Cfare jane pllakat tektonike? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare jane pllakat tektonike?

Cfare jane pllakat tektonike?

· 5 · 796

 • Postime: 25425
 • Karma: +0/-0

ne: 21-03-2020, 18:17:06
Cfare jane pllakat tektonike? Si jane krijuar pllakat tektonike te tokes?

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-04-2020, 23:49:46
Teoria e Pllakes tektonike shpjegon lëvizjen e Litosferes se Tokës, e cila është e ndarë deri në shtatë pllaka të mëdha (dhe disa pllaka të vogla), të cilat janë pllaka e Afrikës, Amerikës së Veriut, Amerikës Jugore, Euroaziatike, Australiane, Antarktike dhe Paqësorit. Shembull i pllakave të vogla janë, pllakat arabe, Nazca dhe pllakat e Filipineve. Teoria pohon se këto pllaka të ngurta (Litosfera) janë lundruese në pjesën e siperme (Asthenosphere), pjesa më e urtë e mantelit. Kjo lëvizje ben që fletët e pllakave të thyhen ne copa dhe të përplasen së bashku. Kufijtë midis pllakave janë ose Convergent (duke lëvizur drejt njëri-tjetrit), Divergjent (duke u larguar nga njëri-tjetri) ose mund të jetë një kufi transformimi (kur dy pllaka lëvizin së bashku).

 • Postime: 204
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 15-03-2021, 18:29:07

 • Postime: 204
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 15-03-2021, 18:29:28

 • Postime: 204
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 15-03-2021, 18:29:42

Temat e fundit