Çfarë është somnambulizmi? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Çfarë është somnambulizmi?

  Çfarë është somnambulizmi?

  · 2 · 1052

  • Postime: 1011
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 08-03-2023, 10:37:35
  Ecja në gjumë, e njohur në gjuhën mjekësore si somnambulizmi, është një çrregullim që ndodh gjatë gjumit të thellë dhe çon në ecjen apo kryerjen e veprimeve të tjera komplekse. Somnambulizmi është më i zakonshëm tek fëmijët sesa tek të rriturit dhe ka më shumë gjasë të ndodhë kur një njeri është i lodhur.

  Për shkak se një person somnambul mbetet në gjendje të thellë gjumi, ndërkohë që i ndodh ky episod, ata nuk janë të lehtë për t’u zgjuar nga gjumi dhe me gjasë nuk do ta mbajnë mend që kanë ecur ndërkohë që ishin në gjumë. Zakonisht, një njeri somnambul është në gjendje të kryejë disa veprime, por më e zakonshmja është ecja.

  Syri.net

  • Postime: 454
  • Karma: +0/-0

  #1 ne: 16-04-2023, 00:25:05
  Eshte shume interesante se si shume njerez vuajne nga nje anomali e tille qe i mundeson te levizin sikur te ishin zgjuar por nga ana tjeter nuk jane aspak te vetedijshem se cfare bejne e ku shkojne. Jam kurioz te di se cfare thote shkenca e psikologjise mbi kete teme?
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: