Prej çka frikësoheni? - PsiSoc

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Prej çka frikësoheni?

Prej çka frikësoheni?

· 86 · 11282

 • Postime: 122
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 02-10-2005, 07:16:42
Shumica  e njerezve  kane   frike(phobi) diqka,une psh. frikesohem   nga:
-  ereuthrophobia-frika  nga  te skuqurit kur te  turperohem.
 
Prej  qka  frikoheni  ju?
« Editimi i fundit: 02-10-2005, 16:30:55 nga BESIM »

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 02-10-2005, 10:51:39

 Shumica  e njerezve  kane   frike(phobi) diqka,une psh. frikesohem   nga:
   -  ereuthrophobia-frika  nga  te skuqurit kur te  turperohem.
 
  Prej  qka  frikoheni  ju?

Te njejtin problem kam dhe une. :(

 • Postime: 1577
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-10-2005, 11:04:20
Kjo vjen ngase ju dyja i keni pas prinderit e rrepte!

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 02-10-2005, 11:14:32
Kjo vjen ngase ju dyja i keni pas prinderit e rrepte!

 Jojo: Scard,pikerisht e kunderta eshte sa i perket prinderve te mi.Nese do ishte e sakte kjo,pse vetem mua me ndodh dhe jo edhe femijeve tjere te familjes sime? ;) :-[

 • Postime: 122
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 02-10-2005, 11:23:41
 
   Nese   pergjigjeni  S.  keni drejt  komenti.

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#5 ne: 02-10-2005, 14:08:44
Te vetmen gje qe i  ,,frikohem,, eshte nga vetja ime...Sepse ndonjeher jam aq i ,,pandegjueshem,, sa qe as veten se mbaj.... :)

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 02-10-2005, 14:36:59
Kur isha i vogel, kam ren nga një lis i lartë dhe prej atëher kam frikë nga lartësia...kembet nuk prekin skund, keq shumë, pa siguri !
Nuk i kuptoj ata gje gjuhen me llastiqe me krye teposht drejt tokes...
kjo me tmerron...

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 04-10-2005, 10:44:34
Te vetmen gje qe i  ,,frikohem,, eshte nga vetja ime...Sepse ndonjeher jam aq i ,,pandegjueshem,, sa qe as veten se mbaj.... :)

 :O sa e tmerrshme kjo,po ne tjeret para teje ne ate gjendje,si duhet t'ia bejme? ^o)

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 04-10-2005, 12:13:21
Frikohem shum nga Zjarri dhe Flaka !!!  :(

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#9 ne: 04-10-2005, 14:49:41
:O sa e tmerrshme kjo,po ne tjeret para teje ne ate gjendje,si duhet t'ia bejme? ^o)
po kjo nuk eshte aq edhe e tmershme...meqe jane situata shum te rralla qe jam i ,,pandegjueshem,, dhe ne 98% te rasteve me ka sjell dobi ajo ,,pandegjueshmeria,, kshtu qe nuk eshte ne cdo situat...ne normale jam shum shum i bute me ata qe me marin me te mire... ;)

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 04-10-2005, 14:51:41
Au Lefto,me te mire,edhe une behem e mire. ;)

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 04-10-2005, 14:53:21
 ^o)                  

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 04-10-2005, 14:56:26
^o)                 

Cka po seritesh taj? :P

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 04-10-2005, 14:57:40
pi frikes e kom  ^o)

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 04-10-2005, 15:05:14
pi frikes e kom  ^o)
hahahahahaahahahahahahahahaa

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#15 ne: 04-10-2005, 15:06:22
Une frikohem prej maceve.  :(
Kercej prej vendi nese nje mace me prek  Jojo:

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 08-10-2005, 06:23:16
Keto emra fobish i gjeta ne nje faqe dhe e pashe te arsyeshme ti postoja ketu qe secili ta gjeje fobine e tij.
Do ishte mire qe nese ka ketu ndonje mjek/psikolog qe te na sqaroje mundesisht me shume per keto lloj fobish/frikash.A-
Ablutophobia – Frika nga larja.
Acarophobia – Frika nga kruarja ose insektet që shkaktojnë kruarje.
Acerophobia – Frika nga acari (irritimi)

Achluophobia – Frika nga errësira (terri).
Acousticophobia – Frika nga zhurma.
Acrophobia – Frika nga lartësitë.
Aerophobia –Frika nga rryma e ajrit, gëlltitja e ajrit, ose substancat helmuese që përhapen me anë të ajrit.
Aeroacrophobia – Frika nga vendet e larta dhe të hapura.
Aeronausiphobia – Frika nga vjellja përkrah sëmundjes së fluturimit.
Agateophobia – Frika nga sëmundjet mendore.
Agliophobia – Frika nga dhimbja.
Agoraphobia – Frika nga hapsirat ose të ndodhurit në vende publike të ngjeshura me njerëz siç janë tregjet. Frika nga largimi prej vendeve të sigurta.
Agraphobia – Frika nga keqtrajtimi seksual.
Agrizoophobia – Frika nga kafshët e egra.
Agyrophobia – Frika nga rrugët apo kalimi i rrugës.
Aichmophobia – Frika nga gjilpërat ose objekteve të mprehta.
Ailurophobia – Frika nga macet.
Albuminurophobia – Frika nga sëmundja e veshkëve.
Alektorophobia – Frika nga pulat.
Algophobia – Frika nga dhimtat.
Alliumphobia – Frika nga hudhra.
Allodoxaphobia – Frika nga pikëpamjet, mendimet, tezat.
Altophobia – Frika nga lartësitë.
Amathophobia – Frika nga pluhuri.
Amaxophobia – Frika nga vozitja e veturës.
Ambulophobia – Frika nga ecja.
Amnesiphobia – Frika nga amnezia (humbja e kujtesës).
Amychophobia – Frika nga gërvishtja ose të jesh i gërvishtur nga dikush.
Anablephobia – Frika nga të shikuarit lart.

