Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ? - PsiSoc

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

· 37 · 9564

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 01-10-2005, 12:07:00
Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?
 


Ka shumë mundësi që ky besim të lidhet ngushtë me simbolin e pasqyrës, objekti "magjik", i aftë të përsërisë gjërat dhe personat.
Kjo është arsyeja që ka shtyrë njerëzit të mendojnë se duke thyer një pasqyrë ku pasqyrohet imazhi i dikujt, dëmtohet personi që ndodhet përballë saj. Si të gjitha objektet që reflektojnë imazhin, deri në antikitet pasqyra konsiderohej një fuqimagjike. Romakët mendonin se ajo të lejonte të mbikqyrje gjithçka që doje deri në pjesët më të errëta të perandorisë. Besimi islam dhe ai hebraik, evitonin kontaktet me pasqyrat gjatë ceremonisë mortore, me qëllim që shpirti i të vdekurit të mos mbetej në tokë, por të shkonte bashkë me trupin. Pasqyra është pjesë e praktikave të magjisë së zezë, mjafton të kushtojmë mbretëreshën e Borëbardhës e cila çdo ditë konsultohej me pasqyrën, e cila i tregonte asaj sa e bukur ishte, duke i sjellë afër imazhe të kundërshtareve të saj. E njëjta gjë ndodh edhe me ritet Vudu, të cilat lidhen me krijimin e një kukulle, e cila përfaqëson trupin e dikujt dhe duke e shpuar atë me gjëlpëra ose duke e goditur me objekte të forta, kjo ndikon në shëndetin e personit që kjo kukull përfaqëson.
« Editimi i fundit: 05-11-2020, 18:25:11 nga M A X »

 • Postime: 1108
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 01-10-2005, 12:09:47
Interesante Ena ,sidomos ajo per Borebardhen  :P
Mua me eshte thyer nje pasqyre para ca muajsh  :(

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 01-10-2005, 12:52:08
Fatkeqesisht,mendoj se pasqyra e thyer sjell fatkeqesi. :(

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#3 ne: 04-10-2005, 14:51:06
Fatkeqesisht,mendoj se pasqyra e thyer sjell fatkeqesi. :(
Jojo:...se besoj se eshte ashtu...meqe une i kam te gjitha te thyera dhe jam shum me fat.... ;)

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 04-10-2005, 14:53:30
Jojo:...se besoj se eshte ashtu...meqe une i kam te gjitha te thyera dhe jam shum me fat.... ;)

Derisa kam thyer,kam qene e pafat,ka vite qe skam thy dhe tash ndjehem me fat! :)

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#5 ne: 05-10-2005, 10:30:29
Derisa kam thyer,kam qene e pafat,ka vite qe skam thy dhe tash ndjehem me fat! :)

Ndjehesh, theksi bie mbi ndjehesh! Pra ti vet e ben veten te ndihesh me fat apo pa fat dhe sic po e shef edhe vet eshte nje zgjedhje personale qe ti vet e ben. Puna e pasqyres eshte bestytni si shume tjera, gjera koti qe nuk kane baze as ne shkence e as ne asnje religjion, thjesht jane muhabete koti!

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 23-10-2005, 09:43:11
Vetem nje pyetje bejini vetes.
Cfare di ajo pasqyre (apo cfaredolloj objekti tjeter) mbi fatin tim, si ishte, eshte apo do te jete. Besoj se gjera te tilla bejne vetem keq, kjo sepse mbajne bllokuar mendimet duke harxhuar energji si dhe fusin friken duke mbajtur nen stres! Pastaj, supersticione te tilla habitem qe ka ende njerez qe i besojne, gjithsesi....
Hajt shnet.

 • Postime: 2214
 • Karma: +13/-1
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 23-10-2005, 18:57:57
obobob!
sa shume pasqyra qe kam thyer une i bie qe te me shkoje e gjithe jeta ters!
ishalla nuk eshte e vertete! (?) (?) (?) kush e di!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 29-10-2005, 16:29:43
Me vjen keq qe shumica e njerezve jane supersticioz.

Si lexova shkrimet, me vjen qe te marr nje pasqyre dhe ta thyej me qellim, dhe ti them "urdhero" fatit te keq.

Te gjitha keto jane mendime kote, qe nuk te cojne askund.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 29-10-2005, 16:38:16
UNe kam degjuar  qe te thyesh pasqyren kur je beqar ose beqare  mbetesh i till dhe per 9 vite te tjera.....
Ne fillim me hyra frika kur e theva pasqyren(  isha  dhe e dashuruar ne ate kohe)     eheeee  frika dhe pasqyra   ma moren te keqen se une sot jam martuar me te njejten dhe te vetmen dashuri, ne kohen e te ciles  mua my thye  pasqyra..  
Thyeni pasqyra sa te doni......

