E kujt eshte lahuta? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

E kujt eshte lahuta?

E kujt eshte lahuta?

· 2 · 166

  • Postime: 22593

ne: 21-03-2020, 22:07:23
E kujt eshte lahuta?

  • Postime: 27112
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-04-2020, 18:45:53
Lahuta është një vegël muzikore kordofone me një tel e përdorur në rajonin Dinarik të Evropës Juglindore (Kroaci, Serbi, Shqiperi, Bullgari) si dhe mënyrë këndimi. Në gjeografinë shqiptare lahuta gjendej në Malësi të Madhe, Malësi të Gjakovës, Dukagjin, Plavë, Guci, Rugovë, Krajë, Postribë, Pukë dhe Kosovë.

Origjina e fjales shqipe 'Lahute' vjen nga arabishtja al-‘ūd (اَلْعُود‎), qe nga ana e saj eshte me prejardhje indiane. Lahuta si instrument eshte shume i vjeter dhe origjina ende nuk dihet saktesisht. Kultura te ndryshme ne kohe te ndryshme kane perdorur instrumente te ndryshme te ngjashme me lahuten e sotme.

Temat e fundit