Ancraophobia or Anemophobia – Frika nga fryma (era).
Androphobia – Frika nga burrat (njerëzit).
Anemophobia – Frika nga rrymat e ajrit ose erërat
Anginophobia – Frika nga angina, ngulfatja ose mbylljet.
Anglophobia – Frika nga Anglia dhe kultura angleze, etj.
Angrophobia – Frika nga zemërimi ose të bërit të zemëruar.
Ankylophobia – Frika nga palëvishmëria e ear of immobility of a joint.
Anthrophobia or Anthophobia – Frika nga lulet.
Anthropophobia – Frika nga njerëzit ose shoqëria.
Antlophobia – Frika nga vërshimat.
Anuptaphobia – Frika nga beqaria.
Apeirophobia – Frika nga pafundësia.
Afenphosmphobia – Frika nga të prekurit. (Haphephobia)
Apiphobia – Frika nga bletët.
Apotemnophobia – Frika nga njerëzit me amputacione.
Arachibutyrophobia – Frika nga ngjitja e gjalpës së kikirikave në qiellzë ose në gojë.
Arachnephobia or Arachnophobia – Frika nga marimangat
Arithmophobia – Frika nga numrat.

Arrhenphobia – Frika nga burrat.
Arsonphobia – Frika nga zjarri.
Asthenophobia – Frika nga të rënit të fikët ose molisja.
Astraphobia or Astrapophobia – Frika nga vetëtima dhe murmurima.
Astrophobia – Frika nga yjet dhe hapsira qiellore.
Asymmetriphobia – Frika nga gjërat asimetrike.
Ataxiophobia – Frika nga ataxia (mungesa e koordinimit muskular)
Ataxophobia – Frika nga çrregullimi ose shkujdesia.
Atelophobia – Frika nga papërkryeshmëria.
Atephobia – Frika nga rrënimet ose gërmadhat.
Athazagoraphobia – Frika nga të qenit i harruar apo i injoruar apo harresa.
Atomosophobia – Frika nga eksplodimet atomike.
Atychiphobia – Frika nga rrëzimi.
Aulophobia – Frika nga kanalet.
Aurophobia – Frika nga ari.
Auroraphobia – Frika nga aurorat e polit verior.
Autodysomophobia – Frika nga dikush që ka erë të keqe, që kundërmon.
Automysophobia – Frika nga të qenurit i papastër.
Autophobia – Frika nga të qenurit vetëm ose me vetveten.
Aviophobia or Aviatophobia – Frika nga fluturimi.

B-
Bacillophobia – Frika nga mikrobet.
Bacteriophobia – Frika nga bakteriet.
Ballistophobia – Frika nga predhat (raketat) ose plumbat.
Bolshephobia – Frika nga Bolshevikët.
Barophobia – Frika nga graviteti.
Basophobia or Basiphobia – Paaftësia e ndenjurit në këmbë. Frika nga të ecurit ose rrëzimi.
Bathmophobia – Frika nga shkallët ose pjerrtësia e shkallëve.
Bathophobia – Frika nga thellësia.
Batophobia – Frika nga lartësitë ose të qenurit afër ndërtesave të larta.
Batrachophobia – Frika nga amfibët, siç janë bretkocat, picërrakët, etj.
Belonephobia – Frika nga gozhdat dhe gjilpërat. (Aichmophobia)
Bibliophobia – Frika nga librat.
Blennophobia – Frika nga jargët.
Bogyphobia – Frika nga lugetërit ose babarogat.
Botanophobia – Frika nga bimët.
Bromidrosiphobia or Bromidrophobia – Frika nga kundërmimi i trupit.
Brontophobia – Frika nga vetëtima dhe murmurima.
Bufonophobia – Frika nga thithëlopa.

C-
Cacophobia – Frika nga shëmtia.
Cainophobia or Cainotophobia – Frika nga risia, novacioni.
Caligynephobia – Frika nga gratë e bukura.
Cancerophobia – Frika nga gaforret.
Carcinophobia – Frika nga kanceri.
Cardiophobia – Frika nga zemra.
Carnophobia – Frika nga mishi.
Catagelophobia – Frika nga të qenurit qesharak.
Catapedaphobia – Frika nga kërcimi prej vendeve të larta dhe të ulëta.
Cathisophobia – Frika nga të ulurit.
Catoptrophobia – Frika nga pasqyret.
Cenophobia or Centophobia – Frika nga gjërat e reja apo idetë.
Ceraunophobia – Frika nga bubullimat.
Chaetophobia – Frika nga flokët (qimet, leshi).
Cheimaphobia or Cheimatophobia – Frika nga të ftohtit.
Chemophobia – Frika nga kemikalet apo puna me kemikale.
Cherophobia – Frika nga gëzimi (dëfrimi).
Chionophobia – Frika nga bora.
Chiraptophobia – Frika nga fakti të qenurit i prekur.
Chirophobia – Frika nga duart.
Cholerophobia – Frika nga kolera.
Chorophobia – Frika nga të vallëzuarit.
Chrometophobia or Chrematophobia – Frika nga paratë.
Chromophobia or Chromatophobia – Frika nga ngjyrat.
Chronophobia – Frika nga koha.
Chronomentrophobia – Frika nga orët.
Cibophobia or Sitophobia or Sitiophobia – Frika nga ushqimi.
Claustrophobia – Frika nga hapsirat e mbyllura.
Cleithrophobia or Cleisiophobia – Frika nga të qenurit i mbyllur (bllokuar) në një vend të mbyllur.
Cleptophobia – Frika nga hajnia.
Climacophobia – Frika nga shkallët, ngjitja nëpër shkallë apo rrëzimi nga shkallët.
Clinophobia – Frika nga të shkuarit në krevat.
Clithrophobia or Cleithrophobia – Frika nga të qenurit e mbyllur.
Cnidophobia – Frika nga pickimi (thumbimi).
Cometophobia – Frika nga kometat.
Coimetrophobia – Frika nga varrezat.
Coitophobia – Frika nga aktet seksuale.
Contreltophobia – Frika nga keqtrajtimi seksual.
Coprastasophobia – Frika nga kapsllëku.
Coulrophobia – Frika nga kllounët (gaztorët).
Counterphobia – Zgjedhja e fobikut për situata të frikësuese.
Cremnophobia – Frika nga humnerat.
Cryophobia – Frika nga të ftohtit të madh, akullit ose acarit.
Crystallophobia – Frika nga kristali ose xhamat.
Cyberphobia – Frika nga kompjuterët ose të punuarit me kompjuter.
Cyclophobia – Frika nga biçikletat.
Cymophobia – Frika nga valët ose valë si lëvizje.
Cynophobia – Frika nga qenët ose tërbimi.
Cypridophobia, Cypriphobia, Cyprianophobia, or Cyprinophobia – Frika nga prostitutat ose sëmundjet venerike.

D-
Decidophobia – Frika nga prurja e vendimeve.
Defecaloesiophobia – Frika nga lëvizjet e brendshme.
Deipnophobia – Frika nga darkimi ose bisedat gjatë darkës.
Dementophobia – Frika nga çmenduria.
Demonophobia or Daemonophobia – Frika nga demonët.
Demophobia – Frika nga turmat. (Agoraphobia)
Dendrophobia – Frika nga drunjtë.
Dentophobia – Frika nga dentistët.
Dermatophobia – Frika nga plagët e lëkurës.
Dermatosiophobia or Dermatophobia or Dermatopathophobia – Frika nga sëmundjet e lëkurës.
Dextrophobia – Frika nga objektet në anën e djathtë të trupit.
Diabetophobia – Frika nga dijabeti.
Didaskaleinophobia – Frika nga të shkuarit në shkollë.
Dikephobia – Frika nga drejtësia.
Dinophobia – Frika nga marramendja ose vorbujt e ujit.
Diplophobia – Frika nga vizioni i dyfishtë.
Dipsophobia – Frika nga pirët.
Dishabiliophobia – Frika nga zhveshja para dikujt.
Domatophobia or Oikophobia – Frika nga shtëpitë ose të qenurit brenda në shtëpi.
Doraphobia – Frika nga gëzofi ose lëkura e kafshëve.
Doxophobia – Frika nga shprehja e mendimeve ose pranimi i lëvdatave.
Dromophobia – Frika nga kalimi i rrugëve.
Dutchphobia – Frika nga Holandezët.
Dysmorphophobia – Frika nga gjymtimi.
Dystychiphobia – Frika nga aksidentet.

E-
Ecclesiophobia – Frika nga kisha.
Ecophobia – Frika nga shtëpia.
Eicophobia or Oikophobia – Frika nga ambienti shtëpiak.
Eisoptrophobia – Frika nga pasqyret apo duke parë veten në pasqyrë.
Electrophobia – Frika nga elektriciteti.
Eleutherophobia – Frika nga liria.
Elurophobia – Frika nga macet. (Ailurophobia)
Emetophobia – Frika nga vjellja.
Enetophobia – Frika nga gjilpërat me kokë.
Enochlophobia – Frika nga turmat.
Enosiophobia or Enissophobia – Frika nga bërja e mëkatit të pafalshëm ose kritikave.
Entomophobia – Frika nga insektet.
Eosophobia – Frika nga agimi ose drita e ditës.
Ephebiphobia – Frika nga tinejxherët (të rinjtë).
Epistaxiophobia – Frika nga rrjedhja e gjakut nga hundët.
Epistemophobia – Frika nga kuajt.
Eremophobia – Frika nga të mbeturit vetëm ose në vetmi.
Ereuthrophobia – Frika nga të skuqurit kur të turpërohemi.
Ergasiophobia - 1) Frika nga puna ose funksioni. 2) Frika e kirurgut për të operuar.
Ergophobia – Frika nga puna.
Erotophobia – Frika nga dashuria seksuale ose pyetjet seksuale.
Euphobia – Frika nga pranimi i lajmeve të mira.
Eurotophobia – Frika nga organet gjenitale femërore.
Erythrophobia, Erytophobia or Ereuthophobia - 1) Frika nga dritat e kuqe. 2) Skuqja nga turpi. 3) Ngjyra e kuqe.