. :pafshim

 • Postime: 27
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 30-10-2005, 12:47:38
Sa perralla shikoni ju njerez  :P  
Si kam besuar ndonjehere ketyre gjerave,pastaj mendojeni pak mos ka gje duar e kembe ajo pasqyra qe tju bej keq lol

 • Postime: 532
 • Karma: +1/-0

#11 ne: 30-10-2005, 13:18:26
Postimin tend e fshova Klevis, pasi nuk kishte aspaknatyre psikologjike apo sociologjike, dhe gjithashtu e shkepuste diskutimin nga ceshtja qe po diskutohej.
Vec kesaj ishte jashtezakonisht shume i gjate, gje qe mendoj se e demton diskutimin.
« Editimi i fundit: 30-10-2005, 21:48:10 nga gysi »

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 21-11-2005, 20:33:59
Te besosh se pasqyra e thyer te sjell fatkeqesi, nuk eshte tjeter pos bestytni.Gjera te tilla jane te ndaluara edhe ne perceptime besimi ne Zot. Jane disa vargje te nje kenge: Cka te ben vetja s`ta ban kushi.
Pershendetje.

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 10-12-2005, 12:02:41
Nuk jam  supersticjoze...... ndoshta kur shikoj ndonje femi te bukur e bej nje marshalla por te besoj ne gjera te tilla :??? ku di une....te them te drejten nje pasqyre qe mbaj ne cante historikisht ne fakt pasqyrat qe mbaj ne cante gjithmon i kam patur te thyera...se hidh canten andej hidh ketej ...... dhe nuk mendoj se me ka ecur ters ne jete ...mendoj se ka patur veshtiresite e saja por kam qene pergjithsisht Ok.
Dikur na thonin ne gjimnaz se po te te thyhet pasqyra mbetesh 7 vjet pa martuar LOL kjo ndoshta eshte e vertet LOL

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 10-12-2005, 12:12:25
 Jojo:edhe une kam thyer shume pasqyra pa dashje kuptohet por deri sot sme ka ecur keq.kur isha e vogel degjoja shpesh here gjyshen qe thoshte ruajini pasqyrat  si syte e ballit per te miren e juaj e kam(rrahmet paste shpirti i pas shku xhenet.amin)nganjehere besoj ashtu se di pse.

 • Postime: 1469
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 12-12-2005, 04:43:38
 Ke ne thon qe ne rast se e thyen pasqyre, te shtyhet martesa.

Une deri tash nuk kam thyer asnje por ende  jam i pamartuar!  ;) ;)

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 12-12-2005, 13:35:03
pasqyra e thyer eshte vetem nje metafizike psikologjike, nje perralle romantike, qe na hyne ne pune ne momente te caktuara jete, kur jemi perballe udhekryqeve te pazgjidhura ekzistenciale...

si t;i besoje atehere nje perrallem,
tung nga gjini

p.s.ndoshta vajzat i besojne me shume kesaj....

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#17 ne: 20-02-2006, 19:35:28
S'para besoj ne keto gjera shume... I'm quite skeptical :-[
M.gj.th edhe nese do te besoja... s'mbaj mend ndonjehere ne jeten time te kem thyer pasqyre (?).... pjata... ohuuu sa te duash kur isha e vogel. Keshtu qe, pse s'thoni ju qenkemi me fat :D

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 06-05-2006, 05:15:59

Une nuk besoj ne ate se pasqyra te sjell fatkeqesi se me qene ashtu se di une ndoshta nuk kisha ekzistuar deri me tani se se di sa shume pasqyra kam thyer :) :) :)

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 26-12-2007, 14:11:58
  Keto jane bestytni te kota ,shkurt.

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#20 ne: 27-12-2007, 20:52:04
Ishalla jo se me ra mbreme njeri duke pastru boren e me theu pasqyren e makines! Kshtu sdo me eci mbare me makine e do thej qafen diku! :(

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 28-12-2007, 01:31:37
7 vjet beqar ....mire e ke s'ke c'do te martohesh ...

Karatisti kot me te pyt si te therrasin shkurt :D

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#22 ne: 05-01-2008, 07:35:55
O te hongert ty :D

Luli me thrrasin shkurt, pale te mos mi lendojne ndjenjat mbase, hahhaha

do tet kpus :D

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 05-01-2008, 16:36:20
do me kepusesh ...po tensionin kush do te ta masi dit per dite pastaj :D

 • Postime: 5022
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 06-01-2008, 15:00:31
per ket nuk kekena martu ne mi lise...qe na u thy pasqyra...ncncnc kush pret edhe 5 vjet tesh  :D

Temat e fundit