×

Cfare shkakton temperatura e larte?

Cfare shkakton temperatura e larte?

· 3 · 81

  • Postime: 21111
InfoZ
ne: 24-03-2020, 17:28:41
Cfare shkakton temperatura e larte per shendetin dhe trupin e njeriut?

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 10-04-2020, 17:29:21
Temperatura e lartë shkaktohet nga shumë faktorë si: ftohja, gripi, sëmundjet virusale, sëmundjet ngjitëse apo infeksione që kanë të bëjnë me plagë të rënda.

Ato shkaktojnë mungesë oreksi apo dobësi trupore. Të sëmurëve nuk u jepet ushqim me forcë. Në këto raste perisi është një mjet i mrekullueshëm për luftimin e procesit patologjik.

Në fillim të sëmurit i jepet çaj ose lëng frutash të freskëta të ëmbëlsuara me sheqer. Kur t’i kthehet oreksi i jepni ushqim me zarzavate, fruta, qumësht, kos, supë me lëng mishi, patate, bukë, supë orizi me vezë, pak mish viçi të grirë, gjalp etj. /Konica.al

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 30-04-2020, 00:25:07
Çorape të lagura në këmbë, ndoshta duket e çuditshme por funksionon. Merrni një palë çorape pambuku dhe i lagni me ujë të ftohtë, pasi i shtrydhni i vini në këmbë, në fillim doemos fëmijëve u jep pak bezdi por pasi kalon kontakti i parë me të ftohtën do të ndihen shumë të lehtësuar.

Banjoja me ujë të “ftohtë” Ka shumë persona që temperaturën e kanë me shumë ethe edhe kur ajo është shumë e lartë. Më e mira është që uji të jetë i ngrohtë dhe me uljen e temperaturës të ujit të bjerë dhe temperatura e trupit gradualisht pa i provokuar trupit tronditje të menjëhershme.

Pini shumë ujë. Temperatura është një përgjigje e natyrshme e trupit tuaj për të luftuar, por sa më shumë nxehtësi të thotë më pak hidratim . Sigurohuni që trupi të qëndrojë vazhdimisht i hidratuar, veçanërisht në rastin që ka diarre ose të vjella, të cilat ndikojnë në humbjet e ujit.

I ftohti në kokë dhe përreth qafës ndihmon shumë. Vini kompresa me ujë të ftohtë në kokë pasi i shtrydhni mirë gjithashtu edhe një shall pambuku pasi e keni lagur me ujë të ftohtë dhe keni hequr ujin e tepërt. Përsëriteni këtë procedurë shumë herë sa të jetë e nevojshme.

Një akullore me lëng frutash,të cilën mund ta bëni edhe vetë nëse nuk ju ndodhet në shtëpi. Është mënyra më e këndshme për fëmijët për të ulur pak temperaturën dhe në të njëjtën kohë marrin sheqernat dhe hidratojnë trupin.

Në një enë shtoni një filxhan rrush të thatë dhe 7 gota uji, sa fillon zjerrja e ujit ulni flakën duke e lënë të zjejë ngadalë deri sa të ngelë çereku i ujit. E lini të ftohet dhe mund të pini dy me tre gota gjatë ditës.

https://www.zerion.net/pyetper/si-te-ulim-temperaturen-ne-kushte-shtepie/
 

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani pas stërvitjes

Nisur nga InfoZRubrika Fitness

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:14
nga InfoZ
Çfarë pëlqejnë gratë te një burrë?

Nisur nga InfoZRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 26-05-2020, 12:29:47
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:59:31
nga M A X
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 12-05-2020, 08:56:22
nga M A X