Pyetper


×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bej Pyetje Merr Pergjigje

Alban
12-02-2023, 00:12:04

Sa kg ka 1 njuton?

Një njuton është një njesi matese per fuqine dhe jo një njesi matese per masën, prandaj nuk ka një peshë specifike. Një njuton përfaqëson një fuqi të njëjtë me atë që ekziston një fuqi prej 1 kilogram në një hark prej 1 metër në drejtim të gravitetit. Në të njëjtën kohë, një njuton është ekvival...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:10:02

Sa kg ka 1 kv?

Një kilovat orë (kWh) nuk ka peshë, pasi është një njes matese per energjine dhe jo njesi matese per masën. Kilovat orë përfaqëson një sasi energjie që një burim i energjisë si një bateri, një central elektrik apo një motër i nxjerr në një periudhë kohore të caktuar. Nëse dëshironi të keni një i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:08:06

Sa kg ka 1 liter?

Një litër peshon rreth 1 kilogram. Kjo është për shkak të faktit se densiteti i ujit është i barabartë me 1 kilogram për litër. Pra, nëse matni një litër ujë, ajo do të peshojë rreth 1 kilogram. Kjo është një nga arsyet që litri është një nga unitetet standarde të masës për fluide, duke pasur nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:07:03

Sa kg gjak ka njeriu?

Pesha mesatare e gjakut në një njeri të rritur është rreth 5-6 litra. Por, kjo mund të variojë në bazë të gjendjes së trupit dhe madhësisë së tij. Për shembull, një person me një trup më të madh do të ketë më shumë gjak sesa një person me një trup më të vogël. Gjithashtu, niveli i lëngjeve në tr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:05:31

Sa kg duhet te jemi sipas moshes?

Nuk ka një peshe specifike të një individi që është e njëanshme për të gjithë në bazë të moshës. Faktorë të ndryshëm, si gjenetika, niveli i aktivitetit fizik, dieta, dhe shëndeti i të brendshëm, mund të ndikojnë në peshen e njeriut.Pesha e një individi mund të variojë gjatë jetës së tyre dhe ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:03:43

Sa kg ka 1 ton?

Një tonë përbëhet nga një mijë kilogramë (1000 kg). Kështu, nëse dëshironi të përktheni nga tonë në kilogram, ju duhet të pjesëtoni vlerën e tonës me 1000.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:02:40

Sa kg duhet te jemi sipas gjatesise se trupit qe kemi?

Nuk ka një formula të saktë që lidh peshen e njeriut me gjatësinë e tij ose të saj trupore. Një individ mund të jetë i shëndetshëm dhe i rregullt në peshe, megjithëse pesha e tyre nuk përputhet me një rregull të caktuar që lidh peshen me gjatësinë. Faktorë të tjerë, si muskujt, mënyra e jetesës,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
12-02-2023, 00:00:05

Sa metra eshte zorra e trashe?

Madhësia e zorrave të trashe të njeriut varion nga individ në individ dhe nuk ka një përgjigje të saktë për sa metra është një zorë e trashe e njeriut të rritur. Gjatësia mesatare e zorrave të trashe të njeriut të rritur varion nga njëri individ në tjetrin, dhe në përgjithësi është e varur nga g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:58:09

Sa metra ka 1 kilometer?

Një kilometer është i barabartë me 1000 metra. Kjo është një njësi matëse e përdorur për të matur distanca. 1 kilometer = 1000 metra.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:57:05

Sa metra katror i ka nje ari?

Një ar është i barabartë me 100 metra katrorë. Kjo është një njësi matëse që përdoret në disa vende të botës për të matur sipërfaqen e tokës. 1 ar = 100 metra katrorë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:55:41

Sa metra ka 1 hektar?

Një hektar është i barabartë me 10,000 metra katrorë. Në termat matës, një hektar është i barabartë me 100 x 100 metra katrorë, ose 10,000 metra katrorë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:54:40

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Shkupi?

Shkupi ndodhet në një lartësi prej rreth 220 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:53:54

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Prizreni?

Prizreni ndodhet në një lartësi prej rreth 429 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:53:15

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Shkodra?

Shkodra ndodhet në një lartësi prej rreth 10 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:52:34

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Elbasani?

Elbasani ndodhet në një lartësi prej rreth 320 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:51:54

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Korca?

Korça ndodhet në një lartësi prej rreth 700 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:51:09

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Prishtina?

Prishtina ndodhet në një lartësi prej rreth 220 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
11-02-2023, 23:50:01

Sa metra mbi nivelin e detit eshte Tirana?

Tirana ndodhet në një lartësi prej rreth 110 metra mbi nivelin e detit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe