×

Psikologjia e frikes - Frika nga koronavirusi dhe si mund ta luftojmë atë

Psikologjia e frikes - Frika nga koronavirusi dhe si mund ta luftojmë atë

· 3 · 133

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 09-03-2020, 19:42:35
Le të fillojmë me gjërat më të qarta: Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga një lloj i ri i koronavirusit, është e frikshme. Përhapet shpejt, aktualisht nuk ka asnjë vaksinë apo trajtim parandalues ​​për të, dhe ne nuk e dimë se sa vdekjeprurëse është në të vërtetë. Në këto rrethana, është e kuptueshme që njerëzit do të frikësoheshin.

Por disa nga ankthi publik i ekspozuar në javët e kaluara ka qenë në proporcion me rrezikun që paraqet Covid-19 ashtu siç e kuptojmë sot. Në nivel global, rreth 3.500 njerëz kanë vdekur nga sëmundja që kur shpërthimi filloi në vjeshtën e vitit 2019. Në SHBA vetëm, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vlerësojnë se 20,000 deri 52,000 njerëz kanë vdekur nga gripi i zakonshëm që nga tetori. Dhe ndërsa njerëzit e moshuar dhe ata me kushte frymëmarrjeje para-ekzistuese kanë shkaktuar shqetësim, një shumicë e madhe e njerëzve që marrin koronavirus zhvillojnë simptoma të buta që mund t’i trajtojnë edhe në shtëpi. Disa nuk do të kenë fare simptoma.

E megjithatë ekonomia botërore po bie;  diskriminimi ndaj njerëzve aziatikë është i përhapur; dhe njerëzit janë duke rrëmbyer maska ​​për fytyrën.

Pra, pse kemi kaq frikë nga koronavirusi?

Psikologjia e frikës…

Përgjigja është një “përzierje e emocioneve të mistifikuara dhe njohuri të kufizuar”, argumenton psikologu David DeSteno në një editorial për Neë York Times. “Ndërsa lajmet në lidhje me numrin e virusit në Kinë na krijojnë frikën, kjo na bën jo vetëm më të shqetësuar seç duhet, në lidhje me kontraktimin e tij, por edhe më të prirur për të përqafuar pretendime të rreme dhe qëndrime potencialisht problematike, armiqësore ose frikë ndaj atyre që na rrethojnë”.

Së pari, ka ato që psikologët e quajnë “paragjykim të disponueshmërisë”, që do të thotë se ne kemi më shumë të ngjarë të japim peshë në ngjarje që menjëherë mund t’a kujtojmë. Cikli i ndaluar mediatik që rrethon shpërthimin, për të cilin ky artikull është pjesë, nuk ndihmon me këtë. “Ai i vendos njerëzit në një gjendje hiperigjitante, në mënyrë që çdo informacion në lidhje me të të jetë vetë-përjetësues,” shpjegon Dorothy Frizelle, një psikolog konsulent shëndetësor klinik në Mbretërinë e Bashkuar. “Njerëzit vërejnë më shumë, dhe dëgjojnë më shumë, dhe lexojnë më shumë, dhe e interpretojnë atë në një mënyrë kërcënuese.”

Dhe emocioni dëmton perceptimin tonë të rrezikut. Në përgjithësi, kemi frikë se nuk ka të ngjarë, ngjarje katastrofike si sulmet terroriste më shumë sesa ngjarje të zakonshme dhe vdekjeprurëse, si gripi. Në rastin e Covid-19, vlerësimi i rrezikut është veçanërisht i mprehtë sepse njohuritë tona objektive të sëmundjes janë ende duke evoluar.

Njerëzit kanë evoluar të reagojnë dobët ndaj asaj lloj pasigurie dhe paparashikueshmërie, argumenton Frizelle, sepse të dy na bëjnë të ndihemi “një mungesë kontrolli të perceptuar”. “Ne jemi qenie njerëzore, kështu që jemi në gjendje të vështirë t’i përgjigjemi kërcënimeve, të mbrohemi”, shpjegon ajo. “Por është vërtet e vështirë të bësh … kur kërcënimi është kaq i pasigurt dhe potencialisht i gjerë. Kjo është ajo ku ju filloni të shihni se njerëzit marrin sjellje më të pazakonta. ”

Pasiguria gjithashtu lë vend për pretendime të rreme – të cilat, në mes të një shpërthimi, mund të “çojnë në sjellje që forcojnë bartjen e sëmundjes”, shkruan epidemiologu Adam Kucharski në The Guardian. Ne jemi në mënyrë unike të keq për të zbuluar dezinformimin në internet, pjesërisht sepse nuk marrim kohë, ose nuk dimë se si, të kontrollojmë siç duhet. Por është gjithashtu sepse kujtimet tona luajnë truket për ne, duke na inkurajuar të besojmë gjëra që lexojmë vazhdimisht; të kërkojmë informacione që vërtetojnë bindjet tona ekzistuese; dhe të mbani mend gjëra që nxisin emocione të forta më shumë sesa gjëra që nuk janë.

Duket gjithashtu se ka diçka për frikën që na shtyn të tregojmë gishtin te të tjerët. Për shkak se shpërthimi filloi në Ëuhan të Kinës, ndjenjat dhe sulmet anti-aziatike janë në rritje. “Kur njerëzit reagojnë nga një emocion i fortë, ata mund të bëjnë zgjedhje të shpejtë, joracionale,” shpjegon Alison Holman, profesor i asociuar në shkollën e infermierisë në UC Irvine dhe ekspert në psikologji shëndetësore. “Ka njerëz që tashmë paragjykohen, dhe diçka e tillë thjesht forcon supozimet dhe stereotipat që mund të kenë në mendjet e tyre për një grup të veçantë njerëzish.”

