A prishet agjerimi nese del gjak? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 A prishet agjerimi nese del gjak?

   A prishet agjerimi nese del gjak?

  · 2 · 696

  • Postime: 28652
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 05-04-2020, 23:42:55
  A prishet agjerimi nese del gjak?

  • Postime: 28652
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 23-04-2020, 13:39:42
  Çfarë e prish agjërimin?

  Agjërimi është adhurim që i kushtohet Allahut, duke e frenuar veten nga ushqimi, pija dhe mardhëniet intime, që nga hyrja e agimit të vërtetë, e deri në perëndim të diellit.

  Besimtarit i kërkohet ta ruaj agjërimin nga ato gjëra që e prishin atë.

  Këtu përmendim ushqimin dhe pijen, apo gjëra të tjera të ngjashme që ushqejnë trupin, siç është sorumi, gjilpërat ushqyese, apo injeksioni i gjakut dhe transplanti i tij.

  Gjithashtu, mardhëniet intime, nxjerrja e spermës në mënyrë të vullnetshme apo përmes masturbimit etj.

  Sikundër, rrjedhja e spermës në gjumë, nuk konsiderohet prishës i agjërimit, sipas mendimit unanim të dijetarëve, këtu përfshihet edhe lëngu (Medhij) që del si pasojë e mendimeve (seksuale) dhe kjo sipas mendimit më të saktë të dijetarëve.

  E vjellura e qëllimshme (e vullnetshme), ndërsa e vjellura jo e vulllnetshme nuk e prish agjërimin përkundrazi agjërimi konsiderohet i saktë.

  Këtë e themi duke u bazuar në fjalën e Profetit (alejhi selam) që thotë: Cilindo që e mund e vjellura ai nuk e zëvendëson atë ditë agjërimi, ndërsa ai që vjell vullnetshëm (me qëllim) le të agjërojë një ditë tjetër në vend të asaj dite. [E përcjell Tirmidhiu dhe Ebu Daudi dhe e ka konsideruar të saktë shejh Albani].

  Prej gjërave që e prishin agjërimin sipas mendimit unanim të dijetarëve është dhe rrjedhja e gjakut të menstruacioneve dhe lehonisë qoftë dhe gjatë një moment të ditës, madje edhe nëse ndodh një minut para perëndimit të diellit.

  Gjithashtu, hixhamja (nxjerrja e gjakut të keq nga trupi) apo dhurimi i gjakut. Ai që e ka të nevojshëm të japë nga gjaku i tij gjatë ditës së agjërimit, le ta prishë agjërimin dhe ta zëvendësojë me një ditë tjetër në vend të asaj dite.

  Cilido që vepron ndonjërën prej këtyre gjërave që e prishin agjërimin, duke mos e ditur dispozitën, nga harresa, apo nën efektin e detyrimit me dhunë, atëherë agjërimi i tij është i skatë.

  Me përjashtim të mestruacioneve dhe lehonisë, dalja e këtij gjaku e prish agjërimin në çdo lloj gjëndje.

  Vërtet agjërimi ka obligime dhe dhe disa kufij që duhen ruajtur. Allahu i Lartësuar, në mbylljen e ajeteve që flasin për agjërimin thotë: “Këta janë kufijtë e Allahut, prandaj mos iu afroni atyre! Kështu, pra, Allahu ua shpjegon njerëzve urdhëresat e veta, që ata të ruhen nga të këqijat. El Bekare 187].

  Kjo përmbledhje u përfitua nga qëndrimet e Mexhma el Fikhi dhe fetvatë e Shejh ibn Bazit dhe Ibn Uthejminit (Allahu i mëshrifotë)

  Përktheu Fatjon Isufi.

  Temat e fundit