Stresi dhe Ankthi - Cili eshte dallimi? - PsiSoc

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Stresi dhe Ankthi - Cili eshte dallimi?

 Stresi dhe Ankthi - Cili eshte dallimi?

· 1 · 591

  • Postime: 28612
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2020, 21:45:16
 

Të dy, stresi dhe ankthi mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por nganjëherë po të bëjmë dallimin mes ankthit dhe stresit është e vështirë. Shoqata Psikologjike Amerikane (APA) e përshkruan stresin si ndjenjë e të qenit i mbingarkuar, i shqetësuar apo i rraskapitur, i shkaktuar nga situata të vogla ose të mëdha.

Pas ngjarjeve traumatike disa njerëz mund të zhvillojnë çrregullime akute të stresit, e cila është një periudhë (deri në një muaj) ku personi përjeton simptoma të stresit intensiv, të ngjashëm me simptomat e stresit post traumatik (PTSD), para se të kthehet në gjendje më të mirë të shëndetit mendor.

Stresi, megjithëse i irrituar dhe i vështirë për t’u përballur me kohën, është një reagim krejtësisht normal emocional ndaj situatave më të vështira dhe të vogla të jetës.

Ankthi megjithatë është një çështje serioze e shëndetit mendor, i cili tejkalon ndjenjën e theksuar dhe një çrregullim të diagnostikuar në vetvete. APA shpjegon se njerëzit me çrregullime ankthi, zakonisht kanë mendime ose shqetësime të përsëritura ndërhyrëse. Ato mund të shmangin situata të caktuara nga shqetësimet. Gjithashtu mund të kenë simptoma fizike të tilla si djersitje, dridhje, marrje mendsh ose rrahje të shpejta të zemrës.

Çrregullimet e ankthit prekin mbi 40 milionë amerikanë mbi moshën tetëmbëdhjetë vjeç. Për më tepër, një studim i vitit 2012 i botuar në revistën “Psychological Medicine”, vlerëson se një në trembëdhjetë njerëz vuajnë nga një çrregullim ankthi në mbarë botën. Edhe nëse ankthi dhe stresi mund të kenë simptoma të ngjashme, është e rëndësishme të kuptoni se ato nuk janë e njëjta gjë.
https://faktoman.com/2018/08/05/cili-eshte-ndryshimi-midis-stresit-dhe-ankthit/

Temat e fundit