F-
Febriphobia, Fibriphobia or Fibriophobia – Frika nga ethet.
Felinophobia – Frika nga macet. (Ailurophobia, Elurophobia, Galeophobia, Gatophobia)
Francophobia – Frika nga Franca, kultura franqeze. (Gallophobia, Galiophobia)
Frigophobia – Frika nga të ftohtit, gjërat e ftohta.

G-
Galeophobia or Gatophobia – Frika nga macet.
Gallophobia or Galiophobia – Frika nga Franca, kultura franqeze. (Francophobia)
Gamophobia – Frika nga martesa.
Geliophobia – Frika nga qeshja.
Geniophobia – Frika nga mjekrrat.
Genophobia – Frika nga seksi.
Genuphobia – Frika nga gjunjtë.
Gephyrophobia, Gephydrophobia, or Gephysrophobia – Frika nga kalimi i urave.
Germanophobia – Frika nga Gjermania, kultura gjermane, etj.
Gerascophobia – Frika nga pleqëria.
Gerontophobia – Frika nga njerëzit e moshuar ose pleqëria.
Geumaphobia or Geumophobia – Frika nga shija (gustoja).
Glossophobia – Frika nga të folurit në publik ose përpjekja për të folur.
Gnosiophobia – Frika nga dituria.
Graphophobia – Frika nga të shkruarit ose dorëshkrimi.
Gymnophobia – Frika nga lakuriqësia.
Gynephobia or Gynophobia – Frika nga gratë.

H-
Hadephobia – Frika nga ferri.
Hagiophobia – Frika nga shenjtërit ose gjanat e shenjta.
Hamartophobia – Frika nga mëkatënimi.
Haphephobia or Haptephobia – Frika nga të qenirut të prekur.
Harpaxophobia – Frika nga plaçkitja.
Hedonophobia – Frika nga ndierja e kënaqësisë.
Heliophobia – Frika nga dielli.
Hellenologophobia – Frika nga terminologjia Greke ose terminologjia komplekse shkencore.
Helminthophobia – Frika nga të qenurit i mbushur me krimba.
Hemophobia or Hemaphobia or Hematophobia – Frika nga gjaku.
Heresyphobia or Hereiophobia – Frika nga sfidat në doktrinat zyrtare ose devijimet radikale.
Herpetophobia – Frika nga zvarranikët, ose gjërat tërqethëse, që zvarriten.
Heterophobia – Frika nga gjinia e kundërt. (Sexophobia)
Hierophobia – Frika nga priftërinjtë ose gjërat e shenjta.
Hippophobia – Frika nga kuajt.
Hippopotomonstroses quippedaliophobia – Frika nga fjalët e gjata.
Hobophobia – Frika nga endacakët ose lypësat.
Hodophobia – Frika nga udhëtimi në rrugë.
Hormephobia – Frika nga tronditja (shoku).
Homichlophobia – Frika nga mjegulla.
Homilophobia – Frika nga predikimet.
Hominophobia – Frikanga njerëzit (burrat).
Homophobia – Frika nga ear of njëtrajshmëria, monotonia, ose homoseksualizmi ose të bërit homoseksual.
Hoplophobia – Frika nga armët e zjarrit.
Hydrargyophobia – Frika nga barërat që përmbajnë merkur.
Hydrophobia – Frika nga uji ose nga tërbimi.
Hydrophobophobia – Frika nga tërbimi.
Hyelophobia or Hyalophobia – Frika nga xhami.
Hygrophobia – Frika nga lëngjet, lagshtia ose njomësia.
Hylephobia – Frika nga materializmi ose frika nga epilepsia.
Hylophobia – Frika nga pyjet.
Hypengyophobia or Hypegiaphobia – Frika nga përgjegjësia.
Hypnophobia – Frika nga gjumi ose të qenurit të hipnotizuar.
Hypsiphobia – Frika nga pesha.

I-
Iatrophobia – Frika nga shkuarja të mjeku ose nga mjekët.
Ichthyophobia – Frika nga peshqit.
Ideophobia – Frika nga idetë.
Illyngophobia – Frika nga marramendja ose trullosja nga shikimi poshtë.
Iophobia – Frika nga helmi.
Insectophobia – Frika nga insektet.
Isolophobia – Frika nga vetmia, të mbeturit vetëm.
Isopterophobia – Frika nga termitët, insektet që ushqehen me drunj.

 

 

J-
Japanophobia – Frika nga Japonezët.
Judeophobia – Frika nga çifutët.

 

K-
Kainolophobia – Frika nga risitë.
Kainophobia – Frika nga çkado e re, risitë.
Kakorrhaphiophobia – Frika nga dështimi ose disfata.
Katagelophobia – Frika nga tallja.
Kathisophobia – Frika nga të ulurit.
Kenophobia – Frika nga boshllëku ose vendet e zbrazëta.
Keraunophobia – Frika nga vetëtima dhe murmurima.
Kinetophobia or Kinesophobia – Frika nga zhvendosja ose lëvizjet.
Kleptophobia – Frika nga vjedhja.
Koinoniphobia – Frika nga dhomat.
Kolpophobia – Frika nga gjenitaliet, posaqërisht të femrave.
Kopophobia – Frika nga lodhja .
Koniophobia – Frika nga pluhuri. (Amathophobia)
Kosmikophobia – Frika nga fenomenet kozmike.
Kymophobia – Frika nga valët (tallazët).
Kynophobia – Frika nga tërbimi.
Kyphophobia – Frika nga përkulja (kërrusja).

L-
Lachanophobia – Frika nga perimet.
Laliophobia or Lalophobia – Frika nga të folurit.
Leprophobia or Lepraphobia – Frika nga gërbula.
Leukophobia – Frika nga ngjyra e bardhë.
Levophobia – Frika nga gjërat që ndodhen në anën e majtë të trupit.
Ligyrophobia – Frika nga zhurmat.
Lilapsophobia – Frikanga tornadot dhe hurikanët.
Limnophobia – Frika nga liqejt.
Linonophobia – Frika nga telat.
Liticaphobia – Frika nga proceset e gjykimit.
Lockiophobia – Frika nga lindja e fëmiut.
Logizomechanophobia – Frika nga kompjuterët.
Logophobia – Frika nga fjalët.
Luiphobia – Frika nga sifilisi.
Lutraphobia – Frika nga vidrat.
Lygophobia – Frika nga terri.
Lyssophobia – Frika nga tërbimi ose nga çmenduria.

M-
Macrophobia – Frika nga pritjet e gjata.
Mageirocophobia – Frika nga zierja e ushqimit.
Maieusiophobia – Frika nga lindja e fëmiut.
Malaxophobia – Frika nga loja e dashurisë. (Sarmassophobia)
Maniaphobia – Frika nga çmenduria.
Mastigophobia – Frika nga dënimi.
Mechanophobia – Frika nga makinat.
Medomalacuphobia – Frika nga humbja e erekcionit.
Medorthophobia – Frika nga penisi i erektuar.
Megalophobia – Frka nga gjërat e mdhaja.
Melissophobia – Frika nga bletët.
Melanophobia – Frika nga ngjyra e zezë.
Melophobia – Frika nga urrejtja e muzikës.
Meningitophobia – Frika nga sëmundja e trurit.
Menophobia – Frika nga menstruacionet.
Merinthophobia – Frika nga të qenurit të kufizuar ose i lidhur.
Metallophobia – Frika nga metali.
Metathesiophobia – Frika nga ndërrimet.
Meteorophobia – Frika nga meteorët.
Methyphobia – Frika nga alkoholi.
Metrophobia – Frikanga urrejtja e poezisë.
Microbiophobia – Frika nga mikrobet. (Bacillophobia)
Microphobia – Frika nga gjërat e vogla.
Misophobia – Frika nga të qenurit të infektuar nga papastërtia e mikrobeve.
Mnemophobia – Frika nga kujtimet.
Molysmophobia or Molysomophobia – Frika nga papastërtia ose infektimi.
Monophobia – Frika nga vetmia ose të qenurit vetëm.
Monopathophobia – Frika nga sëmudja e caktuar.
Motorphobia – Frika nga veturat.
Mottephobia – Frika nga tenjat.
Musophobia or Murophobia – Frika nga minjtë.
Mycophobia – Frika nga averzioni ndaj kërpudhave.
Mycrophobia – Frika nga gjërat e vogla.
Myctophobia – Frika nga terri.
Myrmecophobia – Frika nga thneglat.
Mysophobia – Frika nga mikrobet ose infektimi ise papastërtia.
Mythophobia – Frika nga mitet ose tregimeve ose paraqitjeve të rrejshme.
Myxophobia – Frika nga jargët. (Blennophobia)

N-
Nebulaphobia – Frika nga mjegulla. (Homichlophobia)
Necrophobia – Frika nga vdekja ose gjanave të vdekura.
Nelophobia – Frika nga xhami.
Neopharmaphobia – Frika nga barërat e reja.
Neophobia – Frika nga gjithçka e re.
Nephophobia – Frika nga retë.
Noctiphobia – Frika nga nata.
Nomatophobia – Frika nga emrat.
Nosocomephobia – Frika nga spitalet.
Nosophobia or Nosemaphobia – Frika nga ndjenja se do të sëmuresh.
Nostophobia – Frika nga kthimi në shtëpi.
Novercaphobia – Frika nga njerka.
Nucleomituphobia – Frika ga armët nukleare.
Nudophobia – Frika nga lakuriqësia.
Numerophobia – Friak nga numrat.
Nyctohylophobia – Frika nga pjesët e errëta me drunj, nga pyjet gjatë natës.
Nyctophobia – Frika nga errësira ose nata.

O-
Obesophobia – Frika nga shtimi i peshës.(Pocrescophobia)
Ochlophobia – Frika nga turmat ose grumbujt e njerëzve.
Ochophobia – Frika nga mjetet e transportit – automjetet.
Octophobia – Frika nga numri 8.
Odontophobia – Frika nga dhëmbët ose operacioni dhëmbor.
Odynophobia or Odynephobia – Frika nga dhimbja. (Algophobia)
Oenophobia – Frika nga verërat.
Oikophobia – Frika nga ambienti shtëpiak, shtëpia.
Olfactophobia – Frika nga aromat.
Ombrophobia – Frika nga shiu ose lagia nga shiu.
Ommetaphobia or Ommatophobia – Frika nga sytë.
Oneirophobia – Frika nga ëndërrat.
Onomatophobia – Frika nga dëgjimi i ndonjë fjale ose emër të veçantë.
Ophidiophobia – Frika nga gjarpërinjtë. (Snakephobia)
Ophthalmophobia – Frika nga të qenurit e vështruar me ngulm.
Opiophobia – Frika e përvojës nga mjekët për të dhënë barëra të nevojshme kundër dhimbjeve për pacienta.
Optophobia – Frika nga hapja e syve të dikujt.
Ornithophobia – Frika nga prona.
Osmophobia or Osphresiophobia – Frika nga erërat e kqija ose aromat.
Ostraconophobia – Frika nga guacat.
Ouranophobia – Frika nga qielli.

P-
Pagophobia – Frika nga akulli ose acari.
Panthophobia – Frika nga vuajtja dhe sëmundjet.
Panophobia or Pantophobia – Frika nga çdo gjë.
Papaphobia – Frika nga Papa.
Papyrophobia – Frika nga letra.
Paralipophobia – Frika nga neglizhimi i detyrës ose përgjegjësisë.
Paraphobia – Frika nga perverzionet seksuale.
Parasitophobia – Frika nga parazitat.
Paraskavedekatriaph obia – Frika nga dita e premte, data 13.
Parthenophobia – Frika nga virgjinet ose vajzat e reja.
Pathophobia – Frika nga sëmundja.
Patroiophobia – Frika nga trashëgimia.
Parturiphobia – Frika nga lindja e fëmiut.
Peccatophobia – Frika nga mëkatimi. (krimi i imagjinuar)
Pediculophobia – Frika nga morrat.
Pediophobia – Frika nga kukullat.
Pedophobia – Frika nga fëmijët.
Peladophobia – Frika nga tullacët (njerëzit pa flokë).
Pellagrophobia – Frika nga pelagra.
Peniaphobia – Frika nga varfëria.
Pentheraphobia – Frika nga vjehrra. (Novercaphobia)
Phagophobia – Frika nga gëlltitja ose ngrënia ose ndjenja e të qenurit të ngrënë.
Phalacrophobia – Frika nga ndjenja e të bërit tullac.
Phallophobia – Frika nga penisi, posaçërisht i ngritur.
Pharmacophobia – Frika nga konsumimi i barërave.
Phasmophobia – Frika nga shpirtërat (fantazmat).
Phengophobia – Frika nga drita e ditës ose dielli.
Philemaphobia or Philematophobia – Frika nga puthja.
Philophobia – Frika nga të rënit në dashuri ose të qenurit i dashuruar.
Philosophobia – Frika nga filozofia.
Phobophobia – Frika nga fobitë (frikat).
Photoaugliaphobia – Frika nga dritat e verbuese, të shndritshme.
Photophobia – Frika nga drita.
Phonophobia – Frika nga zhurmat ose zërat ose zëri i vetvetes; ose telefonit.
Phronemophobia – Frika nga të menduarit.
Phthiriophobia – Frika nga morrat. (Pediculophobia)
Phthisiophobia – Frika nga tuberkuloza.
Placophobia – Frika nga gurët e varrezave.
Plutophobia – Frika nga kamja (pasuria).
Pluviophobia – Frika nga shiu ose ndjenja e të qenurit të lagur nga shiu.
Pneumatiphobia – Frika nga shpirtërat.
Pnigophobia or Pnigerophobia – Frika nga ngulfatja ose mbytja.
Pocrescophobia – Frika nga shtimi i peshës. (Obesophobia)
Pogonophobia – Frika nga mjekrrat.
Poliosophobia – Frika nga marrja e poliomitilisi.
Politicophobia – Frika nga mospëlqimi abnormal i politikanëve.
Polyphobia – Frika nga shumë gjëra.
Poinephobia – Frika nga dënimi.
Ponophobia – Frika nga puna e tepërt ose dhimbja.
Porphyrophobia – Frika nga mgjyra e purpurtë (vjollce e mbylltë).
Potamophobia – Frika nga lumenjtë ose ujërat që burojnë.
Potophobia – Frika nga alkoholi.
Pharmacophobia – Frika nga barërat.
Proctophobia – Frika nga rektumi (zorra e trashë).
Prosophobia – Frika nga përparimi.
Psellismophobia – Frika nga belbëzimi.
Psychophobia – Frika nga mendja.
Psychrophobia – Frika nga të ftohtit.
Pteromerhanophobia – Frika nga fluturimi.
Pteronophobia – Frika nga gudulisja me pendla.
Pupaphobia – Frika nga kukullat - marionetat.
Pyrexiophobia – Frika nga ethet.
Pyrophobia – Frika nga zjarri.

Q-

R-

Radiophobia – Frika nga radiacioni, rrezet-x.
Ranidaphobia – Frika nga bretkocat.
Rectophobia – Frika nga zorra e trashë ose sëundjet e zorrës së trashë.
Rhabdophobia – Frika nga të qenurit të dënuar ashpër ose të rrahur me thupër, ose të qenurit të kritikuar, Gjithashtu frikanga magjia. (shkopit magjik)
Rhypophobia – Frika nga jashtqitja.
Rhytiphobia – Frika nga bërja e rrudhat.
Rupophobia – Frika nga ndytësia.
Russophobia – Frika nga Rusët.

S-
Samhainophobia: Frika nga Halloëeen (nata e shtrigave).
Sarmassophobia – Frika nga loja e dashurisë. (Malaxophobia)
Satanophobia – Frika nga Satani.
Scabiophobia – Frika nga scabies (zhuga).
Scatophobia – Frika nga fekalet.
Scelerophibia – Frika nga njerëzit e kqij, (hajdutët).
Sciophobia Sciaphobia – Frika nga hijet.
Scoleciphobia – Frika nga krimbat.
Scolionophobia – Frika nga shkolla.
Scopophobia or Scoptophobia – Frika nga të qenurit i shikuar ose vështrimit me ngulm.
Scotomaphobia – Frika nga verbimi në fushën e të pamurit.
Scotophobia – Frika nga terri. (Achluophobia)
Scriptophobia – Frika nga të shkruarit në publik.
Selachophobia – Frika nga peshkaqejt.
Selaphobia – Frika nga dritat sinjalizuese.
Selenophobia – Frika nga hëna.
Seplophobia – Frika nga gjanat e kalbura.
Sesquipedalophobia – Frika nga fjalët e gjata.
Sexophobia – Frika nga gjinia e kundërt. (Heterophobia)
Siderodromophobia – Frika nga trenat, hekurudhat ose udhëtimi me tren.
Siderophobia – Frika nga yjet.
Sinistrophobia – Frika nga gjanat në anën e majtë, majtakët.
Sinophobia – Frika nga Kinezët, kultura kineze.
Sitophobia or Sitiophobia – Frika nga ushqimi ose ngrënia. (Cibophobia)
Snakephobia – Frika nga gjarpinjtë. (Ophidiophobia)
Soceraphobia – Frika nga vjehërritë.
Social Phobia – Frika nga të qenurit i vlerësuar negativisht në situata shoqërore.
Sociophobia – Frika nga shoqëria ose njerëzit në përgjithësi.
Somniphobia – Frika nga fjetja (gjumi).
Sophophobia – Frikan nga të mësuarit.
Soteriophobia – Frika nga varësia nga të tjerët.
Spacephobia – Frika nga hapsira jashtokësore.
Spectrophobia – Frika nga fantazmat ose shpirtërat.
Spermatophobia or Spermophobia – Frika nga mikrobet.
Spheksophobia – Frika nga grejzat.
Stasibasiphobia or Stasiphobia – Frika nga të ndenjurit në këmbë ose ecurit. (Ambulophobia)
Staurophobia – Frika nga kryqat ose kryqëzatat.
Stenophobia – Frika nga gjërat ose vendet e ngushta.
Stygiophobia or Stigiophobia – Frika nga ferri.
Suriphobia – Frika nga minjtë.
Symbolophobia – Frika nga simbolizmi.
Symmetrophobia – Frika nga simetria.
Syngenesophobia – Frika nga të afërmit (farefisi).
Syphilophobia – Frika nga sifilisi.

T-
Tachophobia – Frika nga shpejtësia.
Taeniophobia or Teniophobia – Frika nga shiritat.
Taphephobia Taphophobia – Frika nga varrosja për së gjalli ose nga varrezat.
Tapinophobia – Frka nga të qenurit infektues.
Taurophobia – Frika nga demët.
Technophobia – Frika nga teknologjia.
Teleophobia – 1) Frika nga planet e caktuara. 2) Ceremonitë fetare.
Telephonophobia – Frika nga telefonat.
Teratophobia – Frika nga mbajtjes së fëmiut të deformuar ose frika nga perbindëshat ose njerëzve të deformuar.
Testophobia – Frika nga bërja e testeve.
Tetanophobia – Frika nga tetanusi.
Teutophobia – Frika nga Gjermanët ose gjërav Gjermane.
Textophobia – Frika nga pëlhurat e caktuara.
Thaasophobia – Frika nga të ulurit.
Thalassophobia – Frika nga deti.
Thanatophobia or Thantophobia – Frika nga vdekja ose ndjenja që po vdes.
Theatrophobia – Frka nga teatri.
Theologicophobia – Frika nga teologjia.
Theophobia – Frika nga zotërat ose religjioni.
Thermophobia – Frika nga nxehtësia.
Tocophobia – Frika nga shtatëzania ose lindja.
Tomophobia – Frika nga operacionet kirurgjike.
Tonitrophobia – Frika nga bubullima.
Topophobia – Frika nga vendet e caktuara apo situatat, siç është p.sh. trema (emocion).
Toxiphobia or Toxophobia or Toxicophobia – Frikan ga helmi ose të qenurit rastësisht i helmuar.
Traumatophobia – Frika nga lëndimi.
Tremophobia – Frika nga dridhja.
Trichinophobia – Frika nga trikinoza.
Trichopathophobia or Trichophobia or Hypertrichophobia – Frika nga flokët (leshi). (Chaetophobia)
Triskaidekaphobia – Frika nga numri 13.
Tropophobia – Frika nga lëvizja ose bërja e ndryshimeve.
Trypanophobia – Frika nga inxheksionet.
Tuberculophobia – Frika nga tuberkuloza.
Tyrannophobia – Frika nga tiranët (despotët).

