Ku dhe kur lindi Humanizmi? - Pyetper

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ku dhe kur lindi Humanizmi?

Ku dhe kur lindi Humanizmi?

· 3 · 381

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

ne: 22-03-2020, 11:41:55
Ku dhe kur lindi Humanizmi?

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 07-04-2020, 14:16:21
Humanizmi ishte nje levizje per dituri dhe virtyt te njeriu, me fillese ne Itali gjate kohes se Rilindjes Europiane, por qe pati nje ringjallje shekullin 18 ne Gjermani.

https://www.zerion.net/habia-filozofike/humanizmi!
https://www.zerion.net/historia/rilindja-(renaissance)-dhe-iluminizmi

  • Postime: 204
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 16-03-2021, 09:37:17

Temat e fundit