… Dhe çfarë mund të bëni në lidhje me të

Metin Başoğlu, profesor i psikiatrisë dhe themelues i Qendrës së Stambollit për Kërkime dhe Terapi të Sjelljes, ka studiuar reagimin emocional dhe të sjelljes së të mbijetuarve nga tërmeti  dhe sheh paralele në reagimet e sotme ndaj koronavirusit.

Pas një tërmeti të madh që goditi Turqinë në 1999, duke vrarë 17,123 njerëz dhe duke plagosur 43,953, Başoğlu thotë se shumë të mbijetuar nuk pranuan të ktheheshin në shtëpitë e tyre, duke zgjedhur në vend të kësaj të jetonin në kampe në natyrë për muaj. Por skuadra e tij e kuptoi se “nëse i inkurajonim njerëzit të ktheheshin në shtëpitë e tyre, ata shëroheshin shpejt”.

Ai dhe kolegët e tij zhvilluan një metodë për të përballuar stresin post-traumatik të quajtur Trajtimi i sjelljes Control Focused (CFBT), i cili lindi nga vëzhgimi se ekspozimi ndaj një burimi stresi mund të krijojë një ndjenjë kontrolli mbi të – një mësim që ai thotë vlen për epidemitë, të cilat janë gjithashtu të pakontrollueshme dhe të paparashikueshme. “Ju nuk mund të kontrolloni çdo rrezik të vetëm që vjen në jetën tuaj, dhe të udhëheqni një jetë kuptimplote, të arsyeshme dhe produktive në të njëjtën kohë,” thotë ai. “Shmangia e gjërë, jorealiste nuk është në përputhje me mbijetesën.”

Këta ekspertë rekomandojnë të bëni atë që mundeni për të rishfaqur një sens kontrolli mbi frikën tuaj, pa e reaguar shumë dhe duke rrezikuar të kontribuoni në panik publik. Kjo përfshin të qëndroni të informuar pa e tepruar atë, thotë Holman i UC Irvine. “Shumë ekspozimi i mediave, ne e dimë, mund të rrisë ankthin e dikujt. Ju merrni atë që ju nevojitet, dhe lini pjesën tjetër. ”

Masat paraprake të ndërlikimit janë veçanërisht të rëndësishme duke pasur parasysh mundësinë e lartë të kontraktimit të Covid-19. Ka “gjëra të rëndësishme, shumë themelore që njerëzit mund të bëjnë për të marrë përsëri fuqinë këtu, dhe kontrollin të paktën në atë masë sa të keni mundësi, shkallën tuaj të prekshmërisë ndaj kësaj sëmundjeje”, thotë Holman. Ato përfshijnë vetë-izolimin dhe monitorimin e temperaturës tuaj nëse sëmureni; larja e duarve rregullisht me sapun dhe ujë; dhe duke qëndruar larg tubimeve të mëdha, si koncerte ose maratona.

Një epidemi me përhapje të shpejtë mund të jetë një kohë veçanërisht e vështirë për njerëzit me kushte ekzistuese të shëndetit mendor si ankthi ose çrregullimi obsesiv-kompulsiv, thekson Holman. Kjo është ajo ku rrjetet e mbështetjes sociale janë thelbësore: “Unë do të rekomandoja që njerëzit që kanë tendencë të jenë më të shqetësuar, të lidhen në një mënyrë të sigurt me njerëzit në jetën e tyre, të cilëve u besojnë; kush mund t’i ndihmojë ata të qetësohen; dhe … kujt mund t’i drejtohen për mbështetje. ”

Mbi të gjitha, ekspertët e shëndetit thonë se është e rëndësishme të mos lejoni që paniku të marrë përsipër vendimmarrjen dhe proceset tona të mendimit racional. Përndryshe, thotë Başoğlu, “çmimi për të paguar” mund të jetë “shumë më i madh se kërcënimi që paraqet virusi”.

Burimi: Quartz
Scan TV

  • Postime: 3250
  • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#1 ne: 10-03-2020, 18:17:00
Eshte me se e vertet qe panika dhe frika jane ato qe krijojn me shume probleme.

Der Standart, e ka shkruajtur qe filmi "Contagion" i 2011 eshte i ngjajshem me situaten golabale te panikut dhe frikes.

  • Postime: 7043
  • Gjinia: Femer
erlehta
#2 ne: 10-03-2020, 20:05:23
Kur dëgjon se shtetet hynë në karantinë mmmmm vallaj të hynë frika.
 

Psikologjia Islame

Nisur nga M A XRubrika Mediat Sociale

Postimi i fundit 19-03-2020, 13:11:18
nga M A X
Psikologjia fetare

Nisur nga CentauR.Rubrika Teologjia

Postimi i fundit 09-03-2013, 19:58:51
nga Kisss
psikologjia sociale

Nisur nga spirobegRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 02-02-2009, 14:53:14
nga nevzad
"Psikologjia e vdekjes"

Nisur nga M.SHKODRANIRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 14-05-2008, 12:59:02
nga M.SHKODRANI
Psikologjia

Nisur nga arbiasRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 03-01-2008, 05:30:18
nga Bekimi