Racizmi na redukton empatinë - PsiSoc

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Racizmi na redukton empatinë

Racizmi na redukton empatinë

· 1 · 1095

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-05-2010, 16:15:09
Racizmi bën keq, redukton empatinë dhe kështu edhe kacapitetin për të ndjerë keqardhje dhe për të qenë pjesë e dhimbjes së dikujt, nëse ai i përket një rrace të ndryshme nga ne.

Kështu thuhet në një studim të Universitetit të Bolonjës, publikuar 'Current Biology'.

Nëse jemi pre e një paragjykimi racor, në mendje formohet një lloj filtri që e bën më të vështirë dhimbjen e tjetrit nëse ka ngjyrë lëkurë të ndryshme nga e jona. Top Channel

Temat e fundit