U-
Uranophobia – Frika nga qielli.
Urophobia – Frika nga urina apo urinimi.

V-
Vaccinophobia – Frika nga vakcinimi.
Venustraphobia – Frika nga gratë e bukura.
Verbophobia – Frika nga fjalët.
Verminophobia – Frika nga mikrobet.
Vestiphobia – Frika nga veshmbathja.
Virginitiphobia – Frika nga dhunimi.
Vitricophobia – Frika nga njerku.

Ë-
Ëalloonphobia – Frika nga Valunët.
Ëiccaphobia – Frika nga shtrigat dhe magjitë.

X-
Xanthophobia – Frika nga ngjyra e verdhë (sahrit) ose fjala verdhë.
Xenoglossophobia – Frikat nga gjuhët e huaja.
Xenophobia – Frika nga njerëzit e panjohur dhe të huajt.
Xerophobia – Frika nga thatësira.
Xylophobia – 1) Frika nga objektet e drurit. 2) Pyjet.
Xyrophobia – Frika nga brisqet.

Y-

Z-

Zelophobia – Frika nga gjelozia.
Zeusophobia – Frika nga Zoti ose zotërat.
Zemmiphobia – Frika nga urithi.
Zoophobia – Frika nga kafshët.

 • Postime: 5948
 • Karma: +9/-0

#17 ne: 09-10-2005, 07:52:54
Anglophobia – Frika nga Anglia dhe kultura angleze, etj.


Ahahahahahahahaaaaa aaaa... e po te gjitha i kisha degjuar, por kete frike nga kultura angleze apo Anglia kurre s'e kisha degjuar ndonjehere LOL
Pse me te vertete ekzistojne njerez qe te kene ndjesira frike per kete gje... uaaaaaaaaa kulmi (looool)


Nejse ne lidhje me temen, frika ime quhet keshtu... Arachnephobia or Arachnophobia – Frika nga marimangat :-[
I kam shume frike insekte te tilla si merimanga, buburreca...etj... me ngjallin neveri e ndjenje frike ne menyre jashtezakonisht te madhe, s'jam as ne gjendje t'i shikoj dot.
Eshte e cuditshme se nga kafshe te egra e te medha s'kam hic frike... ndersa nga keto insekte te neveritshme kam shume :P

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 09-10-2005, 07:57:02
SmiLey,te them te drejten nuk i kam lexuar te gjitha e tash edhe mua me qeshet nga kjo Anglophobia
LOL
por ja qe ka raste te tilla,nuk eshte cudi.Edhe dikujt mund ti vie cudi ndoshta nga kjo frika jote Arachnephobia or Arachnophobia
 
 
 
 ^o)

 • Postime: 5948
 • Karma: +9/-0

#19 ne: 09-10-2005, 08:06:01
Jo mi se nga merimangat kane frike shume njerez :-[... ne universitet psh., njoha dhe nja 2 shoqe qe i kishin frike... keshtu qe s'jam vetem ne kete mes :P

Po te kesh frike nga nje shtet apo kultura e tij, kjo eshte c'eshte LOL

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#20 ne: 09-10-2005, 08:16:27
hahahah....hej e nga kjo Caligynephobia – Frika nga gratë e bukura.
....edhe kjo me boni pertoke.....lool

 • Postime: 5948
 • Karma: +9/-0

#21 ne: 09-10-2005, 08:27:57
Cudi pra Lefto qe je akoma ne kembe :P ... se ky forumi ka me tonellata femra te bukura :urra: :D

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 09-10-2005, 14:09:17

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 09-10-2005, 15:35:12
Frigohem nga Zhabat Picirrakat dhe gjarprijt- Nje her kur kam qen i vogel kam shku me mbledh kÚpurdha dhe porsa e gjeta nje te madhe  pa e kontrollu e kam shti doren per fundi me nuk-keput aty kishte qen nje gjarpen i pshtjellun dhe e kam kap gjarprin dhe sdi sa  skam guxu me lshu dhe dikur i kam mbyll syt dhe e kam gju dhe e kam kercy nje llug shum te madhe sa qe kur e kam pa ma von  s kam besu por gjithmon mundohem me u shoqru me gjerat qe me frigojn ^o)

 • Postime: 1556
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 15-10-2005, 17:18:06
Shumica e njerezve kane frike(phobi) diqka,une psh. frikesohem nga:
- ereuthrophobia-frika nga te skuqurit kur te turperohem.
 
Prej qka frikoheni ju?

vertet se dija qe eshte dicka e frikshme te skuqesh edhe gjerisa i kan dhen dhe emer. pervete skuqem shume por u turperova por se kam frike pse ndodh kjo,  nejse .... lol

Une kam frike nga e PANJOHURA , si prsh ERRESIRA :( edhe si GJARPERIJNT as they are UNPRADICTABLE.

ciao e gjith te mirat
xhani

Temat e fundit