PsiSoc - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me Psikologjine dhe Sociologjine.

Pergjigje nga: shejtania, regrets, erlehta

Inteligjenca: E lindur apo e fituar?

Shej
02-06-2013, 18:53:32
e mendokemi isoj
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-03-2012, 19:07:12

Gjelbërimi ndikon pozitivisht në “luftën” kundër stresit

Nje studim tregon se nivelet e stresit tek të papunësuarit janë të lidhura më shumë me gjërat që i rrethojnë se sa me moshën, gjininë, të ardhurat dhe shkalla e privimit. Prezenca e parqeve dhe drunjve në vendet ekonomikisht të privuar mund të ndihmoj njerëzit të përballen më mirë me humbjen e p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
meeti xxl
30-01-2012, 21:23:43

Ese nE PSIKOLOGJI(kush munet mem ndihmu)

kush munet mem ndihmu n'lidhje me nje ese ne psikologji:("A qajmë ngase pikllohemi,apo jemi të piklluar ngase qajmë" si dhe "A frikësohemi ngase ikim, apo ikim ngase frikësohemi")
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: whitesnake, shejtania, Jeton Veliu

Ndjenjat dhe Emocionet

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
23-10-2011, 00:17:27

Në kërkim të unit

Në kërkim të unitKush jam unë? Dhe kush janë të tjerët? A do të provojnë atë që provoj unë, apo jo? Kur një fëmijë bën këto pyetje (zakonisht i bëjmë të gjithë kur jemi të vegjël, ndonëse më vonë i harrojmë) i bie të ndeshet me një mekanizëm shumë të rëndësishëm, themelor për mbijetesën e tij në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-09-2011, 00:31:14

Vrasës të lindur

Vrasës të lindurNëse lufta është një produkt i kulturës njerëzore, atëherë mbetet mundësia që - sado e largët të duket në të tashmen - një ditë ne do të jemi në gjendje që të zhdukim plagë mbi shoqëritë tona përmes ndryshimeve kulturore dhe evolucionit.Por, po sikur të konkludoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 23:15:21

10 strategji per te fituar vetebesimin

Shumë të turpshëm, tepër origjinalë apo të trembur nga sfidat? Të tria këto karakteristika janë nga pak pjesë e jona. Shpeshherë ndihemi të nënvlerësuar. Ja dhjetë strategji për të ndryshuar këtë gjendje...Nuk arrini dot të shprehni mendimet tuaja? E keni të vështirë të ecni përpara? Nëse jeni t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-09-2011, 10:56:52

Jeni në humor apo jo? Kjo varet nga moti!

 A sjellin buzëqeshje në fytyrën tuaj ditët me diell? Po shiu, a ju bën depresiv? Ndieni nostalgji për dikë, apo një hije trishtimi ju kap papritur kur pikat e shiut trokasin në xham, por perëndimi i diellit ju sjell ndjesinë e qetësisë?Nëse për cdo pyetje e keni një përgjigje atëherë ju jeni ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-09-2011, 16:31:00

Si të shmangim të ngrënit kur jemi të mërzitur

Si të shmangim të ngrënit kur jemi të mërziturNdiheni vërtet i uritur? Apo jeni vetëm i mërzitur? Shpesh na ndodh të hamë sepse nuk kemi se çfarë të bëjmë tjetër. Ose të paktën kështu mendojmë. Shumë prej nesh e bëjmë pa u menduar. Njihuni me disa këshilla sesi të krijoni një rutinë të re, më të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-08-2011, 12:54:02

Të lindura për të bërtitur

Një studim i fundit ka dalë në përfundimin s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2011, 01:01:45

Kufijtë e arsyes

Kufijtë e arsyesSharon BegleyGratë janë shofere të këqija, Sadami planifikoi 11 shtatorin, Obama nuk ka lindur në Amerikë dhe Iraku ka armë të shkatërrimit në masë: Të besosh çdonjërën prej këtyre do të thotë të pezullojmë disa prej aftësive tona të mendimit kritik dhe të zhytem...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-05-2011, 11:13:27

Përse jeni gjithmonë të lodhur?

Ndiheni të dobët, pa energji dhe gjallëri? Ndoshta shprehitë tuaja ditore nuk kanë ndryshuar, por sërish ju nuk arrini të kuptoni se cilat janë shkaqet e kësaj lodhjeje kronike.Mosfjetja mjaftueshëmKjo gjë mund të ketë efekte negative mbi përqendrimin dhe punën. Një person i rritur duhet të flej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2011, 12:59:04

Mëso të thuash JO

Të thuash JO do të thotë që më pas të fillosh të japësh shpjegime apo të hysh në negociata me të tjerët.Gjithashtu do të thotë që të tjerët të të kritikojnë, të mërziten me ty apo të të konsiderojnë si zemërgur. Por, të thuash JO është e domosdoshme nëse duam të tregojmë personalitet dhe të jemi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:28:30

Lumturia mund të "blejë" paranë

Studiuesit kanë arritur në rezultatet e mahnitshme se për njerëzit paratë kanë rëndësi të pakonsiderueshme në krahasim me miqtë, familjen, shëndetin, shpresën dhe sigurinë e një pune të qëndrueshmeLumturia mund të "blejë" paranëNë shkencat ekonomike ekziston një argument shumë i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:27:38

Ndërgjegjja, misteri i madh i trurit

Natyra e ndërgjegjes njerëzore është një nga misteret më të mëdha të biologjisë. Sipas disa studiuesve, mekanika e kuanteve mund të ndihmojë për ta shpjeguarNdërgjegjja, misteri i madh i truritNatyra e ndërgjegjes njerëzore është një nga misteret më të mëdha të biologjisë. Sipas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 23:32:41

Ku “tradhëtojnë” veten ziliqarët?

Zilia është një prej ndienjave më të zakonshme të njerëzve, por ekziston edhe një mënyrë për të zbuluar ata që shprehin zili ndaj teje.Pas një studimi të detajuar, një revistë italiane arriti të indentifikonte tre shenjat më të zakonshme që shprehin në mënyrë “të heshtur” zilinë e një njeri që t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2011, 13:55:38

Si të rifitosh vetëbesimin

Dikush është i pakënaqur me rolin e tij, dikush nuk pëlqen veten dhe dikush tjetër dëshiron një jetë ndryshe nga ajo që ka.Vjen një moment kur njeriu mendon se nuk vlen sepse nuk ka arritur objektivat që i kishte vënë vetes dhe ky moment kushtëzon në mënyrë negative jetën.Kompleksi i nferioritet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe