A jemi te sigurt se e njohim jeten? - PsiSoc

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A jemi te sigurt se e njohim jeten?

  A jemi te sigurt se e njohim jeten?

  · 9 · 2262

  • Postime: 553
  • Karma: +1/-0

  ne: 27-06-2004, 09:40:55
  C'eshte jeta?
  Ndodh shpesh e thuajse kudo, qe te behet nje pyetje tjeter: ç'eshte vdekja? Ndoshta kemi te drejte sepse vdekjen nuk e "jetojme" edhe pse eshte teper personale, por jane te tjere qe perjetojne pasojat e saj. Edhe ky pohim me ve ne mendime sepse tek e fundit ka nje kusht te domosdoshem per ta ditur: duhet te vdesesh.
  Po jeta?
  A jemi te sigurt se dime gjithçka per te?
  Eshte po i njejti dyshim qe varet para meje dhe me fut po aq thelle ne mendime.
  Sidoqofte per t'u orientuar po formuloj nje pyetje tjeter:
  - A eshte me e drejte te kerkojme nga jeta, apo t'i japim asaj?

  • Postime: 1283
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 11-07-2004, 13:19:28
  me e drejte me duket qe te kerkojme nga jeta se nu fund te findit ajo vjen dhe iken kur ti doje qejfi ndersa ne jemi vec nje top futbolli per te keshtu qqe jetojeni dhe shfrytezojeni jeten ne max >< ><edhe pse nganjehere eshte e merzitshme

  • Postime: 69
  • Karma: +0/-0

  #2 ne: 22-07-2004, 02:50:19
  kam frike se jemi te pafuqishem te kerkojme nga jeta, ajo do te na japi ate cka deshiron....

  nuk mendoj se jemi plotesisht te pafuqishem perpara saj, por jemi te varur shume nga ndjenjat dhe deshirat tona, qe na detyrojne te zgjedhim ne menyre te kufizuar

  • Postime: 25
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #3 ne: 07-10-2004, 01:56:54


  A jemi te sigurt se dime gjithçka per te?
  Eshte po i njejti dyshim qe varet para meje dhe me fut po aq thelle ne mendime.
  Sidoqofte per t'u orientuar po formuloj nje pyetje tjeter:
  - A eshte me e drejte te kerkojme nga jeta, apo t'i japim asaj?


  cdo dite eshte udhetim drejt aktualizimit te vetvetes
  them se duket te gjejme ekuilibrin midis cfare kerkojme dhe cfare i japim jetes

  • Postime: 1283
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

  #4 ne: 07-10-2004, 18:37:48

  cdo dite eshte udhetim drejt aktualizimit te vetvetes
  them se duket te gjejme ekuilibrin midis cfare kerkojme dhe cfare i japim jetes


  Te drejte ke  :pafshim :pafshim

  • Postime: 210
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

  #5 ne: 07-10-2004, 22:33:54
  as njeri nuk e njeh jeten
  sepse jeta te ofron cdo dite te re qe lind sfida te reja
  te cilat duhet tja dalesh mbane ose
  te pakten te mundohesh qe tja dalesh
  ashtu sic ka anet negative ka dhe ato pozitive
  por jetes nuk i dihet kurrre....

  fjala e urte: dite e re, fat i ri...

  ;) ;) ;)

  • Postime: 27
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #6 ne: 09-10-2004, 20:58:32
  Jam shume dakort, me mesazhin tuaj Rebele.

  Ne nuk jemi ne gjendje te njohim vetveten e jo me Jeten..
  perdryshe cdo gje do ta benim me plan dhe cdo gje do ecte per mrekulli, por ja qe ne jete ndodh ndryshe...

  Nuk e di ne e kuptova siç duhet pyetjen por mendoj se duhet te japim, e pastaj te kerkojme, sepse fundja nje fjale e urte thote korrim ato qe mbjellim..


    pershendetje
  « Editimi i fundit: 09-10-2004, 21:00:51 nga agata »
  *


  #7 ne: 13-04-2009, 16:30:13
  sipas    meje   jetta  eshte  nje   teater  dhe ne  jemi aktor   qe  duhet  ta luajm

  • Postime: 132
  • Karma: +2/-0
  • Gjinia: Femer

  #8 ne: 14-06-2009, 15:45:33
  Si mund te jem e sigurt qe e njoh jeten? Jo asnjehere se njoh sa duhet sa here me duket sikur e kuptoj do te ndodhe dicka qe e ben akoma me mistike jeten time ..... jeta eshte nje sfide plot me mistere sa zbulon 1 mister del per detyre te zbulosh nje tjeter .... kjo i jep kuptim jetes sime deshira per te zbuluar misteret
  Emri: Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?:

  Temat e fundit