gjendet sekreti i fuqisë së vërtetë. Mësoni, me praktikë të vazhdueshme, se si të administroni burimet tuaja, dhe përqëndrojini në çdo çast ekzistues në një pikë të caktuar.James Allen Hajeni këtë bretkocë! çfarëdo planifikimi,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Borebardha
03-12-2005, 17:23:13

Përse adoloshentët bien në mësime dhe si mund t'i ndihmojmë ata?

Adoleshenca, një sfidë që duhet përballuar Përse adoloshentët bien në mësime dhe si mund t'i ndihmojmë ata?Nga Klea FanikoShumë adoleshentë mund të kenë rezultate të ulta në shkollë. Kjo performancë mund të zgjasë disa javë, muaj ose mund të shpjerë deri në humbje të vitit shkol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Capkenja
29-11-2005, 08:53:57

Rizgjim i bukur,,,,,

Ora 07.30: një rizgjim i bukur!  29 Nentor  Jetë në harmoni Të ka ndodhur ndonjëherë të zgjohesh në mëngjes, të përgatitetsh për të përballuar ditën e gjatë plot me takime dhe detyra të vështira e stresuese dhe të lësh pas dore disa rregulla të rëndësishme nga frika se mos nuk ke kohë t'i bësh? ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ParisNOTheHilton
16-11-2005, 00:47:53

Socialpsikologji dhe aplikimi i saj ne jeten e perditshme

Psikologjia shoqerore eshte ajo dege e psikologjise e cila studion menyren sesi njerezit mendojne, ndikojne dhe mbeshteten te njeri tjetri (David Myers). Pyetjes se cfare eshte ne te vertete psikologjia shoqerore mund ti japim pergjigje te ndryshme, si:- te menduarit ne shoqeri (si ne i trajtojm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-06-2005, 09:21:02

Pse meshkujt mendojnë dhe veprojnë ndryshe nga femrat

"Rezonanca magnetike regjistronte se për zgjidhjen e ushtrimit të njëjtë mental, meshkujt përdorin një zonë të vogël në hemisferën e majtë (që ka për detyrë t'i kontrollojë aktivitetet gjuhësore), përderisa femrat i përdorin të dyja pjesët e njëjta në të dyja hemisferatFotografitë e pazakonshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe